Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, fotini84 είπε:

Είχαμε κάνει αίτηση το 2017 με τον παλιό νόμο. Πάνω που είχε έρθει η σειρά μας είχαμε μαζέψει τα πάντα από χαρτιά , είχαμε περάσει από τις συνεντεύξεις , ήρθαν στο σπίτι μας και όλα έβαιναν καλώς... άλλαξε ο νόμος και φτου και από την αρχή. 

Τα χαρτιά που ζητάνε δεν είναι πολλά. Αν πας στα δικαστήρια και τα ζητήσεις όλα μαζί είναι περίπου δύο βδομάδες αναμονή μέχρι να βγουν και είσαι οκ!

Απλώς μην πιστεύεις ότι γίνεται γρήγορα η διαδικασία... Εγώ πια δεν περιμένω τίποτα.

Πέρσι τον Σεπτέμβρη κάναμε και τηλεκπαίδευση λόγω covid .  Και ακόμη το τηλέφωνο μας δεν έχει χτυπήσει. ..

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!!! Μπορεί απλώς εμείς να μην ήμασταν τυχεροί! 

Κορίτσια καλησπέρα και από εμένα!

Σας ξέρω όλες μία προς μία! Αγωνιώ κάθε φορά που είναι να έχετε αποτέλεσμα χοριακης , χαίρομαι με τις χαρές σας και λυπάμαι με τις στεναχώριες σας.

Είμαι 37 ετών και την Τρίτη θα πάω για εμβρυομεταφορα με δανεικά ωάρια.

Σήμερα ενημερώθηκα ότι η δοτρια έδωσε 8 ωράρια εκ των οποίων προς το παρόν έχουν γονιμοποιηθεί όλα! 

Έχω κάνει δύο εξωσωματικές σε άλλο κεντρο πριν χρόνια και οι δύο με μηδενική χοριακη.

Αυτά τα λίγα από εμένα!

Με το καλό την Τριτη να υποδεχτείς τα μωράκια σου!

4 ώρες πρίν, angel23 είπε:

Εύχομαι να συνεχίσουν οι διπλασιασμοί, να εξελιχθεί ομαλά και τελειόμηνα η εγκυμοσύνη σου και σε εννέα μήνες να κρατάς ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου.

@athinaida καλά αποτελέσματα! με μια μεγάλη χοριακή και σύντομα ένα και δύο μωρά! Σε θυμάμαι. Νομίζω είχες ανοίξει ένα topic για την υιοθεσία και πάντα σε είχα στο νου μου για κάτι φίλους μου που ενδιαφέρονται.

@dimitra 19 καλή και γρήγορη επιτυχία σε αυτό σας το εγχείρημα. Πάντα με συγκινούσε η υιοθεσία. Ελπίζω να μας αξιώσει ο θεός μια μέρα να μπορέσουμε ως οικογένεια να βοηθήσουμε μέσω της αναδοχής. Πίστευα κορίτσια πως είχαν γίνει πιο εύκολα τα πράγματα. Μετά την αλλαγή του νόμου είχα δει ένα ρεπορτάζ στην τηλεόραση που έλεγε ότι υπάρχει πρόβλημα γιατί όλοι ψάχνουν παιδάκι από 0 έως 2 ετών και έδινα πόσα είναι διαθέσιμα - πολύ λίγα σε σχέση με τον αριθμό των αιτήσεων- ενώ, υπάρχουν πολλά παιδιά μεγαλύτερα π.χ. 5 ετών. κατανοώ πως οι γονείς θέλουν να ζήσουν όλα τα στάδια και να δημιουργήσουν δεσμούς με το παιδάκι  αλλά τα είπατε όλα παραπάνω: όλα παιδάκια είναι και θέλουν φροντίδα και αγάπη. Μπορεί κάποιος να μου πει ότι μιλάω εκ του ασφαλούς με δίδυμα. Μπορεί να είναι και έτσι. Αν ήμουν νεότερη θα το επιχειρούσα και μετά τα δίδυμα.

@alina80 παλιοσειρά! Μπράβο μεγαλώνει και η μπέμπα σας. να τα χαίρεσαι! Όπως είπε και η Μαίρη σαν χθες ήταν που έκανες την ετ για τη μπέμπα και για μένα σαν χθες ήταν που περίμενες τον μικρό! Με πολλή συγκίνηση γυρνάω πίσω πάντα.

@Tsini με το καλό η προσπάθεια για δεύτερο!

@MaryHαχ βρε Μαίρη σε θαυμάζω που είσαι πάντα εδώ με τον καλό λόγο για όλες! Μετά από σκέψη είπαμε να μην πάνε οι μικρές σχολείο μιας και υπήρχαν εναλλακτικές. Εγώ ήθελα να σου πω την αλήθεια αλλά εκείνο που τελικά με έκανε να μην τις στείλω είναι το ότι δεν ξέραμε πως θα εξελιχθούν τα πράγματα με τον covid. Θα πάνε του χρόνου σίγουρα μη σου πω και από την άνοιξη για να συνηθίζουν. προς το παρόν λέμε σιγά-σιγά και χωρίς άγχος να αρχίσουμε να δουλεύουμε το θέμα της πάνας (ναι, όλος ο κόσμος το προσπαθεί καλοκαίρι και εμείς χειμώνα .... θα δούμε δεν αγχωνόμαστε κιόλας)

@athinaida επειδή μας παρακολουθείς από παλιά θα έχεις δει ότι κατά καιρούς συζητήσαμε όλα αυτά που μας απασχολούν όταν επιλέγουμε τη δωρεά. Ενδόμυχα όλες μας απευχόμαστε οι δότριες να μην είναι θύματα εκμετάλλευσης. Ελπίζω τώρα που η νομοθεσία ασχολήθηκε με τις εξωσωματικές με την ευκαιρία της αλλαγής του ορίου ηλικιάς να βάλουν επιτέλους σε εφαρμογή και την υποχρέωση των κέντρων να δίνουν στοιχεία στην Εθνική αρχή υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

καλή επιτυχία σε όλες σε ότι αποφασίσατε να κάνετε!

Ναι βρε παιδι μου! Αυτός ο κορονοιος ! Πως θα πάμε τα παιδάκια μας  σχολείο;;;;

Ξεκινησατε με την απαλλαγή πάνας λοιπόν! Ευχομαι να έχει γρήγορα αποτέλεσμα Χαχα! Να μου τις φιλήσεις τις ζουζουνες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Σχετικά με υιοθεσία ζευγάρι φίλων μου υιοθέτησε παιδάκι πριν ενάμιση χρόνο και ήταν 10 μηνών. Πριν από αυτό το μωρό τους είχε προταθεί και ένα μωράκι πρώτης αγκαλιας ( νεογέννητο δηλαδή) που δεν το επέλεξαν γιατί η φίλη μου ήθελε μεγαλύτερο παιδάκι, σπάνιο μεν να μην θες το νεογέννητο θεμιτό δε μιας και εκείνη την αγχωνε. Να κάνετε την αίτηση για υιοθεσία και αν πληρούνται οι προϋποθέσεις ποτέ δεν ξέρετε τι μπορεί να προκύψει. 

Όσον αφορά τις δοτριες , τα κυκλώματα και όλα τα συναφή για κάτι που δεν μπορούμε να γνωρίζουν εκ των έσω καλύτερα να μην φορτίζουμε τις γυναίκες που το επιλέγουν με πληροφορίες που δεν μπορούν να τις διασταυρώσουν. Μπορεί κάτι να μας ξενίζει και να θέλουμε να το εκφράσουμε, δεν το θεωρώ κακό, απλά όταν είναι μια γυναίκα σε αυτή την διαδικασία μπορεί άθελά μας να την προβληματισουμε .  Εγώ πριν κάνω την δωρεα , στις πρώτες μου εξωσωματικες δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτώ ποτέ τα δανεικά ωάρια. Ήρθε όμως η ώρα που τα έκανα και η αποτυχία σε αυτή την προσπάθεια ήταν η μοναδική που με πείραξε και τόσο πολύ. Αναθεωρούμε ανάλογα με την κατάσταση που βιώνουμε. Πριν γίνω μαμά ήμουν η καλύτερη κριτής γονιών του κόσμου. Είχα αποψη όχι μόνο για την ανατροφή των ξένων παιδιών αλλά και για την μορφή της φυσιολογικής οικογένειας κατ εμέ. Δόξα το Θεό έγινα μαμά και όχι μόνο έχω αναθεωρήσει, αλλά έχω γίνει και  πιο δημοκρατικος ανθρώπος. Και αυτό γιατί βλέπω τη ζωή μέσα από τα μάτια των παιδιών μου, προσπαθω να τα μεγαλώνω χωρίς ταμπέλες για να μην καταλήξουν να γίνουν καταπιεσμένοι ενηλίκες σε οποιοδήποτε τομέα της ζωής τους. 

Φιλιά σε όλες με χαρούμενα μωράκια στις αγκαλιές σας και σύντομα.

  • Μου αρέσει 13
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Tsini said:

Κοριτσια σας διαβαζω κ προσπαθω να βρισκω χρονο να στελνω κιολας!!! 

Στις κοπελες που περιμενουν αποτελεσμα, ή επανεξεταση, ευχομαι ολα να πανε καλα τωρα και μεχρι τελους!!

Και εγω ποστευω οτι τα μοιραζουν, ασχετως τι μας λενε.

Εγω, στο ιακεντρο μεσω του σφακιανουδη πηρα 10 ωαρια εκ των οποιων γονιμοποιηθηκαν τα 9 με αποτελεσμα 6 βλαστοκυστες. Τωρα εχω τον μικρο μου, κ σκεφτομαι να προχωρησω σε ετ για προσπαθεια για αδελφακι.Δεν το εψαξα για κεντρο οταν πηρα την αποφαση να παω με δοτρια, επειδη ηθελα να εχω τον γιατρο μου τον σφακ. Δεν ειμαι ουτε απολυτα ευχαριστημενη απο το ιακεντρο αλλα ουτε κ δυσαρεστημενη. Ειδικα απο τους εμβρυολογους ειμαι πολυ ευχαριστημενη, ηταν πολυ συζητησιμοι κ αναλυτικοι σε οτι ρωτουσα. Οι κοπελες εκει ηταν αρκετα φιλικες, οταν πηγα εγω βεβαια ηταν μια αλλη κοπελα η Ευγενια, με την οποιια ειχα μιλησει, κ ηταν πολυ ευγενικη κ φιλικη και αυτη. Η αληθεια ειναι πως εκτος απο 2-3 βασικα (ηλικια, ομαδα αιματος, πανεπιστημιακο υποβαθρο), δεν ειχα τρομερες απαιτησεις. Εξυπηρετηθηκα πολυ γρηγορα, δεν ειχα αναμονη. Ηταν βεβαια μερικους μηνες προ κορωνοϊου...

Ειχα ψαξει κ συζητησει το θεμα "δοτρια" κ ημουν αρκετα ενημερωμενη για τους "κινδυνους" (απο νομικα θεματα εως ζητηματα υγειας) κ ειχα κατασταλλαξει μεσα μου, πως πιθανοτατα η μιση αληθεια θα αποκρυπτονταν... Οποτε ειπα, θελω ενα παιδακι υγιες, κ οτι ερθει θα αντιμετωπιστει. Παμε με αισιοδοξια κ βλεπουμε. Και πηγα. Και εχω να σας πω οτι το αποτελεσμα αυτης της αποφασης με εχει ανταμειψει και με το παραπανω ....... Αμφιβολιες παντα θα εχουμε ακομα και με δικο μας υλικο-απλα θα βαδιζουμε στα πιο σιγουρα-

Το θεμα ειναι ποσο αποφασισμενες ειμαστε να παρακαμψουμε καποιες σκεψεις κ ζητηματα που ουτως ή αλλως δεν ειναι στο δικο μας χερι, και να προχωρησουμε στην ευτυχια :x

Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα, ασχετως του ποια αποφαση πηρατε!

 

Ποτε περασε ο καιρος και πας για αδερφακι..Τι καλα!Ειναι πολυ καλο που πηρες σχετικα αρκετες βλαστοκυστες, δεν παιρνουν συνηθως τοσες στο Ιακ, και σου περισσεψαν για αδερφακι. Καλη επιτυχια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Egina mamaλογικά οι φίλοι σου πρέπει να είχαν κάνει την αίτηση αρκετά χρόνια πριν και μάλλον με τον παλιό νομο, ή στο προφιλ του παιδιου να έχουν δεχτεί και αναπηρίες.  Διαφορετικά δεν εξηγείται. 

Το λέω μετά λόγου γνώσεως... όχι αποθαρρυντικά.

Κι εμείς μέσα από αυτή την διαδικασία της αναμονής έχουμε ωριμάσει, και αν δεν τα καταφέρουμε με την δωρεά, έχουμε αποφασίσει να διευρύνουμε τα κριτήρια του προφίλ του παιδιού ισως με κάποιες αναπηρίες για να έχουμε κάποιες ελπιδες.  Αυτο ομως γινεται σταδιακά...

Όσον αφορά τους κινδύνους της δωρεάς, δεν συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τους συζητούμε για να μην προβληματισουμε κάποια κοπέλα.  Ίσα-ίσα,  η επιλογή της δωρεάς είναι μια απόφαση ζωής κι όταν μπεις σε αυτή τη διαδικασία πρέπει να το κάνεις συνειδητά και να τα έχεις ζυγίσει όλα. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω...

Να τα χαιρεσαι τα ζουζούνια σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας διαβάζω κατά καιρούς αν και έχω πολύ καιρό να γράψω. Έχοντας κάνει με φυσική σύλληψη ένα παιδάκι 3 ετων πλέον, μπήκα στη διαδικασία να του χαρίσω ένα αδερφάκι με δωρεά. Οι ενδοιασμοι αρχικά πολλοί.. εσείς με βοηθήσατε να ξεκαθαρίσω τα πράγματα μέσα μου. Προχώρησα λοιπόν στο Ιασώ και τώρα έχω 2 κοριτσακια 2 μηνών. Είμαι σίγουρη ότι μοιράζουν τα ωάρια αν και κανένας δεν μου το έλεγε όσο και αν ρώταγα... Για μένα ήταν η καλύτερη απόφαση που έχω πάρει! Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες και είμαι σίγουρη ότι με πίστη και θέληση όλες θα τα καταφέρετε! 

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Ποτε περασε ο καιρος και πας για αδερφακι..Τι καλα!Ειναι πολυ καλο που πηρες σχετικα αρκετες βλαστοκυστες, δεν παιρνουν συνηθως τοσες στο Ιακ, και σου περισσεψαν για αδερφακι. Καλη επιτυχια.

Σε ευχαριστω!!! Και εσυ με το καλο!! (Ποτε γεννας;;; Διαβαζω αλλα ξεχναω αρκετα, σαν να παθαινω διαλειψεις πια;-))

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tsini said:

Σε ευχαριστω!!! Και εσυ με το καλο!! (Ποτε γεννας;;; Διαβαζω αλλα ξεχναω αρκετα, σαν να παθαινω διαλειψεις πια;-))

Ποτε γενναω?!!Τι ωραια ερωτηση....Τελος Δεκεμβριου...

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, athinaida είπε:

@Egina mamaλογικά οι φίλοι σου πρέπει να είχαν κάνει την αίτηση αρκετά χρόνια πριν και μάλλον με τον παλιό νομο, ή στο προφιλ του παιδιου να έχουν δεχτεί και αναπηρίες.  Διαφορετικά δεν εξηγείται. 

Το λέω μετά λόγου γνώσεως... όχι αποθαρρυντικά.

Κι εμείς μέσα από αυτή την διαδικασία της αναμονής έχουμε ωριμάσει, και αν δεν τα καταφέρουμε με την δωρεά, έχουμε αποφασίσει να διευρύνουμε τα κριτήρια του προφίλ του παιδιού ισως με κάποιες αναπηρίες για να έχουμε κάποιες ελπιδες.  Αυτο ομως γινεται σταδιακά...

Όσον αφορά τους κινδύνους της δωρεάς, δεν συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τους συζητούμε για να μην προβληματισουμε κάποια κοπέλα.  Ίσα-ίσα,  η επιλογή της δωρεάς είναι μια απόφαση ζωής κι όταν μπεις σε αυτή τη διαδικασία πρέπει να το κάνεις συνειδητά και να τα έχεις ζυγίσει όλα. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω...

Να τα χαιρεσαι τα ζουζούνια σου!!

Αίτηση το 2018 στο ίδρυμα μητέρα και παιδάκι υγιές, παρόλο που μπήκε για 40 μέρες μετά τον τοκετό στην μεθαδωνη για απεξάρτηση. Ήταν μεσα στις προϋποθέσεις που είχαν θέσει να είναι απόλυτα υγιές το μωρό. Είναι από μητέρα χρηστρια, το οποίο γεννήθηκε σε νοσοκομείο στην Αθήνα και η μαμά του άφησε εκεί αφού γεννήθηκε και έφυγε, έχοντας δώσει ψευδή στοιχεία. Το μόνο "πρόβλημα" ότι δεν θα μπορέσει ποτέ να έρθει σε επαφή με την βιολογική του οικογένεια και δεν υπάρχει καμια πρόσβαση στο οικογενειακό του ιστορικό. Το πρώτης αγκαλιας το απέρριψαν γιατί η νεαρή μαμά κατάλαβε την εγκυμοσύνη μετά τον 6ο μήνα και βρέθηκε στις εξετάσεις της ότι είναι θετική στο τοξόπλασμα και δεν υπήρχε η σιγουριά αν προϋπήρχε ή αποκτήθηκε κατά την διάρκεια της κύησης ώστε να μην έχει επηρεάσει το έμβρυο.

Δεν είπα να μην συζητάμε για την δωρεά, αυτό που είπα είναι δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τίποτα ακόμα  και από τα κέντρα και τους γιατρούς που δεν έχουν καταδικαστεί. Όταν έκανα εγώ δωρεά, οι δοτριες φευγαν από το Γένεσις σήμερα και τον επόμενο μήνα ήταν στον Μαντούδη ή στον Μαστρομηνα και δεν ξέρω εγώ που αλλού κάνοντας στο κάθε κέντρο από 3-5 κύκλους δωρεάς και δεν μπορούσε να το ελέγξει κανένας.Αυτο που λέω είναι πολλά σκεφτόμαστε στην αρχή και ίσως να γινόμαστε και λίγο απόλυτοι όταν δεν τα ζούμε εμείς κάποια πράγματα. Εδώ το τοπικ λέγεται ivf με δανεικά ωάρια και νομίζω η δημιουργία αμφιβολιών, οι δεύτερες σκέψεις σε γυναίκες που σίγουρα μέσα τους έχουν παλέψει να αποδεχτούν μια κατάσταση, έχουν αμφισβητήσει το ίδιο τους το σώμα και έχουν κατάληξει σε αυτή την απόφαση δεν ωφελεί και ας είμαστε πιο υποστηρικτές ως προς την ψυχολογική και ηθική υποστήριξη. Γνώμη μου πάντα χωρίς να θέλω να επιβάλλω κάτι σε καμία σας, λυπάμαι αν "ακούστηκε" κάπως.

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Egina mama είπε:

Σχετικά με υιοθεσία ζευγάρι φίλων μου υιοθέτησε παιδάκι πριν ενάμιση χρόνο και ήταν 10 μηνών. Πριν από αυτό το μωρό τους είχε προταθεί και ένα μωράκι πρώτης αγκαλιας ( νεογέννητο δηλαδή) που δεν το επέλεξαν γιατί η φίλη μου ήθελε μεγαλύτερο παιδάκι, σπάνιο μεν να μην θες το νεογέννητο θεμιτό δε μιας και εκείνη την αγχωνε. Να κάνετε την αίτηση για υιοθεσία και αν πληρούνται οι προϋποθέσεις ποτέ δεν ξέρετε τι μπορεί να προκύψει. 

Όσον αφορά τις δοτριες , τα κυκλώματα και όλα τα συναφή για κάτι που δεν μπορούμε να γνωρίζουν εκ των έσω καλύτερα να μην φορτίζουμε τις γυναίκες που το επιλέγουν με πληροφορίες που δεν μπορούν να τις διασταυρώσουν. Μπορεί κάτι να μας ξενίζει και να θέλουμε να το εκφράσουμε, δεν το θεωρώ κακό, απλά όταν είναι μια γυναίκα σε αυτή την διαδικασία μπορεί άθελά μας να την προβληματισουμε .  Εγώ πριν κάνω την δωρεα , στις πρώτες μου εξωσωματικες δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτώ ποτέ τα δανεικά ωάρια. Ήρθε όμως η ώρα που τα έκανα και η αποτυχία σε αυτή την προσπάθεια ήταν η μοναδική που με πείραξε και τόσο πολύ. Αναθεωρούμε ανάλογα με την κατάσταση που βιώνουμε. Πριν γίνω μαμά ήμουν η καλύτερη κριτής γονιών του κόσμου. Είχα αποψη όχι μόνο για την ανατροφή των ξένων παιδιών αλλά και για την μορφή της φυσιολογικής οικογένειας κατ εμέ. Δόξα το Θεό έγινα μαμά και όχι μόνο έχω αναθεωρήσει, αλλά έχω γίνει και  πιο δημοκρατικος ανθρώπος. Και αυτό γιατί βλέπω τη ζωή μέσα από τα μάτια των παιδιών μου, προσπαθω να τα μεγαλώνω χωρίς ταμπέλες για να μην καταλήξουν να γίνουν καταπιεσμένοι ενηλίκες σε οποιοδήποτε τομέα της ζωής τους. 

Φιλιά σε όλες με χαρούμενα μωράκια στις αγκαλιές σας και σύντομα.

Αυτό που είπες παραπάνω, ότι δηλαδή η αποτυχία με δανεικά σε πείραξε περισσότερο απ' τις αποτυχιεσ με τα δικά σου, δείχνει κ τι δεσμούς αναπτύσσουμε κ πόσο πολύ τα θέλουμε αυτά τα μωράκια.Αυτο το τονίζω για τα κορίτσια που εχουν αμφιβολίες για να προχωρήσουν στο επόμενο βήμα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 ώρες πρίν, Nanouka40 είπε:

Κορίτσια μου σας διαβάζω κατά καιρούς αν και έχω πολύ καιρό να γράψω. Έχοντας κάνει με φυσική σύλληψη ένα παιδάκι 3 ετων πλέον, μπήκα στη διαδικασία να του χαρίσω ένα αδερφάκι με δωρεά. Οι ενδοιασμοι αρχικά πολλοί.. εσείς με βοηθήσατε να ξεκαθαρίσω τα πράγματα μέσα μου. Προχώρησα λοιπόν στο Ιασώ και τώρα έχω 2 κοριτσακια 2 μηνών. Είμαι σίγουρη ότι μοιράζουν τα ωάρια αν και κανένας δεν μου το έλεγε όσο και αν ρώταγα... Για μένα ήταν η καλύτερη απόφαση που έχω πάρει! Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες και είμαι σίγουρη ότι με πίστη και θέληση όλες θα τα καταφέρετε! 

Να σου ζήσουν οι κούκλες! Εσύ που έχεις ζήσει κ για δύο επιλογές μπορείς να πεισ αν έχει κάποια διαφορά στο συναίσθημα κ στην καρδιά σου.Ειναι πιο δικό σου παιδί το πρώτο που είναι γενετικό δικό σου; Αν και ξέρω την απάντηση, είναι καλό να το αναφερεισ για να βοηθήσεις όσες πρόβληματιζονται

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Αυτό που είπες παραπάνω, ότι δηλαδή η αποτυχία με δανεικά σε πείραξε περισσότερο απ' τις αποτυχιεσ με τα δικά σου, δείχνει κ τι δεσμούς αναπτύσσουμε κ πόσο πολύ τα θέλουμε αυτά τα μωράκια.Αυτο το τονίζω για τα κορίτσια που εχουν αμφιβολίες για να προχωρήσουν στο επόμενο βήμα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζήσουν οι κούκλες! Εσύ που έχεις ζήσει κ για δύο επιλογές μπορείς να πεισ αν έχει κάποια διαφορά στο συναίσθημα κ στην καρδιά σου.Ειναι πιο δικό σου παιδί το πρώτο που είναι γενετικό δικό σου; Αν και ξέρω την απάντηση, είναι καλό να το αναφερεισ για να βοηθήσεις όσες πρόβληματιζονται

 

 

 

 

Μαίρη μου και τι δεν θα έδινα να είχε προκύψει από εκείνη την προσπάθεια ένα παιδάκι και ας ήρθαν αργότερα τα δυο βιολογικά μου παιδάκια . Και ώρες ώρες γίνομαι ακόμα πιο εγωιστρια και θα ήθελα και την υιοθεσία , μιας και είχα μπει στην διαδικασία να το ξεκινήσω. Όμως η αλήθεια είναι ότι προηγούνται ζευγάρια που δεν έχουν παιδάκι και αυτό θεωρω εγώ δίκαιο. Νομίζω θα με πονούσε τότε που ξεκίνησα τις διαδικασίες για υιοθεσία το μάθω ότι ένα ζευγάρι που έχει παιδιά προηγήθηκε από εμένα.

9 ώρες πρίν, Nanouka40 είπε:

Κορίτσια μου σας διαβάζω κατά καιρούς αν και έχω πολύ καιρό να γράψω. Έχοντας κάνει με φυσική σύλληψη ένα παιδάκι 3 ετων πλέον, μπήκα στη διαδικασία να του χαρίσω ένα αδερφάκι με δωρεά. Οι ενδοιασμοι αρχικά πολλοί.. εσείς με βοηθήσατε να ξεκαθαρίσω τα πράγματα μέσα μου. Προχώρησα λοιπόν στο Ιασώ και τώρα έχω 2 κοριτσακια 2 μηνών. Είμαι σίγουρη ότι μοιράζουν τα ωάρια αν και κανένας δεν μου το έλεγε όσο και αν ρώταγα... Για μένα ήταν η καλύτερη απόφαση που έχω πάρει! Εύχομαι ότι καλύτερο σε όλες και είμαι σίγουρη ότι με πίστη και θέληση όλες θα τα καταφέρετε! 

Και χαίρομαι τόσο που τελικά όλες μας το επιβεβαιώνουμε. Η αγάπη μας για τα παιδιά δεν έχει να κάνει με γενετικά υλικά. Να σου ζήσουν τα αστέρια σου!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , Egina mama είπε:

Μαίρη μου και τι δεν θα έδινα να είχε προκύψει από εκείνη την προσπάθεια ένα παιδάκι και ας ήρθαν αργότερα τα δυο βιολογικά μου παιδάκια . Και ώρες ώρες γίνομαι ακόμα πιο εγωιστρια και θα ήθελα και την υιοθεσία , μιας και είχα μπει στην διαδικασία να το ξεκινήσω. Όμως η αλήθεια είναι ότι προηγούνται ζευγάρια που δεν έχουν παιδάκι και αυτό θεωρω εγώ δίκαιο. Νομίζω θα με πονούσε τότε που ξεκίνησα τις διαδικασίες για υιοθεσία το μάθω ότι ένα ζευγάρι που έχει παιδιά προηγήθηκε από εμένα.

Ξέρω οικογένεια με τρία δικά τους παιδιά που υιοθέτησαν μέσω της κρατικής οδού ένα κοριτσάκι. Είχαν ξεκινήσει σαν ανάδοχοι γονείς από όταν το παιδί ήταν πολύ μικρό και με την πάροδο των ετών ολοκληρώθηκε η νομική διαδικασία και υιοθέτησαν κανονικά το παιδί, βέβαια τότε είχε μεγαλώσει, πήγαινε, νομίζω, νηπιαγωγείο. Το κοριτσάκι είναι ρομά, έχει έναν βιολογικό αδερφό που δόθηκαν ταυτόχρονα για υιοθεσία σε διαφορετικές οικογένειες και τα αδέρφια γνωρίζονται και βρίσκονται μαζί συχνά και τα παιδιά έχουν επαφή και παίζουν. Μου κάνει εντύπωση γιατί ναι μεν όταν το υιοθέτησαν το κοριτσάκι δεν ήταν μωρό, βέβαια το είχαν από μικρό σαν ανάδοχοι γονείς, αλλά δεν ήταν καθόλου δύσκολο στην περίπτωσή τους και ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει το πόσο εύκολα υιοθέτησαν παιδί ενώ είχαν ήδη 3 βιολογικά παιδιά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , athinaida είπε:

Κορίτσια,  πήρα τα αποτελέσματα!

Είναι...θετικό!

591!

Φοβάμαι να χαρώ...

Ας γίνει ότι θέλει ο θεός!!

 

Μπράβο!

Έλα όλα καλά θα πάνε, μην ανησυχείς καθόλου!

Πότε πας για επαναληπτική;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...