Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημερα σας!!Maris καλως ηλθες στη παρεα μας !!Στη δικη μου περιπτωση,οι οζοι που ειχαν κακοηθεια ηταν απο 2 εως 7 χιλιοστα και η πυρηνικος γιατρος,αλλα και η ενδοκρινολογος αποφασισαν οτι επρεπε να κανω ραδ.ιωδιο,επειδη ηταν πολλες οι εστιες.Μου ειπε χαρακτηριστικα,οτι εαν ηταν ενας μονο οζος με αυτες τις διαστασεις δεν θα εκανα ιωδιο,γιατι με τοσο λιγα χιλιοστα δεν χρειαζεται θεραπεια.Επειδη λοιπον ηταν πολλοι εκανα.Οντως ισχυει κατι τετοιο,γιατι το εχω ακουσει κι απο αλλους ασθενεις.Εαν δεν ησυχαζεις απο τις γνωμες των γιατρων που εχεις επισκεφθει,γνωμη μου ειναι να πας και σε αλλον που να σου εμπνεει 100% εμπιστοσυνη,για να μην νιωθεις ανασφαλεια.Αν μενεις Θεσσαλονικη,μπορω να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα και καλη βδομαδα σε ολους και ολες.

Maris, εσυ μια χαρα τα ειπες. Εγω προετρεξα να ξεκαθαρισω τη θεση της παρεας γιατι κατα καιρους καποιοι κακοβουλοι παρεξηγησαν τις απαντησεις μας (που βασιζονται παντα σε προσωπικες εμπειριες) και μας ειρωνευτηκαν οτι παριστανουμε τους ειδικους. Οπως βλεπεις ομως εμεις, δεν πτοουμαστε και παραμενουμε εδω προσφεροντας την οποια βοηθεια μπορουμε στα μελη που την αναζητουν.

Kisi, εχουμε νεα???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Καλή εβδομάδα να έχουμε!

Sonia64 καλώς σας βρήκα και χαίρομαι πολύ γι΄αυτό!!! Αν και δυστυχώς κάτω από τέτοιες συνθήκες...

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια... Έχω διαβάσει για σένα έχεις περάσει πολλά και συ.. Τώρα είναι όλα οκ? Σε τι φάση είσαι?

Όχι, Αθήνα μένω δυστυχώς... Η αλήθεια είναι ότι πάντα η επιλογή του γιατρού είναι δύσκολη... Οι περισσότεροι κιόλας είναι και λιγομίλητοι... Οπότε..Υπάρχει θέμα.. Εάν γνωρίζει κάποιος κανέναν πολύ καλό ενδοκρινολόγο, πολύ ευχαρίστως.. Καλό είναι να ακούμε και γνώμες γιατί και οι γιατροί δεν είναι Θεοί..και πολλά ακούγονται και λάθη γίνονται και γενικά να κρατάμε και καμία πισινή..

Πράγματι, και μένα η βοηθός του δικού μου μου ανέφερε ότι εάν είχα έστω και 1 χιλιοστό σε κάποιο άλλο σημείο, θα με έστελναν για ιώδιο..οπότε μάλλον ευσταθούν τα όσα μου είπε..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ χαρουμενη και θελω να το μοιραστω και μαζι σας.

Πριν μερικους μηνες, μια κοπελα απο το parents ζητησε ..... "παρεα" για να ανεβει τον Γολγοθα της με το καρκινο του θυροειδη που της προεκυψε στα ξαφινικα. Η "παρεα" μας, την αγκαλιασε, οπως κανει παντα, αν και δεν καταφερε να γραφτει στο cafe. Φτασαμε ομως στο σημερα και επειτα απο ολη τη διαδικασια που ακολουθησε με ιωδιο και σπινθηρογραφημα κλπ, με προσωρινο αποχωρισμο απο το μονακριβο παιδακι της, η εξεταση εδειξε οτι ΝΙΚΗΣΕ τον ποUsτRAk0 που τολμησε να την ενοχλησει.

ΛΕΝΑ μας, απο εδω και μπρος η ζωη σου να εχει πορεια μονο προς τα εμπρος και κανεις ποτέ να μην σου δημιουργησει κανενα εμποδιο.

Περαστικα σε ολους!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgiamami είναι πολύ καλά τα νέα που μας φέρνεις άρα!!! Αν και δεν την γνωρίζω καν την κοπέλα χάρηκα απίστευτα γιατί αντιμετωπίζω και γώ την ίδια πάθηση και είναι πολύ εμψυχωτικό για όλους εμάς να ακούμε τέτοιες ευχάριστες εξελίξεις!!!!!! Εύχομαι για όλους μας πραγματικά να βγούμε στο τέλος ΝΙΚΗΤΕΣ...

Λένα να 'σαι καλά εύχομαι, πάντα γερή και δυνατή!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και καλη βδομαδα σε ολους και ολες.

Maris, εσυ μια χαρα τα ειπες. Εγω προετρεξα να ξεκαθαρισω τη θεση της παρεας γιατι κατα καιρους καποιοι κακοβουλοι παρεξηγησαν τις απαντησεις μας (που βασιζονται παντα σε προσωπικες εμπειριες) και μας ειρωνευτηκαν οτι παριστανουμε τους ειδικους. Οπως βλεπεις ομως εμεις, δεν πτοουμαστε και παραμενουμε εδω προσφεροντας την οποια βοηθεια μπορουμε στα μελη που την αναζητουν.

Kisi, εχουμε νεα???

Καλησπέρα! Georgiamami ακόμα δεν έχουμε πάει για τις εξετάσεις. Θα πάμε μετά τις εκλογές οπότε μόλις έχουμε τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω. Μέχρι τότε........... απλά χαλαρώνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα lana! Περαστικά μας να είναι καταρχάς και καλά μας κουράγια!!!

Κοίτα από ότι κατάλαβα, αν τα έχω καταλάβει σωστά - ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει επί του θέματος, η θυρεοσφαιρίνη λειτουργει σαν καρκινικός δείκτης μετά την αφαίρεση που κάναμε...

Ωστόσο, εάν δεν έχει γίνει ιώδιο και υπάρχουν τυχόν υπολείμματα αδένα - κύτταρα - η θυρεοσφαιρίνη δεν θα είναι αξιόπιστη... αυτό άλλωστε ήταν και το επιχείρημα του 2ου ενδοκρινολόγου μου, ότι εκτός από υπέρηχο θα έχουμε και την θυρεοσφαιρίνη να ελέγχουμε την κατάσταση... Και επίσης ότι εάν υπάρχουν υπολείμματα, θα τα αποτελειώσουμε με το ιώδιο..

Ο 1ος που δεν θέλει να κάνω ιώδιο μου είπε να μην κάνω καθόλου εξετάσεις τώρα, αλλά αρχές Σεπτέμβρη...μέσα σε αυτές και θυρεοσφαιρίνη...

Μaris, καλωσήρθες και από μένα στην παρέα μας και εύχομαι περαστικά! Από τη δική μου εμπειρία και εάν έχω καταλάβει καλά, η θυρεοσφαιρίνη μετράται και είναι ενδεικτική καρκινικών κυττάρων ακόμα και πριν το χειρουργείο. Στην περίπτωση του άντρα μου, πριν το πρώτο χειρουργείο η θυρεοσφαιρίνη ήταν στα ύψη και πράγματι ήταν ενδεικτική καρκινικών κυττάρων καθώς η βιοψία έδειξε θηλώδη και θηλακιώδη καρκίνωμα με πολλούς όζους. Μετά το δεύτερο χειρουργείο όπου πλέον αφαιρέθηκε και καθαρίστηκε καλά η περιοχή, η θυρεοσφαιρίνη επανήλθε σε φυσιολογικές τιμές. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα. Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ioanna81: ιωδιο θεραπευτικό από τα όσα εχω καταλαβει μεχρι τωρα περνουν αυτοι που εχουν χειρουργηθει και εχει βρεθει κακοηθεια.

Θα ήθελα να μου πει κάποια εαν γνωρίζει απο τη στιγμη που ο θυροειδης μου δεν ειχε προβλημα ουτε ειχαν κακοηθεια οι λεμφαδενες μονο σε ενα μερος του οζου βρεθηκε, εαν υπαρχει κίνδυνος να έχω κακοηθεια κάπου αλλου δηλαδη να εχει γινει απομακρισμενη μετασταση.

Dancer, καλησπέρα και σε σένα. Καταλαβαίνω απόλυτα τις σκέψεις που κάνεις διότι αυτές είχαν καταλάβει το μυαλό μου κι εμένα όταν πληροφορηθήκαμε ότι τελικά οι όζοι που αφαιρέθηκαν από τον άντρα μου ήταν θηλώδες και θηλακιώδες καρκίνωμα. Ωστόσο, θα πρέπει καταρχήν να σου πω ότι δεν έχεις καμία ένδειξη περί τούτου και προσπάθησε κάθε φορά να πηγαίνεις βήμα βήμα. Επειδή στη δική μας περίπτωση το ολόσωμο σπινθηρογράφημα μετά το δεύτερο χειρουργείο και το ιώδιο έδειξε ότι απορροφάται ιώδιο από τους πνεύμονες και το συκώτι οπότε ίσως να υπάρχουν απομακρυσμένες μεταστάσεις κατά τη διάγνωση του πυρηνικού ιατρού, το έψαξα το θέμα λίγο παραπάνω και έχω να σου πω τα ακόλουθα:

Στην περίπτωση του θηλώδους καρκινώματος όπως είναι η δική σου και του άντρα μου, είναι σπάνιες οι περιπτώσεις μεταστάσεων. Ακόμα όμως και ένα υπάρχουν τέτοιες, τα καρκινικά κύτταρα καίγονται με το ιώδιο όπου κι αν βρίσκονται και συνεπώς θεραπεύονται. Η ενδοκρινολόγος, στην περίπτωση του άντρα μου, παρόλο που υπάρχουν κάποιες ενδείξεις, ήταν απόλυτα καθησυχαστική. Μου είπε ότι το γεγονός ότι πρόκειται για την πιο απλή και θεραπεύσιμη μορφή καρκίνου του θυροειδούς, αυτή δηλαδή του θηλώδους, είναι ιδιαίτερα καθησυχαστικό και σε κάθε περίπτωση να μην ανησυχούμε διότι ακόμα και εάν υπάρχει μετάσταση αυτή θα θεραπευθεί με το ιώδιο που έχει κάνει ο άντρας μου. Ειλικρινά σου λέω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι δεν πρέπει να ασχολήσε με το θέμα των μεταστάσεων ειδικά στην δική σου περίπτωση με ένα όζο και χωρίς μετάσταση στους λεμφαδένες όταν η ενδοκρινολόγος ήταν τόσο καθησυχαστική στην περίπτωση της δική μας που αφενός ήταν πολλοί οι όζοι και είχαμε και μετάσταση στους λεμφαδένες οπότε έγινε και λεμφαδενικός καθαρισμός στο δεύτερο χειρουργείο. Εάν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο πες μου.

Όλα θα πάνε καλά και ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ. Είμαι σίγουρη ότι το ίδιο θα σου πει, εάν μεταφέρεις τις απορίες σου σχετικά, και ο δικός σου ενδοκρινολόγος. Εύχομαι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Maris,πριν ενα εξαμηνο οι εξετασεις μου, ηταν ολες καλες(ακομα βεβαια παρακολουθουν εναν λεμφαδενα αντιδραστικο).Την αλλη Παρασκευη θα παρω αποτελεσματα αιματολογικα ,θα μου κανουν υπερηχο και θα με δουν οι εδοκρινολογοι.Θα σας πω τα νεα μου τοτε,αλλα ειμαι αισιοδοξη!!

Λενα παντα καλα αποτελεσματα να`χεις!!

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΑ μας, απο εδω και μπρος η ζωη σου να εχει πορεια μονο προς τα εμπρος και κανεις ποτέ να μην σου δημιουργησει κανενα εμποδιο.

Μπράβο σε σένα Λένα που νίκησες έναν εχθρό, η ζωή σου απο εδώ και εμπρός να είναι γεμάτη χαρά και υγεία και να χαίρεσαι το παιδάκι σου και μπράβο και σε αυτή τη παρέα που σε στήριξε.Καλό κουράγιο και σε εμάς τους υπόλοιπους.Πέραν των άλλων υπάρχει και το πρόβλημα με τα κιλά, νομίζω ότι παχαίνω και από τον αέρα που αναπνέω ,πριν την επέμβαση με αυτή τη διατροφή που κάνω και aqua aerobic θα είχα χάσει και τώρα παίρνω χωρίς να τρώω ,απογοητευτικό ....

Maris θα σου στείλω προσωπικό μηνυμα για τον γιατρό που με παρακολουθεί στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Maris,πριν ενα εξαμηνο οι εξετασεις μου, ηταν ολες καλες(ακομα βεβαια παρακολουθουν εναν λεμφαδενα αντιδραστικο).Την αλλη Παρασκευη θα παρω αποτελεσματα αιματολογικα ,θα μου κανουν υπερηχο και θα με δουν οι εδοκρινολογοι.Θα σας πω τα νεα μου τοτε,αλλα ειμαι αισιοδοξη!!

Λενα παντα καλα αποτελεσματα να`χεις!!

sonia64 σου εύχομαι λοιπόν ολόψυχα καλά αποτελέσματα!!! Ναι θετική σκέψη πάνω απ΄όλα!!!!:D

Άρα στο περίπου εξετάσεις κάθε εξάμηνο θα πρέπει να κάνουμε; Και κάτι ακόμα, αυτό για τον αντιδραστικό λεμφαδένα μπορείς λιγάκι να το αναλύσεις? Σαν κάτι να γράφει και μένα η ιστολογική μου παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

Μaris, καλωσήρθες και από μένα στην παρέα μας και εύχομαι περαστικά! Από τη δική μου εμπειρία και εάν έχω καταλάβει καλά, η θυρεοσφαιρίνη μετράται και είναι ενδεικτική καρκινικών κυττάρων ακόμα και πριν το χειρουργείο. Στην περίπτωση του άντρα μου, πριν το πρώτο χειρουργείο η θυρεοσφαιρίνη ήταν στα ύψη και πράγματι ήταν ενδεικτική καρκινικών κυττάρων καθώς η βιοψία έδειξε θηλώδη και θηλακιώδη καρκίνωμα με πολλούς όζους. Μετά το δεύτερο χειρουργείο όπου πλέον αφαιρέθηκε και καθαρίστηκε καλά η περιοχή, η θυρεοσφαιρίνη επανήλθε σε φυσιολογικές τιμές. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα. Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά

kisi καλώς σας βρήκα! Εύχομαι και γώ περαστικά για τον άνδρα σου! Να πάνε όλα καλά!!! Ναι βοήθησες πολύ! Είναι πολύτιμες όλες οι πληροφορίες στη φάση που είμαι..Δεν το ήξερα να πώ την αλήθεια..Εμένα πριν κάνω παρακέντηση με είχαν στείλει να κάνω καλσιτονίνη, η οποία ευτυχώς ήταν μια χαρά!!! Μόλις έχεις και σύ νέα σας πές μας!

Link to comment
Share on other sites

Πέραν των άλλων υπάρχει και το πρόβλημα με τα κιλά, νομίζω ότι παχαίνω και από τον αέρα που αναπνέω ,πριν την επέμβαση με αυτή τη διατροφή που κάνω και aqua aerobic θα είχα χάσει και τώρα παίρνω χωρίς να τρώω ,απογοητευτικό ....

Lana, προσεξε το αυτο..... δηλαδη συζητησε το ΣΟΒΑΡΑ με το γιατρο σου γιατι κι εγω καπως ετσι εβαλα 19 κιλα σε 9 μηνες χωρις να αυξησω κατι στη διατροφη μου. Αντιθετως επειδη εβλεπα οτι επαιρνα βαρος, προσεχα περισσοτερο. Η αιτια ηταν ο υποθυροειδισμος που ειχα, μη φανταστεις τρελες τιμες (TSH κοντα στο 5αρι) αλλα ηταν αρκετη ωστε να βαλω κιλα. Το ασχημο ηταν οτι ο γιατρος μου (παλιας σχολης) δεν επαιρνε στα σοβαρα τα συμπτωματα που ανεφερα και το 4,8 της TSH μου με βγαλμενο αδενα, το θεωρουσε καλο. Κι ετσι αρχισα να αναζητω πληροφοριες στο διαδικτυο, ωσπου βρηκα και ....αλλαξα γιατρο. Επανεφερα την TSH σε ικανοποιητικο επιπεδο μετα απο πολλους μηνες αλλα η ζημια ειχε γινει και τωρα προσπαθω ΑΚΟΜΑ να συμαζεψω τα ασυμαζευτα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ένα έχω καταλάβει: Αν χαλάσει κάτι στο θυρεοειδή και πάρεις χάπι, μπορεί οι ορμόνες να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, αλλά ο μεταβολισμός μαμιέται.

Εγώ ήμουν πάντα αδύνατη, από 47 έως 52-53 κιλά. Τώρα, ενώ κρατάω τις ορμόνες σε καλά /χαμηλά επίπεδα, πρέπει πραγματικά να υποσιτίζομαι για να διατηρούμαι στα 55-55,5.

Αν δεν κρατηθώ και φάω κάποια μέρα 2 γεύματα αντί για ένα και ένα παγωτό π.χ. (εννοείται ότι πρωινά, δεκατιανά κλπ είναι τελείως αδιανόητα), τότε πρέπει τις επόμενες 3-4 μέρες να κάνω δίαιτα για να χάσω τα έξτρα!....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...