Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Μπράβο και εγώ αυτό ήξερα οκ από Δευτέρα θα πάρω τα μέτρα μου 😅😅 

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Laky είπε:

Τι την ήθελα την αλλαγή με το γάλα; Το μωρό έχει κολικους όπως παλιά.... Ελπίζω να στρώσει γρήγορα. 

Επίσης κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω. Τι ποσότητα δίνω φαγητού τώρα που ξεκινήσαμε; Όσο θέλει;

Μείνε στο υποαλλεργικο γάλα χωρίς δεύτερη σκέψη!!!!!!

Εκτός κι αν τώρα που διαβάζω όλες εσάς δε φταίει το γάλα αλλά δόντια ή άλμα. Εγώ πάντως για σιγουριά το σταμάτησα. Δύο νύχτες το μωρό ξυπνάει κάθε μία με δύο ώρες και κλαίει!!!

Εγω στην αρχή εδινα κουταλιτσες, 5-6 την πρώτη μέρα, λίγες παραπάνω την επόμενη και μετα ανέβαζα γραμμάρια. Γυρω στις 10-12 μέρες φτάσαμε τα 180-200 γρ. Καλυτερα σταδιακά για να δεις και πόσο μπορεί να αντέξει το στομαχακι του μωρού και πως αντιδράει.  καλή σας αρχή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 ώρες πρίν, Sofi91 είπε:

Καλημεραα κορίτσια, από ότι βλέπω όλες πάνω κάτω τα ίδια.. μήπως μπαίνουμε στο επόμενο αλμα?? 🫣🫣

αν τον αφήσεις κάτω στο γυμναστήριο ή σε κανένα στρωματακι κάθεται? εμένα τώρα γυρίζει και προσπαθεί να συρθεί..οπότε παλεύει εκεί πάνω κάτω στο στρώμα χχαχαχα

Λες να μπαίνουμε?? Ωχ ωχ..23-26εβδομαδες δεν είναι να έρθει? Εγώ είμαι νωρίτερα ..πφφ

Ψιλοκαθεται αλλα πολύ λίγο.. πώς να περάσει όλη η μέρα έτσι? Αφού κοιμάται ελάχιστα . Επίσης το βράδυ,χαμός ..😜

Κι έμενα προσπαθεί και νευριάζει μετά από λίγο και βάζει τα κλάματα .

 

 

 

 

8 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Έδωσα πρώτη φορά λίγη πατάτα κι έγινε χαμός. Ο μικρός δεν ήθελε να σταματήσει. Οπότε απ' αύριο ξεκινάω τροφές και γάλα εννοείται υποαλλεργικο. Στο νερό στάζουμε δύο σταγόνες λεμόνι; Ή όχι;

Εμένα μου είπε να βάζω λάδι και λεμόνι αφού το βράσω και το αλεσω .

1 hour ago, Sofi91 είπε:

Εγω στην αρχή εδινα κουταλιτσες, 5-6 την πρώτη μέρα, λίγες παραπάνω την επόμενη και μετα ανέβαζα γραμμάρια. Γυρω στις 10-12 μέρες φτάσαμε τα 180-200 γρ. Καλυτερα σταδιακά για να δεις και πόσο μπορεί να αντέξει το στομαχακι του μωρού και πως αντιδράει.  καλή σας αρχή!!

Εγώ δίνω όσο θέλει αλλά μέχρι 15-20 κουταλιές τρώει..του βάζω σε ένα πολύ μικρό μπολακι και δεν το αδειάζει..στην αρχή συμπλήρωνα και με γάλα γιατί δεν χορταινε αλλά κουραζόταν να μασουλαει..πλέον δεν χρειάζεται συμπλήρωμα ..μάλλον χορταινει .

εμείς κορίτσια ξεκινησαμε κοτόσουπα και στις 21/4 θ αρχίσουμε κρέμα βρώμης ..ο γιατρος μου είχε γράψει ριζαλευρο αλλά δεν θέλω να του δώσω..τι άλλο μπορώ,ξέρετε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Μαρτυρική η νύχτα. Όλη νύχτα έκλαιγε ανά μισή ώρα το πολύ. Δε κλείσαμε μάτι. Μήπως το γάλα μαζί με τη πρώτη φορά που έφαγε του έπεσε πολύ βαριά; Δε ξέρω. Είμαι κουρέλι τρίτη νύχτα άυπνη.

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Λες να μπαίνουμε?? Ωχ ωχ..23-26εβδομαδες δεν είναι να έρθει? Εγώ είμαι νωρίτερα ..πφφ

Ψιλοκαθεται αλλα πολύ λίγο.. πώς να περάσει όλη η μέρα έτσι? Αφού κοιμάται ελάχιστα . Επίσης το βράδυ,χαμός ..😜

Κι έμενα προσπαθεί και νευριάζει μετά από λίγο και βάζει τα κλάματα .

 

 

 

 

Εμένα μου είπε να βάζω λάδι και λεμόνι αφού το βράσω και το αλεσω .

Εγώ δίνω όσο θέλει αλλά μέχρι 15-20 κουταλιές τρώει..του βάζω σε ένα πολύ μικρό μπολακι και δεν το αδειάζει..στην αρχή συμπλήρωνα και με γάλα γιατί δεν χορταινε αλλά κουραζόταν να μασουλαει..πλέον δεν χρειάζεται συμπλήρωμα ..μάλλον χορταινει .

εμείς κορίτσια ξεκινησαμε κοτόσουπα και στις 21/4 θ αρχίσουμε κρέμα βρώμης ..ο γιατρος μου είχε γράψει ριζαλευρο αλλά δεν θέλω να του δώσω..τι άλλο μπορώ,ξέρετε?

Και εγώ δεν θέλω να δίνω ριζάλευρο και εχω σκεφτει να δίνω βρώμη, να την κάνω porridge. Αλλιώς τραχανά ή γιαουρτάκι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς μουλιάζουμε για 5-10 λεπτά σε νερό από το βραστήρα 3 κουταλιές της σούπας βρώμη, στραγγίζουμε να φύγει το πολύ ζουμί και πολτοποιούμε στο μουλτι με μισή/μία μπανάνα (συνήθως κάνω και για τον μεγάλο και βάζω 6 κουταλιές και 1 μπανάνα).

Στο φαγητό λάδι και λεμόνι.

Στις ποσότητες, έκανα από την αρχή φουλ ποσότητα και έτρωγε όσο ήθελε. Δεν το πήγα σταδιακά. Γάλα δε δίνω συμπληρωματικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Και εγώ δεν θέλω να δίνω ριζάλευρο και εχω σκεφτει να δίνω βρώμη, να την κάνω porridge. Αλλιώς τραχανά ή γιαουρτάκι. 

Και τι ώρα θα το δίνουμε??

11 ώρες πρίν, Melie είπε:

Εμείς μουλιάζουμε για 5-10 λεπτά σε νερό από το βραστήρα 3 κουταλιές της σούπας βρώμη, στραγγίζουμε να φύγει το πολύ ζουμί και πολτοποιούμε στο μουλτι με μισή/μία μπανάνα (συνήθως κάνω και για τον μεγάλο και βάζω 6 κουταλιές και 1 μπανάνα).

Στο φαγητό λάδι και λεμόνι.

Στις ποσότητες, έκανα από την αρχή φουλ ποσότητα και έτρωγε όσο ήθελε. Δεν το πήγα σταδιακά. Γάλα δε δίνω συμπληρωματικά.

Καλή ιδέα με τη βρώμη ..σ ευχαριστώ κορίτσι .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Angel92 είπε:

Και τι ώρα θα το δίνουμε??

Καλή ιδέα με τη βρώμη ..σ ευχαριστώ κορίτσι .

@Angel92ήθελα να σε ρωτήσω για τα μπιμπερο την τρύπα στη θηλή προς τον ουρανίσκο δεν την κρατάς;;βγαζει πολύ γάλα αυτές τις μέρες ο μικρούλης μου και δεν ξέρω τι φταίει..επίσης κορίτσια είναι φυσιολογικό να βγάζει φρούτοκρεμα οταν ρευεται μετά το γάλα το απόγευμα που την εφαγε στις 12 το μεσημέρι;βλέπω ότι το μωρό θελει τις στέρεες αλλά μάλλον το στομαχακι του δεν είναι έτοιμο..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Όλες μετά το φαγητό δίνεται από πάνω γάλα; Ή όποτε πεινάσει μετά του κάνετε; Επίσης μετά το φαγητό τα ρευεται κανονικά; Εγώ σήμερα ξεκίνησα πατάτα, καρότο και κολοκύθι. Πόσες ημέρες τα κρατάω και μετά προσθέτω τα φρούτα; Και ανά πόσες ημέρες προσθέτω άλλο φρούτο ή λαχανικό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Όλες μετά το φαγητό δίνεται από πάνω γάλα; Ή όποτε πεινάσει μετά του κάνετε; Επίσης μετά το φαγητό τα ρευεται κανονικά; Εγώ σήμερα ξεκίνησα πατάτα, καρότο και κολοκύθι. Πόσες ημέρες τα κρατάω και μετά προσθέτω τα φρούτα; Και ανά πόσες ημέρες προσθέτω άλλο φρούτο ή λαχανικό;

Δεν υπάρχει κάτι σταθερό εμάς τον πρώτο μήνα μας έχει φρούτοκρεμα ως δεύτερο γεύμα και φαρίν λακτε ή ρυζαλευρο το απόγευμα.. μόλις κλεισουμε τον 6ο θα ξεκινήσουμε λαχανικά ..φρούτα και λαχανικά προσθέτουμε ανά 3 με 4 μέρες. ..εμάς ρευεται κανονικά και καμιά φορά δυσανασχετεί και θέλει να ρευτει και στο ενδιάμεσο..από πάνω γάλα δίνεις όταν τρώει ακόμη λίγο από το φαγητό του και δεν χορταινει όταν φτάσει να τρώει γύρω στα 150- 200 γραμ δεν χρειάζεται να δίνεις κ γάλα μετά..εμείς σήμερα έφαγε την φρούτοκρεμα και μετά από μισή ώρα έκλαιγε ήθελε και γάλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η μπέμπα τρώει πολύ καλα τα πουρεδακια που της φτιάχνω,απλά δεν της αρέσει η βανίλια και σιχαίνεται το μπρόκολο. Οπότε δεν της ξαναεδωσα.τπτ απ' τα δύο. Προτιμώ να τρώει όλο το φαγητό της χωρίς αυτά,πάρα να τρώει πέντε κουταλιές με το ζόρι. Τρελαίνεται για αβοκάντο,μιλάμε τσιριζει για να της δίνω πιο γρήγορα 🤣 Βάζω αχλάδι 🍐, μήλο,μπανάνα 🍌 και μπόλικο αβοκάντο 🥑 και ξετρελαίνεται. Είναι ακριβό όμως δυστυχώς,έχει και ακριβά γούστα η κόρη μου η Βίρνα Δράκου 🤣

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα δε ρευεται πάντα, πολλές φορές ρευεται στα μισά του γεύματος.

Σ ο,τι αφορά το νέο γεύμα, εμείς τα κάναμε πολύ σταδιακά, ένα νέο κάθε μήνα. Αλλά δεν είναι κανόνας, ξέρω πολλούς που δεν το κάνουν έτσι.

Όσο για το αβοκάντο, κι εδώ γίνεται χαμός με αυτό! Γενικά μας έχει σώσει η λαϊκή, μειώνει κατά πολύ το κόστος, κι αυξάνει την ποιότητα. Να 'ναι καλά ο άντρας μου που κουβαλάει κάθε Σάββατο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

@Angel92ήθελα να σε ρωτήσω για τα μπιμπερο την τρύπα στη θηλή προς τον ουρανίσκο δεν την κρατάς;;βγαζει πολύ γάλα αυτές τις μέρες ο μικρούλης μου και δεν ξέρω τι φταίει..επίσης κορίτσια είναι φυσιολογικό να βγάζει φρούτοκρεμα οταν ρευεται μετά το γάλα το απόγευμα που την εφαγε στις 12 το μεσημέρι;βλέπω ότι το μωρό θελει τις στέρεες αλλά μάλλον το στομαχακι του δεν είναι έτοιμο..

Ναι ναι προς τον ουρανίσκο . Ρευεται γενικά μόλις φάει? Μήπως δεν ρευεται και του κάθεται πάνω? 

Νομίζω είναι πολλές ώρες μετά για να βγάζει Φρουτοκρεμα.Ή μήπως τρώει μεγαλύτερη ποσότητα Φρουτοκρεμα απ' όσο αντέχει?!

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Όλες μετά το φαγητό δίνεται από πάνω γάλα; Ή όποτε πεινάσει μετά του κάνετε; Επίσης μετά το φαγητό τα ρευεται κανονικά; Εγώ σήμερα ξεκίνησα πατάτα, καρότο και κολοκύθι. Πόσες ημέρες τα κρατάω και μετά προσθέτω τα φρούτα; Και ανά πόσες ημέρες προσθέτω άλλο φρούτο ή λαχανικό;

Γάλα δεν του δίνω εγώ αν έχει φάει φαγητό παρά μόνο αν και όποτε δείξει να πεινάει . 

Μετά το φαγητό μου ρευεται συνήθως..τον κρατάω λίγο όρθιο όπως όταν πίνει γάλα . Από ότι ξέρω πρέπει να μένει σταθερά κάποιο λαχανικό /φρούτο για 3 μέρες να δεις αν του κάνει αλλεργία ή δυσανεξία και μετά να προσθέτεις το επόμενο .

πρίν από 35 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια η μπέμπα τρώει πολύ καλα τα πουρεδακια που της φτιάχνω,απλά δεν της αρέσει η βανίλια και σιχαίνεται το μπρόκολο. Οπότε δεν της ξαναεδωσα.τπτ απ' τα δύο. Προτιμώ να τρώει όλο το φαγητό της χωρίς αυτά,πάρα να τρώει πέντε κουταλιές με το ζόρι. Τρελαίνεται για αβοκάντο,μιλάμε τσιριζει για να της δίνω πιο γρήγορα 🤣 Βάζω αχλάδι 🍐, μήλο,μπανάνα 🍌 και μπόλικο αβοκάντο 🥑 και ξετρελαίνεται. Είναι ακριβό όμως δυστυχώς,έχει και ακριβά γούστα η κόρη μου η Βίρνα Δράκου 🤣

έλα βρε @Blue Velvetπου χαθήκατε? Σας σκεφτόμουν εσένα και τη Βίρνα σου .🤣🤣Άρα συνεχίζετε δυναμικά ..μπράβο .Εμεις δεν έχουμε αρχίσει ακόμα τα ενδιάμεσα( κρέμες,φρουτοκρεμες κλπ) και ανυπομονώ!!έλιωσα από μόνη μου λίγη μπανάνα στο χέρι και του έδωσα και τρελάθηκε από τη χαρά του! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ναι ναι προς τον ουρανίσκο . Ρευεται γενικά μόλις φάει? Μήπως δεν ρευεται και του κάθεται πάνω? 

Νομίζω είναι πολλές ώρες μετά για να βγάζει Φρουτοκρεμα.Ή μήπως τρώει μεγαλύτερη ποσότητα Φρουτοκρεμα απ' όσο αντέχει?!

Γάλα δεν του δίνω εγώ αν έχει φάει φαγητό παρά μόνο αν και όποτε δείξει να πεινάει . 

Μετά το φαγητό μου ρευεται συνήθως..τον κρατάω λίγο όρθιο όπως όταν πίνει γάλα . Από ότι ξέρω πρέπει να μένει σταθερά κάποιο λαχανικό /φρούτο για 3 μέρες να δεις αν του κάνει αλλεργία ή δυσανεξία και μετά να προσθέτεις το επόμενο .

έλα βρε @Blue Velvetπου χαθήκατε? Σας σκεφτόμουν εσένα και τη Βίρνα σου .🤣🤣Άρα συνεχίζετε δυναμικά ..μπράβο .Εμεις δεν έχουμε αρχίσει ακόμα τα ενδιάμεσα( κρέμες,φρουτοκρεμες κλπ) και ανυπομονώ!!έλιωσα από μόνη μου λίγη μπανάνα στο χέρι και του έδωσα και τρελάθηκε από τη χαρά του! 

Καλημέρα κορίτσια!!ναι ρευεται κανονικά κ αρκετά μπορει κ 2 φορές..τώρα για την ποσότητα της φτουτοκρεμας δεν τον πιέζω να φάει αν του έδινα κ άλλο νομίζω θα την έτρωγε θα δοκιμασω να την αλεθω ακόμη περισσότερο,αν κ νομίζω δεν γίνεται, μήπως του είναι πιο εύκολο να την χωνέψει..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ναι ναι προς τον ουρανίσκο . Ρευεται γενικά μόλις φάει? Μήπως δεν ρευεται και του κάθεται πάνω? 

Νομίζω είναι πολλές ώρες μετά για να βγάζει Φρουτοκρεμα.Ή μήπως τρώει μεγαλύτερη ποσότητα Φρουτοκρεμα απ' όσο αντέχει?!

Γάλα δεν του δίνω εγώ αν έχει φάει φαγητό παρά μόνο αν και όποτε δείξει να πεινάει . 

Μετά το φαγητό μου ρευεται συνήθως..τον κρατάω λίγο όρθιο όπως όταν πίνει γάλα . Από ότι ξέρω πρέπει να μένει σταθερά κάποιο λαχανικό /φρούτο για 3 μέρες να δεις αν του κάνει αλλεργία ή δυσανεξία και μετά να προσθέτεις το επόμενο .

έλα βρε @Blue Velvetπου χαθήκατε? Σας σκεφτόμουν εσένα και τη Βίρνα σου .🤣🤣Άρα συνεχίζετε δυναμικά ..μπράβο .Εμεις δεν έχουμε αρχίσει ακόμα τα ενδιάμεσα( κρέμες,φρουτοκρεμες κλπ) και ανυπομονώ!!έλιωσα από μόνη μου λίγη μπανάνα στο χέρι και του έδωσα και τρελάθηκε από τη χαρά του! 

Καλημέρα ❤️ Εμείς με αυτά ξεκινήσαμε,δεν έχουμε δοκιμάσει κάτι άλλο. Έχω ατμομαγειρα και βάζω μέσα γλυκοπατάτα καρότο κολοκυθάκι,τα πολτοποιω και ρίχνω στο τέλος ελαιόλαδο και λεμόνι. Για πρωινό της αλεθω αχλάδι μήλο μπανάνα και αβοκάντο και κάνω περισσότερο,γιατί τρώω και εγώ μαζί της 🤣 Την άλλη εβδομάδα έχουμε παιδίατρο και θα τον ρωτήσω για τραχανά και βρώμη. Καλά έκανες και του έδωσες φρούτο,βάλε κ άλλα στο μενού,θα ξετρελαθει. Έχουν βιταμίνες και είναι πολύ νόστιμα,τα τρώνε με μεγάλη ευχαρίστηση ❤️

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...