Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

Διαφωνία για το όνομα του παιδιού.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχει προκύψει μια διαφωνία για το όνομα του παιδιού. Η γυναίκα μου είχε μια σχετικά δύσκολη εγκυμοσύνη και έταξε το παιδί στην Ζωοδόχο Πηγή (κορίτσι). Εγώ όμως το έμαθα μετά Ζήτησα λοιπόν να βγεί και το όνομα του Πατέρα μου (δεν ζει) αλλά δεν το δέχεται ούτε ως πρώτο ούτε ως δεύτερο. Στο μεταξύ ότι έχουμε φτιάξει η αγοράσει στο σπίτι μας, είναι από τα λεφτά του πατέρα μου. Ακόμα και το μαιευτήριο πληρώθηκε από αυτά τα λεφτά. Θεωρώ ότι το να δώσουμε το όνομα του είναι ένα ελάχιστο ευχαριστώ. Είμαι πολύ στενοχωρημένος, σκέφτομαι ακόμα και το διαζύγιο. Θέλω την άποψη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , Gusf είπε:

Καλησπέρα σας.

Έχει προκύψει μια διαφωνία για το όνομα του παιδιού. Η γυναίκα μου είχε μια σχετικά δύσκολη εγκυμοσύνη και έταξε το παιδί στην Ζωοδόχο Πηγή (κορίτσι). Εγώ όμως το έμαθα μετά Ζήτησα λοιπόν να βγεί και το όνομα του Πατέρα μου (δεν ζει) αλλά δεν το δέχεται ούτε ως πρώτο ούτε ως δεύτερο. Στο μεταξύ ότι έχουμε φτιάξει η αγοράσει στο σπίτι μας, είναι από τα λεφτά του πατέρα μου. Ακόμα και το μαιευτήριο πληρώθηκε από αυτά τα λεφτά. Θεωρώ ότι το να δώσουμε το όνομα του είναι ένα ελάχιστο ευχαριστώ. Είμαι πολύ στενοχωρημένος, σκέφτομαι ακόμα και το διαζύγιο. Θέλω την άποψη σας.

Ε όχι και διαζύγιο ρε παιδιά έλεος !!! Λίγη αγάπη και κατανόηση θέλει το πράγμα !!! Κοιτά εγώ από την μια την καταλαβαίνω γιατί αν έχεις παιδευτεί να αποκτήσεις παιδί και έχεις προσευχηθεί κ αυτή θα νιώθει ότι θα προδώσει αυτόν που ουσιαστικά την (βοήθησε ) για να βγει υγιές το μωρό!! Βέβαια σα δεύτερο ίσα να ακουστεί δεν θα υπήρχε θέμα πιστεύω τι σ λέει για ποιο λόγω δε θέλει να το βάλει ούτε σα δεύτερο κιας μην ακούγεται;;αυτό για τα χρήματα διαφωνώ δε νομίζω ότι είναι λόγος αυτός αν μ έλεγες ότι επειδή τον έχω χάσει και του είχα τρομερή αδυναμία και θέλω θα το άκουγα πολύ καλύτερα !!!συζητηστε το και βρείτε μια λύση αν φτάσετε μέχρι εκεί για κάτι τέτοιο σε πιο σοβαρά ζητήματα τι θα κάνατε ρε παιδιά;;;αμοιβαία υποχώρηση και κατανόηση ποσό είναι το παιδάκι ;;να σας ζήσει κιόλας είναι και οι ορμόνες ακόμα κάνε κ εσυ λίγο υπομονή !!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Δε θα έπρεπε να μαλώνετε για κάτι τέτοιο αν είναι δυνατόν.. Αν επιτρέπεται το όνομα του πατέρα σου πώς είναι; Να ακουστεί για να ακουστεί ένα όνομα εμένα δε μου αρέσει σαν λύση, γιατί είναι κάτι που θα συνοδεύει πάντα το παιδί σε σχολεία, επίσημα έγγραφα κτλ..  Οπότε πρέπει να αρέσει και στους 2.. Χαρείτε το μωράκι σας και βρείτε μια συμβιβαστική λύση..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως έχω ήδη πει έχω χωρίσει για το όνομα, δεν πέφτω από τα σύννεφα όταν ακούω αντίστοιχες περιπτώσεις. 

Αυτό που όμως πρέπει να εξετάσεις είναι η σχέση σου με τη γυναίκα σου. Εμείς είχαμε πολλά προβλήματα, τα καμπανάκια είχαν χτυπήσει πολύ νωρίτερα (λόγω απειρίας/μικρής ηλικίας/ανασφάλειας, κλπ κακώς δεν τα είχα ακούσει) και ουσιαστικά το όνομα ήταν η τελευταία σταγόνα σε έναν ωκεανό προβλημάτων. Από αυτή την άποψη, καλώς χωρίσαμε. 

Αν όμως η σχέση με τη γυναίκα σου βασίζεται στην αγάπη, τον αλληλοσεβασμό, την κατανόηση και μόνο το όνομα υπάρχει ως θέμα, τότε όχι, δεν χωρίζει το ζευγάρι. Κάνει ο καθένας τα πάντα για να μη χωρίσει. 

Πάντως, όπως τα περιγράφεις, και οι δύο έχετε τα δίκια σας, οπότε τα δύο ονόματα ή ένα με σύντμηση των δύο θα ήταν λύση.

Και όχι, αυτό με τα χρήματα εγώ το θεωρώ και το παραθεωρώ λόγο. Εμείς από τους γονείς μας δεν πήραμε ούτε ένα ευρώ. Σε κανένα επίπεδο. Από φοιτητές που ήμασταν και δουλεύαμε, στο γάμο, στο σπίτι που μέναμε, στον τοκετό, στη βάφτιση, πουθενά. Και είχαν να δώσουν. Ούτε βοήθεια με τη φροντίδα του παιδιού πήραμε. Ακούω για άλλους γονείς που βοηθάνε και νιώθω ένα τσίμπημα ακόμα μέσα μου. Παρόλαυτά, θεωρήθηκε δεδομένο ότι θα δώσουμε το όνομα. 

Αν είχαμε λάβει την παραμικρή βοήθεια (έστω όχι οικονομική, αλλά συναισθηματική) και κυρίως αν υπήρχε καλύτερος τρόπος και συμπεριφορά, θα το έβλεπα τελείως αλλιώς. Δεν είναι κακό να εκτιμάς αυτά που σου δίνονται. Ποτέ δε θεώρησα τίποτα δεδομένο, είτε πρόκειται για γονείς, είτε για ξένους.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτα τα πραγματα μου ακουγονται απο γελοια ως παραλογα.

Πρωτον, ΚΑΝΕΝΑΝ δε τιμας με ενα ονομα. Κανεναν. Τον ανθρωπο τον τιμας με αγαπη, με πραξεις, με ενδιαφερον, με τιμη, με ενσυναισθηση. Οχι με ονοματα. Επισης διαφωνω καθετα και με τα ταματα αλλα κι αυτο ειναι τελειως υποκειμενικο και προσωπικο. 

Το θεμα ειναι ενα: θα αγαπας λιγοτερο το παιδι σου αν το λενε Γιωργο, Γιαννη, Κωστα, Ορεστη, ή Μαρια, Ελένη, Δανάη, οτιδηποτε? Γιατι αν ναι, τοτε το προβλημα δεν ειναι το ονομα αλλα ο γονιος. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και για μένα το όνομα από μόνο του δεν λέει κάτι. Από την άλλη, καταλαβαίνω κι εκείνους που δε νιώθουν έτσι. Το θέμα είναι πώς εκφράζει κανείς τα θέλω του μέσα στο ζευγάρι, αν σέβεται τα θέλω και του συντρόφου του και τι είναι διατεθειμένος να θυσιάσει για μια επιθυμία/έθιμο/πείσμα, όπως θέλεις πέστο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την melie τα εζησε κ εχει σημασια η εμπειρια της

δ μπορω να διανοηθω οτι σκεφτεσαι να χωρισεις για το ονομα

ειναι πολυ σημαντικο το πως εκφραζεις την επιθυμια σου

απορω,δ συζητατε;το να σου πει η γυναικα για το ταμα της;το να της πεις εσυ οτι θα ηθελες να βγαλεις τον μπαμπα σου;αλλα αμεσα αυτα.γτ αν δ συζητατε,τοτε το θεμα δ ειναι το ονομα,αλλα υπαρχουν αλλα θεματα(συγνωμη αν βγαζω βιαστικα συμπερασματα,αλλα αυτη ειναι η αισθηση μου κ η εμπειρια μου)

θελω να πιστευω οτι οταν ο πατερας σου σας βοηθουσε το εκανε με την καρδια του,αυτο θα εκανα εγω κ ευχομαι να μπορω να το κανω,ευχομαι να μην το εκανε με καποια απαιτηση

για μενα ενα ονομα δ τιμα τπτ.σημασια εχουν οι πραξεις

στο πρακτικο κομματι,το ζωη ειναι ενα ομορφο ονομα.αν ακουγεται ωραιο σαν διπλο μαζι με του μπαμπα σου,κ αν το κανεις γτ τον εχασες,εγω θα το σκεφτομουν να μπει.αλλα γενικα θα εβαζα διπλο παντα με τον νου να μην δυσκολεψει το παιδι στη ζωη του

να χαιρεστε το κοριτσακι σας κ ευχομαι ολα να πανε καλα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Gusf είπε:

Καλησπέρα σας.

Έχει προκύψει μια διαφωνία για το όνομα του παιδιού. Η γυναίκα μου είχε μια σχετικά δύσκολη εγκυμοσύνη και έταξε το παιδί στην Ζωοδόχο Πηγή (κορίτσι). Εγώ όμως το έμαθα μετά Ζήτησα λοιπόν να βγεί και το όνομα του Πατέρα μου (δεν ζει) αλλά δεν το δέχεται ούτε ως πρώτο ούτε ως δεύτερο. Στο μεταξύ ότι έχουμε φτιάξει η αγοράσει στο σπίτι μας, είναι από τα λεφτά του πατέρα μου. Ακόμα και το μαιευτήριο πληρώθηκε από αυτά τα λεφτά. Θεωρώ ότι το να δώσουμε το όνομα του είναι ένα ελάχιστο ευχαριστώ. Είμαι πολύ στενοχωρημένος, σκέφτομαι ακόμα και το διαζύγιο. Θέλω την άποψη σας.

Όταν τάξεις ποτέ δεν αθετείς το λόγο σου.ασε να είναι ευλογημένο το μωρό σας...οχι φαωμαρες...συγνωμη κιολας....βγάλε το όνομα που σου είπε η σύζυγος.... εξάλλου μπορεί να κάνετε κ δευτερο παιδάκι ...κ βγάζεις ότι θέλεις εσύ ...μη σκέφτεσαι εγωιστικά....κ εγώ ακριβώς στην ίδια θέση είμαι.....το ταξαμε κ δεν θα βγάλουμε παππούδες 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά είναι λόγος χωρισμού το όνομα??? Αν η απάντηση είναι ναι, τότε κακώς κάνατε οικογένεια. Απο τη στιγμή που έταξε το μωρό σε κάποιον άγιο, το θέμα τελειώνει εκεί. Κ δεν είμαι καθόλου της εκκλησίας. Το θεωρώ γρουσουζιά να μη το κάνετε. Για μένα το γεγονός οτι ο πατέρας σου βοηθάει οικονομικά δε συνεπάγεται πως πρέπει να του δώσετε κ το όνομά του. Είστε νέοι άνθρωποι. Μη σκέφτεσαι τόσο εγωιστικά. Είναι τουλάχιστον αναχρονιστικό όλο αυτό. Αδιανόητο να υπάρχουν συγκρούσεις για τέτοια θέματα.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος φτάνει σε σημείο να γράψει ένα προβληματισμό του ο οποίος τον ταλαιπωρεί και δημιουργεί ένταση στην οικογένεια του για τον ένα ή τον άλλο λόγο , θεωρώ απαράδεκτο να γίνονται χαρακτηρισμοί τέτοιου είδους. Είτε πιστεύετε είτε δεν πιστεύετε, είτε αν το ζευγάρι θεωρεί σημαντικό λόγο διαφωνίας το όνομα κλπ, είναι τουλάχιστον τραγικό να μπαίνετε και να γράφετε ότι κακώς έκαναν οικογένεια δυο άνθρωποι κλπ. Καλώς ή κακώς έχω ακούσει πολύ αστείους λόγους ( υποκειμενικά) που χωρίζουν ζευγάρια αλλά παρ’ ολα αυτα κανεις δεν έχει δικαίωμα να κρίνει και να χαρακτηρίζει προβλήματα ανθρώπους και καταστάσεις. Είναι προσβλητικό και δεν σας ζητήθηκε τέτοια άποψη. 
 

Ως προς το θέμα τώρα: Έχω προσωπική εμπειρία γιατί έχω ρίξει κ εγώ τσακωμούς για αυτό το θέμα. Αρχικά είμαστε ένα ζευγάρι αγνωστικιστων με δυο παιδιά ταμενα! Δεν ξέρω αν ακούγεται αστείο στους έξω αλλά ισχύει.. Και τα δυο τάματα τα έχουμε κάνει από δικό μου αιτημα στον σύντροφο μου ως δεύτερο όνομα όμως και τα πρώτα με ονόματα της αρεσκείας μας. Ο σύντροφος μου παρολο που δεν πιστεύει σε τέτοια, έχει σεβαστεί απόλυτα την ανάγκη αυτή γιατι είχε ανάλογη εμπειρία με την οικογένεια του..  Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά είναι λίγο ανατριχιαστικές ιστορίες κ ακόμα κ εμάς που απέχουμε δεν μας αφήνουν ασυγκίνητους. Τώρα όσον αφορά το δεύτερο όνομα θα έλεγα να τα βάλετε κάτω με αγάπη κ κατανόηση γιατι είστε μια οικογένεια και τα παιδιά σας είναι καρπός αυτής της αγάπης, να πείτε ο ένας στον άλλον με ήρεμο τρόπο χωρίς ειρωνίες και εγωισμούς όσα σας προβληματίζουν και σας απασχολούν και να δείτε πως μπορείτε να βρείτε μια λύση από κοινού.. Αν τελικά καταλήξετε στο να βγάλετε το παιδί με το χ όνομα μπορείτε να αναφέρετε στην οικογένεια το ταμα και να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Μπορεί η σύζυγος να το έταξε ως μοναδικό κ κύριο όνομα, μπορεί να φοβάται κλπ μπορεί οτιδήποτε. Σημασία έχει η επικοινωνία και να μην αφήνετε να σας χωρίζει κατι που είναι η ουσία των δυο σας σε ένα δικό σας δημιούργημα που θα έπρεπε να σας ενώνει περισσότερο. Για μένα δεν πρέπει να υπάρχουν απόλυτες απόψεις αλλά ακόμα κ αν κατι είναι πολύ σημαντικό να είναι προσεγγισιμο για συζήτηση. Αν ο άλλος είναι κάθετος κ απόλυτος κ δεν μπαίνει στη διαδικασία να συζητήσει κατι που αφορά και τους δύο τότε σίγουρα το πρόβλημα πηγάζει από βαθύτερα προβλήματα επικοινωνίας μεταξύ σας που πρέπει να λυθούν γιατί θα προκύψουν αλυσιδωτά και αλλά παρόμοια στη συνέχεια. Κάποιες φορές ένας σύμβουλος μπορεί ίσως να σας καθοδηγήσει σε αρχικό στάδιο, εφόσον υπάρχει διάθεση εαν σας φαίνεται ότι δεν μπορείτε μόνοι σας! Όπως και να το βγάλετε πάντως , γερο να είναι κ ευτυχισμενο !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...