Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

barbie μου ειναι λαθος αυτο που γραφεις σε αυτο το φορουμ εχουν κανει up take ατομα

με 1% υπολειμμα και καποιοι και με λιγοτερο !ειναι η τακτικη που ακολουθει ο καθε πυρινικος και οχι αν εχει μεγαλο υπολειμμα μετα την εγχειρηση .Εξαλλου αυτο δεν μπορουμε να το γνωριζουμε καθολου αν δεν κανουμε up take ..

Link to comment
Share on other sites

παίζει ρόλο και που εχει χειρουργηθεί ο καθένας.....π.χ εγω δεν εκανα γιατί και ο πυρηνικος και ο ενδοκριν ήξεραν πως ο συγκεκριμένος δεν αφήνει μεγάλο υπόλειμμα...

Link to comment
Share on other sites

το uptake το κάνουν μόνο αν έχει αφήσει μεγάλο υπόλειμμα ο χειρουργός.

Και πως ξερουν το υπολειμμα απο πριν??? ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ γι αυτο και γινεται το σπινθηρογραφημα τραχηλου γαι να δουν το θυρεοειδικο υπολειμμα (up take στα αγγλικα).

Link to comment
Share on other sites

παίζει ρόλο και που εχει χειρουργηθεί ο καθένας.....π.χ εγω δεν εκανα γιατί και ο πυρηνικος και ο ενδοκριν ήξεραν πως ο συγκεκριμένος δεν αφήνει μεγάλο υπόλειμμα...

Barbie αφου οι γιατροι σου σου ειπαν να μην κανεις σπινθηρογραφημα τραχηλου πριν το ιωδιο, πολυ καλα που δεν εκανες. Ομως η αποφαση τους αυτη θεωρω οτι δεν εχει να κανει τοσο με τον γιατρο που σε χειρουργησε (διοτι και οι καλυτεροι χειρουργοι μπορει να αφησουν μεγαλυτερο υπολειμμα απο αυτο που θεωρειται αποδεκτο σε ενα δυσκολο απο τεχνικης πλευρας χειρουργιο πχ απο το να σε αφησουν αφωνο προτιμουν να αφησουν περισσοτερο υπολειμμα) οσο με το γεγονος οτι τελευταια οι οδηγιες διεθνως λενε να μην γινεται up take. Το χω ξαναπει πολλες φορες και ισως να σας κουραζω, ολα γινονται βασει του πρωτοκολλου που ακολουθει η καθε κλινικη και οι γιατροι της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νάγια μου νομίζω οτι πήραν ενα ρίσκο εκει γιατι θα μπορούσε να μου είχε αφήσει και μεγαλύτερο υπόλλειμα....είναι αλήθεια!!!! το μόνο που καταλογίζω στον ενδοκρινολογο είναι οτι δεν μου εκανε ενα απλο υπέρηχο να δουμε τι είχε γίνει στην δική μου προσωπικη περίπτωση.....πριν παρουν την απόφαση για το uptake. Eυτυχως ο δεύτερος είχε τη σοφία να μου το κάνει και ευτυχως ο χειρουργός όντως δεν είχε αφησει υπόλειμμα....τι να πω?!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!!!Μετα απο 6 μέρες απίστευτης ταλαιπωρίας, εξάντησης και πυρετού είμαι επιτέλους καλύτερα! Την Κυριακη 2 φορες πήγα νοσοκομειο όπου όλες οι εξετασεις βγαίναν καθαρές και έδειχναν απλά ότι κάπου υπήρχε λοίμωξη!!!Η πρώτη αντιβίωση δεν με έπιασε, ο πυρετος συνέχιζε και αφου αλλάξαμε αντιβίωση την επόμενη μέρα δηλ. χθές ο πυρετός έπεσε!!Το τραγικό στην όλη υπόθεση ήταν ότι δεν μπορούσα να πάω σε γιατρό λόγο ιωδίου και με όλους μίλαγα τηλεφωνικά. Την Κυριακή όμως που πλέον η κατασταση μου βγηκε εκτος ελέγχου εφημερευε ο Ευαγγελισμος, μιλησα με την προησταμενη η οποία βγήκε μαζί με τον πυρινικό γιατριο του νοσοκομείου στην είσοδο για να δούμε στα πόσα στα πόσα μέτρα ακτινοβολούσα και αν θα μπορούσα να μπω στο νοσοκομείο. Κορίτσια την 10η μερα απο τη λήψη 100 μιλικιουρι και το σωμα μου ειχε μονο 0,42. Μου είπε ο πυρηνικός ότι θα μπορούσα να εχω το παιδάκι μου αγκαλιά σε 2 μέρες!!

Όμως παρόλο τα ευχαριστα νεα επειδη είμαι ακόμα πολύ εξαντλημενη θα αργησω λιγο ακομα ν αδω τον μικρό μου. Το ευχάριστο είναι ότι μπορω να βγαινω εξω αφοβα.

Link to comment
Share on other sites

νάγια μου νομίζω οτι πήραν ενα ρίσκο εκει γιατι θα μπορούσε να μου είχε αφήσει και μεγαλύτερο υπόλλειμα....είναι αλήθεια!!!! το μόνο που καταλογίζω στον ενδοκρινολογο είναι οτι δεν μου εκανε ενα απλο υπέρηχο να δουμε τι είχε γίνει στην δική μου προσωπικη περίπτωση.....πριν παρουν την απόφαση για το uptake. Eυτυχως ο δεύτερος είχε τη σοφία να μου το κάνει και ευτυχως ο χειρουργός όντως δεν είχε αφησει υπόλειμμα....τι να πω?!

Βarbie δεν πηραν και τοσο ρισκο! Συνηθιζεται πλεον το να μην γινεται uptake. Μην ανησυχεις λοιπον γι αυτο, αλλα αν μου επιτρεπεις θα σου πω κατι ακομα: Ουτε με τον υπερηχο διαπιστωνεται το υπολειμμα! Απλα μια πολυ γενικη αποψη μπορεις να χεις, τιποτα ομως με ακριβεια!!! Θα καναν ολοι υπερηχο τοτε και δεν θα χρειαζοταν κατι αλλο! Οπως και να χει ομως μην ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Kittyme!!! Πολύ χάρηκα!!! Ναι, και με εμένα έτσι είχε γίνει. Παρότι μου είχαν πει σε 3 εβδομάδες κτλ κτλ, πήγα στη μία εβδομάδα στον Ευαγγελισμό και όταν με μέτρησε ο πυρηνικός, ήμουν καθαρή...

τελικά η λοίμωξη εντοπίστηκε;; Ή απλά σου είπαν ότι κάπου υπάρχει αλλά δεν ξέρουμε που;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kittyme, χαρηκα με τα νεα σου και ευχομαι συντομα να σφιχταγγαλιασεις το παιδακι σου. Και...ποτέ ξανα να μην το αποχωριστεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kittyme,περαστικα σου και σιδερενια!!Τι περασες βρε κοριτσι μου!!Ευτυχως εισαι καλυτερα και σε λιγες μερουλες θα αγκαλιασεις το παιδακι σου!!

Κοριτσια εγω δυστυχως ακτινοβολουσα πολλες μερες!!Μετα απο 3 εβδομαδες απο το ραδιεν.ιωδιο(100 μιλ.) με μετρησαν και ακτινοβολουσα στο 1 με 1,5 μετρο.Εφαγα ολοκληρο τον μηνα στην απομονωση!

Link to comment
Share on other sites

Kittyme,περαστικα σου και σιδερενια!!Τι περασες βρε κοριτσι μου!!Ευτυχως εισαι καλυτερα και σε λιγες μερουλες θα αγκαλιασεις το παιδακι σου!!

Κοριτσια εγω δυστυχως ακτινοβολουσα πολλες μερες!!Μετα απο 3 εβδομαδες απο το ραδιεν.ιωδιο(100 μιλ.) με μετρησαν και ακτινοβολουσα στο 1 με 1,5 μετρο.Εφαγα ολοκληρο τον μηνα στην απομονωση!

Κι εμεις το ιδιο Σονια! Μετα τις τρεις βδομαδες επεστρεψε σπιτι κι αυτο κατω απο προϋποθεσεις οπως αποσταση στο ενα μετρο, πολυ νερο στην τουαλετα, ξεχωριστο πλυσιμο ρουχων κτλ. Πιστευω οτι την πηραμε τη δοση μας και οι υπολοιποι γιατι παντα κατι διαφευγει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...