Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Α, θα σας πω Εγώ τι περνούσαν,  να πάρετε μια ιδέα από τη πεθερά-γιαγιά μου όπως μου τα έλεγε η μαμά μου... πριν σαραντίσει το μωρο (βλέπε μεγάλος αδερφός μου) , ήρθε η θεία μου (βλέπε κόρη της, αδερφή του μπαμπά μου ) με περίοδο στο σπίτι μας να δει το μωρό και το είχε πει στη γιαγιά μου γιατί δήθεν παλιά έλεγαν ότι δεν έπρεπε αλλά αυτή δε το είπε στη μαμά μου και τι έκανε η αθεόφοβη... η θεωρία έλεγε παλιά ότι αν δει το ασαράντιστο γυναίκα με περίοδο έπρεπε να πλυθεί το μωρο με το αίμα της για να μη πάθει κάποιο κακό (!!!) Οπότε η γιαγιά μου η έξυπνη (που κατά τ άλλα εγω αγαπάω αλλά τώρα καταλαβαίνω τη μάνα μου) , χωρις να τη δει η μαμά μου έριξε κρυφά μέσα στη λεκάνη (που έκαναν όλοι μαζί μπάνιο το βρέφος τότε λες Κ ήταν αξιοθέατο) τη βρώμικη σερβιέτα της θείας μου (!!!!!) Κορίτσια σιχάθηκα μόνο που το άκουσα! Και μετά της το είπε κιόλας Χωρίς ντροπή ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ!!!! Την είχα σκοτώσει επί τόπου όμως!!!!

Έχω πάθει σοκ😲😲😲 Δεν έχω τι να πω,είναι ίσως ο,τι χειρότερο έχω ακούσει .. ντρέπομαι για λογαριασμό της, ειλικρινά! 

@anrianaφαίνονται αυτές από μικρές. Όταν γίνουν μάνες,κράζουν τις άλλες μαμάδες και δίνουν ηλίθιες συμβουλές, χωρίς καν να τους το ζητήσει κανείς. Σίγουρα θα έχεις διαβάσει πικροχολα σχόλια για το θηλασμό,το ξένο γάλα,την πιπίλα, την συγκοιμηση,τις "υπερβολικές" αγκαλιές στα παιδιά,το μπάνιο,το αυστηρό πρόγραμμα κτλ. Από μικρές χώνονται στα προσωπικά των άλλων και όταν μεγαλώσουν,γίνονται οι χειρότερες πεθερές 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Kallibabyboy είπε:

Καλησπέρα ! Εμένα στο θηλάστρο που έχω πάρει , έλεγε στις οδηγίες να μην πλύνω το σωληνάκι καθώς δεν έρχεται σε επαφή με το γάλα παρά μόνο λειτουργεί για τον αέρα που χρειάζεται για να γίνεται η κίνηση στο θηλαστρο . Χμμμ ίσως αν του έριχνες ζεστό αέρα με το πιστολάκι ; Ελπίζω να μην πέταξα κοτσάνα 🫣

χαχαχαχα καλέ τι κοτσάνα ! Το έκανα και με το πιστολάκι .. αλλά δεν έπιασε το κόλπο!

πρίν από 49 λεπτά , Melie είπε:

Εγώ έχω Philips Avent και το πλένω κανονικά, και το αποστειρώνω (στο manual λέει ότι δεν χρειάζεται). Πάντα έχει μικρές σταγονιτσες μέσα. Δεν έρχεται σε επαφή με το γάλα όμως, οπότε δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Το κάνω σχεδόν οχτώ μήνες τώρα.

Καμιά ηλεκτροπληξία φοβάμαι μην πάθω 😂! Ίσως δεν πρέπει να είναι πολύ βρεγμένο. 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Kallibabyboy είπε:

Καλησπέρα ! Εμένα στο θηλάστρο που έχω πάρει , έλεγε στις οδηγίες να μην πλύνω το σωληνάκι καθώς δεν έρχεται σε επαφή με το γάλα παρά μόνο λειτουργεί για τον αέρα που χρειάζεται για να γίνεται η κίνηση στο θηλαστρο . Χμμμ ίσως αν του έριχνες ζεστό αέρα με το πιστολάκι ; Ελπίζω να μην πέταξα κοτσάνα 🫣

Κι έμενα έλεγε το ίδιο της medela το διπλό . Μήπως δεν έπρεπε να το πλύνεις? Εγώ το έπλυνα μια φορά και καταστράφηκε..το αντικατέστησα και είναι και ακριβά τα ανταλλακτικά της medela 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Κι έμενα έλεγε το ίδιο της medela το διπλό . Μήπως δεν έπρεπε να το πλύνεις? Εγώ το έπλυνα μια φορά και καταστράφηκε..το αντικατέστησα και είναι και ακριβά τα ανταλλακτικά της medela 

Έτσι έλεγαν οι οδηγίες 🤷‍♀️! Το πήρε τελικά ο άντρας μου στην δουλειά του που έχουν ένα μηχάνημα που βγάζει αέρα με πίεση και μου το στέγνωσε ! Δεν το ξαναπλένω πάντως .. αφού δεν περνάει το γάλα από εκεί εξάλλου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, thel είπε:

Έτσι έλεγαν οι οδηγίες 🤷‍♀️! Το πήρε τελικά ο άντρας μου στην δουλειά του που έχουν ένα μηχάνημα που βγάζει αέρα με πίεση και μου το στέγνωσε ! Δεν το ξαναπλένω πάντως .. αφού δεν περνάει το γάλα από εκεί εξάλλου!

Τώρα δουλεύει κανονικά ?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Angel92 είπε:

Τώρα δουλεύει κανονικά ?

Ναι κανονικά ! Ελπίζω να μην χαλάσει ... το έχω τόσο καιρό το θήλαστρο και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ... κρίμα είναι ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;πώς είναι τα ζουζουνακια σας;Εμείς αυτές τις μέρες έχουμε ανησυχία μάλλον από τα δοντακια ίσως και αλμα ταυτόχρονα..από εχθές δεν τρώει ούτε την φρούτοκρεμα ούτε την φαριν λακτε ενώ την έτρωγε όλη μόλις φάει 2 με 3 κουταλιτσες αρχίζει γκρινιάζει και κλαίει..επίσης άλλαξα μπιμπερο γιατί με το προηγούμενο είχα προσέξει πως ζοριζόταν χρησιμοποιούσα της nuk τα παλιά με την στενή θηλή και τώρα τα καινούργια με τον φαρδύ λαιμό,δεν πνίγεται όμως το πίνει πολύ γρήγορα σε 8 λεπτά περίπου 180-210 ml δεν είναι πολύ γρήγορα;μήπως πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε;πώς είναι τα ζουζουνακια σας;Εμείς αυτές τις μέρες έχουμε ανησυχία μάλλον από τα δοντακια ίσως και αλμα ταυτόχρονα..από εχθές δεν τρώει ούτε την φρούτοκρεμα ούτε την φαριν λακτε ενώ την έτρωγε όλη μόλις φάει 2 με 3 κουταλιτσες αρχίζει γκρινιάζει και κλαίει..επίσης άλλαξα μπιμπερο γιατί με το προηγούμενο είχα προσέξει πως ζοριζόταν χρησιμοποιούσα της nuk τα παλιά με την στενή θηλή και τώρα τα καινούργια με τον φαρδύ λαιμό,δεν πνίγεται όμως το πίνει πολύ γρήγορα σε 8 λεπτά περίπου 180-210 ml δεν είναι πολύ γρήγορα;μήπως πειράζει;

Καλησπέρα κορίτσια !!Μπορεί να είναι και άλμα .περνάνε κάποιες φάσεις απ' ότι ξέρω με τις τροφές γενικά .εμας άρχισε να βγαίνει  το πρώτο δόντι .το είδα σήμερα και χάρηκα πολύ..έχει αρκετή ανησυχία και γκρίνια κι εμάς ..ίσως απ' αυτό.Ακομα φαγητό τρώμε δεν ,αρχίσαμε φρουτοκρεμες για να σας πω εντυπώσεις .

Κι εγώ αυτά της nuk με τη φαρδιά θηλή χρησιμοποιώ εδώ και 3 μήνες ..με έχουν βολεψει πολύ.Μια χαρά είναι καλέ..εκεί μέχρι το 10λεπτο νομίζω πρέπει να το πίνουν αλλιώς μπορεί να ζοριζονται και να χρειάζονται μεγαλύτερο μέγεθος θηλή .εμείς χρησιμοποιούμε τη medium τώρα και το τρώει σε 7-8 λεπτά το πολύ . Και γουλιες μεγάλες να βγάζει στην αρχη και να πνίγεται είναι λογικό όταν παίρνει μεγαλύτερο μέγεθος θηλή , αν άλλαξες και ροή .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!Μπορεί να είναι και άλμα .περνάνε κάποιες φάσεις απ' ότι ξέρω με τις τροφές γενικά .εμας άρχισε να βγαίνει  το πρώτο δόντι .το είδα σήμερα και χάρηκα πολύ..έχει αρκετή ανησυχία και γκρίνια κι εμάς ..ίσως απ' αυτό.Ακομα φαγητό τρώμε δεν ,αρχίσαμε φρουτοκρεμες για να σας πω εντυπώσεις .

Κι εγώ αυτά της nuk με τη φαρδιά θηλή χρησιμοποιώ εδώ και 3 μήνες ..με έχουν βολεψει πολύ.Μια χαρά είναι καλέ..εκεί μέχρι το 10λεπτο νομίζω πρέπει να το πίνουν αλλιώς μπορεί να ζοριζονται και να χρειάζονται μεγαλύτερο μέγεθος θηλή .εμείς χρησιμοποιούμε τη medium τώρα και το τρώει σε 7-8 λεπτά το πολύ . Και γουλιες μεγάλες να βγάζει στην αρχη και να πνίγεται είναι λογικό όταν παίρνει μεγαλύτερο μέγεθος θηλή , αν άλλαξες και ροή .

Καλημέρα κορίτσι μου!σε ευχαριστώ πολύ!ναι και εγώ τις medium χρησιμοποιώ..η αλήθεια είναι ότι βγάζει και μεγαλύτερες γουλιες αυτές τις μέρες.Και εσείς νωρίς νωρίς βγάλατε δοντακια 😁Μετά το Πάσχα έχουμε ραντεβού στον παιδίατρο για εμβόλιο γινόμαστε 6 μηνών θα το συζητήσω κ μαζί του για την φρουτοκρεμα κ την φαριν λακτε..προς το παρόν σκέφτομαι να μην τον ζοριζω και να του κάνω φρούτοκρεμα χωρίς πορτοκάλι σήμερα μήπως την φάει..φαρίν λακτε δεν θα του δώσω καθόλου αυτές τις μέρες θα δοκιμάσω ξανά αργότερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!σε ευχαριστώ πολύ!ναι και εγώ τις medium χρησιμοποιώ..η αλήθεια είναι ότι βγάζει και μεγαλύτερες γουλιες αυτές τις μέρες.Και εσείς νωρίς νωρίς βγάλατε δοντακια 😁Μετά το Πάσχα έχουμε ραντεβού στον παιδίατρο για εμβόλιο γινόμαστε 6 μηνών θα το συζητήσω κ μαζί του για την φρουτοκρεμα κ την φαριν λακτε..προς το παρόν σκέφτομαι να μην τον ζοριζω και να του κάνω φρούτοκρεμα χωρίς πορτοκάλι σήμερα μήπως την φάει..φαρίν λακτε δεν θα του δώσω καθόλου αυτές τις μέρες θα δοκιμάσω ξανά αργότερα..

Περίεργο που δεν τρώει ούτε τη φαρίν λακτε..αυτή δεν είναι γλυκιά?? Ναι μη τον ζοριζεις..γενικά εμάς μας είχε πει ο γιατρός αν κάτι δεν το θέλει να το αφήνουμε για 15-20 μέρες και να ξαναπροσπαθουμε.

Ο μικρός μου έφαγε σήμερα πρώτη φορά κοτόσουπα και δεν του πολυαρεσε :( και με τη κρεατοσουπα βέβαια τις 2-3 πρώτες φορές δεν ήθελε και τώρα πλέον τη τσακίζει.

Γενικά είναι λίγο κακοδιαθετος νομίζω από τα δόντια ..

Εσάς πως είναι; @Matina87 δοκίμασες ξανά Φρουτοκρεμα χωρίς Πορτοκαλι? Τι άλλο του βάζεις μέσα?

Να ζήσει ο γλυκουλης .. και εμείς έχουμε εμβόλιο μετά το Πάσχα ..θα είμαστε 5 μηνών!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Περίεργο που δεν τρώει ούτε τη φαρίν λακτε..αυτή δεν είναι γλυκιά?? Ναι μη τον ζοριζεις..γενικά εμάς μας είχε πει ο γιατρός αν κάτι δεν το θέλει να το αφήνουμε για 15-20 μέρες και να ξαναπροσπαθουμε.

Ο μικρός μου έφαγε σήμερα πρώτη φορά κοτόσουπα και δεν του πολυαρεσε :( και με τη κρεατοσουπα βέβαια τις 2-3 πρώτες φορές δεν ήθελε και τώρα πλέον τη τσακίζει.

Γενικά είναι λίγο κακοδιαθετος νομίζω από τα δόντια ..

Εσάς πως είναι; @Matina87 δοκίμασες ξανά Φρουτοκρεμα χωρίς Πορτοκαλι? Τι άλλο του βάζεις μέσα?

Να ζήσει ο γλυκουλης .. και εμείς έχουμε εμβόλιο μετά το Πάσχα ..θα είμαστε 5 μηνών!!

Σήμερα δεν έβαλα πορτοκάλι και την έφαγε όλη και το απόγευμα του εκανα και φαρίν λακτε και την έφαγε όλη όμως από τότε έχει κάνει 4 φορές εμετό κ έχω κατααγχωθει..τώρα είναι η ώρα του να πιει γάλα αλλά ο γιατρός μου είπε να του δώσω λίγο μόνο και και ώρα μετά τον τελευταίο εμετό..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Matina87 είπε:

Σήμερα δεν έβαλα πορτοκάλι και την έφαγε όλη και το απόγευμα του εκανα και φαρίν λακτε και την έφαγε όλη όμως από τότε έχει κάνει 4 φορές εμετό κ έχω κατααγχωθει..τώρα είναι η ώρα του να πιει γάλα αλλά ο γιατρός μου είπε να του δώσω λίγο μόνο και και ώρα μετά τον τελευταίο εμετό..

Από τι μπορεί να ναι;; Σου είπε; Μπας και έχει κάποια ιωσουλα;να τον πειράξει κάτι από αυτ που έφαγε αποκλείεται;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Angel92 είπε:

Από τι μπορεί να ναι;; Σου είπε; Μπας και έχει κάποια ιωσουλα;να τον πειράξει κάτι από αυτ που έφαγε αποκλείεται;

Είχε ξαναβγάλει μετά την φαριν λακτε όχι όμως τόσο πολύ και νόμιζα πως ήταν από το γάλα.. ευτυχώς τώρα ηρέμησε και δεν ξαναέκανε κοιμηθηκε και νηστικός αν και πεινούσε ο γλυκούλης μου τόσο καλό μωράκι είναι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια,  να σας ρωτήσω σχετικά με τα δόντια,  ποια είναι τα σημάδια οτι βγαίνουν τα πρώτα δοντάκια? πως είναι τα ούλα πριν βγουν? Εχει τωρα 3 βραδιά δεν κοιμάται καθόλου καλά...κουτουλαμε από τη νύστα 😴😴😴...από γκρίνια μέσα στην ημέρα είναι καλά, δλδ μόνο για να φαει και όταν νυσταζει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...