Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , samiam είπε:

Καμια ελπιδα! Ειναι πολυ απλο να πεις οτι εκανες λαθος κ ειπες κατι που δε γνωριζεις καθ υπερβολη. Σου εξηγω σε τοσα ποστ οτι η ηπαρινη δεν εχει να κανει με φυσιολογικο τοκετο. Εχει να κανει με τις 12 ωρες που πρεπει να χουν περασει για επισκληριδιο. Αυτο κ μονο κ κλεινει το θεματακι.

Δεν υπαρχει 36ωρο κ αιμοραγιες με ηπαρινη,d'accord?

εχει σχεση κ ο φυσιολογικος τοκετος με την ηπαρινη πρεπει παλι να εχουν περασει καποιες ωρες. προσφατα παλι γεννησε κοπελα κ επειδη ειχε κανει ηπαρινη πριν δυο ωρες που την πιασαν οι πονοι την πηγαν με καισαρικη και αυτοι λες να την κλεψαν ολοι κακοι γιατροι πια!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , linaa είπε:

εχει σχεση κ ο φυσιολογικος τοκετος με την ηπαρινη πρεπει παλι να εχουν περασει καποιες ωρες. προσφατα παλι γεννησε κοπελα κ επειδη ειχε κανει ηπαρινη πριν δυο ωρες που την πιασαν οι πονοι την πηγαν με καισαρικη και αυτοι λες να την κλεψαν ολοι κακοι γιατροι πια!!!! 

Δεν ισχυουν αυτα που λες κ συγνωμη που θα στο ξαναπω αλλα εκτιθεσαι..

Φιλια!

 


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , linaa είπε:

εχει σχεση κ ο φυσιολογικος τοκετος με την ηπαρινη πρεπει παλι να εχουν περασει καποιες ωρες. προσφατα παλι γεννησε κοπελα κ επειδη ειχε κανει ηπαρινη πριν δυο ωρες που την πιασαν οι πονοι την πηγαν με καισαρικη και αυτοι λες να την κλεψαν ολοι κακοι γιατροι πια!!!! 

Στην καισαρική να ξερεις χανεις ΔΙΠΛΑΣΙΑ ή και παραπανω ποσοτητα αιματος απο οτι στον φυσιολογικό τοκετο! Οποτε εκ των πραγμάτων ειναι δυσκολο να προτιμαται αν υπάρχει θεμα πιθανοτητας αιμορραγίας! 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , samiam είπε:

Δεν ισχυουν αυτα που λες κ συγνωμη που θα στο ξαναπω αλλα εκτιθεσαι..

Φιλια!

 

τι να σου πω εγω οσες ξερω που καναν ηπαρινη πηγαν προγραμματισμενα. κ αυτες που δεν πηγαν παντα οι γιατροι ρωταγαν τις ωρες της ηπαρινης αν ηταν τοσο απλο το θεμα βρε σαμιαμ επισκλειριδιος η οχι γιατι να της πει ετσι ο γιατρος ποιος ο λογος να μην κανει επισκλειριδιο???? 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Στην καισαρική να ξερεις χανεις ΔΙΠΛΑΣΙΑ ή και παραπανω ποσοτητα αιματος απο οτι στον φυσιολογικό τοκετο! Οποτε εκ των πραγμάτων ειναι δυσκολο να προτιμαται αν υπάρχει θεμα πιθανοτητας αιμορραγίας! 

κι ομως ανεμωνη ετσι γινετε προφανως στην καισαρικη ειναι ελενχωμενη η αιμοραγια. κ βρε ανεμωνη αν ηταν μονο η επισκληριδιος θα της ελεγε ο γιατρος γεννα ετσι. 

Link to comment
Share on other sites

παντως οι γυναικολογοι πρωτα ειδικευονται στον φυσιολογικο τοκετο,κ μετα στις καισαρικες.αλλο γτ τις προτιμουν

αν δ μπορουν να ανταπεξελθουν σε εναν φ.τ η φοβουνται,ας γινοντουσαν χειρουργοι αλλης ειδικοτητας

δ γινεται ξαφνικα να συνειδητοποιουν οταν μπαινεις στον μηνα σου οτι δ ειχαν ξανα τετοια εμπειρια οταν ακολουθεις την αγωγη απο την αρχη

στο κατω κατω ας το πουν απο την αρχη οτι γενικα νιωθουν πιο ανετα κανοντας καισαρικη,εκτος αν ειναι ολα τελεια,κτ το οποιο συμβαινει σπανια απο την αρχη ως το τελος.οι περισσοτερες επιτοκες συζητανε για τον τοκετο με τον γιατρο τους στο τριτο τριμηνο

(σορρυ για τη σφηνα)

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Κορίτσια γεννησαμε!όλα καλά προς το παρόν!3900 ο γλυκός μου!είχα τρομερές συσπάσεις κ μπήκα άρον άρον άρον στο χειρουργείο.36 κ 4 εβδομάδες αλλά ούτε θερμοκοιτίδα δεν χρειάστηκε μας έκανε μια υπογλυκαιμία λόγο του ότι είναι χοντρούλης αλλά όλα καλά θηλάζω κ όλας μια χαρά.Σας εύχομαι όλες με το καλό....

36.4 και ηταν 3.900 κιλα ????? Πωωωω..να σου ζησει ..μπραβο μπραβο....καλοτυχο να ειναι....να τον χερεσαι.....

Εγω αυριο παω στον γιατρο για να με δει...εμειναν ακομα 10 μερες ..μεχρι την πητ μ...αλλα ποναει πολυ η μεση εδω και μερες αλλα μερα με την μερα παρα πολυ ...ειτε ειμαι ορθια ειτε ξαπλομενη ανασκελα η πλαγια..ωρες ωρες ποναει αρκετα...και δν κανω τπτ απο δουλειες ουτε εξω βγενω αντε καμια μικρη βολτιτσα με τα ποδια εδω γυρο γυρο απο το σπιτι...συσπασεις υπαρχουν αρκετες αλλα ακανονιστες...μια πιεσι απο κατω που πονα και με ενοχλει...πωωωω τελικα καμια σχεση η πρωτη η εγκυμοσηνη με την δευτερη ....και οσο για τον υπνο με τα χιλια ζορια κοιμαμε   και απο τους πονους και επειδη δν βολευομαι με τπτ....αντε ελπιζω να ειμαι εγω η επομενη....

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Melody90 Να σου ζήσει!! Καλέ τι μπέμπαρος! 3.900 στις 36 εβδομάδες!! Και νόμιζα οτι εμείς έχουμε κάνει το ρεκόρ!!! Γερός και τυχερός να είναι!!!

Εγώ ξεκίνησα ασκήσεις εμπέδωσης μπας και κατέβει..από λιγη έρευνα που έκανα τελικά άδικα αγχώθηκα με το όλο θέμα γιατί απ ότι φαίνεται οι περισσότερες πάνε με πρόκληση αν δεν έχει εμπεδωθεί μέχρι τέλους, ειδικά οι πρωτότοκες..θα ρωτήσω και το γιατρό αύριο που έχω ραντεβού γιατί αιφνιδιάστηκα και δεν έλυσα όλες μου τις απορίες τις προάλλες..

Εμένα τα πονάκια περιόδου δε μ έχουν πιάσει έντονα εδώ και 3-4 μέρες..λέτε να παίζει ρόλο που μείωσα το περπάτημα; εσείς περπατάτε πολύ μέσα στη μέρα;

Σήμερα το έριξα στις ασκήσεις και στις δουλειές του σπιτιού...έκανα και κάτι καθίσματα που μου είπαν οτι βοηθάνε..και άγιος ο Θεός..δε νομίζω να έχει εμπεδωθεί μέχρι αύριο αλλά θα συνεχίσω όλη τη βδομάδα έτσι ελπίζοντας ...

@Aggeliki22 Μαζί πάμε νομίζω! Εύχομαι να είσαι η επόμενη! αφού έχουν ενταθεί και οι πόνοι λογικά πλησιάζεις, δεν είσαι και πρωτότοκη ο χρόνος είναι με το μέρος σου! Με το καλό! Όσο για τον ύπνο εμένα είναι ησυχούλης όλη τη μέρα και το βράδυ τον πιάνει μάλλον υπερένταση και αρχίζει και κόβει βόλτες...ειδικά δε άμα ακούσει τον μπαμπά του μόλις γυρνάει από τη δουλειά...ρε κορίτσια αναγνωρίζει τις φωνές από τώρα; απίστευτο μου φαίνεται..αλλά πραγματικά δε ξέρω τι άλλο να φανταστώ..μπορεί να κοιμάται και να μην έχει δώσει κλωτσιά για μερικές ώρες και να ακούσει τη φωνή του και αρχίζει το κλωτσίδι!!!!!!!!!!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πλησιαζεται όλες και εγώ νιώθω ότι μένω πίσω χαχα δεν έχω συμπτώματα και μου φαίνεται μακρινό ακόμα... 

@Melody90 να σας ζήσει ο μπουλουκακος! Υγιής και τυχερός να είναι :-D

  • Ευχαριστώ 1

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , KarMar84 είπε:

Αχ κορίτσια πλησιαζεται όλες και εγώ νιώθω ότι μένω πίσω χαχα δεν έχω συμπτώματα και μου φαίνεται μακρινό ακόμα... 

@Melody90 να σας ζήσει ο μπουλουκακος! Υγιής και τυχερός να είναι :-D

Εχεις παρατηρησει καμια διαφορα στις κινησεις του μωρου?

Εμενα εκει που δεν σταματουσε λεπτο...ειναι ησυχη. Λιγο κουναει και μετα για ωρες ηρεμει...


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , evaki_ είπε:

@Melody90 Να σου ζήσει!! Καλέ τι μπέμπαρος! 3.900 στις 36 εβδομάδες!! Και νόμιζα οτι εμείς έχουμε κάνει το ρεκόρ!!! Γερός και τυχερός να είναι!!!

Εγώ ξεκίνησα ασκήσεις εμπέδωσης μπας και κατέβει..από λιγη έρευνα που έκανα τελικά άδικα αγχώθηκα με το όλο θέμα γιατί απ ότι φαίνεται οι περισσότερες πάνε με πρόκληση αν δεν έχει εμπεδωθεί μέχρι τέλους, ειδικά οι πρωτότοκες..θα ρωτήσω και το γιατρό αύριο που έχω ραντεβού γιατί αιφνιδιάστηκα και δεν έλυσα όλες μου τις απορίες τις προάλλες..

Εμένα τα πονάκια περιόδου δε μ έχουν πιάσει έντονα εδώ και 3-4 μέρες..λέτε να παίζει ρόλο που μείωσα το περπάτημα; εσείς περπατάτε πολύ μέσα στη μέρα;

Σήμερα το έριξα στις ασκήσεις και στις δουλειές του σπιτιού...έκανα και κάτι καθίσματα που μου είπαν οτι βοηθάνε..και άγιος ο Θεός..δε νομίζω να έχει εμπεδωθεί μέχρι αύριο αλλά θα συνεχίσω όλη τη βδομάδα έτσι ελπίζοντας ...

@Aggeliki22 Μαζί πάμε νομίζω! Εύχομαι να είσαι η επόμενη! αφού έχουν ενταθεί και οι πόνοι λογικά πλησιάζεις, δεν είσαι και πρωτότοκη ο χρόνος είναι με το μέρος σου! Με το καλό! Όσο για τον ύπνο εμένα είναι ησυχούλης όλη τη μέρα και το βράδυ τον πιάνει μάλλον υπερένταση και αρχίζει και κόβει βόλτες...ειδικά δε άμα ακούσει τον μπαμπά του μόλις γυρνάει από τη δουλειά...ρε κορίτσια αναγνωρίζει τις φωνές από τώρα; απίστευτο μου φαίνεται..αλλά πραγματικά δε ξέρω τι άλλο να φανταστώ..μπορεί να κοιμάται και να μην έχει δώσει κλωτσιά για μερικές ώρες και να ακούσει τη φωνή του και αρχίζει το κλωτσίδι!!!!!!!!!!

 

Ασε η πρωτη γεννα ηταν τραγικη....εκλεισα 40+6 τοτε γεννηθηκε και με προκληση...μεγαλο μαρτυριο...και εκανα και 20 ωρες ...τωρα ..αντε να δουμε το δευτερο...πως θα παει..αν και ο γιατρος μ ειπε οτι δν θα φτασω μεχρι τελους αντε να δουμε ...οσο γαι τις φωνες αμα καταλαβενουν δν ξερω ακομα γτ μ φενετε απιστευωτο αλλα ετσι λενε οτι καταλαβενουν την φωνη της μαμας και του μπαμπα...τωρα τι να πω...οσο για την εμπεθωσει...εμανα ειχε γινει αλλα ηταν στραβα το κεφαλακι τ με αποτελεσμα να καθυστερει τον τοκετο..με το που ισωσε η διαστολη εκει που ηταν κολημενη εφυγε σφαιρα στο 10....εμενα παλι ειναι πολυ ζωιρη κοιμαμε.δν κοιμαμε οτι και αν κανω κουνιετε ολοκληρη..η κιλια μ περνει συναιχεια σχηματα διαφορα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , iwanna24 είπε:

Εχεις παρατηρησει καμια διαφορα στις κινησεις του μωρου?

Εμενα εκει που δεν σταματουσε λεπτο...ειναι ησυχη. Λιγο κουναει και μετα για ωρες ηρεμει...

Σήμερα ήταν λίγο πιο ήσυχη νομίζω αλλά έκανα και αρκετές δουλιτσες στο σπίτι και ψιλοκουραστηκα... Το απόγευμα που ξαπλωσα για λίγο να χαλαρωσω εσπρωχνε αρκετά δυνατά και με ψιλοπονουσε... 


Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Ασε η πρωτη γεννα ηταν τραγικη....εκλεισα 40+6 τοτε γεννηθηκε και με προκληση...μεγαλο μαρτυριο...και εκανα και 20 ωρες ...τωρα ..αντε να δουμε το δευτερο...πως θα παει..αν και ο γιατρος μ ειπε οτι δν θα φτασω μεχρι τελους αντε να δουμε ...οσο γαι τις φωνες αμα καταλαβενουν δν ξερω ακομα γτ μ φενετε απιστευωτο αλλα ετσι λενε οτι καταλαβενουν την φωνη της μαμας και του μπαμπα...τωρα τι να πω...οσο για την εμπεθωσει...εμανα ειχε γινει αλλα ηταν στραβα το κεφαλακι τ με αποτελεσμα να καθυστερει τον τοκετο..με το που ισωσε η διαστολη εκει που ηταν κολημενη εφυγε σφαιρα στο 10....εμενα παλι ειναι πολυ ζωιρη κοιμαμε.δν κοιμαμε οτι και αν κανω κουνιετε ολοκληρη..η κιλια μ περνει συναιχεια σχηματα διαφορα ....

40+6 ε?? Κι εμένα μου είπε η μαία εξ αρχής να σκέφτομαι ότι θα μπω στον 10ο για να μαι προετοιμασμένη ψυχολογικά αφού είναι το πρώτο....

άμα στο χει πει και ο γιατρός σου οτι θα ρθει νωρίτερα μια χαρά!! Άσε που λένε οτι στα δεύτερα και στα τρίτα γεννάς πιο γρήγορα έτσι κι αλλιώς!! Με έναν πόνο εύχομαι και στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!! γιατί 20 ώρες μαρτύριο μου ακούγεται..αλλά όλο κάτι τετοια διάβασα για τις προκλήσεις οπότε μάλλον πρέπει να προετοιμαστώ ψυχολογικα και γι αυτο το ενδεχόμενο :roll:

είναι ανήσυχη γιατί βιάζεται να έρθει η ψυχούλαααα!!! :):) αμα κουνιέται και όσο κοιμάσαι λογικό να μη σε πιάνει ύπνος καλε!! σε συνδυασμό με το αναπάντητο ερώτημα του πως να βολευτεί καμια με την κοιλιά τούρλα!!!! :grin:


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

40+6 ε?? Κι εμένα μου είπε η μαία εξ αρχής να σκέφτομαι ότι θα μπω στον 10ο για να μαι προετοιμασμένη ψυχολογικά αφού είναι το πρώτο....

άμα στο χει πει και ο γιατρός σου οτι θα ρθει νωρίτερα μια χαρά!! Άσε που λένε οτι στα δεύτερα και στα τρίτα γεννάς πιο γρήγορα έτσι κι αλλιώς!! Με έναν πόνο εύχομαι και στον ελάχιστο δυνατό χρόνο!! γιατί 20 ώρες μαρτύριο μου ακούγεται..αλλά όλο κάτι τετοια διάβασα για τις προκλήσεις οπότε μάλλον πρέπει να προετοιμαστώ ψυχολογικα και γι αυτο το ενδεχόμενο :roll:

είναι ανήσυχη γιατί βιάζεται να έρθει η ψυχούλαααα!!! :):) αμα κουνιέται και όσο κοιμάσαι λογικό να μη σε πιάνει ύπνος καλε!! σε συνδυασμό με το αναπάντητο ερώτημα του πως να βολευτεί καμια με την κοιλιά τούρλα!!!! :grin:

Καλημερα κοριτσια.....

 

 

 

 

 

Ναι ειναι πολυ κινιτικη βλεπω ποδια ποπο δαχτυλα αγκονες τα παντα ..ενω στο πρωτο ο τεμπελης κουνιοτσν μια φορα.στο τοσο...ισα ισα....ο υπνος ειναι κατι σαν ονειρο πλεον....αντε να δουμε τι θα μας πει αυτην την φορα....οσο για τις πρωτοτοκες ετσι λενε οτι αργουν πιο πολυ ...αλλα ειναι και στην γυναικα ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Καλημερα κοριτσια.....

 

 

 

 

 

Ναι ειναι πολυ κινιτικη βλεπω ποδια ποπο δαχτυλα αγκονες τα παντα ..ενω στο πρωτο ο τεμπελης κουνιοτσν μια φορα.στο τοσο...ισα ισα....ο υπνος ειναι κατι σαν ονειρο πλεον....αντε να δουμε τι θα μας πει αυτην την φορα....οσο για τις πρωτοτοκες ετσι λενε οτι αργουν πιο πολυ ...αλλα ειναι και στην γυναικα ...

Εδω εγω και δεν κοιμαμαι...νιωθω μια μονιμη αναγκη για τουαλετα...και δεν εννοω μονο λογω συχνοουριας...δεν μπορω να εξηγησω τι εχω παθει.


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...