Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Villi είπε:

 @athinaida Φαντάσου τα δικά μου τι ειναι, που μου το είπαν κιόλας οτι ειναι μέτρια…

Κορίτσια και τα μέτρια έμβρυα μια χαρά εγκυμοσύνες δίνουν!

Εγώ πάντως και χάλια να ήταν θα τα έβαζα....έτσι για να τους δωσω μια ευκαιρία! Ο θεός μας τα έδωσε, αν θέλει θα προχωρήσουν!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

6 hours ago, Villi said:

@Random κι εμένα κάτι παρόμοιο μου είπε. Επειδή τα τελευταία έμβρυα που εχω ειναι μέτρια και δεν ήθελα να τα μεταφέρω, μου είπε οτι δεν του αρέσει να αφήνει έμβρυα στα αζήτητα. Και σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο με εσένα….. καλα δεν μας λυπάται μετα απο οσα έχουμε τραβήξει; Συμφωνώ απόλυτα με   την @athinaida έχει να κάνει με τις πεποιθήσεις του γενικότερα. 
Σκέψου, εσένα αποδείχτηκαν  χάλια τα έμβρυα ενώ  σου είχαν πει οτι ειναι καλα. Φαντάσου τα δικά μου τι ειναι, που μου το είπαν κιόλας οτι ειναι μέτρια…

Να σου πώ θα τα έβαζα. Ποτέ δεν ξέρεις. Καμιά φορά δεννπιάνει το άριστο κ πιάνει το μέτριο κ βγέζει υγιές παιδάκι.

Στη πρόσδατη εξωσωματική με δωρεά βγάλαμε κάποιας χαμηλής ποιότητας κ η κλινική ακύρωσε τον κύκλο και δεν ήθελε να τα παγώσει. Εάν όμως ήμουν εκεί να σου πώ θα τα έβαζα κ ότι γίνει. Ποτέ δεν ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, MaryH said:

Εννοειται οτι στην επομενη προσπαθεια πρεπει να χρησιμοποιησεις το υλικο απο τη Βρετανια που ειναι καθαρο απο κατατμηση. Κακως που δεν το κανανε  ηδη. Η κατατμηση μπορει να υπαρχει κ σε σπερμα με αριστη μορφολογια. Γενικα μην προχωρησεις αν δεν ειναι καρατσεκαρισμενο απο κατατμηση κλπ το σπερμα σας. Εγω θεωρω οτι δεν θα χρειαστειτε δοτη

Θεωρούν ότι το καινούριο αυτό μηχάνηματάκι που έχουν ρίχνει την κατάτμηση περισσότερο από το mTESE. Επίσης ειχαμε χρησιμοποιήσει το σπέρμα αυτό στη Βρετανία με δικά κου ωάρια (αλλά ήμουν 40 ετών) και είχαμε πάρει πάλι μία κακής ποιότητας βλαστοκύστη την οποία μεραφεραμε αλλά δεν έκατσε. 
Βέβαια στην πρώτη εξωσωματική που είχαμε κάνει στη συγκεκριμένη κλινική με φρέσκο σπέρμα είχαμε βγάλει 3 βλαστοκύστες 4ΒΒ, 3ΒΒ, 3ΒΒ. Μόνο η πρώτη έδωσε κύηση κ αυτή παλίνδρομη.
Τώρα που πήραμε νέα ωάρια το ίδιο; κάτι συμβαίνει σοβαρό με το σπέρμα και δεν τον έχουμε βρει. Φαντάζομαι πως θα έχει μεγάλο ποσοστό χρωμοσωματικής ανωμαλίας. Είχα κι εγώ παλιά αυγά οπότε δεν έδενε το γλυκό. Βέβαια μέχρι τα 38-39 συλλαμβάναμε εύκολα φυσικά στον 1ο-2ο μήνα κ μετά αποβολή. Μετά δεν μπορούσαμε ούτε αυτό να κάνουμε. 
Το θέμα είναι πως συνήθως ένα νέο ωάριο διορθώνει κατά πολύ ένα σπέρμα. Αλλά κι εδώ δεν...

Από κεί κ πέρα μπορεί να έφταιγε ο συγκεκριμένος κύκλος, το ότι δεν δένει το σπέρμα με το συγκεκριμένο ωάριο ή έγινε λάθος στο εργαστήριο. Αλλά νομίζω πως όλα αυτά έχουν μικρή πιθανότητα. 
θα δούμε. Σπάω το κεφάλι μου γιατί βλέπεις άντρες με azoospermia να κάνουν παιδιά κ εμείς που βγάζουμε τόσο σπέρμα δεν μπορούμε; Δεν καταλαβαίνω....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έφη1978 είπε:

Θεωρούν ότι το καινούριο αυτό μηχάνηματάκι που έχουν ρίχνει την κατάτμηση περισσότερο από το mTESE. Επίσης ειχαμε χρησιμοποιήσει το σπέρμα αυτό στη Βρετανία με δικά κου ωάρια (αλλά ήμουν 40 ετών) και είχαμε πάρει πάλι μία κακής ποιότητας βλαστοκύστη την οποία μεραφεραμε αλλά δεν έκατσε. 
Βέβαια στην πρώτη εξωσωματική που είχαμε κάνει στη συγκεκριμένη κλινική με φρέσκο σπέρμα είχαμε βγάλει 3 βλαστοκύστες 4ΒΒ, 3ΒΒ, 3ΒΒ. Μόνο η πρώτη έδωσε κύηση κ αυτή παλίνδρομη.
Τώρα που πήραμε νέα ωάρια το ίδιο; κάτι συμβαίνει σοβαρό με το σπέρμα και δεν τον έχουμε βρει. Φαντάζομαι πως θα έχει μεγάλο ποσοστό χρωμοσωματικής ανωμαλίας. Είχα κι εγώ παλιά αυγά οπότε δεν έδενε το γλυκό. Βέβαια μέχρι τα 38-39 συλλαμβάναμε εύκολα φυσικά στον 1ο-2ο μήνα κ μετά αποβολή. Μετά δεν μπορούσαμε ούτε αυτό να κάνουμε. 
Το θέμα είναι πως συνήθως ένα νέο ωάριο διορθώνει κατά πολύ ένα σπέρμα. Αλλά κι εδώ δεν...

Από κεί κ πέρα μπορεί να έφταιγε ο συγκεκριμένος κύκλος, το ότι δεν δένει το σπέρμα με το συγκεκριμένο ωάριο ή έγινε λάθος στο εργαστήριο. Αλλά νομίζω πως όλα αυτά έχουν μικρή πιθανότητα. 
θα δούμε. Σπάω το κεφάλι μου γιατί βλέπεις άντρες με azoospermia να κάνουν παιδιά κ εμείς που βγάζουμε τόσο σπέρμα δεν μπορούμε; Δεν καταλαβαίνω....

Η περιπτωση σου μου θυμιζει εν μερει μιας φιλης, η οποια συλλαμβανε ευκολα και τα εμβρυα ηταν προβληματικα. Ολως τυχαιως, τα μωρα που εχανε ηταν αγορια (τα εχανε σε προχωρημενη εγκυμοσυνη οποτε ηξεραν φυλο). Και θυμαμαι που σε εμενα μια γνωστη εμβρυολογος ειχε πει να κανω την εξεταση fragile x, και αν υπηρχε αλλοιωση σε αυτο το γονιδιο μου τοτε θα επρεπε να μεταφερω μονο θηλυκα εμβρυα γτ τα αρσενικα δεν θα ειχαν τυχη. 

Εφοσον φτιαχνετε βλαστοκυστες λογικα το σπερμα ειναι ικανο. Λεω, γιατρος δεν ειμαι, εχεις κανει αυτην την εξεταση να δεις μηπως ευθυνεται αυτος ο παραγοντας;;

By the way, η εμβρυολογος ηταν η Κοντογιαννη στο Ιασω

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Tsini said:

Η περιπτωση σου μου θυμιζει εν μερει μιας φιλης, η οποια συλλαμβανε ευκολα και τα εμβρυα ηταν προβληματικα. Ολως τυχαιως, τα μωρα που εχανε ηταν αγορια (τα εχανε σε προχωρημενη εγκυμοσυνη οποτε ηξεραν φυλο). Και θυμαμαι που σε εμενα μια γνωστη εμβρυολογος ειχε πει να κανω την εξεταση fragile x, και αν υπηρχε αλλοιωση σε αυτο το γονιδιο μου τοτε θα επρεπε να μεταφερω μονο θηλυκα εμβρυα γτ τα αρσενικα δεν θα ειχαν τυχη. 

Εφοσον φτιαχνετε βλαστοκυστες λογικα το σπερμα ειναι ικανο. Λεω, γιατρος δεν ειμαι, εχεις κανει αυτην την εξεταση να δεις μηπως ευθυνεται αυτος ο παραγοντας;;

By the way, η εμβρυολογος ηταν η Κοντογιαννη στο Ιασω

Πολύ σωστό. Δεν την έχω κάνει αλλά η δότρια την έχει κάνει γιατί είναι μέρος του πρωτόκολλου. 
Όσον αφορά εμάς στην πρώτη εγκυημοσύνη το έμβρυο ήταν θηλυκο, οπότε...

Φτιάξαμε βλαστοκύστες αλλά πολύ κακής ποιότητα και με τα ωάρια δότριας. Οπότε δεν ξέρουμε τί φταίει :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , Έφη1978 είπε:

Πολύ σωστό. Δεν την έχω κάνει αλλά η δότρια την έχει κάνει γιατί είναι μέρος του πρωτόκολλου. 
Όσον αφορά εμάς στην πρώτη εγκυημοσύνη το έμβρυο ήταν θηλυκο, οπότε...

Φτιάξαμε βλαστοκύστες αλλά πολύ κακής ποιότητα και με τα ωάρια δότριας. Οπότε δεν ξέρουμε τί φταίει :(

Λυπαμαι πολυ! Αλλα θα σου πω την ενθαρρυντικη ιστορια φιλης, της οποιας ο αντρας με πολυ υψηλη κατατμηση (68) μετα απο θεραπεια επεσε στο 30. Συλλαμβανε φυσιολογικα αλλα τα εχανε, προχωραει σε εξωσωματικη με πολυ λιγα υγιη εμβρυα κ τελικα εμεινε ςγκυος φυσιολογικα ακριβως πριν τη ετ κ τωρα χαιρεται το παιδακι της!

Σου ευχομαι ολα να πανε συντομα καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2021 at 7:09 AM, Έφη1978 said:

Καλημέρα @alina80

Είναι το επόμενο βήμα αλλά εμένα μου πέφτει λίγο βαρύ. Αγαπώ πολύ τον άντρα μου και θα μου κακοφανεί να μην βλέπω το παιδί μας σ αυτόν. Αυτός είναι πιό θετικός. Πρότεινε βέβαια να πάρουνμε του αδερφού του και, με το μπαρδόν, συχτήρισα. Μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ. 
Από άγνωστο κ μόνο αλλιώς no way. 

Έχουμε δρόμο ακόμα. Πρέπει να αποτύχει με την επόμενη δότρια και μετά έχουμε δύο δοκιμές με TESE σπέρμα. Μετά ΑΜΑ βρούμε καλή βλαστοκύστη πρέπει να κάτσει κιόλας. 
Τί να σας πώ. Μία αδιάκοπη ταλαιπωρία. 

Καλημερα.Εμεις οταν καναμε dfi την πρωτη φορα σε ενα κεντρο εξωσωματικης μας ειχε βρει ποσοστο πανω απο 60. Θορυβηθηκαμε και επαναλαβαμε συντομα,χωρις ιδιαιτερη θεραπεια την εξεταση σε εξειδικευμενο ουρολογικο -ανδρολογικο εργαστηριο εδω που μενουμε.Θεσσαλονικη.Ητανε 48-49.Ξεκινησε βιταμινες,περπατημα πολυ (παντα περπατουσε)καθε μερα,χωρις να ειναι χοντρος εχασε 4 κιλα και στην επαναληψη ητανε 28.Ζητησαμε δοτρια αυστηρα μεχρι 26 ετων.Χωρις να εχει θεμα στους αλλους παραγοντες βελτιωθηκαν πολυ πχ αυξηθηκε πολυ και η ποσοτητα.Καλη δυναμη 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έφη1978 είπε:

Θεωρούν ότι το καινούριο αυτό μηχάνηματάκι που έχουν ρίχνει την κατάτμηση περισσότερο από το mTESE. Επίσης ειχαμε χρησιμοποιήσει το σπέρμα αυτό στη Βρετανία με δικά κου ωάρια (αλλά ήμουν 40 ετών) και είχαμε πάρει πάλι μία κακής ποιότητας βλαστοκύστη την οποία μεραφεραμε αλλά δεν έκατσε. 
Βέβαια στην πρώτη εξωσωματική που είχαμε κάνει στη συγκεκριμένη κλινική με φρέσκο σπέρμα είχαμε βγάλει 3 βλαστοκύστες 4ΒΒ, 3ΒΒ, 3ΒΒ. Μόνο η πρώτη έδωσε κύηση κ αυτή παλίνδρομη.
Τώρα που πήραμε νέα ωάρια το ίδιο; κάτι συμβαίνει σοβαρό με το σπέρμα και δεν τον έχουμε βρει. Φαντάζομαι πως θα έχει μεγάλο ποσοστό χρωμοσωματικής ανωμαλίας. Είχα κι εγώ παλιά αυγά οπότε δεν έδενε το γλυκό. Βέβαια μέχρι τα 38-39 συλλαμβάναμε εύκολα φυσικά στον 1ο-2ο μήνα κ μετά αποβολή. Μετά δεν μπορούσαμε ούτε αυτό να κάνουμε. 
Το θέμα είναι πως συνήθως ένα νέο ωάριο διορθώνει κατά πολύ ένα σπέρμα. Αλλά κι εδώ δεν...

Από κεί κ πέρα μπορεί να έφταιγε ο συγκεκριμένος κύκλος, το ότι δεν δένει το σπέρμα με το συγκεκριμένο ωάριο ή έγινε λάθος στο εργαστήριο. Αλλά νομίζω πως όλα αυτά έχουν μικρή πιθανότητα. 
θα δούμε. Σπάω το κεφάλι μου γιατί βλέπεις άντρες με azoospermia να κάνουν παιδιά κ εμείς που βγάζουμε τόσο σπέρμα δεν μπορούμε; Δεν καταλαβαίνω....

Το μηχανηματακι τους δεν λειτουργησε στην κατατμηση. Δεν το λεω εγω, το αποτελεσμα το δειχνει. Για το υλικο απο Βρετανια δεν ξερεις, γιατι ηταν με δικα σου ωαρια μεγαλυτερης ηλικιας.

Εγω στη θεση σου, θα πηγαινα εδω σε ουρολογο, να δωσει θεραπεια βιταμινες και διατροφη με  ασκηση, οπως λεει η Αννουλα, και αφου πεσει η κατατμηση τοτε θα προχωρουσα. Η αλλιως δοκιμη με το υλικο απο Αγγλια, αφου ελεγχθει το σπερμα κ η κατατμηση που εχει. Ναι, το ωαριο διορθωνει, οχι ομως σε κατατμηση πολυ υψηλη.

Η δεν θα παρεις βλαστοκυστες η θα παρεις λιγες κ κακες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Tsini είπε:

Η περιπτωση σου μου θυμιζει εν μερει μιας φιλης, η οποια συλλαμβανε ευκολα και τα εμβρυα ηταν προβληματικα. Ολως τυχαιως, τα μωρα που εχανε ηταν αγορια (τα εχανε σε προχωρημενη εγκυμοσυνη οποτε ηξεραν φυλο). Και θυμαμαι που σε εμενα μια γνωστη εμβρυολογος ειχε πει να κανω την εξεταση fragile x, και αν υπηρχε αλλοιωση σε αυτο το γονιδιο μου τοτε θα επρεπε να μεταφερω μονο θηλυκα εμβρυα γτ τα αρσενικα δεν θα ειχαν τυχη. 

Εφοσον φτιαχνετε βλαστοκυστες λογικα το σπερμα ειναι ικανο. Λεω, γιατρος δεν ειμαι, εχεις κανει αυτην την εξεταση να δεις μηπως ευθυνεται αυτος ο παραγοντας;;

By the way, η εμβρυολογος ηταν η Κοντογιαννη στο Ιασω

Εχει πάει στο ιασω η Κοντογιαννη; Το έκλεισε το δικο της κέντρο;

1 hour ago, anoulious είπε:

Καλημερα.Εμεις οταν καναμε dfi την πρωτη φορα σε ενα κεντρο εξωσωματικης μας ειχε βρει ποσοστο πανω απο 60. Θορυβηθηκαμε και επαναλαβαμε συντομα,χωρις ιδιαιτερη θεραπεια την εξεταση σε εξειδικευμενο ουρολογικο -ανδρολογικο εργαστηριο εδω που μενουμε.Θεσσαλονικη.Ητανε 48-49.Ξεκινησε βιταμινες,περπατημα πολυ (παντα περπατουσε)καθε μερα,χωρις να ειναι χοντρος εχασε 4 κιλα και στην επαναληψη ητανε 28.Ζητησαμε δοτρια αυστηρα μεχρι 26 ετων.Χωρις να εχει θεμα στους αλλους παραγοντες βελτιωθηκαν πολυ πχ αυξηθηκε πολυ και η ποσοτητα.Καλη δυναμη 

 

Καλα για το dfi ειναι ο ανθρώπινος παράγοντας που παίζει τεράστιο ρόλο. Ποια 500 σπερματοζωάρια θα διαλέξει το χέρι που θα τα εξετάσει. Εννοειται οτι επιλέγουν οτι τους φαίνεται καλύτερο.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Έφη1978 είπε:

Πολύ σωστό. Δεν την έχω κάνει αλλά η δότρια την έχει κάνει γιατί είναι μέρος του πρωτόκολλου. 
Όσον αφορά εμάς στην πρώτη εγκυημοσύνη το έμβρυο ήταν θηλυκο, οπότε...

Φτιάξαμε βλαστοκύστες αλλά πολύ κακής ποιότητα και με τα ωάρια δότριας. Οπότε δεν ξέρουμε τί φταίει :(

Εχετε ελέγξει το καρυοτυπο του άντρα σου για μωσαϊκισμο ? 

Θα πρότεινα να βρεις την Γρηγοριαδου στο ινστιτούτο υγείας του παιδιού στο παίδων. Και να της πεις το ιστορικο σου. Είναι η επικεφαλής βιολόγος εκει. Είναι μια άριστα καταρτησμενη επιστήμονας και είναι πολύ επεξηγηματικη και ψείρας στη δουλειά της. Ακόμα κι αν έχετε κάνει καρυοτυπο και είναι εντάξει, πάρτη έστω ένα τηλέφωνο,  θα σου πει τι άλλο να κοιτάξετε!

Είναι χρυσός άνθρωπος, θα σας κατευθύνει σωστά!! Μην το αμελήσεις!

Το τηλέφωνο της είναι 213-2037333

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Καντι είπε:

Εχει πάει στο ιασω η Κοντογιαννη; Το έκλεισε το δικο της κέντρο;

Εγω την ειχα δει στο Ιασω αρχες 2018. Δεν ξερω αν ηταν κ αλλου τοτε, γενικα δεν εκανα κατι εκει, ημουν στην φαση αναζητησης κ εβλεπα γιατρους..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έφη1978 είπε:

 

Φτιάξαμε βλαστοκύστες αλλά πολύ κακής ποιότητα και με τα ωάρια δότριας. Οπότε δεν ξέρουμε τί φταίει :(

Το σπερμα

Δοκιμαστε και με αλλη δοτρια κι αν κι εκει υπαρχει θεμα ειναι σιγουρα αυτο να το ξερεις

Δεν γνωριζω την ιστορια σου δε μπαινω πολυ συχνα πια αλλα πιστεψε οταν και με δοτρια δε γινεται δουλεια κ το προβλημα ειναι στα εμβρυα και εχετε αποκλεισει και εσενα πρεπει να δειτε το σπερμα πιο διεξοδικα...

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2021 at 2:43 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

 

Κορίτσια 9η μέρα από την εμβρυομεταφορα χοριακη 10.

Μου είπαν ότι δεν μπορούν να το λάβουν ως αρνητικό άρα περιμένω να έρθει η παρασκευή να κάνω ξανά χοριακη! Τουλάχιστον πρώτη φορά στην ζωή μου δεν είδα μηδέν. Είναι και αυτό μια μικρή νίκη! Ποια είναι η άποψη σάς; Λέτε να έχω ελπίδες;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , fotini84 είπε:

Κορίτσια 9η μέρα από την εμβρυομεταφορα χοριακη 10.

Μου είπαν ότι δεν μπορούν να το λάβουν ως αρνητικό άρα περιμένω να έρθει η παρασκευή να κάνω ξανά χοριακη! Τουλάχιστον πρώτη φορά στην ζωή μου δεν είδα μηδέν. Είναι και αυτό μια μικρή νίκη! Ποια είναι η άποψη σάς; Λέτε να έχω ελπίδες;

Ο θεός μαζί σου κοπελα μου!!

Όπως και να είναι, εισαι κοντά στο όνειρο! Εμφυτευση έγινε! 

Υπομονή και κράτα την ελπίδα ζωντανή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...