Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

On 26/1/2023 at 5:45 ΜΜ, Amalia! είπε:

Μου φαίνεται περίεργο το αμνιακό να κάνει τα υγρά κιτρινα, αφού το ίδιο είναι διάφανο. Επίσης δεν είναι ρευστά εμένα, και το αμνιακό μου ήταν οκ προχθές. Οπότε πιστεύω δεν είναι κάτι τέτοιο. Μπορεί απλά να μην είναι τίποτα. Στην καλλιέργεια που έκανες, μπορείς να δεις και να μου πεις ακριβώς για τι μικρόβια σε εξέτασαν? Όχι τα αποτελέσματα σου φυσικά.. την πρώτη στήλη που γράφει τι εξέτασαν.. 

Το αμνιακό υγρό δεν είναι διάφανο αλλά κίτρινο... Θα σου πω γιατί.... Όταν έκανα την αμνιοπαρακεντηση στο νοσοκομείο πήραν αμνιακό υγρό σε ένα μπουκαλάκι κ το έδωσαν στον άντρα μου να το πάει στο εργαστήριο.

Ετυχε κ το είδα κ ήταν κιτρινωπο σαν τα τσισα ένα πράμα αλλά ανοιχτό κίτρινο όχι σκούρο ... 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Penny__ είπε:

Το αμνιακό υγρό δεν είναι διάφανο αλλά κίτρινο... Θα σου πω γιατί.... Όταν έκανα την αμνιοπαρακεντηση στο νοσοκομείο πήραν αμνιακό υγρό σε ένα μπουκαλάκι κ το έδωσαν στον άντρα μου να το πάει στο εργαστήριο.

Ετυχε κ το είδα κ ήταν κιτρινωπο σαν τα τσισα ένα πράμα αλλά ανοιχτό κίτρινο όχι σκούρο ... 

 

Σε προηγουμενη εγκυμοσύνη δυστυχώς εχανα καθημερινα. Αρκετο σε ποσότητα τοσο που επρεπε να αλλαζω σερβιετες ανα τακτα χρονικα διαστήματα. Χωρις αυτές θα γινόμουν μούσκεμα. Δεν ειχε κίτρινο χρώμα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μαζέψτε δυνάμεις γιατί εγώ τα έχω παίξει...η μπέμπα είναι πολύ ήσυχη αλλά εγώ πεθαίνω απ το άγχος αν τρώει αν ζεσταίνεται αν κρυώνει αν αρρωσταίνει όλα! δεν ξέρω τι μου γίνετε κ σκεφτείτε ότι είμαι babysitter κ κάνω αυτή τη δουλειά χρόνια χαχαχχα για ύπνος ούτε λόγος φοβάμαι να κοιμηθώ όταν κοιμάται μηπως παθει κάτι κ δεν πάρω χαμπάρι...ευτυχώς έχω βοήθεια...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Jiji είπε:

κορίτσια μαζέψτε δυνάμεις γιατί εγώ τα έχω παίξει...η μπέμπα είναι πολύ ήσυχη αλλά εγώ πεθαίνω απ το άγχος αν τρώει αν ζεσταίνεται αν κρυώνει αν αρρωσταίνει όλα! δεν ξέρω τι μου γίνετε κ σκεφτείτε ότι είμαι babysitter κ κάνω αυτή τη δουλειά χρόνια χαχαχχα για ύπνος ούτε λόγος φοβάμαι να κοιμηθώ όταν κοιμάται μηπως παθει κάτι κ δεν πάρω χαμπάρι...ευτυχώς έχω βοήθεια...

Κάθε αρχή και δύσκολη. Λίγο έμεινε να το νιώσω κι εγώ αυτό το ξενύχτι.... Υπομονή μέχρι να πάρετε τη σειρά σας κορίτσι μου....

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Laura♡ είπε:

Σε προηγουμενη εγκυμοσύνη δυστυχώς εχανα καθημερινα. Αρκετο σε ποσότητα τοσο που επρεπε να αλλαζω σερβιετες ανα τακτα χρονικα διαστήματα. Χωρις αυτές θα γινόμουν μούσκεμα. Δεν ειχε κίτρινο χρώμα.

Δε ξέρω τι να σου πω.... Απλά λέω ότι είδα... Πάντως άσπρο ή διάφανο δεν είναι... 

 Δεν είχες νοσηλευτει αφού εχανες κάθε μέρα τόσα υγρά? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ποιο βρεφικό μπανάκι έχετε πάρει; Είναι το τελευταίο που μου έμεινε να πάρω και έχω μπερδευτεί τόσα που υπάρχουν...πήρατε και αυτό το αντιολισθητικό μαξιλαράκι;;;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Marilou7 είπε:

Κορίτσια, ποιο βρεφικό μπανάκι έχετε πάρει; Είναι το τελευταίο που μου έμεινε να πάρω και έχω μπερδευτεί τόσα που υπάρχουν...πήρατε και αυτό το αντιολισθητικό μαξιλαράκι;;;; 

Εγώ δεν έχω πάρει ακόμα! Άλλωστε στην αρχή θα το κάνουμε στο χερι γρήγορα γρήγορα. Όταν το χρειαστώ θα πάρω. Νομίζω μετα τον μήνα θα πάρω να έχει μεγαλώσει και λίγο να καταλαβαίνει και να του αρέσει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Amalia! είπε:

Εγώ δεν έχω πάρει ακόμα! Άλλωστε στην αρχή θα το κάνουμε στο χερι γρήγορα γρήγορα. Όταν το χρειαστώ θα πάρω. Νομίζω μετα τον μήνα θα πάρω να έχει μεγαλώσει και λίγο να καταλαβαίνει και να του αρέσει.. 

Κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν και για αυτό δεν πήρα!! Αλλά τώρα μου λένε ότι είναι λίγο δύσκολο από την αρχή να εξοικειωθείς και να το κάνεις στο χέρι, στον νιπτήρα. Και σκεφτόμουν ότι το μπανιερό και από πάνω το διχτάκι ίσως όντως μου έδινε μεγαλύτερη ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Penny__ είπε:

Δε ξέρω τι να σου πω.... Απλά λέω ότι είδα... Πάντως άσπρο ή διάφανο δεν είναι... 

 Δεν είχες νοσηλευτει αφού εχανες κάθε μέρα τόσα υγρά? 

Oχι, έπαιρνα αντιβίωση και εκανα συχνες επισκέψεις στον γυναικολόγο και κρδτ . Μετα απο 2 εβδομάδες γέννησα με καισαρική γιατι δεν πηγαινε αλλο.

πρίν από 45 λεπτά , Marilou7 είπε:

Κορίτσια, ποιο βρεφικό μπανάκι έχετε πάρει; Είναι το τελευταίο που μου έμεινε να πάρω και έχω μπερδευτεί τόσα που υπάρχουν...πήρατε και αυτό το αντιολισθητικό μαξιλαράκι;;;; 

Εγω πήρα το Μπανάκι Shnuggle για χρήση απο νεογέννητο. 

Μαξιλαράκι αυτη την φορα δεν πηρα αφου το συγκεκριμενο μπανακι εχει ενα εξόγκωμα κατω μετα τον ποπο με σκοπο να μην γλυστράει το μωρο.

Επίσης τις προηγουμενες φορες ειχα παρει τετοιο μαξιλάρι αλλα εαν δεν ειναι καλοκαίρι δεν στεγνώνει καλα με αποτέλεσμα να μην εχει ευχαριστη μυρωδια και ετσι δεν το ηθελα καθολου τωρα.

Μόνο ο νιπτήρας κορίτσια δεν βολεύει. Ειναι τοσο μικρα που φοβάσε να τα πιάσεις. Πρεπει καπου να ακουμπάνε...θα νιωθεις και εσυ μεγαλύτερη ασφάλεια.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Marilou7 είπε:

Κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν και για αυτό δεν πήρα!! Αλλά τώρα μου λένε ότι είναι λίγο δύσκολο από την αρχή να εξοικειωθείς και να το κάνεις στο χέρι, στον νιπτήρα. Και σκεφτόμουν ότι το μπανιερό και από πάνω το διχτάκι ίσως όντως μου έδινε μεγαλύτερη ασφάλεια!

Πάντως το μπανακι, δηλαδή να το βάλεις μέσα το μωρό και να κλείσεις την τάπα, και να το ψιλοσκεπασεις με νερό, απαγορεύεται μέχρι να πέσει ο αφαλος του γιατί μπορεί να μολυνθεί. Δεν πρέπει ο αφαλος να μουλιάζει σε νερο, ούτε φυσικά στο νερό που θα έχει μέσα το μπανακι όπου το μωρό μπορεί να κατουρησει ή να είναι ο ποπος του λίγο λερωμένος μετά την πανα κτλ. Αναγκαστικά θα πρέπει να το κάνεις στο χερι τις πρώτες 2 εβδομαδες.. Όταν πέσει ο αφαλος του, το κάνεις όπως θέλεις.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


23 ώρες πρίν, DINA86 είπε:

Είναι ευχαριστημένος μέχρι τώρα απλά με αγχώνουν οι συνεχείς εξετάσεις φοβάμαι ότι κάποια μέτρηση δεν θα του αρέσει και θα με βάλει αρον αρον για καισαρική 

Να είσαι αισιόδοξη και να ακούς τον γιατρό σου και όλα καλά θα πάνε!

3 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Κορίτσια, ποιο βρεφικό μπανάκι έχετε πάρει; Είναι το τελευταίο που μου έμεινε να πάρω και έχω μπερδευτεί τόσα που υπάρχουν...πήρατε και αυτό το αντιολισθητικό μαξιλαράκι;;;; 

Εγώ έχω ένα απλό μπανάκι και θα βάζω μέσα το αντιολισθητικο μαξιλαράκι που πήραμε ξεχωριστά. Σε κάθε αλλαγή πανας θα την πλένω στο νιπτήρα. Για τα τσισα πλύσιμο με νεράκι και για τα κακακια με το αφροντους. Έτσι μας είχαν πει από το μαιευτήριο. Τώρα για το πώς θα τα κρατάτε κ εμένα με δυσκόλευε στην αρχή αλλά όταν το κάνεις τουλάχιστον 6 φορές την ημέρα θα δείτε πόσο γρήγορα θα εξοικιωθειτε (εγώ το έκανα Χ 2 κιόλας λόγω διδύμων κ φανταστείτε πέταξα γάγγλιο στον καρπό).

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυπνίες εδω!!!! Έχει ποσό καιρό δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ύπνο και νιώθω κουρασμένη. Ξυπνάω συνέχεια για τουαλέτα δεν βολεύομαι με τίποτα πονάνε τα πάντα μου γενικά όσο περνάνε οι μέρες ζορίζομαι πάρα πολύ. Νομίζω πως μέρα με την μέρα γίνετε πιο δύσκολο τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου.

Αύριο είναι η μεγάλη μέρα... Θα φέρω στο κόσμο τη κόρη μου και δε μπορώ να το πιστέψω. Τρέμω και νιώθω τόση ανυπομονησία να τη δω....

9:30 πρέπει να είμαι στη κλινική και 11:00 μπαίνω στο χειρουργείο....

Εσείς πώς είστε;; Ποια έχει σειρά μετά;;

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια κ από εμάς!!!! 

Θέλω καιρό να σας γράψω,  ελπίζω όλες σας να εισαστε καλά κ τα εμβρυάκια ακόμα καλύτερα!!!

Σήμερα κλείνουμε μια βδομάδα στο σπίτι μας τα κορίτσια μας είναι 13 ημερών!!! Κ είναι απλά υπέροχες!!!!

Την μια την θηλάζω της άλλης της βγάζω μεχτο θήλαστρο κ δίνω κ ξένο. Το βράδυ είναι ανησυχες αλλά το περιμέναμε γτ έτσι ήταν κ από την κοιλιά!!!

Η εμπειρία μου κ αυτό που θα σας πω είναι το γνωστό,  ότι κ αν περάσετε μέσα στο μαιευτήριο δεν θα θυμάστε τίποτα!!!!!!

Η καισαρική πήγε πολύ καλά, το μυστικό είναι να περπατήσετε κατευθείαν μην αφήσετε μέρα να παγώσουν οι μυς !!! Κ όσες θηλασουν ηρεμία κ ψυχραιμία με ότι κ αν  συμβεί , εγώ παραλίγο να πάθω μαστίτιδα αλλά με πίστη κ θέληση τα κατάφερα κ γλίτωσα!!! 

Με το καλό όλες σας !!!! 

Για όσες φοβάστε τον φλεβοκαθετηρα,  ξεπεράστε το ειναι αστείο,  δεν νιώθετε τιποτααα!!!! Υπομονή με τον ουροκαθετηρα,  α κ για όσες φοβούνται για το πόσο αίμα , μην ακούτε κανέναν η κάθε γυναίκα είναι πολύ διαφορετική!!!!! Όπως κ για την επισκληριδιο,  πάλι τον κάθε οργανισμό τον επηρεάζει διαφορετικα!!!! 

Ότι ερωτηματικά έχετε πείτε μου αν μπορώ να σας βοηθήσω!!!!!

 

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mar.Theo είπε:

Γειά σας κορίτσια κ από εμάς!!!! 

Θέλω καιρό να σας γράψω,  ελπίζω όλες σας να εισαστε καλά κ τα εμβρυάκια ακόμα καλύτερα!!!

Σήμερα κλείνουμε μια βδομάδα στο σπίτι μας τα κορίτσια μας είναι 13 ημερών!!! Κ είναι απλά υπέροχες!!!!

Την μια την θηλάζω της άλλης της βγάζω μεχτο θήλαστρο κ δίνω κ ξένο. Το βράδυ είναι ανησυχες αλλά το περιμέναμε γτ έτσι ήταν κ από την κοιλιά!!!

Η εμπειρία μου κ αυτό που θα σας πω είναι το γνωστό,  ότι κ αν περάσετε μέσα στο μαιευτήριο δεν θα θυμάστε τίποτα!!!!!!

Η καισαρική πήγε πολύ καλά, το μυστικό είναι να περπατήσετε κατευθείαν μην αφήσετε μέρα να παγώσουν οι μυς !!! Κ όσες θηλασουν ηρεμία κ ψυχραιμία με ότι κ αν  συμβεί , εγώ παραλίγο να πάθω μαστίτιδα αλλά με πίστη κ θέληση τα κατάφερα κ γλίτωσα!!! 

Με το καλό όλες σας !!!! 

Για όσες φοβάστε τον φλεβοκαθετηρα,  ξεπεράστε το ειναι αστείο,  δεν νιώθετε τιποτααα!!!! Υπομονή με τον ουροκαθετηρα,  α κ για όσες φοβούνται για το πόσο αίμα , μην ακούτε κανέναν η κάθε γυναίκα είναι πολύ διαφορετική!!!!! Όπως κ για την επισκληριδιο,  πάλι τον κάθε οργανισμό τον επηρεάζει διαφορετικα!!!! 

Ότι ερωτηματικά έχετε πείτε μου αν μπορώ να σας βοηθήσω!!!!!

 

Τι ωραια νέα!!! Με τον ύπνο πως τα πάτε?? Με το κλάμα? Προσαρμοστηκατε γρήγορα? Χαίρομαι πολυ για εσάς! 

9 ώρες πρίν, Laura♡ είπε:

Κορίτσια αυπνίες εδω!!!! Έχει ποσό καιρό δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ύπνο και νιώθω κουρασμένη. Ξυπνάω συνέχεια για τουαλέτα δεν βολεύομαι με τίποτα πονάνε τα πάντα μου γενικά όσο περνάνε οι μέρες ζορίζομαι πάρα πολύ. Νομίζω πως μέρα με την μέρα γίνετε πιο δύσκολο τώρα....

Κι εγώ έχω θέμα με τον ύπνο, ειδικά το να γυρίσω πλευρό είναι δύσκολο, γιατί νιώθω το μωρό να πιέζεται, οπότε έχω βρει το κόλπο να σηκώνομαι καθιστή στο κρεβάτι για λίγο, και να ξαπλωνω κατευθείαν στο πλάι. Έτσι δε νιώθω ότι το πιέζω, ούτε το μωρό με κλωτσάει κτλ.. Αλλά αντε μέσα στη νύχτα να κάνεις αυτή τη δουλειά! 

4 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.

Αύριο είναι η μεγάλη μέρα... Θα φέρω στο κόσμο τη κόρη μου και δε μπορώ να το πιστέψω. Τρέμω και νιώθω τόση ανυπομονησία να τη δω....

9:30 πρέπει να είμαι στη κλινική και 11:00 μπαίνω στο χειρουργείο....

Εσείς πώς είστε;; Ποια έχει σειρά μετά;;

Με το καλό εύχομαι κορίτσι μου! Να πας ήρεμη οσο μπορείς, κι όλα θα πάνε καλά! 2 ώρες είναι όλο το αγχος που θα περάσεις, μετά θα την έχεις στην αγκαλιά σου! Εύχομαι να είστε υγιείς και οι 2 σας! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...