Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 12 minutes ago, Blue Velvet said:

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

      Και ευω ήθελα δυο για μεγαλύτερες πιθανότητες αλλά μ είπαν όχι … δεν πειραζει !!!! Δ ξέρω είμαι ένα βήμα να πάω φαρμακειο ένα περναω απέξω κ δ κοιτάω καν μέσα …. Μόνο μην βγει αρνητικό κ μ Παει όλη η εβδομάδα χάλια τίποτα άλλο δ με κρατάει …

      15 minutes ago, Blue Velvet said:

      Και εγώ ένα έβαλα, 5ΑΑ και είμαι 39. Φοβόμουν να τα βάλω και τα δύο,γιατί όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου,είχαμε βάλει δυο και το άλλο εμβρυο είχε παλινδρομήσει.Ειχα τρομάξει τοσο πολύ,που είχα πει πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβάλω δύο μαζι.Θαυμαζω τις γυναίκες που γεννούν δίδυμα,είναι πολύ δύσκολη κύηση.Θα κάνεις τεστ τελικά αύριο η θα κάνεις μόνο χοριακη?

      Η χοριακη μ είναι την Παρασκευή της εβδομάδας που μας έρχεται ….

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Clue είπε:

@kallaki κι εγώ έκανα τεχνητό κύκλο και πέτυχα. Συγκεκριμένα ήμουν σε τεχνητό κύκλο τα τελευταία 10 χρόνια πριν μείνω έγκυος με αντισυλληπτικά. Πήρα και σικλακουρ και ντερμεστριλ για να φτιάξω ενδομήτριο.

Να αναφέρω επίσης, ότι το κοριτσάκι μου μου έφτιαξε και τον κύκλο και πλέον έχω περίοδο χωρίς χάπια! Ακριβή θεραπεία αλλά είχε πολλά θετικά! Χεχε

Τι ευχάριστο να εχεις τελικά και περίοδο χωρίς χάπια! Μα πόσες χαρές θα σου φέρει πια η κορούλα σου! Πολλες και τις καλύτερες βεβαια. 

Εντελώς ενημερωτικά πες μου γιατι με ενδιαφέρει το θέμα: ποια αντισυλληπτικά έπαιρνες για 10 χρόνια; Τα cyclacur ή άλλα; Και πόσο χρονών είσαι ; Σίγουρα μικρότερη από μένα αλλά βρίσκω πολύ θετική αυτή την εξέλιξη , γιατί κι εγώ είμαι καμένη σε αυτό το θέμα. Μπράβο , να χαίρεσαι την κορούλα σου!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, alina80 είπε:

Νομίζω είναι λίγο biased η συγκεκριμένη έρευνα. Η επίτευξη εγκυμοσύνης είναι πολυπαραγοντικό πράγμα. Εμείς εδώ δεν είχαμε καλά ωάρια και εστιάζουμε σε αυτό. Δεν είναι όμως μόνο θέμα ποιότητας ωαρίου. Παίζει ρόλο και το σπέρμα, και η ηλικία (πρόσφατες έρευνες δείχνουν ότι παίζει ρόλο, και ειναι ένας παράγοντας που δεν έχει μελετηθεί ακόμα εκτενώς). Και παίζει ρόλο και η γυναίκα που θα υποδεχτεί το εμβρυο. Μπορεί να μην παίζει ρόλο η ηλικία αλλά η κατάσταση της μήτρας της; Αλλά θέματα; Που σίγουρα δεν μπορούν να πουν σε στατιστικές. 

Και θα πω άλλη μια φορά ότι 35 χρόνων η δική μας δοτρια, έδωσε 5 έμβρυα, δύο εγκυμοσύνες -η πρώτη τελειομηνη, η δεύτερη πάει μια χαρά προς το παρόν. 

Α και η ερευνα αυτό μάλλον δεν διευκρίνισα ήτανε για γυναίκες που πηγαίνουν με δωρεά. Όχι γενικώς για εγκυμοσύνη. Γυναίκες με παρόμοια χαρακτηριστικά που κατέληξαν στην δωρεα. Και αν η ηλικία της δοτριας επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα. Χοντρά χοντρά... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Εγω ανέφερα μια έρευνα που κατέληγε ότι η ηλικια της δοτριας παίζει σημαντικό ρόλο  ιδιαίτερα μέχρι την ηλικία των 29 ετών. Μετά από μέχρι 35 δεν έχει σημαντικές διακυμάνσεις. Η έρευνα αξιολογουσε και άλλους παράγοντες πχ αριθμός ωαριων.. Αλλά κατεληγε ότι η ηλικία της δοτριας είναι ίσως ο πιο σημαντικός. Εμενα η αδερφη μου στα 42 της αν εξαιρέσεις τη διακοπή λόγω down που επίσης έμεινε έγκυος πολύ εύκολα, έμεινε αμέσως εγκυος. Και έχει μια κορούλα. Φυσιολογικά. Αυτό δε σημαίνει ότι στατιστικά θα ήτανε ιδανική δότρια.. Αυτό θέλω να πω.. 

Σιγουρα αφου εχεις την επιλογη καλο ειναι να ζητησεις μικροτερη. Αυτο ομως που πρεπει να εστιασεις ειναι να δωσει τουλαχιστον 4 βλαστοκυστες. Με τιποτα λιγοτερες

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH είπε:

Σιγουρα αφου εχεις την επιλογη καλο ειναι να ζητησεις μικροτερη. Αυτο ομως που πρεπει να εστιασεις ειναι να δωσει τουλαχιστον 4 βλαστοκυστες. Με τιποτα λιγοτερες

Αχ Μαίρη μου αναρωτιέμαι εάν έχουμε τελικα επιλογή. Και αντε να συνεννοηθεις με το κέντρο αν στραβώσει η δουλειά και πάρεις λιγότερες από 4.Τι θα γίνει τότε; Τα έξοδα είναι τόσα που όταν δεν αναλαμβάνει το κέντρο να υποστεί τη ζημια αναγκαστικά βγαίνεις με τον έναν ή άλλο τρόπο χαμένος.. Δεν εμπιστεύομαι κανένα. Την προηγούμενη φορά μου είχε πει από το κέντρο είστε το αμέσως επόμενο ζευγάρι και τωρα μου είπε   υπάρχει έναν ακόμη και μετά εσείς.. Βγάλε ακρη. Ελπίζω να μεσολαβήσει ο γιατρός.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Αχ Μαίρη μου αναρωτιέμαι εάν έχουμε τελικα επιλογή. Και αντε να συνεννοηθεις με το κέντρο αν στραβώσει η δουλειά και πάρεις λιγότερες από 4.Τι θα γίνει τότε; Τα έξοδα είναι τόσα που όταν δεν αναλαμβάνει το κέντρο να υποστεί τη ζημια αναγκαστικά βγαίνεις με τον έναν ή άλλο τρόπο χαμένος.. Δεν εμπιστεύομαι κανένα. Την προηγούμενη φορά μου είχε πει από το κέντρο είστε το αμέσως επόμενο ζευγάρι και τωρα μου είπε   υπάρχει έναν ακόμη και μετά εσείς.. Βγάλε ακρη. Ελπίζω να μεσολαβήσει ο γιατρός.. 

Καταλαβαινω. Αν μπορεις να διασφαλισεις με καποιο τροπο τις 4 τουλαχιστον. Μη σου πουνε δυο ή μια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MaryH είπε:

Καταλαβαινω. Αν μπορεις να διασφαλισεις με καποιο τροπο τις 4 τουλαχιστον. Μη σου πουνε δυο ή μια

Πάντως πήγα Ιούλιο, μου είπανε ένα με ενάμιση μήνα και αυτός ήτανε ένας βασικός λόγος (περα από το Σφακ) που κατέβηκα Αθήνα. Αν φτάσουμε Δεκέμβριο οπως το βλεπω, αναρωτιέμαι αν άξιζε που "ξενιτευτηκα.." 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Πάντως πήγα Ιούλιο, μου είπανε ένα με ενάμιση μήνα και αυτός ήτανε ένας βασικός λόγος (περα από το Σφακ) που κατέβηκα Αθήνα. Αν φτάσουμε Δεκέμβριο οπως το βλεπω, αναρωτιέμαι αν άξιζε που "ξενιτευτηκα.." 

δεν ειχε βρεθει μια κοπελα 26 χρονων τον σεπτεμβρη? αυτη γιατι δεν στην κρατησαν?

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

δεν ειχε βρεθει μια κοπελα 26 χρονων τον σεπτεμβρη? αυτη γιατι δεν στην κρατησαν?

Την εδωσαν σε άλλη  τελικά που περίμενε από το Μάιο! Που ήτανε με σικλακιουρ από το Μάιο!! Την ημέρα που πήρα να της πω ότι το ρύθμισαμε και θα κατέβουμε και ενώ είχαμε συνεννοηθεί να της τηλ τη συγκεκριμένη ημερα, όταν της τηλ μου είπε για την αλλη κοπελα. Βγάλε ακρη.. Που το κέντρο  αυτό δεν έχει τόσες αναμονες. 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Πάντως πήγα Ιούλιο, μου είπανε ένα με ενάμιση μήνα και αυτός ήτανε ένας βασικός λόγος (περα από το Σφακ) που κατέβηκα Αθήνα. Αν φτάσουμε Δεκέμβριο οπως το βλεπω, αναρωτιέμαι αν άξιζε που "ξενιτευτηκα.." 

Συμφωνώ με την Μαίρη , αν μπορούσαν να σου διασφαλίσουν τουλάχιστον 4 εμβρυα. Αν και κανένα κέντρο δεν νομιζω να το κάνει αυτό. Μακάρι να εχεις σύντομα νέα. Ίσως να υπάρχει και λόγω κορωνοιού η μεγαλύτερη αναμονή 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Την εδωσαν σε άλλη  τελικά που περίμενε από το Μάιο! Που ήτανε με σικλακιουρ από το Μάιο!! Την ημέρα που πήρα να της πω ότι το ρύθμισαμε και θα κατέβουμε και ενώ είχαμε συνεννοηθεί να της τηλ τη συγκεκριμένη ημερα, όταν της τηλ μου είπε για την αλλη κοπελα. Βγάλε ακρη.. Που το κέντρο  αυτό δεν έχει τόσες αναμονες. 

μα καλα αφου θελαν να την δωσουν σε αλλη εσενα γιατι σε πηραν τηλεφωνο αφου δεν μπορουσαν να περιμενουν να τους απαντησεις? δεν τους εβρισες που ειχατε συννενοηθει αλλα κ αλλα καναν? μονο ετσι καταλαβαινουν νομιζω κ με φεσωματα... τι να πω μεγαλη ταλαιπωρεια 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 hours ago, anoulious said:

Την εδωσαν σε άλλη  τελικά που περίμενε από το Μάιο! Που ήτανε με σικλακιουρ από το Μάιο!! Την ημέρα που πήρα να της πω ότι το ρύθμισαμε και θα κατέβουμε και ενώ είχαμε συνεννοηθεί να της τηλ τη συγκεκριμένη ημερα, όταν της τηλ μου είπε για την αλλη κοπελα. Βγάλε ακρη.. Που το κέντρο  αυτό δεν έχει τόσες αναμονες. 

Καλημερα. Ο γιατρος απαντησε; αλλα αν δεν εχει καμια σχεση με το κεντρο, τη δοτρια κτλ τοτε εχεις να κανεις.μονο με το κεντρο κ μετα; τοτε ποιος ο λογος να συνεχισεις εκει κ να μην πας καπου αλλου; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Καλησπέρα. Λοιπόν όσο αργούν να με ειδοποιήσουν στο τέλος θα γράψω και μελέτη. Διάβαζα σε αγγλικά σαιτ  κάποιες έρευνες για την ηλικία δότριας και το ποσοστό επίτευξης εγκυμοσύνης. Το ποσοστό ειναι πολυ υψηλό σχεδόν 60%(λιγο λιγότερο) με δότρια ηλικίας 20- 22 ετών. Από 23 μέχρι 28 χοντρά χοντρά είναι από 42-45%. Και πέφτει αρκετά στο 30%plus στην ηλικία 29-31. Η πατρική ηλικία δεν έπαιξε κανένα ρόλο. Η δε ηλικία της ληπτριας πολύ πολύ μικρό ρόλο. Άρα η ηλικία της δότριας είναι σημαντικός παράγοντας.Δεν είναι τυχαίο λοιπόν που γιατρός μου έχει πει ότι σπάνια κοινοί θνητοί σαν εμάς θα πάρουμε δότρια ηλικίας 21,22,23..Δινονται σε άλλους..

Αν πήγαινα εγώ για δοτρια με αυτή τη στατιστική στα 26 μου θα περιμένατε ένα 45% και θα παίρνατε μην πω τι...η δε αδερφή μου δυο παιδιά με την πρώτη προσπάθεια 35+.... Μακάρι να ήταν μόνο θέμα ωαρίων...άλλωστε πολλές με ίδια δοτρια πέτυχαν σε δεύτερη φορά...Σίγουρα η ηλικία είναι παράγοντας( κ πρόσφατα σε φίλη που θα πάει με δανεικά επέμενα πολύ σε αυτό) αλλά δεν είναι μόνο αυτό.Επισης στην ηλικία του συζύγου έχω πάλι μια αμφιβολία.Εξαρταται από τον τρόπο ζωής του κάπνισμα κτλ .Δεν έχουν όλοι το ίδιο σπέρμα( κ δεν εννοώ τις παθήσεις). Τέλος και σε μια κλασική ivf κ με δικά σου ωαρια τεράστιο κεφάλαιο είναι το ενδομήτριο . Σε μένα έπιαναν όλα...και μαρούλια να έβαζα θα φύτρωναν.Αλλες κοπέλες και.μικρες δεν είχαν για αυτό εμφυτευσεις...Επί της ουσίας κοιτώντας πίσω πιστεύω είναι πολυπαραγοντικο τελείως θέμα και ένα ποσοστό του και θέμα τύχης.....Τα αλλά είναι για να μας φουσκώνουν τα μυαλα...

Να είσαι θετική λοιπόν γιατί πέρασες πολλά και να σου έρθει τώρα το πολυπόθητο μωρακι

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, linaa είπε:

μα καλα αφου θελαν να την δωσουν σε αλλη εσενα γιατι σε πηραν τηλεφωνο αφου δεν μπορουσαν να περιμενουν να τους απαντησεις? δεν τους εβρισες που ειχατε συννενοηθει αλλα κ αλλα καναν? μονο ετσι καταλαβαινουν νομιζω κ με φεσωματα... τι να πω μεγαλη ταλαιπωρεια 

Καλημέρα. Εμείς είχε ο σύζυγος κάτι πολύ σημαντικό.. Προσπαθήσαμε, τα ακύρωσα με όλα  και την τελική ημέρα που ήτανε να απαντήσουμε την εδωσαν αλλού!! 

Just now, Blondie 2020 είπε:

Καλημερα. Ο γιατρος απαντησε; αλλα αν δεν εχει καμια σχεση με το κεντρο, τη δοτρια κτλ τοτε εχεις να κανεις.μονο με το κεντρο κ μετα; τοτε ποιος ο λογος να συνεχισεις εκει κ να μην πας καπου αλλου; 

Καλημέρα. Ο γιατρός δεν απαντάει τόσο άμεσα.Σε κάθε περίπτωση είναι ο δεύτερος λόγος που κατέβηκα Αθήνα. Ο χρόνος ερευσης δοτριας και ο γιατρος. 

Just now, island1 είπε:

Αν πήγαινα εγώ για δοτρια με αυτή τη στατιστική στα 26 μου θα περιμένατε ένα 45% και θα παίρνατε μην πω τι...η δε αδερφή μου δυο παιδιά με την πρώτη προσπάθεια 35+.... Μακάρι να ήταν μόνο θέμα ωαρίων...άλλωστε πολλές με ίδια δοτρια πέτυχαν σε δεύτερη φορά...Σίγουρα η ηλικία είναι παράγοντας( κ πρόσφατα σε φίλη που θα πάει με δανεικά επέμενα πολύ σε αυτό) αλλά δεν είναι μόνο αυτό.Επισης στην ηλικία του συζύγου έχω πάλι μια αμφιβολία.Εξαρταται από τον τρόπο ζωής του κάπνισμα κτλ .Δεν έχουν όλοι το ίδιο σπέρμα( κ δεν εννοώ τις παθήσεις). Τέλος και σε μια κλασική ivf κ με δικά σου ωαρια τεράστιο κεφάλαιο είναι το ενδομήτριο . Σε μένα έπιαναν όλα...και μαρούλια να έβαζα θα φύτρωναν.Αλλες κοπέλες και.μικρες δεν είχαν για αυτό εμφυτευσεις...Επί της ουσίας κοιτώντας πίσω πιστεύω είναι πολυπαραγοντικο τελείως θέμα και ένα ποσοστό του και θέμα τύχης.....Τα αλλά είναι για να μας φουσκώνουν τα μυαλα...

Να είσαι θετική λοιπόν γιατί πέρασες πολλά και να σου έρθει τώρα το πολυπόθητο μωρακι

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά δυστυχώς θετική  μετά από τόσα δεν μπορώ να είμαι.Εγω η ίδια έγραψα ότι εγώ στα 28 δεν εμένα εγκυος και η αδερφή μου στα 42 αμέσως. Απλά η έρευνα εστιαζε στον αν η ηλικία της δοτριας παίζει στατιστικά κάποιο ρόλο. Και έδειξε ότι παίζει.. Έτσι πολύ πολύ γενικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious said:

Καλημέρα. Εμείς είχε ο σύζυγος κάτι πολύ σημαντικό.. Προσπαθήσαμε, τα ακύρωσα με όλα  και την τελική ημέρα που ήτανε να απαντήσουμε την εδωσαν αλλού!! 

Καλημέρα. Ο γιατρός δεν απαντάει τόσο άμεσα.Σε κάθε περίπτωση είναι ο δεύτερος λόγος που κατέβηκα Αθήνα. Ο χρόνος ερευσης δοτριας και ο γιατρος. 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά δυστυχώς θετική  μετά από τόσα δεν μπορώ να είμαι.Εγω η ίδια έγραψα ότι εγώ στα 28 δεν εμένα εγκυος και η αδερφή μου στα 42 αμέσως. Απλά η έρευνα εστιαζε στον αν η ηλικία της δοτριας παίζει στατιστικά κάποιο ρόλο. Και έδειξε ότι παίζει.. Έτσι πολύ πολύ γενικά. 

Α οκ. Τοτε να δουμε τι θα πει ο γιατρος κ βλεπεις. Το θεμα ειναι να σε προσεξει το κεντρο κ να μην το νιωσεις ξεπετα. Αχ ευχομαι να σου πανε ολα καλα  και σε σενα και σε ολες μας και να ειναι οι τελευταιες ταλαιπωριες που περναμε. 

Καλο μηνα!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...