Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 minute ago, Lila ki said:

      Εγώ δεν ξέρω απο χοριακες αλλά όπως λέμε τα κορίτσια μας ενδιαφέρει ο διπλασιασμός …. Και θεωρώ είναι μια χαρά η χοριακη σου !!! Με το καλό τη Κυριακή ! Μπράβο κοπέλα μου ! Να πάνε όλα καλα !

       

      18 minutes ago, Blue Velvet said:

      Σας ευχαριστώ πολύ ❤️ Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ η όχι,γιατί και ο γιατρός μου είπε ότι είναι λίγο χαμηλή..Ελπίζω να διπλασιαστεί...

      Θα διπλασιαστεί θα δεις . Δ κερω έτσι νιώθω μέσα μ …

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 45 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Οι εξετάσεις έγραφαν για όλα τα ΣΜΝ όπως χλαμύδια, μύκητες,τριχομοναδες,ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα, στρεπτόκοκκο, σταφυλόκοκκο και άλλα πολλά. Όλα αρνητικά βέβαια.

Απλώς μου έχει πει ότι το αμνιακό υγρό είναι ελαφρώς κίτρινο λόγω των ούρων του μωρού 

Με το καλό κορίτσι μου!!! Εν τέλει πότε γεννας;; Πέμπτη;;

Εγώ όλα αυτά τα είχα κάνει στο 1ο τρίμηνο. Τώρα δεν ανησυχώ γι αυτα γιατί δεν υπάρχει φόβος να έχω κολλήσει κάτι. Μόνο για μύκητες σκέφτηκα αλλά αφού δεν έχω άλλα συμπτώματα νομίζω όλα καλά. Διάβασα κι άλλες περιπτώσεις που έχουν πιο κιτρινα υγρά.. Άλλωστε κιτρινα είχα και πριν την εγκυμοσύνη σε κάποιες συγκεκριμένες μέρες του κύκλου..

Για το αμνιακό τι να σου πω. Και στα σεμινάρια που κάναμε μας έλεγαν ότι είναι διάφανο το υγρό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@SpiridoulaK με το καλο!!!! Σύντομα θα ζήσεις το θαύμα!! Ανυπομονούμε να μάθουμε λεπτομέρειες.

Κοριτσια το αμνιακό ειναι διαφανο σαν νερο, σε περίπτωση που αλλαξει χρωμα προς πρασινοκιτρινο ειναι επειδη το μωρο θα κανει κακα στην μητρα πραγμα που δεν ειναι καλο. 

Εαν χανεις αμνιακο δεν υπαρχει περίπτωση να μην το καταλαβεις ειναι λες και χανεις π.χ μισο ποτηρι νερο ανα τακτα χρονικα διαστήματα

Επίσης εαν χανεις αμνιακο σιγα σιγα δεν σημαίνει οτι το αμνιακο θα φανει οτι ειναι λιγοτερο στο υπερηχο αφου το μωρο μπορει να το αναπληρώσει.οποτε εσυ μπορει να χανεις αλλα στον υπερηχο να ειναι οκ η ποσοτητα. Επειδη το περασα ήταν πολυ δυσκολη εμπειρια δεν θελω να την θυμαμαι καθως υπηρχαν παρα πολλοι κινδυνοι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Amalia! είπε:

Εγώ όλα αυτά τα είχα κάνει στο 1ο τρίμηνο. Τώρα δεν ανησυχώ γι αυτα γιατί δεν υπάρχει φόβος να έχω κολλήσει κάτι. Μόνο για μύκητες σκέφτηκα αλλά αφού δεν έχω άλλα συμπτώματα νομίζω όλα καλά. Διάβασα κι άλλες περιπτώσεις που έχουν πιο κιτρινα υγρά.. Άλλωστε κιτρινα είχα και πριν την εγκυμοσύνη σε κάποιες συγκεκριμένες μέρες του κύκλου..

Για το αμνιακό τι να σου πω. Και στα σεμινάρια που κάναμε μας έλεγαν ότι είναι διάφανο το υγρό. 

Ναι είχα κάνει κι εγώ στο πρώτο τρίμηνο προληπτικά αλλά μου είπε ότι πριν τον τοκετό πρέπει να ξανακάνουμε καλλιέργεια.

Ότι μας πει ο γιατρός μας κορίτσια μου.

πρίν από 15 λεπτά , Laura♡ είπε:

@SpiridoulaK με το καλο!!!! Σύντομα θα ζήσεις το θαύμα!! Ανυπομονούμε να μάθουμε λεπτομέρειες.

Κοριτσια το αμνιακό ειναι διαφανο σαν νερο, σε περίπτωση που αλλαξει χρωμα προς πρασινοκιτρινο ειναι επειδη το μωρο θα κανει κακα στην μητρα πραγμα που δεν ειναι καλο. 

Εαν χανεις αμνιακο δεν υπαρχει περίπτωση να μην το καταλαβεις ειναι λες και χανεις π.χ μισο ποτηρι νερο ανα τακτα χρονικα διαστήματα

Επίσης εαν χανεις αμνιακο σιγα σιγα δεν σημαίνει οτι το αμνιακο θα φανει οτι ειναι λιγοτερο στο υπερηχο αφου το μωρο μπορει να το αναπληρώσει.οποτε εσυ μπορει να χανεις αλλα στον υπερηχο να ειναι οκ η ποσοτητα. Επειδη το περασα ήταν πολυ δυσκολη εμπειρια δεν θελω να την θυμαμαι καθως υπηρχαν παρα πολλοι κινδυνοι.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Με το καλό όλες μας 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Jiji είπε:

ναι εγώ κορίτσια και μάλιστα μου είχανε πει ότι δεν είναι διαβητης κυησης αλλά κανονικος τύπου 2...τώρα έχω κόψει την ινσουλίνη κ απλά κάνω μετρήσεις να δούμε τι γίνεται μετά τον τοκετό!μέχρι στιγμής πάω μαι χαρά και νομίζω στις 6 βδομάδες θα πρέπει να κάνω πάλι την εξέταση γλυκόζης για να δούμε σίγουρα.. 

Σε ρωτάω διότι οποία κοπέλα έχει κάνει διαβήτη κύησης συνήθως εχει μεγάλο παιδί ενώ εσύ όχι.....εγώ έχω κ το ελέγχω με διατροφή αλλά ανησυχώ διότι ο μπέμπης μου είναι αρκετά μεγάλος .....την τρίτη θα πάω γιατρό στο ίδιο μηχάνημα να δω τι γίνεται ....καλή δύναμη με τη μπέμπα σου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , geozak είπε:

Σε ρωτάω διότι οποία κοπέλα έχει κάνει διαβήτη κύησης συνήθως εχει μεγάλο παιδί ενώ εσύ όχι.....εγώ έχω κ το ελέγχω με διατροφή αλλά ανησυχώ διότι ο μπέμπης μου είναι αρκετά μεγάλος .....την τρίτη θα πάω γιατρό στο ίδιο μηχάνημα να δω τι γίνεται ....καλή δύναμη με τη μπέμπα σου 

Κορίτσι μου θύμισε μου πόσων εβδομάδων είσαι εσύ και το βάρος του μπέμπη σου;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο περίπου ηταν το βάρος του εμβρύου σας  στις 33 εβδομάδες κύησης; Εμένα 1950 γραμμάρια περίπου ενώ είχε μείνει πίσω περίπου 2 βδομαδες στην κοιλιά.. τη Δευτέρα έχω πάλι ραντεβού, εχω άγχος λόγω προϋπάρχουσας υπέρτασης ότι θα μείνει πίσω στην ανάπτυξη. Έχει καμία άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites

Πως είστε κορίτσια σήμερα?? Εγώ για κάποιο λόγο νιώθω παρα πολυ καλά σήμερα, ξεκούραστη, χαλαρή! Άνετη! Λες και δεν είμαι έγκυος.. και να πω ότι κοιμήθηκα καλά? Ολο το βράδυ στριφογυριζα για να βολευτώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ εγω παρότι πονούσα το βράδυ κ δεν κοιμήθηκα καλα τώρα είμαι μια χαρα.Έκανα καρδιοτογραφημα σήμερα δεν είδαμε κάτι ανυσηχητικο καναμε κ κολπική καλλιέργεια κ την επόμενη βδομάδα θα κάνουμε υπέρηχο κ μετά ερχομαι Αθηνα.

@DINA86δεν έχω παρόμοια εμπειρία εμενα πάντως στις 35 βδομαδες ήταν 2240.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Amalia! είπε:

Πως είστε κορίτσια σήμερα?? Εγώ για κάποιο λόγο νιώθω παρα πολυ καλά σήμερα, ξεκούραστη, χαλαρή! Άνετη! Λες και δεν είμαι έγκυος.. και να πω ότι κοιμήθηκα καλά? Ολο το βράδυ στριφογυριζα για να βολευτώ!

Απόλαυσε το οσο μπορείς αφου σε καθε επομενη εγκυμοσυνη δεν θα υπάρχουν περιθώρια ξεκούρασης!!!

Εγω απο την αλλη νιωθω πολυ κουρασμένη !! Με δυο παιδια που εχουν τοσες αναγκες νιωθω πως εξαντλούμαι με γοργους ρυθμους!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Laura♡ είπε:

Απόλαυσε το οσο μπορείς αφου σε καθε επομενη εγκυμοσυνη δεν θα υπάρχουν περιθώρια ξεκούρασης!!!

Εγω απο την αλλη νιωθω πολυ κουρασμένη !! Με δυο παιδια που εχουν τοσες αναγκες νιωθω πως εξαντλούμαι με γοργους ρυθμους!!!

Όντως με ένα παιδί ακόμα δεν ξέρω πως θα τα έβγαζα περα! Σίγουρα θα χρειαζόμουν βοήθεια μέσα στο σπίτι.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Amalia! είπε:

Όντως με ένα παιδί ακόμα δεν ξέρω πως θα τα έβγαζα περα! Σίγουρα θα χρειαζόμουν βοήθεια μέσα στο σπίτι.. 

Με ενα ακομα και εγκυος δεν ειναι τοσο δυσκολο:)

Με δυο και έγκυος ειναι σίγουρα πολυ απαιτητικο!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Efaki είπε:

Καλησπέρα κ εγω παρότι πονούσα το βράδυ κ δεν κοιμήθηκα καλα τώρα είμαι μια χαρα.Έκανα καρδιοτογραφημα σήμερα δεν είδαμε κάτι ανυσηχητικο καναμε κ κολπική καλλιέργεια κ την επόμενη βδομάδα θα κάνουμε υπέρηχο κ μετά ερχομαι Αθηνα.

@DINA86δεν έχω παρόμοια εμπειρία εμενα πάντως στις 35 βδομαδες ήταν 2240.

Όλα μια χαρά!!! Είμαστε με τις μέρες μάλλον! Κι εγώ θα πάω για κτγρ τη Δευτέρα! Αν και πιστεύω δε θα δείξει κάτι γιατί μέσα στην ημέρα δεν έχω συσπάσεις..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Εγώ προσπαθώ να προετοιμαστώ ψυχολογικά για τη Δευτέρα...πως να χωνέψω τόσο σύντομα ότι γεννάω;

Εχω τρομοκρατηθεί με την ιδέα του χειρουργείου.

Κατά τα άλλα πήγα σήμερα στη κλινική να ανοίξω φάκελο,μου πήραν αίμα για τις προεγχειρητικές εξετάσεις και μετά πήγα στον γυναικολόγο για καρδιοτοκογραφημα. Η μπέμπα είναι σούπερ και πολύ κινητική. Θα πάω κι αύριο κλινική με τον άντρα μου για μοριακό τεστ και μετά μια τελευταία φορά στο ιατρείο του γυναικολόγου για τις τελευταίες λεπτομέρειες και καρδιοτοκογραφημα.

Σε μια ώρα θα πάμε με τον άντρα μου σε έναν καρδιολόγο για ένα τσεκ απ που πρέπει να κάνω και θα κάνει κι εκείνος.... Σε ότι γιατρό χρειάζεται να πάω εγώ κλείνω ραντεβού και για εκείνον γιατί οι άντρες από μόνοι τους δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθούν να κάνουν προληπτικό έλεγχο σε τίποτα όσον αφορά την υγεία τους...τι είναι αυτό το πράγμα ρε παιδί μου.... Τώρα δε τη γλύτωσε!!!! Χαχαχα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα είχα γιατρό. Όλα καλά τα βρήκε κ η μπέμπα πήρε βάρος! Μου είπε ότι θα με βάλει 8 ή 9 Φλεβάρη να γεννήσω που θα είμαι 37+4. 

@Laura♡ σε νιώθω απόλυτα. Κ εγώ με δύο νήπια στο σπίτι, τα οποία έχω σταματήσει από το σχολείο γιατί ήταν συνεχώς άρρωστα. Κ όπως το βλέπω από Μάρτη θα πάνε ξανά γιατί πρέπει να προστατευσουμε το μωράκι.. δεν ξέρω πως θα την παλέψουμε.. ευτυχώς έχω το σύζυγό που βοηθάει πάρα πολύ!

@geozak κ εγώ με διαβήτη κύησης που ρυθμίζω με διατροφή, έχω μικρό μωράκι. 

@DINA86 εγώ είχα υψηλές πιθανότητες για προεκλαμψία με βάση την αυχενική και έπαιρνα salospir. Ευτυχώς όμως μέχρι τώρα δεν έχω κάνει υψηλή πίεση ούτε λεύκωμα στα ούρα. Στις 33+5 ήταν 1950 γρ κ τώρα που είμαι 35+5 είναι περίπου 2200. Στην αρχή είχα αγχωθει αρκετά αλλά τώρα αφού βλέπω ότι παίρνει βάρος έχω ηρεμήσει. Απλά θα είναι μικρούλα. Εσένα δεν παίρνει βάρος σε κάθε εξέταση? Ο γιατρός σου τι σου λέει?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Arden είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα είχα γιατρό. Όλα καλά τα βρήκε κ η μπέμπα πήρε βάρος! Μου είπε ότι θα με βάλει 8 ή 9 Φλεβάρη να γεννήσω που θα είμαι 37+4. 

@Laura♡ σε νιώθω απόλυτα. Κ εγώ με δύο νήπια στο σπίτι, τα οποία έχω σταματήσει από το σχολείο γιατί ήταν συνεχώς άρρωστα. Κ όπως το βλέπω από Μάρτη θα πάνε ξανά γιατί πρέπει να προστατευσουμε το μωράκι.. δεν ξέρω πως θα την παλέψουμε.. ευτυχώς έχω το σύζυγό που βοηθάει πάρα πολύ!

@geozak κ εγώ με διαβήτη κύησης που ρυθμίζω με διατροφή, έχω μικρό μωράκι. 

@DINA86 εγώ είχα υψηλές πιθανότητες για προεκλαμψία με βάση την αυχενική και έπαιρνα salospir. Ευτυχώς όμως μέχρι τώρα δεν έχω κάνει υψηλή πίεση ούτε λεύκωμα στα ούρα. Στις 33+5 ήταν 1950 γρ κ τώρα που είμαι 35+5 είναι περίπου 2200. Στην αρχή είχα αγχωθει αρκετά αλλά τώρα αφού βλέπω ότι παίρνει βάρος έχω ηρεμήσει. Απλά θα είναι μικρούλα. Εσένα δεν παίρνει βάρος σε κάθε εξέταση? Ο γιατρός σου τι σου λέει?

Είναι ευχαριστημένος μέχρι τώρα απλά με αγχώνουν οι συνεχείς εξετάσεις φοβάμαι ότι κάποια μέτρηση δεν θα του αρέσει και θα με βάλει αρον αρον για καισαρική 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...