Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω ναγια μου!!!!! τι εννοεις ..."δείχνει" την όλη κατάσταση?

Οταν εχεις μεγαλη tg υπαρχει μεταστατικη νοσος. Μην με ρωτησεις πανω απο ποσο ακριβως, δεν ξερω, ομως αυτο που εχεις εσυ ειναι τελειο!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΑ? ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΑΜΕ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΡΗ Η ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ Τ3 ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΙΩΔΙΟ? ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝΕ ΜΟΝΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ , ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΑΛΑΤΙ ΩΜΟ ΣΕ ΦΑΓΗΤΟ. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΚΑΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ.. ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΑΝ ΤΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΣΜΕΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ? ΕΧΩ 40 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΓΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΕΙ ΑΚΟΜΗ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sweety το ασβέστιο δεν επηρεάζεται....ρωτα εμενα που μου εχουν αφαιρέσει 2 παραθυροειδ.....εχω ξεκινησει τη διαιτα 2 βδομάδες τωρα και και το ασβετιο ειναι 9.6 (το θελουμε ισο ή μεγαλύτερο με το 8,4). Το καλύτερο είναι να πομηθευτεις μια γραπτή λίστα με το τι επιτρέπεται και τι απαγορευεται στη διαιτα του ιωδιου είτε απο πυρηνικο είτε απο ενδοκρινολογο, για να ξερεις τι κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναγια ρωτησα μια φίλη γιατρό γιατι πραγματικα κόντεψα να παθω εγκεφαλικο μ αυτο που μου ειπες......εχεις μεν δίκιο αλλα ουτο ισχύει μονο αν ειναι καποιος σε θεραπεία, εχει χαμηλη TSH ξαφνικα ανέβει....

Link to comment
Share on other sites

Βarbie μου μαλλον κατι μπερδεψες απ αυτα που σου ειπα!! Σου ειπα οτι η tg σου δλδ η θυρεοσφαιρινη ειναι πολυ πολυ καλη μολις 1,15 και σου ειπα επισης οτι οι γιατροι δινουν σημασια σ αυτη τη μετρηση την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη (πριν μπεις για ιωδιο -οπως εσυ τωρα) γιατι ''δειχνει'' την ολη κατασταση. Μεγαλα νουμερα της tg δειχνουν μεταστατικη νοσο. Εσυ εχεις ελαχιστη!!! Την tsh δεν την ανεφερα πουθενα και το μονο σιγουρο ειναι οτι θελουμε να ναι πολυ ψηλα πριν το ιωδιο για να γινει σωστα η θεραπεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω την παρεα.

Καλως ηλθες gaz28.

Η περιπτωση σου θυμιζει καπως τη δικη μου.

Πολυοζωδη τοξικη βρογχοκηλη, αγωγη, αυξηση μεγεθους αρχικων οζων και δημιουργια νεων, χειρουργειο, και ξεκινα ο Γολγοθας. Χαπακι 88αρι και μετα τον πρωτο ελεγχο 100αρι, βιοψια αρνητικη. Συσταση γιατρου : επανελεγχο σε 6 μηνες. Δημιουργια πολλων σωματικων προβληματων που πριν ηταν ανυπαρκτα, TSH 4,8 ( σχετικα μικρη για υποθυροειδικα συμπτωματα αλλα για μενα ηταν βουνο) και αλλαγη γιατρου, αυξηση δοσης σταδιακα καταληγοντας στο 150 (αυτη ηταν η δοση που επρεπε να παρω απο την αρχη αλλα πληρωσα την μλκ του γιατρου). Επειτα απο 2 χρονια αρχισα να επανερχομαι σε νορμαλ κατασταση. Το πωτο 5μηνο μετα την αφαιρεση του αδενα ηταν η αρχη του κακου. Επειδη λαμβανα μικροτερη δοση απο την απαιτουμενη, εγινε αναπλαση ιστου (υπολειμα ιστου 1mm απο τον αδενα μεγαλωσε και εφτασε 9mm). Καταλαβαινεις την τρομαρα μου..... εβγαλα τον αδενα για να μην παθω καρκινο και αυτος αρχισε να ξανασχηματιζεται !!!!!!!!! Ακολουθω αγωγη με 150 mg για να καταστειλω τη λειτουργια του με ολους τους κινδυνους που αυτο συνεπαγεται.

Θελω να σου επισημανω οτι η επαρκεια ή οχι της δοσης θυροξινης που παιρνουμε, φαινεται στις εξτασεις μας μετα 6 εβδομαδες απο την ημερα αλλαγης. Εσυ γιατι θα κανεις ελεγχο στις 4 ???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα! Δεν γινεται να μην εχεις καθολου tg απλα θελουμε να ναι οσο το δυνατο μικροτερη. Ο αδελφος μου πριν το ιωδιο ειχε 3,71 και ο γιατρος του ηταν κατενθουσιασμενος μ αυτη τη τιμη γιατι την θεωρουσε ελαχιστη! Barbie το 1,15 που εχεις ειναι τελειο και δειχνει οτι ολα ειναι καλα. Απορω γιατι αναστατωθηκες, βεβαια εισαι στην δυσκολη φαση της αναμονης και λογικο ειναι να σαι στη τσιτα, αλλα θα δεις οτι θα περασει!! Υπομονη 2 μερες σου εμειναν, ολα θα πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σονια συγχαρητηριαααα!!!!!!!!!!!! Εισαι ελευθερη!!!!!! Κ σε εσενα Ναγια μπραβο για τον αδελφο σου!!!!!!!!!!!!

Ελειψα λιγες μερες κ χαμος απο νεα!!!!!!

Εσεις οι υπολοιπες, υπομονη, θα ξεμπερδεψετε και εσεις!!!!

Στο νεο μελος gaz 28 εχω να πω να περιμενει λιγο ακομη μηπως λογω υποθυρεοειδισμου ειναι ετσι....και μετα επισκεπτεται κανεναν γιατρο αν δεν περασει.

Link to comment
Share on other sites

sweety το ασβέστιο δεν επηρεάζεται....ρωτα εμενα που μου εχουν αφαιρέσει 2 παραθυροειδ.....εχω ξεκινησει τη διαιτα 2 βδομάδες τωρα και και το ασβετιο ειναι 9.6 (το θελουμε ισο ή μεγαλύτερο με το 8,4). Το καλύτερο είναι να πομηθευτεις μια γραπτή λίστα με το τι επιτρέπεται και τι απαγορευεται στη διαιτα του ιωδιου είτε απο πυρηνικο είτε απο ενδοκρινολογο, για να ξερεις τι κανεις.

το δικο μου ασβεστιο ειναι στο 7 δυστυχως... εχω ακομη μουδιασματα κτλ και αναγκαστικα παιρνω ακομη συμπληρωμα 1 την ημερα. ειμαι 40 μερες μετα το χειρουργειο. εσυ ποτε μπαινεις για ιωδιο?

Link to comment
Share on other sites

Ars,ευχαριστω πολυ!!Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι ,αν τα αντισωματα που εχω ειναι θετικα η αρνητικα.Επειδη παιζουν ρολο στην τιμη της TG.(ειναι 25,41)

Barbie για να σε τονωσω λιγο,εγω ειμαι απο τις περιπτωσεις που πριν μπω για θεραπεια ειχα TG: 15 και βλεπεις τωρα οτι ειμαι μια χαρα!!Το ιωδιο κανει θαυματα και η δικη σου τιμη αγγιζει το τελειο ,οπως λεει και η Ναγια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...