Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Τι κάμετε κορίτσια μου !!! Μου έκλεισαν το πρώτο υπέρηχο να δπυμε πως προχωράμε κ εάν είναι όλα καλα στις 7 εβδομάδες … αλλά νιώθω τρομερή αδυναμία … λαχάνιασμα θέλω να είμαι μόνο στο κρεβάτι να κοιμάμαι … μήπως μου λείπει Σίδηρος ; Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα αλλά δεν με έχουν καλέσει ακόμα πίσω .. 

Υδροσαλπιγγα ενδομητριωση ινομυωμα


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα.

Γραφω εκ μερος συγγενη.θελω να βοηθησω μ' εναν τροπο και θεωρω οτι τυχον εμπειριες θα ειναι πιο βοηθητικες απο το να κανεις απλα μια ερευνα στο ιντερνετ.

Η νυφη μου λοιπον πριν 1.5 χρονο μπηκε για επεμβαση αφαιρεσης σαλπιγγας και εκει ο γιατρος της ειδε οτι επασχε και απο ενδομητριωση.

Ολα πηγαν πολυ καλα εκανε την θεραπεια της και πριν ενα χρονο ξεκινησαν προσπαθειες χωρις αποτελεσμα φυσικα.

Αυτον τον ενα χρονο επισκεπτοταν τον γιατρο της και τωρα που εκλεισε χρονο πηγε να μιλησουν για το πως θα κινηθουν απο δω και περα.

Στον υπερηχο ειδε ενα ινομυωμα και τελος παντων μετα απο κουβεντα της ειπε οτι η κατασταση ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκη για να συνεχισουν να προσπαθουν και να ξεκινησουν να σκεφτονται τον ενδεχομενο εξωσωματικης...τους συστησε και γιατρο.

Εγω τωρα θελω να ρωτησω...υπαρχει καποια κοπελα που περασε η περναει αναλογη φαση??? Να εχει και τα τρια....υδροσαλπιγγα ενδομητριωση και ινομυωμα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα υδροσαλπιγγες και κατά τη διάρκεια αφαίρεσης τους μου αφαίρεσαν και ινομυωματα από ότι μου είπαν. Βασικά με καθαρησαν καλα. Δεν μου ανέφεραν κάτι για ενδομητριωση. 6 μήνες μετα κάναμε εμβρυομεταφορα και έχω ένα ζουζούνι 4 χρονών. Και τώρα πάλι με εμβρυομεταφορα με το καλό σε 2 μήνες θα έρθει και το 2ο <3


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emi** είπε:

Κοριτσια καλησπερα.

Γραφω εκ μερος συγγενη.θελω να βοηθησω μ' εναν τροπο και θεωρω οτι τυχον εμπειριες θα ειναι πιο βοηθητικες απο το να κανεις απλα μια ερευνα στο ιντερνετ.

Η νυφη μου λοιπον πριν 1.5 χρονο μπηκε για επεμβαση αφαιρεσης σαλπιγγας και εκει ο γιατρος της ειδε οτι επασχε και απο ενδομητριωση.

Ολα πηγαν πολυ καλα εκανε την θεραπεια της και πριν ενα χρονο ξεκινησαν προσπαθειες χωρις αποτελεσμα φυσικα.

Αυτον τον ενα χρονο επισκεπτοταν τον γιατρο της και τωρα που εκλεισε χρονο πηγε να μιλησουν για το πως θα κινηθουν απο δω και περα.

Στον υπερηχο ειδε ενα ινομυωμα και τελος παντων μετα απο κουβεντα της ειπε οτι η κατασταση ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκη για να συνεχισουν να προσπαθουν και να ξεκινησουν να σκεφτονται τον ενδεχομενο εξωσωματικης...τους συστησε και γιατρο.

Εγω τωρα θελω να ρωτησω...υπαρχει καποια κοπελα που περασε η περναει αναλογη φαση??? Να εχει και τα τρια....υδροσαλπιγγα ενδομητριωση και ινομυωμα???

Εμενα παντως τα ινομοιωματα και η ενδομητριωση πήγαιναν πάντα πακέτο και στις δυο φορές που εκανα χειρουργείο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

Εγώ είχα υδροσαλπιγγες και κατά τη διάρκεια αφαίρεσης τους μου αφαίρεσαν και ινομυωματα από ότι μου είπαν. Βασικά με καθαρησαν καλα. Δεν μου ανέφεραν κάτι για ενδομητριωση. 6 μήνες μετα κάναμε εμβρυομεταφορα και έχω ένα ζουζούνι 4 χρονών. Και τώρα πάλι με εμβρυομεταφορα με το καλό σε 2 μήνες θα έρθει και το 2ο <3

Τι ευχαριστο αυτο....μπραβο σου πολυ χαιρομαι.

Πηγες για εξωσωματικη αμεσως απ' οτι καταλαβα....ηταν και οι δυο σαλπιγγες???

Just now, Καντι είπε:

Εμενα παντως τα ινομοιωματα και η ενδομητριωση πήγαιναν πάντα πακέτο και στις δυο φορές που εκανα χειρουργείο.

Καντι μου θελεις να μου πεις περισσοτερα γι' αυτο....τι ακριβως ειχες??? 

Εκανες εξωσωματικη???? Εμεινες εγκυος???

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Emi** είπε:

Τι ευχαριστο αυτο....μπραβο σου πολυ χαιρομαι.

Πηγες για εξωσωματικη αμεσως απ' οτι καταλαβα....ηταν και οι δυο σαλπιγγες???

Καντι μου θελεις να μου πεις περισσοτερα γι' αυτο....τι ακριβως ειχες??? 

Εκανες εξωσωματικη???? Εμεινες εγκυος???

Ειχα κύστες στις ωοθήκες και ινομοιωμα στην μήτρα τα αφαίρεσα οταν ήμουν 26 χρόνων, ηταν ευρήματα στον υπέρηχο. Και ξαναείχα κύστες οταν ήμουν 35 χρόνων και μου ζήτησε ο εξωσωματικος να ξανακάνω λαπαροσκόπηση πριν την εξωσωματική για να ειμαι καθαρή. Κυρίως ηθελε να μπει διερευνητικά για να ειναι ήσυχος οτι οι πιθανότητες ηταν με το μέρος μας. Ημουν γεμάτη συμφησεις και η μήτρα ηταν κολλημένη με το έντερο. Με ξανάκαθάρισε αλλα δυστυχώς απέτυχαν και πάλι οι εξωςωματικες.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 hours ago, Emi** said:

Τι ευχαριστο αυτο....μπραβο σου πολυ χαιρομαι.

Πηγες για εξωσωματικη αμεσως απ' οτι καταλαβα....ηταν και οι δυο σαλπιγγες???

Μετά από πάροδο 6 μηνών πήγα για την 1η εξωσωματική. Ναι ήταν και οι 2 υδροσαλπιγγες. Τώρα βάλαμε τα τελευταία μας που είχαμε και περιμένουμε το νέο μέλος. 

Δεν έχω άλλα και κάπου εδώ κλείνουμε σαν οικογένεια. Αλλά χαλάλι. Είναι θαύμα και που τα έχουμε <3


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας, είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλα σας παρακολουθώ καιρό. Εδω και χρονια εχω πόνους και θεματα με την περιοδο αλλα κανενας γιατρος δεν ειχε δωσει πραγματικά σημασια. Αλλαξα δυο γιατρους μεσα σε ενα τριιμηνο προσφατα για διερεύνηση μετα απο 1,5 χρονο προσπαθειων για παιδι. Ο παλιος μου γυναικολογος μου ελεγε καθε φορα πως ολα ειναι καθαρα και μαλλον προκειται για στρες. Ο δευτερος μίλησε για ενδομητρίωση και σοκολατοειδη κυστη (που πριν ενα 8μηνο δε φαινόταν). Προσφατα βρηκε στον υπερηχο ο τριτος γυναικολογος μεγαλη φλεγμονή και απο οτι μου ειπε μαλλον προκειται για υδροσαλπιγγα απο οτι βλεπει στον υπερηχο βαση σχηματος και θεσης. Μου εδωσε αγωγη με αντιβιωσηωκαι μετα θα παμε για σαλπιγγογραφια να δουν και τις δυο σαλπιγγες. Εχω στεναχωρηθει υπερβολικά και φοβάμαι. Επίσης, γίνεται ο ενας να βλεπει κυστη ενδομητριωσης και ο αλλος υδροσαλπιγγα ενω ο παλιος τίποτα; Ειμαι σε αθλια κατάσταση. Ξερω οτι οσες εχετε περασει αντιστοιχες δυσκολιες θα το βλεπετε υπερβολικο αλλα αλήθεια είμαι χάλια και δε ξερω πως να το διαχειριστώ. Π περνάνε πολλες σκεψεις απο το μυαλο μου και νιωθω χαλια και απομακρυνομαι απο τον άντρα μου που ξερω ποσο περιμενει ενα παιδι. Με στηριζει αλλα εγω δε ξερω αντιδρω περιεργα. Ο δευτερος γιατρος βλεποντας τον υπερηχο πριν ακομη τη σαλπιγγογραφια με προετοιμασε στην ιδεα της εξωσωματικης λεγοντας μου να μη στεναχωριεμαι και οτι υπαρχουν λύσεις. Επισης μου ειπε οτι η υδροσαλπιγγα αν αποδειχτει πρεπει να αφαιρεθει. Αυτο δε δημιουργει καποιο προβλημα; Αφαιρειται ετσι ενα οργανο του γυναικειου συστηματος; Τρεμω στην ιδεα μην εχει τίποτα και η αλλη και φοβαμαι οσα ακολουθούν... 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου καλημερα.....μολις εχθες μου ειπαν οτι φαινετε υδροσαλπιγγα δεξια και αυτη....αριστερα την εχω βουλωσει πριν τρια χρονια...τωρα εγινε και η δεξια απο χρονια ενδομητριωση  λογικα....ο εξωσωματικος μου δεν προχωραει αν δεν αφαιρεθει.Δεν εισαι μονη σου παλευω τρια με τεσσερα χρονια....συνεχεια καποιο προβλημα ξεπετιεται....ειμαι και εγω χαλια και αναρωτιεμαι συνεχεια γιατι.....

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lilium-iris είπε:

Γεια σας, είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλα σας παρακολουθώ καιρό. Εδω και χρονια εχω πόνους και θεματα με την περιοδο αλλα κανενας γιατρος δεν ειχε δωσει πραγματικά σημασια. Αλλαξα δυο γιατρους μεσα σε ενα τριιμηνο προσφατα για διερεύνηση μετα απο 1,5 χρονο προσπαθειων για παιδι. Ο παλιος μου γυναικολογος μου ελεγε καθε φορα πως ολα ειναι καθαρα και μαλλον προκειται για στρες. Ο δευτερος μίλησε για ενδομητρίωση και σοκολατοειδη κυστη (που πριν ενα 8μηνο δε φαινόταν). Προσφατα βρηκε στον υπερηχο ο τριτος γυναικολογος μεγαλη φλεγμονή και απο οτι μου ειπε μαλλον προκειται για υδροσαλπιγγα απο οτι βλεπει στον υπερηχο βαση σχηματος και θεσης. Μου εδωσε αγωγη με αντιβιωσηωκαι μετα θα παμε για σαλπιγγογραφια να δουν και τις δυο σαλπιγγες. Εχω στεναχωρηθει υπερβολικά και φοβάμαι. Επίσης, γίνεται ο ενας να βλεπει κυστη ενδομητριωσης και ο αλλος υδροσαλπιγγα ενω ο παλιος τίποτα; Ειμαι σε αθλια κατάσταση. Ξερω οτι οσες εχετε περασει αντιστοιχες δυσκολιες θα το βλεπετε υπερβολικο αλλα αλήθεια είμαι χάλια και δε ξερω πως να το διαχειριστώ. Π περνάνε πολλες σκεψεις απο το μυαλο μου και νιωθω χαλια και απομακρυνομαι απο τον άντρα μου που ξερω ποσο περιμενει ενα παιδι. Με στηριζει αλλα εγω δε ξερω αντιδρω περιεργα. Ο δευτερος γιατρος βλεποντας τον υπερηχο πριν ακομη τη σαλπιγγογραφια με προετοιμασε στην ιδεα της εξωσωματικης λεγοντας μου να μη στεναχωριεμαι και οτι υπαρχουν λύσεις. Επισης μου ειπε οτι η υδροσαλπιγγα αν αποδειχτει πρεπει να αφαιρεθει. Αυτο δε δημιουργει καποιο προβλημα; Αφαιρειται ετσι ενα οργανο του γυναικειου συστηματος; Τρεμω στην ιδεα μην εχει τίποτα και η αλλη και φοβαμαι οσα ακολουθούν... 

 

2 ώρες πρίν, alexandra82 είπε:

Κοριτσι μου καλημερα.....μολις εχθες μου ειπαν οτι φαινετε υδροσαλπιγγα δεξια και αυτη....αριστερα την εχω βουλωσει πριν τρια χρονια...τωρα εγινε και η δεξια απο χρονια ενδομητριωση  λογικα....ο εξωσωματικος μου δεν προχωραει αν δεν αφαιρεθει.Δεν εισαι μονη σου παλευω τρια με τεσσερα χρονια....συνεχεια καποιο προβλημα ξεπετιεται....ειμαι και εγω χαλια και αναρωτιεμαι συνεχεια γιατι.....

Κοριτσια μου οταν οι γιατροι βρίσκουν και εντοπίζουν το πρόβλημα ειστε απο τις τυχερές γιατι ξέρετε πως να το διορθώσετε. Να κάνετε την λαπαροσκόπηση ή οτι αλλο κρίνουν απαραίτητο οι γιατροι σας γιατι αυτο θα σας φέρει πιο κοντα στο παιδακι σας. Στην δίκη μου περιπτωση μπηκα δυο φορές για λαπαροσκόπηση και για πολλα αλλα φυσικα , αλλα αυτο που πάντα ειχα στο μυαλό μου ηταν οτι ετσι θα τα καταφέρω και διαλύονταν καθε φόβος.

 

 Τελος για την lilum που ρώτησε αν ειχες ενα δόντι χαλασμένο θα το άφηνες;, όχι βεβαια γιατι η φλεγμονή θα προχωρούσε και θα επιρρεαζε όλη την στοματική κοιλότητα, με την ίδια λογική δεν αφήνουμε μεσα μας κατι δυσλειτουργικό.

 Και δεν υπάρχει το γιατι σε μενα, σε μενα αυτο σε άλλους συμβαίνουν πολυ καλυτερα, αλλα και πολυ χειρότερα πράγματα.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καντι μου οταν εμαθα τα ευχαριστα νεα σου εκλαιγα,εχουμε τον ιδιο εξωσωματικο....παλεψες πολυ και εσυ και πετυχες.....απλα ειναι στιγμες που πεφτεις λες δεν αντεχω,ποσα χειρουργεια να κανω,εχω ηδη τρια στο ιστορικο μου,παντα κατι ξεπετιεται καινοργιο....επειδη πετυχα μια φορα φυσικη συλληψη(και ας το εχασα 3 μηνων) ειχα μεσα μου μια ελπιδα οτι ισως ξαναγινει καποιο θαυμα αλλα βλεπεις αλλα σχεδια εχει ο θεος για μενα.Μονο ο  Σφακ.ειναι ο μονος αισιοδοξος εγω ολο γκρινιαζω....καλη συνεχεια στις διακοπες σου....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 ώρες πρίν, alexandra82 είπε:

Κοριτσι μου καλημερα.....μολις εχθες μου ειπαν οτι φαινετε υδροσαλπιγγα δεξια και αυτη....αριστερα την εχω βουλωσει πριν τρια χρονια...τωρα εγινε και η δεξια απο χρονια ενδομητριωση  λογικα....ο εξωσωματικος μου δεν προχωραει αν δεν αφαιρεθει.Δεν εισαι μονη σου παλευω τρια με τεσσερα χρονια....συνεχεια καποιο προβλημα ξεπετιεται....ειμαι και εγω χαλια και αναρωτιεμαι συνεχεια γιατι.....

Πραγματικά σου ευχομαι γρήγορα να δεις τον καρπο ολων σου των προσπαθειων και η χαρα να ειναι αντίστοιχη με ολες τις απογοητευσεις που εχεις λάβει. Αγχωνομαι και εγω λογω ηλικιας και φοβαμαι αλλα δε μπορω παρα να κολυμπησω με το ρεμα οπως έκανες και εσυ... Σου εύχομαι ολόψυχα συντομα να ανακοινωνεις τα ευχάριστα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...