Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

Οχι οχι οχι...εγω τι να πω τωρα μετα απο αυτα δλδ?Οτι εχω παρει ηδη 2,5 κιλα?Ε ας το πω!Οτι μπηκα σημερα σε ενα μαγαζι κ με ρωτησε η κοπελα εισαι εγκυος?Ε ας το πω κ αυτο!Οτι επαφες δεν εχουμε που αρκετες φορες με πιανω να θελω αλλα το αγορι μου φοβαται μην ενοχλησει την μπεμπα?Ε ας το πω κ αυτο!Παω να κλαψω.......

Παιρνω κ γω συμπληρωμα σιδηρου την Δευτερα το ξεκινησα!Στο στομαχι δεν με ενοχλει αλλα η τουαλετα δεν με βλεπει κ δεν με εβλεπε δλδ κ πριν!

Εκλεισα ραντεβου το Σαββατο για υπερυχω...εχουμε 15 μερες να παμε κ ο μπαμπας μας αρχιζει να παθαινει συνδρομο στερησης!

Τωρα παω να κλαψω......


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@eliseΚι εμένα μόνο το χρώμα με προβληματιζει. Θα χρειαστεί συχνότερο πλύσιμο. Ευτυχώς υπάρχουν τα πλυντήρια...Αυτό που έχω είναι μπλε  με λεπτό άσπρο καρό και δε φαίνεται καθόλου οταν λερωνεται. Αλλά τα ανοιχτά χρώματα φτιάχνουν τη διάθεση. 

@Nektaritsaki σε πέρασα!!!!Χιχιχι!!!  53,5 κιλά μέχρι τώρα14+1  δηλαδή 3,5 πάνω, όμως από τα αρχικά(50) γιατί λόγω "εξαγωγων" είχα φτάσει 46-47(μάλλον υγρά έχανα).

Link to comment
Share on other sites

@Nektaritsaki μου !! πρώτον, 2,5 κιλά ειναι μια χαρα ! δεν ειναι ουτε αφύσικο ουτε υπερβολικο νουμερο για τη φάση που βρισκομαστε ! οσο για την κοπελα στο μαγαζι, ναι εισαι εγκυος, και ολες μας εδώ πού το περιεργο, αναλογα το ρουχο που φοραμε και με λιγο κοφτερο ματι μπορει να φανει ! 4ο μηνα διανυουμε !

2ον για την τουαλετα ! σημερα πηγα για ελεγχο ρουτινας, ούρα, πίεση και να ακουσουμε την καρδιά του μπεμπη, τη ρωτησα για το dulcosoft, ειναι απολυτα ασφαλες βοηθαει πολύ και αναφέρεται σε εγκυμονουσες και κοπελες που θηλαζουνε ! δοκιμασε το ! οσο για το αγορι σου, του εξηγησες οτι εφοσον η εγκυμοσυνη δεν εμπεριεχει καποιο κινδυνο και ειναι ολα καλα, οτι ειναι απόλυτα ασφαλες και νορμαλ ? η φυση ξερει τι κανει, τα μπεμπακια μας δεν καταλαβαινουνε τιποτα ουτε ενοχλουνται !! δειξε του κανα αρθρο να διαβασει, έχουμε και τις αναγκες μας ε ! ετσι πες του :grin:

@asteraki82 με σένα δε μιλάω για κιλα ! :lol::lol::lol: -πλακα κανω φυσικα ε :wub:-


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι παντα ημουν αδυνατη κ οσο βλεπω την ζυγαρια να ανεβαινει λιγο πανικοβαλομαι αλλα δεν θα στερηθω τιποτα για τα δικα μου ψυχολογικα...κ τωρα αυτα τα 2,5 κιλα μαλλον εχουν μαζευτει στην κοιλια κ φαινομαι αρκετα οτι ειμαι εγκυος!

elise μου το Σαββατο που θα παω κ γω στον γιατρο το ειχα στο μυαλο μου να τον ρωτησω για το dulco!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα επιστρέφουμε απο Θεσσαλονίκη.Είχε ο άντρας μου δουλειές κι εγώ πήγα σε σεμινάριο στα Λητω.Ήταν πολύ κατατοπιστικο. Η μαια ήταν απο τον σύλλογο MIDWIVES. Λοιπόν @elise είχε στο κατάστημα το fluido stella. Το πήρα! Αύριο θα το συναρμολογησω μετά από το σχολείο. Τελικά δεν μου φαίνεται τόσο ανοιχτοχρωμο.Θα γράψω αύριο εντυπώσεις.Παρατήρησα ότι έχει πολύ καλή ποιότητα υφασμάτων και καλές ρόδες.Ψάχναμε πορτ μπεμπε και όσα ήταν καλή η κατασκευή κι ευρύχωρα είχαν 200 ευρώ. Με επιπλέον 150 πήραμε και καρεκλακι αυτοκινήτου και καροτσι με ποδοσακο,κουκούλα βροχής-αερα και τσάντα με αλλαξιερα.

@Nektaritsaki στην προηγούμενη εγκυμοσύνη προς στο τέλος που είχα δυσκοιλιοτητα ο γιατρός μου σύστησε το Duphalac. Σ'αυτην στην αρχή επειδή είχα να πάω 10 μέρες μου είπε για τα υποθετα γλυκερινης.  Όσο για το θέμα με τον μέλλοντα μπαμπά συμφωνώ με όσα έγραψε η @elise

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@asteraki82 περιμενω με ανυπομονησια εντυπωσεις ! ειδα οτι οι ροδες δεν ειναι "φουσκωτες" σαν ποδήλατο, αυτο δεν κανει το καρότσι πιο ..."σκληρο" στην κινηση και αναρτησεις ? εχω περπατησει το καροτσι της αδερφης μου που ειναι με ροδες σαν .. ποδηλατου.. και ειναι παααρα πολυ μαλακο στους ..κραδασμους... αυτες οι ροδες πως αντιδράνε γενικά ? μ αρεσε και μενα πολυ παντως ειναι τελειο ! τελική τιμή 350 ή κανω λαθος ? επισης το πορτ μπεμπε και το καθισμα για οταν ξεπεταχτει ειναι το ιδιο κομματι ? δλδ 2 κομματια μεν αλλά 3 επιλογες (3 με το μαξι κοζι) ? πολλες ερωτησεις πρωι πρωι χιχι


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγκυουλες μου...

Αυτο με τις ροδες (φουσκωτες η οχι)ηθελα να το ρωτησω κ γω!

asteraki τα σεμιναρια στα λυτω κ οπου αλλου γινονται πως τα βρισκεις?Οι Αθηναιες αν γνωριζουν κατι ας μας πουν κ μας!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Πώς τα πάτε; Μαλλον τελικα ειμαστε λιγες οι μανουλες του Νοεμβριου,γιατι ολο οι ιδιες ειμαστε. Η @Eirini92 τι να κανει αραγε; Ευχομαι να ειναι καλα και να βρει στηριξη...

@eliseΣυγνωμη που καθυστερησα να απαντησω.Χθες επεστρεψα απογευμα απο το σχολειο,γιατι ετοιμαζαμε τα σκηνικα της γιορτης. Λοιπόν...ξετρελαθηκα! το χρωμα δεν ειναι τοσο ανοιχτο οσο φαινεται.ο σκελετος ειναι πραγματι ανοιχτοχρωμος(εκρου-ζαχαρί),το ιδιο και τα 2 εξτρα "μαξιλαρακια" που υπαρχουν στα καθισματα του καροτσιου και του καθισματος αυτοκινητου.Α!κι ενα μερος της τσαντας. ολα τα υπολοιπα ειναι μπεζ. οι μπροστινες ροδες περιστρεφονται τελεια! στις πισω υπαρχουν μαλακες αναρτησεις, κατι που δεν ειχε κανενα προηγουμενο καροτσι που ειχαμε. ειναι πολυ ελαφρυ και αλλαζουν τα "εξαρτηματα" στο σκελετο πανευκολα. το πηρα 350 ευρω τελικη τιμη. μαλιστα το αλλο που σας ελεγα (cam combi tris σε καφε χρωμα-μπεζ σκουρο) το παρηγγειλε μια φιλη μου.ολο το σετ (καροτσι,πορτ μπεμπε,καθισμα αυτοκινητου,τσαντα-αλλαξιερα) 230 ευρω!

@NektaritsakiΤα σεμιραρια τα ειχα δει στην ιστοσελιδα των "λητω". Η μαία που εκανε την ενημερωση ηταν απο τον σύλλογο MIDWIVES. Άξιζε η παρακολούθησή τους.Νομιζω στην Αθηνα διοργανώνονται και απο το mynewbaby. gr .Επίσης, οι μαιευτικες κλινικες διοργανωνουν αντιστοιχα σεμιναρια. Για οσες ειναι απο Θεσσαλονικη ή κοντα μπορειτε να μπειτε στην ιστοσελιδα του Ιπποκρατειου μετα την 20 εβδομαδα να ενημερωθειτε και και να δηλωσετε συμμετοχη στα σεμιναρια- 8 τριωρα μαθηματα! Ειναι καταπληκτικά!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλες! Ψάχνατε κι άλλη εγκυούλα να φέρει ποικιλία, να 'μαι λοιπόν κι εγώ! Περιμένω το 1ο μου παιδάκι, διανύω τη 14η εβδομάδα και τα συμπτώματα είναι πάνω-κάτω τα ίδια με τις περισσότερες από εσάς, δηλ αναγούλα, αηδία, κούραση, υπνηλία, δυσκοιλιότητα κτλ. Διαφοροποιούμαι στο ότι είμαι από εξωσωματική, έχω πάρει περίπου 4 κιλά λόγω των φαρμάκων και καθιστικής ζωής αλλά δε με νοιάζει γιατί, είπαμε, είμαι από εξωσωματική. Επίσης, είμαι 37 ετών και παρ'όλο που η αυχενική βγήκε φυσιολογική, πρέπει να αποφασίσω αν θα κάνω αμνιοπαρακέντηση ή όχι. Τη NIPT την απέκλεισα γιατί δεν είναι διαγνωστική, απλά έχει λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια από την αυχενική με την Papp-a, άσε που δεν περισσεύουν τα 470ευρώ που ζητάνε.  Απ΄ό,τι διάβασα, καμία από εσάς δεν έχει αντίστοιχο προβληματισμό αλλά οποιαδήποτε πληροφορία/συμβουλή ειδικά σχετικά με την αμνιοπαρακέντηση είναι ευπρόσδεκτη! ΠΗΤ έχω 28/11-2/12 κι αυτό γιατί με παρακολουθούν 2 γιατροί, ο εξωσωματικός και ο απλός γυναικολόγος και δε συμφωνούν. 


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@VictorVictoria Καλωσόρισες στην παρέα μας!!!   Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Ο δικός μου γυναικολόγος(είναι γνωστός με μεγαλη εμπειρια) οταν βγαίνει καλή η αυχενική συστήνει να μη γινεται αμνιοπαρακέντηση γιατι θεωρει το 1-2% τηςπιθανοτητας αποβολης μεγαλο. Λεει χαρακτηρηστικα οτι ολα τα μωρα ειναι πολυτιμα και δεν την προτεινει αν βγει καλη η αυχενικη, ανεξαρτητα απο την ηλικια της μητερας. Εξαλλου, λογικα θα κανεις αργοτερα την εξεταση β επιπεδου. Όλα θα πάνε καλά!! Μην ανησυχείς!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , VictorVictoria είπε:

Kαλησπέρα σε όλες! Ψάχνατε κι άλλη εγκυούλα να φέρει ποικιλία, να 'μαι λοιπόν κι εγώ! Περιμένω το 1ο μου παιδάκι, διανύω τη 14η εβδομάδα και τα συμπτώματα είναι πάνω-κάτω τα ίδια με τις περισσότερες από εσάς, δηλ αναγούλα, αηδία, κούραση, υπνηλία, δυσκοιλιότητα κτλ. Διαφοροποιούμαι στο ότι είμαι από εξωσωματική, έχω πάρει περίπου 4 κιλά λόγω των φαρμάκων και καθιστικής ζωής αλλά δε με νοιάζει γιατί, είπαμε, είμαι από εξωσωματική. Επίσης, είμαι 37 ετών και παρ'όλο που η αυχενική βγήκε φυσιολογική, πρέπει να αποφασίσω αν θα κάνω αμνιοπαρακέντηση ή όχι. Τη NIPT την απέκλεισα γιατί δεν είναι διαγνωστική, απλά έχει λίγο μεγαλύτερη ακρίβεια από την αυχενική με την Papp-a, άσε που δεν περισσεύουν τα 470ευρώ που ζητάνε.  Απ΄ό,τι διάβασα, καμία από εσάς δεν έχει αντίστοιχο προβληματισμό αλλά οποιαδήποτε πληροφορία/συμβουλή ειδικά σχετικά με την αμνιοπαρακέντηση είναι ευπρόσδεκτη! ΠΗΤ έχω 28/11-2/12 κι αυτό γιατί με παρακολουθούν 2 γιατροί, ο εξωσωματικός και ο απλός γυναικολόγος και δε συμφωνούν. 

καλως την!  κ εγω 37 ειμαι κ εμενα η γιατρος μου οταν βγηκε καλη η αυχενικη μου απεκλεισε την αμνιοπαρακεντηση εκανα το μη επεμβατικο τεστ  κ βγηκε κ αυτο καλο κ τελος. η β επιπεδου επισης βγηκε αψογη. ολα αυτα ειναι αρκετα για να παρεις το ρισκο της αμνιο δεν εισαι κ 45 χρονων 37 εισαι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλος μας ηρθες VictorVictoria!Ειμαι κ εγω 37 κ η δικη μου αυχενικη βγηκε παρα πολυ καλη κ ο γιατρος που με παρακολουθει κ η γιατρος που μου εκανε την αυχενικη μου ειπαν δεν χρειαζετε τιποτα αλλο!Ουτε καν για την εξεταση που γινεται απο το αιμα δεν μου ειπαν!Εσυ απο μονη σου το σκεφτεσαι η σου ειπε καποιος απο τους 2 γιατρους σου?Οπως ειπε κ το αστερακι το 1-2% πιθανοτητα αποβολης ειναι αρκετο για να σε βαλουν σε σκεψεις!Ελπιζω να αποφασισεις οτι θα ειναι καλο για την ψυχολογια σου πρωτα!

Καλησπερα κ στις υπολοιπες εγκυουλες....


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Να είμαστε καλά όλες μας να γεννήσουμε τα υγιή μωρά μας! Ο γιατρός της εξωσωματκής δεν έλεγε τίποτα μέχρι πρόσφατα για να σιγουρευτεί ότι όλα πάνε καλά αλλά ο απλός γυναικολόγος που με παρακολουθεί (γιατί είμαι από επαρχία) με είχε ενημερώσει από την πρώτη στιγμή που έμεινα έγκυος, εξ ου και ο προβληματισμός μου. Στο παιχνίδι μπήκε και ο τρίτος γιατρός που μου έκανε την αυχενική, ο οποίος είπε τα ίδια, ότι δηλ θα πρέπει να το σκεφτώ. Ο λόγος είναι η ηλικία και το γεγονός ότι έμεινα ξανά έγκυος με την προηγούμενη εξωσωματική που ήταν και η 1η μου και παλινδρόμησε λόγω τρισωμίας 13. Δύσκολη απόφαση! Και γίνεται δυσκολότερη λόγω του ότι και οι 3 τους δημιούργησαν τον προβληματισμό αυτό αλλά κανείς δεν προτείνει ή συνιστά κάτι, παρά πετάνε το μπαλάκι σ'εμένα και τον άντρα μου, που ακόμα καλά-καλά δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι πέτυχε η εξωσωματική. 


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@VictorVictoria Η αληθεια ειναι οτι το ζευγαρι αποφασιζει και οριζει ποια ιατρικη πραξη θελει να γινει. Το γεγονος οτι το προηγουμενο μωρο σας ειχε τρισωμια 13 δε σημαινει οτι παντα θα συμβαινει. Εχουμε στο φιλικο μας περιβαλλον ζευγαρι 8 παιδιων οπου το ενα εχει συνδρομο down.Τα αλλα 7 δεν εχουν.Κι αυτο που εχει,επειδη ασχολουνται πολυ οι γονεις του το αναπτυξιακο του επιπεδο ειναι πολυ καλο.Πηγαινει σε κανονικο σχολειο και προοδευει συνεχως. Η απόφαση ειναι δική σας. Άκου την καρδιά σου και το προαίσθημά σου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , VictorVictoria είπε:

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Να είμαστε καλά όλες μας να γεννήσουμε τα υγιή μωρά μας! Ο γιατρός της εξωσωματκής δεν έλεγε τίποτα μέχρι πρόσφατα για να σιγουρευτεί ότι όλα πάνε καλά αλλά ο απλός γυναικολόγος που με παρακολουθεί (γιατί είμαι από επαρχία) με είχε ενημερώσει από την πρώτη στιγμή που έμεινα έγκυος, εξ ου και ο προβληματισμός μου. Στο παιχνίδι μπήκε και ο τρίτος γιατρός που μου έκανε την αυχενική, ο οποίος είπε τα ίδια, ότι δηλ θα πρέπει να το σκεφτώ. Ο λόγος είναι η ηλικία και το γεγονός ότι έμεινα ξανά έγκυος με την προηγούμενη εξωσωματική που ήταν και η 1η μου και παλινδρόμησε λόγω τρισωμίας 13. Δύσκολη απόφαση! Και γίνεται δυσκολότερη λόγω του ότι και οι 3 τους δημιούργησαν τον προβληματισμό αυτό αλλά κανείς δεν προτείνει ή συνιστά κάτι, παρά πετάνε το μπαλάκι σ'εμένα και τον άντρα μου, που ακόμα καλά-καλά δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι πέτυχε η εξωσωματική. 

μου φαινετε σε ανχωσαν χωρις προφανη λογο. κ εγω πριν αυτη την εγκυμοσυνη ειχα παλλινδομη αρα ποιος ξερει τι χρωμοσωμικες ανωμαλιες υπηρχαν αυτα ειναι τυχαια. η ηλικια σου ειναι μια χαρα. αν εχεις καλα ποσοστα στην αυχενικη κανε το μη επεμβατικο κ μην το σκεφτεσε καθολου μπορει να μην ειναι διαγνωστικο αλλα δινει πολυ καλα ποσοστα 99% δεν το λες λιγο κ ελενχει κ την τρισωμια 13. επισης αν τυχον αν λεμε βρεθει κατι στην β επιπεδου κανεις τοτε αμνιο. 

ειδικα επειδη προερχεσε απο εξωσωματικη μην το ρισκαρεις μονο κ μονο επειδη εισαι 37 εκτος κ αν σου πουν καποιον σοβαρο λογο να κανεις αμνιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...