Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 41 minutes ago, Blue Velvet said:

      Είδατε βελτίωση με τις βιταμίνες αυτές?Δεν περιμένω και θαύματα,αλλά τουλάχιστον για το σπέρμα,πιστεύω πως οι βιταμίνες βοηθούν αρκετά.Ειδα κάτι τιμές άσε..γύρω στα 250-300 για δύο άτομα για 3 μήνες,είναι τρέλα!

      Εμείς είχαμε θέμα με την μορφολογία  σπέρματος ήταν 2% … και στις τρεις εξετάσεις σπέρματος … αυτά πρόπερσι κ πέρυσι … πριν τιν εξωσωματική δεν έκαναν εξέταση σπέρματος στάθηκαν στις προηγούμενες … κ όταν κάναμε εξωσωματική άφησαν να γίνει φυσικά η γονιμοποίηση καθώς μας είπαν το σπερμα  κρίθηκε άριστο … τώρα τι να πω και εγώ σκεφτήκαμε μήπως λόγω κοβιντ κλπ το ανοσοποιητικό του άντρα μου ήταν πεσμένο καθώς ήταν κ πολύ συχνά κρυωμένος … από την άλλη γιατί όχι μπορεί αυτά τα χάπια όντως να βοήθησαν … τώρα όσον αγορά τιν ποιότητα ωαρίων δ ξέρω ακόμα σίγουρα πήγε σχετικά καλα γιατί πήραμε 5 βλαστοκυστες 5 ημερών με τις τρεις να χαρακτηρίζονται άριστες … 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

Just now, Σποράκι είπε:

Δεν δείχνει την ποιότητα, είναι ένα δείγμα για το πως δουλεύουν οι ωοθήκες. Με υψηλή fsh ξέρεις ότι η διέγερση δεν θα έχει αποτέλεσμα. Η χαμηλή ΑΜΗ δείχνει το απόθεμα αλλά δεν σημαίνει ούτε ότι δεν μπορείς να μείνεις έγκυος. Ο φυσικός κύκλος ειναι η καλύτερη λύση για υψηλή fsh!

Εγώ όμως έκανα 4 ωάρια με 150 μονάδες και ο γιατρός επιμένει ότι με την επόμενη διέγερση (300 μονάδες) θα κάνω ακόμη περισσότερα. Σε όλους τους υπερήχους έχω πολλά ωοθυλάκια και καταβολές.

Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως να μην είμαστε τόσο απόλυτες με αυτές τις διατυπώσεις, γιατί όποια τα διαβάζει πρώτη φορά, παθαίνει πανικό. Εγώ την πρώτη φορά που είδα FSH 11 και ΑΜΗ 0.1 και μπήκα στα διάφορα fora είπα "πάει, ούτε ένα ωάριο δεν θα έχω" και όταν πήγα στην ενδοκρινολόγο γελούσε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 31 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Εγώ όμως έκανα 4 ωάρια με 150 μονάδες και ο γιατρός επιμένει ότι με την επόμενη διέγερση (300 μονάδες) θα κάνω ακόμη περισσότερα. Σε όλους τους υπερήχους έχω πολλά ωοθυλάκια και καταβολές.

Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως να μην είμαστε τόσο απόλυτες με αυτές τις διατυπώσεις, γιατί όποια τα διαβάζει πρώτη φορά, παθαίνει πανικό. Εγώ την πρώτη φορά που είδα FSH 11 και ΑΜΗ 0.1 και μπήκα στα διάφορα fora είπα "πάει, ούτε ένα ωάριο δεν θα έχω" και όταν πήγα στην ενδοκρινολόγο γελούσε. 

Καλά τα λες, τα ίδια έπαθα και εγώ. Στη συνέχεια κατάλαβα τι γίνεται και πήρα τα πάνω μου, φυσικά κάποιες φορες με παίρνει και από κάτω. Για την αύξηση της δόσης δεν είναι σίγουρο ότι θα πας καλύτερα αλλα αν δεν δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις. Συνήθως με χαμηλή ΑΜΗ έχουμε καλύτερη ανταπόκριση σε μικρότερη δόση, χωρίς να είναι κανόνας φυσικά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ιουλιέτα είπε:

Καλησπέρα σε όλες,

Πριν λίγες μέρες είχα γράψει την ιστορία μου- 36 ετών, έκανα μια αποτυχημένη σπερματέγχυση (με διέγερση που απέδωσε 4 ωάρια), με FSH 11 και ΑΜΗ 0.1... Δύο κύκλους αργότερα ξαναμέτρησα FSH και ήταν 18.7!

Με έπιασε πανικός, πήγα στο γιατρό, που μου έκανε επιτόπου υπέρηχο και χωρίς κανένα φάρμακο έκανα ωοληψία σήμερα και μου πήραν δύο ωάρια ώριμα!

Πώς γίνεται ρε κορίτσια αυτό; Είναι θετικό σημάδι ή να είμαι επιφυλακτική για την τελική έκβαση;

Κορίτσια μπορείτε να αναλύσετε λίγο πώς η FSH δείχνει την ποιότητα;

Γιατί εγώ με βάση αυτά που μου λέει ο γιατρός καταλαβαίνω ότι δείχνει απλώς τη δραστηριότητα της ωοθήκης, ως προς την παραγωγή/ωρίμανση των ωαρίων. Δεν δείχνει κάτι σε σχέση με τη δυναμική τους για γονιμοποίηση, το DNA κλπ. 

Να στο αναλύσω δεν μπορώ, εμένα αυτό μου το έχει πει γιατρός, γυναίκα γυναικολογος συγκεκριμένα. Ότι είναι μια ένδειξη η τιμή της fsh για την ποιότητα.

1 hour ago, Ιουλιέτα είπε:

Εγώ όμως έκανα 4 ωάρια με 150 μονάδες και ο γιατρός επιμένει ότι με την επόμενη διέγερση (300 μονάδες) θα κάνω ακόμη περισσότερα. Σε όλους τους υπερήχους έχω πολλά ωοθυλάκια και καταβολές.

Αυτό που θέλω να πω είναι μήπως να μην είμαστε τόσο απόλυτες με αυτές τις διατυπώσεις, γιατί όποια τα διαβάζει πρώτη φορά, παθαίνει πανικό. Εγώ την πρώτη φορά που είδα FSH 11 και ΑΜΗ 0.1 και μπήκα στα διάφορα fora είπα "πάει, ούτε ένα ωάριο δεν θα έχω" και όταν πήγα στην ενδοκρινολόγο γελούσε. 

Fsh 11 δεν είναι "απαγορευτική" είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές καταρχάς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Alex@ είπε:

Να στο αναλύσω δεν μπορώ, εμένα αυτό μου το έχει πει γιατρός, γυναίκα γυναικολογος συγκεκριμένα. Ότι είναι μια ένδειξη η τιμή της fsh για την ποιότητα.

Fsh 11 δεν είναι "απαγορευτική" είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές καταρχάς. 

Εμένα με FSH 11 ο γνωστός γιατρός καθηγητής πανεπιστημίου μου είπε ότι θα κάνω βία ένα ωάριο ή δύο και έκανα 4 με τη μικρότερη δόση και σε αυτόν τον κύκλο με FSH 18 έκανα διπλή ωορρηξία με καλά ωάρια, χωρίς φάρμακα. 

Δε λέω ότι όταν είναι off οι ορμόνες δεν υπάρχει πρόβλημα, σίγουρα υπάρχει κάτι, αλλά όλα είναι σχετικά και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Οι εργαστηριακές τιμές σε αυτές τις ορμόνες είναι κατά βάση ενδείξεις. Και πάλι, αυτό το λέω γιατί είναι πολύ εύκολο για όλες μας να φρικάρουμε όταν βλέπουμε κάτι εκτός, αλλά χρειάζεται υπομονή και όχι βιαστικά συμπεράσματα. 

πρίν από 45 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλά τα λες, τα ίδια έπαθα και εγώ. Στη συνέχεια κατάλαβα τι γίνεται και πήρα τα πάνω μου, φυσικά κάποιες φορες με παίρνει και από κάτω. Για την αύξηση της δόσης δεν είναι σίγουρο ότι θα πας καλύτερα αλλα αν δεν δοκιμάσεις δεν θα ξέρεις. Συνήθως με χαμηλή ΑΜΗ έχουμε καλύτερη ανταπόκριση σε μικρότερη δόση, χωρίς να είναι κανόνας φυσικά.

Στον επόμενο κύκλο μου πρότεινε να πάμε με τροποποιημένο φυσικό. Το έχεις δοκιμάσει; Ποια η γνώμη σου;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Εμένα με FSH 11 ο γνωστός γιατρός καθηγητής πανεπιστημίου μου είπε ότι θα κάνω βία ένα ωάριο ή δύο και έκανα 4 με τη μικρότερη δόση και σε αυτόν τον κύκλο με FSH 18 έκανα διπλή ωορρηξία με καλά ωάρια, χωρίς φάρμακα. 

Δε λέω ότι όταν είναι off οι ορμόνες δεν υπάρχει πρόβλημα, σίγουρα υπάρχει κάτι, αλλά όλα είναι σχετικά και κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Οι εργαστηριακές τιμές σε αυτές τις ορμόνες είναι κατά βάση ενδείξεις. Και πάλι, αυτό το λέω γιατί είναι πολύ εύκολο για όλες μας να φρικάρουμε όταν βλέπουμε κάτι εκτός, αλλά χρειάζεται υπομονή και όχι βιαστικά συμπεράσματα. 

Στον επόμενο κύκλο μου πρότεινε να πάμε με τροποποιημένο φυσικό. Το έχεις δοκιμάσει; Ποια η γνώμη σου;

Ναι έχω κάνει και έχει πάει καλά. Έχω πάρει μέχρι τρία και με φαρμακα έπαιρνα 1-3. Να το δοκιμάσεις. Απίστευτο αυτό που σου είπε ο γιατρός, με αρκετά πιο υψηλή τιμή εγώ παιρνω ωάριο σχεδόν κάθε μήνα και ώριμο. Γενικά άσχημο να βγάζουν έτσι συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Σποράκι είπε:

Ναι έχω κάνει και έχει πάει καλά. Έχω πάρει μέχρι τρία και με φαρμακα έπαιρνα 1-3. Να το δοκιμάσεις. Απίστευτο αυτό που σου είπε ο γιατρός, με αρκετά πιο υψηλή τιμή εγώ παιρνω ωάριο σχεδόν κάθε μήνα και ώριμο. Γενικά άσχημο να βγάζουν έτσι συμπεράσματα.

Ο συγκεκριμένος ήταν απαράδεκτος κι ακόμη πιο απαράδεκτες οι μαίες/συντονίστριες.

Εύχομαι να ολοκληρωθούν οι προσπάθειές σου πολύ σύντομα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή αρχή σε αυτό τον δύσκολο δρόμο που έχουμε πάρει όλες εδώ μέσα. Δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν γύρω μας και θα συνεχίσουν να υπάρχουν, δεν σκέφτονται πριν μιλήσουν, άλλοι το θεωρούν αστείο, άλλοι το κάνουν άθελα τους χωρίς να σκεφτούν τι μπορεί να συμβαίνει στη καθεμία μας. Σκέψου ότι εγώ ακουγα συνέχεια άντε τι θα κανείς εσυ, θα παντρευτείς να κανείς κανένα παιδάκι, μεγαλώνεις. Και εγώ ταυτόχρονα παλεύω με ωοληψιες κάθε μήνα μόνη μου με δότη να γίνω μαμά. Δεν είμαι υποχρεωμένη να το μοιραστώ με άτομα που απλά υπάρχουν γύρω μου αλλά κάπου κουράζει και η απάντηση μου ήταν όχι δεν με ενδιαφέρει να παντρευτώ (αλήθεια έλεγα σε αυτό). Δεν μπορούμε να είμαστε πάντα ευγενικές, ειδικά οι γυναίκες θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικές σε τέτοιου είδους θέματα. Έκανες πολύ καλά!!!

Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το δικό σου θαύμα! Γιατί κ εσύ είσαι αξιοθαύμαστη που παλεύεις μόνη σου κ μπράβο σου!Αν και καμία μας δεν είναι μόνη τελικά! ; )

Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα πολύ καλά που επιτέλους της απάντησα όπως ήθελα! Ώρες ώρες ένιωθα ότι καταλαβαινε τι γινόταν και αντι να σωπασει τα ελεγε επίτηδες γιατι μαλλον ηθελε να της ανοιχτω με το ζόρι! Ισχύει ότι θα υπάρχουν πάντα, το θέμα ειναι ποσο τους αφήνουμε να μας επηρεάζουν!  Καλή δύναμη και υπομονή να ευχηθώ σε όλες μας!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nima21 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το δικό σου θαύμα! Γιατί κ εσύ είσαι αξιοθαύμαστη που παλεύεις μόνη σου κ μπράβο σου!Αν και καμία μας δεν είναι μόνη τελικά! ; )

Η αλήθεια είναι ότι ένιωσα πολύ καλά που επιτέλους της απάντησα όπως ήθελα! Ώρες ώρες ένιωθα ότι καταλαβαινε τι γινόταν και αντι να σωπασει τα ελεγε επίτηδες γιατι μαλλον ηθελε να της ανοιχτω με το ζόρι! Ισχύει ότι θα υπάρχουν πάντα, το θέμα ειναι ποσο τους αφήνουμε να μας επηρεάζουν!  Καλή δύναμη και υπομονή να ευχηθώ σε όλες μας!!!!

Εγώ κορίτσια ορισμένες φορές έχω μια λίγο άρρωστη σκέψη για όλες αυτές τις "μανούλες" που επιμένουν να μας ρωτάνε πότε θα γίνουμε μάνες εμείς. Πιστεύω ότι δεν είναι απλώς περιέργεια, αλλά ένα σύμπλεγμα από μέρους τους, ότι δεν είναι ευτυχισμένες ως μητέρες, αλλά αφού έτσι είναι, έτσι το θέλει η κοινωνία, θέλουν κι άλλες να μπουν σε αυτό, για να μη νιώθουν ότι υπάρχουν εξαιρέσεις που δεν έχουν παιδιά και είναι οκ. Θέλουν να υποφέρουμε όλες μαζί μέσα στη μιζέρια μιας μητρότητας επειδή "έτσι πρέπει".

 

 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ιουλιέτα είπε:

Καλησπέρα σε όλες,

Πριν λίγες μέρες είχα γράψει την ιστορία μου- 36 ετών, έκανα μια αποτυχημένη σπερματέγχυση (με διέγερση που απέδωσε 4 ωάρια), με FSH 11 και ΑΜΗ 0.1... Δύο κύκλους αργότερα ξαναμέτρησα FSH και ήταν 18.7!

Με έπιασε πανικός, πήγα στο γιατρό, που μου έκανε επιτόπου υπέρηχο και χωρίς κανένα φάρμακο έκανα ωοληψία σήμερα και μου πήραν δύο ωάρια ώριμα!

Πώς γίνεται ρε κορίτσια αυτό; Είναι θετικό σημάδι ή να είμαι επιφυλακτική για την τελική έκβαση;

Κορίτσια μπορείτε να αναλύσετε λίγο πώς η FSH δείχνει την ποιότητα;

Γιατί εγώ με βάση αυτά που μου λέει ο γιατρός καταλαβαίνω ότι δείχνει απλώς τη δραστηριότητα της ωοθήκης, ως προς την παραγωγή/ωρίμανση των ωαρίων. Δεν δείχνει κάτι σε σχέση με τη δυναμική τους για γονιμοποίηση, το DNA κλπ. 

Σωστά τα λες απ όσο ξέρω και εγω. Καμια εξέταση δεν μπορεί να δείξει την ποιότητα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Εγώ κορίτσια ορισμένες φορές έχω μια λίγο άρρωστη σκέψη για όλες αυτές τις "μανούλες" που επιμένουν να μας ρωτάνε πότε θα γίνουμε μάνες εμείς. Πιστεύω ότι δεν είναι απλώς περιέργεια, αλλά ένα σύμπλεγμα από μέρους τους, ότι δεν είναι ευτυχισμένες ως μητέρες, αλλά αφού έτσι είναι, έτσι το θέλει η κοινωνία, θέλουν κι άλλες να μπουν σε αυτό, για να μη νιώθουν ότι υπάρχουν εξαιρέσεις που δεν έχουν παιδιά και είναι οκ. Θέλουν να υποφέρουμε όλες μαζί μέσα στη μιζέρια μιας μητρότητας επειδή "έτσι πρέπει".

 

 

Σίγουρα ισχύει και αυτό σε πολλές περιπτώσεις.. άλλωστε όταν ζεις λιγο εναν ανθρωπο στην καθημερινότητα του καταλαβαίνεις λίγο αν στο λέει απο αφέλεια, αδιαφορία ή χαζομάρα, ή αν υπάρχει κάτι άλλο πίσω απο την επιμονή του σε αυτό το θέμα. Η συνάδελφος μου που για εκείνη σχολίασα πιστεύω ότι είναι περιπου αυτο που περιγράφεις. Φαντάσου ένα σχόλιο πχ σε μια "κανονική μέρα" που μπορει να ελεγα ότι πεινάω.. το σχόλιο της ήταν..." Βρε λες να είσαι έγκυος;; Το κανε το καθηκον του ο δικος σου;;" .. ε πόσο να αντέξω κ εγώ να το ανεχομαι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Nima21 είπε:

Σίγουρα ισχύει και αυτό σε πολλές περιπτώσεις.. άλλωστε όταν ζεις λιγο εναν ανθρωπο στην καθημερινότητα του καταλαβαίνεις λίγο αν στο λέει απο αφέλεια, αδιαφορία ή χαζομάρα, ή αν υπάρχει κάτι άλλο πίσω απο την επιμονή του σε αυτό το θέμα. Η συνάδελφος μου που για εκείνη σχολίασα πιστεύω ότι είναι περιπου αυτο που περιγράφεις. Φαντάσου ένα σχόλιο πχ σε μια "κανονική μέρα" που μπορει να ελεγα ότι πεινάω.. το σχόλιο της ήταν..." Βρε λες να είσαι έγκυος;; Το κανε το καθηκον του ο δικος σου;;" .. ε πόσο να αντέξω κ εγώ να το ανεχομαι αυτο;

Είναι βέβαιο ότι κάτι τέτοιο είναι σύμπλεγμα ή προς τη μητρότητα ή προς εσένα προσωπικά. Εγώ στη θέση σου θα την ειρωνευόμουν! Μια χαρά ευγενικά της απάντησες εσύ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Ιουλιέτα είπε:

Είναι βέβαιο ότι κάτι τέτοιο είναι σύμπλεγμα ή προς τη μητρότητα ή προς εσένα προσωπικά. Εγώ στη θέση σου θα την ειρωνευόμουν! Μια χαρά ευγενικά της απάντησες εσύ.

Τα συμπλεγματάκια της τα έχει γενικά και ειδικά.. είναι περίπτωση! Επειδή την τρώω στην μάπα αρκετές ωρες την ημέρα προσπαθω να ειμαι ουδέτερη, αλλα να της δείχνω κιόλας μεχρι που είναι τα όρια μου. Ευτυχώς το παρηγορο ειναι η εργοδότρια μου που είναι φυσιολογικός άνθρωπος, διακριτική και υποστηρικτικη και αυτό φέρνει μια ισορροπία!

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Lela79 είπε:

Καλησπέρα σε όλες  !!!! Γράφω για να σας πω να μη σταματάτε ποτέ να πιστεύετε στο όνειρο !  Εγώ σήμερα έζησα ένα δικό μου .... Πήρα για πρώτη μου φορά θετική χοριακη μετά από ετ που έκανα στις 08/05 (πρώτη φορά με δοτρια) !!!! Είδα το 225 κ έκλαιγα σα μικρό παιδί .... 🥰

Εύχομαι για όλες μας τα όνειρα να γίνουν πραγματικότητα κ να κρατάμε αγκαλιά τα παιδάκια μας ξεχνοντας ολα τα ζόρια που περάσαμε μέχρι εκείνη τη στιγμή ....

Ξέρω ότι τωρα ξεκινάνε άλλες αγωνίες κ πολλά μικρά βήματα ακόμα, με πρώτη εκείνη του υπερήχου σε 2 εβδομάδες, αλλά για σήμερα υποσχέθηκα στον εαυτό μου μόνο χαρά κ κλάματα χαράς γιατί τα κέρδισα μετά από τόσες απογοητεύσεις στο παρελθόν ! 🥰

Συγχαρητήρια!!! Όλα να σου πάνε τέλεια, με το καλό 🥰

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

Καλησπέρα σε ολα τα κοριτσια!

Δεν ξέρω αν είμαι στη σωστή ομάδα για να θίξω αυτό που θέλω... Απλώς θέλω να σχολιάσω ένα θέμα κοινωνικής φύσης σχετικά με την υπογονιμότητα που θεωρώ οτι αφορά ολες τις γυναίκες, ακόμα και αυτές που δεν τις απασχολεί η μητρότητα.

Εγώ και ο σύζυγος μου μετα απο 2 χρονια που παλεύουμε για μωράκι θα ξεκινησουμε σιγα σιγα τη διαδικασια για εξωσωματικη γονιμοποίηση. Πρωτη φορα οποτε ειναι καινούρια ολα για μας. Χθες μετά απο καποια κρίση άγχους που είχα στη δουλειά, γιατι γενικά σωματοποιω πολύ το άγχος μου, βρηκα το θάρρος να βαλω στη θεση της τη συνάδελφό μου στη δουλεια, με την οποία εχουμε τυπικές έως καλες σχέσεις...οχι ομως προσωπικές που σημαίνει ότι δεν έχει ιδέα για όλο αυτο που περνάω... Και η οποια εχει φαγωθεί να αναφέρει συνεχεια το θεμα εγκυμοσύνης μου, για το αν ειμαι έγκυος, αν κανω σεξ, αν κανω τεστ ωορρηξιας και γενικα μεταξυ σοβαρού και αστείου να το φερνει στο τραπέζι κάθε μηνα.. χωρις να της έχω δωσει το θάρρος ούτε να ζητήσω συμβουλή κλπ. Μετά απο μια δυσκολη μερα με ζαλαδα και πονοκέφαλο, μετα απο περιοδο ανέφερα απλώς οτι ζορίζομαι και ειμαι κουρασμένη και ξεκινησε παλι το αστειακι περι εγκυμοσύνης και συμπτωμάτων! Πολύ ευγενικά της ειπα να σταματησει αυτο που κανει συνέχεια, να μην το κανει ουτε σε φιλες της, οτι δεν εχει ιδεα αν εγω θελω ή εχω περασει κατι δυσκολο σχετικα με αυτο και εν ολιγοις να μην ειναι αδιάκριτη! Πιστεύω και εύχομαι ότι το καταλαβε! Απλώς συνειδητοποιώ οτι για μερικούς αγενέστατους και αδιάκριτους στον περίγυρο μας, καθόμαστε και ανεχόμαστε σχολια για να μην τους φέρουμε σε δυσκολη θέση και τελικα καποια απο αυτα σιγουρα θα φερουν εμας σε αυτή τη θεση! Κοριτσια μην καταπιέζεστε.. βάλτε στη θεση τους αυτους τους ανθρώπους... Καμια ανοχή πλεον! Όπου και οποτε γουστάρουμε θα μιλησουμε! 

Εγώ αυτό το μαρτύριο το παίρνω τα τελευταία 3 χρόνια και δυστυχώς απο το φιλικό μου περιβάλλον...με αστειακια η μία φίλη μου στην άλλη μου για το πότε θα βάλουν μπρος να κάνουν και άλλο παιδί και για το πόσο ωραία αισθάνονται με τα παιδιά τους και πόσο ντουρασελ ήταν ο άνδρας της μιας που έκαναν διδυμακια φυσιολογικά. Όλα αυτά σε κοινή συνομιλία ενώ ξέρουν ότι προσπαθώ με εξωσωματική να κάνω παιδί τα τελευταία δύο χρόνια. Το κορυφαίο είναι ότι καμιά φορά η μία Μ λέει άντε να κάνετε κ εσείς ένα παιδάκι λες και δεν θέλω η δεν προσπαθώ. Γενικά υπάρχει καταπίεση και τοξικότητα. Μερικές φορές αισθάνομαι ότι είμαι εντελώς μόνη μου ότι δεν έχω πραγματικούς φίλους και ότι με ρωτάνε μόνο από περιέργεια για να μάθουν νέα. Κάποιες φορές προσπαθώ να το δείξω ευγενικά ότι με ενοχλεί αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά γτ θα νομίζουν ότι ζηλεύω η ότι δεν είμαι καλά ψυχολογικά.  Αλλά δεν πειράζει αντέχουμε κορίτσια μου. Όλα αυτά τα σχόλια "κατά λάθος" και όλη αυτή η κατάσταση μ δείχνει πόσο ηρωίδες είμαστε και πόσο γαματοι γονείς θα γίνουμε κάποια μέρα γιατί το θέλουμε τόσο πολύ!!! 

  • Μου αρέσει 6
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...