Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλημερα

ioanna81: ιωδιο θεραπευτικό από τα όσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα περνουν αυτοι που εχουν χειρουργηθει και εχει βρεθει κακοηθεια.

Θα ήθελα να μου πει κάποια εαν γνωρίζει απο τη στιγμη που ο θυροειδης μου δεν ειχε προβλημα ουτε ειχαν κακοηθεια οι λεμφαδενες μονο σε ενα μερος του οζου βρεθηκε, εαν υπαρχει κίνδυνος να έχω κακοηθεια κάπου αλλου δηλαδη να εχει γινει απομακρισμενη μετασταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ioanna,ολα καλα θα πανε απο δω και περα με την θυροξινη!Υπομονη μερικους μηνες και θα στρωσουν ολα!!Η δικη σου περιπτωση θα παραδειγματησει αρκετους που δε πανε στο γιατρο για ενα τσεκ-απ!!Ειδικα τα συμπτωματα της υπνηλιας και των κιλων,πολλες φορες προερχεται απο δυσλειτουργια του θυρεοειδη.

Dancer καλως ηλθες στη παρεα μας και σου ευχομαι ολοψυχα περαστικα!!Ολα θα περασουν συντομα,θα δεις!!Ο,τι χρειαστεις ειμαστε ολοι εδω για συμπαρασταση και βοηθεια!!:)

Kisi,θα περιμενουμε με αγωνια τα αποτελεσματα του αντρα σου!!Ευχομαι ολα να πανε καλα!!Ειμαι πολυ αισιοδοξη οτι το ιωδιο που εκανε,θα εχει αριστα αποτελεσματα,οπως σε ολους μας!!:)

Link to comment
Share on other sites

Dancer,απ`οσα γνωριζω και εχω ακουσει,αποκλειεται να υπαρχουν μεταστασεις αλλου!!και ειδικα με εναν μονο οζο,οπως εσυ!!Στη δικη μου περιπτωση,οπου ειχα πολλες εστιες θηλωδους καρκινου,αλλα χωρις διηθηση,δεν ειχα μετασταση.Κανονικα πρωτα προηγειται η διηθηση και μετα οι μεταστασεις στους λεμφαδενες και μετα αλλου!Ετσι παει στο θηλωδη,απ`οτι εχω πληροφορηθει!!Οποτε μην ανησυχεις καθολου!!Θελω σε αυτο το σημειο να ξαναπω οτι δεν ειμαστε γιατροι και αυτα που γραφουμε ειναι απο προσωπικες εμπειριες δικες μας και φιλων μας.Επισης και απο πληροφοριες που παιρνουμε απο το διαδικτυο!!Παντα θα ρωτατε τους γιατρους σας για να παιρνετε την επιστημονικη και εξατομικευμενη αποψη τους!!

Link to comment
Share on other sites

sonia64: σε ευχαριστω σονια μου εχω διαβασει σε μερικα post σου την ιστορια σου και εννοηται οτι σε οτι αναφερόμαστε ειναι καθαρα απο προσωπικη εμπειρια.εμενα η γιατρος μου ειναι πολυ χαλαρη και μου λεει μετα το ιωδιο ολα καλά.Να σε ρωτησω κάτι συγνωμη κιολας αν σε πριζω αλλα εχω πολλα ερωτιματικα σχετικα με το ιωδιο εχω θα παρω 100mc και μου ειπαν οτι θα κατσω 3 μερες στην κλινικη αλλα μετα δεν ξερω ποσο θα μαι σε καραντινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dancer,καθολου δε με πρηζεις!!Χαρα μου να σε βοηθησω οσο μπορω,γιατι κι εγω ημουν καποτε στη θεση σας και δεν ειχα καμια πληροφορια!!Να ναι καλα η Georgiamami και φυσικα το παρεντς!!

Για την καραντινα που ρωτας,καθε νοσοκομειο δινει διαφορετικες πληροφοριες.Και εγω 100 mCi πηρα και η καραντινα ηταν για 1 μηνα αυστηρα(δυστυχως)!!Καλυτερα ομως να φυλαξουμε τους γυρω μας και ιδιαιτερα τα παιδια,παρα να προξενησουμε καποιο κακο στους αλλους!!

Οπως ειχαν πει και σε μενα οι γιατροι,δεν ειμαστε τιμωρημενοι,μπορουμε να βγαινουμε εξω και γενικα να ζουμε "φυσιολογικα",αλλα παντα να τηρουμε τις αποστασεις!!Πηγαινε βολτα με το αυτοκινητο η με τα ποδια,ασχολησου με το σπιτι και το μαγειρεμα,διαβασε,δες τηλεοραση,πηγαινε στη παραλια(ρωτα αν επιτρεπεται η θαλασσα κι ο ηλιος) και γενικα βρες ασχολιες για να περασουν οι μερες που θα σου πουν οι γιατροι.

Link to comment
Share on other sites

Ioanna,ολα καλα θα πανε απο δω και περα με την θυροξινη!Υπομονη μερικους μηνες και θα στρωσουν ολα!!Η δικη σου περιπτωση θα παραδειγματησει αρκετους που δε πανε στο γιατρο για ενα τσεκ-απ!!Ειδικα τα συμπτωματα της υπνηλιας και των κιλων,πολλες φορες προερχεται απο δυσλειτουργια του θυρεοειδη.

Dancer καλως ηλθες στη παρεα μας και σου ευχομαι ολοψυχα περαστικα!!Ολα θα περασουν συντομα,θα δεις!!Ο,τι χρειαστεις ειμαστε ολοι εδω για συμπαρασταση και βοηθεια!!:)

Kisi,θα περιμενουμε με αγωνια τα αποτελεσματα του αντρα σου!!Ευχομαι ολα να πανε καλα!!Ειμαι πολυ αισιοδοξη οτι το ιωδιο που εκανε,θα εχει αριστα αποτελεσματα,οπως σε ολους μας!!:)

παντως τα συμπτωματα μπερδευουν ιδιως μετα απο εγκυμοσυνη που εχεις την κουραση και την αυπνια λογω μωρου και τα κιλα λογω εγκυμοσυνης. Απ οτι καταλαβα εγω δεν πρεπει ουτε να μιλαω γιατι μαλλον ειμαι απλη περιπτωση κι ευχομαι ολοψυχα σε οσους εχουν πιο σοβαρο θεμα να ειναι αισιοδοξοι και γρηγορη αναρρωση!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ioanna81: ιωδιο θεραπευτικό από τα όσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα περνουν αυτοι που εχουν χειρουργηθει και εχει βρεθει κακοηθεια.

Θα ήθελα να μου πει κάποια εαν γνωρίζει απο τη στιγμη που ο θυροειδης μου δεν ειχε προβλημα ουτε ειχαν κακοηθεια οι λεμφαδενες μονο σε ενα μερος του οζου βρεθηκε, εαν υπαρχει κίνδυνος να έχω κακοηθεια κάπου αλλου δηλαδη να εχει γινει απομακρισμενη μετασταση.

Καλησπέρα Dancer, σε εμένα βρέθηκε μία εστία 2 χιλιοστά στο μέσο του θυρεοειδούς , όχι στους όζους , χωρίς εξωθυρεοειδική επέκταση και μου είπαν τόσο ο χειρουργός όσο και η ενδοκ/γος ότι δε θα κάνω ιώδειο και ότι δε χρειάζεται ,οπότε θεωρώ ότι εαν δεν υπάρχει διήθηση δεν υπάρχει κίνδυνος καθώς πρώτα περνάει από λεμφαδένες και οι απομακρυσμένες μεταστάσεις είναι κατι πολυ΄σπάνιο , απ' ότι διαβάζω και εγώ, και πρέπει να έχει αφήσει κάποιος το πρόβλημα χωρίς αντιμετώπιση για πάρα πολύ χρόνο . Εσύ τι μέγεθος εστίας είχες ?Μία ή πολλές ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πρώτη φορά κι εγώ στο φόρουμ, με παρόμοια προβλήματα...

Με λίγα λόγια, το 2010 ανακάλυψα τυχαία ότι έχω Χασιμότο και 2 όζους ο ένας 3 χιλιοστά κ ο άλλος 5 χιλιοστά. Φέτος, στον επανέλεγχο που έκανα διαπιστώθηκε ότι οι όζοι μεγάλωσαν και ο ένας εκ των δύο δεν είχε ωραίο σχήμα...Τον παρακεντήσαμε και πράγματι υπήρχαν στοιχεία ενδεικτικά θηλώδους καρκινώματος!! Χειρουργήθηκα 17/05/2012 και η βιοψία έδειξε όντως θηλώδες καρκίνωμα 5 χιλιοστών... ο χειρουργός μου είπε ότι η γνώμη του είναι να μην πάρω ιώδιο επειδή ήταν πολύ μικρό, οι λεμφαδένες ήταν καθαροί και δεν είχε γίνει διήθηση στην κάψα του θυροειδή!!! Την ίδια άποψη είχε και ο ενδοκρινολόγος μου, ο οποίος μου είπε να το ξεχάσω σαν να μη συνέβη ποτέ και να προχωρήσω τη ζωή μου..Μου έδωσε για αρχή Euthyrox 100 και εξετάσεις που θα πρέπει να κάνω το Σεπτέμβρη...

Ωστόσο, είχα πάει και σε δεύτερο ενδοκρινολόγο – συγγενικό πρόσωπο - πριν το χειρουργείο για δεύτερη γνώμη, οπότε και αυτός περίμενε να μάθει τα αποτελέσματα και ο οποίος τελικά μου είπε ότι συνήθως κάτω από 8 χιλιοστά δεν κάνουν ιώδιο, όμως για να είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν θα προκύψει στο μέλλον κάποια υποτροπή εγώ να το κάνω καλύτερα ώστε να καταστραφούν τυχόν υπολείμματα.... Επίσης, θεωρεί ότι έτσι θα έχουμε ένα ακόμη δείκτη – τη θυρεοσφαιρίνη – για να τσεκάρουμε ενδεχόμενες μελλοντικές μεταστάσεις σε λεμφαδένες – χτύπα ξύλο .....

Και όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω πλέον τί να κάνω.... όποια βοήθεια πολύτιμη και ευπρόσδεκτη...είμαι τρελαμένη... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πρώτη φορά κι εγώ στο φόρουμ, με παρόμοια προβλήματα...

Με λίγα λόγια, το 2010 ανακάλυψα τυχαία ότι έχω Χασιμότο και 2 όζους ο ένας 3 χιλιοστά κ ο άλλος 5 χιλιοστά. Φέτος, στον επανέλεγχο που έκανα διαπιστώθηκε ότι οι όζοι μεγάλωσαν και ο ένας εκ των δύο δεν είχε ωραίο σχήμα...Τον παρακεντήσαμε και πράγματι υπήρχαν στοιχεία ενδεικτικά θηλώδους καρκινώματος!! Χειρουργήθηκα 17/05/2012 και η βιοψία έδειξε όντως θηλώδες καρκίνωμα 5 χιλιοστών... ο χειρουργός μου είπε ότι η γνώμη του είναι να μην πάρω ιώδιο επειδή ήταν πολύ μικρό, οι λεμφαδένες ήταν καθαροί και δεν είχε γίνει διήθηση στην κάψα του θυροειδή!!! Την ίδια άποψη είχε και ο ενδοκρινολόγος μου, ο οποίος μου είπε να το ξεχάσω σαν να μη συνέβη ποτέ και να προχωρήσω τη ζωή μου..Μου έδωσε για αρχή Euthyrox 100 και εξετάσεις που θα πρέπει να κάνω το Σεπτέμβρη...

Ωστόσο, είχα πάει και σε δεύτερο ενδοκρινολόγο – συγγενικό πρόσωπο - πριν το χειρουργείο για δεύτερη γνώμη, οπότε και αυτός περίμενε να μάθει τα αποτελέσματα και ο οποίος τελικά μου είπε ότι συνήθως κάτω από 8 χιλιοστά δεν κάνουν ιώδιο, όμως για να είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν θα προκύψει στο μέλλον κάποια υποτροπή εγώ να το κάνω καλύτερα ώστε να καταστραφούν τυχόν υπολείμματα.... Επίσης, θεωρεί ότι έτσι θα έχουμε ένα ακόμη δείκτη – τη θυρεοσφαιρίνη – για να τσεκάρουμε ενδεχόμενες μελλοντικές μεταστάσεις σε λεμφαδένες – χτύπα ξύλο .....

Και όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω πλέον τί να κάνω.... όποια βοήθεια πολύτιμη και ευπρόσδεκτη...είμαι τρελαμένη... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα maris καταλαβαίνω την ανησυχία σου γιατί και εγώ τα ίδια περνάω....εμένα δεν μου το είπε κάποιος γιατρός , δεν πήρα βέβαια και δευτερη γνώμη αλλά ο ενδοκρινολόγος και ο χειρουργός μου είπαν να μην κάνω όπως και μια ακτινολόγος συγγενής μου γιατι είναι 2 χιλιοστά αλλά εγώ σκεφτομαι μηπως πρέπει να κάνω τελικά ,επίσης εμένα μου είπε να κάνω θυρεοσφαιρίνη 40 ημ. μετά την επέμβαση (χειρουργήθηκα 03/05).Η θυρεοσφαιρίνη δείχνει κάτι μόνο μετα από ιώδιο ή ανεξάρτητα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα maris καταλαβαίνω την ανησυχία σου γιατί και εγώ τα ίδια περνάω....εμένα δεν μου το είπε κάποιος γιατρός , δεν πήρα βέβαια και δευτερη γνώμη αλλά ο ενδοκρινολόγος και ο χειρουργός μου είπαν να μην κάνω όπως και μια ακτινολόγος συγγενής μου γιατι είναι 2 χιλιοστά αλλά εγώ σκεφτομαι μηπως πρέπει να κάνω τελικά ,επίσης εμένα μου είπε να κάνω θυρεοσφαιρίνη 40 ημ. μετά την επέμβαση (χειρουργήθηκα 03/05).Η θυρεοσφαιρίνη δείχνει κάτι μόνο μετα από ιώδιο ή ανεξάρτητα ?

Καλησπέρα lana! Περαστικά μας να είναι καταρχάς και καλά μας κουράγια!!!

Κοίτα από ότι κατάλαβα, αν τα έχω καταλάβει σωστά - ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει επί του θέματος, η θυρεοσφαιρίνη λειτουργει σαν καρκινικός δείκτης μετά την αφαίρεση που κάναμε...

Ωστόσο, εάν δεν έχει γίνει ιώδιο και υπάρχουν τυχόν υπολείμματα αδένα - κύτταρα - η θυρεοσφαιρίνη δεν θα είναι αξιόπιστη... αυτό άλλωστε ήταν και το επιχείρημα του 2ου ενδοκρινολόγου μου, ότι εκτός από υπέρηχο θα έχουμε και την θυρεοσφαιρίνη να ελέγχουμε την κατάσταση... Και επίσης ότι εάν υπάρχουν υπολείμματα, θα τα αποτελειώσουμε με το ιώδιο..

Ο 1ος που δεν θέλει να κάνω ιώδιο μου είπε να μην κάνω καθόλου εξετάσεις τώρα, αλλά αρχές Σεπτέμβρη...μέσα σε αυτές και θυρεοσφαιρίνη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Πρώτη φορά κι εγώ στο φόρουμ, με παρόμοια προβλήματα...

Με λίγα λόγια, το 2010 ανακάλυψα τυχαία ότι έχω Χασιμότο και 2 όζους ο ένας 3 χιλιοστά κ ο άλλος 5 χιλιοστά. Φέτος, στον επανέλεγχο που έκανα διαπιστώθηκε ότι οι όζοι μεγάλωσαν και ο ένας εκ των δύο δεν είχε ωραίο σχήμα...Τον παρακεντήσαμε και πράγματι υπήρχαν στοιχεία ενδεικτικά θηλώδους καρκινώματος!! Χειρουργήθηκα 17/05/2012 και η βιοψία έδειξε όντως θηλώδες καρκίνωμα 5 χιλιοστών... ο χειρουργός μου είπε ότι η γνώμη του είναι να μην πάρω ιώδιο επειδή ήταν πολύ μικρό, οι λεμφαδένες ήταν καθαροί και δεν είχε γίνει διήθηση στην κάψα του θυροειδή!!! Την ίδια άποψη είχε και ο ενδοκρινολόγος μου, ο οποίος μου είπε να το ξεχάσω σαν να μη συνέβη ποτέ και να προχωρήσω τη ζωή μου..Μου έδωσε για αρχή Euthyrox 100 και εξετάσεις που θα πρέπει να κάνω το Σεπτέμβρη...

Ωστόσο, είχα πάει και σε δεύτερο ενδοκρινολόγο – συγγενικό πρόσωπο - πριν το χειρουργείο για δεύτερη γνώμη, οπότε και αυτός περίμενε να μάθει τα αποτελέσματα και ο οποίος τελικά μου είπε ότι συνήθως κάτω από 8 χιλιοστά δεν κάνουν ιώδιο, όμως για να είμαστε 100% σίγουροι ότι δεν θα προκύψει στο μέλλον κάποια υποτροπή εγώ να το κάνω καλύτερα ώστε να καταστραφούν τυχόν υπολείμματα.... Επίσης, θεωρεί ότι έτσι θα έχουμε ένα ακόμη δείκτη – τη θυρεοσφαιρίνη – για να τσεκάρουμε ενδεχόμενες μελλοντικές μεταστάσεις σε λεμφαδένες – χτύπα ξύλο .....

Και όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω πλέον τί να κάνω.... όποια βοήθεια πολύτιμη και ευπρόσδεκτη...είμαι τρελαμένη... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Maris, καλωσηλθες στην παρεα μας. Οπως πολλες φορες εχουμε αναφερει, εμεις εδω ειμαστε ασθενεις που καταθετουμε την προσωπικη μας εμπειρια και μοιραζομαστε αποψεις που βασιζονται αποκλειστικα στις γνωσεις που εχουμε αποκτησει ολο αυτο το διαστημα που εμπλεκομαστε με το θυροειδη. Παντα προτεινουμε να παιρνουμε μια δευτερη γνωμη (ειδικου) αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να αντικαταστησουμε τη γνωμη των ειδικων.

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εφοσον ειναι τοσο μικρουλακι και οι γιατροι σου λενο ΟΧΙ ΙΩΔΙΟ, να το δεχτεις και να το παρακολουθεις. ΑΝ εισαι απο τις περιπτωσεις που κατι παει ...αναποδα και εμφανισθει κατι, θα το εντοπισεις αμεσα εφοσον θα τελεις υπο τακτικη παρακολουθηση και τοτε θα λαβεις ιωδιο για την αντιμετωπιση του. Αν οι δυο γνωμες που εχεις ερχονται σε συγκρουση με την τριτη, τοτε τι να σου πω??? Το να παρεις και 4η γνωμη πιθανον να σε μπερδεψει ακομη περισσοτερο.

Ισως σου απαντησουν κι αλλα μελη αλλα η τελικη αποφαση θα ειναι η δικη σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Maris, καλωσηλθες στην παρεα μας. Οπως πολλες φορες εχουμε αναφερει, εμεις εδω ειμαστε ασθενεις που καταθετουμε την προσωπικη μας εμπειρια και μοιραζομαστε αποψεις που βασιζονται αποκλειστικα στις γνωσεις που εχουμε αποκτησει ολο αυτο το διαστημα που εμπλεκομαστε με το θυροειδη. Παντα προτεινουμε να παιρνουμε μια δευτερη γνωμη (ειδικου) αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε να αντικαταστησουμε τη γνωμη των ειδικων.

.....

Ισως σου απαντησουν κι αλλα μελη αλλα η τελικη αποφαση θα ειναι η δικη σου.

Καλησπέρα georgiamami! Ευχαριστώ πολύ που με δεχτήκατε στην παρέα σας..:) Και σας ευχαριστώ γενικότερα γιατί όπως έχουν πεί και οι υπόλοιποι μου έχετε δώσει και μένα πολύ κουράγιο όλο αυτό το καιρό που σας διαβάζω..

Σαφώς και δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε την γνώμη των ειδικών - δεν είπα κάτι τέτοιο - ούτε αν μου πεί κάποιος εδώ μέσα κάνε αυτό..θα το κάνω..σε καμία περίπτωση.. απλά όπως λες και συ μέσα από τις εμπειρίες του ο καθένας μπορεί να βοηθήσει και τους υπολοίπους... Επομένως, και γώ αυτό περιμένω από σας, ίσως να μην το διευκρίνιζα σωστά στο πρώτο μου post, τις εμπειρίες σας πάνω στο θέμα ιωδίου..ίσως να υπάρχει και κάποιο άλλο άτομο που να ήταν στο μετάιχμιο να το κάνει ή όχι.. ίσως βρέθηκε και άλλος στη θέση μου.. άρα οποιαδήποτε πληροφόρια θα είναι χρήσιμη για μένα και σίγουρα η απόφαση στο τέλος θα είναι δική μου και μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Maris, καλωσηλθες στην παρεα μας.....

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εφοσον ειναι τοσο μικρουλακι και οι γιατροι σου λενο ΟΧΙ ΙΩΔΙΟ, να το δεχτεις και να το παρακολουθεις. ΑΝ εισαι απο τις περιπτωσεις που κατι παει ...αναποδα και εμφανισθει κατι, θα το εντοπισεις αμεσα εφοσον θα τελεις υπο τακτικη παρακολουθηση και τοτε θα λαβεις ιωδιο για την αντιμετωπιση του. Αν οι δυο γνωμες που εχεις ερχονται σε συγκρουση με την τριτη, τοτε τι να σου πω??? Το να παρεις και 4η γνωμη πιθανον να σε μπερδεψει ακομη περισσοτερο.

Ναι αυτό φοβάμαι και γώ στο τέλος μήπως μπαρδευτώ περισσότερο...

Με την ευκαιρία όμως να ρωτήσω κάτι, υπάρχουν βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες παρενέργειες από τη χρήση ραδιενεργού ιωδίου? Μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση ότι ο ενδοκρινολόγος μου ούτε καν το συζήτησε για ιώδιο.. ο δε χειρουργός μου πέταξε κάτι του τύπου ΄΄είσαι και μικρή κοπέλα, δεν έχεις κάνει και παιδί ακόμα και δεν ξέρω τι παρενέργειες μπορεί να έχει...'' Και αναρωτιέμαι μήπως φοβούνται κάτι για αυτό και δεν θέλουν..ή υπάρχουν άραγε άλλοι λόγοι???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ioanna81: ιωδιο θεραπευτικό από τα όσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα περνουν αυτοι που εχουν χειρουργηθει και εχει βρεθει κακοηθεια.

Θα ήθελα να μου πει κάποια εαν γνωρίζει απο τη στιγμη που ο θυροειδης μου δεν ειχε προβλημα ουτε ειχαν κακοηθεια οι λεμφαδενες μονο σε ενα μερος του οζου βρεθηκε, εαν υπαρχει κίνδυνος να έχω κακοηθεια κάπου αλλου δηλαδη να εχει γινει απομακρισμενη μετασταση.

DANCER καλησπέρα! Σόυ εύχομαι ολόψυχα γρήγορα περαστικά! Διάβασα ότι και συ είχες θηλώδες σε ένα μέρος του όζου σαν και μένα και ήθελα να σε ρωτήσω πόσα χιλιοστά ήταν η εστία και σε στέλνουν για ιώδιο? Πολύ θετικό ότι ήτα μόνο σε ένα σημείο τού όζου! Μπράβο! Και γω πάντως από τα όσα έχω διαβάσει και ακούσει δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση για απομακρυσμένη μετάσταση..τους ίδιους προβληματισμούς έχω και γω..

Το ιώδιο που θα το κάνεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...