Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

gaz εμένα μετά το ιώδιο άρχισε σταδιακά να ξηραίνεται το στόμα και η μύτη μου. Ειδικά η τελευταία με πονούσε συνεχώς. Μετά από δυο μήνες άρχισα να έχω ενοχλήσεις στο λαιμό και να ψηλαφώ λεμφαδένες. Πήγα στους ενδοκρινολόγους, ξαναπήγα, με έστελναν συνεχώς σε ΩΡΛ και για υπερήχους. Έκανα δύο υπέρηχους και μου βρήκαν καμια 20αριά λεμφαδένες διογκωμένους περ. 2 εκατοστά ο μεγαλύτερος, οι οποιοι δεν υπήρχαν πριν το χειρουργείο και το ιώδιο. Ο ένας ακτινολόγος έγραψε διάγνωση ότι ίσως πρόκειται για αντιδραστική λεμφαδενίτιδα και μου είπε προφορικά ότι μπορεί να είναι και από το ιώδιο.

Οι ΩΡΛ απλώς μου έδιναν αντιβιώσεις και μου έλεγαν ότι ενώ δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο εύρημα ίσως να ναι κάποια φαρυγγίτιδα.

Πήγα και σε οδοντίατρο γιατί μου έλεγαν οι ενδοκρινολόγοι ότι μπορεί να είναι από χαλασμένα δόντια. Η οδοντίατρος μου έβγαλε πανοραμική ακτινογραφία και μου είπε ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Έτσι το έχω αφήσει προς το παρόν γιατί κουράστηκα. Αλλά με δυσκολεύει αρκετά γιατί ανα διαστήματα με πονάνε και έχω ξηρασία και μια φαγούρα στο στόμα.

Αν δεν εμπιστεύεσαι απόλυτα το γιατρό και νοιώθεις ότι δεν πολυδίνει σημασία σε αυτά που του περιγράφεις, άλλαξέ τον! Είναι σημαντικό να νοιώθεις άνετα με το γιατρό σου. Και εγώ δεν έχω βρει κάποιον γιατρό που να με κάνει να τον εμπιστεύομαι και σκέφτομαι να αλλάξω νοσοκομείο και να πάω προς Ιπποκράτει μεριά που μας έλεγε η Χρύσα ότι είναι πολύ καλή η διευθύντρια ενδοκρινολόγος εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ars,θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου,οταν δεν ικανοποιουμαστε απο τις απαντησεις ενος γιατρου και δεν μας δινει λυσεις,τον αλλαζουμε!!

Δεν μπορει να μην ξερει ενας ενδοκρινολογος ,ποσο χαλια γινεται ενας οργανισμος οταν εχει TSH πανω απο 100!!!Ο ανθρωπος τοτε ειναι σε μια κατασταση ασθενειας!!Ψυχολογικης και σωματικης!!

Και η δικη σου κατασταση δεν ηταν απο την φαντασια σου!!Καποια αιτια υπηρχε και δεν ηξεραν ποια η δεν ηθελαν να το ψαξουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει ότι στα εξωτερικά ιατρεία μεγάλων νοσοκομείων ΣΥΝΗΘΩΣ δεν ασχολούνται με λεπτομέρειες. Ακολουθούν το στάνταρ πρωτόκολλο που είναι για όλους τους ασθενείς και από κει και πέρα δεν επιμένουν.

Τουλάχιστον αυτό έχω δει από την εμπειρία μου. Δεν λέω ότι το κάνουν επίτηδες αλλά νομίζω δεν υπάρχει χρόνος για να ασχοληθούν εις βάθος με τον κάθε ασθενή. Από κει και πέρα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και επίσης υπάρχουν και νοσοκομεία με έμφαση σε συγκεκριμένες ασθένειες. Πχ μου έλεγε μια ειδικευόμενη ενδοκρινολόγος ότι σε κάποια νοσοκομεία οι ιατρικές ομάδες είναι πιο εξειδικευμένες στον καρκίνο θυρεοειδούς και έχουν περισσότερες περιπτώσεις οπότε δεν τους κάνουν εντύπωση παρενέργειες ή επιπλέον συμπτώματα ενώ σε άλλα αν πάει ασθενής με καρκίνο θυρεοειδούς τους φαίνεται ψιλοτραγική υπόθεση. Κα αυτό μου το έλεγε επειδή στον ιδιώτη που είχα πάει και διέγνωσε τον καρκίνο, μου είχε πει τα χειρότερα, ότι πρεέπι να βιαστώ και κινδυνεύω κτλ. Ενώ αυτή, στον Ευαγγελισμό, μου είπε ότι αυτό πλέον είναι από τις ασθένειες που βλέπουν συχνά και δεν τους κάνει εντύπωση γιατί πάντα ακολουθούν μια συγκεκριμένη πορεία θεραπείας και όλοι γίνονται καλά.

Τα λέω αυτά για να επισημάνω ότι θέλει ψάξιμο για να βρεις τη λύση κάποιες φορές και τον κατάλληλο γιατρό. Δεν πρέπει να ανησυχούμε ότι φταίμε εμείς και η ψυχολογία μας μόνο. Μας δημιουργείται και εξτρά άγχος επειδή δεν βρίσκουμε κάποιον να μας καθοδηγήσει σωστά.

Υγ: εσύ Σόνια είσαι καραμπινάτη περίπτωση που είχες επιβαρυνθεί από την ταλαιπωρία του υποθ/σμου και η ψυχολογία σου ήταν στα πατώματα αλλά τελικά τη βρήκες την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες μου καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Λίγες μέρες έλειψα και βλέπω έχουμε ανεβάσει τον αριθμό των σελίδων κατακόρυφα!!! Καλώς όρισαν τα νέα μέλη και καλά αποτελέσματα σε όσους περιμένουν εξετάσεις. Βλέπω οι δίαιτες χωρίς αλάτι κλπ πάνε σύννεφο, έχουμε και τα κορίτσια που ετοιμάζονται για ιώδιο. Και η μια μπήκε σήμερα, ε; Κοριτσούδια μου θα πάνε όλα τέλεια!

Liveloula μου ελπίζω να έχει ανέβει λίγο η ψυχολογία σου μετά τις ρακο-κραιπάλες ;)

sonia64 είδα ποστ που σου έλεγε μπράβο για τα αποτελέσματα, αλλά τα αποτελέσματα δεν τα βρήκα, παρ' όλ' αυτά κι από μένα ένα μεγάλο HIGH 5 που του έδωσες και κατάλαβε!

Ars! πριν λίγο είδα το πμ σου, σου απάντησα, πήρα κι εγώ πριν λίγο και μου είπαν ότι έχει μια ακύρωση 30 Ιουλίου θες να ρωτήσεις αν είναι εκεί η Μαλακτάρη; (αν και μου είπε την περασμένη εβδομάδα ότι ξεκινάει η άδειά της).

kittyme περαστικά καλή μου, εύχομαι να το αφήσεις γρήγορα πίσω σου!

Εγώ έχω να σας πω ότι με παραθορμόνη 3 προκοπή δε γίνεται με το ασβέστιο, οπότε χαπακώνομαι κανονικότατα. Επίσης να σας πω ότι ζορίζομαι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ με τη ζέστη, σε σημείο που να περνάει η μέρα και να μην έχω φάει απολύτως τίποτα. Όλο το χειμώνα έκανα διατροφή κι έχασα 3 κιλά μέσα σε 8 μήνες... και τον τελευταίο ενάμιση μήνα έχω χάσει 6!!!

Περιμένω να μάθω νέα σας, τα φιλιά μου σε όλες! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρύσα σου ξανάστειλα π.μ. γιατί και εμένα μου έκλεισαν γαι 30/7!!

Χχαα λες να βρεθούμε;;

Barbie, εύχομαι να περάσει γρήγορα και να μην καταλάβεις τίποτα!!! Ελπίζω να προμηθεύτηκες με τα απαραίτητα (ταινίες, βιβλία κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια!!!! μολις πηρα τη κάψουλα!!! ολα καλα στο ιατροπολις....τα πραγματα ειναι πιο απλα απ οτι περιμενα.....θα σας ενημερωσω αργοτερα

Τα χαιρετίσματά μου στον Β.Β.!!! Και ζήτα κρεμ μπρυλέ!!! Είναι τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

χrysa....δεν γράφει τίποτα για γλυκα το μενου που έχω στο δωματιο. Παντως το δωματιο ειναι πολυ καλο ...βλεπω σε κηπο, εχει ησυχία και εχω μεχρι και στερεοφωνικο!!!! ποιος θα το περιμενε......

Κατα τα αλλα , συμπτωματα 2 ωρες μετα τη λήψη του χαπιου δεν εχω.Ολοι ειναι πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι....και οι καρεμελες ειναι πολυ γευστικες...΄φαγαμα ελαφρια σημερα......αλλα επιτέλους φάγαμε χωρις τους περιορισμους της διαιτας....νυσαφι πια!!!

ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας....Σας φιλω.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν επίσης οτι μπορω να κανω το πρώτο σπιθηρογραφημα εχοντας ξεκινησει τη θυροξινη και με τη δοση ιωδιου που πηρα σημερα!!!!Ισχυει ?

Ερωτηση ενα χαπι περνουμε τις τρεις μερες που ειμαστε μεσα? Επίσης να σας πω πως μου εδωσαν απο μονοι τους χαπακι για το στομαχι πριν τη ληψη του ιωδιου!!πολυ καλο αυτο......

Link to comment
Share on other sites

barbie οπως κυλισαν αυτες οι δυο ωρες ετσι σου ευχομαι

να κυλησουν και οι υπολοιπες ,σαν νερακι και να περασουν οι μερες .

Ειμαι σιγουρη για σενα οτι ολα θα πανε τελεια .

Μολις βγεις φαε μια κρεμ μπουρλε για εκδικηση ...

Ειμαι η επομενη για να φουλαρω το σωμα μου με ραδιενεργεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστω Sonia...τελικα το δυσκολοτερο ήταν η αναμονη παρα το ιδιο το ιωδιο....Περνανε οι ώρες σιγα σιγα με καμια ταινιουλα, τv , διάβασμα....είναι βεβαια πολλες αλλα τι να κανουμε....Αυτα εχει η ουρά :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το καταλάβεις για πότε περάσανε οι μέρες... αλήθεια σου λέω! Κάτι η τηλεόραση, κάτι το διάβασμα, κάτι ο υπολογιστής, ξεχνιέσαι. Συν ότι τρως... μην το ξεχνάμε αυτό... μεγάαααααλη υπόθεση να ξέρεις ότι θα φας κάτι νόστιμο επιτέλους!!! Για πότε σου έχουν βάλει το σπινθηρογράφημα; Δεν είναι στο 3ήμερο αφού βγεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...