Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια..τι κάνετε;; μπήκατε σε ρυθμούς φθινοπώρου;;

εμείς γυρίσαμε από τις διακοπές μας και είμαι έτοιμη για φθινόπωρο πλέον..μαζί με εμάς ήρθε και η περίοδος μου στους 3.5 μήνες..περιττό να σας πω ότι δε χαίρομαι ιδιαίτερα..βέβαια από την άλλη ξεκινάω διατροφή επιτέλους με διατροφολόγο , οπότε μπορεί όντως να δω αποτέλεσμα και να μην κολλάω λόγω ορμονών..

Ο μικρός έχει απίστευτη γκρίνια..έχουμε μαζί δόντια, sleep regression και βαρβάτο άλμα ανάπτυξης ..ξεκίνησε να ξυπνάει στο 2ωρο πάλι ενώ κοιμόταν 6 ώρες σερί..(μάλλον γι αυτο ηρθε και η περιοδος, αυξησε τον ύπνο του)..για να κοιμηθεί πρέπει να τον έχουμε αγκαλιά και να πηγαίνουμε βόλτα..ξεκίνησε να μου κάνει και απεργία θηλασμού..εκει που πάει να φάει ρουφάει 1-2 φορές και μετα γυρίζει κεφάλι επιδεικτικά, κοιτάει ταβάνι αν είμαστε ξαπλωτά και βάζει χέρια στο στόμα..τα χω δει όλα..ελπίζω πως επειδή ξεκίνησε νωρίτερα το άλμα του, μπορεί να τελειώσει και νωρίτερα..αν και αυτά δεν μπορείς να τα προγραμματιζεις..ενας μπούσουλας είναι..θα δείξει..

πλέον γυρίζει με ευκολία μπρούμυτα, πιάνει τα πάντα (και τα μαλλιά της μάνας του τα τραβάει με δύναμη), κοιτάει και περιεργάζεται γύρω γύρω και είναι ένας μικρός κουτσομπόλης,όταν πονάει λέει ΑΑΑουυυυυ..και λέμε και μπου συνέχεια..μάλλον μπαμπά θα πει πρώτα όπως τον κόβω..

εσείς τι κάνετε; τι κατορθώματα κάνουν τα μικρά σας;


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από εμένα! Και εγώ περίοδο στους 2.5 μήνες :-(  αύριο έχουμε παιδίατρο να δούμε επιτέλους το βάρος γτ την τελευταία φορά είχαμε πάρει λίγο λιγότερο από όσο έπρεπε και αυξησαμε λίγο τους θηλασμούς αλλά ρε κορίτσια κάποιες φορές υποφερω όταν τρώει από το δεξί στήθος... Κλαίνε και τα δικά σας γοερα κάποιες φορές έτσι στα ξαφνικά εκεί που κάθονται ήρεμα;;; 


Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2018 at 12:02 ΜΜ, KarMar84 είπε:

Καλημέρα και από εμένα! Και εγώ περίοδο στους 2.5 μήνες :-(  αύριο έχουμε παιδίατρο να δούμε επιτέλους το βάρος γτ την τελευταία φορά είχαμε πάρει λίγο λιγότερο από όσο έπρεπε και αυξησαμε λίγο τους θηλασμούς αλλά ρε κορίτσια κάποιες φορές υποφερω όταν τρώει από το δεξί στήθος... Κλαίνε και τα δικά σας γοερα κάποιες φορές έτσι στα ξαφνικά εκεί που κάθονται ήρεμα;;; 

Ναι εμείς σπαράζουμε..ξεκίνησε αυτή τη βδομάδα που μας πέρασε να το κάνει...αλλά την επόμενη μέρα ξεκαρδίστηκε στο γέλιο την πρώτη φορά, δυνατά και φωναχτά οπότε μας αποζημίωσε..!!!

κι εμείς είχαμε παιδίατρο, όλα βαίνουν καλώς.. είχα πάει το απόγευμα διατροφολόγο και τον άφησα με τον μπαμπά του και αυτός αντί να ξυπνήσει όπως κάνει τις τελευταίες μέρες στο μισάωρο, άντε στη μια ώρα , έκλεισε - άκουσον άκουσον- 3 ώρες ύπνου!! Για την ακρίβεια ακόμα κοιμάται ..Ούτε μπάνιο δεν θα κάνει σήμερα όπως τα κατάφερε!! Μαλλον τον έχει πιάσει υπνηλία από το εμβόλιο δεν το εξηγώ αλλιώς..


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Σας έχει έρθει περίοδος ε; εμένα άφαντη ακόμα... Όταν σας ήρθε νιώσατε ότι ηρεμήσετα λίγο ορμονικα;; τις μέρες που έχετε περίοδο βλέπετε διαφορά στη ροή του στηθους;

Κατά τα άλλα πως τα πατε; εμείς όλο γελάμε και όλο κλαιμε... μπορεί να τα κάνει και μαζί με διαφορά 2 δευτερολέπτων. Άμα δεν τον έχω αγκαλιά ωρύεται. Μια φρίκη. Πλέον δεν κάθετε ούτε στο καρότσι. Έχω σταματήσει να βγαίνω από το σπίτι γιατί στη βόλτα ουρλιάζει. Δεν ξέρω τι να κανω... πάντως αυτό δεν παλεύεται... βλέπω μαμάδες στο δρόμο με καρότσια και τα μωρά μέσα να κοιμούνται ή να χαζεύουν τον κόσμο και ο δικός μου κοπανιεται ολόκληρος μέσα στο καρότσι... Πάντως παραμένει ο έρωτας της ζωής μου. Κλασικός έρωτας! Με τυρανναει!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!

κι εμένα τώρα τελευταία έχει γίνει πολύ γκρινιάρης. Όχι όταν βγαίνουμε με το καρότσι (τότε κλαίει μόνο όταν πεινάσει η κοιλιά του) αλλά στο σπίτι. Μονίμως γκρινιάζει. Θέλει αγκαλιά, παρέα, παιχνίδι. Τα κάνουμε όλα αυτά αλλά δεν μπορώ να κάνω όλη μέρα μόνο αυτά. Του το εξηγώ και δεν καταλαβαίνει χαχα. Οπότε όλες τις δουλειές (και μιλάμε για τα απολύτως απαραίτητα) τα κάνω είτε όταν κοιμάται, είτε σιδερώνω π.χ. 5 ρούχα, μετά τον μπέμπη αγκαλιά. Τρέμω στην ιδέα μην έρθει κάποιος στο σπίτι επίσκεψη και πρέπει να το ξεσηκώσω γιατι μόνο αυτά που φαίνονται κάνω τώρα. Τουλάχιστον κατάφερα και έπλυνα-σιδέρωσα τα χειμωνιάτικα του γιου μου και του μπέμπη και ξένοιασα από αυτό το κομμάτι.

εν τω μεταξύ κι εγώ λιώνω όταν γελάει. Τα μάτια του (όπως σωστά διαπίστωσε ο άντρας μου) είναι μονίμως καρφωμένα πάνω μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια και καλο ΣΚ!

Εμεις πηγαμε προχθες για εμβολιο...ε!κλαψαμε λιγο μιας και ηταν ενεσιμο αλλα μας βρηκε πολυ καλους η γιατρος.Ειμαστε 3μιση τωρα και ζυγιζουμε 7,5 κιλα και 65 cm υψος...μας βρηκε στην ακροαση ενα φυσηματακι το οποιο ειπε να μην μας ανησυχει απ τη στιγμη που το μωρο αναπτυσσεται πολυ καλα ,θα το δουμε και τον αλλο μηνα αλλα ειναι κατι συνηθισμενο.Να σας πω και εγω δεν πολυαγχωνομαι γιατι και εγω απο τα 13 μου εχω φυσημα και ξερω οτι ειναι κατι αθωο που δεν επηρεαζει την ζωη μου...Εν τω μεταξυ τον αλλο μηνα (περιπου 4μιση με 5 μηνων)θα ξεκινησουμε  φαγητο με σουπα πατατα και καροτο.Ανυπομονω μπας καιαρχισει να  χορταινει και αραιωσουμε λιγο τον θηλασμο...

Και εμεις γελαμε συνεχεια, αφου του λεω ''παιδακι μου σε ολη σου τη ζωη ετσι γελαστος να εισαι''!!!Δεν υπαρχει καλυτερο  πραγμα απο το γελιο τους και το χαμογελο τους!!

Ενα αλλο που μου κανει εδω και λιγο καιρο ,οταν τον εχω στο ριλαξ φερνει ωρες ωρες τον κορμο του μπροστα ,σαν να θελει να σηκωθει και φοβαμαι οτι θα τουμπαρει καμια ωρα μαζι με το ριλαξ!!

Ακουσατε για την αποτομη αλλαγη καιρου απο Τριτη?Εγω σκεφτομαι να στρωσω χαλια αν ειναι ετσι...φοβαμαι μηπως ειμαι υπερβολικη και να περιμενα κανενα εικοσαημερο...δεν ξερω εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Kαλε ναι οχι ακομα χαλιά... νομιζω ειναι νωρις. Παντως χαιρομαι που αλλαζει ο καιρος γιατί με κούρασε η ζέστη. Και από την άλλη λέω μπας και αλλάξει ο μικρός και δε γκρινιάζει τόσο.

Ω ρε κορίτσια εσάς κοιμούνται μπρουμυτα; οι οδηγίες του ΠΟΥ λένε μόνο ανάσκελα. Αλλά εμένα γυρίζει σε δευτερόλεπτα μπρούμυτα. Τον ξαναγυρίζω ανάσκελα αλλά πάλι εκείνος κατευθείαν γυρίζει μπρουμυτα...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και Καλή εβδομάδα!!!

@Lia21 κι εμένα γκρίνια μόνο όταν είμαστε μόνοι μας και σπίτι! Όλο το σκ τη βγάλαμε έξω και ήταν Κύριος! Χθες μόλις επιστρέψαμε σπίτι άρχισε λίγο γκρίνια αλλά ευτυχώς το βράδυ κοιμήθηκε λίγο καλύτερα απ ότι τις προηγουμενες μέρες.  

@aspa80 η αλήθεια είναι ότι με το χαμόγελο τους τα ξεχνάς όλα!! Έχει αρχίσει να ξρκαρδιζεται ο δικός μας και είναι για δάγκωμα!!!

 @Farmakotriftena αν δεν κάνω λάθος οι οδηγίες για ανάσκελα είναι Μέχρι να μπορούν να στηρίξουν κεφάλι.. από τη στιγμή που στηρίζει κεφάλι και αλλάζει πλευρό μόνο του το αφήνεις γιατί μπορεί να βολεύεται καλύτερα..

 ασε εμένα κοιμάται μόνο μπρούμυτα πλέον.. ανασκελα μόνο το πρώτο ενάμιση μήνα..πλέον έτσι και τον γυρίσεις ανάσκελα ενώ κοιμάται έχει ξυπνήσει στο 5λεπτο και πολυ λεω.. 

Όσο για το και το άντε να φθινοπωριασει από τη μια.. το καλοκαίρι δεν είναι από τις αγαπημένες μου εποχές.. από την άλλη με το φθινόπωρο και χειμώνα έρχονται οι αρρώστιες..  Η παιδίατρος μας είπε στο επόμενο ραντεβού να της πάμε και 2 αντιγριπικα εμβόλια να μας εμβολιαστεί τους γονείς που είμαστε στο άμεσο περιβάλλον αφού δε θα κάνει αντιγριπικο το μωρό.. 

Χάλια ανυπομονώ να στρώσω.. και είναι στο ψάξιμο και για κάποιο με μεγαλύτερο πελος γιατί αυτό που έχω είναι χαμηλό και δε θα τον βολεύει στο μπούσουλημα πιστεύω.. 


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Αυτό το γέλιο τους!!! Έρωτας!! Ευακι εσένα σου ήρθε περιοδος; 

Ναι την προηγούμενη εβδομάδα.. ξενιστηκα λίγο είχα συνηθίσει τόσους μήνες με εξαίρεση τα λοχεια χωρίς τα απαραίτητα σύνεργα χαχαχαχ


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!

Εγω δίνω κατα κύριο λογο συμπλητωμα απλά βγαζω και με το θήλαστρο μια με δύο φορές τη μέρα και η μικρούλα καθεται και στο στήθος κάποιες φορες! Η αναλογια ξενο προς μητρικο ειναι 80 με 20! Δεν μου έχει έρθει ακόμα η περίοδος! Να αρχίσω να ανησυχώ;:?

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2018 at 11:58 PM, mamSof said:

Σημερα ειναι η δευτερη μερα που η μπεμπα βγαζει σχεδον συνεχως την γλωσσα της εξω. Θα δω τι θα κανει και αυριο .. και θα αποφασισω αν θα ανησυχησω ή οχι. Σκεφτομαι στοματιτιδα ... Δεν το εκανε νωριτερα. Ο μπαμπας της λεει οτι ειναι κατι που κανουν τα μωρα 3+μηνων. Τα δικα σας το κανουν

και εμένα το κάνει αυτο κατα καιρους! Σταματαει κ ξαναξεκινάει! Προς το παρον δεν έχω ανησυχήσει!

Πάντως @mamSof τις πιο πολλες φορες που γραφεις για τη μικρη σου είναι λες και εχω γραψει το κειμενο εγω! Εντωμεταξυ αυτό συμβάινει εξαρχής καθως αντιμετώπισα τα ιδια προβλήματα με τον αποκλειστικό θηλασμό και τον ίκτερο! 

On 9/10/2018 at 11:58 PM, mamSof said:

Στα γευματα εχει αρχισει εδω και μια δυο μερες να της δινω 210 μλ! Οχι οτι το πινει ολο καθε φορα ... αλλα το αυξησα 30 μλ γιατι φταναμε να πινει τα 180μλ και να κλαιει που δεν εχει αλλο! Συνηθως πινει 5-6 γευματα την μερα. Οσο για τις πανες, την αλλαζω παντα πριν απο το γευμα, που ειναι κατουρημενη ... και μετα την αλλαζω και στα κακα, που εχει συνηθως και τσισα. Βεβαια κακα μπορει να μην κανει και καθε μερα ...

Έπιπλέον το παραπάνω θα μπορούσα να το εχω γράψει εγώ :-P Σχετικά με το κάθε πότε τρωει και πότε κάνει κακά!

Τέλος και πιο σημαντικό :-D πλέκω αν κ πλεον δεν προλαβαίνω! Εσυ ασχολεισαι αυτη την περίοδο; Ειναι τόσο μα τόσο χαλαρωτικη διαδικασία! Θέλω να ξεκινησω τωρα που χαλάει ο καιρός και είναι για χουχούλιασμα!

Σχετικά με το όνομα τη μικρη μου θα τη βαφτίσουμε το Μαιο, Μαρία και θα το γιορταζουμε 8 Σεπτεμβριου που ειναι η μέρα γέννησης της Παναγίας!

Καλημέρα κορίτσια και πάλι κ ας χαρουμε το φθινοπωρο που ξεκινά αυτες τις μέρες! :wink:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες μαμάδες 

Ούτε εμένα περιοδος. Καλύτερα!  Ποιος αντέχει σερβιετες? Χοχο

Εμείς κορίτσια μείναμε λόγο στάσιμος στο βάρος και της δίνω ένα μουκαλι ξενο. Έχω στεναχωρεθει πολύ γιατί ήθελα αποκλειστικά μέχρι να γίνει 6 μηνών αλλά χτες φοβηθηκα ότι έχω γίνει εμμονικη και κάνω κακό στην μπεμπουλα και έστειλα τον άντρα μου και πήρε. 

Χαλιά εγώ δεν στρώνω γιατί έχω γάτο αλλά νομίζω είναι λίγο νωρίς! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@katsif μου ένα ισον κανένα. Αν δίνεις 10 φορές στήθος και παίρνει ένα μπουκάλι σε χάθηκε και ο κόσμος!! 

@sunshine84 λογικά θα σου έρθει σύντομα αφού θηλαζεις λίγο.

Πάντως όντως από τη μια λες να μην ερθει η σιχαμενη από την άλλη οιστρογόνα και προλακτινη θα έρθουν σε κανονικά επίπεδα και θα ηρεμήσουμε λίγο.

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...