Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Angot είπε:

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

      Μέχρι πόσα κιλά είναι υγιές να πάρουμε? Μιλώ για ένα μωρό όχι για δίδυμα.

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Παπατρικος μου σε ευχαριστω παρα πολυ που βρήκες λιγο χρόνο κι εγραψες για το πρόβλημα μου!!! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου κι ο Θεός βοηθός!!! Άντε η επόμενη φορα που θα γράψεις να ειναι της εμπειρίας της γεννας και της ζωής με τη μπεμπούλα σου που ειναι ιδια εσυ!!!

Chotaki μου είδες βρε που ανυσηχούσες οτι θα σε βάλει σημερα για γέννα!! Οπότε μάλλον η μαμά φύση θα διαλέξει το ποτε!!! Ούτε εμένα εχει εμπεδώθεί ούτε καν αλλα εχουν χρόνο ακόμα. Η Μαια μου εχει δώσει ασκήσεις για να πάρει θεση το μωρο. Πρώτη ξαπλωτη στο δεξί πλάι σχεδόν μπρούμυτα δηλαδη απο δεξιά. Μετα στα 4 σαν να μπουσουλας αλλα οπως κάνει η γάτα λικνισμα μπρος πίσω της λεκάνης. Μετα αριστερό πλάι μετα όρθια χούλα χουπ αλλα χωρις χούλα χουπ εννοείται. Κατόπιν όρθια λεκάνη και κοιλια μπρος πίσω κούνια μπελά ένα πράγμα. Ολεσ απο δεκα λεπτα, Ελπίζω να βοηθήσουν!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ζοφι μου να σου ζησει η μπεμπουλα σου.....!!

marry Μου λες κ εμενα να μου την βαρεσει στο τελος .....??

σημερα με ενα κοουραμπιε πρωινο κ μετα απο μια ωρα μετρηση ειχα 70.....!!τι να πω????

λινακι περαστικα σου κοριτσι μου....!ευχομαι καλη αναρρωση...!!

φευγω παμε τα ξαδερφια μου στο σταθμο.....πανε Θεσσαλονικη...!!καλο βραδυυυυ!!!:D:D αυριο θα τα πουμε....!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπαρμπουλα καρασούπερ είσαι με το σακχαρο!! Τέτοιες τιμες δεν έχουμε ούτε στα κανονικα μας οχι μετα απο κουραμπιεδες!! Φτου φτου!!

ΚΑλε η Σοφουλα αγόρι έκανε οχι μπεμπούλα! :) :) :)


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ καλα οτι να ναι...χαχαχαχ..!ηξερα οτι εκανε μπεμπη κ παρολαυτα εγραφα μπεμπουλα γιατι σκεφτομουν να γραψω κ στην παπατρικος...!!αχαχαχααχ.!!γυρισα σπιτι...εβαλα πυτζαμες κ τα λαδια μου κ τωρα θα ξαπλαρω να δουμε κανενα ντοκυμαντερ με τον αμορε...κ αυριο εχει ψωνια το μενουυυυυ....μετα μπισκοτοσπιτα κ μετααααα θα με βγαλει ο αμορες να παμε σε ενα κουτουκι μαζι με ενα αλλο ζευγαρι κ τραγουδαει μια φιλη μας..!!καληνυχτααααααααααααα...!!:D:D:D

οσο για το ζαχαρο αυτο ειπε η μανα μου..εσυ εχεις κ υπογλυκαιμιες...!!αχαχα!!φιλακιααα...!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! Κλασικα αυπνη απο τις 4! Έχω ξυπνήσει και τον αντρούλη μου απο εκείνη την ωρα. Εμμ να συνηθήσει κι αυτός σιγα σιγα! Να έχουμε ένα όμορφο ΣΚ!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλες.

Ο μικρός ταλαιπωρείται από κολικούς και μας κρατάει ξύπνιους αλλά με υπομονή στοργή και αγάπη θα το ξεπεράσουμε.

Το πρώτο του χαμόγελο μας έστειλε στα ουράνια.


Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Λινακι περαστικουλι και γρηγορα σου ευχομαι!!

Σοφουλα να σου ζησει κοπελα μου!!!

Εμεις εδω , κουραση. Χθες εκοψα το ραμματακι επιτελους! Το βραδυ ειχα τον καλυτερο μπεμπουλη...κοιμηθηκε 12-4-8 !!! Κι ημουν κομματια..παλι καλα ;)


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

sofoula: Να σου ζήσει το μωράκι! Με το καλό η προσαρμογή σας στο σπίτι τώρα!

linaki: Περαστικά σου εύχομαι! Κι εγώ το frisolac εχω. Αυτό του έδιναν στην κλινική, και το πρότεινε και ο παιδίατρος, και το χρησιμοποίησα όταν ειχα το προηγούμενο ΣΚ τον πυρετό/μαστίτιδα. Ελπίζω να βρεις γρήγορα μια λύση!

maryy: Προσοχή τώρα με το σάκχαρο, μια που θα προσπαθήσεις με διατροφή μόνο. Κάνε αυτά που γράφει η papatrikos, μια που έχει την εμπειρία στο θέμα για αντιμετώπιση του σακχάρου με διατροφή, γιατί εγώ έκανα ινσουλίνη και διατροφή! Ο γιατρός είπε ότι αν μετά το γεύμα είναι μέχρι 150, είμαι καλά .. όχι στην εγκυμοσύνη αυτή η τιμή .. αλλά μετά!

Σήμερα πήγαμε πάλι στον παιδίατρο. Ο μπέμπης είναι πια 55εκ. και 3680γρ. Φτου φτου, καλά πάμε νομίζω. Έχω και μια ερώτηση για τους έμπειρους γονείς .. Σε ποια εβδομάδα σταματάει να κοιμάται συνέχεια; Δλδ, το πρόγραμμα δεν είναι πια μαμ-κακα-νανι;

Καλό ΣΚ να έχουμε!


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πουλάκια μου!

Μια ερώτηση κυρίως για τις έμπειρες μαμάδες. Στο μαιευτήριο είχαμε βρει το κόλπο και θηλάζαμε. Τετάρτη και Πέμπτη έπρεπε να της δώσω μόνο ξένο για να βοηθηθεί το θέμα του ίκτερου. Από χθες που μου έδωσε το οκ ο γιατρός για θηλασμό πάλι, βάζει το στήθος στο στόμα της, κάνει δυο - τρεις θηλαστικές κινήσεις και σταματάει. Μου κάνει εντύπωση το οτι εν κλαίει. Ενώ πεινάει και μέχρι να της δώσω λυσσαει, όταν κάθεται έτσι απλά κοιτάει η κοιμάται.. Αν της δώσω μπουκάλι με μητρικό κάνει κανονικά τις κινήσεις που κάνουν τα μωρά στο ρούφηγμα... έχετε καμιά ιδέα? Μου φαίνεται δεν το γλυτώνω το 100 σε μαία να έρθει στο σπίτι....


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Παπατρίκος μου θα σου έλεγα να πάρεις τηλ στο Ελενα στο τηλεφωνο που μας είχαν δώσει κι έγραφε και πίσω απο το βιβλιαράκι εκείνο αλλα μετα θυμήθηκα οτι ειναι Κυριακή αυριο. Μακάρι να ηταν τυχαίες οι κινήσεις της κι οταν πεινάσει να θυμηθεί και να ξανάπιασει το στήθος.

Zophie Εσυ τωρα θηλάζεις κανονικα;;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

papatrikos: Κούνησε την καλέ λίγο για να πάρει μπρος! Δεν θηλάζω ακόμη. Κάνω αντλήσεις και του δίνω το μητρικό γάλα με μπιμπερό πια. Μια δυο φορές που βιαζόταν και του έδωσα στήθος, αφού έκανε σαν τρελός, είχε μάλλον την ίδια αντίδραση με την papatrikos junior .. περίμενε να πέσει το γάλα! χαχα! Ίσως μια σύμβουλος θηλασμού να μπορέσει να βοηθήσει! Το κόστος βέβαια δεν το γνωρίζω, αλλά εφόσον θέλεις να θηλάσεις, καλύτερα να το επομιστείς ώστε να μην το μετανιώσεις αργότερα :) Μπορεί κι εγώ να το σκεφτώ ..


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Παπατρίκος εμείς τον ίκτερο τον αντιμετωπίσαμε με αποκλειστικό συχνό θηλασμό και πολύ ήλιο. Σχετικά με το θηλασμό και σε μένα έτσι έκανε στην αρχή ειδικά. Σε μένα έπιανε το κόλπο να τον τραβάω απαλά το αυτάκι και να του κάνω τον ήχο σαν δυνατα ρουφηχτά φιλιά σκέψου. Για να πιάσει το νόημα πως πρέπει να φάει. Έχει μπερδευτεί λίγο μωρέ αλλά μην ανησυχείς θα το βρεί ξανά το κόλπο φτάνει να έχεις άπλετη υπομονή!

Κορίτσια τελικά είδα και απόειδα και πήρα τηλέφωνο μια σύμβουλο θηλασμού που είναι και παιδίατρος γιατι τα είχα βρει σκούρα με το ξένο γάλα (γιατί ο κόσμος πιστεύει πως είναι ευκολότερο να δίνουμε ξένο στα μωρά μας;) και κόντευε να μου κοπεί το γάλα. Και μου είπε πως κακώς σταμάτησα το θηλασμό και πως αν η αντιβίωση θα πείραζε το μωρό θα ήταν λόγω ενός ενζύμου που μπορεί να του λείπει που όμως θα το ξέραμε απο το μαιευτήριο! Και μου είπε πως μικρή ποσότητα περνάει στο γάλα του παιδιού! Και έδωσα στο μωράκι μου που δεν είχε ηρεμήσει για 2 μέρες στήθος και κοιμήθηκε γαλήνιο για 4,5 ώρες! και μετά του ξαναέδωσα και ξανακοιμήθηκε για άλλες 4! και μαζί μ'αυτο και εγώ και ηρεμήσαμε επιτέλους. Ούφ... Συμβουλή προς όλες τις μανούλες: σε οτι αφορά το θηλασμό τηλεφώνημα σε πιστοποιημένη σύμβουλο και τίποτα άλλο. Ο καθε ένας λέει αυτά που ξέρει αυτές είναι πιο ψαγμένες... Εγώ τη βρήκα εδώ: http://thilasmos.com/ibclc-%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9/%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-ibclc/

Και είναι και στη πόλη που ζω!

zophie: το κάθε μωρό έχει τους ρυθμούς του μετά τις 2 βδομάδες όμως αρχίζει μια ρουτίνα να σχηματίζεται και μένουν περισσότερες ώρες ξύπνια! Δεν έχει σημασία όμως αν είναι μέρα η βράδυ για αυτά για αυτό να εύχεσαι η ώρα που θα είναι ξύπνιο να είναι απόγευμα :tongue:Μετά τους 2 μήνες λένε πως αρχίζουν να αντιλαμβάνονται τις ώρες όπως εμείς (πρωί-βράδυ) και να κοιμούνται περισσότερο το βράδυ και λιγότερο τη μέρα...

Grace:μια χαρούλα ο μικρός προσαρμόστηκε αμέσως στα νέα δεδομένα ε; :D Κοιμάται ακόμη μαζί σου;

soch: Σωκράτη όπου να ναι τα μωρά μας κλείνουν 40 μέρες! Δεν περνάει γρήγορα ο καιρός; Τα Χριστούγεννα θα είναι διπλή γιορτή!!!

Οι φουσκίτσες μας πως είναι; Απολαμβάνουν κλωτσιές στη κοιλίτσα;

Σοφάκι να σου ζήσει το μπεμπουλίνι γερό και καλότυχο να είναι!!!


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

να μαι κ γω ο μικρος ζορικος λιγο κ δεν εχω πολυ χρονο ειδικα την πρωτη μερα ηταν αστα να πανε εκλαιγα κγω μαζι του.κοριτσια θηλαζω αποκλ αλλα δεν ξερω αν του φτανει δεν μοπυ εχει κατεβει εντελως το γαλα κανουμε συχνα γευματα ποια μερα κατεβαινει κανονικα το γαλα παιζει ρολο η καισαρικη?ολα τα μψρακια ειναι πανεμορφα .με το καλο κ οι υπολπιοπες

Link to comment
Share on other sites

Λινάκι μπράβο!!!! Την καλύτερη δουλειά έκανες!!! Ηρεμησες κι εσυ και το μωράκι!!! Εμ βέβαια υπάρχει καλύτερο πράγμα απο το μητρικό θηλασμο και τη ζεστασιά της μητέρας!! Εγω ήδη αποθήκευσα τη λίστα σου με τις πιστοποιημένες συμβούλους για ωρα ανάγκης! Παπατρίκος μου μήπως μπορείς κι εσυ να καλεσεις σε κάποια απο αυτές γιατι εχουν και κινητά!! Και μου έκανε κι εντύπωση γιατι δεν ειναι όλες γιατροί και μαιες, εχει δικηγόρους, δασκάλες!!! Αληθεια κορίτσια ποιας μάρκας θηλαστρο χρησιμοποιείτε;

Εμείς είμαστε καλα άντε τρεις φουσκιτσες μείναμε, Αμήν να πανε ολα ΚΑλά και για εμάς!! Τον μπέμπη δεν τον βλεπω διατεθειμένο να βγει.. Σου λέει που να φύγω τωρα απο τους 36 βαθμούς της μήτρας να βγω μες στο κρύο.. Καλα είμαι και ΄δω... :) :) :)


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...