Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 hours ago, alina80 said:

Κορίτσι μου λυπάμαι για την περιπέτεια σας;

Να ρωτήσω και αν θέλεις απαντάς. Το ενδεχόμενο δωρεάς σπέρματος το έχετε σκεφτεί;

Καλημέρα @alina80

Είναι το επόμενο βήμα αλλά εμένα μου πέφτει λίγο βαρύ. Αγαπώ πολύ τον άντρα μου και θα μου κακοφανεί να μην βλέπω το παιδί μας σ αυτόν. Αυτός είναι πιό θετικός. Πρότεινε βέβαια να πάρουνμε του αδερφού του και, με το μπαρδόν, συχτήρισα. Μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ. 
Από άγνωστο κ μόνο αλλιώς no way. 

Έχουμε δρόμο ακόμα. Πρέπει να αποτύχει με την επόμενη δότρια και μετά έχουμε δύο δοκιμές με TESE σπέρμα. Μετά ΑΜΑ βρούμε καλή βλαστοκύστη πρέπει να κάτσει κιόλας. 
Τί να σας πώ. Μία αδιάκοπη ταλαιπωρία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

11 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Καλησπερα! Εχω μεινει παγωτο μ αυτα που διαβαζω. Οχι μονο για την λαθος ενημερωση για τα εμβρυα, αλλα κυριως για το βρες αλλο γιατρο χωρις αντιβιωσεις εγχυσεις, αν θες. Δηλ τι σημαινει αυτο? Οτι το συγκεκριμενο μαγαζακι δουλευει μονο με εγχυσεις?

Kαλημέρα! Μου είπε πως εγώ με αυτο τον τρόπο επιλέγω να πετάξω τα έμβρυα και εκείνος επειδή νοιώθει χρέος ως προς τα έμβρυα δεν θέλει να συμμετάσχει σε αυτό... Κ εγώ παγωτό έμεινα εκείνη την ώρα!

11 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Στεναχωριεμαι τοσο πολυ για οσα περασες. Πετυχα με δωρεα, στο ιδιο κεντρο, με τον ιδιο γιατρο με τη δευτερη με πιο μετρια εμβρυα. Η συνεργασια μου με την τοτε υπευθυνη Αν-Μα δεν ητανε καθολου καλη. Απο αυτα που διαβαζω πιστευω οτι επειδη ταλαιπωρουμαι παρα χρονια απλα με λυπηθηκε ο Θεος. Ευχομαι να βρεις συντομα τη δυναμη για τη συνεχεια.

Χαίρομαι πολύ για σένα και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αμφισβητώ πως το συγκεκριμένο κέντρο έχει επιτυχίες και μακάρι να έχει πολλές ακόμα για όσες κοπέλες το επιλέξουν. Θέλω να πιστεύω πως ήμουν από τις εξαιρέσεις και όχι ο κανόνας! Αυτό που θέλω να πω με την ιστορία μου είναι πως κάποια πράγματα πρέπει να τα ζητάμε (γραπτώς) για να μην μπορεί ο καθένας να παίζει στην πλάτη μας. Πιστεύω πως είναι στο χέρι μας να αλλάξουμε όλη αυτη την κατάσταση με τις δωρεές που είναι τόσο θολή!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έφη1978 είπε:

Καλημέρα @alina80

Είναι το επόμενο βήμα αλλά εμένα μου πέφτει λίγο βαρύ. Αγαπώ πολύ τον άντρα μου και θα μου κακοφανεί να μην βλέπω το παιδί μας σ αυτόν. Αυτός είναι πιό θετικός. Πρότεινε βέβαια να πάρουνμε του αδερφού του και, με το μπαρδόν, συχτήρισα. Μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ. 
Από άγνωστο κ μόνο αλλιώς no way. 

Έχουμε δρόμο ακόμα. Πρέπει να αποτύχει με την επόμενη δότρια και μετά έχουμε δύο δοκιμές με TESE σπέρμα. Μετά ΑΜΑ βρούμε καλή βλαστοκύστη πρέπει να κάτσει κιόλας. 
Τί να σας πώ. Μία αδιάκοπη ταλαιπωρία. 

Καλημέρα!!! Καλά έχω πεθάνει στο γέλιο με τον άντρα σου!! Καλά συγνώμη κιόλας το σκέφτηκε πολύ;; 

Κορίτσια μου προσπαθώ να βρω τα αγαπημένα μας σικλακουρ. Είναι σε έλλειψη?? Έτσι μου είπαν το πρωί σε 2 φαρμακεία.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

εγώ είμαι τεστακιας καθαρα με τονους τεστ στο σπιτι....εκανα παντα απο πολύ  νωρις....κ μαλιστα στην κορη μ μ εδειξε απο την 4η μερα...8 μερα λεω θα δειξει...ν θες παρε κ κανε κ μεις μαζι σ.

Χαχα χαχαχαχα πραγματικά γέλασα πολύ με τον τρόπο που το έγραψες!!! Θα πάω τελικά αύριο για χοριακη!!! Θα σας ενημερώσω το απόγευμα που θα έχω τα αποτελέσματα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

πρίν από 52 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Καλημέρα!!! Καλά έχω πεθάνει στο γέλιο με τον άντρα σου!! Καλά συγνώμη κιόλας το σκέφτηκε πολύ;; 

Κορίτσια μου προσπαθώ να βρω τα αγαπημένα μας σικλακουρ. Είναι σε έλλειψη?? Έτσι μου είπαν το πρωί σε 2 φαρμακεία.

Όντως είναι σε έλλειψη αλλά φέρνουν κάποιοι από λίγα... Εγώ κατάφερα και πήρα από διάφορα φαρμακεία δύο από εδώ τρία από εκεί... ξεκίνησα να τα μαζεύω καιρό πριν την προσπάθεια και έτσι είμαι καλυμμένη. Πάρε τηλέφωνο σε πολλά φαρμακεία από διάφορες περιοχές. Σίγουρα θα βρεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τέστ πριν λίγο. Δυστυχώς αρνητικό. Δεν περιμένω και πολλά αύριο με την χοριακή. Αν ήμουν πιστεύω θα έδειχνε. Τουλάχιστον πήρα την πρώτη κρυάδα. Το μόνο που με κρατάει στα πόδια μου είναι ότι έχω άλλα τρία που με περιμένουν. Πρώτα ο Θεός θα τα βάλω με το νέο έτος μιας και έχω εξαντλήσει όλη μου την άδεια από την δουλειά για φέτος. Πίστευα ότι με την δωρεά θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα. Τρομάρα μου... Θα σας ενημερώσω και αύριο το απόγευμα για τα τελικά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, Chrussa1982 said:

Καλημέρα!!! Καλά έχω πεθάνει στο γέλιο με τον άντρα σου!! Καλά συγνώμη κιόλας το σκέφτηκε πολύ;; 

Κορίτσια μου προσπαθώ να βρω τα αγαπημένα μας σικλακουρ. Είναι σε έλλειψη?? Έτσι μου είπαν το πρωί σε 2 φαρμακεία.

Καλά δεν φαντάζεσαι...ιουουου. Απλά ίουουου.  
«Μήπως να πέρναμε και από τον ανιψίο σου που είναι κ μικρότερη ηλικία;;;;;». Δεν μπορώ να περιγράψω το akwardness του θέματος. Εντωμεταξύ όταν κάναμε την εγχείρηση TESE του είπε ο αδερφός του «είμαι έτοιμος να βοηθήσω» ie προσφέρθηκε να δώσει σπέρμα. Χωρις να το συζητήσει με την γυναίκα του (εχουν δύο παιδιά!). Είμαι σίγουρη πως και εκείνη θα ενθουσιζόταν με την ιδέα! Ιουουουουου. Αχ Θέ μου για γέλια κ για κλάμματα. 
Το σκέφτηκε από την άποψη ότι είναι ίδιο DNA. Και επειδή στο εξωτερικό το κάνουν πολλές γυναίκες και παίρνουν ωάρια από τις αδερφές τους (στη βρετανία που δεν υπάρχει ανωνυμία). 
Τεσπά. Οιμέ, τραγικό....

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Έφη1978 είπε:

Έχουμε πάει σε έναν από τους δύο καλύτερους στον κόσμο. Πρότεινε mTESE οπου είχε επιτυχία κ βγάλαμε 3 φιάλες με χαμηλό DNA fragmentation. Προχωρήσαμε σε εξωσωματική με τα δικά μου ωάρια, τζίφος. Τώρα έφταιγε το εργαστήρι; Έφταιγαν τα ωάρια; Γενικά οι κλινικές όταν δεν βγεί βλαστοκύστη θα κατηγορήσουν στο σπέρμα. Μετά από αυτό αλκολούθησε θεραπεία με βιταμίνες κ έχασε κιλά και το σπέρμα βελτιώθηκε θεαματικά. Είπαμε ας προσπαθήσουμε φυσικά. Τζίφος. 
Τεσπα. Μετά αποφασίσαμε δανεικά ωάρια, βρήκαμε πολύ καλή κλινική Ελλάδα κ μας είπανε πως δεν χρειάζεται να φέρουμε το σπέρμα από Βρετανία γιατί εχουν το Zymot device που διαλέγει τα σπέρματα χωρίς fragmentation. Το δειγμα που δώσαμε ήταν καλό κ είχε αρκετά κινουμενο σπερμα καλής μορφολογίας. Τα αποτελέσματα τα περιέγραψα νωρίτερα. Τζίφος. 
Τώρα περιμένουμε να δούμε τί θα γίνει με την καινούρια δότρια αλλά όπως προείπα φρούδες οι ελπίδες. Η μόνη ελπίδα που έχω είναι μπας κ λειτουργήσει το mTESE σπέρμα κ το φέρω από Βρετανία να προσπαθήσουμε αυτή τη φορά με δανεικά ωάρια. Αλλά στην κλινική επιμένουν ότι δεν χρειάζεται. Το πρόβλημα είναι πως οι κλινικές γενικά δεν ασχολούνται πολύ με τον αντρικό παράγοντα. Νομίζουν πως αν έχουν λίγο σπέρμα τελειωσε το θέμα. 
αφήστε κορίτσια. Μιλάμε για πρωταθλητισμό στην ατυχία. Απορώ με τον εαυτό μου που ακόμα προσπαθώ. 


 

Εννοειται οτι στην επομενη προσπαθεια πρεπει να χρησιμοποιησεις το υλικο απο τη Βρετανια που ειναι καθαρο απο κατατμηση. Κακως που δεν το κανανε  ηδη. Η κατατμηση μπορει να υπαρχει κ σε σπερμα με αριστη μορφολογια. Γενικα μην προχωρησεις αν δεν ειναι καρατσεκαρισμενο απο κατατμηση κλπ το σπερμα σας. Εγω θεωρω οτι δεν θα χρειαστειτε δοτη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fotini84 είπε:

Τελικά δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τέστ πριν λίγο. Δυστυχώς αρνητικό. Δεν περιμένω και πολλά αύριο με την χοριακή. Αν ήμουν πιστεύω θα έδειχνε. Τουλάχιστον πήρα την πρώτη κρυάδα. Το μόνο που με κρατάει στα πόδια μου είναι ότι έχω άλλα τρία που με περιμένουν. Πρώτα ο Θεός θα τα βάλω με το νέο έτος μιας και έχω εξαντλήσει όλη μου την άδεια από την δουλειά για φέτος. Πίστευα ότι με την δωρεά θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα. Τρομάρα μου... Θα σας ενημερώσω και αύριο το απόγευμα για τα τελικά αποτελέσματα!

Περίμενε να δεις και αύριο. Όπως και να έχει, όντως έχεις άλλα 3 που σε περιμένουν. Στατιστικά να το δεις, έστω και ένα θα πιάσει. Ψηλά το κεφάλι και πίστη <3

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fotini84 είπε:

Τελικά δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τέστ πριν λίγο. Δυστυχώς αρνητικό. Δεν περιμένω και πολλά αύριο με την χοριακή. Αν ήμουν πιστεύω θα έδειχνε. Τουλάχιστον πήρα την πρώτη κρυάδα. Το μόνο που με κρατάει στα πόδια μου είναι ότι έχω άλλα τρία που με περιμένουν. Πρώτα ο Θεός θα τα βάλω με το νέο έτος μιας και έχω εξαντλήσει όλη μου την άδεια από την δουλειά για φέτος. Πίστευα ότι με την δωρεά θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα. Τρομάρα μου... Θα σας ενημερώσω και αύριο το απόγευμα για τα τελικά αποτελέσματα!

Κορίτσι μου περιμενε να κάνεις και την χοριακη μήπως και δεν ανιχνεύτηκε στο τεστ. Όπως και να έχει όμως έχεις αλλά 3 παγωτινια κάποιο από αυτά θα είναι το/τα μωράκι/μωράκια σου!!!

Αυτό με τρομάζει κ εμένα στη δωρεά κ προσπαθώ να κρατάω μικρό καλάθι Έλα όμως που η ψυχούλα μου λαχταράει πολύ ένα νινακι. 

Τα σικλακουρ επειδή μου τα συνταγογραφήσε μου είπε το φαρμακείο ότι δεν μπορώ να σπάσω τη συνταγή. Μου φαίνεται όμως ότι θα βγω στη γύρα να πάρω από όπου μπορώ κ ας τα πληρώσω κανονικά. 6 κουτιά μου έχει βάλει.

πρίν από 49 λεπτά , Έφη1978 είπε:

Καλά δεν φαντάζεσαι...ιουουου. Απλά ίουουου.  
«Μήπως να πέρναμε και από τον ανιψίο σου που είναι κ μικρότερη ηλικία;;;;;». Δεν μπορώ να περιγράψω το akwardness του θέματος. Εντωμεταξύ όταν κάναμε την εγχείρηση TESE του είπε ο αδερφός του «είμαι έτοιμος να βοηθήσω» ie προσφέρθηκε να δώσει σπέρμα. Χωρις να το συζητήσει με την γυναίκα του (εχουν δύο παιδιά!). Είμαι σίγουρη πως και εκείνη θα ενθουσιζόταν με την ιδέα! Ιουουουουου. Αχ Θέ μου για γέλια κ για κλάμματα. 
Το σκέφτηκε από την άποψη ότι είναι ίδιο DNA. Και επειδή στο εξωτερικό το κάνουν πολλές γυναίκες και παίρνουν ωάρια από τις αδερφές τους (στη βρετανία που δεν υπάρχει ανωνυμία). 
Τεσπά. Οιμέ, τραγικό....

Εμένα κάποια στιγμή και εν άγνοια του νομοθετικού πλαισίου μου πρότεινε η αδερφή μου να μου δωρίσει δικά της ωάρια έτσι ώστε να μας έρθει πιο οικονομικά. Της εξήγησα ότι δεν γίνεται αλλά και δεν θέλω κιόλας θα ένιωθα ότι το παιδί μου είναι της αδερφής μου και του άντρα μου και φυσικά φρικαρα παρόλο που η πρόταση έγινε με καθαρή καρδιά και αγαπη.

Παρόλο που τελικά αν τα καταφέρω και κάνω παιδάκι θα ευγνωμονώ την γυναίκα που με βοήθησε με ανακουφίζει σαν σκέψη ότι δεν θα ξέρω πια είναι!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Chrussa1982 είπε:

Κορίτσι μου περιμενε να κάνεις και την χοριακη μήπως και δεν ανιχνεύτηκε στο τεστ. Όπως και να έχει όμως έχεις αλλά 3 παγωτινια κάποιο από αυτά θα είναι το/τα μωράκι/μωράκια σου!!!

Αυτό με τρομάζει κ εμένα στη δωρεά κ προσπαθώ να κρατάω μικρό καλάθι Έλα όμως που η ψυχούλα μου λαχταράει πολύ ένα νινακι. 

Τα σικλακουρ επειδή μου τα συνταγογραφήσε μου είπε το φαρμακείο ότι δεν μπορώ να σπάσω τη συνταγή. Μου φαίνεται όμως ότι θα βγω στη γύρα να πάρω από όπου μπορώ κ ας τα πληρώσω κανονικά. 6 κουτιά μου έχει βάλει.

Καλησπερα! Μου έχει τύχει να μην έχει το φαρμακείο όλα τα φάρμακα και μου έκανε μερική εκτέλεση της συνταγής. 

Ρώτησέ το στον φαρμακοποιό σου.. 

Ευτυχώς δεν κοστίζουν πολύ τα συγκεκριμένα. Έχω δύο τρία divina αλλά είμαι Θεσσαλονίκη. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

4 ώρες πρίν, fotini84 είπε:

Τελικά δεν κρατήθηκα και έκανα ένα τέστ πριν λίγο. Δυστυχώς αρνητικό. Δεν περιμένω και πολλά αύριο με την χοριακή. Αν ήμουν πιστεύω θα έδειχνε. Τουλάχιστον πήρα την πρώτη κρυάδα. Το μόνο που με κρατάει στα πόδια μου είναι ότι έχω άλλα τρία που με περιμένουν. Πρώτα ο Θεός θα τα βάλω με το νέο έτος μιας και έχω εξαντλήσει όλη μου την άδεια από την δουλειά για φέτος. Πίστευα ότι με την δωρεά θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα. Τρομάρα μου... Θα σας ενημερώσω και αύριο το απόγευμα για τα τελικά αποτελέσματα!

Μην προδικαζεις.  Μπορεί το τεστ να έδειχνε,  μπορεί να να μην έδειχνε ειδικά αν η χοριακη είναι αύριο π.χ 40. 

Ακόμα όλα παίζονται.  Θα περιμένουμε νεότερα σου!

2 ώρες πρίν, Έφη1978 είπε:

Καλά δεν φαντάζεσαι...ιουουου. Απλά ίουουου.  
«Μήπως να πέρναμε και από τον ανιψίο σου που είναι κ μικρότερη ηλικία;;;;;». Δεν μπορώ να περιγράψω το akwardness του θέματος. Εντωμεταξύ όταν κάναμε την εγχείρηση TESE του είπε ο αδερφός του «είμαι έτοιμος να βοηθήσω» ie προσφέρθηκε να δώσει σπέρμα. Χωρις να το συζητήσει με την γυναίκα του (εχουν δύο παιδιά!). Είμαι σίγουρη πως και εκείνη θα ενθουσιζόταν με την ιδέα! Ιουουουουου. Αχ Θέ μου για γέλια κ για κλάμματα. 
Το σκέφτηκε από την άποψη ότι είναι ίδιο DNA. Και επειδή στο εξωτερικό το κάνουν πολλές γυναίκες και παίρνουν ωάρια από τις αδερφές τους (στη βρετανία που δεν υπάρχει ανωνυμία). 
Τεσπά. Οιμέ, τραγικό....

Μπλέκεται το πράγμα με συγγενείς.. .  Δεν ξέρεις αύριο μεθαύριο τι μπορεί να ειπωθεί και πως.  Αν ήμουν στη θέση σου,  θα προτιμούσα κάποιον δότη που να μην τον γνωριζω. 

Και μην ξανακούσω να πεις ότι το σύμπαν δεν θέλει να κάνετε παιδιά!!

Με τοσον αγώνα που έχετε κάνει ως τώρα, δεν πρέπει να σταματήσετε!! Δικαιούστε ένα υγιες μωρό!! Και θα έρθει!!

7 ώρες πρίν, Random είπε:

Kαλημέρα! Μου είπε πως εγώ με αυτο τον τρόπο επιλέγω να πετάξω τα έμβρυα και εκείνος επειδή νοιώθει χρέος ως προς τα έμβρυα δεν θέλει να συμμετάσχει σε αυτό... Κ εγώ παγωτό έμεινα εκείνη την ώρα!

Κοίτα, δεν μου κάνουν εντύπωση τα λόγια του. Τον έχω συμβουλευτεί κι εγώ πολλές φορές στο παρελθον.  Ετσι είναι. Ο Σφακ είναι απόλυτα πεπεισμένος ότι οι εγχυσεις βοηθούν. Είναι και θρησκος, οπότε πιστεύει ότι η διαδικασια πρέπει να γίνει με εγχυσεις για να δίνονται στα εμβρυακια οι καλύτερες δυνατές προυποθέσεις και ο απαιτούμενος σεβασμός που αρμόζει σε κάθε ανθρώπινη ψυχή. 

Αυτή είναι η άποψη του.  Και σε εμένα αυτό έλεγε.

Αν εγω είχα μείνει στα λεγόμενα του, ακόμη εγχυσεις θα έκανα... 

Πήγαινε κι αλλού, μίλησε και σε άλλους γιατρούς.  Θα καταλάβεις ότι δεν βρίσκεσαι σε αδιέξοδο. 

Δυστυχώς πρέπει να περάσουμε από πολλές απογοητευσεις και αποτυχιες για να αποκτήσουμε σωστό κριτήριο στο πως να επιλέγουμε γιατρό. Εκ πικρης πείρας στο λέω αυτο. Εγώ ήμουν στο Γεν..  επέλεξα έναν νεαρό γιατρό για να  να εχει χρόνο να μου διαθέσει και τον τσέκαρα συνεχώς με όσα μου έλεγε ο Σφακ.  τον οποίο συμβουλευομουν στις βασικές αποφάσεις. Όσο ήμουν εκεί, ήμουν απόλυτα ικανοποιημένη. Νόμιζα ότι είχα πολύ καλούς γιατρούς. 

Όταν έφυγα και άρχισα να βλέπω και άλλους, άλλαξα γνώμη...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, athinaida είπε:

 

Μην προδικαζεις.  Μπορεί το τεστ να έδειχνε,  μπορεί να να μην έδειχνε ειδικά αν η χοριακη είναι αύριο π.χ 40. 

Ακόμα όλα παίζονται.  Θα περιμένουμε νεότερα σου!

Μπλέκεται το πράγμα με συγγενείς.. .  Δεν ξέρεις αύριο μεθαύριο τι μπορεί να ειπωθεί και πως.  Αν ήμουν στη θέση σου,  θα προτιμούσα κάποιον δότη που να μην τον γνωριζω. 

Και μην ξανακούσω να πεις ότι το σύμπαν δεν θέλει να κάνετε παιδιά!!

Με τοσον αγώνα που έχετε κάνει ως τώρα, δεν πρέπει να σταματήσετε!! Δικαιούστε ένα υγιες μωρό!! Και θα έρθει!!

Κοίτα, δεν μου κάνουν εντύπωση τα λόγια του. Τον έχω συμβουλευτεί κι εγώ πολλές φορές στο παρελθον.  Ετσι είναι. Ο Σφακ είναι απόλυτα πεπεισμένος ότι οι εγχυσεις βοηθούν. Είναι και θρησκος, οπότε πιστεύει ότι η διαδικασια πρέπει να γίνει με εγχυσεις για να δίνονται στα εμβρυακια οι καλύτερες δυνατές προυποθέσεις και ο απαιτούμενος σεβασμός που αρμόζει σε κάθε ανθρώπινη ψυχή. 

Αυτή είναι η άποψη του.  Και σε εμένα αυτό έλεγε.

Αν εγω είχα μείνει στα λεγόμενα του, ακόμη εγχυσεις θα έκανα... 

Πήγαινε κι αλλού, μίλησε και σε άλλους γιατρούς.  Θα καταλάβεις ότι δεν βρίσκεσαι σε αδιέξοδο. 

Δυστυχώς πρέπει να περάσουμε από πολλές απογοητευσεις και αποτυχιες για να αποκτήσουμε σωστό κριτήριο στο πως να επιλέγουμε γιατρό. Εκ πικρης πείρας στο λέω αυτο. Εγώ ήμουν στο Γεν..  επέλεξα έναν νεαρό γιατρό για να  να εχει χρόνο να μου διαθέσει και τον τσέκαρα συνεχώς με όσα μου έλεγε ο Σφακ.  τον οποίο συμβουλευομουν στις βασικές αποφάσεις. Όσο ήμουν εκεί, ήμουν απόλυτα ικανοποιημένη. Νόμιζα ότι είχα πολύ καλούς γιατρούς. 

Όταν έφυγα και άρχισα να βλέπω και άλλους, άλλαξα γνώμη...

Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι την εμπειρία σου. Η αλήθεια είναι πως δεν σκέφτηκα ότι έχει εμπάθεια μαζί μου και μου μιλάει έτσι. Πίστεψα πως έχει τους λόγους τους, χωρίς βέβαια να ξέρω ποιοι είναι... απλά εμένα δεν μου έκαναν αυτά που μου έλεγε. Την ώρα όμως που μου έλεγε για το χρέος του προς τα έμβρυα, σκεφτόμουν οκ το χρεος ομως προς αυτούς τους ανθρώπους που είναι απέναντι σου και είναι τόσο ταλαιπωρημενοι και απογοητευμενοι και το ξέρεις ποιο ειναι;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Random κι εμένα κάτι παρόμοιο μου είπε. Επειδή τα τελευταία έμβρυα που εχω ειναι μέτρια και δεν ήθελα να τα μεταφέρω, μου είπε οτι δεν του αρέσει να αφήνει έμβρυα στα αζήτητα. Και σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο με εσένα….. καλα δεν μας λυπάται μετα απο οσα έχουμε τραβήξει; Συμφωνώ απόλυτα με   την @athinaida έχει να κάνει με τις πεποιθήσεις του γενικότερα. 
Σκέψου, εσένα αποδείχτηκαν  χάλια τα έμβρυα ενώ  σου είχαν πει οτι ειναι καλα. Φαντάσου τα δικά μου τι ειναι, που μου το είπαν κιόλας οτι ειναι μέτρια…

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Villi είπε:

@Random κι εμένα κάτι παρόμοιο μου είπε. Επειδή τα τελευταία έμβρυα που εχω ειναι μέτρια και δεν ήθελα να τα μεταφέρω, μου είπε οτι δεν του αρέσει να αφήνει έμβρυα στα αζήτητα. Και σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο με εσένα….. καλα δεν μας λυπάται μετα απο οσα έχουμε τραβήξει; Συμφωνώ απόλυτα με   την @athinaida έχει να κάνει με τις πεποιθήσεις του γενικότερα. 
Σκέψου, εσένα αποδείχτηκαν  χάλια τα έμβρυα ενώ  σου είχαν πει οτι ειναι καλα. Φαντάσου τα δικά μου τι ειναι, που μου το είπαν κιόλας οτι ειναι μέτρια…

Ποτε δεν ξέρεις όμως.... μπορεί και τα μέτρια έμβρυα να πάνε μια χαρά. Εγώ σου το εύχομαι πάντως!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Villi είπε:

@Random κι εμένα κάτι παρόμοιο μου είπε. Επειδή τα τελευταία έμβρυα που εχω ειναι μέτρια και δεν ήθελα να τα μεταφέρω, μου είπε οτι δεν του αρέσει να αφήνει έμβρυα στα αζήτητα. Και σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο με εσένα….. καλα δεν μας λυπάται μετα απο οσα έχουμε τραβήξει; Συμφωνώ απόλυτα με   την @athinaida έχει να κάνει με τις πεποιθήσεις του γενικότερα. 
Σκέψου, εσένα αποδείχτηκαν  χάλια τα έμβρυα ενώ  σου είχαν πει οτι ειναι καλα. Φαντάσου τα δικά μου τι ειναι, που μου το είπαν κιόλας οτι ειναι μέτρια…

Εμας η εμβρυολογος μας είχε εξηγήσει ότι ο χαρακτηρισμός γίνεται με βάση αυτό που "βλέπει" εκείνη την στιγμή. Όπως βλέπουμε έναν άνθρωπο και θεωρούμε ότι είναι υγιής με βάση την εικόνα του, μπορεί όμως και να μην είναι. Ένα άριστο και ένα σχεδόν άριστο έμβρυο τριών ημερών έδωσε τον γιο μου. Τρία μέτρια τριών ημερών βγήκαν δύο χρόνια μετά από την κατάψυξη, εξελίχθηκαν τα δύο σε βλαστοκυστες και έδωσαν την κόρη μου. 

Μην απογοητευόμαστε λοιπόν από τον χαρακτηρισμό των εμβρύων. Είναι μια παράμετρος με πολλές μεταβλητές. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...