Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Mανούλες Ιουνίου 2023


Recommended Posts

1 hour ago, elenakith είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Κιεγω γεννησα τη Δευτερα τον μικρουλη μου και χθες το απογευμα ηρθαμε σπιτι!

Γεννηθηκε 3470 και ειναι κουκλος, ο δευτερος ερωτας 😍

Θηλαζουμε αλλα παιρνει και ξενο γιατι ακομα.δεν μου εχει κατεβει το γαλα και ειναι ατεελιωτα πεινασμενος συνεχεια! Να φανταστειτε και με το ξενο γαλα αφου ρεφτει αντι να κοιμηθει θελει να φαει κι αλλο...

Αυτη τη φορα ποναω αρκετα περισσοτερο απο την πρωτη καισαρικη, δεν ξερω γιατι. Και στο σπιτι με τραβανε καποια ραμματα, ειδικα αν ξενυχτισω με το μπεμπη η κανω αποτη κινηση σκυψιματος..Παιρνω παυσιπονο ακομα..Ομως χαλαλι ολα για τον μπεμπακο μου! 

@Στελλα33 να σου ζησει η αγαπη σου, γερη, δυνατη και καλοτυχη στη ζωη της να ειναι!

Να σου ζήσει ο παίδαρος γέρος και τυχερός να είναι !! Είναι φαγάνουλης ο γλυκούλης :) καλά κάνει για να μεγαλώσει γρήγορα το αγόρι ! 
 

Αχ κορίτσια εγώ θα μείνω στο τέλος μόνη να περίμενω :) 

πως ήταν ο τοκετός σου ;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Να σου ζήσει ο παίδαρος γέρος και τυχερός να είναι !! Είναι φαγάνουλης ο γλυκούλης :) καλά κάνει για να μεγαλώσει γρήγορα το αγόρι ! 
 

Αχ κορίτσια εγώ θα μείνω στο τέλος μόνη να περίμενω :) 

πως ήταν ο τοκετός σου ;

Ε καισαρικη ηταν, λιγο καλυτερα απο την πρωτη φορα , γιατι ηξερα τωρα τι με περιμενει..χαχα ομως η στιγμη που ακους το κλαμα του μωρου ειναι μαγικη! ο δικος μου αρπαξε και τη λαβιδα του γιατρου μολις βγηκε απο την κοιλια, γελουσαν ολοι! 

Κανε υπομονη λιγο ακομα, καλυτερα τα μωρακια να μενουν στην κοιλια οσο περισσοτερο γινεται...πως εισαι? εχεις βαρυνει? Πονας?

  • Μου αρέσει 1

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, elenakith είπε:

Ε καισαρικη ηταν, λιγο καλυτερα απο την πρωτη φορα , γιατι ηξερα τωρα τι με περιμενει..χαχα ομως η στιγμη που ακους το κλαμα του μωρου ειναι μαγικη! ο δικος μου αρπαξε και τη λαβιδα του γιατρου μολις βγηκε απο την κοιλια, γελουσαν ολοι! 

Κανε υπομονη λιγο ακομα, καλυτερα τα μωρακια να μενουν στην κοιλια οσο περισσοτερο γινεται...πως εισαι? εχεις βαρυνει? Πονας?

Ναι ανυπομονώ και εγώ να έρθει η στιγμή αλλά καλύτερα όσο κάθεται μέσα , όσο το χρειάζεται !

χαχαχ βγήκε δυναμικά ο δικός σου να αρπάξει την κατάσταση στα χέρια του :) 

δεν πονάω καθόλου ευτυχώς , δεν έχω πόνους στο σώμα μου , έχω βαρύνει αλλά γενικά σε υποφερτό επίπεδο . Την προηγούμενη Τρίτη η Μπέμπα ήταν 3400 , τώρα θα πάω ξανά την Τρίτη και βλέπουμε. Προσπαθώ να περπατάω μια ώρα την μέρα και να κάνω ασκήσεις εμπεδώσεις

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2023 at 2:00 ΠΜ, elenakith είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Κιεγω γεννησα τη Δευτερα τον μικρουλη μου και χθες το απογευμα ηρθαμε σπιτι!

Γεννηθηκε 3470 και ειναι κουκλος, ο δευτερος ερωτας 😍

Θηλαζουμε αλλα παιρνει και ξενο γιατι ακομα.δεν μου εχει κατεβει το γαλα και ειναι ατεελιωτα πεινασμενος συνεχεια! Να φανταστειτε και με το ξενο γαλα αφου ρεφτει αντι να κοιμηθει θελει να φαει κι αλλο...

Αυτη τη φορα ποναω αρκετα περισσοτερο απο την πρωτη καισαρικη, δεν ξερω γιατι. Και στο σπιτι με τραβανε καποια ραμματα, ειδικα αν ξενυχτισω με το μπεμπη η κανω αποτη κινηση σκυψιματος..Παιρνω παυσιπονο ακομα..Ομως χαλαλι ολα για τον μπεμπακο μου! 

@Στελλα33 να σου ζησει η αγαπη σου, γερη, δυνατη και καλοτυχη στη ζωη της να ειναι!

Να σου ζήσει !!! Είναι φαγανούλης φαίνεται !!!! Με το καλό να γυρίσετε σπίτι και καλή ανάρρωση …

On 17/6/2023 at 3:10 ΠΜ, ´Ισιδα είπε:

Να σου ζήσει ο παίδαρος γέρος και τυχερός να είναι !! Είναι φαγάνουλης ο γλυκούλης :) καλά κάνει για να μεγαλώσει γρήγορα το αγόρι ! 
 

Αχ κορίτσια εγώ θα μείνω στο τέλος μόνη να περίμενω :) 

πως ήταν ο τοκετός σου ;

Έλα σου έρχεται και εσένα !! Ποτε έχεις ΠΗΤ ;; Εμένα έσπασαν τα νερά 39+6

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Να σου ζήσει !!! Είναι φαγανούλης φαίνεται !!!! Με το καλό να γυρίσετε σπίτι και καλή ανάρρωση …

Έλα σου έρχεται και εσένα !! Ποτε έχεις ΠΗΤ ;; Εμένα έσπασαν τα νερά 39+6

Πητ έχω 1/7 ελπίζω όμως να μην τραβήξει μέχρι τότε , ιδανικά θα ήθελα να κλείσω τις 39 εβδομάδες και να γεννήσω δηλαδή το άλλο Σάββατο :) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ´Ισιδα είπε:

Πητ έχω 1/7 ελπίζω όμως να μην τραβήξει μέχρι τότε , ιδανικά θα ήθελα να κλείσω τις 39 εβδομάδες και να γεννήσω δηλαδή το άλλο Σάββατο :) 

Όσο περισσότερο μένουν στην κοιλίτσα τόσο το καλύτερο ❤️ είχες καθόλου σημάδια τοκετού ;; Εμπέδωση , διαστολή , πιο κοντό τράχηλο ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!! Οσες έχετε γεννήσει κ όπως καταλαβα οι περισσότερες, να χαιρεστε τα μωράκια σας!!! Ολα τα μωρακια να ειναι υγιέστατα εύχομαι να σας ζησουν!!! 

Εγω εχω Πητ 8/7. Εχω κοριτσακι, εκλεισα σημερα τις 37 βδομαδες και την Τετάρτη στον τελευταίο ελεγχο ηταν 3160 κιλα και στον καρδιοτοκραφο δεν ειδαμε κ πολλές συσπάσεις. Νομιζω μία πιο καλή. Εγω δεν νιωθω τίποτα ψηλά στην κοιλιά απο συσπασεις. Νιωθω ομως πονους περιόδου χαμηλα καποιες φορες κ αγχώθηκα λιγο 😅. Εσεις που ειστε πιο έμπειρες μπορείτε να μου πείτε είναι σημαδι αυτο??? Τα πονακια περιοδου??? Ή κοιταμε πιο πολύ τις συσπάσεις, θα τις νιωσω δηλαδη πριν γεννησω???? 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Όσο περισσότερο μένουν στην κοιλίτσα τόσο το καλύτερο ❤️ είχες καθόλου σημάδια τοκετού ;; Εμπέδωση , διαστολή , πιο κοντό τράχηλο ;;

Μπα μέχρι την Τρίτη που με είδαν δεν είχα κανένα σημάδι … τώρα θα ξαναπάω την Τρίτη με το καλό να με δούνε όποτε θα έχω νέα πιστεύω . Πως είστε εσείς με το μωράκι ; 

1 ώρα πρίν, Maria Ad είπε:

Κοριτσια καλησπερα!! Οσες έχετε γεννήσει κ όπως καταλαβα οι περισσότερες, να χαιρεστε τα μωράκια σας!!! Ολα τα μωρακια να ειναι υγιέστατα εύχομαι να σας ζησουν!!! 

Εγω εχω Πητ 8/7. Εχω κοριτσακι, εκλεισα σημερα τις 37 βδομαδες και την Τετάρτη στον τελευταίο ελεγχο ηταν 3160 κιλα και στον καρδιοτοκραφο δεν ειδαμε κ πολλές συσπάσεις. Νομιζω μία πιο καλή. Εγω δεν νιωθω τίποτα ψηλά στην κοιλιά απο συσπασεις. Νιωθω ομως πονους περιόδου χαμηλα καποιες φορες κ αγχώθηκα λιγο 😅. Εσεις που ειστε πιο έμπειρες μπορείτε να μου πείτε είναι σημαδι αυτο??? Τα πονακια περιοδου??? Ή κοιταμε πιο πολύ τις συσπάσεις, θα τις νιωσω δηλαδη πριν γεννησω???? 

 

Συσπάσεις να σου πω ούτε εγώ έχω καταλάβει , πονακια περιόδου νιώθω και ο γιατρός μου είπε ότι και αυτά συσπάσεις έιναι 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Fraoulitsa1 είπε:

Να σου ζήσει !!! Είναι φαγανούλης φαίνεται !!!! Με το καλό να γυρίσετε σπίτι και καλή ανάρρωση …

Έλα σου έρχεται και εσένα !! Ποτε έχεις ΠΗΤ ;; Εμένα έσπασαν τα νερά 39+6

ευχαριστω πολυ κοριτσι μου! Εσεις πως τα πατε με το μωρο? πως νιωθεις?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια οι πρωτοτοκες και θηλαζουσες πως την παλευετε με

τον θηλασμο; Η μικρη μου αμεσως μολις γεννηθηκε εκανε κινηση θηλασμου αλλα εγω δεν ειχα γαλα με αποτελεσμα να εκνευριζεται! Και πεινασμενη και θυμωμενη και γυναικα, καταλαβαινετε τι καλα περναω! Απο χθες εχω φουλ γαλα σε σημειο το στηθος να πετρωνει αυτη ομως κοιμαται πολυ γρηγορα δε μενει ξυπνια οτι και αν της κανω! Εχω πελαγωσει και σημερα πηγαινουμε σπιτι μας! 

  • Ευχή 1
  • Δύναμη! 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Ρε κοριτσια οι πρωτοτοκες και θηλαζουσες πως την παλευετε με

τον θηλασμο; Η μικρη μου αμεσως μολις γεννηθηκε εκανε κινηση θηλασμου αλλα εγω δεν ειχα γαλα με αποτελεσμα να εκνευριζεται! Και πεινασμενη και θυμωμενη και γυναικα, καταλαβαινετε τι καλα περναω! Απο χθες εχω φουλ γαλα σε σημειο το στηθος να πετρωνει αυτη ομως κοιμαται πολυ γρηγορα δε μενει ξυπνια οτι και αν της κανω! Εχω πελαγωσει και σημερα πηγαινουμε σπιτι μας! 

Να σου ζήσει η μπέμπα σου!!! Και σε όλες να έχετε γερά μωράκια.

Εμένα η μπέμπα μου είναι 4,5 μηνών. Τη θηλάζω αποκλειστικά από τη πρώτη ημέρα. Αν θες να θηλάσεις αποκλειστικά να το παλέψεις. Είναι δύσκολο το ξέρω πολύ καλά. 40 μέρες υπέφερα από τον πόνο ειδικά στο ένα στήθος αλλά με υπομονή, επιμονή και θέληση τα κατάφερα και είμαι πολύ ευχαριστημένη!!! Και μένα πρώτο παιδάκι. Τη πρώτη ημέρα της γέννησης καμία δεν έχει πολυ γάλα. Το μέγιστο της παραγωγής ξεκινάει στις 3-4 ημέρες. Έχε την ελευθέρα στο στήθος χωρίς ωράριο και θα τα καταφέρετε!!! 

πρίν από 7 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Να σου ζήσει η μπέμπα σου!!! Και σε όλες να έχετε γερά μωράκια.

Εμένα η μπέμπα μου είναι 4,5 μηνών. Τη θηλάζω αποκλειστικά από τη πρώτη ημέρα. Αν θες να θηλάσεις αποκλειστικά να το παλέψεις. Είναι δύσκολο το ξέρω πολύ καλά. 40 μέρες υπέφερα από τον πόνο ειδικά στο ένα στήθος αλλά με υπομονή, επιμονή και θέληση τα κατάφερα και είμαι πολύ ευχαριστημένη!!! Και μένα πρώτο παιδάκι. Τη πρώτη ημέρα της γέννησης καμία δεν έχει πολυ γάλα. Το μέγιστο της παραγωγής ξεκινάει στις 3-4 ημέρες. Έχε την ελευθέρα στο στήθος χωρίς ωράριο και θα τα καταφέρετε!!! 

Επίσης να ξέρεις ότι μπορεί να θηλάζει συνεχόμενα από 30 έωσ 90λ. Κι εγώ δε το πίστευα αλλά τα νεογέννητα έτσι κάνουν γιατί κατά τη διάρκεια του θηλασμού αποκοιμιούνται, ξυπνούν,ξαναθηλάζουν και κυρίως δε τρώνε μεγάλη ποσότητα γάλακτος αφού έχουν πολύ μικρό στομάχι. Είναι μαγικό αυτό το δέσιμο!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Ρε κοριτσια οι πρωτοτοκες και θηλαζουσες πως την παλευετε με

τον θηλασμο; Η μικρη μου αμεσως μολις γεννηθηκε εκανε κινηση θηλασμου αλλα εγω δεν ειχα γαλα με αποτελεσμα να εκνευριζεται! Και πεινασμενη και θυμωμενη και γυναικα, καταλαβαινετε τι καλα περναω! Απο χθες εχω φουλ γαλα σε σημειο το στηθος να πετρωνει αυτη ομως κοιμαται πολυ γρηγορα δε μενει ξυπνια οτι και αν της κανω! Εχω πελαγωσει και σημερα πηγαινουμε σπιτι μας! 

Νομίζω στην αρχή ρουφάνε το πρωτόγαλα που είναι πολύ λίγο αλλά αρκετό για το στομαχάκι τους .. δεν χρειάζεται δηλ πολύ γαλα.. μήπως να βγάζεις λίγο με το θήλαστρο να ξαλαφρώνεις ή με το χέρι για αποσυμφόρηση για να μην πονάς ; 

Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2023 at 8:53 AM, Στελλα33 said:

Ρε κοριτσια οι πρωτοτοκες και θηλαζουσες πως την παλευετε με

τον θηλασμο; Η μικρη μου αμεσως μολις γεννηθηκε εκανε κινηση θηλασμου αλλα εγω δεν ειχα γαλα με αποτελεσμα να εκνευριζεται! Και πεινασμενη και θυμωμενη και γυναικα, καταλαβαινετε τι καλα περναω! Απο χθες εχω φουλ γαλα σε σημειο το στηθος να πετρωνει αυτη ομως κοιμαται πολυ γρηγορα δε μενει ξυπνια οτι και αν της κανω! Εχω πελαγωσει και σημερα πηγαινουμε σπιτι μας! 

Εγώ δεν την πάλεψα. Το προσπάθησα πολύ για θηλασμό με βοήθεια συμβούλων και αγορά διαφόρων εξαρτημάτων αλλά ο μικρός αφενός δυσκολεύτηκε να πιάσει στήθος και όταν τελικά το έπιασε ήταν μονίμως εκνευρισμένος, με κλάμα και ουρλιαχτό συνεχώς! Και επίσης έχανε διαρκώς βάρος. 
 

Ο παιδίατρος ζήτησε να κάνω αντλήσεις ώστε να δούμε ποσό γαλα παράγω. Του έδινε λοιπόν διάφορες μεθόδους το γαλα μου για να μην πάθει σύγχυση θηλων αλλά ήταν μάταιο. Πεινούσε διαρκώς. Και έτσι ένα βράδυ απόγνωσης δώσαμε φόρμουλα. Και τώρα έχει μικτή διατροφή με μπουκάλι και ποτε ποτε κάθεται και στο στήθος να χαζολόγησει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!Κι εμείς το παλεύουμε για αποκλειστικό θηλασμό.Με το μπιμπερό του δίνω μόνο 2 συμπληρώματα μητρικό γάλα που αντλώ με το θήλαστρο και σταδιακά θα τα κόψουμε.Τον έχω όλη μέρα και όλη νύχτα στο στήθος.Εχω κουραστεί πολύ. ..Στο μαιευτήριο έγινε λάθος αρχή με ξένο γάλα, γιατί δεν μπορούσε να πιασει σωστά  και ολο αυτό μας πήγε πολύ πίσω. Υπάρχουν  φορές που απογοητεύομαι, φοβάμαι αν θα πάρει αρκετό βάρος , σκέφτομαι το 1ο παιδί που το έχω παραμελήσει και αισθάνομαι τύψεις...Ακομα και το θήλαστρο που κάνω 3 φορές την μέρα, με δυσκολία το καταφέρνω.Δυστυχως δεν έχω βοήθεια, μόνο από το σύζυγό που έχει γίνει κι αυτός 1000 κομμάτια, αλλά πόσα να προλάβει πια...

  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2023 at 6:39 ΜΜ, Maria Ad είπε:

Κοριτσια καλησπερα!! Οσες έχετε γεννήσει κ όπως καταλαβα οι περισσότερες, να χαιρεστε τα μωράκια σας!!! Ολα τα μωρακια να ειναι υγιέστατα εύχομαι να σας ζησουν!!! 

Εγω εχω Πητ 8/7. Εχω κοριτσακι, εκλεισα σημερα τις 37 βδομαδες και την Τετάρτη στον τελευταίο ελεγχο ηταν 3160 κιλα και στον καρδιοτοκραφο δεν ειδαμε κ πολλές συσπάσεις. Νομιζω μία πιο καλή. Εγω δεν νιωθω τίποτα ψηλά στην κοιλιά απο συσπασεις. Νιωθω ομως πονους περιόδου χαμηλα καποιες φορες κ αγχώθηκα λιγο 😅. Εσεις που ειστε πιο έμπειρες μπορείτε να μου πείτε είναι σημαδι αυτο??? Τα πονακια περιοδου??? Ή κοιταμε πιο πολύ τις συσπάσεις, θα τις νιωσω δηλαδη πριν γεννησω???? 

Κορίτσια έφτασε και εμένα η ώρα να αγκαλιάσω τη Μπέμπα μου !την Παρασκευή μπαίνω με πρόκληση για να γεννήσω ! Είμαι τρομοκρατημένη και ανυπόμονη ταυτόχρονα ! :) 

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
  • Ευχή 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...