Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

1 hour ago, ada32 είπε:

Καλημέρα! Έχεις δίκιο να μην τα συγκρίνω αλλά τελικά ξέρεις τι διαπίστωσα? ότι κάνω "δίαιτα"  στην μικρή μου ..Ο μεγάλος μου είναι πολύ ζιζάνιο  κ ζηλιάρης κ κάθε φορά που με βλέπει να την θηλάζω αρχίζει κ τν χτυπάει κ ανεβαίνει πάνω μου . Κ εγώ αναγκαστικά δίνω την μπέμπα στην  μαμά μου . Αυτή η καημένη είναι ήσυχη κ κάθεται.  Κ την νύχτα επειδή  ο γιος μου κοιμάται 1.30 , την μικρη την βάζω για ύπνο με λευκούς ήχους κ δεν ξυπνάει κ έκανε κ 7 ώρες χωρίς να πιει.. οπότε χάσαμε θηλασμόυς  κ λόγω τοπ που θέλει πιο λίγο κ πιο συχνά.. Αυτή την εβδομάδα την θηλάζω ανά 2 ώρες κ πίνει ! Κ έβγαλα κ με θήλαστρο κ ήπιε 150 κατευθείαν + από μένα! Αλλά είναι πολύ έξυπνη , έπιασε κατευθείαν το μπιμπερό με το δικό μου γάλα!!! Τα αλλά δεν τα θέλει.  Ευτυχώς ξεκίνησε κ πίνει κν λίγο κ κατσικίσιο. Επίσης παρατήρησα βλέννη κ σαν τρίχουλες αιμα 2 μέρες οπότε κόβω τα φανερά γαλακτοκομικά να δω μήπως είναι καλύτερα. Παίρνω κ χάπια μπυρας κ κατευθείαν κατέβασα περισσότερο γάλα.  Οπότε λέω να βγάζω κ με το θήλαστρο όσο μπορώ να τα βάλω στην κατάψυξη  να έχω

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο με 2 μωρά.Ο δικός μου άφηνει να θηλάσω το μωρό ευτυχώς.Αλλα γενικώς θέλει να ασχολουμαι συνέχεια μαζί του.Καλα κάνεις και την ταιζεις πιο συχνά.Αν είδες αίμα μπορεί να έχει αλλεργία,καλά κάνεις και προσέχεις.Οσο για την άντληση αν μπορείς να βάλεις κάποια γεύματα στην κατάψυξη θα ναι πολύ καλό.Εγω ένα γεύμα βγάζω και του κάνω την απογευματινή κρέμα.Δεν έχω χρόνο και αντοχές να βάλω 2 φορές θηλαστρο.(ακόμη δεν έχουμε κοιμηθεί πάνω από 3 ώρες συνεχόμενα).Ολη μέρα κυνηγάω το μεγάλο.

Μόνο δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αν της έδωσες κατσικίσιο γάλα.Ο παιδίατρος σου είπε;Δεν ξέρω αν κανει


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο με 2 μωρά.Ο δικός μου άφηνει να θηλάσω το μωρό ευτυχώς.Αλλα γενικώς θέλει να ασχολουμαι συνέχεια μαζί του.Καλα κάνεις και την ταιζεις πιο συχνά.Αν είδες αίμα μπορεί να έχει αλλεργία,καλά κάνεις και προσέχεις.Οσο για την άντληση αν μπορείς να βάλεις κάποια γεύματα στην κατάψυξη θα ναι πολύ καλό.Εγω ένα γεύμα βγάζω και του κάνω την απογευματινή κρέμα.Δεν έχω χρόνο και αντοχές να βάλω 2 φορές θηλαστρο.(ακόμη δεν έχουμε κοιμηθεί πάνω από 3 ώρες συνεχόμενα).Ολη μέρα κυνηγάω το μεγάλο.

Μόνο δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αν της έδωσες κατσικίσιο γάλα.Ο παιδίατρος σου είπε;Δεν ξέρω αν κανει

 Αχ εμένα ευτυχώς κοιμάται σερί 6-7 Ώρες!! Αλλιώς δεν θα τν πάλευα..  άπορω πόσες αντοχές έχεις εσύ! Μπράβο σου! Θήλαστρο λέω να βαζω τη νύχτα που θα κοιμούνται κ τα 2 τους.  Αλλά δεν βγάζω πολύ , 120 μλ με 30 λεπτά άντληση.  Είχα δώσει σκόνη αγελαδινό 3 εταιρίες κ δεν τα έπινε.. το κατσικίσιο το δέχτηκε.  Γτ λες ότι δεν κάνει? Υπάρχει κάποιο θέμα? 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ada32 είπε:

 Αχ εμένα ευτυχώς κοιμάται σερί 6-7 Ώρες!! Αλλιώς δεν θα τν πάλευα..  άπορω πόσες αντοχές έχεις εσύ! Μπράβο σου! Θήλαστρο λέω να βαζω τη νύχτα που θα κοιμούνται κ τα 2 τους.  Αλλά δεν βγάζω πολύ , 120 μλ με 30 λεπτά άντληση.  Είχα δώσει σκόνη αγελαδινό 3 εταιρίες κ δεν τα έπινε.. το κατσικίσιο το δέχτηκε.  Γτ λες ότι δεν κάνει? Υπάρχει κάποιο θέμα? 

Καλημέρα! Κ εγώ από ότι θυμάμαι στην πρώτη μου κόρη μετά το έτος διναμε φρέσκο γάλα. Στη μικρή αύριο έχουμε παιδίατρο κ θα μας δώσει οδηγίες ξεκινάμε στερεες! 
Κορίτσια ξέρετε αν blw μπορούμε κ από τον 5ο ή αν πρέπει να έχει συμπληρώσει τον 6ο μήνα;;;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ada32 είπε:

 Αχ εμένα ευτυχώς κοιμάται σερί 6-7 Ώρες!! Αλλιώς δεν θα τν πάλευα..  άπορω πόσες αντοχές έχεις εσύ! Μπράβο σου! Θήλαστρο λέω να βαζω τη νύχτα που θα κοιμούνται κ τα 2 τους.  Αλλά δεν βγάζω πολύ , 120 μλ με 30 λεπτά άντληση.  Είχα δώσει σκόνη αγελαδινό 3 εταιρίες κ δεν τα έπινε.. το κατσικίσιο το δέχτηκε.  Γτ λες ότι δεν κάνει? Υπάρχει κάποιο θέμα? 

Καλημέρα.Δεν ξέρω γιατί αλλά οι παιδίατροι δεν δίνουν φρέσκο γάλα πριν το χρόνο.Ρωτα το γιατρό σας για σίγουρα.Εννοειται το κατσικίσιο είναι πιο καλό από το αγελαδινό,δεν κάνει τόσες αλλεργίες.Μηπως εννοείς κατσικίσιο σε σκόνη;Τώρα διάβασα ότι υπάρχει.Αυτο επιτρεπεται.Το φρέσκο πριν το χρόνο είδα ότι έχει σοβαρές επιπλοκές στην υγεία του βρέφους.(ηλεκτρολυτικες διαταραχές έγραφε)

Πάντως 120 μλ.με 30 λεπτά άντληση δεν είναι λίγο.Και καλό είναι τα γεύματα να τα βάζεις τόσο στην κατάψυξη όχι μεγάλες ποσοτητες για να μην πετάς μετά αν δεν πίνει πολύ.Τοσο κόπο κάνουμε ,κρίμα είναι.Εγω βγάζω 100μλ.σε 20-30 λεπτά και συμπληρώνω με νερό για την κρέμα.Κανονικα θέλω και δεύτερη άντληση για να βάζω κατάψυξη αλλά δεν αντέχω.Τωρα αρχίσαμε γιαουρτακι κατσικίσιο.Δεν το πολυτρωει.Αν το συνηθίσει θα του δίνω 4 φορές τη βδομάδα και αυτά τα γεύματα γάλα που δεν θα τρώει κρέμα θα μπαίνουν κατάψυξη.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2021 at 12:13 ΠΜ, Fofi! είπε:

Εμενα ηταν 6900 4 μηνων....εγω που πλεον κανω μικτη διατροφη δινω ξενο και βραδυ στηθος δεν εχω κανενα προβλημα και αυτο το χρωσταω στον παιδιατρο με το μπιμπερο διοτι απο την αρχη μου ειχε πει 1 γευμα να της βγαζω δικο μου γαλα και να της το δινω με το μπιμπερο...ουτε συγχηση θηλων επαθε ουτε τιποτα..και κατευθειαν το δεχτηκε το μπιμπερο..

Μπραβο σας! Σιγα μην παθαινε συγχυση σε τετοια ηλικια... αυτα ειναι υπερβολες και εξαιρετικα σπανια. Απορω ποιοι τα διαδιδουν .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Καλημέρα! Κ εγώ από ότι θυμάμαι στην πρώτη μου κόρη μετά το έτος διναμε φρέσκο γάλα. Στη μικρή αύριο έχουμε παιδίατρο κ θα μας δώσει οδηγίες ξεκινάμε στερεες! 
Κορίτσια ξέρετε αν blw μπορούμε κ από τον 5ο ή αν πρέπει να έχει συμπληρώσει τον 6ο μήνα;;;

Κορίτσι μου νομίζω από τον 6!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημέρα.Δεν ξέρω γιατί αλλά οι παιδίατροι δεν δίνουν φρέσκο γάλα πριν το χρόνο.Ρωτα το γιατρό σας για σίγουρα.Εννοειται το κατσικίσιο είναι πιο καλό από το αγελαδινό,δεν κάνει τόσες αλλεργίες.Μηπως εννοείς κατσικίσιο σε σκόνη;Τώρα διάβασα ότι υπάρχει.Αυτο επιτρεπεται.Το φρέσκο πριν το χρόνο είδα ότι έχει σοβαρές επιπλοκές στην υγεία του βρέφους.(ηλεκτρολυτικες διαταραχές έγραφε)

Πάντως 120 μλ.με 30 λεπτά άντληση δεν είναι λίγο.Και καλό είναι τα γεύματα να τα βάζεις τόσο στην κατάψυξη όχι μεγάλες ποσοτητες για να μην πετάς μετά αν δεν πίνει πολύ.Τοσο κόπο κάνουμε ,κρίμα είναι.Εγω βγάζω 100μλ.σε 20-30 λεπτά και συμπληρώνω με νερό για την κρέμα.Κανονικα θέλω και δεύτερη άντληση για να βάζω κατάψυξη αλλά δεν αντέχω.Τωρα αρχίσαμε γιαουρτακι κατσικίσιο.Δεν το πολυτρωει.Αν το συνηθίσει θα του δίνω 4 φορές τη βδομάδα και αυτά τα γεύματα γάλα που δεν θα τρώει κρέμα θα μπαίνουν κατάψυξη.

Ναι βρε εννοείται σκόνη! Αν μπορέσω κ έχω αντοχή θα κάνω τράπεζα.  Απλά σκέφτομαι ότι 9 μηνων που θα γυρίσω στην δουλειά , θα θήλαζρι πρωί κ μετά απόγευμα κ βράδυ αφού θα τρώει οπότε δεν ξέρω αν Πρεπ ει  να κάνω η Όχι. Όσο για την άντληση , αν δεν ήμουν κουρασμένη , θα έκανα κ άλλη , αλλά πραγματικά δεν μπορώ.. Έχω κ τν μαμά στο σπίτι  να μου λέει να κάνω συνέχεια δουλειες; οπότε που να προλάβω.. 

Το κατσικίσιο γιαούρτι είναι πολύ καλό λένε , να του δίνεις.  Κ εγ θα της το δοκιμάσω όταν ξεκινήσουμε στερεες

17 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Καλημέρα! Κ εγώ από ότι θυμάμαι στην πρώτη μου κόρη μετά το έτος διναμε φρέσκο γάλα. Στη μικρή αύριο έχουμε παιδίατρο κ θα μας δώσει οδηγίες ξεκινάμε στερεες! 
Κορίτσια ξέρετε αν blw μπορούμε κ από τον 5ο ή αν πρέπει να έχει συμπληρώσει τον 6ο μήνα;;;

Σκόνη κατσίκισιο εννοώ!!!! Εννοείται φρέσκο μετά το έτος! 

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ada32 είπε:

Ναι βρε εννοείται σκόνη! Αν μπορέσω κ έχω αντοχή θα κάνω τράπεζα.  Απλά σκέφτομαι ότι 9 μηνων που θα γυρίσω στην δουλειά , θα θήλαζρι πρωί κ μετά απόγευμα κ βράδυ αφού θα τρώει οπότε δεν ξέρω αν Πρεπ ει  να κάνω η Όχι. Όσο για την άντληση , αν δεν ήμουν κουρασμένη , θα έκανα κ άλλη , αλλά πραγματικά δεν μπορώ.. Έχω κ τν μαμά στο σπίτι  να μου λέει να κάνω συνέχεια δουλειες; οπότε που να προλάβω.. 

Το κατσικίσιο γιαούρτι είναι πολύ καλό λένε , να του δίνεις.  Κ εγ θα της το δοκιμάσω όταν ξεκινήσουμε στερεες

Σκόνη κατσίκισιο εννοώ!!!! Εννοείται φρέσκο μετά το έτος! 

Αυτές οι μαμάδες!!!

Καλημέρα κορίτσια....πως είστε πως τα πάτε???εγώ έχω βρει τον μπελά μου....ο άντρας μου δουλευει 5 κ 30 με 10 το βράδυ....όποτε κάθε πρωί πριν πάει για δουλειά κάνει μπάνιο γύρω στς 4 κ 30...κ ο μπέμπης κατευθείαν ξυπνάει....τα νεύρα μου κρόσια.αλλα τι να κάνει κ αυτός ο χριστιανός να μείνει άπλυτος??πφφφφ

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Ναι βρε εννοείται σκόνη! Αν μπορέσω κ έχω αντοχή θα κάνω τράπεζα.  Απλά σκέφτομαι ότι 9 μηνων που θα γυρίσω στην δουλειά , θα θήλαζρι πρωί κ μετά απόγευμα κ βράδυ αφού θα τρώει οπότε δεν ξέρω αν Πρεπ ει  να κάνω η Όχι. Όσο για την άντληση , αν δεν ήμουν κουρασμένη , θα έκανα κ άλλη , αλλά πραγματικά δεν μπορώ.. Έχω κ τν μαμά στο σπίτι  να μου λέει να κάνω συνέχεια δουλειες; οπότε που να προλάβω.. 

Το κατσικίσιο γιαούρτι είναι πολύ καλό λένε , να του δίνεις.  Κ εγ θα της το δοκιμάσω όταν ξεκινήσουμε στερεες

Σκόνη κατσίκισιο εννοώ!!!! Εννοείται φρέσκο μετά το έτος! 

Οκ τότε!Αν μπορείς βγάλε λίγα γεύματα για ανάγκη.Δεν ξέρεις και πόσο θα τρώει,η μπορείς να της κάνεις κρέμα με το γάλα σου.6 μήνες κρατάνε.Και μετά με τη δουλειά σίγουρα δεν θα προλαβαίνεις.

Πάντως απο το γιαούρτι το κατσικίσιο τρώει 10 κουταλιές το πολύ.Του δίνω μπας και το συνηθίσει.Και μετά του κάνω κρέμα(αυτή την τρώει πολύ).

Καλημέρα σε όλες!

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κορίτσια

Τι κάνετε;;

Εχω καιρό να μπω γιατί είμαστε σε φάση που ψάχνουμε για μετακόμιση... 

Ήθελα να σας ρωτησω ποσο συχνά καθαριζετε τον βραστήρα σας;

Τον καθαρίζω μια με δυο φορες την εβδομάδα με ξυδι.. 

Αν πχ τον καθαρίσω σήμερα(ανοξείδωτος βραστήρας) μέχρι το απόγευμα βλέπω στο νερό του μπιμπερό, αν το σηκώσω στο φως μικρά μικρά άλατα.... 

Εσείς τον καθαριζετε καθε μερα με βετεξ πχ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Καλημερα κορίτσια

Τι κάνετε;;

Εχω καιρό να μπω γιατί είμαστε σε φάση που ψάχνουμε για μετακόμιση... 

Ήθελα να σας ρωτησω ποσο συχνά καθαριζετε τον βραστήρα σας;

Τον καθαρίζω μια με δυο φορες την εβδομάδα με ξυδι.. 

Αν πχ τον καθαρίσω σήμερα(ανοξείδωτος βραστήρας) μέχρι το απόγευμα βλέπω στο νερό του μπιμπερό, αν το σηκώσω στο φως μικρά μικρά άλατα.... 

Εσείς τον καθαριζετε καθε μερα με βετεξ πχ;

Κ εγω με ξυδι τον καθαριζω αλλα πιο σπανια!!Αλλα στο σημειο απο οπου βγαινει το νερο εχει ενα φιλτρακι κ δεν περνανε απο εκει τυχον αλατα!

  • Μου αρέσει 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Επίσης Κορίτσια έχει παραγγείλει καμιά από το pat pat???

Καλησπέρα έχω παραγγείλει δυο φορες!!έχει ωραία ρούχα!έρχονται σε 20 μέρες!απλά στα μεγέθη εγω για τον δικό μου παιρνω 9-12 που ειναι 7500 κιλα!καλό ειναι ένα νούμερο μεγαλύτερο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dinakim είπε:

Κ εγω με ξυδι τον καθαριζω αλλα πιο σπανια!!Αλλα στο σημειο απο οπου βγαινει το νερο εχει ενα φιλτρακι κ δεν περνανε απο εκει τυχον αλατα!

Και εμένα έχει σιτακι ο βραστήρας υποτίθεται με καλή σίτα αλλά αν κοιτάξω στο φως το νερό που έχω βάλει αποτο βραστήρα στο μπιμπερό έχει άλατα ψιλά ψιλά κ δεν ξέρω τι να κάνω... Καθαρίζω με ξυδι σήμερα τον βραστήρα, είναι οκ το νερό κ αυριο έχει άλατα παλι... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...