Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

....σημερα δεν μπορω να παρω τα πόδια μου, εχω συνεχεια υπνηλια και βαρυ στομαχι!!χρειαζομαι επειγόντως θυροσφαιρίνη....:)) αυριο επιτελους βγαινω κοριτσια!!!

Τελειωσες κι εσυ Barbie!!! Με το καλο να επιστρεψεις σπιτι σου κ να επανελθεις στους ρυθμους σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εξηγεις παντα με υπεροχο τροπο οσα θα ηθελα να γραψω ,εχουν εξαλλου πολλα κοινα οι ιστοριες μας ,σαν να ησουν στο μυαλο μου ...

Συμφωνω απολυτα μαζι σου ...

Εκει που εισαι, ΗΜΟΥΝΑ

Κι εκει που ειμαι ΘΑ ΡΘΕΙΣ!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgia μου ολα αυτα που εγραψες τα περασα πριν 5 χρονια ,καταθλιψη με εντονα σωματικα και ψυχολογικα συμπτωματα ,ελπιζω να μην μου ξανασυμβει ειδικα αυτην την περιοδο ..

Παντως οσον αφορα την διακοπη του Τ ,το εκοψα την πεμπτη και ειμαι μια χαρα!!!

Με το Τ3 δεν ημουν καλα ..Τελικα ειμαι πολυ αναποδος ανθρωπος !

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ... ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΑς ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΣΧΩ... ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ ΙΩΔΙΟΥ? ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΙΩΔΙΟ? 'Η ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΙΩΔΙΟ? Ο ΠΥΡΗΝΙΚΟς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΩ ΘΑΛΛΑΣΙΝΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΗΚΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ. ΕΔΩ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΟΡΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ.. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

sweety σχετικά μετη δίαιτα που ρωτάς οι περιπτώσεις είναι πολλές και θα ακούσεις πολλά.

Συνήθως μετά το χειρουργείο και όταν υπάρχει υποψία ή βεβαιότητα για ιώδιο παίρνουμε Τ3. Αφού ορισθεί η ημερομηνία του ιωδίου και πάλι συνήθως γίνεται διακοπή του χαπιού 20 μέρες πριν και συγκεκριμένη δίαιτα 2 εβδομάδες πριν το ιώδιο.

Η δίαιτα είναι ένα ακόμη θέμα με πολλές διαφορετικές απόψεις. Πρέπει να αποφεύγονται ή απαγορεύονται όσα μας λένε? Νομίζω πως οι ειδικοί (πυρηνικοί γιατροί) λένε να αποφεύγονται αλλά εμείς (ασθενείς) δεν τρώμε καθόλου (για να είμαστε σίγουροι).

Στη δίαιτα πρέπει να μην τρώμε τροφές με ιώδιο όπως αλάτι, θαλασσινά,ψάρια,κοτόπουλο,γαλακτοκομικά,σοκολάτα,προϊόντα σόγιας και άλλα.

Το "κακό" είναι πως το αλάτι είναι κρυμένο παντού και έτσι αποκλείονται πάρα πολλές τροφές.

Το καλό είναι πως η δίαιτα διαρκεί 2 εβδομάδες και κάπως περνάει ο καιρός.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως το σκέτο μαγειρεμένο κρέας, με λεμόνι και ρίγανη + σαλάτα (χωρίς αλάτι) είναι από τις πιο νόστιμες επιλογές.

Επίσης οι τηγανιτές πατάτες με λεμόνι και ρήγανι.

Ο καθένας επιλέγει βέβαια ότι του ταιριάζει.

Παρατήρηση: μιλώντας προχτές με μια πυρηνική γιατρό στο νοσοκομείο που θα κάνω το ιώδιο μεταξύ άλλων θεμάτων αναφερθήκαμε και στη δίαιτα. Η εκτίμηση της είναι πως είναι υπερβολικό να μην τρώμε καθόλου αλάτι και πρέπει απλά να κάνουμε το φαγητό κάπως ανάλατο. Ο καθένας λοιπόν αποφασίζει για τον εαυτό του με γνώμονα τις γνώσεις που έχει συλλέξει αλλά και τους ανθρώπους που εμπιστεύται περισσότερο.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο αλλά έχω την αίσθηση πως όλοι κάπως μπερδεμένοι αισθανόμαστε σε διάφορες φάσεις της διαδρομής μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalhspera sas!!!!Euxomai oloi na aisuanestai uperoxa!

Vgikan shmera oi eksetaseis mou:

TSH 0,26

FT4 33,3

O purhnikos mou leei ola uperoxa, o endokrinologos mou leei pws apokleietai na exw T4 33,3 k pws ta aptelesmata einai lathos....

K kapou edw trelenesai....k oi zalades k h kopwsh kala kratoun!

Tha ektimhsw polu thn gnwmh sas koritsia, eidika oi palaioteres s auto to thema pou gnwrizoun.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

sweety σχετικά μετη δίαιτα που ρωτάς οι περιπτώσεις είναι πολλές και θα ακούσεις πολλά.

Συνήθως μετά το χειρουργείο και όταν υπάρχει υποψία ή βεβαιότητα για ιώδιο παίρνουμε Τ3. Αφού ορισθεί η ημερομηνία του ιωδίου και πάλι συνήθως γίνεται διακοπή του χαπιού 20 μέρες πριν και συγκεκριμένη δίαιτα 2 εβδομάδες πριν το ιώδιο.

Η δίαιτα είναι ένα ακόμη θέμα με πολλές διαφορετικές απόψεις. Πρέπει να αποφεύγονται ή απαγορεύονται όσα μας λένε? Νομίζω πως οι ειδικοί (πυρηνικοί γιατροί) λένε να αποφεύγονται αλλά εμείς (ασθενείς) δεν τρώμε καθόλου (για να είμαστε σίγουροι).

Στη δίαιτα πρέπει να μην τρώμε τροφές με ιώδιο όπως αλάτι, θαλασσινά,ψάρια,κοτόπουλο,γαλακτοκομικά,σοκολάτα,προϊόντα σόγιας και άλλα.

Το "κακό" είναι πως το αλάτι είναι κρυμένο παντού και έτσι αποκλείονται πάρα πολλές τροφές.

Το καλό είναι πως η δίαιτα διαρκεί 2 εβδομάδες και κάπως περνάει ο καιρός.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι πως το σκέτο μαγειρεμένο κρέας, με λεμόνι και ρίγανη + σαλάτα (χωρίς αλάτι) είναι από τις πιο νόστιμες επιλογές.

Επίσης οι τηγανιτές πατάτες με λεμόνι και ρήγανι.

Ο καθένας επιλέγει βέβαια ότι του ταιριάζει.

Παρατήρηση: μιλώντας προχτές με μια πυρηνική γιατρό στο νοσοκομείο που θα κάνω το ιώδιο μεταξύ άλλων θεμάτων αναφερθήκαμε και στη δίαιτα. Η εκτίμηση της είναι πως είναι υπερβολικό να μην τρώμε καθόλου αλάτι και πρέπει απλά να κάνουμε το φαγητό κάπως ανάλατο. Ο καθένας λοιπόν αποφασίζει για τον εαυτό του με γνώμονα τις γνώσεις που έχει συλλέξει αλλά και τους ανθρώπους που εμπιστεύται περισσότερο.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο αλλά έχω την αίσθηση πως όλοι κάπως μπερδεμένοι αισθανόμαστε σε διάφορες φάσεις της διαδρομής μας

Ευχαριστω παραπολυ για την απαντηση, μιλησα παλι με τον πυρηνικο γιατρο καθως και με 2 ενδοκρινολογους και ολοι μου ειπαν οτι η διαιτα οριζεται κυριως για οσους ειναι απειθαρχοι με το φαγητο και για οσους εχουν μανια με το αλατι (που δεν ειναι και λιγοι). Πριν καποια χρονια δεν απαγορευαν τιποτα ουτε οριζαν συγκεκριμενη διαιτα. Εννοειται πως εφοσον γνωριζεις οτι κατι μπορει να λειτουργησει ανασταλτικα σε μια τοσο σοβαρη διαδικασια δεν το κανεις και αποφευγεις ολα οσα εχουν ειπωθει πολλες φορες απο διαφορες κοπελες εδω.. Σιγουρα παντως και η υπερβολη στη διαιτα δεν ειναι καλη διοτι ο οργανισμος μας μετα απο την αφαιρεση θυροειδη και ολα αυτα τα ορμονικα σκαμπανευασματα ειναι καταβεβλημενος.. Για παραδειγμα δεν μπορει καποιος να κοψει εντελως τα γαλακτοκομικα εαν δεν εχει ρυθμισει το ασβεστιο του οπως εγω διοτι το χαμηλο ασβεστιο δημιουργει πολλα πολλα προβληματα που δεν τα ειχα καν φανταστει.. σιγουρα ομως δεν τρωω πολλα και θα προσπαθησω τις τελευταιες μερες να το παλεψω μονο με τα συμπληρωματα... Επισης το αλατι να αποφευγεται αλλα αν καποιος με χαμηλη πιεση κοψει τελειως ολα τα προιοντα που μπορει να περιεχουν εστω και λιγο αλατι τοτε μαλλον θα δημιουργησει αλλα προβληματα... Ας ειμαστε λοιπον οσο γινεται ψυχραιμες και με μετρο ολα...

Ευχομαι ειλικρινα αυτη η δοκιμασια να ειναι για ολες η τελευταια και να βγουμε ολες νικητριες και πιο δυνατες... Να αγαπησουμε τον εαυτο μας περισσοτερο αλλα κυριως τους ανθρωπους διπλα μας..Να δωσουμε αξια μονο στα σημαντικα, να γινουμε καλυτεροι ανθρωποι..... Πολλες καληνυχτες σε ολες σας

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας ..

Ηθελα να σας ρωτησω αν κατα την διακοπη του Τ σας εχουν παρουσιαστει αυπνιες το βραδυ ,ολη τη μερα νυσταζω πεφτω για υπνο και δεν μπορω να κοιμηθω .

Δεν ειχα στο παρελθον προβλημα με αυπνιες για αυτο ρωταω ..

Οσον αφορα το αλατι το εχω κοψει ,ουτε αυγα ,ουτε κοτοπουλο ,ουτε γαλακτοκομικα ( δεν εχω προβλημα με το ασβεστιο) πριν ομως ξεκινησει η διαιτα πηρα τον ενδοκρινολογο μου τηλεφωνο και μου εδωσε κατευθυνσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Ενω ειμαι κομματια ολη την ημερα επειδη δεν κοιμαμαι ,περιμενω να ερθει το βραδυ για να "λιωσω" στον υπνο ,δεν μπορω να κοιμηθω και οπως πολυ σωστα εγραψες νιωθω μια υπερενταση-νευρικοτητα ...

Μια εβδομαδα εμεινε ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέρω είναι δύσκολα αλλά που θα πάει θα περάσει. 7 μερούλες.

Ψάξε στο ίντερνετ μπας και μπορείς να χαλαρώσεις με κανέναν φυσικό τρόπο, πχ κάποιο ρόφημα. Δεν το είχα σκεφτεί και εγώ τότε αλλά σίγουρα υπάρχουν βότανα που δημιουργούν χαλάρωση στον οργανισμό. Εγώ τότε το 'χα ρίξει στις σειρές...οτι χαζομαρούλα έβλεπα ως έφηβη την έκανα επανάληψη.! Το youtube το greekmovies έπαιζαν όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Liveloula μου και υπόλοιποι καλησπερα. Απο σήμερα έιμαι στο σπίτι σε φάση ανάρρωσης μετά το ιωδιο. Δυστυχώς μου πείραξε το άτιμο το στομάχι και δεν μπορώ να πιω τα νερά που απαιτουνται για να ξεφορτωθω σιγά σιγα την ραδιενέργεια. ΑρΧισα να παίρνω zantac μπας κα στρώσει σιγα σιγα....Ναι είχα κάποιο εγκνευρισμό τις τελευταιες μερες πριν το ιωδιο που με δυσκόλευε στον ύπνο.....Επιτέλους άρχισα να πάιρνω το χάπι ethyrox και μολις παρατηρησα τηναρχη υποχώρησησ του πρώτου συμπτώματος....δεν μουδιάζουν τα χέρια μου..οποτε θεωρω είμαι σε καλό δρόμο....

Συγκινούμαι καθώς σας γράφω και την δική μου περιπέτεια....δεν είναι για κανένα μας ευκολη η ολη διαδικασία και με εκανε να σκεφτω διάφορα για τη ζωη μου ,ειδικά τις ημέρες που ήμουν στην κλινική. Σας ευχαριστώ όλες για όλη τη συμπαράσταση ,κατανόηση και ενδιαφέρον να απαντάτε στις απορίες μου !!!! και ευχομαι καλή δύναμη και στις υπολοιπες...αντε να τελειωνετε και εσεις σιγα σιγα να ξανβρειτε τους ρυθμούς σας.Σας ευχομαι καλη δύναμη και να μην το ΄βαζεται ποτέ κατι....για οτι ΄θελετε να με ρωτήσετε εννοειται οτι παραμένω ...φανατικό μέλος!! πολλά φιλια....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας ..

Ηθελα να σας ρωτησω αν κατα την διακοπη του Τ σας εχουν παρουσιαστει αυπνιες το βραδυ ,ολη τη μερα νυσταζω πεφτω για υπνο και δεν μπορω να κοιμηθω .

Δεν ειχα στο παρελθον προβλημα με αυπνιες για αυτο ρωταω ..

Οσον αφορα το αλατι το εχω κοψει ,ουτε αυγα ,ουτε κοτοπουλο ,ουτε γαλακτοκομικα ( δεν εχω προβλημα με το ασβεστιο) πριν ομως ξεκινησει η διαιτα πηρα τον ενδοκρινολογο μου τηλεφωνο και μου εδωσε κατευθυνσεις ..

Εγω παιρνω το τ3 και ενω ειμαι ολη μερα στο τρεξιμο το βραδυ κοιμαμαι μετα τις 3 σιγουρα... ισως και λιγο το αγχος να παιζει το ρολο του.. η λεβαντα βοηθαει πολυ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...