Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , anemoni1989 είπε:

Η πλειοψηφία των τοκετων που πανε με προκληση πανε σε καισαρική... Οπως επισης, οι καισαρικες εχουν αυξηθει κατακόρυφα λογω της αυξανομενης χρησης επισκληριδιου. Για αυτο και στο εξωτερικό εχουν επιστρέψει στον φυσικό τοκετο.. Δεν τα λεω εγω, διεθνεις μελετες τα λενε! Και προφανως δεν θα πω στον γιατρό τι να κανει, αλλα οταν μ λεει κατι θελω να το τεκμηριωνει με ερευνες και αρθρα... Οχι επειδη φοβαται.. Τεσπα, εννοείται το γιατρο που επιλέγουμε τον εμπιστευομαστε, αλλα δεν ειναι κακο να θελησουμε να μας επεξηγησει καποιες αποφάσεις 

ανεμωνη ο καθε γιατρος παει συμφωνα με την εμπειρια του κ τις ικανοτητες του οχι με επιστημονικα αρθα κ ερευνες. 

οτι κ να λενε οι ερευνες αν ενας γιατρος δεν εχει την εμπειρια η δεν θελει να ρισκαρει γιατι κατι εχει δει δεν θα παει συμφωνα με τα στατιστικα της σουηδιας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, linaa είπε:

ανεμωνη ο καθε γιατρος παει συμφωνα με την εμπειρια του κ τις ικανοτητες του οχι με επιστημονικα αρθα κ ερευνες. 

οτι κ να λενε οι ερευνες αν ενας γιατρος δεν εχει την εμπειρια η δεν θελει να ρισκαρει γιατι κατι εχει δει δεν θα παει συμφωνα με τα στατιστικα της σουηδιας. 

συγγνωμη Λινα αλλα θα διαφωνησω μαζι σου.. οι περισσοτεροι ιδιωτικοι γιατροι σε πανε με προκληση κ στο  τελος καταληγεις με καισαρικη γτ αυτος δνε μπορει να σε περιμενει ωρες η γιατι εσπασαν τα νερα αλλα εσυ δεν εχεις διαστολη. κ ολο αυτο για να μην χασουν την πελατισσα αλλα κ για να τους βολεψει η ημερομηνια σε αυτους. κ φυσικα στην καισαρικη σου ζητανε κ περισσοτερα. 

κ τι θα πει συμφωνα με τις ικανοτητες του? γιατρος ειναι ,περιμενει την γυναικα να γεννησει φυσιολογικα.. αν δεν εχει εχει ικανοτητες και εμπειρια , να  μην αναλαβει  τον τοκετο.

ξερω ξαδερφη μου που την πηγε με προκληση σε εφημερεια νοσοκομειου γτ τοτε εφημερευε αυτος αλλα δεν λειτουργησε η προκληση κ την εκανε καισαρικη. ε σε αυτο ποιος ειναι ο κερδοσκοπος? το ιδιο πραγμα μου προτεινε κ ο δικος μου ο γιατρος κ οταν τον ρωτησα κ αν δεν εχω διαστολη ενω μου εχεις χορηγησει φαρμακα? ε φυσικα παμε για καισαρικη μου απαντησε.. ετσι απλα!!!

να συμφωνησω να παει με προκληση , μια γυναικα που εχει προβλημα κ πρεπει να γεννησει πριν την ωρα της. 

αλλα οι περισσοτερες προκλησεις καταληγουν σε καισαρικη , απλα για να σε ξεγεννησει ο γιατρος.( γτ τις περισσοτερες φορες το σωμα δεν ειναι ετοιμο για τοκετο)

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεννησαμε!όλα καλά προς το παρόν!3900 ο γλυκός μου!είχα τρομερές συσπάσεις κ μπήκα άρον άρον άρον στο χειρουργείο.36 κ 4 εβδομάδες αλλά ούτε θερμοκοιτίδα δεν χρειάστηκε μας έκανε μια υπογλυκαιμία λόγο του ότι είναι χοντρούλης αλλά όλα καλά θηλάζω κ όλας μια χαρά.Σας εύχομαι όλες με το καλό....

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Melody90 είπε:

Κορίτσια γεννησαμε!όλα καλά προς το παρόν!3900 ο γλυκός μου!είχα τρομερές συσπάσεις κ μπήκα άρον άρον άρον στο χειρουργείο.36 κ 4 εβδομάδες αλλά ούτε θερμοκοιτίδα δεν χρειάστηκε μας έκανε μια υπογλυκαιμία λόγο του ότι είναι χοντρούλης αλλά όλα καλά θηλάζω κ όλας μια χαρά.Σας εύχομαι όλες με το καλό....

Αχου...να σου ζησει...δεν το πιστευω...η μια μετα την αλλη...ολα τελεια.!!!

Μπραβοοο...και με καλο σπιτακι σας.

  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ζησουν τα μωρακια σας σε ολες σας που γεννησατε!Εγω ακομα τιποτα...να δω τι θα μου πουν και αυριο το πρωι που εχω ραντεβου...θα με κρατησουν ή θα γυρισω σπιτι. Σημερα παντως ολη μερα καθολου πονακια αν και εχω παρατηρησει οτι προς το βραδυ με πιανουν οταν παω για υπνο...κανω υπομονη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

κοιτα κοριτσακι μου καλο ειναι να μην ανχωνεσε αλλα σιγουρα δεν μπορεις να παρεις ιατρικες αποφασεις στα χερια σου. ο αιματολογος θα σου πει μια αποψη αλλα σιγουρα δεν ειναι μαιευτηρας χειρουργος για να σε καθοδηγησει με απολυτη ασφαλεια προσπαθησε να μην βαζεις τα θελω σου πανω απτην ασφαλεια του μωρου. κ γενικα παρε το λιγοτερο ρισκο. ο γιατρος δεν στα ειπε αυτα για να σε στεναχωρησει σιγουρα οι γιατροι πανω απο ολα δεν θελουν να περνουν ρισκα αυτο σκεψου. 

ανεμωνη με την υπαρινη υπαρχει θεμα πρεπει να μην εχεις κανει ενεση πριν γεννησεις τουλαχιστον για 36 ωρες γιατι αλλιως υπαρχει κινδυνος ακατασχετης αιμοραγιας. οι γιατροι δεν περνουν τετοιο ρισκο για πιθανη επιπλοκη. 

Η ηπαρινη πρεπει να χει γινει 12 ωρες πριν την επισκληριδιο. Απειρες γυναικες εχουν γεννησει φυσιολογικα με σοβαρα αυτοανοσα κ δοσεις ηπαρινης που δε γινοταν να κοπουν νωριτερα,εσπασαν νερα ξαφνικα κ ολα εξελιχθηκαν καλα.

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Αυτο με την ηπαρινη και τις ωρες δεν ισχύει! Στην Ελλάδα το εχουν κανει καραμελα και για αυτο έχουμε καισαρικες πιο πολλες απο του φτ... Τη στιγμη που ατη Σκανδιναβία ειναι στο 20%... Δεν ειπα να παρει η ίδια ιατρικες αποφασεις, αλλα δεν ειναι κακο να το ψαξει! Γιατι οι γιατροι που πλεον ξεγεννανε μονο με ραντεβού έχουν καταντήσει μαστιγα!!! Εμενα ο γιατρος μου μου εχει ακυρωσει 2 ραντεβού ως τωρα λογω τοκετου... Ολες οι αλλες φιλες μ δεν εχουν χάσει ουτε μισο ραντεβού ποτε... Δεν ειναι τυχαία ολα αυτα! Και γενικά δεν ειναι κακο να θέλουμε να μάθουμε γτ παιρνονται καποιες αποφασεις για εμας! Αντιθετα ειναι υποχρεωμενοι να μας εξηγουν τα παντα και οχι να πετουν στην εγκυμονουσα "μου φορτωσες το βαρος μιας καταστασης"... Για αυτο λεγςσαι γιατρος φιλαρακι... Διαφορετικα ας διαλεγε καποιο αλλο πιο" ευκολο" επαγγελμα... Και ατο λεω εγω που τς τρωω στη μαπα καθημερινά.. Νοσηλευτρια ειμαι και ξερω πολυ καλα τη φαρα μου!!! 

Στην Ελλαδα το εχουν κανει καραμελα γιατρουδακια που βαριουνται να παρουν το βαρος μιας γεννας. Το θεμα ειναι τι ξερουμε εμεις τεκμηριωμενα απο αιματολογο κ γυναικολογο κ κατα ποσο θελουμε να πιστευουμε καταστασεις που μας βολευουν. Εχω αρκετες φιλες στο εξωτερικο που βιωσαν τραγικους φυσιολογικους τοκετους σε σημειο εξεφτελισμου. Παρολα αυτα συμφωνω μαζι σου σε ολα!

  • Μου αρέσει 1

poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , samiam είπε:

Η ηπαρινη πρεπει να χει γινει 12 ωρες πριν την επισκληριδιο. Απειρες γυναικες εχουν γεννησει φυσιολογικα με σοβαρα αυτοανοσα κ δοσεις ηπαρινης που δε γινοταν να κοπουν νωριτερα,εσπασαν νερα ξαφνικα κ ολα εξελιχθηκαν καλα.

Στην Ελλαδα το εχουν κανει καραμελα γιατρουδακια που βαριουνται να παρουν το βαρος μιας γεννας. Το θεμα ειναι τι ξερουμε εμεις τεκμηριωμενα απο αιματολογο κ γυναικολογο κ κατα ποσο θελουμε να πιστευουμε καταστασεις που μας βολευουν. Εχω αρκετες φιλες στο εξωτερικο που βιωσαν τραγικους φυσιολογικους τοκετους σε σημειο εξεφτελισμου. Παρολα αυτα συμφωνω μαζι σου σε ολα!

μα ο γιατρος δεν της ειπε για καισαρικη της ειπε για προκληση.... εχει διαφορα. κ δεν ειναι θεμα βαρεμαρας σε παρα πολλους ειναι θεμα εμπειριας δεν μπορεις να πιεσεις ενα γιατρο που δεν εχει εμπειρια. οταν γινουμε κ εμεις γιατροι ας παρουμε οσα ρισκα θελουμε αλλα δεν μπορουμε να πιεσουμε τον γιατρο μας επειδη ακουσαμε οτι στην σουηδια κανουν φυσιολογικους τοκετους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

μα ο γιατρος δεν της ειπε για καισαρικη της ειπε για προκληση.... εχει διαφορα. 

Μεγαλη διαφορα! Η προκληση δεν καταληγει σε καισαρικη παντα απλα εχει πολλες πιθανοτητες. Παντως οι 36 ωρες που πρεπει να χουν περασει της ηπαρινης πριν γεννησεις γιατι θα πας απο ακατασχετη αιμοραγια εχουν μεγααλη διαφορα απο την πραγματικοτητα,με το 12ωρο κ την επισκληριδιο.


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , ada32 είπε:

συγγνωμη Λινα αλλα θα διαφωνησω μαζι σου.. οι περισσοτεροι ιδιωτικοι γιατροι σε πανε με προκληση κ στο  τελος καταληγεις με καισαρικη γτ αυτος δνε μπορει να σε περιμενει ωρες η γιατι εσπασαν τα νερα αλλα εσυ δεν εχεις διαστολη. κ ολο αυτο για να μην χασουν την πελατισσα αλλα κ για να τους βολεψει η ημερομηνια σε αυτους. κ φυσικα στην καισαρικη σου ζητανε κ περισσοτερα. 

κ τι θα πει συμφωνα με τις ικανοτητες του? γιατρος ειναι ,περιμενει την γυναικα να γεννησει φυσιολογικα.. αν δεν εχει εχει ικανοτητες και εμπειρια , να  μην αναλαβει  τον τοκετο.

ξερω ξαδερφη μου που την πηγε με προκληση σε εφημερεια νοσοκομειου γτ τοτε εφημερευε αυτος αλλα δεν λειτουργησε η προκληση κ την εκανε καισαρικη. ε σε αυτο ποιος ειναι ο κερδοσκοπος? το ιδιο πραγμα μου προτεινε κ ο δικος μου ο γιατρος κ οταν τον ρωτησα κ αν δεν εχω διαστολη ενω μου εχεις χορηγησει φαρμακα? ε φυσικα παμε για καισαρικη μου απαντησε.. ετσι απλα!!!

να συμφωνησω να παει με προκληση , μια γυναικα που εχει προβλημα κ πρεπει να γεννησει πριν την ωρα της. 

αλλα οι περισσοτερες προκλησεις καταληγουν σε καισαρικη , απλα για να σε ξεγεννησει ο γιατρος.( γτ τις περισσοτερες φορες το σωμα δεν ειναι ετοιμο για τοκετο)

δεν ειναι ολοι οι γιατροι το ιδιο γιαυτο επιλεγουμε γιατρο που να εμπιστευομαστε. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σήκωσα θύελλα μου φαίνεται.  Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είπε για καισαρική μου είπε για πρόκληση αλλά το μωρό δεν είναι χαμηλά ακόμα άρα κινδυνεύω. .... 

Μην τσακώνεστε να δούμε τι θα πει και η αιματολογος. 

Είστε πάντως πολύ γλυκιές που τσακώνεστε για μένα!  :)

Melody να σου ζήσει φιλενάδα!  Μπραβο μπράβο! Ότι επιθυμείς, γρήγορα σπιτάκι σου με την μωρακλα σου! Καλά ρε φιλε σχεδόν 4 κιλα πω πωωωωωω

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , katsif είπε:

Κορίτσια σήκωσα θύελλα μου φαίνεται.  Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είπε για καισαρική μου είπε για πρόκληση αλλά το μωρό δεν είναι χαμηλά ακόμα άρα κινδυνεύω. .... 

Μην τσακώνεστε να δούμε τι θα πει και η αιματολογος. 

Είστε πάντως πολύ γλυκιές που τσακώνεστε για μένα!  :)

Melody να σου ζήσει φιλενάδα!  Μπραβο μπράβο! Ότι επιθυμείς, γρήγορα σπιτάκι σου με την μωρακλα σου! Καλά ρε φιλε σχεδόν 4 κιλα πω πωωωωωω

Με το καλο κοριτσι! Το σημαντικο ειναι ενα: δε θα πεθανεις απο ακατασχετη αιμοραγια επειδη κανεις ηπαρινη κ μπορει να  γεννησεις ισως κ απροοπτα,οπως κ αν γινει η γεννα. 


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, samiam είπε:

Μεγαλη διαφορα! Η προκληση δεν καταληγει σε καισαρικη παντα απλα εχει πολλες πιθανοτητες. Παντως οι 36 ωρες που πρεπει να χουν περασει πριν γεννησεις γιατι θα πας απο ακατασχετη αιμοραγια εχουν μεγααλη διαφορα με το 12ωρο κ την επισκληριδιο.

γιαυτο κ επιλεγουμε κ γιατρους που ξερουμε πως περιπου κινουνται αν πας σε εναν που δεν εμπιστευεσε τοτε τι κανεις? πως θα πας σε γεννα η θα του πεις την ωρα της γεννας πες μου επιστημονικα τι σημαινει αυτο? 

επιλεγουμε εναν γιατρο κ μολις φτασουμε στο τελος ξερουμε οτι θα κανει το καλητερο δυνατο οχι με το ζορι οτι εχουμε φανταστει. 

επισης ξερω πολλους που γεννησαν φυσιολογικα γιατι το φτασαν στο απροχωρητο οι γιατροι  κ απο λαθος γιατρου ειχαν τρεχαματα. 

δεν σημαινει οτι οσοι δεν κανουν ευκολα καισαρικη κανουν παντα την σωστη επιλογη

πρίν από 4 λεπτά , katsif είπε:

Κορίτσια σήκωσα θύελλα μου φαίνεται.  Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είπε για καισαρική μου είπε για πρόκληση αλλά το μωρό δεν είναι χαμηλά ακόμα άρα κινδυνεύω. .... 

Μην τσακώνεστε να δούμε τι θα πει και η αιματολογος. 

Είστε πάντως πολύ γλυκιές που τσακώνεστε για μένα!  :)

Melody να σου ζήσει φιλενάδα!  Μπραβο μπράβο! Ότι επιθυμείς, γρήγορα σπιτάκι σου με την μωρακλα σου! Καλά ρε φιλε σχεδόν 4 κιλα πω πωωωωωω

μην σκεφτεσε αρνητικα οτι σωνει κ ντε θα πατε ετσι μπορει να γεννησεις κ απροοπτα που ξερεις. παντως γενικα την υπαρινη δεν την κοβουν ετσι αποτομα ακομα κ προληπτικα που την περνεις να ξερεις οτι σχεδον ολες την περνουν κ μετα την γεννα για προληπτικους λογους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

γιαυτο κ επιλεγουμε κ γιατρους που ξερουμε πως περιπου κινουνται αν πας σε εναν που δεν εμπιστευεσε τοτε τι κανεις? πως θα πας σε γεννα η θα του πεις την ωρα της γεννας πες μου επιστημονικα τι σημαινει αυτο? 

επιλεγουμε εναν γιατρο κ μολις φτασουμε στο τελος ξερουμε οτι θα κανει το καλητερο δυνατο οχι με το ζορι οτι εχουμε φανταστει. 

επισης ξερω πολλους που γεννησαν φυσιολογικα γιατι το φτασαν στο απροχωρητο οι γιατροι  κ απο λαθος γιατρου ειχαν τρεχαματα. 

δεν σημαινει οτι οσοι δεν κανουν ευκολα καισαρικη κανουν παντα την σωστη επιλογη

Στην προκειμενη σου λεω οτι αυτα που λες για 36ωρο ειναι εκτος πραγματικοτητας. Τα υπολοιπα για γιατρους ειναι επιλογη καθαρα κ καθεμια καταθετει υποκειμενικα την αποψη της.

Αλλο τι πιστευουμε για τους γιατρους κ πώς θελουμε να γεννησουμε κ αλλο τι ισχυει για ακατασχετη αιμοραγια με χρηση ηπαρινων.


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , samiam είπε:

Στην προκειμενη σου λεω οτι αυτα που λες για 36ωρο ειναι εκτος πραγματικοτητας. Τα υπολοιπα για γιατρους ειναι επιλογη καθαρα κ καθεμια καταθετει υποκειμενικα την αποψη της.

Αλλο τι πιστευουμε για τους γιατρους κ πώς θελουμε να γεννησουμε κ αλλο τι ισχυει για ακατασχετη αιμοραγια με χρηση ηπαρινων.

το νοημα ειναι αυτο οτι θελει ο γιατρος να ελαχιστοποιησει την πιθανοτητα να γινει κατι απροοπτο κ να ερθουν οι πονοι δυο ωρες μετα την ενεση. τοτε τι θα κανει βρε κοριτσι ο γιατρος αν η κοπελα ειναι 41 εβδομαδων κανει την ενεση κ μετα σε δυο ωρες κοντα γεννησει?????

θα την παει φυσιολογικα? τρελος ειναι? 

γιαυτο ειπε προγραματισμενα οχι καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

το νοημα ειναι αυτο οτι θελει ο γιατρος να ελαχιστοποιησει την πιθανοτητα να γινει κατι απροοπτο κ να ερθουν οι πονοι δυο ωρες μετα την ενεση. τοτε τι θα κανει βρε κοριτσι ο γιατρος αν η κοπελα ειναι 41 εβδομαδων κανει την ενεση κ μετα σε δυο ωρες κοντα γεννησει?????

θα την παει φυσιολογικα? τρελος ειναι? 

Καμια ελπιδα! Ειναι πολυ απλο να πεις οτι εκανες λαθος κ ειπες κατι που δε γνωριζεις καθ υπερβολη. Σου εξηγω σε τοσα ποστ οτι η ηπαρινη δεν εχει να κανει με φυσιολογικο τοκετο. Εχει να κανει με τις 12 ωρες που πρεπει να χουν περασει για επισκληριδιο. Αυτο κ μονο κ κλεινει το θεματακι.

Δεν υπαρχει 36ωρο κ αιμοραγιες με ηπαρινη,d'accord?


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...