Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

κι εγώ φοβόμουν  πολύ κορίτσια αλλά μόλις είδα τη μπέμπα όντως τα ξέχασα όλα...η καισαρική έγινε πολύ γρήγορα δεν πονεσα ούτε από την επισκληρηδιο...μόνο την επόμενη μέρα πονουσα πολύ αλλά με τα παυσίπονα παλεύεται κάπως...τώρα περπατάω κανονικά αν κ δεν έχω επανέλθει πλήρως...πάντως οπότε την κοιτάω τα ξεχνάω όλα κ θέλω κ δεύτερο χαχαχα

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Κορίτσια σήμερα 37 εβδομάδες.

Η μπέμπα 2930γρ .

Τη Δευτέρα 30/01 γεννάω με καισαρική γιατί δεν έχω αμνιακό υγρό. Θα είμαι 37+4. 

Το καρδιοτοκογραφημα είναι τέλειο όμως.

Θα πάω και αύριο στον γιατρό το πρωί και θα κανονίσω κάποιες λεπτομέρειες για τη κλινική. 

είμαι σοκαρισμένη.... αγχωμενη,έχω αγωνία και ανυπομονησία να γνωρίσω τη μπέμπα μου. Δε το πιστεύω ότι ήρθε η ώρα. 

Μπράβο...... όλα να πάνε κατ' ευχήν... επιτέλους να δεις το μπεμπακι σου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Amalia! είπε:

Κι εγώ το βράδυ έχω.. και κάθε φορά αγχώνομαι αν ήρθε η ώρα ή όχι! Μόλις δω οτι δεν είναι συγχρονισμενες προσπαθώ να κοιμάμαι για να ηρεμώ.. Έχεις χρονομετρησει κάθε πότε έρχονται?

Αχ και φυσιολογικός να ήταν πάλι θα ετρεμες όπως κι εμείς! Σκέψου ότι τη Δευτέρα θα έχεις αγκαλιά το μωράκι σου, πολύ πολύ γρήγορα! Τα έχεις όλα έτοιμα??

Σε ευχαριστώ πολύ Αμαλία μου.

Ναι τα έχω όλα έτοιμα!!!

Μόνο εγώ δεν είμαι έτοιμη χαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Amalia! είπε:

Άμα σε αγχώνει καλά κάνεις.. εγώ έχω πολλές, του τύπου να έρχονται όλο το βράδυ συνέχεια, κάθε 10', μετά στα 4', μετά στα 25', μετά στα 3' κοκ.. οπότε τις μετράω για καμιά ωρα για να ξερω τι γίνεται! Κάποια στιγμή νυστάζω και κοιμάμαι.. 

Κορίτσια από κολπικα υγρά πως τα πάτε? Τις τελευταίες μέρες έχω αυξημένα, κάπως πιο κίτρινα.. έχετε κι εσείς? 

Έχεις σαν νερό ή παχύρρευστα;; Μήπως να το πεις αυτό στον γυναικολόγο σου να κάνεις καλλιέργεια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Έχεις σαν νερό ή παχύρρευστα;; Μήπως να το πεις αυτό στον γυναικολόγο σου να κάνεις καλλιέργεια 

Πιο παχυρευστα έχω πάντα.. συνήθως πιο λευκά, τις τελευταίες μέρες είναι πιο κιτρινα. Κάναμε τη γενική καλλιέργεια και δεν έδειξε κατι. Το είπα στον γιατρό δεν τον ανησυχεί, αφού δεν έχω άλλες ενοχλήσεις. Εσύ έχεις?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Amalia! είπε:

Πιο παχυρευστα έχω πάντα.. συνήθως πιο λευκά, τις τελευταίες μέρες είναι πιο κιτρινα. Κάναμε τη γενική καλλιέργεια και δεν έδειξε κατι. Το είπα στον γιατρό δεν τον ανησυχεί, αφού δεν έχω άλλες ενοχλήσεις. Εσύ έχεις?

Εγώ έχω αρκετά υγρά σε όλη την εγκυμοσύνη. Είναι όλα καθαρά απλώς είναι αυξημένα λόγω των ορμονών που τα προκαλούν. Έκανα καλλιέργεια πριν μια εβδομάδα για μικρόβια, σταφυλόκοκκο κτλ. Είναι μια χαρά! Απλώς μου έχει πει ότι αν είναι ελαφρώς κίτρινα ίσως υπάρχει και αμνιακό υγρό στα υγρά αυτά που βγαίνουν οπότε θέλει προσοχή αν παρατηρούμε κάποια αλλαγή στο χρώμα και τη σύσταση τους.

Link to comment
Share on other sites

@SpiridoulaKμε το καλο Σπυριδουλα μου λιγες μερουλες εμειναν! Ολα θα γινουν γρηγορα πιστευω κ δεν θα καταλαβεις τπτ, μετα θα εχεις αγκαλιτσα το μωρακι σου και οπως λεει κ η @Jiji τα ξεχνας ολα! 
@Jiji μου τι ωραια που γυρισες σπιτακι!! Λογικο να εχεις τοσες αποριες νομιζω κ εγω ετσι θα ειμαι, ολα μας ειναι αγνωστα, θα μαθαινουμε καθημερινα! 
 

Κοριτσια εμενα ο γιατρος για τον κοκκυτη μου ειπε να μην το κανω γιατι ειναι τριπλο εμβολιο, δεν ξερω γιατι δεν θελει η φοβαται κατι..οποτε τον ακουω τι να κανω…επισης στον κδτκ επειδη κανω εκει στο ιατρειο του δεν παιρνω στα χερια μου καποιο χαρτι απλα μου λεει αν ειναι ολα καλα..

Σχετικα με τα υγρα που ανεφεραν καποια κοριτσια κ εγω εχω περισσοτερα, παχυρευστα, λευκα κ αοσμα. Εγω δεν νιωθω συσπασεις, δεν ειμαι σιγουρη τουλαχιστον..το μωρο πιστευω δεν εχει πολυ χωρο για να κινηθει γιατι οι κινησεις του γενικα εχουν μειωθει..σε λιγο παω στον γιατρο να δω τι θα μου πει!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Εγώ έχω αρκετά υγρά σε όλη την εγκυμοσύνη. Είναι όλα καθαρά απλώς είναι αυξημένα λόγω των ορμονών που τα προκαλούν. Έκανα καλλιέργεια πριν μια εβδομάδα για μικρόβια, σταφυλόκοκκο κτλ. Είναι μια χαρά! Απλώς μου έχει πει ότι αν είναι ελαφρώς κίτρινα ίσως υπάρχει και αμνιακό υγρό στα υγρά αυτά που βγαίνουν οπότε θέλει προσοχή αν παρατηρούμε κάποια αλλαγή στο χρώμα και τη σύσταση τους.

Μου φαίνεται περίεργο το αμνιακό να κάνει τα υγρά κιτρινα, αφού το ίδιο είναι διάφανο. Επίσης δεν είναι ρευστά εμένα, και το αμνιακό μου ήταν οκ προχθές. Οπότε πιστεύω δεν είναι κάτι τέτοιο. Μπορεί απλά να μην είναι τίποτα. Στην καλλιέργεια που έκανες, μπορείς να δεις και να μου πεις ακριβώς για τι μικρόβια σε εξέτασαν? Όχι τα αποτελέσματα σου φυσικά.. την πρώτη στήλη που γράφει τι εξέτασαν.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Amalia! είπε:

Άμα σε αγχώνει καλά κάνεις.. εγώ έχω πολλές, του τύπου να έρχονται όλο το βράδυ συνέχεια, κάθε 10', μετά στα 4', μετά στα 25', μετά στα 3' κοκ.. οπότε τις μετράω για καμιά ωρα για να ξερω τι γίνεται! Κάποια στιγμή νυστάζω και κοιμάμαι.. 

Κορίτσια από κολπικα υγρά πως τα πάτε? Τις τελευταίες μέρες έχω αυξημένα, κάπως πιο κίτρινα.. έχετε κι εσείς? 

Κ εγώ έχω πολλά από την αρχή της εγκυμοσύνης..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κορίτσια!@SpiridoulaK  με το καλό γλυκιά μου!!!Θα είμαι στο κατόπι σου...Την Πέμπτη αν όλα πάνε καλά!@Jiji ,τι ωραία που γυρίσατε σπιτάκι σας!!Πάντα τέτοιες χαρές.Λοιπον τα δικά μου νέα.Την προηγούμενη Παρασκευή ήμουν Αθήνα στον γιατρό.Μου είπε λοιπόν να κάνω δυο φορές nest γιατί το ένα μωράκι είναι δύο φορές τυλιγμένο με τον ομφ.λωρο.Και είπαμε να με ξαναδεί μετά από δέκα μέρες την Δευτέρα για να κανονίσουμε τα του τοκετού.Στην Αθήνα θα πάω μια μέρα πριν,την Κυριακή.Τον ρώτησα τον άνθρωπο αν υπάρχει λόγος να έρθω πιο νωρίς στην Αθήνα,για σιγουριά και μου είπε ότι μπορώ να γυρίσω άφοβα σπίτι μου.Μενω σε επαρχιακή πόλη πέντε ώρες από την Αθήνα.Την Τρίτη που πήγα να κάνω nest στο νοσοκομείο (δουλεύω εκεί και τους το ζήτησα σαν χάρη)ενώ ήταν όλα καλά μου λένε τι κάθεσαι και δεν πας Αθήνα;Το ίδιο μου είπαν και σήμερα.Ενω το nest ήταν καλό, άρχισε να μου λέει σήκω φύγε αύριο για Αθήνα.Περιττο να σας πω ότι μου χάλασε η διάθεση κι άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες.Τελικα με την κουβέντα με τον άντρα μου ξεχάστηκα κι έχω ηρεμήσει... Αύριο κλείνω 36 βδομάδες .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jiji είπε:

κι εγώ φοβόμουν  πολύ κορίτσια αλλά μόλις είδα τη μπέμπα όντως τα ξέχασα όλα...η καισαρική έγινε πολύ γρήγορα δεν πονεσα ούτε από την επισκληρηδιο...μόνο την επόμενη μέρα πονουσα πολύ αλλά με τα παυσίπονα παλεύεται κάπως...τώρα περπατάω κανονικά αν κ δεν έχω επανέλθει πλήρως...πάντως οπότε την κοιτάω τα ξεχνάω όλα κ θέλω κ δεύτερο χαχαχα

Κ εγώ έχω καλή εμπειρία από την καισαρική. Το ίδιο είπα μόλις γέννησα.. άντε πάμε για το τρίτο! ΧΑ ΧΑ!  

πρίν από 9 λεπτά , Marla@ είπε:

Γειά σας κορίτσια!@SpiridoulaK  με το καλό γλυκιά μου!!!Θα είμαι στο κατόπι σου...Την Πέμπτη αν όλα πάνε καλά!@Jiji ,τι ωραία που γυρίσατε σπιτάκι σας!!Πάντα τέτοιες χαρές.Λοιπον τα δικά μου νέα.Την προηγούμενη Παρασκευή ήμουν Αθήνα στον γιατρό.Μου είπε λοιπόν να κάνω δυο φορές nest γιατί το ένα μωράκι είναι δύο φορές τυλιγμένο με τον ομφ.λωρο.Και είπαμε να με ξαναδεί μετά από δέκα μέρες την Δευτέρα για να κανονίσουμε τα του τοκετού.Στην Αθήνα θα πάω μια μέρα πριν,την Κυριακή.Τον ρώτησα τον άνθρωπο αν υπάρχει λόγος να έρθω πιο νωρίς στην Αθήνα,για σιγουριά και μου είπε ότι μπορώ να γυρίσω άφοβα σπίτι μου.Μενω σε επαρχιακή πόλη πέντε ώρες από την Αθήνα.Την Τρίτη που πήγα να κάνω nest στο νοσοκομείο (δουλεύω εκεί και τους το ζήτησα σαν χάρη)ενώ ήταν όλα καλά μου λένε τι κάθεσαι και δεν πας Αθήνα;Το ίδιο μου είπαν και σήμερα.Ενω το nest ήταν καλό, άρχισε να μου λέει σήκω φύγε αύριο για Αθήνα.Περιττο να σας πω ότι μου χάλασε η διάθεση κι άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες.Τελικα με την κουβέντα με τον άντρα μου ξεχάστηκα κι έχω ηρεμήσει... Αύριο κλείνω 36 βδομάδες .

Κρίμα να σου χαλάνε τη διάθεση εφόσον το nst είναι καλό. Εσύ να κάνεις ότι σου πει ο γιατρός σου..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Amalia! είπε:

Άμα σε αγχώνει καλά κάνεις.. εγώ έχω πολλές, του τύπου να έρχονται όλο το βράδυ συνέχεια, κάθε 10', μετά στα 4', μετά στα 25', μετά στα 3' κοκ.. οπότε τις μετράω για καμιά ωρα για να ξερω τι γίνεται! Κάποια στιγμή νυστάζω και κοιμάμαι.. 

Κορίτσια από κολπικα υγρά πως τα πάτε? Τις τελευταίες μέρες έχω αυξημένα, κάπως πιο κίτρινα.. έχετε κι εσείς? 

Εμένα τα κολπικά υγρά έχουν αυξηθεί πάρα πολύ! Είναι άχρωμα άοσμα άλλα πολλά! Δηλαδή βάζω οπωσδήποτε σερβιετάκι αλλιώς νιώθω(και είμαι) μούσκεμα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Amalia! είπε:

Μου φαίνεται περίεργο το αμνιακό να κάνει τα υγρά κιτρινα, αφού το ίδιο είναι διάφανο. Επίσης δεν είναι ρευστά εμένα, και το αμνιακό μου ήταν οκ προχθές. Οπότε πιστεύω δεν είναι κάτι τέτοιο. Μπορεί απλά να μην είναι τίποτα. Στην καλλιέργεια που έκανες, μπορείς να δεις και να μου πεις ακριβώς για τι μικρόβια σε εξέτασαν? Όχι τα αποτελέσματα σου φυσικά.. την πρώτη στήλη που γράφει τι εξέτασαν.. 

Οι εξετάσεις έγραφαν για όλα τα ΣΜΝ όπως χλαμύδια, μύκητες,τριχομοναδες,ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα, στρεπτόκοκκο, σταφυλόκοκκο και άλλα πολλά. Όλα αρνητικά βέβαια.

Απλώς μου έχει πει ότι το αμνιακό υγρό είναι ελαφρώς κίτρινο λόγω των ούρων του μωρού 

1 ώρα πρίν, Marla@ είπε:

Γειά σας κορίτσια!@SpiridoulaK  με το καλό γλυκιά μου!!!Θα είμαι στο κατόπι σου...Την Πέμπτη αν όλα πάνε καλά!@Jiji ,τι ωραία που γυρίσατε σπιτάκι σας!!Πάντα τέτοιες χαρές.Λοιπον τα δικά μου νέα.Την προηγούμενη Παρασκευή ήμουν Αθήνα στον γιατρό.Μου είπε λοιπόν να κάνω δυο φορές nest γιατί το ένα μωράκι είναι δύο φορές τυλιγμένο με τον ομφ.λωρο.Και είπαμε να με ξαναδεί μετά από δέκα μέρες την Δευτέρα για να κανονίσουμε τα του τοκετού.Στην Αθήνα θα πάω μια μέρα πριν,την Κυριακή.Τον ρώτησα τον άνθρωπο αν υπάρχει λόγος να έρθω πιο νωρίς στην Αθήνα,για σιγουριά και μου είπε ότι μπορώ να γυρίσω άφοβα σπίτι μου.Μενω σε επαρχιακή πόλη πέντε ώρες από την Αθήνα.Την Τρίτη που πήγα να κάνω nest στο νοσοκομείο (δουλεύω εκεί και τους το ζήτησα σαν χάρη)ενώ ήταν όλα καλά μου λένε τι κάθεσαι και δεν πας Αθήνα;Το ίδιο μου είπαν και σήμερα.Ενω το nest ήταν καλό, άρχισε να μου λέει σήκω φύγε αύριο για Αθήνα.Περιττο να σας πω ότι μου χάλασε η διάθεση κι άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες.Τελικα με την κουβέντα με τον άντρα μου ξεχάστηκα κι έχω ηρεμήσει... Αύριο κλείνω 36 βδομάδες .

Με το καλό κορίτσι μου!!! Εν τέλει πότε γεννας;; Πέμπτη;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, geozak είπε:

Εσύ είσαι αν θυμάμαι που είχες διαβήτη κύησης???? Συγνώμη αν κάνω λαθος

ναι εγώ κορίτσια και μάλιστα μου είχανε πει ότι δεν είναι διαβητης κυησης αλλά κανονικος τύπου 2...τώρα έχω κόψει την ινσουλίνη κ απλά κάνω μετρήσεις να δούμε τι γίνεται μετά τον τοκετό!μέχρι στιγμής πάω μαι χαρά και νομίζω στις 6 βδομάδες θα πρέπει να κάνω πάλι την εξέταση γλυκόζης για να δούμε σίγουρα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...