Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Εγώ προτεινα να το κανουμε για να αποκλείσουμε, εκεινος ελεγε οτι σπανια να υπαρχει μετατόπιση αλλα μαζευα εμβρυα καθε μηνα κ ηθελα να ειμαι σιγουρη για ολα..εκανα σε φυσικο την εξεταση σαν να πηγαινα για ετ χωρις σικλακουρ παρα μονο με ουτρο δηλ εγινε η ωοληψια  ημερα τεταρτη (όπου πηραμε το φυσικο του μηνα & βαλαμε καταψυξη) ξεκινησα τα ουτρο το βραδυ τεταρτης και δευτερα πηγα για την εξεταση..δεν ειχα μετατόπιση κ ακριβως με τον ιδιο τροπο καναμε κ την ετ μετα απο 1 μηνα .σε ποιον γιατρο εισαι γιατι κ μενα ετσι μου ειπε να ακολουθησουμε τη φυση που ειναι σοφή κ του λεω Ε ας μη παρω τοτε ουτε ουτρο κ μου ειπε δε γινεται γιατι πρεπει να ανοιξει καλά καλά το παραθυρο εμφυτευσης 

Και εγώ ξέρω ότι στις πιο πολλές κοπέλες δίνουν και σε μεταφορά σε φυσικο κυκλο outro, εμένα ήταν κάθετος ότι δε χρειάζεται, παίζει να τον ρωτήσα και αυτον και τις μαιες άλλες 2-3 φορες τις επόμενες μέρες να σιγουρευτώ ότι άκουσα καλα χαχαχα. Μπορει και ανά περίπτωση να το πανε αλλιώς, τι να πω. Αφού το αποτελεσμα ήταν θετικό και στις 2 μας αυτό έχει σημασία!!! Στον Τσι... είμαι στο ΑΚ...Ω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

2 ώρες πρίν, Nels είπε:

Και εγώ ξέρω ότι στις πιο πολλές κοπέλες δίνουν και σε μεταφορά σε φυσικο κυκλο outro, εμένα ήταν κάθετος ότι δε χρειάζεται, παίζει να τον ρωτήσα και αυτον και τις μαιες άλλες 2-3 φορες τις επόμενες μέρες να σιγουρευτώ ότι άκουσα καλα χαχαχα. Μπορει και ανά περίπτωση να το πανε αλλιώς, τι να πω. Αφού το αποτελεσμα ήταν θετικό και στις 2 μας αυτό έχει σημασία!!! Στον Τσι... είμαι στο ΑΚ...Ω

Και εγω μια απο τα ίδια ολο τα ιδια ρωταγα τους ειχα σπασει τα νευρα χαχα..ακριβως το θετικο εχει σημασια ! Με το καλο !!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Βάσω91 είπε:

Καλημέρα!!! 14 ημέρα σήμερα και μόνο 12,5 χιλιοστά...μ δίνει ακόμα μια ευκαιρία να το δει Παρασκευή!! Υπάρχει ελπίδα;;;

Οι εξετάσεις σου πώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Σποράκι είπε:

Οι εξετάσεις σου πώς είναι;

Δεν μ έχει βάλει να κάνω καμιά εξέταση...δεν ξέρω τι μ γίνεται...πριν τρία χρόνια που ξεκίνησα σπερματεγχυσεις δεν Μ είπε κανείς ότι έχω αδύναμες ωοθήκες και μάλιστα είχα δει κ φαινομενικά καλά ωάρια..τώρα μετά από τόσες προσπάθειες ακούω ότι έχω θέμα με τις ωοθήκες κάνω πολλά ωάρια με τα φάρμακα. τείνω για υπερδιέγερση και τις 3 φορές που έκανα  Αποφάσισα να πάω με φυσικό και τρ μ λέει πως είναι αδύναμες οι ωοθήκες..με ένα ωάριο που μεγαλώνει πολύ αργά....έχω τρελαθεί δεν αντέχω άλλο!!! Θα πω σε μια γυναικολόγο να μ γράψει εξετάσεις να κάνω τι να της πω;

  • Μπερδεμένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Βάσω91 είπε:

Δεν μ έχει βάλει να κάνω καμιά εξέταση...δεν ξέρω τι μ γίνεται...πριν τρία χρόνια που ξεκίνησα σπερματεγχυσεις δεν Μ είπε κανείς ότι έχω αδύναμες ωοθήκες και μάλιστα είχα δει κ φαινομενικά καλά ωάρια..τώρα μετά από τόσες προσπάθειες ακούω ότι έχω θέμα με τις ωοθήκες κάνω πολλά ωάρια με τα φάρμακα. τείνω για υπερδιέγερση και τις 3 φορές που έκανα  Αποφάσισα να πάω με φυσικό και τρ μ λέει πως είναι αδύναμες οι ωοθήκες..με ένα ωάριο που μεγαλώνει πολύ αργά....έχω τρελαθεί δεν αντέχω άλλο!!! Θα πω σε μια γυναικολόγο να μ γράψει εξετάσεις να κάνω τι να της πω;

Καλημέρα, 2-3η μέρα του κύκλου κάνουμε έλεγχο FSH, E2 και LH. Έχεις ΣΠΩ; έχει τύχει και σε εμένα σε φυσικό κύκλο αμέσως μετά από διέγερση να πηγαίνει βασανιστικά αργά το ωάριο. Εν τέλει το πήραμε αλλά ήταν ακατάλληλο για γονιμοποίηση και δεν το προσπάθησαν καν. Μπορεί να έτυχε να είναι έτσι αυτός ο κύκλος.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Βάσω91 είπε:

Δεν μ έχει βάλει να κάνω καμιά εξέταση...δεν ξέρω τι μ γίνεται...πριν τρία χρόνια που ξεκίνησα σπερματεγχυσεις δεν Μ είπε κανείς ότι έχω αδύναμες ωοθήκες και μάλιστα είχα δει κ φαινομενικά καλά ωάρια..τώρα μετά από τόσες προσπάθειες ακούω ότι έχω θέμα με τις ωοθήκες κάνω πολλά ωάρια με τα φάρμακα. τείνω για υπερδιέγερση και τις 3 φορές που έκανα  Αποφάσισα να πάω με φυσικό και τρ μ λέει πως είναι αδύναμες οι ωοθήκες..με ένα ωάριο που μεγαλώνει πολύ αργά....έχω τρελαθεί δεν αντέχω άλλο!!! Θα πω σε μια γυναικολόγο να μ γράψει εξετάσεις να κάνω τι να της πω;

Οι φυσικοί κύκλοι θέλουν υπομονή, δεν βγάζεις συμπέρασμα από μια μόνο φορά στο πως ανταποκρίνονται οι ωοθήκες. Επίσης υπάρχει και ο τροποποιημένος φυσικός (φεμαρα, κλομιφεν, σεπραφαρ) με πολύ καλά αποτελέσματα σε πολλές κοπέλες. Κανονικά έπρεπε τώρα να σου έχει ζητήσει οιστραδιολη και lh να δει που βρίσκεσαι. Πολλοί γιατροί ζητάνε και την δεύτερη μέρα του κύκλου αλλά στον φυσικό δεν έχει πολύ σημασία γιατί δεν ξεκινάς φάρμακα. Τώρα όμως που έχεις φτάσει 14η έπρεπε να έχεις κάνει. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να τις κανείς μόνη σου γιατί πρέπει να τις αξιολογήσει ο γιατρός σου. Όπως σου είχα ξαναπεί και εμένα στον προηγούμενο κύκλο δεν μεγάλωνε καλά αλλά οι εξετάσεις ήταν καλές και με έβαλε για ωοληψια. Το ωάριο τελικά ήταν επίσης καλό και ας ήταν μικρό το ωοθυλάκιο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Σποράκι είπε:

Οι φυσικοί κύκλοι θέλουν υπομονή, δεν βγάζεις συμπέρασμα από μια μόνο φορά στο πως ανταποκρίνονται οι ωοθήκες. Επίσης υπάρχει και ο τροποποιημένος φυσικός (φεμαρα, κλομιφεν, σεπραφαρ) με πολύ καλά αποτελέσματα σε πολλές κοπέλες. Κανονικά έπρεπε τώρα να σου έχει ζητήσει οιστραδιολη και lh να δει που βρίσκεσαι. Πολλοί γιατροί ζητάνε και την δεύτερη μέρα του κύκλου αλλά στον φυσικό δεν έχει πολύ σημασία γιατί δεν ξεκινάς φάρμακα. Τώρα όμως που έχεις φτάσει 14η έπρεπε να έχεις κάνει. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να τις κανείς μόνη σου γιατί πρέπει να τις αξιολογήσει ο γιατρός σου. Όπως σου είχα ξαναπεί και εμένα στον προηγούμενο κύκλο δεν μεγάλωνε καλά αλλά οι εξετάσεις ήταν καλές και με έβαλε για ωοληψια. Το ωάριο τελικά ήταν επίσης καλό και ας ήταν μικρό το ωοθυλάκιο.

Ίσως κάνω από μόνη μ και του της δείξω. Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Θα κάνω λίγο ακόμα υπομονή μέχρι την Παρασκευή και βλέπουμε...

πρίν από 37 λεπτά , Ele@n είπε:

Καλημέρα, 2-3η μέρα του κύκλου κάνουμε έλεγχο FSH, E2 και LH. Έχεις ΣΠΩ; έχει τύχει και σε εμένα σε φυσικό κύκλο αμέσως μετά από διέγερση να πηγαίνει βασανιστικά αργά το ωάριο. Εν τέλει το πήραμε αλλά ήταν ακατάλληλο για γονιμοποίηση και δεν το προσπάθησαν καν. Μπορεί να έτυχε να είναι έτσι αυτός ο κύκλος.

Έτσι Μ έχει πει ο γιατρός ότι έχω ήπια μορφή ΣΠΩ. Ελπίζω τουλάχιστον αν είναι να το πάρει να είναι για καλό γτ θα είναι δύσκολη άλλη μια αποτυχία ψυχικά και οικονομικά. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Βάσω91 είπε:

Δεν μ έχει βάλει να κάνω καμιά εξέταση...δεν ξέρω τι μ γίνεται...πριν τρία χρόνια που ξεκίνησα σπερματεγχυσεις δεν Μ είπε κανείς ότι έχω αδύναμες ωοθήκες και μάλιστα είχα δει κ φαινομενικά καλά ωάρια..τώρα μετά από τόσες προσπάθειες ακούω ότι έχω θέμα με τις ωοθήκες κάνω πολλά ωάρια με τα φάρμακα. τείνω για υπερδιέγερση και τις 3 φορές που έκανα  Αποφάσισα να πάω με φυσικό και τρ μ λέει πως είναι αδύναμες οι ωοθήκες..με ένα ωάριο που μεγαλώνει πολύ αργά....έχω τρελαθεί δεν αντέχω άλλο!!! Θα πω σε μια γυναικολόγο να μ γράψει εξετάσεις να κάνω τι να της πω;

Τι εννοουν αδύναμες ωοθήκες; το γεγονός ότι κάνεις πολλά ωάρια με φάρμακο δεν είναι αρνητικό, αρκεί να είμαι ποιοτικα, επίσης όταν οι ωοθήκες παράγουν αρκετά ωάρια πως γίνεται να χαρακτηρίζονται αδύναμες; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Alex@ είπε:

Τι εννοουν αδύναμες ωοθήκες; το γεγονός ότι κάνεις πολλά ωάρια με φάρμακο δεν είναι αρνητικό, αρκεί να είμαι ποιοτικα, επίσης όταν οι ωοθήκες παράγουν αρκετά ωάρια πως γίνεται να χαρακτηρίζονται αδύναμες; 

Πραγματικά έχω τόσες πληροφορίες στο μυαλό μου που είναι μπερδεμένες. Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι πώς γίνεται να έχω αδύναμες ωοθήκες ενώ με φάρμακα κάνω 30 ωάρια...το μη ποιοτικά το καταλαβαίνω οκ και αυτός ήταν ο λόγος που δεν ήθελα να πάρω τώρα και να πάω με φυσικό. Αλλά ο χρόνος του υπέροχου είναι τόσο μικρός που δεν προλαβαίνω να ρωτησω τπτ... ξεχνάω και το όνομα μου

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Πραγματικά έχω τόσες πληροφορίες στο μυαλό μου που είναι μπερδεμένες. Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι πώς γίνεται να έχω αδύναμες ωοθήκες ενώ με φάρμακα κάνω 30 ωάρια...το μη ποιοτικά το καταλαβαίνω οκ και αυτός ήταν ο λόγος που δεν ήθελα να πάρω τώρα και να πάω με φυσικό. Αλλά ο χρόνος του υπέροχου είναι τόσο μικρός που δεν προλαβαίνω να ρωτησω τπτ... ξεχνάω και το όνομα μου

Γνώμη μου είναι να πας αλλού για 2η γνώμη, όταν νιώθεις πως κάτι δεν σου κάθεται σωστά, δεν κολλάει να πηγαίνεις για 2η γνώμη. Πρέπει να κάνεις ορμονικες, ίσως κ αμη να δεις που βρίσκεσαι.

Εγώ μετά το εξωμητριο άλλαξα γιατρό και εκεί που πήγα συστημένα κιόλας προσπαθούσε να με πείσει να κάνω σπερματεγχυση αλλά ο ουρολογος ήταν αρνητικός στο ενδεχόμενο αυτό, καθώς ήταν φίλος και μας είπε να πάμε ένα εξαμηνο με ελεγχο ωορηξιας πρωτα, όταν το είπα στον γυναικολόγο ότι δεν θελω να κάνω σπερματεγχυση, ξεκίνησε να μου λέει πως δεν έχω χρόνο με τέτοια χαμηλη αμη και πρέπει να βιαστώ, η αμη μου είναι 6 ng/mL, εκεί μου χτύπησε καμπανάκι ότι κάτι παίζει, πήγα με τις εξετάσεις μου σε άλλον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια; Γιατί το ραντεβου με τον ενδοκρινολόγο αργεί λίγο..πήρα αποτελέσματα εξετάσεων και έχω σάκχαρο 100 ενώ πάντα ειχα 75-80 και αυτή ήταν και η τελευταία μέτρηση πριν 3 μήνες. Δεν τρώω παραπάνω γλυκά, ίσα ίσα τα έχω περιορίσει. Λετε να παίζει κάποιο ρόλο το glucophage; Η ινσουλίνη βγήκε 7. 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι η γλυκοζυλιωμένη είναι 7, τότε σημαίνει ότι το σάκχαρό σου έχει ανέβει σταθερά τον τελευταίο καιρό, και δεν είναι μόνο μια μέτρηση τσιμπημένη. Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι, αλλά σίγουρα ο ενδοκρινολόγος θα σε βάλει σε αυστηρή διατροφή, και πιθανόν σε αγωγή. Δεν είναι κάτι φοβερό, απλά θέλει αντιμετώπιση. 

Επεξεργασία: Αν παίρνεις ήδη glucophage, τότε σημαίνει ότι δε σε πιάνει. Χρειάζεται ρύθμιση δόσης και πιθανότατα συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Alex@ είπε:

Κορίτσια πριν μια ώρα περίπου μου ήρθε περίοδος! Οπότε αύριο πιάνω ως 2η μέρα για να πάω στο κέντρο για έναρξη της διέγερσης;; έχω αγχωθεί τώρα, είναι η  πρώτη μου φορά.

Μίλα με τη μαία του γιατρού σου κ ζητά διευκρινιση .... Εμένα μου έλεγε πάντα ότι  πρεπει να έχεις  κανονική ροή κόκκινο αίμα πριν τισ 6 το απόγευμα για να θεωρήσεις  τη σημερινή μέρα ως πρώτη του κύκλου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...