Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

πρίν από 18 λεπτά , iwanna24 είπε:

Δεν ξερω ακομα...αυτο ειναι δειγμα εμπεδωσης?

Μάλλον ρε συ, αφού σε πιέζει στο πιπί!!! Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια,  στην μεγάλη είχε ήδη εμπεδωθει το μωρό.  Τώρα. ... διακοπαρες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 20 λεπτά , katsif είπε:

Μάλλον ρε συ, αφού σε πιέζει στο πιπί!!! Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια,  στην μεγάλη είχε ήδη εμπεδωθει το μωρό.  Τώρα. ... διακοπαρες!!!!

Ποτε εμπεδωθηκε η μεγαλη?

Τριτη θα παω στο γιατρο και λογικα θα μου πει...

Ναι, ΠΟΝΑΩ. Χτες ηπια ενα ντεπον και ετσι καταφερα να κοιμηθω!!!

Θελω ολο τα ποδια μου να ειναι ανοιχτα. Παντως συσπασεις, με βαση τον καρδιοτοκογραφο, δεν εχω καθολου...δεν ξερω αν αυτα σχετιζονται!!!

 

Σε ποια βδομαδα εισαι?

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2018 at 10:36 ΠΜ, Aggeliki22 είπε:

Οντως αυτα βοηθανε πολυ..τα γνωριζω ...αλλα θελουν προσοχη ....γτ θυμαμαι οταν πηγα να γεννησω με βαζανε τετοιες ασκησεις ...αλλα τις μαιες που ηταν διπλα μ....

Δν νομιζω μπορει απλα να σε πιεζει το μωρο και να νιωθεις ετσι...οσο για τις συσπασεις απο γυναικα σε γυναικα αλλαζουν η καθεμια τις νιωθει διαφορετικα ...σχετικα ...απλα συνηθως πετρωνει η κοιλια σ.....

μπερδευτικα και εγω τωρα με τις συσπασεις πονακια δεν εχω αλλα τυχαινει και νιωθω και εγω οτι μαζευετε ολο  το μωρο συνηθως δεξια για λιγα λεπτα αυτο δλδ ειναι συσπαση? 


...:-D

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

μπερδευτικα και εγω τωρα με τις συσπασεις πονακια δεν εχω αλλα τυχαινει και νιωθω και εγω οτι μαζευετε ολο  το μωρο συνηθως δεξια για λιγα λεπτα αυτο δλδ ειναι συσπαση? 

Δν νομιζω.... ειναι το μωρο σ..λογικα ....αλλα τις συσπασεις τις γεννας θα τις καταλαβεις γτ ειναι εντονες ..και οσο περνα η ωρα πονας περισσοτερο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2018 at 6:04 ΜΜ, vikib είπε:

δυστυχως δ γινεται γλυκια μου.το στηθος δ ειναι αππθηκη να μαζευει γαλα,οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο πιο πολυ παραγεται,δουλευει σαν εργοστασιο

θα σου αρεσε αν δλδ εσυ πεινουσες στη μιαμιση ωρα καποιος να προσπαθουσε να σε απασχολησει για να μην φας;κ να μην εκλαιγες,θα ξεκινουσες μετα

μιλησε με καποιον που να ξερει απο θηλασμο αν σε ενδιαφερει

οσο ειναι το μωρο στο στηθος καταλαβαινεις να τρωει;τρεχει γαλατακι;νιωθεις να διψας;τρεχει γαλα το αλλο στηθος;ακους το μωρο να καταπινει;κανεις μαλαξεις;

Ναι το μωρό τρώει. Έχει πάρει και 150 γρ μέσα σε 3 μέρες. Το στήθος μου βέβαια ούτε φουσκώνει ούτε τπτ αλλά αφού παίρνει βάρος ο μπέμπης δε με απασχολεί.

Εγώ τρελαθεί όμως. Από την Τετάρτη που ήρθαμε ζω μια κόλαση. Είναι φυσιολογικό να θέλει τόσο συχνά γαλα; Δεν είμαι καλά. Από την κούραση έχω εξαψεις. Όλη μέρα κλάμα και στήθος. Δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 2.5 ώρες... 

Πείτε κάτι βρε κορίτσια. Το είχατε κι άλλες αυτα;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ναι το μωρό τρώει. Έχει πάρει και 150 γρ μέσα σε 3 μέρες. Το στήθος μου βέβαια ούτε φουσκώνει ούτε τπτ αλλά αφού παίρνει βάρος ο μπέμπης δε με απασχολεί.

Εγώ τρελαθεί όμως. Από την Τετάρτη που ήρθαμε ζω μια κόλαση. Είναι φυσιολογικό να θέλει τόσο συχνά γαλα; Δεν είμαι καλά. Από την κούραση έχω εξαψεις. Όλη μέρα κλάμα και στήθος. Δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 2.5 ώρες... 

Πείτε κάτι βρε κορίτσια. Το είχατε κι άλλες αυτα;

Δν γνωριζω γτ δν θυλαζα την πρωτη φορα οποτε δν γνωριζω...και εμενα αυτο με απασχολει πλεον...πως θα ειναι το μετα ....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2018 at 11:25 ΜΜ, chrimai είπε:

farmakotriftena βάστα γερά....θα περάσει η μπόρα...

πολλά μωρά είναι έτσι....τα 2 πρώτα τα δικά μου ήταν έτσι...δεν κοιμόντουσαν ποτέ από νεογέννητα και δεν κοιμούνται ούτε τώρα...

μόνο ο 3ος κοιμόταν...γκρινιάρης μεν αλλά ξεκούραστο νεογέννητο...κοιμόταν τα 3ωρακια του τη νύχτα...θήλαζε μόνο 5 λεπτά και γύρναγε πλευρό και συνέχιζε τον ύπνο του....

έλεγα δε μπορεί να είναι αλήθεια....δεν μου συμβαίνει...

ο πρώτος κοιμόταν 20 λεπτα μεχρι να σαραντίσει και ήταν 20ωρες στο στήθος...

η 2η κοιμόταν μετά τις 5 το πρωί για λίγο....είχα λιώσει...

και στο 3ο περίμενα κάτι ανάλογο να ζήσω αλλά με καλόμαθε...από το μαιευτήριο κιόλας κοιμόταν

 

τώρα τον έκαναν όμοιο τους τα 2 μεγάλα και δεν κοιμάται ούτε κι αυτός

 

κι αν κρίνω από τη μπέμπα στη κοιλιά που κουνιέται 24 ώρες το 24ωρο βλέπω να περνάω φάση ζόμπι 4η φορά....

 

ο γυναικολόγος είναι άσχετος από θηλασμό....αυτό που σου είπε για μένα ίσχυει αν δίνεις ξένο....δηλαδή να περιμένεις 2.5 ώρες

όσο υπάρχει ζήτηση παράγεται το γάλα...

στο θηλασμό δεν υπάρχουν ρολόγια....υπομονή κι επιμονή μόνο...

βέβαια ένα μπουκάλι ξένο στις 4 η ώρα μπας και κοιμηθείς έστω 3 ώρες και συνέλθεις καλά έκανες και το έδωσες....

 

πήγα σήμερα για τοκογραφό και υπέρηχο....είμαι 37+3 και την έβγαλαν 3600!!!! που θα φτάσει....3555 βγήκε ο 3ος στις 40+1.....πως θα τη βγάλω...!!! και πότε?

θα με ξαναδεί σε μια εβδομάδα ο γιατρός και θα βάλει χερι για να δεί το τράχηλο

 

μελοντι και μαμ σοφ να σας ζήσουν τα μωράκια!!!!

να κάνουμε ανανέωση στο πινακάκι μας...να βλέπουμε τα γεννητούρια!!

Δλδ δεν κοιμούνται ούτε τώρα εσένα;  ποτέ σταμάτησαν τα 20' 40' ύπνου;

Κλαίω ρε κορίτσια. Τον είχα στο στήθος από τις 3 παρά. Μετά από μια ώρα και ενώ άφησε εκείνος το στήθος άρχισε κλάμα τρελό. Του έδωσα μπουκάλι. Ήπιε ξανά κλάμα του ξανά έδωσα στήθος ήπιε μια ώρα και ξανα κλάμα. Δεν είναι λαιμαργία γιατί ούτε στο στήθος τρώει πολύ ούτε στο μπουκάλι (40ml με τα χίλια ζόρια) κλαίει συνέχεια και μόλις τον παίρνω αγκαλιά ηρεμεί. Δεν είναι κολικοί. Όμως δεν μπορώ να είμαι όλη την ώρα με το μωρό αγκαλιά ή με ένα βυζι.

Τι κάνω λαθος;; έτσι θα είναι από δω και πέρα η ζωή μας; 

Εντωμεταξύ η ψυχολογία μου έχει πέσει. Ειμαι μονίμως με μια ανεξήγητη αγωνία και ένα άγχος δεν κοιμάμαι έχω νεύρα κλαίω νιώθω μοναξιά...

On 25/5/2018 at 8:07 ΜΜ, Diana. είπε:

@mamSof και @Melody90 να μας ζησουν τα μωρα!!! @Farmakotriftena αυτο εζησα με την κορη μου! Το καημενο πεινουσε και δεν του εφτανε το γαλα.Εζησα έτσι 40 μέρες ώσπου ήρθε η παιδίατρος,το παιδί είχε πάρει Μόνο 400 γρ και άρχισα το βράδυ να δίνω λίγο συμπλήρωμα και ησύχασα. Σε πληροφορώ θήλασα 14 μήνες έστω κι έτσι.

Μα του δίνω και συμπλήρωμα κάποιες φορές. Ειδικά το βράδυ δεν την παλεύω. Μια φορά τουλάχιστον σηκώνεται ο άντρας μου και δίνει ξένο. Αλλά και πάλι τα ίδια.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Δλδ δεν κοιμούνται ούτε τώρα εσένα;  ποτέ σταμάτησαν τα 20' 40' ύπνου;

Κλαίω ρε κορίτσια. Τον είχα στο στήθος από τις 3 παρά. Μετά από μια ώρα και ενώ άφησε εκείνος το στήθος άρχισε κλάμα τρελό. Του έδωσα μπουκάλι. Ήπιε ξανά κλάμα του ξανά έδωσα στήθος ήπιε μια ώρα και ξανα κλάμα. Δεν είναι λαιμαργία γιατί ούτε στο στήθος τρώει πολύ ούτε στο μπουκάλι (40ml με τα χίλια ζόρια) κλαίει συνέχεια και μόλις τον παίρνω αγκαλιά ηρεμεί. Δεν είναι κολικοί. Όμως δεν μπορώ να είμαι όλη την ώρα με το μωρό αγκαλιά ή με ένα βυζι.

Τι κάνω λαθος;; έτσι θα είναι από δω και πέρα η ζωή μας; 

Εντωμεταξύ η ψυχολογία μου έχει πέσει. Ειμαι μονίμως με μια ανεξήγητη αγωνία και ένα άγχος δεν κοιμάμαι έχω νεύρα κλαίω νιώθω μοναξιά...

Μα του δίνω και συμπλήρωμα κάποιες φορές. Ειδικά το βράδυ δεν την παλεύω. Μια φορά τουλάχιστον σηκώνεται ο άντρας μου και δίνει ξένο. Αλλά και πάλι τα ίδια.

Φιλενάδα καταρχήν ψυχραιμία. Στα μαθηματα μας είπαν συνέχεια επαφή δέρμα δέρμα. Μήπως ποναει ή κοιλίτσα του? 

Κάνε κουράγιο,  και εγώ όταν θηλαζα την μεγάλη έτσι ήταν, θα περάσει ο καιρος μην αγχώνεσαι. ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ακουω και δν θελω να θυλασω ....κοιτα ειναι και η ψυχολογια σ χαλια που το μεταδιδεις στο μωρο ...για αυτο ηρεμησε ...μπορα ειναι.θα περασει και ετσι θα βγει καποια στιγμη ο ηλιος .....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@Farmakotriftena ετσι ειναι στην αρχη.τα θηλαζοντα μπορει να τρωνε ανα μιση ωρα,η ενω υποτιθεται αποκοιμηθηκε να το ξαπλωνεις κ να ξυπναει κ ξανα φτου κ απ την αρχη.η να κανετε μαραιωνιους θηλασμου για 3-4-5-7-9ωρες.δ θα ειναι για παντα ετσι

μεσημερι κ βραδυ που κοιμαστε αρχισε να θηλαζεις ξαπλα να κοιμαστε μαζι να ξεκουραζεσαι.κ μεσα στην ημερα παρε εναν μαρσιπο αγκαλιας για να ειναι πανω σου κ να θηλαζει οποτε κ οσο θελει(αν θυμαμαι καλα εχεις κ ενα μεγαλυτερο κοριτσακι,οποτε θα εχεις κ ελευθερα χερια)

το να ειναι το νεογεννητο συνεχεια αγκαλια ειναι αναμενομενο,ισως εχεις ακουσει για το τεταρτο τριμηνο της εγκυμοσυνης

καλο ειναι να σας δει κ καποιος ειδικος αππ κοντα για συμβουλες κ πως θηλαζεις

προσπαθησε ομως κ να ηρεμησεις,η υπερενταση σου περναει στο μωρο.δ ξερω αν βγαινεις,αλλα μια βολτα λιγο να αλλαξεις παραστασεις;δεξου ο,τι βοηθεια σου προσφερεται με τα του σπιτιου

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 27 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Δλδ δεν κοιμούνται ούτε τώρα εσένα;  ποτέ σταμάτησαν τα 20' 40' ύπνου;

Κλαίω ρε κορίτσια. Τον είχα στο στήθος από τις 3 παρά. Μετά από μια ώρα και ενώ άφησε εκείνος το στήθος άρχισε κλάμα τρελό. Του έδωσα μπουκάλι. Ήπιε ξανά κλάμα του ξανά έδωσα στήθος ήπιε μια ώρα και ξανα κλάμα. Δεν είναι λαιμαργία γιατί ούτε στο στήθος τρώει πολύ ούτε στο μπουκάλι (40ml με τα χίλια ζόρια) κλαίει συνέχεια και μόλις τον παίρνω αγκαλιά ηρεμεί. Δεν είναι κολικοί. Όμως δεν μπορώ να είμαι όλη την ώρα με το μωρό αγκαλιά ή με ένα βυζι.

Τι κάνω λαθος;; έτσι θα είναι από δω και πέρα η ζωή μας; 

Εντωμεταξύ η ψυχολογία μου έχει πέσει. Ειμαι μονίμως με μια ανεξήγητη αγωνία και ένα άγχος δεν κοιμάμαι έχω νεύρα κλαίω νιώθω μοναξιά...

Μα του δίνω και συμπλήρωμα κάποιες φορές. Ειδικά το βράδυ δεν την παλεύω. Μια φορά τουλάχιστον σηκώνεται ο άντρας μου και δίνει ξένο. Αλλά και πάλι τα ίδια.

ειναι αρχη ακομα βρε κοριτσι ε οχι κ να ειναι ολη σας η ζωη ετσι το πολυ να κρατησει δυο μηνες θα στρωσει μετα. ρωτα ξανα κ τον παιδιατρο να δοκιμασεις κ αλλα κολπα. μπορεις να βρεις κ γυναικα συμβουλο θυλασμου να ερθει σπιτι να σε βοηθησει καποιες ωρες μηπως βρητε κ αλλους τροπους να ηρεμει. βοηθαει πολυ η βοηθεια στο σπιτι σε θεματα θυλασμου σκεψου το. 

πρίν από 28 λεπτά , Aggeliki22 είπε:

Αυτα ακουω και δν θελω να θυλασω ....κοιτα ειναι και η ψυχολογια σ χαλια που το μεταδιδεις στο μωρο ...για αυτο ηρεμησε ...μπορα ειναι.θα περασει και ετσι θα βγει καποια στιγμη ο ηλιος .....

καλε μην ανχωνεσε προκααβολικα μπορει να ειναι ηρεμο το δικο σου μωρακι δεν ειναι ολα επαναστατες τυχαινει. βρες κ απο τωρα μια συμβουλο θυλασμου να ερθει κ στο σπιτι θα σε ξεανχωσει πολυ. 

  • Χαχα 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με.παιδιατρο και μου είπε να τον θηλάζω όσο θέλει εκείνος και όταν αφήσει στήθος να του δώσω και συμπλήρωμα να δούμε πως θα πάει.

Εντωμεταξύ Από χθες πηρε 100γρ. Τώρα θηλασα του έδωσα και συμπληρωμα ρευτηκε και κοιμήθηκε... Μόλις τον ακούμπησα στο πορτ μπεμπέ άρχισε τις στριγγλιες 

@vikib όλα όσα μου γράφεις τα έχω διαβάσει . Αλλά για να είμαι ειλικρινής η ιδέα του να είμαι όλη μέρα με το στήθος έξω και να θηλάζω και τις υπόλοιπες αγκαλιά με τρομάζει. Ήδη κάνω κάπου στους 10 θηλασμους την ημέρα (μπορεί να λεω και λίγους) και είμαστε μια ώρα στο στήθος αλλά δεν μπορώ παραπάνω. Θέλω να τον θηλασω μέχρι όσο αντέξω και μακάρι να κάψω εντελως το κωλοσυμπληρωμα αλλά αν είναι να ζω αυτό το πράγμα ανά μια ώρα...

Ήδη η κούραση μου την έχει δώσει στα νεύρα. Θέλω το συντομότερο να επιστρέψω στο φαρμακείο με το μωρό μαζί (θα το έχω στον πάνω όροφο) αλλά αν μετά από 2 μήνες είναι ετσι;;; πφφφ  


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

ειναι αρχη ακομα βρε κοριτσι ε οχι κ να ειναι ολη σας η ζωη ετσι το πολυ να κρατησει δυο μηνες θα στρωσει μετα. ρωτα ξανα κ τον παιδιατρο να δοκιμασεις κ αλλα κολπα. μπορεις να βρεις κ γυναικα συμβουλο θυλασμου να ερθει σπιτι να σε βοηθησει καποιες ωρες μηπως βρητε κ αλλους τροπους να ηρεμει. βοηθαει πολυ η βοηθεια στο σπιτι σε θεματα θυλασμου σκεψου το. 

καλε μην ανχωνεσε προκααβολικα μπορει να ειναι ηρεμο το δικο σου μωρακι δεν ειναι ολα επαναστατες τυχαινει. βρες κ απο τωρα μια συμβουλο θυλασμου να ερθει κ στο σπιτι θα σε ξεανχωσει πολυ. 

Εε οσο να πεις ειναι ενα αγχος και αυτο...και ειδικα οταν εχεις ειδη ενα μωρο 22μηνων...

Link to comment
Share on other sites

@Melody90 Να σου ζησει το μπεμπακι! Τελικα τα καταφεραμε και γεννησαμε την ιδια μερα μου φαινεται :)

Καλησπερα κοριτσια! Ειμαστε σπιτι απο την Παρασκευη. Στην γεννα ολα καλα πηγαν. Στην κλινικη ολα καλα ... Στο σπιτι η μπεμπα ανεβασε ικτερο. Απο χθες εχω παει ηδη 3 φορες στην κλινικη για μετρηση. Τελευταια μετρηση 16,2 .. επεσε απο το πρωι 0,3 μοναδες ... Ειναι στο τσακ να μπει σε φωτοθεραπεια. Με θηλασμο απο 9,3 που ειχε οταν βγηκαμε ανεβηκε σε μια μερα 5 μοναδες σχεδον... στο 14 και μετα απο 12 ωρες που ηδη εδωσα ξενο αλλες 2,6 ... στο 16,5 σημερα το πρωι, οποτε προσθεσαμε και μαραθο στην διατροφη ... Την ταιζω καθε 1-2 ωρες ... Με τον θηλασμο δυσκολευομαι γιατι δεν ξυπναει να πιασει στηθος ... Τωρα αυριο θα παρω ενα δανεικο θηλαστρο να δω τι θα γινει γιατι εχει αρχισει να με ποναει και το στηθος ... μεσα σε ολα αυτα μου λειπει μονο η μαστιτιδα. Ψυχολογια στα πατωματα ... Κουρασμενη ειμαι και κοιμαμαι ορθια .. αλλα αυτο το περιμενα και δεν με ενοχλει ... Ανησυχω πολυ για την μπεμπα ... Λες και μας ματιασαν ενα πραγμα ... ή  μας γκαντεμιασαν ... Να μην παει τιποτα καλα ... Εκει που λες ... ενταξει ολα καλα ειναι ... να τα ολα μαζι τα αναποδα ... Δεν μπορω να χαρω ουτε στιγμη κατι πια! 

Περα απο αυτα ... εχω απειρη δουλεια να κανω ... ο μπαμπας ειναι μαλλον πολυ πιεσμενος και γενικα εχει πολλα νευρα και ενταση ... που ακριβως αυτη την στιγμη με τιποτα δεν μπορω να τα διαχειριστω ... Εχω ολα τα δικα μου ... δεν μπορω να κανω και προσπαθεια για αυτον ... Ο μικρος μας μια χαρα δεκτηκε την αδερφουλα του. Ευτυχως γιατι ειχαμε μια ανησυχια ... απλα θελει ολη μας την προσοχη τωρα ... Η συμπεριφορα του μπαμπα του απεναντι του που του φωναζει και του μιλαει θυμωμενα ειναι που με εκνευριζει οσο δεν παει ... Ειναι πιεσμενος κτλ αλλα δεν μπορω με τιποτα να αποδεκτω τετοια συμπεριφορα και το μεγαλο μπατιρντι το βλεπω να γινεται και ας ειναι και η πεθερα μου μπροστα. Περισσοτερο ψυχολογικη υποστηριξη για τον ιδιο μου φαινεται οτι ειναι και βεβαια εκτιμω πολυ το οτι εκανε γενικη και μαγειρευει και σιδερωνει ... αλλα νομιζω τελικα οτι μια χαρα θα ειμαστε μονοι μας αρκει ο καλος μου να ξεκουνηθει λιγο. 

Ξερω ... λεω τα παραπονα μου ... αλλα τι να κανω κι εγω ... με καποιον πρεπει να τα  μοιραστω κι εγω ολα αυτα ... λιγο ψυχοθεραπεια βοηθα :)

Αντε ... καλο ξημερωμα! Με το καλο οι επομενες γεννες! Για να δουμε κι εμεις που θα βρισκομαστε ...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Μίλησα με.παιδιατρο και μου είπε να τον θηλάζω όσο θέλει εκείνος και όταν αφήσει στήθος να του δώσω και συμπλήρωμα να δούμε πως θα πάει.

Εντωμεταξύ Από χθες πηρε 100γρ. Τώρα θηλασα του έδωσα και συμπληρωμα ρευτηκε και κοιμήθηκε... Μόλις τον ακούμπησα στο πορτ μπεμπέ άρχισε τις στριγγλιες 

@vikib όλα όσα μου γράφεις τα έχω διαβάσει . Αλλά για να είμαι ειλικρινής η ιδέα του να είμαι όλη μέρα με το στήθος έξω και να θηλάζω και τις υπόλοιπες αγκαλιά με τρομάζει. Ήδη κάνω κάπου στους 10 θηλασμους την ημέρα (μπορεί να λεω και λίγους) και είμαστε μια ώρα στο στήθος αλλά δεν μπορώ παραπάνω. Θέλω να τον θηλασω μέχρι όσο αντέξω και μακάρι να κάψω εντελως το κωλοσυμπληρωμα αλλά αν είναι να ζω αυτό το πράγμα ανά μια ώρα...

Ήδη η κούραση μου την έχει δώσει στα νεύρα. Θέλω το συντομότερο να επιστρέψω στο φαρμακείο με το μωρό μαζί (θα το έχω στον πάνω όροφο) αλλά αν μετά από 2 μήνες είναι ετσι;;; πφφφ  

εσυ ξερεις τι θελεις,τι αντεχεις κ τι ταιριαζει στην οικογενεια σου

το να θηλαζεις ομως κ μετα να δινεις συμπληρωμα υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να σε οδηγησει σε αποθηλασμο,αφου το μωρο θα ζηταει ολο κ μεγαλυτερες ποσοτητες απο το μπουκαλι μεγαλωνοντας κ θα το προτιμα λογω ευκολιας απο το στηθος.αν το ξερεις αυτο κ εισαι οκ συνεχιζεις οπως θελεις.υοαρχουν κ οι περιπτωσεις που αντεξαν με μεικτη διατροφη

παντως για νεογεννητο οι 10θηλασμοι ειναι το μινιμουμ που θελουμε,κ απολυτα φυσιολογικο να κρατανε τουλ μιση ωρα

οποιον δρομο κ να ακολουθησεις σιγουρα στο διμηνο θα ειστε πολυ διαφορετικα.μην σε παιρνουν απο κατω οι δυσκολιες των πρωτων ημερων,θελετε χρονο να προσαρμοστειτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...