Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Sofi91 είπε:

καλημέρα κορίτσια,  να σας ρωτήσω σχετικά με τα δόντια,  ποια είναι τα σημάδια οτι βγαίνουν τα πρώτα δοντάκια? πως είναι τα ούλα πριν βγουν? Εχει τωρα 3 βραδιά δεν κοιμάται καθόλου καλά...κουτουλαμε από τη νύστα 😴😴😴...από γκρίνια μέσα στην ημέρα είναι καλά, δλδ μόνο για να φαει και όταν νυσταζει 

Καλημέρα κορίτσι μου!!τα ούλα θα είναι πρησμένα και φαίνονται πιο άσπρα, πιθανότατα θα βάζει τα δαχτυλακια στο στόμα σε συγκεκριμένο σημείο αν θέλεις μπορείς να του βάλεις κάποιο τζελ για τα δοντακια που τα ανακουφίζει πριν τον ύπνο για να δεις μήπως θα κοιμάται πιο ήρεμα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Matina87 μου ευχαριστώ! ναι είναι πρησμένα τα μπροστά κάτω ούλα πιο πολύ και άσπρα, δλδ φαίνονται τα δοντακια απο κατω, τα χερια ρα βαζει και έχω παρατηρήσει τελευταιες ημερες οτι σαν να προσπαθει να μασησει τη θηλη του μπουκαλιού..ναι έχεις δίκιο θα βάλω σήμερα το βράδυ το τζελ να δουμε πως θα παει. εσάς πόσες μέρες πήρε μέχρι να σκάσει το δοντάκι?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sofi91 είπε:

@Matina87 μου ευχαριστώ! ναι είναι πρησμένα τα μπροστά κάτω ούλα πιο πολύ και άσπρα, δλδ φαίνονται τα δοντακια απο κατω, τα χερια ρα βαζει και έχω παρατηρήσει τελευταιες ημερες οτι σαν να προσπαθει να μασησει τη θηλη του μπουκαλιού..ναι έχεις δίκιο θα βάλω σήμερα το βράδυ το τζελ να δουμε πως θα παει. εσάς πόσες μέρες πήρε μέχρι να σκάσει το δοντάκι?

Συμφωνώ με αυτά που είπε η @Matina87...εμάς έβαζε το χέρι πολύ στο στόμα και έτριβε τα ούλα εδώ και ένα μήνα ..απλά τη τελευταία εβδομάδα  περισσότερο ..και τα βράδια δεν κοιμόμαστε καλά...προχθές παρατήρησα ότι εκεί που έβαζε το χέρι έχει βγει η μυτούλα του δοντιού .επίσης , εγώ κατάλαβα ότι βγαινει δόντι και επειδή δάγκωνε έντονα το κάτω του χειλάκι,όλη τη μέρα . 

Πολύ νωρίς μου φαίνεται ότι βγάζουν πάντως..εγώ 8 μηνών έβγαλα το πρώτο 🤔🤔

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sofi91 είπε:

ναι και εμας είναι βδομάδες π έχουν αρχίσει να πρηζονται αλλά ακόμα τίποτα...πάλι αϋπνία δλδ..μα με τον έναν τρόπο μα με τον άλλον δεν τη γλυτώνουμε μου φαίνεται 😆

Ισχύει..δεν θα ηρεμήσουμε ποτέ! Καλά να είναι τα παιδάκια μας αλλά ταλαιπωρούνται .εγώ δεν έχω πως να τον απασχολησω..δεν στέκεται και όλο το απόγευμα είναι ξύπνιος . πειτε καμία ιδέα.. 😕

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κοριτσια!Κ εμένα ο δικός μου έχει 3 ημέρες που βάζει συνέχεια τα χέρια στο στομα κ γκρινιαζει.Χθες ο ύπνος του ήταν χάλια.Καθε 1,5 ώρα ξυπνουσε.Ισως τον ενοχλούν τα δόντια,ίσως το άλμα δεν ξερω.Βεβαια έχω αρχίσει κ να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να θέλει απλά να πιει γαλα.Γτ τώρα με τις στερεές δεν πίνει όπως πριν.Εσας πίνουν τις ίδιες ποσότητες γαλα?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Michaela! είπε:

Γειά σας κοριτσια!Κ εμένα ο δικός μου έχει 3 ημέρες που βάζει συνέχεια τα χέρια στο στομα κ γκρινιαζει.Χθες ο ύπνος του ήταν χάλια.Καθε 1,5 ώρα ξυπνουσε.Ισως τον ενοχλούν τα δόντια,ίσως το άλμα δεν ξερω.Βεβαια έχω αρχίσει κ να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να θέλει απλά να πιει γαλα.Γτ τώρα με τις στερεές δεν πίνει όπως πριν.Εσας πίνουν τις ίδιες ποσότητες γαλα?

Kaλημερα κορίτσια.  Κι εμένα ξυπνούσε κάθε 1-1.5 ωρα.. έτριβε τη μούρη του στη κούνια και γκρινιαζε αλλά δεν νομίζω ότι πεινάει γιατί και όταν φάει πάλι τα ίδια κάνει..πιστεύω είναι από τα δόντιατι θα κάνουμε??  Μήπως να δώσουμε λίγο ντεπον;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Η αλλαγή του γάλακτος μάλλον δεν πάει καλά. Όσο προσθέτω περισσότερες μεζούρες μέσα στο υποαλλεργικο ενώ όλη μέρα φαίνεται καλά, δύο νύχτες τώρα δεν έκλεισα μάτι. Κάθε μέρα α ώρα ξυπνάει και γκρινιαζει. Δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο εκτός απ' το γάλα. Δε ξέρω τι να κάνω. Να του δώσω πάλι σκέτο υποαλλεργικο ή να αλλάξω εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Angel92 είπε:

Kaλημερα κορίτσια.  Κι εμένα ξυπνούσε κάθε 1-1.5 ωρα.. έτριβε τη μούρη του στη κούνια και γκρινιαζε αλλά δεν νομίζω ότι πεινάει γιατί και όταν φάει πάλι τα ίδια κάνει..πιστεύω είναι από τα δόντιατι θα κάνουμε??  Μήπως να δώσουμε λίγο ντεπον;

 

 

 

 

 

Καλημέρα κορίτσια!!εγώ πάντως του έχω δώσει ντεπον 3 με 4 φορές για τα δοντακια του..απλά ο γιατρός μου είπε 4 ml κ εγώ του δίνω λιγο λιγότερο όταν χρειάζεται για να μην το συνηθίσει ο οργανισμός του ..

 

πρίν από 3 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Η αλλαγή του γάλακτος μάλλον δεν πάει καλά. Όσο προσθέτω περισσότερες μεζούρες μέσα στο υποαλλεργικο ενώ όλη μέρα φαίνεται καλά, δύο νύχτες τώρα δεν έκλεισα μάτι. Κάθε μέρα α ώρα ξυπνάει και γκρινιαζει. Δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο εκτός απ' το γάλα. Δε ξέρω τι να κάνω. Να του δώσω πάλι σκέτο υποαλλεργικο ή να αλλάξω εταιρεία;

Καλημέρα κορίτσι μου εγώ νομίζω θα έδινα το υποαλλεργικο πάλι..ο παιδίατρος τι λέει; Σε λίγο καιρό θα πάμε κ στο ν 2..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!εγώ πάντως του έχω δώσει ντεπον 3 με 4 φορές για τα δοντακια του..απλά ο γιατρός μου είπε 4 ml κ εγώ του δίνω λιγο λιγότερο όταν χρειάζεται για να μην το συνηθίσει ο οργανισμός του ..

 

Και ηρέμησε με το ντεπον??

πρίν από 5 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Η αλλαγή του γάλακτος μάλλον δεν πάει καλά. Όσο προσθέτω περισσότερες μεζούρες μέσα στο υποαλλεργικο ενώ όλη μέρα φαίνεται καλά, δύο νύχτες τώρα δεν έκλεισα μάτι. Κάθε μέρα α ώρα ξυπνάει και γκρινιαζει. Δε μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο εκτός απ' το γάλα. Δε ξέρω τι να κάνω. Να του δώσω πάλι σκέτο υποαλλεργικο ή να αλλάξω εταιρεία;

Εγώ λέω να συνεχίσεις το υποαλλεργικο που έπινε αν συμφωνεί και ο γιατρός σου..οι πολλές αλλαγές δεν κάνουν καλό . .εκτός κι αν υπάρχει λόγος..δλδ αν τον πειράζει το συγκεκριμένο υποαλλεργικο...ποπο νυστάζω τόσο πολύ ..είμαι ξύπνια όλο το βράδυ 😔

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Angel92 είπε:

Και ηρέμησε με το ντεπον??

Εγώ λέω να συνεχίσεις το υποαλλεργικο που έπινε αν συμφωνεί και ο γιατρός σου..οι πολλές αλλαγές δεν κάνουν καλό . .εκτός κι αν υπάρχει λόγος..δλδ αν τον πειράζει το συγκεκριμένο υποαλλεργικο...ποπο νυστάζω τόσο πολύ ..είμαι ξύπνια όλο το βράδυ 😔

Ναι ναι ηρέμησε σε μισή ώρα με 40 λεπτά..

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραα κορίτσια, από ότι βλέπω όλες πάνω κάτω τα ίδια.. μήπως μπαίνουμε στο επόμενο αλμα?? 🫣🫣

14 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ισχύει..δεν θα ηρεμήσουμε ποτέ! Καλά να είναι τα παιδάκια μας αλλά ταλαιπωρούνται .εγώ δεν έχω πως να τον απασχολησω..δεν στέκεται και όλο το απόγευμα είναι ξύπνιος . πειτε καμία ιδέα.. 😕

αν τον αφήσεις κάτω στο γυμναστήριο ή σε κανένα στρωματακι κάθεται? εμένα τώρα γυρίζει και προσπαθεί να συρθεί..οπότε παλεύει εκεί πάνω κάτω στο στρώμα χχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Έδωσα πρώτη φορά λίγη πατάτα κι έγινε χαμός. Ο μικρός δεν ήθελε να σταματήσει. Οπότε απ' αύριο ξεκινάω τροφές και γάλα εννοείται υποαλλεργικο. Στο νερό στάζουμε δύο σταγόνες λεμόνι; Ή όχι;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Τι την ήθελα την αλλαγή με το γάλα; Το μωρό έχει κολικους όπως παλιά.... Ελπίζω να στρώσει γρήγορα. 

Επίσης κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω. Τι ποσότητα δίνω φαγητού τώρα που ξεκινήσαμε; Όσο θέλει;

12 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Θα το δοκιμάσω ...τι να πω?! 

Μείνε στο υποαλλεργικο γάλα χωρίς δεύτερη σκέψη!!!!!!

Εκτός κι αν τώρα που διαβάζω όλες εσάς δε φταίει το γάλα αλλά δόντια ή άλμα. Εγώ πάντως για σιγουριά το σταμάτησα. Δύο νύχτες το μωρό ξυπνάει κάθε μία με δύο ώρες και κλαίει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...