Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

ναγια μου καλημερα. Με εβαλαν μαρτιο διοτι δεν εχουν αλλο δωματιο ενα εχουν στο ογκολογικο κ ενα μια ιδιωτικη κλινικη. Οσο για το πρωτο που μου ειπες για την διηθηση καψας σε ευχαριστω πολυ για καπως με κανει και νιωθω πολυ καλυτερα. Τωρα εγω σκεφτομαι να ερθω αθηνα να κανω το ιωδιο σε ιδιωτικο νοσοκομειο..

Μαρία μου, γεια σου και από εμένα...... Έχω καιρο να γράψω λόγω φόρτου εργασίας..... Εγώ είχα διήθηση κάψας, θηλώδες και θηλακιώδες, έκανα εγχείρηση 21/3/14 και ιώδιο 30/6/14. Τώρα θα κάνω τις δεύτερες αιματολογικές και έχω κανονίσει ολόσωμο σπινθιρογράφημα για 31/3/15. Οποιαδήποτε απορία έχεις είμαι εδώ!!!! Χαιρετώ όλες τις φίλες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μου κι αγόρια καλημέρα!!!

Είχα καιρό να μπω και διάβασα λίγο μονοκοπανιά ότι έχει γίνει. Ελπίζω να είστε όλες καλά, είδα ότι έχουμε και πολλά νέα μέλη!

Ars! που είσαι παιδάκι μου?? Τί έγινε με την παρακέντηση??

μαρια@@ μου μην τρελαίνεσαι και κυρίως μην τους αφήσεις να σε τρελάνουν! και διήθηση να είχες δεν είναι τραγικό, όλα αντιμετωπίζονται (είχα και διήθηση και μετάσταση σε λεμφαδένες)

ναγια νιώθω ήσυχη πλέον!!! Και να τύχει κάτι και να κάνω μέρες να μπω, έχεις πέσει με τα μούτρα στη δουλειά!! Μπράβο κοπέλα μου, και φαντάσου ότι όλο αυτό σου προέκυψε απ' τον αδερφό σου! Ελπίζω να είναι καλά.

liveloula που είσαι καλή μου;;; Πώς τα πας;;;

Εγώ προχτές ολοκλήρωσα τις εξετάσεις μου, μιας και έκλεισα δυο χρόνια απ' το χειρουργείο. Έχω πλέον μόνιμο υποπαραθυρεοειδισμό, ρυθμίζω το ασβέστιο με φάρμακα αλλά.... είμαι μια χαρά! Βέβαια δεν μου έχουν αποκλείσει ακόμη την πιθανότητα κάποια στιγμή να χρειαστώ κι άλλο ιώδιο γιατί τα ρημάδια τα αντισώματα του χασιμότο ακόμα κόβουν βόλτες γύρω απ' τους λεμφαδένες που έχουμε υπό παρακολούθηση, αλλά και αυτό το εξάμηνο μου είπαν να πάω σπίτι μου ήσυχη. Οπότε κι εγώ αυτό έκανα. Η μόνη βλακεία ήταν ότι απορρυθμίστηκε πάλι η TSH, πλέον παίρνω 150mg την ημέρα και βλέπουμε...

Οπότε κορίτσια το κεφάλι ψηλά! Όσο εύκολη ή δύσκολη κι αν είναι η περίπτωσή σας, είναι ιάσιμη! Και εδώ θα είστε και του χρόνου και του παραχρόνου τα Χριστούγεννα να τα συζητάμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!... Νιώθω άσχημα που αναγκάζομαι να ζητήσω βοήθεια μέσω ίντερνετ αλλά τι να κάνω που εδώ με φτάνουν οι γιατροί!...Ακολουθεί μεγάλο κείμενο και ζητώ συγνώμη γι 'αυτό....

Έχω Χασιμότο από την εφηβεία. Παίρνω Τ4 από τα 14 (τώρα είμαι 30). όλα αυτά τα χρόνια το είχα ρυθμίσει και ήτνα όλα μια χαρά. Στα 25 που έμεινα έγκυος, ο γιατρός μου, μου αύξησε το Τ4 από 75άρι σε 125άρι λόγω εγκυμοσύνης. Γέννησα...πέρασαν οι μήνες έκανα εξετάσεις, και ήταν και πάλι όλα καλά (συνέχισα το 125άρι).....Πέρασαν και τα χρόνια και τον Μάρτιο που μας πέρασε πήγα σε άλλη γιατρό γιατί ο προηγούμενος έφυγε από εοππυ. Η καινούργια γιατρός με έκανε υπερηχο ο οποίος έδειξε οτι ο θυρεοειδής μου είχε συρρικνωθεί (πολύ καλό αυτό είπε)...και οι εξετάσεις αίματος ήταν μια χαρά, μόνο που το Tsh ήταν χαμηλό...λίγο πάνω από το κατώτατο όριο. Θεώρησα ΦΥΣΙΚΟ να μου μειώσει τα χάπια αφού οι εξετάσεις ήταν καλές, και το tsh πεσμένο. Αλλά όταν της το είπα, μου είπε "Όχι...αυτά θα παίρνεις...αυτά σε έφεραν σε τόσο καλό επίπεδο"...Και μου είπε να κάνω εξετάσεις πάνω στο 6μηνο. Η βλακεία μου είναι ότι άργησα 1 μήνα αλλά κ αυτό γιατί ξεχάστηκα αφού τόσα χρόνια είχα συνηθίσει να κάνω τσεκ απ 1 φορά τον χρόνο.

Και πάνω εκεί που θυμήθηκα ότι έπρεπε να κάνω εξετάσεις, άρχισαν να με πιάνουν ζαλάδες, ταχυκαρδία και δυσφορία. Πήγα στον καρδιολόγο γιατί θεώρησα ότι φταίει το φύσημα και η χαλαρή βαλβίδα που έχω. (Να σημειώσω εδώ ότι από την εφηβεία ήμουν χοντρούλα και τους τελευταίους μήνες έχασα πολλά κιλά, και δεν περίμενα να έχω ενοχλήσεις στην καρδιά αφού ο καρδιολόγος είπε ότι οι ενοχλήσεις προκαλούνται από τα περιττά κιλά.)

πήγα στον καρδιολόγο και ήταν όλα μια χαρά...και με ρώτησε αν έχω θυρεοειδή. Και όταν του είπα ότι παίρνω 125άρι, έδειξε να έφριξε γιατί θεώρησε ότι είναι πάρα πολύ δυνατό, και έτσι μου έγραψε εκτός από γενικές αίματος (+ τριγλυκερίδια, τρανσαμινάσες κλπ)....και tsh.

Οι γενικές βγήκαν ΤΕΛΕΙΕΣ... αλλά το tsh 0,028 (4-0,27 φυσιολ. τιμές) και μου είπε να ΤΡΕΞΩ σε ενδοκρινολόγο. Πήγα στον παλιό μου ενδοκρινολόγο, και έδειξε κ αυτός να έφριξε όταν του έδειξα τις εξετάσεις που έκανα στην άλλη ενδοκρινολογο και μου είπε.."καλα..αφού από τότε ήταν πεσμένο το tsh..τρελή ήταν και σου συνέχισε το 125άρι?"

Αφού με εξέτασε..μου το κατέβασε σε 88άρι και έιπε αν νιώσω και πάλι οποιαδήποτε δυσφορία να τον πάρω τηλ.

Από την επόμενη μέρα που άλλαξα χάπι, ένιωσα άλλος άνθρωπος! Άνοιξε το μάτι μου και ένιωθα τέλεια. Στις 10 μέρες πάνω όμως, άρχισα πάλι να νιώθω ζαλάδες και έφτασα μέχρι το εφημερεύον με τάσεις λιποθυμίας. Εκεί με εξέτασε παθολόγος, μου ξαναέκαναν γενικές αίματος...και το μόνο που είχε να μου πει ήταν ότι..ίσως να είναι από τον θυρεοειδή...ίσως απλά ψυχολογικό. (έλεος). Τον ρώτησα αν πρέπει να πάω και σε άλλο γιατρό και μου είπε "όχι..δεν υπάρχει λόγος"

Την επόμενη μέρα πήρα τηλ τον ενδοκρινολόγο μου , και μου είπε να κόψω εντελώς το Τ4 και αν συνεχίσουν οι ζαλάδες, ξαναμιλάμε. Τον ρώτησα κ αυτόν αν είναι δυνατόν ένα χαμηλό tsh να φέρνει τέτοιες ζαλάδες και μου είπε "ναι"....του είπα μήπως πρέπει να παω και σε αλλης ειδικότητας γιατρό και είπε ότι αφού οι γενικές μου ήταν μια χαρά δεν υπήρχε λόγος.

Περνάνε οι μέρες και οι καθημερινές ζαλάδες συνεχίζονται και αρχίζω και αμφιβάλω αν τελικά οφείλονται στον θυρεοειδή. Σηκώθηκα και πήγα στη παθολόγο της περιοχής μου. Της τα είπα όλα, της έδειξα τις εξετάσεις και της ζήτησα να μου πει τι να κάνω.. και σε τι γιατρό να απευθυνθώ. Και αυτή τα ίδια με τον ενδοκρινολόγο μου είπε.... "αφού οι γενικές είναι τέλειες, δεν χρειάζεται να πας πουθενά"

Από το ραντεβού στη παθολόγο πέρασε 1 βδομάδα..και οι ζαλάδες συνεχίζονται. (όχι συνεχεις, έρχονται και φεύγουν, αλλά καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας) Πήρα πάλι τον ενδοκρινολόγο και είπε να μην πάρω Τ4 μέχρι τις γιορτές που θα κάνουμε πάλι εξετάσεις tsh και για τις ζαλάδες να πάρω ένα ειδικό χαπάκι...........

Νιώθω τόσο μόνη σε όλο αυτό...12 μέρες να ζαλίζομαι, δεν μπορω να δουλέψω, δεν μπορώ να οδηγήσω....και αυτοί αντί να με παραπέμψουν σε άλλης ειδικότητας γιατρό..μου λένε να περιμένω μέχρι τις γιορτές. Και πείτε μου...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑ ΧΑΜΗΛΟ TSH ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΖΑΛΑΔΕΣ (+νύστα)??????? :(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου nancou. Καλως ηλθες στην παρεα μας.

Απο οτι καταλαβα σε "τρεχουν" καπως οι γιατροι.

Θεωρω οτι ολο το λαθος ξεκινησεμετα την εγκυμοσυνη και την τελευταια εξεταση που εκανες η οποια εδειξε καλες τιμες αλλα και απο την αλλαγη του ενδοκρινολογου σου ο οποιος ηξερε το ιστρικο σου.

Θα πρεπει να ξερεις οτι ο υποθυρεοειδισμος (ψηλη TSH) προκαλει εκτος των αλλων και συμπτωματα κοπωσης, αδυναμιας κλπ ενω ο υπερθυροειδισμος (χαμηλη TSH) προκαλει ταχυκαρδιες, υπερδιεγερση κλπ.

Για τη Hasimoto συνηθως προτεινουν καταστολη της λειτουργιας του αδενα με χορηγηση θυροξινης αλλα ποτε δεν επαναπαυομαστε και κανουμε τον τακτικο ελεγχο γιατι τιποτα δε μενει σταθερο και κυριως σε φασεις που παρεμβαινουν εγκυμοσυνες, θηλασμος κλπ.

Επισης οι εναλλαγες της δοσης του χαπιου δεν ειναι καλο να γινονται με μεγαλη αποκλιση δηλαδη δεν παμε απο το 75 στο 125 ουτε το αντιστροφο.... Οι δοσεις αυξομειωνονται σταδιακα και παντα κανοντας ελεγχο τιμων ανα 1,5-2 μηνες περιπου. Αυτος ο κανονας ισως να εχει την εξαιρεση του σε ιδιατερες περιπτωσεις αλλα δεν το γνωριζω.

Δεν μπορω να δωσω εξηγηση για την αιτια που προκαλει τις ζαλαδες σου αλλα μαλλον θα πρεπει κυριως να ηρεμησεις, να ρυθμισεις τη δοση της θυροξινης, να κοιμασαι και να τρεφεσαι σωστα και μην ξεχνας να το ριχνεις λιγο εξω. Οι καιροι ειναι δυσκολοι και ολοι υποφερουμε κατα καιρους απο διαφορα ψυχοσωματικα λογω του αγχους μας.

Αν εξακολουθεις να εχεις ζαλαδες κλπ και πιστευεις οτι θα σε βοηθησει κανε μια συνεδρια σε εναν ψυχολογο. Ισως σου δειξει καποιον τροπο αντιμετωπισης.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

...Aν δεν υπάρχεει οργανικό πρόβλημα , ίσως οι ζαλάδες να είναι σύμπτωμα άγχους. Ισως ενα ραντεβου με κάποιο Ψυχολογό ,είδικευεμνο στην Γνωσιακη-Συμπεριφορική Θεραπεία , να βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας φιλες μου

Δηλωνω παρουσα ,αισθανομαι και είμαι πολύ καλα , ευχαριστω το θεο που καταφερα να βρω αυτό που ειχα και να προσπαθήσω να το ξεπερασω ...:)

Aγαπητη nancou ψυχολογικο μου φενεται να είναι ολο αυτό ,μηπως τελευταια αγχωθηκες λιγο παραπανω για κατι ?Η γνωμη μου είναι να περιπενεις λιγες ημερες αν δεν περασει επισκεψουν έναν ψυχολογο ,ψυχιατρο ...Είναι πιθανο να είναι και ψυχολογικο ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ καλο Μαρια και σημαινει οτι δεν πειραχτηκαν οι παραθυρεοειδεις αδενες σου κατα την διαρκεια της επεμβασης. Αυτες οι τιμες ειναι με ληψη ασβεστιου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ καλο Μαρια και σημαινει οτι δεν πειραχτηκαν οι παραθυρεοειδεις αδενες σου κατα την διαρκεια της επεμβασης. Αυτες οι τιμες ειναι με ληψη ασβεστιου?

Πηρα για τρεις βδομαδες ασβεστιο μεχρι κ το τελος του Νοεμβριου τωρα οχι. Απλα αναρωτιεμαι γιατι ανεβηκε η τιμη του..

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα καταλάβετε αν ο μεταβολισμός σας λειτουργεί σωστά

Ο μεταβολισμός είναι ένας βασικός μηχανισμός του ανθρώπινου σώματος που ρυθμίζει τη θερμοκρασία του σώματος και τις ανάγκες μας σε ενέργεια. Ο μεταβολικός ρυθμός ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο ή μπορεί να παρουσιάσει διακυμάνσεις ανάλογα με την ηλικία, την κληρονομική προδιάθεση, διάφορες ασθένειες ή λόγω της επίδρασης εξωτερικών παραγόντων.

Ο όρος μεταβολισμός αφορά στις πολύπλοκες χημικές διεργασίες που εκτυλίσσονται στο σώμα μας ώστε να ελέγχονται και να διατηρούνται βασικές λειτουργίες, όπως τα επίπεδα θερμοκρασίας, τα επίπεδα ενέργειας και το βάρος. Ο θυρεοειδής, δηλαδή ο αδένας που βρίσκεται στη φάρυγγα, απελευθερώνει ορμόνες που επίσης παίζουν ρόλο στο μεταβολικό ρυθμό. Η θερμοκρασία σώματος είναι ένα αποτέλεσμα της λειτουργίας του μεταβολισμού. Το ίδιο ισχύει και για το μεταβολισμό των λιπιδίων, δηλαδή πόσο καλά χειρίζεται ο οργανισμός μας τη συσσώρευση λίπους και αυτό επηρεάζει το δείκτη της ζυγαριάς μας. Από την άλλη, ο μεταβολισμός των υδατανθράκων επηρεάζει τα επίπεδα γλυκόζης και ινσουλίνης στο αίμα.

Σε πρώτη φάση, πρέπει να γνωρίζουμε ποιος είναι ο βασικός μεταβολισμός μας, δηλαδή πόσες θερμίδες (ενέργεια) χρειαζόμαστε σε καθημερινή βάση ανάλογα με το φύλο, την ηλικία και τα επίπεδα δραστηριοποίησής μας και με βάση αυτό να κρίνουμε αν ο μεταβολισμός μας βρίσκεται σε επαρκή εγρήγορση.

Πώς θα καταλάβουμε αν ο μεταβολισμός λειτουργεί σωστά

- Χαμηλός μεταβολισμός

Το στρες, η έλλειψη ύπνου, η αποχή από τη γυμναστική και η αυξημένη κατανάλωση λιπαρών επηρεάζουν αρνητικά το μεταβολικό ρυθμό. Το ίδιο συμβαίνει αν υπάρχει δυσλειτουργία στο θυρεοειδή αδένα.

Η απελευθέρωση ορμονών είναι βασικό κομμάτι της μεταβολικής λειτουργίας, κι έτσι ο χαμηλός μεταβολικός ρυθμός μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα την κούραση, την εκδήλωση καταθλιπτικών συμπτωμάτων, την αύξηση του βάρους, την κακή όψη της επιδερμίδας, αλλά και τα αναπαραγωγικά προβλήματα και τον ακανόνιστο κύκλο για τις γυναίκες.

Η παραγωγή θερμότητας και λίπους αποτελούν επίσης σημαντικό κομμάτι του μεταβολισμού κι έτσι ο χαμηλός μεταβολικός ρυθμός μπορεί να οδηγήσει σε πτώση της θερμοκρασίας του σώματος και στη δυσκολία απώλειας βάρους.

- Υψηλός μεταβολισμός

Από την άλλη, όταν ο μεταβολικός ρυθμός είναι αυξημένος, το σώμα ζητά συνεχώς περισσότερα εφόδια, όπως οξυγόνο και φαγητό. Ένα άτομο με αυξημένες μεταβολικές ανάγκες έχει συνήθως και υψηλότερη θερμοκρασία σώματος, ενώ δε δυσκολεύεται ιδιαίτερα να χάσει βάρος και να παραμείνει στα ιδανικά κιλά.

Συμβουλευτείτε τον ενδοκρινολόγο σας εάν υποψιάζεστε ότι αντιμετωπίζετε πρόβλημα με το μεταβολικό σας ρυθμό.

Πηγή : http://www.onmed.gr/ygeia/item/323218-pos-tha-katalavete-an-o-metavolismos-sas-leitourgei-sosta


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρια οι παραθυρεοειδεις αδενες εχουν μεγεθος φακοσπυρου και ειναι κολλημενοι πανω στον θυρεοειδη. Οταν αφαιρειται ο θυρεοειδης, αποκολλουνται προσεκτικα απο τον χειρουργο και 'τοποθετουνται' σε καποιο σημειο του τραχηλου. Το σημαντικο μ αυτους τους αδενες ειναι οτι οπου και να τους βαλεις ξεκινουν να αιματωνονται κανονικα οπως οταν ηταν κολλημενοι στο θυρεοειδη. Αυτο συμβαινει στις περισσοτερες των περιπτωσεων και οσον αφορα τη δικη σου, μαλλον ξεκινησαν τωρα να αιματωνονται πολυ καλα με αποτελεσμα τις τωρινες αυξημενες τιμες στο ασβεστιο σου. Αυτο που δεν ανεφερα αλλα λαλλον το γνωριζεις ειναι οτι οι παραθυρεοειδεις ρυθμιζουν το ασβεστιο στον οργανισμο. Οταν τραυματιστουν ´θανασιμα' ή οταν αφαιρεθουν το αποτελεσμα ειναι μονιμος υποπαραθυρεοειδισμος και ελαχιστο ασβεστιο στον οργανισμο, ετσι αναγκαστικα επιβαλλεται στον ασθενη μονιμη και εφ ορου ζωης ληψη ασβεστιου.

Link to comment
Share on other sites

Ναγια, αν σου δοθει ευκαιρια να δωσεις εξετασεις για εισαγωγη στην ενδοκρινολογια, καντο..... εχεις γινει αστερι.

Να μη σου πω οτι θα περασεις με την πρωτη και το 1ο ετος.

Μπραβο κοριτσι μου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ναγια, αν σου δοθει ευκαιρια να δωσεις εξετασεις για εισαγωγη στην ενδοκρινολογια, καντο..... εχεις γινει αστερι.

Να μη σου πω οτι θα περασεις με την πρωτη και το 1ο ετος.

Μπραβο κοριτσι μου.[/quote

ΧΑχαχαχαχα. Μπραβο Ναγια εισαι αστερι οντως.. χανεις το μελλον σου .. τι να μου πουν οι ενδοκρινολογοι μπροστα σου.. ευχαριστω για την απαντηση . Βλεπεις το ειδα που αυξηθηκε και αγχωθηκα.. να σαι παντα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Η αναγκη βλεπετε μ εκανε να ´κατεβασω´ ολη την ενδοκρινολογια κατω!! Δεν ειμαι γιατρος και μπορει να πω και κατι που δεν ισχυει! Μαρια το αδελφακι μου με τρεις παραθυρεοειδεις (ο ενας πετσοκοφτηκε κατα λαθος) εφτασε να χει ασβεστιο κοντα στο 10, χωρις περνει ταμπλετες, μονο με λιγα αμυγδαλα την ημερα. Του παν λοιπον να τα κοψει κι αυτα, για να μην κανει τιποτα πετρες στα νεφρα και τη χολη κι εχουμε κι αλλα χειρουργια. Τα κοψε λοιπον, το ασβεστιο του ειναι μεχρι 9.5 (υψηλη τιμη κι αυτη), πραγμα που δειχνει οτι οι υπολοιποι παραθυροειδεις του λειτουργουν τελεια! Στα λεω ολα αυτα, γιατι αν εχεις ''πλακωθει'' στα γιαουρτια θα ηταν καλυτερα να τα κοψεις ή να τα ελαχιστοποιησεις, γιατι και το πολυ ασβεστιο δημιουργει πετρες στον οργανισμο. Συζητησε το με τον ενδοκρινολογο σου και κανε οτι σου πει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Η αναγκη βλεπετε μ εκανε να ΄κατεβασω΄ ολη την ενδοκρινολογια κατω!! Δεν ειμαι γιατρος και μπορει να πω και κατι που δεν ισχυει! Μαρια το αδελφακι μου με τρεις παραθυρεοειδεις (ο ενας πετσοκοφτηκε κατα λαθος) εφτασε να χει ασβεστιο κοντα στο 10, χωρις περνει ταμπλετες, μονο με λιγα αμυγδαλα την ημερα. Του παν λοιπον να τα κοψει κι αυτα, για να μην κανει τιποτα πετρες στα νεφρα και τη χολη κι εχουμε κι αλλα χειρουργια. Τα κοψε λοιπον, το ασβεστιο του ειναι μεχρι 9.5 (υψηλη τιμη κι αυτη), πραγμα που δειχνει οτι οι υπολοιποι παραθυροειδεις του λειτουργουν τελεια! Στα λεω ολα αυτα, γιατι αν εχεις ''πλακωθει'' στα γιαουρτια θα ηταν καλυτερα να τα κοψεις ή να τα ελαχιστοποιησεις, γιατι και το πολυ ασβεστιο δημιουργει πετρες στον οργανισμο. Συζητησε το με τον ενδοκρινολογο σου και κανε οτι σου πει!

Καλημερα ναγια μου.. κ εγω με 3 παραθυροειδης ειμαι. Οντως τρωω γαλακτοκομικα απλα κ εγω τι να πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...