Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Ήρθε η ώρα να κόψουμε την πάνα μας


Recommended Posts

Κορίτσια μου γλυκά μετά από τοοοοοοοοοοοσο καιρό γράφω και πάλι στο αγαπημένο μου forum, από άλλη θέση αυτή τη φορά! Τώρα πια είμαι μανούλα! Ήρθε η ώρα λοιπόν η Φωτεινουλα μου να κόψει την πάνα! Μιας και είμαστε ακόμα στην αρχή, θα ήθελα να μου πείτε αν τα παιδακια σας είχαν πισωγυρισματα στην προσπάθεια τους να κόψουν την πάνα! 

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου γλυκά μετά από τοοοοοοοοοοοσο καιρό γράφω και πάλι στο αγαπημένο μου forum, από άλλη θέση αυτή τη φορά! Τώρα πια είμαι μανούλα! Ήρθε η ώρα λοιπόν η Φωτεινουλα μου να κόψει την πάνα! Μιας και είμαστε ακόμα στην αρχή, θα ήθελα να μου πείτε αν τα παιδακια σας είχαν πισωγυρισματα στην προσπάθεια τους να κόψουν την πάνα! 

Εξαρτατε το ποσο ετοιμο ειναι το παιδι να κοψει την πανα. Αν ειναι ετοιμο δεν θα εχεις προβλημα σε 15 μερες θα εχει μαθει κ θα ειναι σαν μην ειχατε ποτε πανα . Αν δεν ειναι ετοιμο θα υπαρχει μεγαλη αρνηση. Εξαρταται πολυ κ απο την ηλικια που θα προσπαθησεις κ την ωριμοτητα του παιδιου 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2023 at 8:04 ΜΜ, Τουτουνι είπε:

Κορίτσια μου γλυκά μετά από τοοοοοοοοοοοσο καιρό γράφω και πάλι στο αγαπημένο μου forum, από άλλη θέση αυτή τη φορά! Τώρα πια είμαι μανούλα! Ήρθε η ώρα λοιπόν η Φωτεινουλα μου να κόψει την πάνα! Μιας και είμαστε ακόμα στην αρχή, θα ήθελα να μου πείτε αν τα παιδακια σας είχαν πισωγυρισματα στην προσπάθεια τους να κόψουν την πάνα! 

Τι κανείς κοριτσάκι? Η μπουμπού έγινε κοριτσάκι ε; Εμάς μας ξεκίνησαν την διακοπή πάνας από το σχολείο , πολύ βοηθητικό και δεν το είχα στον νου μου τον ξεκίνησαν αρχές Μαΐου και όντως σε δυο βδομάδας την βγάλαμε. Την πρώτη εβδομάδα αρνούνταν να κάνει τσίσα σπίτι στην τουαλέτα ή στο γιο γιο. Έφερα το γιο γιο στο σαλόνι όποτε όταν τον έβαζα να κάνει δεν διέκοπτε το παιχνίδι που έπαιζε και έγινε πιο δεκτικός. Παμπερς του βάζω στον ύπνο το μεσημέρι και βράδυ.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2023 at 10:44 ΜΜ, Καντι είπε:

Τι κανείς κοριτσάκι? Η μπουμπού έγινε κοριτσάκι ε; Εμάς μας ξεκίνησαν την διακοπή πάνας από το σχολείο , πολύ βοηθητικό και δεν το είχα στον νου μου τον ξεκίνησαν αρχές Μαΐου και όντως σε δυο βδομάδας την βγάλαμε. Την πρώτη εβδομάδα αρνούνταν να κάνει τσίσα σπίτι στην τουαλέτα ή στο γιο γιο. Έφερα το γιο γιο στο σαλόνι όποτε όταν τον έβαζα να κάνει δεν διέκοπτε το παιχνίδι που έπαιζε και έγινε πιο δεκτικός. Παμπερς του βάζω στον ύπνο το μεσημέρι και βράδυ.

Καλησπέρα!

η δικιά μου είναι δύο χρονών και τριών μηνών τώρα. Κι εμείς προσπαθούμε δειλά δειλά με την πάνα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλησπέρα!

η δικιά μου είναι δύο χρονών και τριών μηνών τώρα. Κι εμείς προσπαθούμε δειλά δειλά με την πάνα.

Κατάλαβα ότι δεν υπάρχει το σιγά σιγά. Απλά την βγάζεις αν είναι έτοιμο το παιδί θα λέει τα τσίσα γιατί δεν θα θέλει να τα κάνει πάνω του, όποτε είναι έτοιμο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κατάλαβα ότι δεν υπάρχει το σιγά σιγά. Απλά την βγάζεις αν είναι έτοιμο το παιδί θα λέει τα τσίσα γιατί δεν θα θέλει να τα κάνει πάνω του, όποτε είναι έτοιμο.

η δικιά μου τα λέει αφού τα κάνει στην πάνα.

Επίσης, πολλά βράδυα δεν ουρεί και ουρεί με το που ξυπνήσει πολύ, πχ μπορεί να λερώσει δυο πάνες, τη μια μετά την άλλη.


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο γιος μου ειναι 2 ετών και 3 μηνών και θέλω να τον βοηθήσω μα βγάλει την πάνα γιατί συνέχεια είναι με το χέρι μέσα στην πάνα και μάλλον τον ενοχλεί.. αλλά και εμάς λέει για κακά αφου τα κάνει. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω και πως να ξεκινήσω, να τον βάζω να κάθεται στο στεφανάκι που του έχουμε; Τον βάζουμε κάποιες φορές αλλά δεν κάνει τίποτα, μήπως πρέπει πιο σταθερά; Εσείς πως ξεκινήσατε; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bou30 είπε:

Και εμένα ο γιος μου ειναι 2 ετών και 3 μηνών και θέλω να τον βοηθήσω μα βγάλει την πάνα γιατί συνέχεια είναι με το χέρι μέσα στην πάνα και μάλλον τον ενοχλεί.. αλλά και εμάς λέει για κακά αφου τα κάνει. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω και πως να ξεκινήσω, να τον βάζω να κάθεται στο στεφανάκι που του έχουμε; Τον βάζουμε κάποιες φορές αλλά δεν κάνει τίποτα, μήπως πρέπει πιο σταθερά; Εσείς πως ξεκινήσατε; 

καλησπέρα!

και η κόρη μου βάζει το χέρι στην πάνα.

Της έχω πάρει γιο γιο στο μπάνιο, τρέχει να κάνει τσίσα αλλά τα κάνει στην πάνα πριν προλάβει στο γιογιο και για να μη την αποθαρρύνω, τη βάζω να κάθεται και μετά λέμε μπράβο!

προχθές της έβαλα βρακάκι και της έφυγαν, νόμιζε ότι έκανε κάτι κακό γιατί λέρωσε το χαλί αλλά την άφησα να ουρήσει κ μετά πλύναμε το χαλάκι.

Δεν ξέρω αν είναι έτοιμη αλλά δε θέλω να τη ζορίσω.


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2023 at 10:44 ΜΜ, Καντι είπε:

Τι κανείς κοριτσάκι? Η μπουμπού έγινε κοριτσάκι ε; Εμάς μας ξεκίνησαν την διακοπή πάνας από το σχολείο , πολύ βοηθητικό και δεν το είχα στον νου μου τον ξεκίνησαν αρχές Μαΐου και όντως σε δυο βδομάδας την βγάλαμε. Την πρώτη εβδομάδα αρνούνταν να κάνει τσίσα σπίτι στην τουαλέτα ή στο γιο γιο. Έφερα το γιο γιο στο σαλόνι όποτε όταν τον έβαζα να κάνει δεν διέκοπτε το παιχνίδι που έπαιζε και έγινε πιο δεκτικός. Παμπερς του βάζω στον ύπνο το μεσημέρι και βράδυ.

Κάντο μου γλυκιά, έγιναν τα διδυμακια  μου παιδάκια πια! Η Φωτεινουλα μου είναι στη φάση που βγάζει την πάνα, ο Στέλιος μου δεν είναι έτοιμος ακόμα! Έχουμε καταφέρει και έχουμε ρυθμίσει τα τσισα, αλλά τα κακακια όχι ακόμη!  Φέτος θα πάμε πρώτη φορά στο σταθμό και θα ήθελα να μην έχουμε πάνα( το ένα απ' τα δύο τουλάχιστον)!

On 2/7/2023 at 4:20 ΜΜ, linaa είπε:

Εξαρτατε το ποσο ετοιμο ειναι το παιδι να κοψει την πανα. Αν ειναι ετοιμο δεν θα εχεις προβλημα σε 15 μερες θα εχει μαθει κ θα ειναι σαν μην ειχατε ποτε πανα . Αν δεν ειναι ετοιμο θα υπαρχει μεγαλη αρνηση. Εξαρταται πολυ κ απο την ηλικια που θα προσπαθησεις κ την ωριμοτητα του παιδιου 

Εμείς είμαστε στη δεύτερη βδομάδα προσπάθειας και έχουμε ρυθμίσει τα τσισα αλλά τα κακακια όχι ακόμα... Ιδανικά θα ήθελα να μέχρι να πάμε στο σταθμό να έχουμε τελειώσει με την πάνα μας!

20 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλησπέρα!

η δικιά μου είναι δύο χρονών και τριών μηνών τώρα. Κι εμείς προσπαθούμε δειλά δειλά με την πάνα.

Καλή επιτυχία!!!! Εμάς μας έχουν δυσκολέψει τα κακακια, με τα τσισα όλα καλά! Νομίζω έχουμε δρόμο ακόμα!!!

14 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Κατάλαβα ότι δεν υπάρχει το σιγά σιγά. Απλά την βγάζεις αν είναι έτοιμο το παιδί θα λέει τα τσίσα γιατί δεν θα θέλει να τα κάνει πάνω του, όποτε είναι έτοιμο.

Εμένα δεν μου το λέει η κόρη μου, απλά έχω το νου μου και κάθε 1 ώρα περίπου την πάω στο μπάνιο και όντως τσισακια κάνει! Μου το έχει ζητήσει μόνη της 2-3 φορές μόνο!

2 ώρες πρίν, Bou30 είπε:

Και εμένα ο γιος μου ειναι 2 ετών και 3 μηνών και θέλω να τον βοηθήσω μα βγάλει την πάνα γιατί συνέχεια είναι με το χέρι μέσα στην πάνα και μάλλον τον ενοχλεί.. αλλά και εμάς λέει για κακά αφου τα κάνει. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω και πως να ξεκινήσω, να τον βάζω να κάθεται στο στεφανάκι που του έχουμε; Τον βάζουμε κάποιες φορές αλλά δεν κάνει τίποτα, μήπως πρέπει πιο σταθερά; Εσείς πως ξεκινήσατε; 

Εμείς με το που είπαμε να βγάλουμε την πάνα στη Φωτεινουλα μου δεν της την έχω βάλει ξανά, μόνο το βράδυ! Τα μεσημέρια δεν τη βάζουμε αλλά φροντίζω να την πηγαίνω για τσισα πριν πάει για ύπνο! Έχω παρατηρήσει ότι όταν της βάζω πάνα π.χ σε μια βόλτα μου κάνει πισωγυρισμα και μπορει να της ξεφύγουν τσισακια πάνω της, ενώ όταν είναι όλη μέρα με το βρακάκι της "προσέχει".

πρίν από 58 λεπτά , Thia1985 είπε:

καλησπέρα!

και η κόρη μου βάζει το χέρι στην πάνα.

Της έχω πάρει γιο γιο στο μπάνιο, τρέχει να κάνει τσίσα αλλά τα κάνει στην πάνα πριν προλάβει στο γιογιο και για να μη την αποθαρρύνω, τη βάζω να κάθεται και μετά λέμε μπράβο!

προχθές της έβαλα βρακάκι και της έφυγαν, νόμιζε ότι έκανε κάτι κακό γιατί λέρωσε το χαλί αλλά την άφησα να ουρήσει κ μετά πλύναμε το χαλάκι.

Δεν ξέρω αν είναι έτοιμη αλλά δε θέλω να τη ζορίσω.

Το ότι θα τους ξεφύγουν καποιες φορές νομίζω πως είναι μέσα στο πρόγραμμα γι' αυτό και συνήθως κάνουμε την προσπάθεια το καλοκαίρι που έχουμε βγάλει τα χάλια. Εμάς την πρώτη φορά που έκανε τσισάκια κάτω και έκλαιγε, της είπα:" δεν πειράζει αγάπη μου, ήταν ατύχημα, την επόμενη φορά θα μου το πεις και θα πάμε στην τουαλέτα" . 

 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι παρα πολυ σωστο αυτο που λεει η τουτουνι στο τελος.θελει σταθεροτητα

δ γινεται να ειναι το παιδι με πανα-βρακακι κ να περιμενουμε να ζητησει να παει τουαλετα τουλ εμενα δ μου φαινεται πιθανο

εφοσον θελετε να κανετε μια καλη προσπαθεια,βαζετε βρακακι απο την ωρα που θα ξυπνησουν.αρχικα υπενθυνιζετε εσεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα.αν τα καταφερουν εστω κ κατα λαθος,μια επιβραβευση.αν τα κανουν πανω τους,λετε ηρεμα οτι την αλλη φορα θα το πεις να παμε πιο συντομα τουαλετα

η κορη μου εβγαλε την πανα ακριβως 2,5.δ ειχε πανω απο δυο ατυχηματα.μεσα σε ελαχιστες μερες.ακομη κ στη βολτα πηγαιναμε με βρακακι,αλλα λιγοτερο απο μια ωρα εξω,με αλλαξιες κ κοντα στο σπιτι

στον γιο μου προσπαθησα απο 2χρ κ 5μ,αλλα τα εκανε πανω του 10φορες την μερα,μετα απο 3μερες σταματησα.προσπαθησα τον αλλο μηνα,τα ιδια.τον επομενο τα καταφερε

παντως κ στον παιδικο βοηθουσαν παρα πολυ οσα παιδακια φορουσαν να τη βγαλουν

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα πάει βρεφικό και τον παίρνουμε στις 4.. οπότε όπως λέτε ή θα τον ξεκινήσω Αυγουστο που δεν έχει σχολείο ή απο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη με τη βοήθεια του παιδικού σταθμού, γιατί τώρα στον βρεφικό δεν μπορούν να με βοηθήσουν να του την βγαλουμε σε συνεργασια. Άρα βάζοντας βρακάκι κανονικό και πηγαίνοντας συνέχεια τουαλέτα το ξεκινάτε, σωστά;!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bou30 είπε:

Εμένα πάει βρεφικό και τον παίρνουμε στις 4.. οπότε όπως λέτε ή θα τον ξεκινήσω Αυγουστο που δεν έχει σχολείο ή απο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη με τη βοήθεια του παιδικού σταθμού, γιατί τώρα στον βρεφικό δεν μπορούν να με βοηθήσουν να του την βγαλουμε σε συνεργασια. Άρα βάζοντας βρακάκι κανονικό και πηγαίνοντας συνέχεια τουαλέτα το ξεκινάτε, σωστά;!

τουλ εγω αυτο θα προτεινα

κ μαλιστα χρησιμοποιουσαμε στεφανακι στην τουαλετα,οχι γιογιο

τα παιδια μου δ κοιμοντουσαν κ μεσημερι,αλλα κ την βραδινη μεσα στην βδομαδα που τα πηγαν καλα,την βγαλαμε κ αυτην.θεωρω το μια κ εξω πιο ευκολο

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου εμπειρία, καταρχάς η πάνα έχει, όπως ειπώθηκε, νόημα να βγαίνει το καλοκαίρι, γιατί ατυχήματα θα συμβούν, μην έχουμε να πλύνουμε και τα χαλιά από πάνω.

Με βάση αυτό το σκεπτικό, εμένα που γεννήθηκε Αύγουστο και πήγε σχολείο τον Σεπτέμβριο, ξεκινήσαμε τον Ιούνιο, δηλαδή 3 χρόνων πάρα 2 μηνών. Είχε σημάδια ετοιμότητας για την ημέρα, αλλά όχι για τη νύχτα. Του έβαλα βρακάκι και το γιογιό σε σημείο που να έχει εύκολη πρόσβαση. Ήταν Σαββατοκύριακο και βγήκαμε πολύ λίγο, ώστε να είμαι πλήρως αφοσιωμένη στην υπόθεση πάνα και να τον ρωτάω κάθε μία ώρα αν θέλει να πάει. Το κατάλαβε με την πρώτη και δεν είχε πάρα μόνο δυο ατυχήματα όλα τα χρόνια.

Η βραδινή πάνα ήταν άλλη ιστορία. Όχι μόνο κατουριοταν κάθε μέρα ο,τι κι αν έκανα, αλλά δεν ξυπνούσε καν, με αποτέλεσμα να σηκώνομαι για δουλειά και σχολείο και να έχω να πλύνω σεντόνια, ρούχα, παιδί και κρεβάτι. Το υπόστρωμα αποδείχτηκε σωτήριο, δεν το συζητώ. Κατέληξα να βάζω ξυπνητήρι 2 φορές μέσα στη νύχτα και να τον σηκώνω αγκαλιά κοιμισμένο μέχρι το γιογιό για να κάνει (ευτυχώς έκανε). Ταλαιπωρήθηκαμε, συνολικά μας πήρε ένα χρόνο.

Πάνω από όλα με ενδιέφερε η πρωινή, όμως, για το σχολείο. Οπότε, έκανα υπομονή. Και από τη στιγμή που βγήκε η πάνα, δεν την ξαναβάλαμε. Όσο κι αν λέρωνε τη νύχτα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, vikib είπε:

ειναι παρα πολυ σωστο αυτο που λεει η τουτουνι στο τελος.θελει σταθεροτητα

δ γινεται να ειναι το παιδι με πανα-βρακακι κ να περιμενουμε να ζητησει να παει τουαλετα τουλ εμενα δ μου φαινεται πιθανο

εφοσον θελετε να κανετε μια καλη προσπαθεια,βαζετε βρακακι απο την ωρα που θα ξυπνησουν.αρχικα υπενθυνιζετε εσεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα.αν τα καταφερουν εστω κ κατα λαθος,μια επιβραβευση.αν τα κανουν πανω τους,λετε ηρεμα οτι την αλλη φορα θα το πεις να παμε πιο συντομα τουαλετα

η κορη μου εβγαλε την πανα ακριβως 2,5.δ ειχε πανω απο δυο ατυχηματα.μεσα σε ελαχιστες μερες.ακομη κ στη βολτα πηγαιναμε με βρακακι,αλλα λιγοτερο απο μια ωρα εξω,με αλλαξιες κ κοντα στο σπιτι

στον γιο μου προσπαθησα απο 2χρ κ 5μ,αλλα τα εκανε πανω του 10φορες την μερα,μετα απο 3μερες σταματησα.προσπαθησα τον αλλο μηνα,τα ιδια.τον επομενο τα καταφερε

παντως κ στον παιδικο βοηθουσαν παρα πολυ οσα παιδακια φορουσαν να τη βγαλουν

Το έχω ακούσει κι εγώ ότι στον παιδικό βοηθούν πολύ! 

Εμένα ο γιος μου δεν θέλει καν να δει το γιογιό κάθεται 3 δευτερόλεπτα και μετά σηκώνεται!! Δεν τον πιέσω θα τον ξεκινήσω τον Αύγουστο! Δεν βιάζομαι!!!

14 ώρες πρίν, Bou30 είπε:

Εμένα πάει βρεφικό και τον παίρνουμε στις 4.. οπότε όπως λέτε ή θα τον ξεκινήσω Αυγουστο που δεν έχει σχολείο ή απο Σεπτέμβρη-Οκτώβρη με τη βοήθεια του παιδικού σταθμού, γιατί τώρα στον βρεφικό δεν μπορούν να με βοηθήσουν να του την βγαλουμε σε συνεργασια. Άρα βάζοντας βρακάκι κανονικό και πηγαίνοντας συνέχεια τουαλέτα το ξεκινάτε, σωστά;!

Εμείς έτσι το κάνουμε με την κόρη μου τώρα! Πάνα μόνο το βράδυ, βέβαια εγώ έχω το άλλο πρόβλημα...δεν μου κάνει κακακια στην τουαλέτα, αλλά πάνω της...ελπίζω να το βελτιώσουμε σύντομα!!! 

12 ώρες πρίν, vikib είπε:

τουλ εγω αυτο θα προτεινα

κ μαλιστα χρησιμοποιουσαμε στεφανακι στην τουαλετα,οχι γιογιο

τα παιδια μου δ κοιμοντουσαν κ μεσημερι,αλλα κ την βραδινη μεσα στην βδομαδα που τα πηγαν καλα,την βγαλαμε κ αυτην.θεωρω το μια κ εξω πιο ευκολο

Έχω ακούσει ότι κάποια παιδάκια κάνουν μέχρι και 1 χρόνο για να βγάλουν την νυχτερινή πάνα. Εμεις ακόμα δεν έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο ( να βγάλουμε και το βράδυ την πάνα) αλλά εύχομαι να μην αργήσουμε τόσο!

1 ώρα πρίν, Melie είπε:

Από τη δική μου εμπειρία, καταρχάς η πάνα έχει, όπως ειπώθηκε, νόημα να βγαίνει το καλοκαίρι, γιατί ατυχήματα θα συμβούν, μην έχουμε να πλύνουμε και τα χαλιά από πάνω.

Με βάση αυτό το σκεπτικό, εμένα που γεννήθηκε Αύγουστο και πήγε σχολείο τον Σεπτέμβριο, ξεκινήσαμε τον Ιούνιο, δηλαδή 3 χρόνων πάρα 2 μηνών. Είχε σημάδια ετοιμότητας για την ημέρα, αλλά όχι για τη νύχτα. Του έβαλα βρακάκι και το γιογιό σε σημείο που να έχει εύκολη πρόσβαση. Ήταν Σαββατοκύριακο και βγήκαμε πολύ λίγο, ώστε να είμαι πλήρως αφοσιωμένη στην υπόθεση πάνα και να τον ρωτάω κάθε μία ώρα αν θέλει να πάει. Το κατάλαβε με την πρώτη και δεν είχε πάρα μόνο δυο ατυχήματα όλα τα χρόνια.

Η βραδινή πάνα ήταν άλλη ιστορία. Όχι μόνο κατουριοταν κάθε μέρα ο,τι κι αν έκανα, αλλά δεν ξυπνούσε καν, με αποτέλεσμα να σηκώνομαι για δουλειά και σχολείο και να έχω να πλύνω σεντόνια, ρούχα, παιδί και κρεβάτι. Το υπόστρωμα αποδείχτηκε σωτήριο, δεν το συζητώ. Κατέληξα να βάζω ξυπνητήρι 2 φορές μέσα στη νύχτα και να τον σηκώνω αγκαλιά κοιμισμένο μέχρι το γιογιό για να κάνει (ευτυχώς έκανε). Ταλαιπωρήθηκαμε, συνολικά μας πήρε ένα χρόνο.

Πάνω από όλα με ενδιέφερε η πρωινή, όμως, για το σχολείο. Οπότε, έκανα υπομονή. Και από τη στιγμή που βγήκε η πάνα, δεν την ξαναβάλαμε. Όσο κι αν λέρωνε τη νύχτα.

Είναι πολύ σημαντικό αφού βγει η πάνα να μην επανέλθουμε σε αυτή! Αυτό για το χρόνο το έχω ακούσει και από άλλες μανούλες! 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νομίζω από αυτά που διάβασες έχει να κάνει σίγουρα με το παιδί κ την ετοιμότητα του(κ σίγουρα την ηλικία του) αλλά κ το πόσο αποφασισμένη είσαι εσυ. Στον γιο μου την έκοψα στα 3. Είχα δοκιμάσει άνοιξη στα 2,5 αλλά δεν δεχόταν να αφήσει την πάνα βρακάκι κ δεν πίεσα. Πέρσι τον Ιούνιο είχε ένα σοβαρό ατύχημα,οπότε το άφησα κ τον Αύγουστο που θα έκλεινε τα τρία,από μόνο του το παιδί μου ζήτησε βρακάκι. Είχαμε μόνο μια φορά ατύχημα την πρώτη μέρα κ έκτοτε τίποτα. Την πρώτη εβδομάδα έκανε στο γιογιο μετά με στεφανακι τουαλετα. Κακά δεν κατάφερε να κάνει τις πρώτες δύο μέρες αλλά την τρίτη μέρα έκανε ,έγινε η σύνδεση κ τελος με αυτό. Το βράδυ είχα σκοπό να κρατήσω για λίγο πάνα αλλά δεν την δεχόταν,τον άφησα κ έναν χρόνο μετά δεν είχε ατυχημα(βέβαια από 2 χρονων το βράδυ η πάνα βρακάκι ήταν στεγνή με 12 ώρες ύπνου,άρα ήξερα ότι τα κρατουσε) Είναι δλδ κ στο παιδι. Άπαξ όμως κ βγάλαμε την πάνα ,δεν την ξανά έβαλα,ούτε στις βόλτες,ούτε καν σε ταξιδια(είχαμε πάει γιαννενα 3 ώρες δρόμο την πρώτη εβδομαδα) απλά του θύμιζα τα τσισα κ πριν πάμε οπουδήποτε όπως κ πριν τον ύπνο,τον έβαζα τουαλετα. Τώρα την μικρή μου,θα την κόψω Ιούλιο μετά τις διακοπές μας,3 μήνες πριν γίνει 3. Γιογιο έχει κάνει επειδή έβλεπε κ τον μεγάλο,κακά τα λέει από πριν αλλά για το βραδινή πάνα,το πρωί είναι γεμάτη.θα ξεκινήσω τον πρώτο μήνα κοβωντας μέσα στην μέρα κ βλέποντας κ κάνοντας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...