Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ έχω έχω πόνους περιόδου σήμερα φουλ!

Και τι κανουμε?

Εμενα ψιλοπερασαν ...πηρα και ενα ντεπον και αν δω οτι δεν...θα ενημερωσω το ντοκτορ.

Πφφφφ


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@annaefin κορίτσι επειδή κι εγώ έχω πόνους ψηλά για την ακρίβεια στο σημείο που είναι η χολή (πάνω κεντροδεξιά) εξ' αιτίας αυτού του πόνου,  πήγα και έκανα υπέρηχο άνω κοιλιάς. Δεν μου βρήκαν τπτ και μάλλον είναι πιεστικό το θέμα. (Έχω αρκετά  μικρή κοιλιά Σχετικά ψηλά είναι η κοιλιά μου  και το μωρό όσο να ναι πιέζει) Πονάω κι εγώ καθημερινά και ειδικά όταν φάω.  Οποτε τρώω στεγνά και μικρή ποσότητα και είμαι κάπως καλύτερα. Εύχομαι κι εσένα να είναι πειστικό το θέμα και μόλις γεννήσεις να φύγει! 

πρίν από 15 λεπτά , iwanna24 είπε:

Και τι κανουμε?

Εμενα ψιλοπερασαν ...πηρα και ενα ντεπον και αν δω οτι δεν...θα ενημερωσω το ντοκτορ.

Πφφφφ

Εγώ πήρα σπασμολυτικο  (spasmo apotel)  που έχει και ντεπον αλλά δεν μου έχει περάσει.  Δεν αγχώνομαι ακόμα όμως...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια, όλα καλά να πάνε σε όλες! Υπομονή, μπαίνουμε στην τελική ευθεία! 

Και εμάς στα μαθήματα ανωδυνου μας είπε η μαια ότι αν δούμε βλεννα με λίγο αίμα να μην ανησυχησουμε ενώ αν δούμε σκέτο αίμα να πάρουμε τηλέφωνο τον γιατρό... 

Εγώ πόνους και συσπασεις δεν έχω ακόμα αλλά χθες καθώς περπατουσα είχα έντονη ενόχληση από κάτω και περιμένω την Πέμπτη που έχω ραντεβού να δω αν έχει εμπεδωθει και ήταν από αυτό... Τις κινήσεις της τις νιώθω πολύ έντονες-ενοχλητικες την τελευταία εβδομάδα... 


Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@annaefin κορίτσι επειδή κι εγώ έχω πόνους ψηλά για την ακρίβεια στο σημείο που είναι η χολή (πάνω κεντροδεξιά) εξ' αιτίας αυτού του πόνου,  πήγα και έκανα υπέρηχο άνω κοιλιάς. Δεν μου βρήκαν τπτ και μάλλον είναι πιεστικό το θέμα. (Έχω αρκετά  μικρή κοιλιά Σχετικά ψηλά είναι η κοιλιά μου  και το μωρό όσο να ναι πιέζει) Πονάω κι εγώ καθημερινά και ειδικά όταν φάω.  Οποτε τρώω στεγνά και μικρή ποσότητα και είμαι κάπως καλύτερα. Εύχομαι κι εσένα να είναι πειστικό το θέμα και μόλις γεννήσεις να φύγει! 

Εγώ πήρα σπασμολυτικο  (spasmo apotel)  που έχει και ντεπον αλλά δεν μου έχει περάσει.  Δεν αγχώνομαι ακόμα όμως...

Κι εμένα η κοιλιά πολύ μικρή, σαν 4ου μήνα.. Ίσως παίζει ρόλο κι αυτό.. Ίσως και το κοκκινιστό αμφιβόλου ποιότητας. Μια μέρα μου έμεινε κ από Κυριακή ξεκινάω το περπάτημα! Πιστεύω θα βγει γρήγορα, δεν σταματάει να κουνιέται, πόσο να αντέξει εκεί Μέσα!! Δεν πρέπει να έχει καθόλου χώρο.. 

Πόνους περιόδου έχω κ εγώ! Κρατάνε λίγο βέβαια και εντάξει υποφερονται.. καμία σχέση με αυτούς ψηλά της Τρίτης 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ...σμρ πηγα στον γιατρο...επιτελους κλησαμε 37 και παμε 38.. η μπουμπου πηγε ειδη 3κιλα....δλδ μεχρι τελους ποσο θα παει?? Που εχω ακομα 3εμδο.?? Αλλα απο κινησεις δεν υποφερετε αλλο...τοσο που το μεσημεριανο υπνακο τον εχασα... πωω...περασαν η μηνες ακομα λιγο εμεινε και δν το πιστευω ...και ο γιατρος λεει οτι δν θα φταστω μεχρι τελους γτ ειμαι ετοιμη εχει μπει στην τελικη ευθεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@annaefin κορίτσι επειδή κι εγώ έχω πόνους ψηλά για την ακρίβεια στο σημείο που είναι η χολή (πάνω κεντροδεξιά) εξ' αιτίας αυτού του πόνου,  πήγα και έκανα υπέρηχο άνω κοιλιάς. Δεν μου βρήκαν τπτ και μάλλον είναι πιεστικό το θέμα. (Έχω αρκετά  μικρή κοιλιά Σχετικά ψηλά είναι η κοιλιά μου  και το μωρό όσο να ναι πιέζει) Πονάω κι εγώ καθημερινά και ειδικά όταν φάω.  Οποτε τρώω στεγνά και μικρή ποσότητα και είμαι κάπως καλύτερα. Εύχομαι κι εσένα να είναι πειστικό το θέμα και μόλις γεννήσεις να φύγει! 

Εγώ πήρα σπασμολυτικο  (spasmo apotel)  που έχει και ντεπον αλλά δεν μου έχει περάσει.  Δεν αγχώνομαι ακόμα όμως...

Πηγα και εκανα καρδιοτοκογραφο εν τελει. Ολα καλα...δεν εχω δυνατες συσπασεις. Ελαχιστες και πολυ ηπιες.

Μου πε χαλαρωση -ποση πια- και πολυυυ νερακι...

Αυτα και αλλα πολλα στο μελλον :razz:


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Δυσκολη αυτη η εβδομαδα ηταν για μενα ... περισσοτερο ψυχολογικα ... με τον αγχος και τον φοβο οτι κατι δεν παει καλα με τη μπεμπα ... αλλα μαλλον φοβια ηταν .. σα να τα βλεπω πιο ψυχραιμια τα πραγματα τωρα ... Αν και χθες ειχα μια βλεννα με λιγο καφε θα ελεγα αιμα ... αλλα μια φορα ... απλα δεν ξαναειχα τετοια εγω ... ο καλος μου ειναι πολυ αγχωμενος ... Οι κινησεις της μπεμπας που μετραω πια ειναι καλες θα ελεγα .. Καμια φορα κανει κανενα 3ωρο να κανει αισθητη την παρουσια της αλλα μαλλον κοιμαται ... Αντε, και σημερα ειμαι 35 εβδομαδων ... Η κοιλια μου παντως μου φαινεται μικροτερη απο οτι στον γιο ... Εχω και μια ακομη απορια ... αν το εχετε κι εσεις παρατηρησει ... γιατι εγω προχθες το προσεξα ... οταν καθεστε σε βαθυ καθισμα ... εκει κατω εχει ανοιξει; Τι ρωταω τωρα η καημενη! Κι ομως δεν το ειχα παρατηρησει στον γιο ή δεν το θυμαμαι ... Και αναρωτιεμαι αν εχω διαστολη με ολα αυτα ... χμ ....

Καλο ΣΚ να εχουμε! Εδω σημερα εχει ηλιο :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Δυσκολη αυτη η εβδομαδα ηταν για μενα ... περισσοτερο ψυχολογικα ... με τον αγχος και τον φοβο οτι κατι δεν παει καλα με τη μπεμπα ... αλλα μαλλον φοβια ηταν .. σα να τα βλεπω πιο ψυχραιμια τα πραγματα τωρα ... Αν και χθες ειχα μια βλεννα με λιγο καφε θα ελεγα αιμα ... αλλα μια φορα ... απλα δεν ξαναειχα τετοια εγω ... ο καλος μου ειναι πολυ αγχωμενος ... Οι κινησεις της μπεμπας που μετραω πια ειναι καλες θα ελεγα .. Καμια φορα κανει κανενα 3ωρο να κανει αισθητη την παρουσια της αλλα μαλλον κοιμαται ... Αντε, και σημερα ειμαι 35 εβδομαδων ... Η κοιλια μου παντως μου φαινεται μικροτερη απο οτι στον γιο ... Εχω και μια ακομη απορια ... αν το εχετε κι εσεις παρατηρησει ... γιατι εγω προχθες το προσεξα ... οταν καθεστε σε βαθυ καθισμα ... εκει κατω εχει ανοιξει; Τι ρωταω τωρα η καημενη! Κι ομως δεν το ειχα παρατηρησει στον γιο ή δεν το θυμαμαι ... Και αναρωτιεμαι αν εχω διαστολη με ολα αυτα ... χμ ....

Καλο ΣΚ να εχουμε! Εδω σημερα εχει ηλιο :)

Κοιτα με τις κινισις εκει που κουνιοταν ασταματητα ξαφνικα πεσανε και τρομαξα  μετα απο λιγες ημερες παλι αλλαξαν ρυθμους ..για αυτο μην αχγωνεσε ..απλα μετρατες να εχεις μονο το νου σ ..οσο για το βαθυ καθισμα δν το εχω παρατηρισι ουτε στην πρωτη ουτε τωρα στην δευτερη ...αλλα σε βλεπω πολυ αχγωμενη ..χαλαρωσε λιγο ..ειναι και αυτες η ορμονες που μας τρελενουν ακομα ...τι να πω μεχρι να γενησουμε θα μας βγει απο την μυτι ....χαχαχαχχαχα καλο σαββατοκυριακο...

Link to comment
Share on other sites

@mamSof αυτό με το βαθύ κάθισμα που λες δεν το πολυκαταλαβα.  Νιώθεις ότι έχεις ανοίξει; γενικά νιώθω πιο ανοιχτή κι εγώ ότι έχει ανοίξει λίγο η λεκάνη μου δλδ. 

Επίσης για τη βλεννα με το αίμα ειδοποιησες τη γιατρό σου;;;;

Κορίτσια μην αγνοείται τη βλεννα με αίμα ή με καφέ αιματακι μπορεί να είναι προεορτια τοκετού. 

Χθες παθαινα συνέχεια κράμπες κάτω.  Εννοώ στην ηβικη περιοχή ό,τι να'ναι ! Δεν μπορουσα να περπατήσω Όταν με έπιανε .  Και φοβηθηκα κι εγω μηπως ειναι καμια διαστολή καθώς έχω από χθες και πολλούς πόνους περιόδου.  


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@mamSof αυτό με το βαθύ κάθισμα που λες δεν το πολυκαταλαβα.  Νιώθεις ότι έχεις ανοίξει; γενικά νιώθω πιο ανοιχτή κι εγώ ότι έχει ανοίξει λίγο η λεκάνη μου δλδ. 

Επίσης για τη βλεννα με το αίμα ειδοποιησες τη γιατρό σου;;;;

Κορίτσια μην αγνοείται τη βλεννα με αίμα ή με καφέ αιματακι μπορεί να είναι προεορτια τοκετού. 

Χθες παθαινα συνέχεια κράμπες κάτω.  Εννοώ στην ηβικη περιοχή ό,τι να'ναι ! Δεν μπορουσα να περπατήσω Όταν με έπιανε .  Και φοβηθηκα κι εγω μηπως ειναι καμια διαστολή καθώς έχω από χθες και πολλούς πόνους περιόδου.  

Καλημερα...

Ακομα εχεις πονακια ε?

Εμενα περασανε...ειχα το θεματακι με τον τραχηλο και χτες ειχα αγχωθει αρκετα μην γεννησω τοσο προωρα...σε μια βδοναδα γεννας εσυυυυ...παειιιι πλεον. 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κορίτσια δεν την παλευω άλλο...35 κ 1 σήμερα....πάω μέχρι την τουαλέτα κ τα έχω δει όλα! πονάκια χαμηλά στην κοιλιά...το μωρό μέσα στην γκρίνια θέλει αυτό θέλει εκείνο εγώ μόνο που σηκώνομαι λίγο πονάω... βοήθεια μηδέν!σκατα ουτε φαγητό δεν μπορώ να κάνω νομίζω ότι θα βγει το μωρό ή θα ακούσω κανένα πλατσ όπου να 'ναι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , iwanna24 είπε:

Καλημερα...

Ακομα εχεις πονακια ε?

Εμενα περασανε...ειχα το θεματακι με τον τραχηλο και χτες ειχα αγχωθει αρκετα μην γεννησω τοσο προωρα...σε μια βδοναδα γεννας εσυυυυ...παειιιι πλεον. 

Σου ξεκαθάρισε τι είναι αυτό με το τράχηλο; Ναι κορίτσια εγώ σε μια βδομάδα τέτοια ώρα θα κρατάω τον μπέμπη  μου;;; ενώ γενικά ειμαι χαλαρή όταν το φέρνω στο μυαλό μου αγχώνομαι λιιγο και δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!!

Λογικά θα ειμαι η πρώτη που θα γεννήσω... 

πρίν από 15 λεπτά , Melody90 είπε:

Αχ κορίτσια δεν την παλευω άλλο...35 κ 1 σήμερα....πάω μέχρι την τουαλέτα κ τα έχω δει όλα! πονάκια χαμηλά στην κοιλιά...το μωρό μέσα στην γκρίνια θέλει αυτό θέλει εκείνο εγώ μόνο που σηκώνομαι λίγο πονάω... βοήθεια μηδέν!σκατα ουτε φαγητό δεν μπορώ να κάνω νομίζω ότι θα βγει το μωρό ή θα ακούσω κανένα πλατσ όπου να 'ναι!

Γιατί το νιώθεις αυτο; Έχει εμπεδωθεί όντως το μωρό ή είναι δική σου αίσθηση απλα; πήγες στον ντοτορε  και σου είπε ότι έχεις διαατολη;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Σου ξεκαθάρισε τι είναι αυτό με το τράχηλο; Ναι κορίτσια εγώ σε μια βδομάδα τέτοια ώρα θα κρατάω τον μπέμπη  μου;;; ενώ γενικά ειμαι χαλαρή όταν το φέρνω στο μυαλό μου αγχώνομαι λιιγο και δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!!

Λογικά θα ειμαι η πρώτη που θα γεννήσω... 

Γιατί το νιώθεις αυτο; Έχει εμπεδωθεί όντως το μωρό ή είναι δική σου αίσθηση απλα; πήγες στον ντοτορε  και σου είπε ότι έχεις διαατολη;

Υποτιθεται οτι απο την 22η βδομαδα ειχα κοντο τραχηλο...εμεινα ξαπλα και εμεινε σταθερος στο 2.8 με βαση τον εμβρυολογο.

Πλεον ο γιατρος δεν μου λεει τιποτα για τον τραχηλο...μπορω να περπαταω καμια ωρα, να χω καμια επαφη που και που κτλ. Ωστοσο, χτες φοβομουν με τα πονακια μην ειναι συσπασεις και μικρυνει ο τραχηλος και γεννησω τοσο προωρα...ιστοριες για αγριους.

Ευτυχως εχω πολυ ηπιες και ελαχιστες συσπασεις!

Αχ ποσο σε ζηλευω...θα δεις το θαυματακι σου. Τελειαααα θα ειναι. Ανυπομονω και γω τοσο πολυ..

Μια ερωτηση...ποτε εμπεδωνεται το μωρο?

Στον υπερηχο το βλεπουν?

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Σου ξεκαθάρισε τι είναι αυτό με το τράχηλο; Ναι κορίτσια εγώ σε μια βδομάδα τέτοια ώρα θα κρατάω τον μπέμπη  μου;;; ενώ γενικά ειμαι χαλαρή όταν το φέρνω στο μυαλό μου αγχώνομαι λιιγο και δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα!!

Λογικά θα ειμαι η πρώτη που θα γεννήσω... 

Γιατί το νιώθεις αυτο; Έχει εμπεδωθεί όντως το μωρό ή είναι δική σου αίσθηση απλα; πήγες στον ντοτορε  και σου είπε ότι έχεις διαατολη;

Ναι εμπεδωθηκε...την Πέμπτη που πήγαμε έτσι είπε κ ότι γι'αυτό πάω με το χαρακτηριστικό περπάτημα της πάπιας...αλλά για διαστολή όχι μήκος τραχήλου 2.6....τι να σου πω .....γι'αυτό παιρνω 6 Μαγνησία την ημέρα για να μην πονάω από τις συσπάσεις κ προκαλέσουμε τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

@iwanna24 Ναι στον υπέρηχο το βλέπει ο γιατρός.  Αλλά ίσως να το καταλαβαίνεις κι εσύ. Ας σου πει σε αυτό η @Melody90 που έχει εμπεδωθεί το μωρό. 

@Melody90 είσαι 35 εβδομάδων ε; για πόσο καιρό θα συνεχίσεις το μαγνήσιο;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...