Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Ιδέες και λύσεις για οργάνωση


Recommended Posts

Δεν είναι πολύ σπαστικο όταν ορισμένα μικρά ή λίγο μεγαλύτερα αλλά ελαφριά πατάκια και χαλάκια γλυστράνε στα πλακάκια του σπιτιου και φυσικά μαζί με αυτά κι εσείς;

Ακόμα χειρότερο είναι όταν ανασηκώνονται οι άκρες τους και σκοντάφτεις καθώς περπατάς βιαστικός, με κίνδυνο να κάνεις βουτιά στον αέρα λες και προσπαθείς να αποφύγεις το γκολ στο τέρμα.

Κι αν έχεις στο σπίτι ατσούμπαλο άνθρωπο, μωρό ή γέρο άνθρωπο που δε μπορεί να σηκώσει τα πόδια του με άνεση καλό είναι να φροντίσεις να τους προστατέψεις στερεώνοντας το πατάκι ή το χαλάκι σου στο πάτωμα.

Δε ξέρω αν κυκλοφορούν ειδικές κολλητικές ταινίες για αυτή τη δουλειά στο εμπόριο και δε με απασχολεί κιόλας μια και δε περισσεύουν χρήματα στα χρόνια του ΔΝΤ. Εγώ την δουλειά μου την κάνω με απλή χαρτοταινία που πάντα διαθέτω στο σπίτι. Τυλίγω ρολάκια μικρά και τα κολλάω γύρω γύρω ανάμεσα στο χαλάκι και τα πλακάκια. Έτσι το χαλάκι μένει στερεωμένο και δε σκοντάφτει κανείς. Φυσικά όταν θέλω να τινάξω το χαλάκι μου απλώς αλλάζω τις κολλητικές ταινιές. Ένα ρολό χαρτοταινία δε κοστίζει πάνω από 1,50-2 ευρώ και θα σας βγάλει όλο το χείμωνα.

Την ίδια δουλειά φαντάζομαι κάνει και μια ταινία διπλής όψης και μάλιστα ακόμα καλύτερα μια και δε χρειάζεται να τυλίγεις ρολάκια.

Οπότε τώρα που έμαθες το κόλπο δεν έχεις καμιά δικαιολογία να σκοντάφτεις ή να γλυστράς στα μικρά χαλάκια σου.

Είναι από άρθρο που βρήκα . Εγώ χρησιμοποιώ επίσης εκτός από ταινίες διπλής όψεως και ένα υλικό αντιολισθητικό που έχω πάρει εδώ και χρόνια από κατάστημα χαλιών και για να καταλάβετε καλύτερα , μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις ,

698699a40e0911p.jpg

είναι κάτι παρόμοιο με τα ειδικά αντιολισθητικά πανιά που βάζουν στα ντουλάπια της κουζίνας .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερούδια .

Ορίστε και κάτι ακόμη για τα χάρτινα φίλτρα του καφέ (νομίζω πως έχω ξαναπεί και κάποια ακόμη), δεν χρειάζεται να περιμένουν στο ντουλάπι μέχρι να πιάσουν ξανά τα κρύα. Δείτε παρακάτω με ποιους πρωτότυπους τρόπους μπορούν να σας φανούν χρήσιμα κάθε μέρα στο σπίτι:

1. Γλιτώστε από λεκέδες και ψίχουλα. Κάντε μια τρύπα στον πάτο του φίλτρου, περάστε το παγωτό χωνάκι και δώστε το στα παιδιά, χωρίς να ανησυχείτε για τους λεκέδες στα υφάσματα και τα ρούχα. Επίσης μπορείτε να τους δώσετε τα μπισκότα μέσα στα φίλτρα για να γλιτώσετε από τα ψίχουλα.

2. Φίλτρα στις γλάστρες! Βάλτε ένα φίλτρο στον πάτο κάθε γλάστρας, ώστε να συγκρατεί το χώμα που παρασέρνει το νερό μετά από κάθε πότισμα.

3. Προστατέψτε τα ακριβά σερβίτσια. Όταν τοποθετείτε το ένα πιάτο πάνω στο άλλο, βάζετε ανάμεσα τους ένα φίλτρο για να αποφύγετε γδαρσίματα και μικρά σπασίματα.

4. Φίλτρο κρασιού! Αν πέσουν κομματάκια φελλού μέσα στο μπουκάλι του κρασιού όταν το ανοίγετε, φιλτράρετε το με ένα φίλτρο καφέ.

5. Για τα μυρωδικά. Αν θέλετε το άρωμα μόνο των μυρωδικών στα φαγητά κατσαρόλας και τις σούπες, -και όχι τα ίδια τα μυρωδικά- βάλτε τα μέσα σε ένα φίλτρο καφέ και διπλώστε το δυο φορές στην κορυφή για να κλείσει. Όταν τελειώσει το μαγείρεμα το πετάτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κάτι ακόμα για να δείτε ότι με τη φαντασία μας τα πράγματα έχουν πολλές χρήσεις . Όπως αυτό που σας είχα βάλει για να αποθηκεύετε σακούλες . Δείτε πως το χρησιμοποίησε κάποια κοπέλα για να ταχτοποιήσει κάτι άλλο

2.11-219x300.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπεραααααααααα και καλες βουτιες...Καλες μου νοικοκυρες παντα σας διαβαζω σιωπηρά ακι ηρθε η ωρα να ζητησω τη βοηθεια σας.Ψαχνω κρεμαστρες που να ανοιγουν απο το πλαι για να μπαινουν τα ρουχα πιο ευκολα.Μηπως το εχετε δει πουθενα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα . Έχω να μπω πολύ καιρό και έχω ξεχάσει και τι γίνεται εδώ μέσα . Εύχομαι να είστε όλες και όλοι καλά .

Aggeloudia αν κατάλαβα καλά (λίγο αργά μπορεί να σου απαντώ βέβαια) λες τις κρεμάστρες που είναι κλειστές από τη μια πλευρά και από την άλλη ανοιχτές . Ίσως να έχει ΙΚΕΑ ή jumbo . Ελπίζω να τις βρήκες και αν όχι να τις βρεις . Πολλά φιλιά .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ΜΑΡΑΚΙ δεν τις βρηκα σε κανενα απο τα δυο παραμονο σενα σαιτ το οποιο και δεν απανταει.Τον εξόντωσε κιαυτον η κριση...

Βασικα ζηταω αυτες τις κρεμαστρες για να βαλω τις κορδελες μου αλλα δεν φανταζομουν οτι θα ηταν τοοοοοοσο δυσκολο!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι κορδέλες aggeloudia μου ; Για βοήθησε λίγο μήπως κατεβάσω καμιά ιδέα ... Αν κατάλαβα καλά για κομμάτια από κορδέλες μιλάς . Μήπως σε εξυπηρετεί να πάρεις απλές κρεμάστρες όπως είναι αυτές με τα μανταλάκια που είναι ίσιες και να τις βάζεις-βγάζεις από πάνω για μεγαλύτερη ευκολία ... Μόνο που θα σου πιάνουν χώρο .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα Μαρακι!Διαβασα σχεδον ολα τα σχολια και ηθελα να σου πω πως ειναι πολυ χρησιμα και πολλα τα εχω εφαρμασει και εγω και μου εχω κανει τη ζωη πιο ευκολη!!!τωρα ετοιμαζομαι να φτιαξω το φακελο απο το κουτι των δημητριακων για τους απαισιους λογαριασμους...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...