Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, athinaida είπε:

Για τι άλλο?

Εγώ αυτό είχα βρει ψάχνοντας... 

Ας πούμε ότι η εύρεση και η πληρωμή τους λειτουργούσε σε πιο "οργανωμένο" πλαίσιο και ήταν γυναίκες από πρώην ανατολικό μπλοκ....Το γράφω κι εγώ όσο πιο κομψά μπορώ...Και ναι, επί πληρωμή γίνονταν όλα, αλλά μάλλον επρόκειτο περισσότερο για εκμετάλλευση. Δεν θέλω να μεταχειριστώ τις ακριβείς εκφράσεις γι´αυτό που είχα διαβάσει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

9 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλημέρα κι από εμένα!

Σας διαβάζω κατά καιρούς, είμαι στην αναμονή μετά από την πρώτη μου εμβρυομεταφορα με ωαρια δοτριας. 

Είπα να γράψω μιας κι έχω λίγο χρόνο για να βοηθήσω νέες κοπέλες που μπαίνουν τώρα στη διερεύνηση της δωρεάς. 

Οσο προσπαθούσα με τα δικά μου ωαρια ημουν στο γενεσις... τωρα πια στα 45, μετά από ένα μεγάλο ταξίδι,  αποδεχτήκαμε ότι πρέπει να προχωρήσουμε σε δωρεά.

Οι προβληματισμοι μέσα μου δεν έχουν πάψει, αλλά είπαμε ότι θα προχωρήσουμε και ότι θα τα παλέψουμε όλα στην πορεία.

Είδαμε συνολικά 5 γιατρούς πριν καταλήξουμε στο γιατρό μας,  τον Κουρτη.

1) Βασιλοπουλος, διευθυντής Ιασω

Ηταν ο πρώτος που απευθύνθηκαμε για να ρωτήσουμε μήπως μπορούσαμε να ενταχθουμε στο προγραμμα μεταφοράς μητρικής ατράκτου.  Μας είπε ότι είχε κλείσει από πλευράς συμμετοχών, και μας προτεινε την κλασσική δωρεά ωαριων. Μου φάνηκε απόμακρος, αλλά ήταν τουλάχιστον απόλυτα ευθύς. Μου είπε μόνος του ότι τα ωαρια μιας δοτριας μοιράζονται κάθε φορά σε δύο ληπτριες με κόστος 5.000 για την κάθε μία. 

Δεν μπορουσε να εγγυηθεί για ποσες βλαστοκυστες θα προκύψουν, περιμενουμε να πάρουμε γύρω στα 8-9 ωάρια και ότι προκύψει ανάλογα και την κατάσταση του σπέρματος. 

Επεμεινα και ρώτησα αν θα μπορούσα να έχω ολα τα ωαρια της δοτριας μόνο για εμένα και μου είπε ότι αυτό θα μπορούσε να γίνει αλλά το κόστος ανέβαινε στα 8.500€.

2) Διακουμακος,  ιασω

Εξαιρετικές οι εντυπώσεις μου,  πολύ επεξηγηματικος και προσιτος κι αυτός και η βοηθός του. Η πρώτη επίσκεψη κράτησε πάνω από 1 ώρα!  Αν ποτέ πάω στο Ιασω,  με αυτόν τον γιατρό θα παω. Μου είπαν κι αυτοί ότι τα ωαρια μοιράζονται σε δύο ληπτριες κι ότι ο χρόνος αναμονής είναι 3 περιπου μήνες ανάλογα και με τις απαιτήσεις μας. Το κόστος ίδιο, 5.000.

3) Αθανασίου

Σαν γιατρός σου εμπνέει κύρος και σιγουριά.  Το κέντρο του είναι μικρό κι οργανωμένο. Πολύ λιγότερος κόσμος,  σε σχέση με το γενεσις, η μέρα με την νύχτα....  Έχει ένα πολυ καλό team γιατρών με τους οποίους συνεργάζεται π.χ. Αναγνώστου αιματολογος, Στρατάκης εμβρυομητρικος, κλπ και τους οποίους τους βλέπεις εκεί αν χρειαστεί. Έτσι το ιστορικο είναι όλο συγκεντρωμενο στο κέντρο και ο Αθανασίου γνωρίζει τα πάντα. 

Για την δωρεά μας είπε ότι οι δοτριες είναι Ελληνίδες φοιτήτριες(!). Τις παρακολουθούν εκεί. Απέφυγε να απαντήσει αν τα ωαρια μοιράζονται.  Εγγυάται για 1(!!) βλαστοκυστη,  ισως 2... 

Το κόστος ανέρχεται σε 5.000€ εκτός των φαρμάκων. Μου είπε ότι είτε θα πρέπει να περάσω ξανά επιτροπή και να πάρω τα φάρμακα, σαν να έκανα εγώ διέγερση  και να τους τα πάω,  είτε θα πρέπει να τα πληρώσουμε επιπλέον,  συν 1000€ επιπλέον δηλαδή.

Τον ρώτησα τι θα γίνει αν δεν τα καταφέρουμε με την μία βλαστοκυστη που μας δίνουν, μου είπε ότι θα έχουμε ελέγξει τα πάντα και ότι κατά πάσα πιθανότητα θα τα καταφέρω αλλά, αν δεν, θα ξαναπροσπάθησουμε με μια καλύτερη τιμή την επόμενη φορά...

4) Μπομπότης, Βιοδημιουργια 

Μισ συνάδελφος έκανε διδυμακια με την πρωτη προσπάθεια με δωρεά στα 50 της μαζί του.

Πολύ ειλικρινής γιατρός.  Εμπνέει σιγουριά.  Δεν χαϊδεύει αυτιά με τεράστια ποσοστά επιτυχίας.  Συνεργάζεται με το Μητέρα για τις δοτριες και τις εμβρυομεταφορες.

Εμμένει σε εμβρυομετοφορα με φρέσκιες βλσστοκυστες. Σε αυτό ήταν απολυτος. Θα έπρεπε να συγχρονίσουμε τον κύκλο μου με της δοτριας ώστε να κάνω εμβρυομεταφορα με φρέσκιες βλαστοκυστες. Θεωρεί ότι οι πιθανότητες μειώνονται σημαντικά με τις κατεψυγμένες. Το κόστος ανέρχεται σε 5.000 και εμμέσως μου είπε ότι από το Μητέρα τα μοιράζουν τα ωάρια... υπολόγιζε ότι θα πάρω γύρω στα 9- 10 ωαρια κι από εκεί ότι προκύψει σε βλσστοκυστες. Αναμονή 3-4 μήνες. 

Ήταν ο μόνος που μου έδωσε την εναλλακτική των κατεψυγμένων ωαριων από την Ισπανία αν ήθελα να αποφύγω τις δοτριες και το θολο τοπίο εδώ. Με 9 κατεψυγμένα ωαρια που έρχονται αεροπορικώς απευθείας στο Μητέρα σε ειδική συσκευασία, θα μπορούσαμε να έχουμε 1-2 βλαστοκυστες με κόστος γύρω στις 6.000€.

Μου φάνηκε πολύ τίμιος. Αυτός θα ήταν η επιλογή μου μετά τον Κουρτη.

5) Κουρτης 

Τον άφησα τελευταίο, είχα διαβάσει αρκετά εδώ, οπότε ήξερα πάνω κάτω σε τι κινείται. Με βοήθησε πολύ και η @Ydroxoos76 που τον είχε γιατρό.

Αρχικα ο γιατρος με παρακίνησε να κανουμε και μια προσπάθεια με δικά μου ωάρια.  Δεν το δέχτηκα,  είχα μια παλινδρομη από φυσική σύλληψη το Πάσχα λόγω τρισωμιας, οπότε μέσα μου το είχα κλείσει αυτό το κεφάλαιο.

Τον ρώτησα αν μοιράζει τα ωάρια, μου είπε πως όχι, εκτός πια αν η δοτρια κανει πάρα πολλά που είναι σπάνιο. Του είπα ότι χρειάζομαι τουλάχιστον 4 βλαστοκυστες για δύο προσπάθειες.  Δεν μου το εγγυήθηκε, ήταν όμως αισιόδοξος ότι θα έχω,  μπορεί και περισσότερες... το κόστος είναι συνολικά 4.800.  

 Τελικά καταφέραμε και φτιάξαμε 7 βλσστοκυστες! Φτου, φτου,  γέλαγα κι έκλαιγα μαζί όταν μου το ανακοίνωσε...

Ξεκίνησα μαζί του με παρακολούθηση κύκλου από τον Μάιο... η δοτρια βρέθηκε σχετικά σύντομα,  και οι βλαστοκυστες είναι έτοιμες από τον Ιούλη. Κάναμε εμβρυομεταφορα τώρα.

Δεν μπορώ να πω ότι με έψαξε φοβερά,  ισως βέβαια γιατί είχα έναν πολύ καλό φάκελο πριν φτάσω σε αυτόν, οπότε τα είδε όλα και καλύφθηκε.

Έως τώρα παρακολουθούσε το ενδομητριο μου, που δεν παχαίνει ικανοποιητικα.  Σε αυτούς τους μήνες έχει δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς στην αγωγή μου. Το ενδομητριο, εχει τρεις στιβαδες όπως πρέπει,  αλλά δεν γίνεται πολυ παχύ,  αυτή τη φορά έφτασε γύρω 7,5mm και ο γιατρός είπε, προχωράμε! Πιστεύει πολύ στην δυναμική των εμβρύων. Την Κυριακή θα πάω για β-χοριακη. Ο θεός να βάλει το χέρι του. 

Μου αρέσει η απλοτητα και η αμεσότητα του Κουρτη. Είναι λίγο γιουχου... δεν έχει το τουπέ του μεγαλογιατρου όπως ο Βασιλόπουλος, ο Αθανασίου,  ο Παντός κλπ. 

Επειδή είμαι control freak, είμαι γεμάτη ερωτήσεις κάθε φορά, αλλά οκ, μου απαντά με υπομονή και με χιούμορ όταν το παρακάνω. Η μαια του, η Στεφανία,  είναι εξαιρετική και πολύ φιλότιμη, 24/7 ανταποκρινεται σε ότι κι αν την ρωτήσω...

Μου έχει κάνει εντύπωση η βεβαιότητα του ότι "παιδί θα κάνεις,  το θέμα είναι να το κάνεις γρήγορα, να μην ταλαιπωρηθεις κι εσύ κι εγώ!" Όταν του λέω " γιατρέ, μακάρι....",  ενοχλείται λίγο κι αστειεύεται,  "δεν με πιστεύεις??? Καλά..."

Ευχομαι κι ελπίζω να έκανα την σωστή επιλογή.  Ότι θέλει ο θεός...

Συγνώμη για το τεράστιο post.  Θελω να βοηθήσω όμως κορίτσια που μπαίνουν τώρα σε αυτή τη διαδικασία και ψάχνονται,  όπως ψαχνόμουν κι εγώ...

Να βοηθήσω όπως κι εγώ βοηθήθηκα....

Να ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν...

Στην αγορά θα ακούσετε τρελά πράγματα! Γιαυτό ρωτήστε και ξαναρωτήστε για ότι δεν σας κάθεται καλά... μην ντρέπεστε!

Για ότι χρειαστείτε, εδώ είμαι...

Περιμένουμε τα καλα σου νεα σύντομα!!!

πηρες 7 βλαστοκυστες γιατι όντως δεν τα μοίρασε τα ωάρια.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας διαβαζω κ προσπαθω να βρισκω χρονο να στελνω κιολας!!! 

Στις κοπελες που περιμενουν αποτελεσμα, ή επανεξεταση, ευχομαι ολα να πανε καλα τωρα και μεχρι τελους!!

Και εγω ποστευω οτι τα μοιραζουν, ασχετως τι μας λενε.

Εγω, στο ιακεντρο μεσω του σφακιανουδη πηρα 10 ωαρια εκ των οποιων γονιμοποιηθηκαν τα 9 με αποτελεσμα 6 βλαστοκυστες. Τωρα εχω τον μικρο μου, κ σκεφτομαι να προχωρησω σε ετ για προσπαθεια για αδελφακι.Δεν το εψαξα για κεντρο οταν πηρα την αποφαση να παω με δοτρια, επειδη ηθελα να εχω τον γιατρο μου τον σφακ. Δεν ειμαι ουτε απολυτα ευχαριστημενη απο το ιακεντρο αλλα ουτε κ δυσαρεστημενη. Ειδικα απο τους εμβρυολογους ειμαι πολυ ευχαριστημενη, ηταν πολυ συζητησιμοι κ αναλυτικοι σε οτι ρωτουσα. Οι κοπελες εκει ηταν αρκετα φιλικες, οταν πηγα εγω βεβαια ηταν μια αλλη κοπελα η Ευγενια, με την οποιια ειχα μιλησει, κ ηταν πολυ ευγενικη κ φιλικη και αυτη. Η αληθεια ειναι πως εκτος απο 2-3 βασικα (ηλικια, ομαδα αιματος, πανεπιστημιακο υποβαθρο), δεν ειχα τρομερες απαιτησεις. Εξυπηρετηθηκα πολυ γρηγορα, δεν ειχα αναμονη. Ηταν βεβαια μερικους μηνες προ κορωνοϊου...

Ειχα ψαξει κ συζητησει το θεμα "δοτρια" κ ημουν αρκετα ενημερωμενη για τους "κινδυνους" (απο νομικα θεματα εως ζητηματα υγειας) κ ειχα κατασταλλαξει μεσα μου, πως πιθανοτατα η μιση αληθεια θα αποκρυπτονταν... Οποτε ειπα, θελω ενα παιδακι υγιες, κ οτι ερθει θα αντιμετωπιστει. Παμε με αισιοδοξια κ βλεπουμε. Και πηγα. Και εχω να σας πω οτι το αποτελεσμα αυτης της αποφασης με εχει ανταμειψει και με το παραπανω ....... Αμφιβολιες παντα θα εχουμε ακομα και με δικο μας υλικο-απλα θα βαδιζουμε στα πιο σιγουρα-

Το θεμα ειναι ποσο αποφασισμενες ειμαστε να παρακαμψουμε καποιες σκεψεις κ ζητηματα που ουτως ή αλλως δεν ειναι στο δικο μας χερι, και να προχωρησουμε στην ευτυχια :x

Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα, ασχετως του ποια αποφαση πηρατε!

 

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Troia είπε:

Ας πούμε ότι η εύρεση και η πληρωμή τους λειτουργούσε σε πιο "οργανωμένο" πλαίσιο και ήταν γυναίκες από πρώην ανατολικό μπλοκ....Το γράφω κι εγώ όσο πιο κομψά μπορώ...Και ναι, επί πληρωμή γίνονταν όλα, αλλά μάλλον επρόκειτο περισσότερο για εκμετάλλευση. Δεν θέλω να μεταχειριστώ τις ακριβείς εκφράσεις γι´αυτό που είχα διαβάσει. 

Ποια κοπελα μπορεί να είναι βέβαιη ότι τα ωαρια που πήρε από την δοτρια δεν είναι αποτέλεσμα μιας τέτοιας εκμετάλλευσης? Ότι τα ωαρια που της δόθηκαν δεν προήλθαν από ένα κύκλωμα trafficking?

Εγω πάντως δεν είμαι...

Δεν υπερασπιζομαι τον συγκεκριμένο γιατρό.  Δεν έχω λόγο, εξάλλου δεν προχωρησα μαζί του, όπως προείπα. 

Αλλά ας μην στρουθοκαμηλιζουμε...

Όσο δεν λειτουργεί το μητρώο δοτριων στην Ελλάδα,  τόσο τα κυκλώματα θα ζουν και θα βασιλεύουν. 

Το έχω ξαναγράψει εδώ, ο νόμος που ορίζει τα της εξωσωματικής στην Ελλάδα ψηφίστηκε το 2005. (Ν.3305/2005).Εκεί προβλεπόταν η ίδρυση μητρώου δοτών γενετικού υλικού. 

Η ηλεκτρονικη πλατφόρμα του μητρώου μπήκε σε εφαρμογή τον 9/2020 (!!!). Ναι, δεν έγραψα λάθος, το 9/2020.

Τα κέντρα υποτίθεται ότι εδώ κι ένα χρόνο δηλώνουν τις δοτριες και τις ωοληψιες τους. Παρόλα αυτά ακόμη και σήμερα,  το μητρώο δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε,  δηλαδή δεν βγάζει ενημέρωση όταν καταχωρουνται τα στοιχεία της δοτριας για το πόσες φορές έχει δώσει ωαρια, που και πόσες εγκυμοσύνες έχει δώσει.

Δεν θέλω να γράφω κατεβατά.  Αυτά μπορείτε να τα διασταυρωσετε, αν μιλήσετε με το νομικό τμήμα του κέντρου εξωσωματικής σας. 

Ρωτήστε, ενημερωθείτε,  αυτό λέω και ξαναλέω...

Για να φτάσω ως εδώ και να αποδεχτώ την δωρεά,  πάλεψα πολύ με την συνείδηση μου.

Η διαδικασια εχει πολλά σκοτεινά σημεία. Ας είμαστε ειλικρινείς. Αυτοι όμως είναι οι όροι του παιχνιδιού,  δυστυχώς.

Αποδεκτηκα ότι θα γίνω κι εγώ μέρος αυτής της διαδικασίας με όσους κινδύνους εμπεριέχει. Δεν έχω άλλη επιλογή για να φτάσω στην μητρότητα. 

 Εκανα λοιπον τον σταυρό μου και προχώρησα. Παρακαλώ τον Θεό να μην συντέλεσα άθελά σου στην εκμετάλλευση/ταλαιπωρία μιας ατυχής κοπέλας. 

Παρακαλώ τον Θεό να με αξιωσει με ένα γερό παιδί...

Πολύ εύστοχα τα είπε και η @Tsini παραπάνω. 

Αντε καλημέρα!!

@pocmσήμερα θα πας για επαναληπτική β χοριακη??

Με το καλό!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Tsini είπε:

Κοριτσια σας διαβαζω κ προσπαθω να βρισκω χρονο να στελνω κιολας!!! 

Στις κοπελες που περιμενουν αποτελεσμα, ή επανεξεταση, ευχομαι ολα να πανε καλα τωρα και μεχρι τελους!!

Και εγω ποστευω οτι τα μοιραζουν, ασχετως τι μας λενε.

Εγω, στο ιακεντρο μεσω του σφακιανουδη πηρα 10 ωαρια εκ των οποιων γονιμοποιηθηκαν τα 9 με αποτελεσμα 6 βλαστοκυστες. Τωρα εχω τον μικρο μου, κ σκεφτομαι να προχωρησω σε ετ για προσπαθεια για αδελφακι.Δεν το εψαξα για κεντρο οταν πηρα την αποφαση να παω με δοτρια, επειδη ηθελα να εχω τον γιατρο μου τον σφακ. Δεν ειμαι ουτε απολυτα ευχαριστημενη απο το ιακεντρο αλλα ουτε κ δυσαρεστημενη. Ειδικα απο τους εμβρυολογους ειμαι πολυ ευχαριστημενη, ηταν πολυ συζητησιμοι κ αναλυτικοι σε οτι ρωτουσα. Οι κοπελες εκει ηταν αρκετα φιλικες, οταν πηγα εγω βεβαια ηταν μια αλλη κοπελα η Ευγενια, με την οποιια ειχα μιλησει, κ ηταν πολυ ευγενικη κ φιλικη και αυτη. Η αληθεια ειναι πως εκτος απο 2-3 βασικα (ηλικια, ομαδα αιματος, πανεπιστημιακο υποβαθρο), δεν ειχα τρομερες απαιτησεις. Εξυπηρετηθηκα πολυ γρηγορα, δεν ειχα αναμονη. Ηταν βεβαια μερικους μηνες προ κορωνοϊου...

Ειχα ψαξει κ συζητησει το θεμα "δοτρια" κ ημουν αρκετα ενημερωμενη για τους "κινδυνους" (απο νομικα θεματα εως ζητηματα υγειας) κ ειχα κατασταλλαξει μεσα μου, πως πιθανοτατα η μιση αληθεια θα αποκρυπτονταν... Οποτε ειπα, θελω ενα παιδακι υγιες, κ οτι ερθει θα αντιμετωπιστει. Παμε με αισιοδοξια κ βλεπουμε. Και πηγα. Και εχω να σας πω οτι το αποτελεσμα αυτης της αποφασης με εχει ανταμειψει και με το παραπανω ....... Αμφιβολιες παντα θα εχουμε ακομα και με δικο μας υλικο-απλα θα βαδιζουμε στα πιο σιγουρα-

Το θεμα ειναι ποσο αποφασισμενες ειμαστε να παρακαμψουμε καποιες σκεψεις κ ζητηματα που ουτως ή αλλως δεν ειναι στο δικο μας χερι, και να προχωρησουμε στην ευτυχια :x

Ευχομαι σε ολες τα καλυτερα, ασχετως του ποια αποφαση πηρατε!

 

Συμφωνώ μαζί σου. Οι δυσκολίες στη μητρότητα υπάρχουν και υπάρχουν και με δικά μας ωάρια  και με φυσική σύλληψη και άλλες δυσκολίες διαφορετικες. Όταν θες να γίνεις γονιός χρειάζεται θάρρος γιατί η ζωή φέρνει δυσκολίες που δεν μπορούμε να τις προβλέψουμε. Με όποιο τρόπο κι αν γίνεις γονιός. Γνωρίζω μια οικογένεια με 3 υπέροχα παιδάκια. Το πρώτο πέθανε η μανούλα του και η δεύτερη σύζυγος το έχει από μικρο σαν πραγματική μαμά μαζί με τα δυο βιολογικά δικά της που ακολουθησαν. Σιγουρα αντιμετωπίζει καταστασεις.   Έτσι είναι η μητρότητα. Δε με ενδιαφέρουν οι δυσκολίες. Η ζωή είναι  ένας διαρκής αγώνας. Αν έχετε δουλέψει με παιδιά ίσως καταλαβαίνετε. Εγώ έχω αυτή τη μεγάλη τύχη γι αυτό είμαι τόσο ξεκάθαρη στο τι νοιώθω. Αν μου έλεγαν ότι οι γονείς μου δεν είναι πραγματικοί γονείς μου δε θα με ένοιαζε. Όπως λέει και μια άλλη γνωστή μου κυρία(χωρίς να ξέρει την επιλογή μου για τη δωρεά,) που την παράτησε ο άντρας της κ τα μεγάλωσε μόνη της πατέρας και μάνα δεν είναι αυτός που γεννάει,  ειναι αυτος που φέρνει το ψωμί στα παιδιά του, αυτός που αγαπάει και αυτός που ξενυχτάει. Δεν έχω κανένα ενδοιασμό. Ακόμα κι αν άνοιγα την πόρτα μου και έβρισκα ένα μωρό το ίδιο θα μου ήταν. Ολόιδιο. Μόνο υγεία ονειρεύομαι για το παιδί μου τίποτα άλλο. 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , athinaida είπε:

Ποια κοπελα μπορεί να είναι βέβαιη ότι τα ωαρια που πήρε από την δοτρια δεν είναι αποτέλεσμα μιας τέτοιας εκμετάλλευσης? Ότι τα ωαρια που της δόθηκαν δεν προήλθαν από ένα κύκλωμα trafficking?

Εγω πάντως δεν είμαι...

Δεν υπερασπιζομαι τον συγκεκριμένο γιατρό.  Δεν έχω λόγο, εξάλλου δεν προχωρησα μαζί του, όπως προείπα. 

Αλλά ας μην στρουθοκαμηλιζουμε...

Όσο δεν λειτουργεί το μητρώο δοτριων στην Ελλάδα,  τόσο τα κυκλώματα θα ζουν και θα βασιλεύουν. 

Το έχω ξαναγράψει εδώ, ο νόμος που ορίζει τα της εξωσωματικής στην Ελλάδα ψηφίστηκε το 2005. (Ν.3305/2005).Εκεί προβλεπόταν η ίδρυση μητρώου δοτών γενετικού υλικού. 

Η ηλεκτρονικη πλατφόρμα του μητρώου μπήκε σε εφαρμογή τον 9/2020 (!!!). Ναι, δεν έγραψα λάθος, το 9/2020.

Τα κέντρα υποτίθεται ότι εδώ κι ένα χρόνο δηλώνουν τις δοτριες και τις ωοληψιες τους. Παρόλα αυτά ακόμη και σήμερα,  το μητρώο δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε,  δηλαδή δεν βγάζει ενημέρωση όταν καταχωρουνται τα στοιχεία της δοτριας για το πόσες φορές έχει δώσει ωαρια, που και πόσες εγκυμοσύνες έχει δώσει.

Δεν θέλω να γράφω κατεβατά.  Αυτά μπορείτε να τα διασταυρωσετε, αν μιλήσετε με το νομικό τμήμα του κέντρου εξωσωματικής σας. 

Ρωτήστε, ενημερωθείτε,  αυτό λέω και ξαναλέω...

Για να φτάσω ως εδώ και να αποδεχτώ την δωρεά,  πάλεψα πολύ με την συνείδηση μου.

Η διαδικασια εχει πολλά σκοτεινά σημεία. Ας είμαστε ειλικρινείς. Αυτοι όμως είναι οι όροι του παιχνιδιού,  δυστυχώς.

Αποδεκτηκα ότι θα γίνω κι εγώ μέρος αυτής της διαδικασίας με όσους κινδύνους εμπεριέχει. Δεν έχω άλλη επιλογή για να φτάσω στην μητρότητα. 

 Εκανα λοιπον τον σταυρό μου και προχώρησα. Παρακαλώ τον Θεό να μην συντέλεσα άθελά σου στην εκμετάλλευση/ταλαιπωρία μιας ατυχής κοπέλας. 

Παρακαλώ τον Θεό να με αξιωσει με ένα γερό παιδί...

Πολύ εύστοχα τα είπε και η @Tsini παραπάνω. 

Αντε καλημέρα!!

@pocmσήμερα θα πας για επαναληπτική β χοριακη??

Με το καλό!!

Σωστά το λες εσύ, και μεταχειρίστηκες τις ακριβείς εκφράσεις, απλώς ο συγκεκριμένος κατηγορήθηκε ανοιχτά γι' αυτό το πράγμα. Έφτασε δηλαδή μέχρι τα δικαστήρια και τελικά αθωώθηκε...

Κι επίσης δεν είχα σκοπό να προβληματίσω καμία γυναίκα που μπαίνει σε τέτοια διαδικασία. Οι επιλογές είναι προσωπικές του καθενός.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , athinaida είπε:

Ποια κοπελα μπορεί να είναι βέβαιη ότι τα ωαρια που πήρε από την δοτρια δεν είναι αποτέλεσμα μιας τέτοιας εκμετάλλευσης? Ότι τα ωαρια που της δόθηκαν δεν προήλθαν από ένα κύκλωμα trafficking?

Εγω πάντως δεν είμαι...

Δεν υπερασπιζομαι τον συγκεκριμένο γιατρό.  Δεν έχω λόγο, εξάλλου δεν προχωρησα μαζί του, όπως προείπα. 

Αλλά ας μην στρουθοκαμηλιζουμε...

Όσο δεν λειτουργεί το μητρώο δοτριων στην Ελλάδα,  τόσο τα κυκλώματα θα ζουν και θα βασιλεύουν. 

Το έχω ξαναγράψει εδώ, ο νόμος που ορίζει τα της εξωσωματικής στην Ελλάδα ψηφίστηκε το 2005. (Ν.3305/2005).Εκεί προβλεπόταν η ίδρυση μητρώου δοτών γενετικού υλικού. 

Η ηλεκτρονικη πλατφόρμα του μητρώου μπήκε σε εφαρμογή τον 9/2020 (!!!). Ναι, δεν έγραψα λάθος, το 9/2020.

Τα κέντρα υποτίθεται ότι εδώ κι ένα χρόνο δηλώνουν τις δοτριες και τις ωοληψιες τους. Παρόλα αυτά ακόμη και σήμερα,  το μητρώο δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε,  δηλαδή δεν βγάζει ενημέρωση όταν καταχωρουνται τα στοιχεία της δοτριας για το πόσες φορές έχει δώσει ωαρια, που και πόσες εγκυμοσύνες έχει δώσει.

Δεν θέλω να γράφω κατεβατά.  Αυτά μπορείτε να τα διασταυρωσετε, αν μιλήσετε με το νομικό τμήμα του κέντρου εξωσωματικής σας. 

Ρωτήστε, ενημερωθείτε,  αυτό λέω και ξαναλέω...

Για να φτάσω ως εδώ και να αποδεχτώ την δωρεά,  πάλεψα πολύ με την συνείδηση μου.

Η διαδικασια εχει πολλά σκοτεινά σημεία. Ας είμαστε ειλικρινείς. Αυτοι όμως είναι οι όροι του παιχνιδιού,  δυστυχώς.

Αποδεκτηκα ότι θα γίνω κι εγώ μέρος αυτής της διαδικασίας με όσους κινδύνους εμπεριέχει. Δεν έχω άλλη επιλογή για να φτάσω στην μητρότητα. 

 Εκανα λοιπον τον σταυρό μου και προχώρησα. Παρακαλώ τον Θεό να μην συντέλεσα άθελά σου στην εκμετάλλευση/ταλαιπωρία μιας ατυχής κοπέλας. 

Παρακαλώ τον Θεό να με αξιωσει με ένα γερό παιδί...

Πολύ εύστοχα τα είπε και η @Tsini παραπάνω. 

Αντε καλημέρα!!

@pocmσήμερα θα πας για επαναληπτική β χοριακη??

Με το καλό!!

Περιμένω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Troia είπε:

Σωστά το λες εσύ, και μεταχειρίστηκες τις ακριβείς εκφράσεις, απλώς ο συγκεκριμένος κατηγορήθηκε ανοιχτά γι' αυτό το πράγμα. Έφτασε δηλαδή μέχρι τα δικαστήρια και τελικά αθωώθηκε...

Κι επίσης δεν είχα σκοπό να προβληματίσω καμία γυναίκα που μπαίνει σε τέτοια διαδικασία. Οι επιλογές είναι προσωπικές του καθενός.

Δεν την γνωρίζω την περίπτωσή του. Γι αυτό λέω. Να είναι καλός άνθρωπος ο γιατρός αυτό μετράει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , pocm είπε:

Συμφωνώ μαζί σου. Οι δυσκολίες στη μητρότητα υπάρχουν και υπάρχουν και με δικά μας ωάρια  και με φυσική σύλληψη και άλλες δυσκολίες διαφορετικες. Όταν θες να γίνεις γονιός χρειάζεται θάρρος γιατί η ζωή φέρνει δυσκολίες που δεν μπορούμε να τις προβλέψουμε. Με όποιο τρόπο κι αν γίνεις γονιός. Γνωρίζω μια οικογένεια με 3 υπέροχα παιδάκια. Το πρώτο πέθανε η μανούλα του και η δεύτερη σύζυγος το έχει από μικρο σαν πραγματική μαμά μαζί με τα δυο βιολογικά δικά της που ακολουθησαν. Σιγουρα αντιμετωπίζει καταστασεις.   Έτσι είναι η μητρότητα. Δε με ενδιαφέρουν οι δυσκολίες. Η ζωή είναι  ένας διαρκής αγώνας. Αν έχετε δουλέψει με παιδιά ίσως καταλαβαίνετε. Εγώ έχω αυτή τη μεγάλη τύχη γι αυτό είμαι τόσο ξεκάθαρη στο τι νοιώθω. Αν μου έλεγαν ότι οι γονείς μου δεν είναι πραγματικοί γονείς μου δε θα με ένοιαζε. Όπως λέει και μια άλλη γνωστή μου κυρία(χωρίς να ξέρει την επιλογή μου για τη δωρεά,) που την παράτησε ο άντρας της κ τα μεγάλωσε μόνη της πατέρας και μάνα δεν είναι αυτός που γεννάει,  ειναι αυτος που φέρνει το ψωμί στα παιδιά του, αυτός που αγαπάει και αυτός που ξενυχτάει. Δεν έχω κανένα ενδοιασμό. Ακόμα κι αν άνοιγα την πόρτα μου και έβρισκα ένα μωρό το ίδιο θα μου ήταν. Ολόιδιο. Μόνο υγεία ονειρεύομαι για το παιδί μου τίποτα άλλο. 

Και καλά κάνεις γιατί κι αυτή πλέον είναι αμφίβολη 

Καλά αποτελέσματα ευχομαι 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, pocm είπε:

Συμφωνώ μαζί σου. Οι δυσκολίες στη μητρότητα υπάρχουν και υπάρχουν και με δικά μας ωάρια  και με φυσική σύλληψη και άλλες δυσκολίες διαφορετικες. Όταν θες να γίνεις γονιός χρειάζεται θάρρος γιατί η ζωή φέρνει δυσκολίες που δεν μπορούμε να τις προβλέψουμε. Με όποιο τρόπο κι αν γίνεις γονιός. Γνωρίζω μια οικογένεια με 3 υπέροχα παιδάκια. Το πρώτο πέθανε η μανούλα του και η δεύτερη σύζυγος το έχει από μικρο σαν πραγματική μαμά μαζί με τα δυο βιολογικά δικά της που ακολουθησαν. Σιγουρα αντιμετωπίζει καταστασεις.   Έτσι είναι η μητρότητα. Δε με ενδιαφέρουν οι δυσκολίες. Η ζωή είναι  ένας διαρκής αγώνας. Αν έχετε δουλέψει με παιδιά ίσως καταλαβαίνετε. Εγώ έχω αυτή τη μεγάλη τύχη γι αυτό είμαι τόσο ξεκάθαρη στο τι νοιώθω. Αν μου έλεγαν ότι οι γονείς μου δεν είναι πραγματικοί γονείς μου δε θα με ένοιαζε. Όπως λέει και μια άλλη γνωστή μου κυρία(χωρίς να ξέρει την επιλογή μου για τη δωρεά,) που την παράτησε ο άντρας της κ τα μεγάλωσε μόνη της πατέρας και μάνα δεν είναι αυτός που γεννάει,  ειναι αυτος που φέρνει το ψωμί στα παιδιά του, αυτός που αγαπάει και αυτός που ξενυχτάει. Δεν έχω κανένα ενδοιασμό. Ακόμα κι αν άνοιγα την πόρτα μου και έβρισκα ένα μωρό το ίδιο θα μου ήταν. Ολόιδιο. Μόνο υγεία ονειρεύομαι για το παιδί μου τίποτα άλλο. 

Με συγκίνησαν τόσο πολύ τα λόγια σου!!ταυτίζομαι μαζί σου απόλυτα!!!σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σε αξιώσει ο Θεός να γίνεις γρήγορα μανούλα (αν κ νομίζω ότι ήδη έχει συμβεί.. )το αξίζεις τόσο πολύ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2021 at 12:13 ΠΜ, anoulious είπε:

Εγω πχ πηγα 11 ημερα.Συνηθως στην αρχη υπερδιπλασιαζονται.Αρα αν πηγαινες 11 ημερα και θα ειχες λογικα πανω απο 80 ισως και 90 και  δε θα προβληματιζομασταν σιγουρα τοσο οπως τωρα.Θελω τοσο πολυ πετυχεις.

88 είναι σήμερα.  Πως το βλέπεις; @anoulious

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, pocm said:

88 είναι σήμερα.  Πως το βλέπεις; @anoulious

Ειλικρινα πολυ καλη.Οχι οτι δε θα εχεις αγωνια μετα αλλα  εγω θεωρουσα παντα  πολυ σημαντικο το δευτερο διπλασιασμο..Να ξεφυγει λιγο το   μυαλο απο το "αρνητικο"σεναριο.Μετα θα εισαι λιγο πιο ανετη. Σε καθε περιπτωση σημερα πηρες μεγαλη ανασα.Ευχομαι την ιδια συνεχεια.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...