Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

Σα δεν ντρέπονται μερικοί γιατροί! Εκμεταλλεύονται τον πόνο και την άγνοια των γυναικών. Τι να πεις;;;

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί γιατροί εκεί έξω που εκμεταλλευονται τον πονος  μας και την επιθυμία μας να αποκτήσουμε ένα παιδί.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Κορίτσια γεια σας. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί ταράχτηκα λίγο. Υπάρχει κάποια που να έχει εμπειρία με puregon?

Λοιπόν, ξεκίνησα χθες 2ο κύκλο διέγερσης. Κάνω 150 μονάδες ημερισίως. Μου είπαν από την κλινική ότι το σκεύασμα έχει πάντα λίγες περισσότερες μονάδες μέσα. Την προηγούμενη φορά η συσκευασία των 900 μονάδων είχε 25 μονάδες "δώρο". 

Σήμερα ήταν η μέρα που θα χρησιμοποιούσα αυτό το δώρο στην αμπούλα, και θα συμπλήρωνα με νέα αμπούλα. Κάνοντας την ένεση, είχε ολόκληρες 150 μονάδες μέσα! Έχει τύχει σε καμιά κάτι αντίστοιχο? Να έχει τόσο πολύ επιπλέον υγρό μέσα η puregon? Δεν έχει λογική. Αγχώνομαι πως έκανα κάτι λάθος και δεν έγινε σωστά η ένεση...

Δεν εχω εμπειρια απο τη συγκεκριμενη πενα  αλλα θα σου πω οτι εκανα περγκοβερις 150 τη μερα για 6 μερες και μετα εκανα εξετασεις κ υπερηχο και μου λεει « κανε αλλες 2 δοσεις»κ του λεω «δεν εχω να αγορασω κ αλλη πενα γιατι κανει και 480€ ,παιζει τοσο ρολο;»Κ γυρναει κ μου λεει ναι αστο μη κανεις δε πειραζει. Επισης στη 1η μου διεγερση με 300 μπενφολα τη 1η δοση πηγα να τη κανω σε φαρμακειο για να ημουν σιγουρη ..και την 2η στη κλινικη ..οταν πηγα τη 2η μερα στη κλινικη μου ειπανε «μα καλά δεν εκανες χτες;;(Τοτε ηταν αλλιως οι πενες το 2020 ) τι σημαινε αυτο; Οτι ο φαρμακοποιος εκανε λαθος κ δεν μου εβαλε καν υγρο μεσα!!! Παθαινω σοκ εγω και μου ειπε ο γιατρος μην ανησυχεις δε πειραζει καθολου θα παρεις τις αλλες κανονικα κ ολα καλα.στα γραφω για να μην ανησυχεις και εσυ σε περιπτωση που κατι εγινε λαθος.!!!να πανε ολα καλα!! 

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Nephele78 είπε:

Δεν εχω εμπειρια απο τη συγκεκριμενη πενα  αλλα θα σου πω οτι εκανα περγκοβερις 150 τη μερα για 6 μερες και μετα εκανα εξετασεις κ υπερηχο και μου λεει « κανε αλλες 2 δοσεις»κ του λεω «δεν εχω να αγορασω κ αλλη πενα γιατι κανει και 480€ ,παιζει τοσο ρολο;»Κ γυρναει κ μου λεει ναι αστο μη κανεις δε πειραζει. Επισης στη 1η μου διεγερση με 300 μπενφολα τη 1η δοση πηγα να τη κανω σε φαρμακειο για να ημουν σιγουρη ..και την 2η στη κλινικη ..οταν πηγα τη 2η μερα στη κλινικη μου ειπανε «μα καλά δεν εκανες χτες;;(Τοτε ηταν αλλιως οι πενες το 2020 ) τι σημαινε αυτο; Οτι ο φαρμακοποιος εκανε λαθος κ δεν μου εβαλε καν υγρο μεσα!!! Παθαινω σοκ εγω και μου ειπε ο γιατρος μην ανησυχεις δε πειραζει καθολου θα παρεις τις αλλες κανονικα κ ολα καλα.στα γραφω για να μην ανησυχεις και εσυ σε περιπτωση που κατι εγινε λαθος.!!!να πανε ολα καλα!! 

Σε ευχαριστώ τοσο πολύ που μου έγραψες την εμπειρία σου, με ηρέμησες πολύ. Να σκάσω είμαι! Είμαι τόσο σίγουρη ότι χειρίστηκα σωστά την πένα. Το έμβολο έπρεπε κανονικά να σταματήσει μετά από 25-30 μονάδες και να μην πιέζεται άλλο, κάτι που σημαίνει ότι τελείωσε το υγρό και πρέπει να βάλω το επόμενο. Και δυστυχώς αυτό κατέβηκε μέχρι τέλους, σαν να είχε ακόμη 150 μονάδες μέσα. Μου φαίνεται τρελό το νούμερο, αν σκεφτούμε και πόσο στοιχίζουν αυτά τα φάρμακα. Αύριο θα ξέρω και θα δω τι θα μου πουν από την κλινική. Μακάρι να μου επιβεβαιώσουν τα καθησυχαστικά σου λόγια. Σε ευχαριστώ και πάλι ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2023 at 12:45 ΜΜ, GBAL είπε:

Ευχαριστώ πολύ ..όχι στην ιδιωτική θα μείνουμε...έχει πολύ καλή μονάδα μας είπαν...δεν έχουν κάνει καμία πρόβλεψη ..είναι πολύ μικρά ..τα μικρότερα εδώ οπότε πρέπει να περάσουν κάποιες εβδομάδες για να έχουν εικόνα της κατάστασης.....μιλάμε για μηνες....δίνουν τη μάχη τους τώρα ...δύσκολο όλο αυτό....από τη μια χαίρεσαι που είναι ζωντανά από την άλλη πονάει η ψυχή σου που τα βλέπεις μικρά και δεν μπορείς να βοηθησεις

Καλημέρα! Πώς είσαστε πως είναι τα μικρούλια σας; Πες μας τα νέα σας,πως είσαι εσύ; 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

Σε ευχαριστώ τοσο πολύ που μου έγραψες την εμπειρία σου, με ηρέμησες πολύ. Να σκάσω είμαι! Είμαι τόσο σίγουρη ότι χειρίστηκα σωστά την πένα. Το έμβολο έπρεπε κανονικά να σταματήσει μετά από 25-30 μονάδες και να μην πιέζεται άλλο, κάτι που σημαίνει ότι τελείωσε το υγρό και πρέπει να βάλω το επόμενο. Και δυστυχώς αυτό κατέβηκε μέχρι τέλους, σαν να είχε ακόμη 150 μονάδες μέσα. Μου φαίνεται τρελό το νούμερο, αν σκεφτούμε και πόσο στοιχίζουν αυτά τα φάρμακα. Αύριο θα ξέρω και θα δω τι θα μου πουν από την κλινική. Μακάρι να μου επιβεβαιώσουν τα καθησυχαστικά σου λόγια. Σε ευχαριστώ και πάλι ❤

Εγώ είχε puregon των 300..έχει πολύ απόθεμα...μην ανησυχείς μου το είχε κ ο γιατρός κ είχα πάθει σοκ!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Συγγνώμη, με ΑΜΗ 6ng/ml σου είπε να βιαστείς;;;

Το glucophage για ποιο λόγο το πήρες; Επίσης πόσες ώρες ήσουν νηστική πριν την εξέταση και τι είχες φάει για βράδυ;

Η ΑΜΗ δείχνει το απόθεμα. Την ποιότητα την δείχνει η FSH 

Νου το έδωσε γιατί σε παλιές καμπύλες σακχάρου εκανα λιγη υπογλικαιμια και γενικά είπε ότι βοηθάει απ ότι έχει δει εμπειρικά. Είμαι σε φάση που θα κάνω διέγερση. Την προηγ μέρα ειχα φάει το μεσημέρι σε ταβέρνα και το απόγευμα γλυκό και το βράδυ τίποτα. Την άλλη μέρα το πρωί στις 9μιση εκανα την εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια…

Είχα την 2η ωοληψία σήμερα… η διέγερση με Serpafar & Gonal στον τελευταίο υπέρηχο την Δευτέρα έδειχνε 3 στην δεξια και 1 στην αριστερή, των 20, 18, 17 και 13.5 χιλιοστών με οιστραδιόλη 833. Η υπόθεση ήταν θα έχουμε 4. Σήμερα στην ωοληψια πήραν αυτά τα 4 αλλά τα τρία μεγαλύτερα ήταν άδεια. Το μοναδικό που είχε ωάριο ήταν το μικρό της αριστερής, στο οποίο δίνουν πιθανότητα 50-50 να γονιμοποιηθεί και θα ξέρουμε αύριο αν όντως προχώρησε αλλά δεν φάνηκε από τα λόγια του γιατρού να έχω ελπίδες…

 
Β κύκλος: πάλι κουλούρα.
 
Δεν ξέρω τι να πω ή τι να κάνω, να υποθέσω ότι ήταν και αυτός ένας κακός κύκλος; Κανένα από όλα τα συμπληρώματα που παίρνω δεν με έχουν πιάσει; Ή απλά τέλος οι ωοθήκες μου στα 36 μου; 
 
Έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα με τον εξωσωματικό για να δούμε επόμενα βήματα. 
 
Αν έχετε καμία ιδέα ή συμβουλή, ευπρόσδεκτη… 
  • Λυπημένη/-ος 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MarGe2022 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια…

Είχα την 2η ωοληψία σήμερα… η διέγερση με Serpafar & Gonal στον τελευταίο υπέρηχο την Δευτέρα έδειχνε 3 στην δεξια και 1 στην αριστερή, των 20, 18, 17 και 13.5 χιλιοστών με οιστραδιόλη 833. Η υπόθεση ήταν θα έχουμε 4. Σήμερα στην ωοληψια πήραν αυτά τα 4 αλλά τα τρία μεγαλύτερα ήταν άδεια. Το μοναδικό που είχε ωάριο ήταν το μικρό της αριστερής, στο οποίο δίνουν πιθανότητα 50-50 να γονιμοποιηθεί και θα ξέρουμε αύριο αν όντως προχώρησε αλλά δεν φάνηκε από τα λόγια του γιατρού να έχω ελπίδες…

 
Β κύκλος: πάλι κουλούρα.
 
Δεν ξέρω τι να πω ή τι να κάνω, να υποθέσω ότι ήταν και αυτός ένας κακός κύκλος; Κανένα από όλα τα συμπληρώματα που παίρνω δεν με έχουν πιάσει; Ή απλά τέλος οι ωοθήκες μου στα 36 μου; 
 
Έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα με τον εξωσωματικό για να δούμε επόμενα βήματα. 
 
Αν έχετε καμία ιδέα ή συμβουλή, ευπρόσδεκτη… 

Πολύ κρίμα γιατί φαινόταν υποσχόμενο με 4 ωάρια!

Μήπως δεν σου ταιριάζει το πρωτόκολλο;; Να δοκιμάσεις κάτι αλλο;; ίσως κ με φυσικούς για λίγο καιρό; μια χαρά είναι η ηλικία σου 36.

Τι συμπληρώματα παίρνεις;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MarGe2022 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια…

Είχα την 2η ωοληψία σήμερα… η διέγερση με Serpafar & Gonal στον τελευταίο υπέρηχο την Δευτέρα έδειχνε 3 στην δεξια και 1 στην αριστερή, των 20, 18, 17 και 13.5 χιλιοστών με οιστραδιόλη 833. Η υπόθεση ήταν θα έχουμε 4. Σήμερα στην ωοληψια πήραν αυτά τα 4 αλλά τα τρία μεγαλύτερα ήταν άδεια. Το μοναδικό που είχε ωάριο ήταν το μικρό της αριστερής, στο οποίο δίνουν πιθανότητα 50-50 να γονιμοποιηθεί και θα ξέρουμε αύριο αν όντως προχώρησε αλλά δεν φάνηκε από τα λόγια του γιατρού να έχω ελπίδες…

 
Β κύκλος: πάλι κουλούρα.
 
Δεν ξέρω τι να πω ή τι να κάνω, να υποθέσω ότι ήταν και αυτός ένας κακός κύκλος; Κανένα από όλα τα συμπληρώματα που παίρνω δεν με έχουν πιάσει; Ή απλά τέλος οι ωοθήκες μου στα 36 μου; 
 
Έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα με τον εξωσωματικό για να δούμε επόμενα βήματα. 
 
Αν έχετε καμία ιδέα ή συμβουλή, ευπρόσδεκτη… 

Λυπαμαι Μαρία μου… καταλαβαίνω την απογοήτευση σου..αλλα δεν ξέρεις, μπορεί αυτό το μικρό να γονιμοποιηθεί και να προχωρήσει..δυστυχώς δεν έχω κάποια συμβουλή σε αυτό..υπομονή μέχρι αυριο και μέχρι την επόμενη επίσκεψη μαζί του να δείτε πως θα προχωρήσετε…

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, MarGe2022 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια…

Είχα την 2η ωοληψία σήμερα… η διέγερση με Serpafar & Gonal στον τελευταίο υπέρηχο την Δευτέρα έδειχνε 3 στην δεξια και 1 στην αριστερή, των 20, 18, 17 και 13.5 χιλιοστών με οιστραδιόλη 833. Η υπόθεση ήταν θα έχουμε 4. Σήμερα στην ωοληψια πήραν αυτά τα 4 αλλά τα τρία μεγαλύτερα ήταν άδεια. Το μοναδικό που είχε ωάριο ήταν το μικρό της αριστερής, στο οποίο δίνουν πιθανότητα 50-50 να γονιμοποιηθεί και θα ξέρουμε αύριο αν όντως προχώρησε αλλά δεν φάνηκε από τα λόγια του γιατρού να έχω ελπίδες…

 
Β κύκλος: πάλι κουλούρα.
 
Δεν ξέρω τι να πω ή τι να κάνω, να υποθέσω ότι ήταν και αυτός ένας κακός κύκλος; Κανένα από όλα τα συμπληρώματα που παίρνω δεν με έχουν πιάσει; Ή απλά τέλος οι ωοθήκες μου στα 36 μου; 
 
Έχω ραντεβού την επόμενη εβδομάδα με τον εξωσωματικό για να δούμε επόμενα βήματα. 
 
Αν έχετε καμία ιδέα ή συμβουλή, ευπρόσδεκτη… 

Πηγαίνεις μόνο φυσικούς ;ίσως θέλετε άλλο πρωτόκολλο νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολα τα κοριτσια!

Δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή ομάδα για να θίξω αυτό που θέλω... Απλώς θέλω να σχολιάσω ένα θέμα κοινωνικής φύσης σχετικά με την υπογονιμότητα που θεωρώ οτι αφορά ολες τις γυναίκες, ακόμα και αυτές που δεν τις απασχολεί η μητρότητα.

Εγώ και ο σύζυγος μου μετα απο 2 χρονια που παλεύουμε για μωράκι θα ξεκινησουμε σιγα σιγα τη διαδικασια για εξωσωματικη γονιμοποίηση. Πρωτη φορα οποτε ειναι καινούρια ολα για μας. Χθες μετά απο καποια κρίση άγχους που είχα στη δουλειά, γιατι γενικά σωματοποιω πολύ το άγχος μου, βρηκα το θάρρος να βαλω στη θεση της τη συνάδελφό μου στη δουλεια, με την οποία εχουμε τυπικές έως καλες σχέσεις...οχι ομως προσωπικές που σημαίνει ότι δεν έχει ιδέα για όλο αυτο που περνάω... Και η οποια εχει φαγωθεί να αναφέρει συνεχεια το θεμα εγκυμοσύνης μου, για το αν ειμαι έγκυος, αν κανω σεξ, αν κανω τεστ ωορρηξιας και γενικα μεταξυ σοβαρού και αστείου να το φερνει στο τραπέζι κάθε μηνα.. χωρις να της έχω δωσει το θάρρος ούτε να ζητήσω συμβουλή κλπ. Μετά απο μια δυσκολη μερα με ζαλαδα και πονοκέφαλο, μετα απο περιοδο ανέφερα απλώς οτι ζορίζομαι και ειμαι κουρασμένη και ξεκινησε παλι το αστειακι περι εγκυμοσύνης και συμπτωμάτων! Πολύ ευγενικά της ειπα να σταματησει αυτο που κανει συνέχεια, να μην το κανει ουτε σε φιλες της, οτι δεν εχει ιδεα αν εγω θελω ή εχω περασει κατι δυσκολο σχετικα με αυτο και εν ολιγοις να μην ειναι αδιάκριτη! Πιστεύω και εύχομαι ότι το καταλαβε! Απλώς συνειδητοποιώ οτι για μερικούς αγενέστατους και αδιάκριτους στον περίγυρο μας, καθόμαστε και ανεχόμαστε σχολια για να μην τους φέρουμε σε δυσκολη θέση και τελικα καποια απο αυτα σιγουρα θα φερουν εμας σε αυτή τη θεση! Κοριτσια μην καταπιέζεστε.. βάλτε στη θεση τους αυτους τους ανθρώπους... Καμια ανοχή πλεον! Όπου και οποτε γουστάρουμε θα μιλησουμε! 

  • Μου αρέσει 11
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

Καλησπέρα σε ολα τα κοριτσια!

Δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή ομάδα για να θίξω αυτό που θέλω... Απλώς θέλω να σχολιάσω ένα θέμα κοινωνικής φύσης σχετικά με την υπογονιμότητα που θεωρώ οτι αφορά ολες τις γυναίκες, ακόμα και αυτές που δεν τις απασχολεί η μητρότητα.

Εγώ και ο σύζυγος μου μετα απο 2 χρονια που παλεύουμε για μωράκι θα ξεκινησουμε σιγα σιγα τη διαδικασια για εξωσωματικη γονιμοποίηση. Πρωτη φορα οποτε ειναι καινούρια ολα για μας. Χθες μετά απο καποια κρίση άγχους που είχα στη δουλειά, γιατι γενικά σωματοποιω πολύ το άγχος μου, βρηκα το θάρρος να βαλω στη θεση της τη συνάδελφό μου στη δουλεια, με την οποία εχουμε τυπικές έως καλες σχέσεις...οχι ομως προσωπικές που σημαίνει ότι δεν έχει ιδέα για όλο αυτο που περνάω... Και η οποια εχει φαγωθεί να αναφέρει συνεχεια το θεμα εγκυμοσύνης μου, για το αν ειμαι έγκυος, αν κανω σεξ, αν κανω τεστ ωορρηξιας και γενικα μεταξυ σοβαρού και αστείου να το φερνει στο τραπέζι κάθε μηνα.. χωρις να της έχω δωσει το θάρρος ούτε να ζητήσω συμβουλή κλπ. Μετά απο μια δυσκολη μερα με ζαλαδα και πονοκέφαλο, μετα απο περιοδο ανέφερα απλώς οτι ζορίζομαι και ειμαι κουρασμένη και ξεκινησε παλι το αστειακι περι εγκυμοσύνης και συμπτωμάτων! Πολύ ευγενικά της ειπα να σταματησει αυτο που κανει συνέχεια, να μην το κανει ουτε σε φιλες της, οτι δεν εχει ιδεα αν εγω θελω ή εχω περασει κατι δυσκολο σχετικα με αυτο και εν ολιγοις να μην ειναι αδιάκριτη! Πιστεύω και εύχομαι ότι το καταλαβε! Απλώς συνειδητοποιώ οτι για μερικούς αγενέστατους και αδιάκριτους στον περίγυρο μας, καθόμαστε και ανεχόμαστε σχολια για να μην τους φέρουμε σε δυσκολη θέση και τελικα καποια απο αυτα σιγουρα θα φερουν εμας σε αυτή τη θεση! Κοριτσια μην καταπιέζεστε.. βάλτε στη θεση τους αυτους τους ανθρώπους... Καμια ανοχή πλεον! Όπου και οποτε γουστάρουμε θα μιλησουμε! 

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή αρχή σε αυτό τον δύσκολο δρόμο που έχουμε πάρει όλες εδώ μέσα. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν γύρω μας και θα συνεχίσουν να υπάρχουν, δεν σκέφτονται πριν μιλήσουν, άλλοι το θεωρούν αστείο, άλλοι το κάνουν άθελα τους χωρίς να σκεφτούν τι μπορεί να συμβαίνει στη καθεμία μας. Σκέψου ότι εγώ ακουγα συνέχεια άντε τι θα κανείς εσυ, θα παντρευτείς να κανείς κανένα παιδάκι, μεγαλώνεις. Και εγώ ταυτόχρονα παλεύω με ωοληψιες κάθε μήνα μόνη μου με δότη να γίνω μαμά. Δεν είμαι υποχρεωμένη να το μοιραστώ με άτομα που απλά υπάρχουν γύρω μου αλλά κάπου κουράζει και η απάντηση μου ήταν όχι δεν με ενδιαφέρει να παντρευτώ (αλήθεια έλεγα σε αυτό). Δεν μπορούμε να είμαστε πάντα ευγενικές, ειδικά οι γυναίκες θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές σε τέτοιου είδους θέματα. Έκανες πολύ καλά!!!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

Πριν λίγες μέρες είχα γράψει την ιστορία μου- 36 ετών, έκανα μια αποτυχημένη σπερματέγχυση (με διέγερση που απέδωσε 4 ωάρια), με FSH 11 και ΑΜΗ 0.1... Δύο κύκλους αργότερα ξαναμέτρησα FSH και ήταν 18.7!

Με έπιασε πανικός, πήγα στο γιατρό, που μου έκανε επιτόπου υπέρηχο και χωρίς κανένα φάρμακο έκανα ωοληψία σήμερα και μου πήραν δύο ωάρια ώριμα!

Πώς γίνεται ρε κορίτσια αυτό; Είναι θετικό σημάδι ή να είμαι επιφυλακτική για την τελική έκβαση;

21 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Ναι έτσι μου είπε γιατί προερχομουν από μια εξωμητριο με ζωντανό έμβρυο, άκουσα καρδιά στον υπέρηχο κ με πόνεσε πολυ, στην επόμενη ειχα βιοχημική και ήθελε να με εκμεταλλευτει πιστεύω, ήμουν πολύ ευάλωτη εκείνη την περίοδο με όσα έτυχαν και σου λέει θα την κάνω 2 3 σπερματεγχυσεις να πάρω τα λεφτά. Γιατί κ στον έλεγχο της ωορρηξίας  ότι να ναι μου έλεγε, ότι έκανα ωορηξια 10 ή 12η μέρα και εγώ είχα κυκλο 31 ή 33 μέρες!! Δεν έχω κάνει ποτέ κάτω από 28 ημέρες κυκλο!

Θα συμφωνήσω πως η fsh δείχνει την ποιότητα.

Κορίτσια μπορείτε να αναλύσετε λίγο πώς η FSH δείχνει την ποιότητα;

Γιατί εγώ με βάση αυτά που μου λέει ο γιατρός καταλαβαίνω ότι δείχνει απλώς τη δραστηριότητα της ωοθήκης, ως προς την παραγωγή/ωρίμανση των ωαρίων. Δεν δείχνει κάτι σε σχέση με τη δυναμική τους για γονιμοποίηση, το DNA κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Καλησπέρα σε όλες,

Πριν λίγες μέρες είχα γράψει την ιστορία μου- 36 ετών, έκανα μια αποτυχημένη σπερματέγχυση (με διέγερση που απέδωσε 4 ωάρια), με FSH 11 και ΑΜΗ 0.1... Δύο κύκλους αργότερα ξαναμέτρησα FSH και ήταν 18.7!

Με έπιασε πανικός, πήγα στο γιατρό, που μου έκανε επιτόπου υπέρηχο και χωρίς κανένα φάρμακο έκανα ωοληψία σήμερα και μου πήραν δύο ωάρια ώριμα!

Πώς γίνεται ρε κορίτσια αυτό; Είναι θετικό σημάδι ή να είμαι επιφυλακτική για την τελική έκβαση;

Κορίτσια μπορείτε να αναλύσετε λίγο πώς η FSH δείχνει την ποιότητα;

Γιατί εγώ με βάση αυτά που μου λέει ο γιατρός καταλαβαίνω ότι δείχνει απλώς τη δραστηριότητα της ωοθήκης, ως προς την παραγωγή/ωρίμανση των ωαρίων. Δεν δείχνει κάτι σε σχέση με τη δυναμική τους για γονιμοποίηση, το DNA κλπ. 

Δεν δείχνει την ποιότητα, είναι ένα δείγμα για το πως δουλεύουν οι ωοθήκες. Με υψηλή fsh ξέρεις ότι η διέγερση δεν θα έχει αποτέλεσμα. Η χαμηλή ΑΜΗ δείχνει το απόθεμα αλλά δεν σημαίνει ούτε ότι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος. Ο φυσικός κύκλος ειναι η καλύτερη λύση για υψηλή fsh!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...