Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 5 λεπτά , Neverstop είπε:

Συγχαρητήρια!!! Κάναμε την ίδια μέρα και μεταφορά και χοριακη! Και πήραμε κι ίδιο νούμερο σχεδόν! Πρώτη φορά κι εγώ θετική χοριακη! Καλή συνέχεια στα επόμενα βήματα😍🙏🙏🙏

Πολλά συγχαρητήρια και σε εσένα! Μπράβο κορίτσια!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Neverstop είπε:

Συγχαρητήρια!!! Κάναμε την ίδια μέρα και μεταφορά και χοριακη! Και πήραμε κι ίδιο νούμερο σχεδόν! Πρώτη φορά κι εγώ θετική χοριακη! Καλή συνέχεια στα επόμενα βήματα😍🙏🙏🙏

Μπράβο κορίτσια!!! Μόνο θετικά νέα από εδώ και πέρα!!!🥰🥰🥰🥰

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Βάσω91 είπε:

Εγώ αυτό το μαρτύριο το παίρνω τα τελευταία 3 χρόνια και δυστυχώς απο το φιλικό μου περιβάλλον...με αστειακια η μία φίλη μου στην άλλη μου για το πότε θα βάλουν μπρος να κάνουν και άλλο παιδί και για το πόσο ωραία αισθάνονται με τα παιδιά τους και πόσο ντουρασελ ήταν ο άνδρας της μιας που έκαναν διδυμακια φυσιολογικά. Όλα αυτά σε κοινή συνομιλία ενώ ξέρουν ότι προσπαθώ με εξωσωματική να κάνω παιδί τα τελευταία δύο χρόνια. Το κορυφαίο είναι ότι καμιά φορά η μία Μ λέει άντε να κάνετε κ εσείς ένα παιδάκι λες και δεν θέλω η δεν προσπαθώ. Γενικά υπάρχει καταπίεση και τοξικότητα. Μερικές φορές αισθάνομαι ότι είμαι εντελώς μόνη μου ότι δεν έχω πραγματικούς φίλους και ότι με ρωτάνε μόνο από περιέργεια για να μάθουν νέα. Κάποιες φορές προσπαθώ να το δείξω ευγενικά ότι με ενοχλεί αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά γτ θα νομίζουν ότι ζηλεύω η ότι δεν είμαι καλά ψυχολογικά.  Αλλά δεν πειράζει αντέχουμε κορίτσια μου. Όλα αυτά τα σχόλια "κατά λάθος" και όλη αυτή η κατάσταση μ δείχνει πόσο ηρωίδες είμαστε και πόσο γαματοι γονείς θα γίνουμε κάποια μέρα γιατί το θέλουμε τόσο πολύ!!! 

Είναι λυπηρό να το ζεις αυτο στον φιλικό σου κύκλο.. αν ζουν τις αγωνίες σου και ξέρουν τι προσπάθειες κάνεις αδυνατω να καταλάβω τα σχόλια τους.. εφόσον ειναι φιλες και όχι ξένες, στη θέση σου αν τις ήθελα πραγματικά κοντά μου θα τους είχα μιλήσει ήδη, δεν θα κρατιόμουν βασικά. Δεν είναι ζήλεια, είναι η αλήθεια σου και ίσως να ναι πολύ απελευθερωτικό για σένα! Αν δεν καταλάβουν ούτε τότε δεν αξίζουν τη φιλία σου.. το να μιλάνε για τη χαρά τους προσωπικά το θεωρώ υγιές, αρκεί να γίνεται με σεβασμό και αλήθεια και όχι ως επίδειξη και κόντρα.. ο κόσμος δεν σταματάει σε εμάς, άλλωστε και τα παιδια των φίλων μας χαρά είναι.. και καμια φορά παρηγοριά.. επίσης εγω ειμαι της άποψης οτι οι πραγματικοί φιλοι μας δεν θα πουν παντα τη σωστή κουβεντα για να μας παρηγορήσουν όσο κ να μας αγαπάνε, αλλα κ αυτο ειναι υγιές και φυσιολογικό.. δεν ειναι ψυχολόγοι, αλλά άνθρωποι που καποιες φορες δεν θα βρουν τη σωστή κουβεντα..αλλα η αγκαλια τους, η καλη διαθεση και η αγαπη τους αρκεί! Αν σε χαλάει η παρεα τους κόψε οσο μπορείς, αν τις αγαπάς μείνε και ξεκαθάρισε το μεσα σου.. θα σε ανακουφίσει! Απο μενα εχεις μια ειλικρινή αγκαλια για καληνυχτα!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, Ιουλιέτα said:

Εγώ όμως έκανα 4 ωάρια με 150 μονάδες και ο γιατρός επιμένει ότι με την επόμενη διέγερση (300 μονάδες) θα κάνω ακόμη περισσότερα. Σε όλους τους υπερήχους έχω πολλά ωοθυλάκια και καταβολές.

Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως να μην είμαστε τόσο απόλυτες με αυτές τις διατυπώσεις, γιατί όποια τα διαβάζει πρώτη φορά, παθαίνει πανικό. Εγώ την πρώτη φορά που είδα FSH 11 και ΑΜΗ 0.1 και μπήκα στα διάφορα fora είπα "πάει, ούτε ένα ωάριο δεν θα έχω" και όταν πήγα στην ενδοκρινολόγο γελούσε. 

Κορίτσι μου έχεις δίκιο ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο και οι ορμόνες μας δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικές όμως όποια κοπέλα εδώ μέσα διαβάζει κάτι πρέπει να έχει στο μυαλό της ΠΑΝΤΑ ότι καμιά μας δεν είναι γιατρός ούτε και ξέρουμε το ιστορικό της κάθε κοπέλας που συμβουλεύουμε. Σε ένα γενικό πλαίσιο γνωρίζουμε από τους γιατρούς μας, από άλλες κοπέλες, από άρθρα στο ίντερνετ κτλ ότι η FSH συνήθως ορίζει τον κύκλο πως θα πάει ενώ η ΑΜΗ είναι μία ορμόνη που προσδιορίζει το συνολικό μας απόθεμα από την γέννηση μέχρι και την εμμηνόπαυση. Προφανώς και με τέλεια FSH μπορεί να πάρεις άδεια ή ανώριμα ωάρια (μου έχει συμβεί) και με μέτρια ή κακή να πάρεις τελικά άριστα. Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Και ειδικά σε φυσικό κύκλο νομίζω δεν χρειάζεται καν να μετριέται, συνήθως σε κύκλο διέγερσης την λαμβάνουμε υπόψιν.

Επίσης να ξέρεις ότι η 11 είναι μέσα στα όρια της καλής FSH και εννοείται πολύ κακώς σε άγχωσε αυτός ο γιατρός. Το ότι σε ένα κύκλο πήγε 18 πάντως δεν σημαίνει τίποτα, μπορεί τον επόμενο μήνα να είναι πάλι 11. 

Πολύ καλή επιτυχία εύχομαι για τα 2 ωάρια που πήρατε! 

  • Μου αρέσει 4

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lotos είπε:

Εγώ είχε puregon των 300..έχει πολύ απόθεμα...μην ανησυχείς μου το είχε κ ο γιατρός κ είχα πάθει σοκ!!!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τελικά όλα καλά, με πήρε σήμερα η μαία και μου είπε ότι το επιπλέον υγρό μπορεί να κυμαίνεται μεταξύ 50-150 μονάδων, ίσως και λίγο παραπάνω! Με αποκάλεσε και τυχερή. Που να ξερα χθες βράδυ να χαρώ με την τύχη μου αντί να με τρώει η αγωνία. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια…

Είχα την 2η ωοληψία σήμερα… η διέγερση με Serpafar & Gonal στον τελευταίο υπέρηχο την Δευτέρα έδειχνε 3 στην δεξια και 1 στην αριστερή, των 20, 18, 17 και 13.5 χιλιοστών με οιστραδιόλη 833. Η υπόθεση ήταν θα έχουμε 4. Σήμερα στην ωοληψια πήραν αυτά τα 4 αλλά τα τρία μεγαλύτερα ήταν άδεια. Το μοναδικό που είχε ωάριο ήταν το μικρό της αριστερής, στο οποίο δίνουν πιθανότητα 50-50 να γονιμοποιηθεί και θα ξέρουμε αύριο αν όντως προχώρησε αλλά δεν φάνηκε από τα λόγια του γιατρού να έχω ελπίδες…

 
Β κύκλος: πάλι κουλούρα.
 
Δεν ξέρω τι να πω ή τι να κάνω, να υποθέσω ότι ήταν και αυτός ένας κακός κύκλος; Κανένα από όλα τα συμπληρώματα που παίρνω δεν με έχουν πιάσει; Ή απλά τέλος οι ωοθήκες μου στα 36 μου; 
 
Έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα με τον εξωσωματικό για να δούμε επόμενα βήματα. 
 
Αν έχετε καμία ιδέα ή συμβουλή, ευπρόσδεκτη… 

Πραγματικά, απάντηση σε αυτό δεν μπορείς να έχεις. Ο εξωσωματικος θα δοκιμάσει πιθανόν άλλο πρωτόκολλο. 

Πάντως μιλώντας από προσωπική εμπειρία, είναι να πετύχεις και τον καλό κύκλο. Σκέψου πως τον πέτυχα μετά από πέντε μινι ή κανονικές διεγερσεις. Κι όταν λέω καλό κύκλο δεν εννοώ πολλά ωαρια, εννοώ πως όσα είχα τόσα έμβρυα έγιναν. 

Η πρώτη μου διέγερση ήταν καρμπόν αυτό που είχες τώρα με τη διαφορά πως έπαιρνα φουλ δοση. 

Θέλει υπομονή κι επιμονη. Ρώτησε τον και για το μακρύ πρωτόκολλο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Alex@ said:

Πολύ κρίμα γιατί φαινόταν υποσχόμενο με 4 ωάρια!

Μήπως δεν σου ταιριάζει το πρωτόκολλο;; Να δοκιμάσεις κάτι αλλο;; ίσως κ με φυσικούς για λίγο καιρό; μια χαρά είναι η ηλικία σου 36.

Τι συμπληρώματα παίρνεις;

Καλημέρα... σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρωτόκολλο του φλεβάρη ήταν gonal 250 μονάδες & orgalutran & ovitrelle (βραχύ). Το πρωτόκολλο τώρα ήταν 'ήπια' διέγερση με serpafar και gonal 200 και ovitrelle (τροποποιημένος δεν λέγεται αυτός;)

Μου έχει πει να προσπαθήσουμε με το μακρύ για τον Ιούλιο... Απλά το μακρύ βάζει πρώτα σε 'καταστολή' τις ωοθήκες μου, και δεν ξέρω κατά πόσο όντως θα είναι καλή λύση, δεδομένου ότι όπως φαίνεται εμεένα κοιμούνται όρθιες. Το άλλο που έπεσε στο τραπέζι είναι επειδή έχω τα μεγάλα που πάνε μπροστά αλλά έχω και μικρά που έρχονται παρα πίσω και δεν προλαβαίνουν να μεγαλώσουν, μήπως κάνουμε διπλή ωοληψία με λίγες μέρες απόσταση. Περισσότερα θα συζητήσουμε την επόμενη εβδομάδα. 

Συμπληρώματα παίρνω τα εξής: σελήνιο, DHEA, Inofert, inofert plus, σίδηρο, χάπι ζαχάρου γιατί κάτι ελαφρύ είδε ο ενδοκρινολόγος στην καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνης, D3 (αυτήν την φοβάμαι πάρα πολύ ως υπαίτια, θα κάνω εξέταση την άλλη βδομάδα να δω που βρίσκεται), Q10, και πολυβιταμίνες pregnall. Τα DHEA τα παίρνω από τέλη φλεβάρη, τα Q10 και ζαχάρου από μέσα/τέλη Μάρτη - να μην έχουν πιάσει ακόμα; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει καμία φάρμακα για μικρή διέγερση που θα ήθελε να μου δώσει/πουλήσει. Είμαι στην Αθήνα και είπε ο γιατρός ότι μπορεί να είναι καλός ο κύκλος κ να κάνουμε μια μικρή διέγερση- είμαι με ΠΩΑ και κάνω φυσικούς.

ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


17 hours ago, Lotos said:

Πηγαίνεις μόνο φυσικούς ;ίσως θέλετε άλλο πρωτόκολλο νομίζω 

@Lotos όχι δεν έχω κάνει φυσικό

21 minutes ago, Neverstop said:

Πραγματικά, απάντηση σε αυτό δεν μπορείς να έχεις. Ο εξωσωματικος θα δοκιμάσει πιθανόν άλλο πρωτόκολλο. 

Πάντως μιλώντας από προσωπική εμπειρία, είναι να πετύχεις και τον καλό κύκλο. Σκέψου πως τον πέτυχα μετά από πέντε μινι ή κανονικές διεγερσεις. Κι όταν λέω καλό κύκλο δεν εννοώ πολλά ωαρια, εννοώ πως όσα είχα τόσα έμβρυα έγιναν. 

Η πρώτη μου διέγερση ήταν καρμπόν αυτό που είχες τώρα με τη διαφορά πως έπαιρνα φουλ δοση. 

Θέλει υπομονή κι επιμονη. Ρώτησε τον και για το μακρύ πρωτόκολλο. 

@Neverstop καταρχάς συγχαρητήρια για την θετική χοριακή σου! Εύχομαι μία ευχάριστη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!! 

Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, μου δίνεις κουράγιο. Ναι, μου το πρότεινε και αυτός για μακρύ πρωτόκολλο, όπως έγραψα παραπάνω. Το θέμα που έχω με το μακρύ πρωτόκολλο είναι ότι δεν ξέρεις τι κύκλο θα έχεις, γιατί ξεκινάει την 21η μέρα του προηγούμενου κύκλου. Ενώ με το βραχύ, βλέπεις 2η μέρα καταβολές και λες "είναι κακός μήνας" (πχ Φλεβάρης), είναι "μέτριος μήνας" (πχ Μάιος), είναι καλός μήνας (πχ Απρίλιο που είχα 6 καταβολές και αν είχα κάνει διέγερση τότε θα είχα πάρει περισσότερα). Είμαι διστακτική να αρχίσω πρωτόκολλο χωρίς να ξέρω για τι μήνα μιλάμε, αλλά θα κάνω ότι προτείνει ο γιατρός. 

Είμαι διατεθειμένη να κάνω οτιδήποτε χρειαστεί και όσες φορές χρειαστεί. Απλά έχω λίγο θέμα με το γεγονός ότι δεν ξέρω τι φταίει, και έτσι - μην γνωρίζοντας τι φταίει και επομένως μην μπορώντας να κάνω κάποια αλλαγή - νιώθω ανήμπορη και έρμαιο της τύχης. Όλο μου φαίνεται ένα βουνό που δεν ξέρω αν θα καταφέρω να το ανέβω. Να μην βρίσκουμε ωάρια, ή να βρίσκουμε και να μην παίρνουμε ωάρια ποιοτικά, να παλεύουμε με το σπέρμα, και αν όλα αυτά κάπως τα ξεπεράσουμε, να δούμε αν γονιμοποιούνται, πόσα γονιμοποιούνται, και αν φτάνουν 5η μέρα για βλαστοκύστες που χρειαζόμαστε για τον προεμφυτευτικό, και αν και εφόσον μαζέψουμε μερικά, να τα στείλουμε για έλεγχο, να δούμε αν είναι υγιή, και μετά να κάνουμε εμβρυομεταφορά (δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σκεφτώ τις προκλήσεις αυτού του σταδίου γιατί είμαστε πολύ μακριά από αυτό)... 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

Χτες ξεκίνησα την διέγερση με γκοναλ, πρώτη φορά. Την ένεση θα μου την κάνει ο άντρας μου καθώς εργάζεται στον χώρο της υγείας. Κάναμε όλα τα βήματα σωστά χθες με την πένα διαβάζοντας τις οδηγίες και βλέποντας κ βιντεακια, όταν όμως βάλαμε τις μονάδες είχε βρε κορίτσια φυσαλίδα όσο μια φακή, ο άντρας μου δεν ήθελε να μου κάνει τη ένεση γτ έλεγε πως πρέπει να φύγει ο αέρας, με τα πολλά επικοινωνησαμε με την κλινική και μου έκανε την ένεση.

Έτσι πρέπει να ειναι;; είχε κ σε εσάς φυσαλίδα;; γτ αγχώνομαι για σήμερα το βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MarGe2022 είπε:

@Lotos όχι δεν έχω κάνει φυσικό

@Neverstop καταρχάς συγχαρητήρια για την θετική χοριακή σου! Εύχομαι μία ευχάριστη, τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!! 

Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου, μου δίνεις κουράγιο. Ναι, μου το πρότεινε και αυτός για μακρύ πρωτόκολλο, όπως έγραψα παραπάνω. Το θέμα που έχω με το μακρύ πρωτόκολλο είναι ότι δεν ξέρεις τι κύκλο θα έχεις, γιατί ξεκινάει την 21η μέρα του προηγούμενου κύκλου. Ενώ με το βραχύ, βλέπεις 2η μέρα καταβολές και λες "είναι κακός μήνας" (πχ Φλεβάρης), είναι "μέτριος μήνας" (πχ Μάιος), είναι καλός μήνας (πχ Απρίλιο που είχα 6 καταβολές και αν είχα κάνει διέγερση τότε θα είχα πάρει περισσότερα). Είμαι διστακτική να αρχίσω πρωτόκολλο χωρίς να ξέρω για τι μήνα μιλάμε, αλλά θα κάνω ότι προτείνει ο γιατρός. 

Είμαι διατεθειμένη να κάνω οτιδήποτε χρειαστεί και όσες φορές χρειαστεί. Απλά έχω λίγο θέμα με το γεγονός ότι δεν ξέρω τι φταίει, και έτσι - μην γνωρίζοντας τι φταίει και επομένως μην μπορώντας να κάνω κάποια αλλαγή - νιώθω ανήμπορη και έρμαιο της τύχης. Όλο μου φαίνεται ένα βουνό που δεν ξέρω αν θα καταφέρω να το ανέβω. Να μην βρίσκουμε ωάρια, ή να βρίσκουμε και να μην παίρνουμε ωάρια ποιοτικά, να παλεύουμε με το σπέρμα, και αν όλα αυτά κάπως τα ξεπεράσουμε, να δούμε αν γονιμοποιούνται, πόσα γονιμοποιούνται, και αν φτάνουν 5η μέρα για βλαστοκύστες που χρειαζόμαστε για τον προεμφυτευτικό, και αν και εφόσον μαζέψουμε μερικά, να τα στείλουμε για έλεγχο, να δούμε αν είναι υγιή, και μετά να κάνουμε εμβρυομεταφορά (δεν θα μπω καν στην διαδικασία να σκεφτώ τις προκλήσεις αυτού του σταδίου γιατί είμαστε πολύ μακριά από αυτό)... 

Σ ευχαριστώ πολύ! 😁

Ό,τι κι αν πεις έχεις δίκιο και νομίζω πως πολλές κοπέλες εδώ έχουν βιώσει το ίδιο, να φαίνονται όλα "βουνό". Δυστυχώς πρόκειται για μαραθώνιο. 

Τα συμπληρώματα που γράφεις δεν τα γνωρίζω καθώς έπαιρνα μόνο τα κλασικά, φυλλικο, βιταμίνη d. Οπότε δεν ξέρω πόσο καιρό θέλουν.. 

Στο πρωτόκολλο τώρα στη θέση σου θα έκανα φουλ διέγερση με 300 μοναδες σε έναν κύκλο που θα φαίνονται να υπάρχουν αρκετά ωοθυλακια (με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία σας) και σίγουρα ο γιατρός ή θα τραβήξει ακόμα μια δυο μέρες τη διέγερση ή θα κάνει διπλή ωοληψια. 

Δεν γίνεται, θα τον πετύχεις τον κύκλο τον καλό! 

P. S. Σ εμένα όλα πήγαν καλά μόλις ξεκίνησα με pergoveris αλλά δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή όντως με βοήθησε το φάρμακο.. 

Προεμφυτευτικο γιατί σκέφτεσαι? 

Επεξεργάστηκαν by Neverstop
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Neverstop said:

Σ ευχαριστώ πολύ! 😁

Ό,τι κι αν πεις έχεις δίκιο και νομίζω πως πολλές κοπέλες εδώ έχουν βιώσει το ίδιο, να φαίνονται όλα "βουνό". Δυστυχώς πρόκειται για μαραθώνιο. 

Τα συμπληρώματα που γράφεις δεν τα γνωρίζω καθώς έπαιρνα μόνο τα κλασικά, φυλλικο, βιταμίνη d. Οπότε δεν ξέρω πόσο καιρό θέλουν.. 

Στο πρωτόκολλο τώρα στη θέση σου θα έκανα φουλ διέγερση με 300 μοναδες σε έναν κύκλο που θα φαίνονται να υπάρχουν αρκετά ωοθυλακια (με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία σας) και σίγουρα ο γιατρός ή θα τραβήξει ακόμα μια δυο μέρες τη διέγερση ή θα κάνει διπλή ωοληψια. 

Δεν γίνεται, θα τον πετύχεις τον κύκλο τον καλό! 

P. S. Σ εμένα όλα πήγαν καλά μόλις ξεκίνησα με pergoveris αλλά δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή όντως με βοήθησε το φάρμακο.. 

Προεμφυτευτικο γιατί σκέφτεσαι? 

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα μιλήσω με τον εξωσωματικό την επόμενη εβδομάδα να δω τι προτείνει και αυτός, θα του αναφέρω αυτό που μου είπες γιατί με 300 δεν έχω κάνει. Μπορεί να μην με θέλει η γκονάλ τι να πω....

Προεμφυτευτικό χρειαζόμαστε γιατί έχουμε και οι δύο το στίγμα... άσε σου λέω, όλα τα έχουμε! 

η άλλη λύση θα ήταν να προσπαθήσουμε και με ελεύθερες επαφές αλλά δεν το έχουμε τολμήσει γιατί δεν θέλουμε να έχουμε άσχημη κατάληξη με άρρωστο έμβρυο που θα πρέπει μετά να μπω σε διαδικασία διακοπής κυήσης, οι πιθανότητες είναι 25% κάθε φορά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MarGe2022 είπε:

Καλημέρα... σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρωτόκολλο του φλεβάρη ήταν gonal 250 μονάδες & orgalutran & ovitrelle (βραχύ). Το πρωτόκολλο τώρα ήταν 'ήπια' διέγερση με serpafar και gonal 200 και ovitrelle (τροποποιημένος δεν λέγεται αυτός;)

Μου έχει πει να προσπαθήσουμε με το μακρύ για τον Ιούλιο... Απλά το μακρύ βάζει πρώτα σε 'καταστολή' τις ωοθήκες μου, και δεν ξέρω κατά πόσο όντως θα είναι καλή λύση, δεδομένου ότι όπως φαίνεται εμεένα κοιμούνται όρθιες. Το άλλο που έπεσε στο τραπέζι είναι επειδή έχω τα μεγάλα που πάνε μπροστά αλλά έχω και μικρά που έρχονται παρα πίσω και δεν προλαβαίνουν να μεγαλώσουν, μήπως κάνουμε διπλή ωοληψία με λίγες μέρες απόσταση. Περισσότερα θα συζητήσουμε την επόμενη εβδομάδα. 

Συμπληρώματα παίρνω τα εξής: σελήνιο, DHEA, Inofert, inofert plus, σίδηρο, χάπι ζαχάρου γιατί κάτι ελαφρύ είδε ο ενδοκρινολόγος στην καμπύλη ζαχάρου/ινσουλίνης, D3 (αυτήν την φοβάμαι πάρα πολύ ως υπαίτια, θα κάνω εξέταση την άλλη βδομάδα να δω που βρίσκεται), Q10, και πολυβιταμίνες pregnall. Τα DHEA τα παίρνω από τέλη φλεβάρη, τα Q10 και ζαχάρου από μέσα/τέλη Μάρτη - να μην έχουν πιάσει ακόμα; 

Τα συμπληρώματα ξέρω πως παίζει ρόλο και άλλα πράγματα, όπως η διατροφή και η ποσότητα των συμπληρωματων. Εγώ παίρνω pregnall bio grow και Q10 200mg την ημέρα. 

Από τα λίγα που έχω διαβάσει καθώς είμαι νέα στον αγώνα της εξωσωματικής, οι ωοθήκες μας χρειάζονται την πρωτεινη, εγώ κάνω διατροφή με έμφαση στην πρωτεΐνη και προϊόντα ολικής άλεσης και φυσικά πολύ νερό για να την καλή κυκλοφορία του αίματος.

Το serpafar σε αυτό τον κύκλο το έβαλε ως ανταγωνιστή;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...