Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, Joka είπε:

Ειναι πρωτιστως θεμα οργανισμου.

Η διατροφη βοηθαει αλλα υπαρχουν πχ ατομα που δεν τρωνε κρεας κι εχουν υψηλη χοληστερινη κ τριγλυκεριδια.

Ισορροπια θελουν ολα και μετρο.Πρωτιστως ψυχικη.

Η εγκυμοσυνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση,το να παιρνουμε σβαρνα ολους τους γιατρους επειδη νομιζουμε οτι εχουμε ολες τις αρρωστιες μονο κακο κανει και σ εμας και στο μωρο.

Το ιδιο ισχυει και για τη διατροφη στο θηλασμο.Σ ενα βιντεακι ο εξαιρετικος Παπαβεντσης ειναι κατηγορηματικος.Δεν υπαρχει συγκεκριμενη διατροφη.Καλυτερα να τρωμε κ τζανκ φουντ κι απ ολα που και που παρα ν αρρωστησουμε ψυχικα με τους περιορισμους και τις απαγορευσεις!!

Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα φυσικα.

Ψυχραιμια κοριτσια. 

Ουτε εγω καταλαβα,Thia,γι αλλη μια φορα.

Οσο για πλαστικη στην τομουλα της καισαρικης πρωτη φορα το ακουω!!!

Αυτο ξερω οτι γινεται σε ανοιχτα χειρουργεια,με μεγαλες τομες.

Εσωτερικα ραμματα,στη μητρα,μας εκαναν σε ολες!

Ο παπαβεντσης είναι θεουλης ναι κ φυσικά είναι καλύτερα να είμαστε χαλαρές στον θηλασμό γιατί αλλιώς θα τρελαθουμε. το πρώτο που θα φάω είναι μια γυρουμπα κ μετά μια πάστα σοκολατινα.  μετά πρέπει να επανέλθω σιγά σιγα γιατί ο διαβήτης κύησης δείχνει ότι υπάρχουν τάσεις να έχεις διαβήτη αργότερα άλλωστε έχω ιστορικό από τον πατέρα μου που είναι διαβητικός 40 χρονια. Μετά θέλει λίγο να προσέξω κ το βάρος μου κ την διατροφή μου κ την άσκηση. Ειδικά αν θέλω να κάνω κ δεύτερο παιδί. (Καλά ας βγει πρώτα το πρώτο με το καλό). Τα τζανκ δεν είναι τόσο θέμα κατά την γνώμη μου. αναλογως καλύτερα πχ να φας ένα μπέργκερ η μία πίτσα μια φορά στο τοσο από το να πίνεις σε καθημερινή βαση γάλα Νουνού η να τρως συσκευασμένα ψωμιά.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κ από μένα! Γέννησα κ εγώ στις 18.2 το αγόρι μου στο σπίτι μου, 3320 κ 51 εκ... 

Έσπασαν τα νερά ξημερώματα 4 η ώρα και γέννησα μετα από 18.5 ώρες, στις 10κ20 περίπου το βράδυ (κ ας είναι το 4ο παιδί...). 

Μια γεννα πολύ δύσκολη, τόσο που είχα σιγουρακι τη καισαρική αν ήμουν σε νοσοκομείο.. 

Ένα μωρό πάρα πολύ ψηλά (περίπου μια μπουνιά παραπάνω απ τη λεκάνη μου) που χρειάστηκε ώρες να κατεβάσω, με σπασμένα νερά τόσες ώρες και οπίσθια προβολή (ερχόταν ανάσκελα, η μαία δηλ αντί για μαλλιά έπιανε το πρόσωπο του). 

Πέθανα στους πόνους αλλά δόξα τω Θεω τα καταφέραμε κ γεννήθηκε όπως έπρεπε και το έζησα όπως ήθελα, στο σπίτι μου, στη ζεστασιά μου, με τη κολλητή μου, τις μαιες μου, τα φαγητά μου, τα μασάζ μου κλπ. 

Το πρωί που σηκώθηκαν τα μικρά ξετρελάθηκαν μόλις είδαν το μωρο, όλη μέρα το παίρνουν αγκαλιά κ το φιλάνε! 

Εμάς ούτε το πολύ ψηλά μας πτόησε ούτε η οπίσθια προβολή ούτε το πολύωρο σπάσιμο νερών! 

  • Μου αρέσει 14

mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geonutr-mama said:

Καλησπέρα κ από μένα! Γέννησα κ εγώ στις 18.2 το αγόρι μου στο σπίτι μου, 3320 κ 51 εκ... 

Έσπασαν τα νερά ξημερώματα 4 η ώρα και γέννησα μετα από 18.5 ώρες, στις 10κ20 περίπου το βράδυ (κ ας είναι το 4ο παιδί...). 

Μια γεννα πολύ δύσκολη, τόσο που είχα σιγουρακι τη καισαρική αν ήμουν σε νοσοκομείο.. 

Ένα μωρό πάρα πολύ ψηλά (περίπου μια μπουνιά παραπάνω απ τη λεκάνη μου) που χρειάστηκε ώρες να κατεβάσω, με σπασμένα νερά τόσες ώρες και οπίσθια προβολή (ερχόταν ανάσκελα, η μαία δηλ αντί για μαλλιά έπιανε το πρόσωπο του). 

Πέθανα στους πόνους αλλά δόξα τω Θεω τα καταφέραμε κ γεννήθηκε όπως έπρεπε και το έζησα όπως ήθελα, στο σπίτι μου, στη ζεστασιά μου, με τη κολλητή μου, τις μαιες μου, τα φαγητά μου, τα μασάζ μου κλπ. 

Το πρωί που σηκώθηκαν τα μικρά ξετρελάθηκαν μόλις είδαν το μωρο, όλη μέρα το παίρνουν αγκαλιά κ το φιλάνε! 

Εμάς ούτε το πολύ ψηλά μας πτόησε ούτε η οπίσθια προβολή ούτε το πολύωρο σπάσιμο νερών! 

Να σου ζήσει κοπέλα μου το αγοράκι σου!! Να χαίρεσαι όλα σου τα παιδάκια και να τα καμαρώνεις !! 
Χαιρομαι που σου πήγαν όλα καλά και γέννησες όπως το ήθελες! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Joka είπε:

Kορίτσια αν αποδεδειγμένα δεν υπαρχουν σοβαρές επιπλοκές οποτε επιβαλλεται η καισαρικη οι τελευταιες μερες μερα.στην κοιλιά ειναι πολυ σημαντικες για την υγεια του μωρου.

Τελειοποιείται το ανοσοποιητικό και το και το αναπνευστικο του σύστημα.

Εμενα η δικια μου που γεννηθηκε τελειομηνη,4 μερες πριν την Πητ ανεπνευσε κατευθειαν μονη της παροτι τοσο μικρούλα.

Το γεγονός μου τόνισαν και οι νεογνολογοι στη Μενν.

Μη σας πιανει βιασυνη,παρατείνετε τον τοκετο οσο γινεται,ιδανικά μεχρι η φυση να αποφασίσει ποτε ειναι η κατάλληλη στιγμη.

Οσο κι αν φαίνονται "ετοιμα" τα μωρα,αν ηταν πραγματικά ετοιμα,θα ξεκινούσε η διαδικασια απο μονη της!!!

Θα συμφωνήσω απόλυτα!! Εμένα επειδή το μωρό μου γεννήθηκε 37+4 είχε πρόβλημα με την αναπνοή του παρότι έκανα ενέσεις κορτιζόνης. Αν δεν είχα κάνει και αυτές θα ήταν χειρότερα. Όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά! Αν δεν συντρέχει δηλαδή κάποιος σοβαρός λόγος να γεννηθεί νωρίτερα ένα μωρό.

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

μέτρηση βραδινή δεν κάνω καν κ επίσης σιγά μην κάνω όλη αυτήν την μεταμεσονύκτια διαδικασία. καλά εντάξει μην αγχώνεσαι κ τόσο. αφού σε ελέγχουν κτλ και δεν έχεις διαβήτη κύησης δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα ουσιαστικό. ύπνο καλό κεγώ δεν κάνω κ το 90% των εγκύων. 9-930 να φάω κανονικότατο γεύμα μόνο αν την πέσω μετά τις 12-1. κ πάλι θα φάω κάτι προ ύπνου. αν κοιμηθώ 10 τρώω βραδινό μαξ 8.

οργανικό θα το έλεγα. είναι κληρονομικό αλλά έχει να κάνει κ με τις διατροφικές μας επιλογές και το λάιφ στάιλ καθόλη την διάρκεια της ζωής μας. σαν την χοληστερίνη ας πούμε. σίγουρα αν έχεις τάσεις κάποια πράματα το επιβαρύνουν όπως τα πολύ λίγα ή τα πολλά κιλά. θεωρώ ότι ελέγχεται όμως δεν ήρθε κ το τέλος του κόσμου. μην φτάνουμε και στα άλλα άκρα. 

εγώ ανυπομονώ να φύγει ο πλακούντας από πάνω μου. η διατροφολόγος μου υποσχέθηκε φρι γουικ μόλις γεννήσω με πιτόγυρα κ προφιτερόλια κ μετά ξανά τα κεφάλια μέσα. μάλλον το έκανε για να με συγκρατήσει όσο μπορεί μέχρι να γεννήσω γιατί είμαι αδιάκοπα λιγουριασμένη..

 

η προγεστερόνη επιβαρύνει η άτιμη...θέλει λίγη αν έχεις τάσεις.εγώ τρία ούλτρο κ μια ένεση έκανα. αν ξαναπήγαινα θα το συζητούσα με γιατρό ή τα ούλτρο ή την ένεση

όπως όλες μας. θα αντέξεις κ εσύ..

πάντως ο νο1 κανόνας για καλό ύπνο είναι να μην αγχώνεσαι που δεν κάνεις καλό ύπνο. οπότε αφέσου

πωωω...τι μου θυμισες τωρα...κ γω ετσι οπως λες περιμενα να γεννησω για να φαω επιτελους σαν ανθρωπος...και γενναω...και χανω 7 κιλα ενω ειχα παρει 4..κι ειχα ρεψει....κι αρχιζω οπως λες και γλυκα και φαγητα κανονικα...κ πιτσα κ σουβλακι..κ 18μερες μετα η μικρη ξεκινα αλλεργια...κ αρχιζω για 6 μηνες αυστηρη διατροφη αποχης γαλακτομικων ακομα καο ιχνων, σογιας, ξυδιπυ..σε σημειο φυσικα να μη τρωω τπτ απ εξω ..μονο δικες μ παρασκευες...ψωμι με αλευρι χωρις ιχνη σογιας..π φτιαχνα μονη...κ κρεατα μονο κατσικι κ κοτοπουλο ελευθερας για να μην εχουν φαει τροφες με ιχνη γλκ κ σογιας...ενα θα σου πω...αναπολουσα τις εποχες του διαβητη.... :P

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

πωωω...τι μου θυμισες τωρα...κ γω ετσι οπως λες περιμενα να γεννησω για να φαω επιτελους σαν ανθρωπος...και γενναω...και χανω 7 κιλα ενω ειχα παρει 4..κι ειχα ρεψει....κι αρχιζω οπως λες και γλυκα και φαγητα κανονικα...κ πιτσα κ σουβλακι..κ 18μερες μετα η μικρη ξεκινα αλλεργια...κ αρχιζω για 6 μηνες αυστηρη διατροφη αποχης γαλακτομικων ακομα καο ιχνων, σογιας, ξυδιπυ..σε σημειο φυσικα να μη τρωω τπτ απ εξω ..μονο δικες μ παρασκευες...ψωμι με αλευρι χωρις ιχνη σογιας..π φτιαχνα μονη...κ κρεατα μονο κατσικι κ κοτοπουλο ελευθερας για να μην εχουν φαει τροφες με ιχνη γλκ κ σογιας...ενα θα σου πω...αναπολουσα τις εποχες του διαβητη.... :P

Ε ναι ρε συ ένα γύρο κ μια πάστα είπαμε να φάμε όχι για 18 μέρες να τρώμε το καταπετασμα από τζανκ! Γι'αυτό θα πάρω διατροφή μόλις βγω από το μαιευτήριο.

Εν τω μεταξύ ποιες τροφές έχουν ίχνη σόγιας; γιατί εγώ δεν τρώω ούτως η αλλως καμία τέτοια τροφή.

Επίσης γιαούρτι κατσικισιο με πετσακι παραγωγής και κασέρι αιγοπρόβειο είναι πολύ ποιοτικά γαλακτοκομικά κ πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δυσκολεύουν τον θηλασμό. Άλλο τα τυποποιημένα.

Κότες κ αυγά τρώω μόνο από της πεθεράς μου χωριάτικα. Τα χοιρινά και τα κατσίκια του χασάπη μου είναι μια χαρά ,μοσχάρι δεν πολυτρωω.

Ψωμιά ζέας κ βρώμης μου παίρνει η μαμά μου είναι επίσης μια χαρά κ καταναλώνω μικρές ποσότητες.

Α κ φρούτα κ λαχανικά ψωνίζει επίσης η μαμά μου από βιολογικές λαϊκές η μας φέρνουν οι πελάτες μας δουλεύουμε πολύ με αγροτες


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

  1. @Τουτουνι ΠΗΤ :22-29/01 , διδυμάκια (αγοράκι και κοριτσάκι ), Μαιευτήριο : Μητέρα. Γεννήσαμε !!! Πάλι βιαστικά μωράκια !!! 5/01/2021 
  2. @demi Lou  γεννήσαμε !!! 12/01/2021
  3. @niniδιδυμάκια , γεννήσαμε !!!! 16/01/2021
  4. @Katerina 11 ΠΗΤ 4/2 , κοριτσάκι , μαιευτήριο: Έλενα , γεννήσαμε 29/01/2021 
  5. @Mari@nna ΠΗΤ :5/2 , κοριτσάκι , Μαιευτήριο :ιδιωτική κλινική επαρχίας, γεννήσαμε 8/02/2021!!
  6. @Renaki80 ΠΗΤ :6/2, κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Μητέρα, γεννήσαμε 4/2/2021!!
  7. @pharmacy ΠΗΤ : 6/2 ,κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Διαβαλκανικό, γέννησαμε 12/02/2021!!
  8. @Joka ΠΗΤ :9/2 , κοριτσάκι , Μαιευτήριο : μάλλον Λητώ, γεννησαμε 6/02/2021!!
  9. @Νινι2019 ΠΗΤ : 9/2 ,κοριτσάκι , Γερμανία, γεννήσαμε !!! 17/01/2021 
  10. @Paris.33 ΠΗΤ :10/2 , κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Ιασώ , γέννησαμε 01/02/2021!!
  11. @chris79 ΠΗΤ:11/2 ,διδυμάκια (αγοράκι και κοριτσάκι ) , Μαιευτήριο : Λητώ Γεννήσαμε !!! βιαστικά μωράκια !!!! 25/12/2020 
  12. @Andri23 ΠΗΤ : 11/2 , αγοράκι , Μαιευτήριο : Ιασώ, γεννήσαμε 3/02/2021!!
  13. @Georgia Jo ΠΗΤ :11-16/2, κοριτσάκι , Μαιευτήριο: Μητέρα , γεννήσαμε , 3/2/2021 , 
  14. papaki@ ΠΗΤ :13/2, διδυμάκια (κοριτσάκια ), Μαιευτηριο : Ιπποκράτειο  , γεννήσαμε 24/01/2021
  15. Σοφκα7 ΠΗΤ 13-17/2, αγοράκι, Μαιευτηριο : Διαβαλκανικό , γεννήσαμε 22/01/2021 
  16. @Mariachi ΠΗΤ :14/2, κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Διαβαλκανικό , γεννήσαμε 2/2/2021 
  17. @Hope.2019 ΠΗΤ :16/2 , αγοράκι , Μαιευτήριο : Ρέα, γεννήσαμε 1/2/2021 
  18.   @Sofi8 ΠΗΤ 17/2 , κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Αρεταίειο, γεννήσαμε 2/02/2021!!
  19. @mommytobe ΠΗΤ :18/2, αγοράκι, γεννήσαμε 9/02/2021!!
  20. @Geonutr-mama ΠΗΤ : 21/02, αγοράκι , Μαιευτήριο : Σπιτι, γέννησαμε 18/2/2021!!
  21. @efinikolaou  ΠΗΤ :24/2 , διδυμάκια (αγοράκι και κοριτσάκι ), Μαιευτηριο : Ιασώ, γεννήσαμε 5/02/2021!!
  22. @kateV ΠΗΤ: 26/2 , κοριτσάκι , Μαιευτηριο : Διαβαλκανικό
  23. @ Ρια new mum ΠΗΤ :26/2 , αγοράκι, μαιευτήριο : Γενεσις 
  24. @ladybag  20 ΠΗΤ:27/2, αγοράκι, Μαιευτηριο : Ιασώ 
  25. @renula ΠΗΤ : 27/2, Μαιευτηριο : Μητέρα 
  26. @Vasiliki10 ΠΗΤ : 1/3, κοριτσάκι , Μαιευτήριο : Ιασώ , γέννησαμε ερωτιαρικο μωράκι 14/02!!!
  27. @BettySt ΠΗΤ :2/3 ,κοριτσάκι , Μαιευτήριο : δημόσιο νος. Κρήτης
  28. @Nephele78 , ΠΗΤ : 5/3 , διδυμάκια (αγοράκι και κοριτσάκι ),   γεννησαμε 6/02/2021!!
  29. @Ani!! ΠΗΤ :6/3 , κοριτσάκι ,Μαιευτήριο : Έλενα

@Geonutr-mama να σου ζήσει το μωράκι σου!! Χαίρομαι πολύ που έζησες μια τέτοια τρομερή εμπειρία και τη μοιράστηκες και μαζί μας! Θέλει πολύ κουράγιο για μια τέτοια απόφαση, μπράβο σου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Ε ναι ρε συ ένα γύρο κ μια πάστα είπαμε να φάμε όχι για 18 μέρες να τρώμε το καταπετασμα από τζανκ! Γι'αυτό θα πάρω διατροφή μόλις βγω από το μαιευτήριο.

Εν τω μεταξύ ποιες τροφές έχουν ίχνη σόγιας; γιατί εγώ δεν τρώω ούτως η αλλως καμία τέτοια τροφή.

Επίσης γιαούρτι κατσικισιο με πετσακι παραγωγής και κασέρι αιγοπρόβειο είναι πολύ ποιοτικά γαλακτοκομικά κ πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δυσκολεύουν τον θηλασμό. Άλλο τα τυποποιημένα.

Κότες κ αυγά τρώω μόνο από της πεθεράς μου χωριάτικα. Τα χοιρινά και τα κατσίκια του χασάπη μου είναι μια χαρά ,μοσχάρι δεν πολυτρωω.

Ψωμιά ζέας κ βρώμης μου παίρνει η μαμά μου είναι επίσης μια χαρά κ καταναλώνω μικρές ποσότητες.

Α κ φρούτα κ λαχανικά ψωνίζει επίσης η μαμά μου από βιολογικές λαϊκές η μας φέρνουν οι πελάτες μας δουλεύουμε πολύ με αγροτες

μα δεν σχετιζεται καλε η αλλεργια του μωρου με το τζανκ που εφαγα οσες φορες τλσπ μεσα σε 18 μερες..π ανθρωπος 172 ειχα μεινει 49κιλα μετα απο εγκυμοσυνη και γεννα κ ειπα μα φαω κ απεξω προφανως καποιες φορες..η αλλεργια ειναι αλλεργια στην πρωτεινη γαλακτος...οσο για το τζανκ, προφανως και δεν ετρωγα καθε μερα γτ με ενα μωρο κολλημενο στο στηθος. πιστεψε με περνανε μερες που δεν τρως παρα ελαχιστα...αλλα ειχα χαλαρωσει κι ετρωγα επιτελους οτι ηθελα και το ψωμακι και το τυρακι και σοκολατα και σουβλακι και πιτσα...κι επιτελους χωρις μετρησεις...αλλα μετα ηρθε η αλλεργια και μου κοπηκαν τα φτερα...η αποχη γλκ ειναι πολυ πιο δυσκολη απ τη διατροφη του διαβητη πιστεψε με..εννοειται απαγορευονται και κατσικισια και προβεια προιοντα..γενικα δεν ακουμπησα τπτ τετοιο για 6 μηνες και μεχρι να κανουμε προκληση...μη σου τυχει....οσο για τη σογια,απειρες τροφες εχουν ιχνη σογιας..καταρχην ολα τα αλευρα του εμποριου που βρισκεις στα σουπερ μαρκετ κ κατεπεκταση ολες οι ζυμες και τα ψωμια ειτε ετοιμες συσκευασμενες ειτε απο φουρνους εστιατορια κλπ...ακομα ομως και να χρησιμοποιουσαν σε ενα φουρνο βιολογ αλευρι χωρις ιχνη...λεμε τωρα...που θα ξερεις οτι πριν δεν ζυμωσαν στον ιδιο παγκο ενα τσουρεκι η κατι αλλο με γαλα ή ιχνη γλκ η σογιας...επισης ιχνη σογιας εχουν απειρα συσκευασμενα τροφιμα οπως σαλτσες, ζυμαρικα..επρεπε να ψωνιζω μονο απο βιολογικα μαγαζια με προιοντα dairy free η να φτιαχνω μονη... αν ψαξεις λιγο τι ειναι η αλλεργια των βρεφων στην πρωτεινη γαλακτος,θα καταλαβεις τι σου περιγραφω...μη σου τυχει σου λεω....χαλαλι ομως γιατι οσο κι αν με ξεζουμισε και με ταλαιπωρησε και στην κοιλια και μετα, η μπεμπουλα μου μεγαλωνε και θεριευε...και δοξα τω Θεω στο 7μηνο που καναμε σταδιακη προκληση κι αρχισα κι εγω να ξανατρωω σιγα σιγα και ν βλεπουμε την.αντιδραση του οργανισμου της, πηγαν ολα καλα..!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

μα δεν σχετιζεται καλε η αλλεργια του μωρου με το τζανκ που εφαγα οσες φορες τλσπ μεσα σε 18 μερες..π ανθρωπος 172 ειχα μεινει 49κιλα μετα απο εγκυμοσυνη και γεννα κ ειπα μα φαω κ απεξω προφανως καποιες φορες..η αλλεργια ειναι αλλεργια στην πρωτεινη γαλακτος...οσο για το τζανκ, προφανως και δεν ετρωγα καθε μερα γτ με ενα μωρο κολλημενο στο στηθος. πιστεψε με περνανε μερες που δεν τρως παρα ελαχιστα...αλλα ειχα χαλαρωσει κι ετρωγα επιτελους οτι ηθελα και το ψωμακι και το τυρακι και σοκολατα και σουβλακι και πιτσα...κι επιτελους χωρις μετρησεις...αλλα μετα ηρθε η αλλεργια και μου κοπηκαν τα φτερα...η αποχη γλκ ειναι πολυ πιο δυσκολη απ τη διατροφη του διαβητη πιστεψε με..εννοειται απαγορευονται και κατσικισια και προβεια προιοντα..γενικα δεν ακουμπησα τπτ τετοιο για 6 μηνες και μεχρι να κανουμε προκληση...μη σου τυχει....οσο για τη σογια,απειρες τροφες εχουν ιχνη σογιας..καταρχην ολα τα αλευρα του εμποριου που βρισκεις στα σουπερ μαρκετ κ κατεπεκταση ολες οι ζυμες και τα ψωμια ειτε ετοιμες συσκευασμενες ειτε απο φουρνους εστιατορια κλπ...ακομα ομως και να χρησιμοποιουσαν σε ενα φουρνο βιολογ αλευρι χωρις ιχνη...λεμε τωρα...που θα ξερεις οτι πριν δεν ζυμωσαν στον ιδιο παγκο ενα τσουρεκι η κατι αλλο με γαλα ή ιχνη γλκ η σογιας...επισης ιχνη σογιας εχουν απειρα συσκευασμενα τροφιμα οπως σαλτσες, ζυμαρικα..επρεπε να ψωνιζω μονο απο βιολογικα μαγαζια με προιοντα dairy free η να φτιαχνω μονη... αν ψαξεις λιγο τι ειναι η αλλεργια των βρεφων στην πρωτεινη γαλακτος,θα καταλαβεις τι σου περιγραφω...μη σου τυχει σου λεω....χαλαλι ομως γιατι οσο κι αν με ξεζουμισε και με ταλαιπωρησε και στην κοιλια και μετα, η μπεμπουλα μου μεγαλωνε και θεριευε...και δοξα τω Θεω στο 7μηνο που καναμε σταδιακη προκληση κι αρχισα κι εγω να ξανατρωω σιγα σιγα και ν βλεπουμε την.αντιδραση του οργανισμου της, πηγαν ολα καλα..!!

Μα όχι σε πιστεύω ότι η αποχη γαλακτοκομικου είναι χειρότερη από του γλυκού γιατί στην ουσία δεν μένει τίποτα να φας. Απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι η κατανάλωση μιας ποιοτικής τροφής μπορεί να δημιουργήσει αλλεργία σε έναν άνθρωπο η ένα παιδί. Είναι δική μου πεποίθηση μπορεί τελείως αυθαίρετη αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω σαν λογική. Κάτι άλλο έχει δημιουργήσει την αλλεργία κ έχει οδηγήθει εκεί το πράμα. Αυτό λέει η λογική μου. Δηλαδή αν δω ότι το μωρό έχει αλλεργία στο κατσικίσιο γιαουρτακι που τρώω κάτι άλλο θα έχει φταίξει κ θα έχει δημιουργηθεί αυτή η αντιδραση όχι το γιαουρτακι. όχι ότι έχεις κάνει εσύ κάτι λάθος δεν το λέω με αυτην την έννοια κ στην τελική αφού το αντιμετώπισες το ελυσες κιόλας ότι κ να ήταν. Η κόρη σου δηλαδή δεν θα μπορεί να φάει γαλακτοκομικά;

  • Μπερδεμένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Τουτουνι μου σε ευχαριστώ. 

Θα ρωτήσω γιατί καταλαβαίνω πως δεν κάνουν όλοι. Κι εγώ θέλω οπωσδήποτε! 

Και μενα μου κανανε.κ η τομη ειναι εξαιρετικη,δε το περιμενα..

3 ώρες πρίν, Geonutr-mama είπε:

Καλησπέρα κ από μένα! Γέννησα κ εγώ στις 18.2 το αγόρι μου στο σπίτι μου, 3320 κ 51 εκ... 

Έσπασαν τα νερά ξημερώματα 4 η ώρα και γέννησα μετα από 18.5 ώρες, στις 10κ20 περίπου το βράδυ (κ ας είναι το 4ο παιδί...). 

Μια γεννα πολύ δύσκολη, τόσο που είχα σιγουρακι τη καισαρική αν ήμουν σε νοσοκομείο.. 

Ένα μωρό πάρα πολύ ψηλά (περίπου μια μπουνιά παραπάνω απ τη λεκάνη μου) που χρειάστηκε ώρες να κατεβάσω, με σπασμένα νερά τόσες ώρες και οπίσθια προβολή (ερχόταν ανάσκελα, η μαία δηλ αντί για μαλλιά έπιανε το πρόσωπο του). 

Πέθανα στους πόνους αλλά δόξα τω Θεω τα καταφέραμε κ γεννήθηκε όπως έπρεπε και το έζησα όπως ήθελα, στο σπίτι μου, στη ζεστασιά μου, με τη κολλητή μου, τις μαιες μου, τα φαγητά μου, τα μασάζ μου κλπ. 

Το πρωί που σηκώθηκαν τα μικρά ξετρελάθηκαν μόλις είδαν το μωρο, όλη μέρα το παίρνουν αγκαλιά κ το φιλάνε! 

Εμάς ούτε το πολύ ψηλά μας πτόησε ούτε η οπίσθια προβολή ούτε το πολύωρο σπάσιμο νερών! 

Μπραβο κοριτσι μου, χαρά στο κουραγιο σου,εισαι θεά! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου.γερο κ τυχερο το μωρακι!!να ξεκουραστεις ! Τι τελεια εικονα με τα αδερφάκια του !! να ειστε παντα ολοι καλα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Μα όχι σε πιστεύω ότι η αποχη γαλακτοκομικου είναι χειρότερη από του γλυκού γιατί στην ουσία δεν μένει τίποτα να φας. Απλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι η κατανάλωση μιας ποιοτικής τροφής μπορεί να δημιουργήσει αλλεργία σε έναν άνθρωπο η ένα παιδί. Είναι δική μου πεποίθηση μπορεί τελείως αυθαίρετη αλλά δεν μπορώ να το χωνέψω σαν λογική. Κάτι άλλο έχει δημιουργήσει την αλλεργία κ έχει οδηγήθει εκεί το πράμα. Αυτό λέει η λογική μου. Δηλαδή αν δω ότι το μωρό έχει αλλεργία στο κατσικίσιο γιαουρτακι που τρώω κάτι άλλο θα έχει φταίξει κ θα έχει δημιουργηθεί αυτή η αντιδραση όχι το γιαουρτακι. όχι ότι έχεις κάνει εσύ κάτι λάθος δεν το λέω με αυτην την έννοια κ στην τελική αφού το αντιμετώπισες το ελυσες κιόλας ότι κ να ήταν. Η κόρη σου δηλαδή δεν θα μπορεί να φάει γαλακτοκομικά;

μαλλον δεν εχεις ιδεα τι ειναι η αλλεργια των βρεφων...και δεν σε κατηγορω...λογικα δεν το εχεις ξανακουσει...αλλα καλυτερα ψαξε η ιδια για να καταλαβεις...δεν εχει να κανει με το ποιοτικο γιαουρτακι..ειναι τελειως αστοχο κι ασυνδετο αυτο που σου εχει κολλησει...εχει να κανει με δυσανεξια στην πρωτειμη γαλακτος οποιασδηποτε μορφης λογω ανωριμοτητας του πεπτικου κι ανοσολογικου τους συστηματος και συνηθως ξεπερνιεται εως το ετος..θελει σταδιακη προκληση για να δεις ποτε ειναι οκ...το παθαινουν ακομα και μωρα που σιτιζονται αποκλειστικα με φορμουλα...και γι αυτο μετα πινουν μονο στοιχειακα συνταγογραφουμενα γαλατα που δεν ειναι βασισμενα σε ζωικη πρωτεινη γαλακτος αλλα συνηθως σε υδατοδιαλυτη πατατα..η κορη μου οπως ειπα στην προκληση τα πηγε καλα δοξα ρω Θεω...αλλα ξερω και μωρακια που εχουν φτασει εως και 2ετων κι αντιμετωπιζουν προβλημα.. ειναι αναλογα την περιπτωση...εμενα με κατηυθυναν ο παιδιαλλεργιολογος και η συμβουλος μου στην αποχη και το παλεψαμε σχετικα καλα, δηλ προσεχα πολυ και δεν της προκαλουσα επιπροσθετα θεματα...στους 4 μηνες που εκανα πρωτη προκληση, ξεκινωντας να πινω μια γουλια κατσικισιο τη μερα ..απετυχε..στους 7μηνες τα καταφεραμε...και σταδιακα εισηγαγα ξανα γλκ στηννδιατροφη μου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Geonutr-mama είπε:

Καλησπέρα κ από μένα! Γέννησα κ εγώ στις 18.2 το αγόρι μου στο σπίτι μου, 3320 κ 51 εκ... 

Έσπασαν τα νερά ξημερώματα 4 η ώρα και γέννησα μετα από 18.5 ώρες, στις 10κ20 περίπου το βράδυ (κ ας είναι το 4ο παιδί...). 

Μια γεννα πολύ δύσκολη, τόσο που είχα σιγουρακι τη καισαρική αν ήμουν σε νοσοκομείο.. 

Ένα μωρό πάρα πολύ ψηλά (περίπου μια μπουνιά παραπάνω απ τη λεκάνη μου) που χρειάστηκε ώρες να κατεβάσω, με σπασμένα νερά τόσες ώρες και οπίσθια προβολή (ερχόταν ανάσκελα, η μαία δηλ αντί για μαλλιά έπιανε το πρόσωπο του). 

Πέθανα στους πόνους αλλά δόξα τω Θεω τα καταφέραμε κ γεννήθηκε όπως έπρεπε και το έζησα όπως ήθελα, στο σπίτι μου, στη ζεστασιά μου, με τη κολλητή μου, τις μαιες μου, τα φαγητά μου, τα μασάζ μου κλπ. 

Το πρωί που σηκώθηκαν τα μικρά ξετρελάθηκαν μόλις είδαν το μωρο, όλη μέρα το παίρνουν αγκαλιά κ το φιλάνε! 

Εμάς ούτε το πολύ ψηλά μας πτόησε ούτε η οπίσθια προβολή ούτε το πολύωρο σπάσιμο νερών! 

Μπραβο κουκλα!Να σου ζησει!!Σας ζηλευω!Πολυ θα το ηθελα ετσι κι εγω!!!

Εννοείται οτι με το σωστο γιατρο/μαια,αυτα δεν ειναι απαγορευτικά για ενα φυσιολογικό τοκετό!!

  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

μαλλον δεν εχεις ιδεα τι ειναι η αλλεργια των βρεφων...και δεν σε κατηγορω...λογικα δεν το εχεις ξανακουσει...αλλα καλυτερα ψαξε η ιδια για να καταλαβεις...δεν εχει να κανει με το ποιοτικο γιαουρτακι..ειναι τελειως αστοχο κι ασυνδετο αυτο που σου εχει κολλησει...εχει να κανει με δυσανεξια στην πρωτειμη γαλακτος οποιασδηποτε μορφης λογω ανωριμοτητας του πεπτικου κι ανοσολογικου τους συστηματος και συνηθως ξεπερνιεται εως το ετος..θελει σταδιακη προκληση για να δεις ποτε ειναι οκ...το παθαινουν ακομα και μωρα που σιτιζονται αποκλειστικα με φορμουλα...και γι αυτο μετα πινουν μονο στοιχειακα συνταγογραφουμενα γαλατα που δεν ειναι βασισμενα σε ζωικη πρωτεινη γαλακτος αλλα συνηθως σε υδατοδιαλυτη πατατα..η κορη μου οπως ειπα στην προκληση τα πηγε καλα δοξα ρω Θεω...αλλα ξερω και μωρακια που εχουν φτασει εως και 2ετων κι αντιμετωπιζουν προβλημα.. ειναι αναλογα την περιπτωση...εμενα με κατηυθυναν ο παιδιαλλεργιολογος και η συμβουλος μου στην αποχη και το παλεψαμε σχετικα καλα, δηλ προσεχα πολυ και δεν της προκαλουσα επιπροσθετα θεματα...στους 4 μηνες που εκανα πρωτη προκληση, ξεκινωντας να πινω μια γουλια κατσικισιο τη μερα ..απετυχε..στους 7μηνες τα καταφεραμε...και σταδιακα εισηγαγα ξανα γλκ στηννδιατροφη μου...

Γιατί είπα ότι ξέρω.χαχαχαχα το αντίθετο μάλιστα.

Άρα όμως έχω δίκιο σε αυτό που λέω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα κ δημιουργείται η αλλεργία. Όχι ότι φταίει η διατροφή σου όσο θηλαζεις αυτό εννοώ κ αυτό μου λες κ εσύ τώρα. Μετά αναγκαστικά πρέπει να την αλλάξεις. Γιατί ξεκινήσαμε να λέμε για τζανκ κ πως πρέπει να τρεφόμαστε γι'αυτό αναρωτήθηκα αν η κακή διατροφή μπορεί να προκαλέσει αλλεργία.

Η ουσία είναι ότι είναι κάτι προσωρινό κ δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τα γαλακτοκομικά αργότερα στο παιδί να έχει κάποια δυσανεξία; Αυτό δεν μου λες;

 

 

 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Ο παπαβεντσης είναι θεουλης ναι κ φυσικά είναι καλύτερα να είμαστε χαλαρές στον θηλασμό γιατί αλλιώς θα τρελαθουμε. το πρώτο που θα φάω είναι μια γυρουμπα κ μετά μια πάστα σοκολατινα.  μετά πρέπει να επανέλθω σιγά σιγα γιατί ο διαβήτης κύησης δείχνει ότι υπάρχουν τάσεις να έχεις διαβήτη αργότερα άλλωστε έχω ιστορικό από τον πατέρα μου που είναι διαβητικός 40 χρονια. Μετά θέλει λίγο να προσέξω κ το βάρος μου κ την διατροφή μου κ την άσκηση. Ειδικά αν θέλω να κάνω κ δεύτερο παιδί. (Καλά ας βγει πρώτα το πρώτο με το καλό). Τα τζανκ δεν είναι τόσο θέμα κατά την γνώμη μου. αναλογως καλύτερα πχ να φας ένα μπέργκερ η μία πίτσα μια φορά στο τοσο από το να πίνεις σε καθημερινή βαση γάλα Νουνού η να τρως συσκευασμένα ψωμιά.

Χαχα,ετσι!Εγω ενω στην εγκυμοσυνη ετρωγα σχετικα υγιεινα,τωρα μ εχει πιασει λυσσα για γλυκα κυριως!

Καλα,σουβλακια,πιτσες κλπ δεν τα κοψαμε ποτε αλλα η ορεξη που εχω τωρα δεν υπαρχει!!

Παντως κορίτσια,κοιλιά,τομη,το σωμα συνολικα εχει σχεδον επανελθει ηδη!

Απίστευτο μου φαίνεται!Ουτε κρεμα εβαζα στην κοιλιά και απο ραγαδες μηδεν!

Επανήλθα μαλιστα ηδη στα κανονικά μου ρουχα!


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Και μενα μου κανανε.κ η τομη ειναι εξαιρετικη,δε το περιμενα..

Μπραβο κοριτσι μου, χαρά στο κουραγιο σου,εισαι θεά! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου.γερο κ τυχερο το μωρακι!!να ξεκουραστεις ! Τι τελεια εικονα με τα αδερφάκια του !! να ειστε παντα ολοι καλα!

Το ζήτησες κ στο κάνανε Νεφέλη η το κάνουν ούτως η άλλως;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...