Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ναγια μου στα χαρτια εγραφε μονο για σπινθηρογραφημα και TSH,

οταν βγηκαν τα αποτελεσματα τα πηγαν κατευθειαν στον πυρηνικο,

μου λεει ολα καλα ερχεσαι την Παρασκευη .Απο μονη μου αρχισα

να ρωταω τιμες δεν θα μου τις ελεγε,ακουσα και μια τιμη που του

ειπε αυτη που ειχε τα χαρτια 1,10 αλλα δεν ξερω αν ειναι η tg γιατι

δεν μου εδωσαν τα χαρτια με τα αποτελεσματα??? Να ρωτησω

και κατι ακομα ..Γιατι οσο πιο υψηλη η TSH τοσο καλυτερα ?H διαιτα

απο το αλατι ανεβαζει την tsh, η μονο η διακοπη απο το χαπι την ανεβαζει ?

πως γινεται να εχω εγω 80 tsh Και αλλος 50 κι αλλος 100?που οφειλεται αυτο ?

συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις ,τα θυμηθηκα μετα το νοσοκομειο

διαφορετικα θα ρωτουσα τον πυρηνικο ..

Παντως πληροφοριακα μου ειπε οτι το αλατι ημαλαιων το επιτρεπεται να το

καταναλωνουμε σε οση ποσοτητα θελουμε γιατι δεν εχει ιωδιο ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kittyme crp είναι η ταχύτητα καθίζησης ερυθρών ή κάτι άλλο; Θύμησέ μου...

Ο παθολόγος που θα πας θα πρέπει να είναι γνώστης των σχετικών με το ιώδιο. Το λέω γιατί εγώ είχα πάει σε μια παθολόγο (καθηγήτρια) και ούτε η Thyrogen δεν ήξερε τι είναι. Θελω να πω, αν όλα αυτά είναι από το ιώδιο, μόνο νοσοκομειακοί ενδοκρινολόγοι-πυρηνικοί θα μπορούν να σου πουν με σιγουριά, που βλέπουν ένα σωρό τέτοιες περιπτώσεις με παρενέργειες. Εσύ τι συμπτώματα έχεις; Πυρετό και τι άλλο; Τα είχες ξανα στο παρελθόν όλα αυτά;

Liveloula και εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά 10 μήνες τώρα με έχουν ταλαιπωρήσει τρομερά αυτοί οι λεμφαδένες και θέλω επιτέλους να βρω που οφείλεται... :-( πιστεύω, μόνο ο Καλοβιδούρης θα μου βρει την αιτία.

Η TG γίνεται την ημέρα που κάνεις εισαγωγή στον θάλαμο ιωδίου (πρώτα σου κάνουν αιματολογικές). Αν δεν σου εκτύπωσαν τα αποτελέσματα, μην ανησυχείς. Μπορείς να ζητήσεις από το εργαστήριο ή τον γιατρό που ήταν υπεύθυνος να μπει στο σύστημα και να στα δώσει (δεν χάνονται αυτά).

Το επίπεδο της Tsh εξαρτάται από τις ημέρες που κάνεις διακοπή χαπιού. Όσο πιο πολλές οι μέρες, τόσο περισσότερο ανεβαίνει. Σε κάποια νοσοκομεία θεωρούν ότι είναι καλύτερα να είσαι τέρμα υποθυρεοειδικός για να απορροφηθεί καλύτερα το ιώδιο. Σε άλλα θεωρούν άσκοπο να σε φτάσουν στο αμήν (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) και σου λένε και με 80 Tsh μια χαρά είσαι, μπαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αrs μου εχω πραγματικα καλο προαισθημα για σενα ,απο την αρχη οτι δεν ειναι τιποτα ..

Καλα κανεις που το ψαχνεις ,θα σου φυγει η ιδεα και θα ξερεις ακριβως τι γινεται ..

Σε ευχαριστω για την απαντηση απολυτα κατονοητα οσα γραφεις .

Το μονο που εχω παρατηρηση ειναι οτι ενω διεκοψα το χαπι 2 εβδομαδες

η tsh ειναι υψηλη κι εγω το μονο που εχω ειναι αυπνιες ,τιποτα αλλο ,αισθανομαι απολυτα καλα ..

Πιστευω οτι ο καθε οργανισμος ανεβαζει με διαφορετικο ρυθμο τις παραπανω τιμες αλλα δεν ειμαι γιατρος ...

Αυτο το γραφω γιατι οι περισσοτερες κοπελες εκαναν διακοπη δυο εβδομαδες και αλλες εχουν

tsh 100 αλλες 60 κι αλλες οπως εγω 80 ..Τελος παντων τελος καλο ολα καλα και για σημερα ,

επομενη επισκεψη την Παρασκευη ενα ενα τελειωνουν ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βέβαια κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός. Παίζουν πολλά ρόλο. Εγώ έπαιρνα Τ3 μέχρι να βγει η βιοψία (πήρε περίπου έναν μήνα) και ήμουν μια χαρά. Το διέκοψα για 2 εβδομάδες και εκανα καθήλωση. Ύστερα, το ξαναξεκίνησα για 2 εβδομάδες και το ξανασταμάτησα για άλλες δύο και μπήκα για το ιώδιο με TSH άνω του 100 και ήμουν χάλια. Άμα με έβλεπες, το πρόσωπό μου ήταν σαν μπάλα. Όταν βγήκα από το θάλαμο και μετά από 3-4 μέρες πήγα στο νοσοκομείο και περίμενα για το σπινθηρογράφημα είδα άλλες δύο γυναίκες και έναν άντρα που περίμενα κ αυτοί για τον ίδιο λόγο. Και ήταν όλοι ακριβώς σαν εμένα στο πρόσωπο. Ήταν πολύ περίεργο να αμς βλέπεις 4 άτομα με σακκούλες κ πρήξιμο...λες και μας είχε χτυπήσει καμιά μεταδοτική ασθένεια... :-P

Βέβαια, τέλος καλό, όλα καλά. Απλώς, τώρα είσαι σε φάση υπομονής, θα πάρει λίγο καιρό να επανέλθεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

barbie οποτε μπορεις γραψε μας γιατι ψιλο-ανησυχησα

Κοριτσια μου αυριο το πρωι εχω εισαγωγη για να κανω τι περιβοητο ιωδιο

Η περιοδος διακοπης του χαπιου ηταν πολυ ευκολη διαδικασια για μενα ,

περα απο κατι αυπινιες που με βαλεριανα εφυγαν κι αυτες ,ολα τα υπολοιπα

πηγαν μια χαρα σαν να μην εκοψα το χαπι!!!!!!

Το γραφω για να περνουν θαρρος οσες εχουν στον δρομο τους θεραπεια με ιωδιο ,

δεν ειναι τιποτα τραγικο ,τωρα για τις επομενες ημερες θα σας γραψω ισως αλλαξουν

τα δεδομενα μου ποιος ξερει....Εγω ευχομαι να ειμαι καθε μερα οπως σημερα ..

Link to comment
Share on other sites

ΑΘ-ίτες και ΑΘ-ίτισσες την καλησπέρα μου! Είμαι λίγο στο γύρω γύρω, αύριο την κοπανάω επισήμως αλλά διάβασα τα νέα σας κι ήθελα να ευχηθώ στα κορίτσια που τώρα πάνε-τέλειωσαν με ιώδιο καλό κουράγιο και καλή δύναμη, και μακάρι τα αποτελέσματα να είναι τέλεια και να ξεμπλέξετε με το βραχνά μια και καλή! sonia64 σούπερ οι εξετάσεις! Ars! εσένα στα είπα και πμ, υπομονή να σε δει ο Καλοβιδούρης και βούτα το φάκελό σου για αλλού! kittyme, darkglow, barbie καλή ανάρρωση! Θα δείτε ότι δεν είναι τόοοοοοοοοοσο τρομερό όσο το φαντάζεστε, θα περάσουν γρήγορα οι μέρες της απομόνωσης!

liveloula μου, εσένα σ' άφησα τελευταία επίτηδες, να μην αγχώνεσαι, μπες με θετική σκέψη αύριο και όλα θα πάνε πολύ καλά! Θα το δεις ότι σε λίγες μέρες θα είναι απλά ένα κακό όνειρο που πέρασε και τίποτε παραπάνω!

Να προσέχετε όλες κοριτσάρες μου!!! Πολλά φιλιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Nαγια μου η μονη τιμη που μου λειπει μαλλον ειναι αυτη της Tg δεν μιλησα καθολου με

το νοσκομειο ,μια και εφτασα στο τελος λεω να μην το ψαξω ιδιαιτερα ( ισως μου προκαλεσει προσθετο αγχος) ..

Xrysa μου ελειψες ..Ειμαι πολυ καλα σημερα αισθανομαι οτι περασαν γρηγορα οι μερες χωρις χαπι ,

με ελαχιστα εως καθολου συμπτωματα,ακομα κι αυτο ηταν μεγαλο πλεονεκτημα για να ηρεμισω

και να μην με πιασουν ψυχολογικες μεταπτωσεις ,αποφευγω να σκεφτομαι την απουσια των παιδιων μου

και καθε δυσκολια που μπορει να ερθει ..Εξαλλου ειναι μονοδρομος ..

Καλο καλοκαιρι κοριτσακι μου ,αν και ειμαι σιγουρη οτι ηδη περνας ομορφα επιεδη γνωριζεις την ουσια

..κι αυτο ειναι το βασικοτερο ολων !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αrs περαστικα!!! Πως την πατησες ετσι??? Να σου πω οτι παρα τριχα θα ημασταν ομοιοπαθεις!! Εφαγα μια τουμπα στη σκαλα της υπηρεσιας χθες και λιγο ακομα και θα το εσπαγα κι εγω!!! (μαζι με το κεφαλι μου βεβαια)

Χρυσα καλες διακοπες!!! Καλα να περασεις!!! Αφησε την καθημερινοτητα πισω σου και αδειασε το κεφαλι σου απ ολα.......

Liveloula περιμενουμε νεα σου, ολα θα πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Ars ,αμαν βρε κοριτσι!!!Περαστικα σου!!Φανταζομαι τι τραβας με τον γυψο!!Ενα μηνα θα τον κρατησεις?

Και εγω δεν ειμαι στα καλυτερα μου!Ο γιος μου ηταν σε ενα νησι για δουλεια και χτυπησε ασχημα το ποδι του.Επρεπε να του κανουν 10-12 ραμματα και του εκαναν μονο 5 γιατι δεν ειχαν κλωστες!!!Ανοιξε η πληγη επαθε μολυνση και ευτυχως ηρθε στη Θεσ/κη και τον ειδε καλος χειρουργος,τον πλακωσε στις αντιβιωσεις και ισως χρειαστει την επομενη εβδομαδα νεα ραμματα!!Και να φανταστειτε οτι εχουν περασει 20 μερες και θα χρειαστει αλλες τοσες για να γινει καλα!!!Τον σακατεψαν στο νοσοκομειο,ολα λαθος εγιναν!!!

Liveloula μου ολα καλα σου ευχομαι να πανε!!!Χαιρομαι που εισαι μια χαρα!!Δεν εχει καμια σημασια η TG πριν το ιωδιο.Μερουλες ειναι και θα περασουν,αυτο να σκεφτεσαι μονο και να μη στεναχωριεσαι!!

Xrysa&&μου,πολλα φιλια!!Καλα να τα περνας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε κορίτσια!! Βάσανο κ ευτυχώς είναι το αριστερό! Νάγια κ εγώ το φαγα το κεφάλι αλλά ευτυχώς δεν εσπασε...Σονια καλο κουραγιο με το γιο σου....ακου δεν ειχαν κλωστη...μνησθητι μου κυριε....καλα λενε ενος κακου μυρια επονται...

Γυψονάρθηκα μου έβαλαν για 10 μέρες αλλά με πονάει όλο μου το σώμα από την άβολη στάση στον ύπνο...δεμας φτάναν τα...θου κυριε....ηρθανε κ απ την Ινδια...

Η Liveloula μαλλον δεν θα χει ιντερνετ....

Οι υπόλοιπες πως πάτε;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...