Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      @Blue Velvet καλημέρα κορίτσι μου ! Ελπίζω σήμερα να είσαι καλύτερα ! Σου ευχόμαστε να είναι ανώδυνο σήμερα το αποτέλεσμα της εξετάσης ! Να ξέρεις πως σε νιώθω και εγώ και όλες μας ! Πες μας πταν θα έχεις νέα ! Φιλάκια !

      Εεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεε εεεεεεε εεεεεεεεεεεε τι ωραία που ξεκίνησε η εβδομάδα !!!! Με το καλό !!!!! Ο δρόμος που ξεκίνησες να είναι έτσι χαμογελαστός όπως σήμερα ! Ποια είναι η γκουρού των τεστ … να εμφανιστεί άμεσα την θέλω χαχαχά 

      χαχαχαχ παρούσα !

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα το ιώδιο θα το κάνω μόνο και μόνο επειδή οι απόψεις συγκρούονται . Είναι τραγικό όλο αυτό το μπέρδεμα και πλέον δύο πυρινικοί ιατροί που είδα και οι δυο δν μπορούν να αγνοήσουν το Τ3 που μου έγραψαν οι γερμανοί. Να σας πω ότι μετά από όλη αυτήν την ιστορία έχω χάσει πλέον την εμπιστοσύνη μου στον οποιοδήποτε ειδικό και ψυχολογία μηδέν . Έχω τρομάξει κυριολεκτικά με κρίσεις πανικού.

Μαρια δεν αποφασιζεις εσυ για το ιωδιο αλλα οι γιατροι σου. Καταθετω αυτο που μολις σημερα εμαθα! Γιατρός χειρουργος με ca θυρεοειδους-ψαγμενος μεχρι εκει που δεν παει ο νους σας- μου ειπε σημερα οτι τελευταιως στο εξωτερικο δεν δινουν ιωδιο στο θηλωδες!!!!! Ουτε σπινθηρογραφημα κανουν στον ετησιο ελεγχο παρα μονο αν δειξουν κατι οι αιματολογικες. Αυτα τα αναφερω για ενημερωση ολων μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρια μην παρεξηγηθω λεγοντας οτι δεν αποφασιζεις εσυ για το ιωδιο αλλα οι γιατροι σου, διοτι εννοω μ αυτο οτι κανενας απο εμας δεν εχει τις γνωσεις για το τι πρεπει να γινει, ετσι ωστε να αποφασιζει μονος του για τη τυχη του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη Ναγια.

Εμεις πολλες φορες αναφερομαστε στο θεμα του καθενος, εχοντας γνωσεις μονο απο προσωπικες εμπειριες και λεω συχνα οτι σε καμια περιπτωση δεν υποκαθιστουμε τους γιατρους. Αυτοι ειναι οι καθολα αρμοδιοι να αξιολογησουν μια κατασταση και να οδηγησουν τον ασθενη στην καταλληλη για εκεινον θεραπεια. Επισης, μια θεραπεια που σε ενα ασθενη ηταν αποτελεσματικη, σε καποιον αλλον ισως να μην εχει τα ιδια αποτελεσματα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το ιώδιο θα το κάνω μόνο και μόνο επειδή οι απόψεις συγκρούονται . Είναι τραγικό όλο αυτό το μπέρδεμα και πλέον δύο πυρινικοί ιατροί που είδα και οι δυο δν μπορούν να αγνοήσουν το Τ3 που μου έγραψαν οι γερμανοί. Να σας πω ότι μετά από όλη αυτήν την ιστορία έχω χάσει πλέον την εμπιστοσύνη μου στον οποιοδήποτε ειδικό και ψυχολογία μηδέν . Έχω τρομάξει κυριολεκτικά με κρίσεις πανικού.

Μαρία κλησπέρα και από μενα,

αυτο που χρειαζεται τωρα είναι να ηρεμήσεις και να μην ανησυχεις γιατί όπως βλέπεις πια το ιωδιο ειναι πολύ συνηθισμένο.Καλύτερα να το κανεις για να μην ξαναχρειαστεί αργότερα να ταλαιπωρηθείς. Δεν αποτελώ καλό παράδειγμα μιας και έχω κάνει 3 χειρουργεία και 3 ιώδια αλλά τουλάχιστον μπορώ να σου δώσω ότι συμβουλή χρειάζεσαι μιας και έχω πάρει μαστερ στο θέμα ιωδίου (χαχαχα). Πάντως έγω με θυροαισφαιρίνη 0,5 έκανα χειρουργείο οπότε από ότι διάβασα με 2 που έχεις εσύ πρέπι να κάνεις το ιώδιο.Μην το αφήσεις.Για ότι χρειαστείς στη διάθεση σου!καλή δυναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλοι και φίλες μου

Μπορεί να έχω να αναρτήσω καιρό αλλά σας διάβαζα και παρακολουθούσα την πορεία του καθενος σας. Θέλω να μην το βάζετε κάτω με τις παθήσεις του θυροειδή γιατί ειναι αντιμετωπίσιμες και μπορεί κάποιους να μας ταλαιπωρήσει κάποια χρόνια το θέμα αυτό μετα όλα διορθώνονται και συνεχίζουμε τις ζωές μας. Έτσι και στην περίπτωση μου παρόλο που ταλαιπωρήθηκα αρκετά 5-6 χρόνια τώρα πια έχω γυρίσει σελίδα μετά τις γιορτές περιμένουμε το πρωτο μας παιδακι!!! ευχομαι σε όλους καλές γιορτές και καλή δυναμη στον αγώνα του καθενος ξεχωριστά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπελες σας ευχαριστω ολες σας και μην ανησυχεις Ναγια μου δν παιρνω ποτε μου τπτ προσωπικα. Θελω πληροφοριες για τις ενεσεις τις thyrogen εαν καποια απο εσας εχει εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλοι και φίλες μου

Μπορεί να έχω να αναρτήσω καιρό αλλά σας διάβαζα και παρακολουθούσα την πορεία του καθενος σας. Θέλω να μην το βάζετε κάτω με τις παθήσεις του θυροειδή γιατί ειναι αντιμετωπίσιμες και μπορεί κάποιους να μας ταλαιπωρήσει κάποια χρόνια το θέμα αυτό μετα όλα διορθώνονται και συνεχίζουμε τις ζωές μας. Έτσι και στην περίπτωση μου παρόλο που ταλαιπωρήθηκα αρκετά 5-6 χρόνια τώρα πια έχω γυρίσει σελίδα μετά τις γιορτές περιμένουμε το πρωτο μας παιδακι!!! ευχομαι σε όλους καλές γιορτές και καλή δυναμη στον αγώνα του καθενος ξεχωριστά!!!

Θερμα συγχαρητηρια κοριτσι μου!!! Να σαι παντα καλα απο δω και περα και με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!!! Τα ωραιοτερα νεα που εχω σκουσει τελευταια ειναι τα δικα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοπελες σας ευχαριστω ολες σας και μην ανησυχεις Ναγια μου δν παιρνω ποτε μου τπτ προσωπικα. Θελω πληροφοριες για τις ενεσεις τις thyrogen εαν καποια απο εσας εχει εμπειρια.

Μαρια οι συγκεκριμενες ενεσεις χρησιμευουν στο να γινει καποιος υποθυρεοειδικος σε συντομο χρονικο διαστημα χωρις να διακοψει το χαπι για καιρο. Τι ακριβως σημαινει αυτο: Για να παρει καποιος ιωδιο πρεπει να γινει καποια προετοιμασια, δλδ να κοψει το χαπι για 2 με 3 εβδομαδες πριν, ωστε να ανεβει η tsh του και παραλληλα να κανει και διαιτα απο ο,τι τροφη περιεχει φυσικο ιωδιο. Ολη αυτη η διαδικασια ειναι λιγο δυσκολη γιατι ο υποθυρεοειδισμος εχει για τους περισσοτερους ασχημες παρενεργειες οπως κοπωση υπνηλια, διεγερση κ.α. Με τις ενεσεις αυτες αποφευγεις ολα τα παραπανω, ομως υπαρχουν πολλοι που υποστηριζουν οτι ειναι καλυτερο να γινεις υποθυρεοειδικος σιγα σιγα και με φυσικο τροπο κοβοντας δλδ το χαπι, (διοτι ετσι ειναι πιο αποτελεσματικη η θεραπεια), παρα να κανεις τις thyrogen. Ο αδελφος μου εκοψε το χαπι οταν πηρε το ιωδιο, ομως στον ετησιο ελεγχο που θα κανουμε τον Φεβρουαριο που ερχεται, μας ειπαν οτι θα κανει τις thyrogen.

Link to comment
Share on other sites

μετά τις γιορτές περιμένουμε το πρωτο μας παιδακι!!!

Τι ευχαριστα νεα ειναι αυτα?????? ΜΠΡΑΒΟ Dosoula. Χαρηκα πολυ. Σου ευχομαι να εχεις εναν ευχκολο τοκετο και να καλοδεχτειτε το μωρακι σας.

Ναγια, ησουν πολυ σαφης στην απαντηση σου για τις ενεσεις. Οπως λεω συχνα, θα παμε για διδακτορικο με οσα μαθαινουμε εδω μεσα χαχαχαχχαχαχα


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami μεγαλη αληθεια αυτο που ειπες!! Λιγο ακομα και το πηραμε το διδακτορικο με θεμα παλια και νεα δεδομενα που αφορουν το ca και τις λοιπες παθησεις του θυρεοειδους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρία κλησπέρα και από μενα,

αυτο που χρειαζεται τωρα είναι να ηρεμήσεις και να μην ανησυχεις γιατί όπως βλέπεις πια το ιωδιο ειναι πολύ συνηθισμένο.Καλύτερα να το κανεις για να μην ξαναχρειαστεί αργότερα να ταλαιπωρηθείς. Δεν αποτελώ καλό παράδειγμα μιας και έχω κάνει 3 χειρουργεία και 3 ιώδια αλλά τουλάχιστον μπορώ να σου δώσω ότι συμβουλή χρειάζεσαι μιας και έχω πάρει μαστερ στο θέμα ιωδίου (χαχαχα). Πάντως έγω με θυροαισφαιρίνη 0,5 έκανα χειρουργείο οπότε από ότι διάβασα με 2 που έχεις εσύ πρέπι να κάνεις το ιώδιο.Μην το αφήσεις.Για ότι χρειαστείς στη διάθεση σου!καλή δυναμη!!!

καλημερα και στην πιο εμπειρη της ομαδας. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι διαβαζοντας εδω δεν ειδα πουθενα κανενας να ειχε διηθηση της καψας . Το θεμα με το ιωδιο αργει με εβαλαν 9 μαρτιου 15. Θα το παρω ομως οπως και να χει. Τωρα θελω τις εμπειριες σου.. τι παρενεργειες εχει?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και στην πιο εμπειρη της ομαδας. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι διαβαζοντας εδω δεν ειδα πουθενα κανενας να ειχε διηθηση της καψας . Το θεμα με το ιωδιο αργει με εβαλαν 9 μαρτιου 15. Θα το παρω ομως οπως και να χει. Τωρα θελω τις εμπειριες σου.. τι παρενεργειες εχει?

Μαρία παίρνω το θαρρος να σου απαντήσω γιατί μόλις πριν λίγο καιρό πήρε ιώδιο ο αδελφός μου. Του χορήγησαν τη δόση του σε χάπι, του έδωσαν κάτι για να μην ανακατεύεται το στομάχι του, έμεινε στον θάλαμο απομόνωσης περίπου για δύο 24ωρα, έτρωγε κανονικά και έπειτα επέστρεψε σπίτι χωρίς να έχει καμμία άλλη παρενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και στην πιο εμπειρη της ομαδας. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι διαβαζοντας εδω δεν ειδα πουθενα κανενας να ειχε διηθηση της καψας . Το θεμα με το ιωδιο αργει με εβαλαν 9 μαρτιου 15. Θα το παρω ομως οπως και να χει. Τωρα θελω τις εμπειριες σου.. τι παρενεργειες εχει?

Μαρια πιστεψε με, αρκετοι συμπασχοντες εδω μεσα ειχαν διηθηση καψας και μετασταση στους λεμφαδενες, ολοι ομως ειναι καλα! Μην προβληματιζεσαι λοιπον τοσο πολυ και οσον αφορα το ιωδιο σε εβαλαν για Μαρτη ισως (λεω ισως) γιατι δεν εισαι τοσο επειγον περιστατικο! Παρενεργειες αν κρινω κι εγω απο τον αδελφο μου (αυτος ειχε το προβλημα) δεν υπηρξαν, ομως πριν μπει στο θαλαμο του εκαναν μια ενεση κορτιζονης

Link to comment
Share on other sites

Μαρια πιστεψε με, αρκετοι συμπασχοντες εδω μεσα ειχαν διηθηση καψας και μετασταση στους λεμφαδενες, ολοι ομως ειναι καλα! Μην προβληματιζεσαι λοιπον τοσο πολυ και οσον αφορα το ιωδιο σε εβαλαν για Μαρτη ισως (λεω ισως) γιατι δεν εισαι τοσο επειγον περιστατικο! Παρενεργειες αν κρινω κι εγω απο τον αδελφο μου (αυτος ειχε το προβλημα) δεν υπηρξαν, ομως πριν μπει στο θαλαμο του εκαναν μια ενεση κορτιζονης
ναγια μου καλημερα. Με εβαλαν μαρτιο διοτι δεν εχουν αλλο δωματιο ενα εχουν στο ογκολογικο κ ενα μια ιδιωτικη κλινικη. Οσο για το πρωτο που μου ειπες για την διηθηση καψας σε ευχαριστω πολυ για καπως με κανει και νιωθω πολυ καλυτερα. Τωρα εγω σκεφτομαι να ερθω αθηνα να κανω το ιωδιο σε ιδιωτικο νοσοκομειο..
Link to comment
Share on other sites

ναγια μου καλημερα. Με εβαλαν μαρτιο διοτι δεν εχουν αλλο δωματιο ενα εχουν στο ογκολογικο κ ενα μια ιδιωτικη κλινικη. Οσο για το πρωτο που μου ειπες για την διηθηση καψας σε ευχαριστω πολυ για καπως με κανει και νιωθω πολυ καλυτερα. Τωρα εγω σκεφτομαι να ερθω αθηνα να κανω το ιωδιο σε ιδιωτικο νοσοκομειο..

μαρια@@ σου εχω στειλει προσωπικο μηνυμα...ριξε μια ματια σε παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...