Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Κι εγώ νιώθω έντονο ανακάτεμα παρόλο που το πρωί πήρα χάπι για το στομάχι.

Αυτό με εμποδίζει από το να πίνω πολλά νερά

Barbie πως το αντιμετώπισες? Πόσο νερό έπινες σε μία μέρα στην κλινική?

Εγώ δεν έχω επίσης όρεξη για φαγητό...

Τι οδηγίες σου δώσανε φεύγοντας? Σου κάνανε μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Μολις ηρθα!!Ολα πολυ καλα!Μου ειπε η γιατρος,σημασια εχει οτι η θυρεοσφαιρινη ειναι κατω απο 1.Οσο για την θυροξινη δεν μου μειωσε την δοση,μου ειπε του χρονου θα δουμε (παιρνω Τ4 150).Την ρωτησα αν κατω απο 30 θεωρουνται αρνητικα τα αντισωματα και μου ειπε οτι στο Θεαγενειο εχουν αλλα μηχανηματα, οπου θεωρουνται αρνητικα κατω απο 70.

Απο δω και περα θα με βλεπουν καθε 10-12 μηνες και θα τους ενδιαφερει ο υπερηχος (μου ειπε αν γινουν 1 εκατ. οι λεμφαδενες θα γινει παρακεντηση) και η θυρεοσφαιρινη να μη παει πανω απο 1.Αυτα!!Ολα καλα ευχομαι και σε σας!!

Ars σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ εντάξει, ησύχασα τώρα γιατί είχα πάει να δω την κοπέλα που κάναμε μαζί το ιώδιο και η TSH της μετά την Thyrogen ήταν άνω του 100...ενώ εμένα 17 και κάτι....λέω και εγώ....δεν με έπιασε η ένεση, τι γίνεται;; Ίσως όμως να έτρεχε κάτι άλλο με εκείνη γιατί είχε χίλια δυο μπλεξίματα.

Εγώ 1/9 θα πάω να δω ΩΡΛ και μόλις γυρίσει ο Καλοβιδούρης από διακοπές θα κλείσω για υπέρηχο. Μου είπαν στο Ιπποκράτειο, που πηγα πριν λίγες μέρες, εφόσον είναι τόσοι πολλοί οι λεμφαδένες μου και περίπου 2 εκατοστά, να πάω στον Καλοβιδούρη και αν κρίνει αυτός ότι χρειάζεται παρακέντηση θα την κάνει επί τόπου. Ήταν ένας νέος γιατρός, πολύ καλός, που μου είπε ότι καλό είναι σε περιπτώσεις σαν τη δική μου, να μην επαναπαύομαι επειδή βγήκε καλή η αιματολογική. Αλλά, να κάνω υπέρηχο σε νοσοκομείο κάθε 6 μήνες και στον Καλοβιδούρη κάθε 12. ώστε αν υπάρχει κάτι ''χοντρό'' να το πιάσει ο χειριστής του νοσοκομείου, ενώ αν υπάρχει κάτι ''ψιλό'' να το πιάσει ο Καλοβιδούρης που είναι εξειδικευμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ars,ευχομαι να πανε ολα καλα!!Ειναι ενα θεμα κι αυτο με τους λεμφαδενες που δεν καηκαν με το ραδιεν. ιωδιο!!

Οσο για την TSH δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε καποιους με την ενεση ανεβαινει τοσο πολυ και σε μας ηταν χαμηλη.Αλλα αν δεν ηταν καλη ,δεν θα μας ελεγαν κατι οι γιατροι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μολις ηρθα!!Ολα πολυ καλα!Μου ειπε η γιατρος,σημασια εχει οτι η θυρεοσφαιρινη ειναι κατω απο 1.Οσο για την θυροξινη δεν μου μειωσε την δοση,μου ειπε του χρονου θα δουμε (παιρνω Τ4 150).Την ρωτησα αν κατω απο 30 θεωρουνται αρνητικα τα αντισωματα και μου ειπε οτι στο Θεαγενειο εχουν αλλα μηχανηματα, οπου θεωρουνται αρνητικα κατω απο 70.

Απο δω και περα θα με βλεπουν καθε 10-12 μηνες και θα τους ενδιαφερει ο υπερηχος (μου ειπε αν γινουν 1 εκατ. οι λεμφαδενες θα γινει παρακεντηση) και η θυρεοσφαιρινη να μη παει πανω απο 1.Αυτα!!Ολα καλα ευχομαι και σε σας!!

Ars σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου!!

Σονια μπραβο!!!! Τελεια τα νεα σου, παντα τετοια να ακουμε!!!

Ευχαριστω που ρωτησες για τα anti tg, τελικα το εργαστηριο παιζει μεγαλο ρολο, γι αυτο και οι εξετασεις πρεπει να γινονται παντα στο ιδιο και οχι σε διαφορετικο καθε φορα.

Ars ευτυχως που εκλεισα ραντεβου στον Καλοβιδουρη, καντο κι εσυ για να χεις το κεφαλι σου ησυχο, διοτι οπου και να ρωτησαμε μας ειπαν τα καλυτερα γι αυτον!

Link to comment
Share on other sites

Σόνια εμένα πριν το ιώδιο δεν υπήρχαν αυτοί οι λεμφαδένες μετά παρουσιάστηκαν, αυτό είναι το κουλό...και για αυτό λένε μήπως ευθύνεται κάτι άλλο.

Για την TSH ναι, έτσι λέω κ εγώ αν υπήρχε θέμα θα μας το έλεγαν.

Νάγια, έλα που δεν τον πρόλαβα και γυρνάει στς 25/8. Αν πάρω για ραντεβού τότε, βάλε πότε θα μου κλείσουν...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια και απο εμενα.Ακομα παιδεύομαι με τον χαμηλο αιματοκρίτη μου και την CRP η οποία αντί να κατέβει έχει ανέβει. Την Κυριακη 20/7 ήταν 7 και την Παρασκευή 1/8 ήταν 10. Θα πάω πάλι σε παθολόγο να δω τι θα μου πεί. Σκεφτομαι μηπως για όλα φταιει το ιωδιο....τι να πω εχω ταλαιπωρηθει πολύ....έχετε ακουσει κατι παρόμοιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κittyme περαστικα σου ευχομαι ,ελπιζω οτι δεν ειναι κατι σοβαρο ,ο ενδοκρινολογος σου τι λεει ?

Sonia μου οι λεμφαδενες σου ,δεν ειναι πανω απο 1cm μετα απο τοσα χρονια που εκανες την επεμβαση ευχομαι να μεινουν σταθεροι σε μεγεθος κι εσυ ησυχη :)

Αrs μου γιατι πιστευω οτι ολα θα πανε καλα ?Σε παρακλολουθουνε πολυ σχολαστικα και πιστευω οτι οι λεμφαδενες ειναι πρισμενοι απο αλλο λογω οχι απο τον θυρεοειδη γιατι οπως ειπες πριστικαν μετα το ιωδιο ..

Εμενα τα δικα μου νεα ειναι οτι η TSH μου ειναι 80 μου ειπε οτι ειναι καλη αλλα εδω γραφεται οτι πρεπει να ειναι πανω απο 100 τι γινεται ?και το υπολειμμα μου ειναι 1,5 ΤG δεν μου εκαναν ,δεν ξερω γιατι :/ θα ηθελα την γνωμη σας ...

Link to comment
Share on other sites

Liveloula την tg στην κανουν πριν το ιωδιο μαζι με ολες τις αλλες εξετασεις!!! Αν αυτες οι εξετασεις που εκανες ειναι εκεινες στις οποιες υποβαλλονται ολοι πριν το ιωδιο αποκλειεται να μην σου εκαναν tg! Εκτος και αν ξανακανεις! Οσο για την tsh μην ανησυχεις ειναι πολυ καλη!!! Τα πρωτοκολλα λενε οτι πρεπει να ναι πανω απο 30 για να μπει καποιος για ιωδιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...