Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΟ FUN CLUB TΟΥ κ. ΧΑΣΙΑΚΟΥ


Recommended Posts

Καλησπέρα, κοριτσάκια!

Θέλω να ευχαριστήσω αρχικά την pik που κάνει τις ερωτήσεις που ήθελα να ρωτήσω εγώ την Ηλιαχτίδα μας, μιας και την Πέμπτη μπαίνει στο Αρεταίειο η ξαδέλφη μου για πρόκληση στις 39 εβδομάδες. Ο γιατρός μας ευελπιστεί ότι θα καταφέρει να γεννήσει φυσιολογικά.

Δεύτερον θέλω να ευχαριστήσω την Ηλιαχτίδα μας και την annia μας που μας απαντούν.

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω και όποια ξέρει μου απαντάει: Η ξαδέλφη μου θα μπει Τετάρτη βράδυ στο Αρεταίειο, για να πιάσει το κρεβάτι και την Πέμπτη το πρωί θα ξεκινήσει η πρόκληση. Όταν θα πάει την Τετάρτη το βράδυ, τότε θα ζητήσει το μονόκλινο ή το δίκλινο? (Της είπα να ζητήσει μονόκλινο, για να είναι μόνη της). Επίσης, η ξαδέλφη μου έχει ασφάλεια δημοσίου: πόσα περίπου πληρώσατε στο Αρεταίειο για τον τοκετό? Έστω και για μονόκλινο ή δίκλινο (απλώς για να έχει στο μυαλό της μια τάξη μεγέθους, γιατί νόμιζε ότι στα δημόσια νοσοκομεία δεν πληρώνουν).

Επίσης, της είπα να πάρει μαζί της φωτοτυπία ταυτότητας επικυρωμένη δική της και του συζύγου, ληξιαρχική πράξη γάμου επικυρωμένη και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για να δηλωθεί το παιδί στο Ληξιαρχείο. Εσείς που γεννήσατε πρόσφατα, πότε δηλώθηκε το παιδί σας? Μετά που βγήκατε από το μαιευτήριο? (αν θυμάμαι καλά, χρειάζεται και ένα χαρτί από το Αρεταίειο). Η ξαδέλφη μου μένει στην επαρχία και μόλις βγει από το μαιευτήριο θα φύγουν κατευθείαν για την πόλη που μένουν.

Ευχαριστώ και συγγνώμη που σας ζάλισα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Pik, το Αρεταίειο έχει και 4κλινα δωμάτια, αλλά καλό είναι να τα αποφύγεις, για να έχεις την ησυχία σου. Πάντως στον 1ο όροφο νομίζω είναι καλύτερα γιατί απέναντι από τα δωμάτια είναι ο χώρος που έχουν τα μωράκια, είναι τα γραφεία των παιδιάτρων και γενικά ο χώρος που τα περιποιούνται και που θα σε εκπαιδεύσουν και εσένα να το κάνεις. Μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά, θα δεις.

Ιόλη μου, με το καλό να γεννήσει η ξαδέρφη σου και με έναν πόνο !

Άντε και στα δικά σου !!!!!!!!!!!!!!!

Ωχ, ήρθε ο συζυγος, θα σου λύσω σε λίγο τις απορίες σου !

Link to comment
Share on other sites

Pik, το Αρεταίειο έχει και 4κλινα δωμάτια, αλλά καλό είναι να τα αποφύγεις, για να έχεις την ησυχία σου. Πάντως στον 1ο όροφο νομίζω είναι καλύτερα γιατί απέναντι από τα δωμάτια είναι ο χώρος που έχουν τα μωράκια, είναι τα γραφεία των παιδιάτρων και γενικά ο χώρος που τα περιποιούνται και που θα σε εκπαιδεύσουν και εσένα να το κάνεις. Μην αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά, θα δεις.

Ιόλη μου, με το καλό να γεννήσει η ξαδέρφη σου και με έναν πόνο !

Άντε και στα δικά σου !!!!!!!!!!!!!!!

Ωχ, ήρθε ο συζυγος, θα σου λύσω σε λίγο τις απορίες σου !

Ηλιαχτιδάκι μου, ευχαριστώ πολύ και περιμένω όποτε μπορέσεις. Με την ησυχία σου.

Link to comment
Share on other sites

Ιολάκι μου τώρα η συνέχεια .....

Το καλοκαίρι του 2009 το μονόκλινο κόστιζε γύρω στα 560 Ευρώ για τις 7 ημέρες που έμεινα στο Αρεταίειο. Τώρα αν γεννήσεις με φυσιολογικό τοκετό, τα πληρώνεις όλα εσύ, αλλά αν γεννήσεις με καισαρική θεωρείται εγχείρηση (που είναι) και το ασφαλιστικό ταμείο πληρώνει τα πάντα, εκτός εαν έχεις μονόκλινο ή δίκλινο και δεν το δικαιούσαι, οπότε πληρώνεις την διαφορά.

Κατά την εισαγωγή ρωτάς για την διαθεσιμότητα των δωματίων και λες στην υπάλληλο ποιό δωμάτιο θες. Επειδή όμως η ξαδέρφη σου θα γεννήσει με πρόκληση την Πέμπτη και επειδή θα γεννήσουν με πρόκληση και άλλες του γιατρού μας (βλέπεις προγραμματίζει να γεννήσουν πολλές δικές του την ίδια μέρα), ενώ την Πέμπτη από το μεσημέρι και μετά κάνει και τις προγραμματισμένες καισαρικές (δεν έχει καθόλου ιατρείο τοην Πέμπτη βλέπεις), αμφιβάλλω αν θα βρει εύκολα την Τετάρτη μονόκλινο ή δίκλινο. Το επισκεπτήριο το βράδυ τελείωνει στις 8, αλλά μπορεί το βράδυ να καθίσει ένας δικός σου αρκεί να είναι γυναίκα, εκτός αν έχει μονόκλινο, οπότε μπορεί να καθίσει και ο συζυγος.

Επίσης απαγορεύονται στο Αρεταίειο τα λουλούδια !!!!!!!

Ααααα .... να μην το ξεχάσω το Αρεταίειο έχει και 4κλινα που τα χρεώνει για 3κλινα, κάτι που το θεωρώ μεγάλη κοροιδία, να είσαι σε 4κλινο και να πληρώνεις από μόνος σου τιμή 3κλινου ! Μία κοπέλα που το διαπίστωσε μου είπε ότι ο σύζυγος έκανε μεγάλη φασαρία και απάιτησε να πληρώσει την τιμή του 4κλινου και μετά απο απειλές κλπ πλήρωσε την τιμή του 4κλινου, νομίζω γύρω στα 250-300 Ευρώ.

Η ξαδέρφη σου και ο σύζυγος να έχουν μαζί τις αστυνομικές του ταυτότητες, πρόσφατη προτότυπη ληξιαρχική πράξη γάμου και το χαρτί που γράφεται το επίθετο του παιδιού.

Μετά την γέννα, την επόμενη μέρα, θα έρθει στο δωμάτιο μία ή ένας γιατρός, βοηθός του κ. Χασιάκου, για να γράψει παρουσία των γονέων την δήλωση γέννησης του παιδιού. Η γέννηση του παιδιού δηλώνεται από το Αρεταίειο μέσα σε 8 ημέρες από την γέννησή του. Μετά από 8 ημέρες ένας από τους δύο γονείς θα πάει στο Ληξιαρχείο Αθηνών (Μητροπόλεως 60) στον 1ο όροφο, στο γκισέ που γράφει Αρεταίειο και εκεί θα πάρει εις 4πλουν πρωτότυπη Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης για να δηλωθεί στο Δήμο που είναι η οικογενειακή μερίδα, στο γραφείο της ξαδέρφης σου για την άδεια λοχείας, αλλά και να πάρει το επίδομα γέννησης τέκνου.

Πάντως πες στον ξάδερφό σου να έχει υπομονή, όσες γεννούν με πρόκληση κάνουν πολλές ώρες να γεννήσουν, αν της βάλουν τον ορό στις 8 το πρωί να περιμένεται να γεννλήσει μετά τις 4 το απόγευμα ! Θυμάμαι ότι ο γιατρός μας, όταν τον είχα ρωτήσει για πρόκληση, μου είχε πει ότι αν την επιλέξω θα κάνω πάνω από 20 ώρες να γεννήσω !

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες

ελπιζω να ειστε ολες καλα

εγω χαθηκα γιατι δυστυχως επαθα εξωμητριο (σαν να μην μου εφταναν ολα τα αλλα)

τωρα προσπαθω να συνελθω και ευχαριστω τον Θεο που εχω το γιατρο μας ο οποιος το καταλαβε σχεδον αμεσως με αποτελεσμα να μου χορηγησει μια ενεση εγκαιρως ωστε να αποφυγουμε τοσο την ρηξη της σαλπιγγας οσο και τα χειρουργεια

ειμαι σε φαση αποβολης με αιμορραγια και ελπιζω να '' φυγει'' ολο το κυημα με αυτο τον τροπο και να μην ταλαιπωρηθω και αλλο

σορρυ για τα δυσαρεστα


2538116qn0paax0p3.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλιαχτιδάκι μου, χίλια ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσες! Είσαι απίστευτη!

Ιόλη μου, ξέχασα να σου πω, ότι στο Ληξιαρχείο Αθηνών, όποιος από τους δύο γονείς πάει να πάρει την Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης, θα πρέπει να έχει μαζί του τις αστυνομικές ταυτότητες και των δύο γονέων. Στο γκισέ θα δώσει την ημερομηνία γέννησης και επίθετο του παιδιού που δηλώθηκε στο Αρεταίειο για να το βρουν στο Η/Υ και να γράψουν την Ληξιαρχική Πράξη. Δυστυχώς κάθε φορά που θα τους ζητείται η Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης του παιδού θα πρέπει να έρχονται στην Αθήνα. Πάντως τα επικυρωμένα αντίγραφα ισχύουν μόνο για 6 μήνες, γι' αυτό ας εξηγήσουν στην κοπέλα ότι μένουν επαρχία και δεν μπορούν κάθε τρεις και λίγο να έρχονται στην Αθήνα, για να τους δώσει όσα περισσότερα προτότυπα μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες

ελπιζω να ειστε ολες καλα

εγω χαθηκα γιατι δυστυχως επαθα εξωμητριο (σαν να μην μου εφταναν ολα τα αλλα)

τωρα προσπαθω να συνελθω και ευχαριστω τον Θεο που εχω το γιατρο μας ο οποιος το καταλαβε σχεδον αμεσως με αποτελεσμα να μου χορηγησει μια ενεση εγκαιρως ωστε να αποφυγουμε τοσο την ρηξη της σαλπιγγας οσο και τα χειρουργεια

ειμαι σε φαση αποβολης με αιμορραγια και ελπιζω να '' φυγει'' ολο το κυημα με αυτο τον τροπο και να μην ταλαιπωρηθω και αλλο

σορρυ για τα δυσαρεστα

Αχ Andro2 μου, ήταν ανάγκη τώρα να σου συμβεί αυτό, πολύ στεναχωρήθηκα !

Ευτυχώς όμως με τον γιατρό μας πρόλαβες τα χειρότερα .....

Ψυχολογικά πως είσαι ;

Προσπάθησε να ηρεμήσεις και στο τέλος όλα θα πάνε καλά, θα δεις !

Δεν θέλω να μου απογοητεύεσαι, ακούς ;

Να σκέφτεσαι θετικά, άντε και σε λιγότερο από ένα χρόνο θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά !

Link to comment
Share on other sites

Ιόλη μου, ξέχασα να σου πω, ότι στο Ληξιαρχείο Αθηνών, όποιος από τους δύο γονείς πάει να πάρει την Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης, θα πρέπει να έχει μαζί του τις αστυνομικές ταυτότητες και των δύο γονέων. Στο γκισέ θα δώσει την ημερομηνία γέννησης και επίθετο του παιδιού που δηλώθηκε στο Αρεταίειο για να το βρουν στο Η/Υ και να γράψουν την Ληξιαρχική Πράξη. Δυστυχώς κάθε φορά που θα τους ζητείται η Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης του παιδού θα πρέπει να έρχονται στην Αθήνα. Πάντως τα επικυρωμένα αντίγραφα ισχύουν μόνο για 6 μήνες, γι' αυτό ας εξηγήσουν στην κοπέλα ότι μένουν επαρχία και δεν μπορούν κάθε τρεις και λίγο να έρχονται στην Αθήνα, για να τους δώσει όσα περισσότερα προτότυπα μπορεί.

δινουν συνηθως 3 αντιγραφα και μετα εαν χρειαστεις απευθυνεσαι σε κεπ και στα στελνουνε......

οσο για το αρεταιειο γενικοτερα γεννησα το δεκεμβριο (οχι με το χασιακο ) και φορμακια μου δινανε εκει (εγω πηρα μονο τα ρουχα εξοδου) ,πετσετα καλυτερα παρε δικια σου για το μωρο γιατι στην αρχη μου δωσανε εκει αλλα οταν λερωθηκε δεν ειχαν να μου την αλλαξουνε (!!!!) ,αφρολουτρα και τετοια δε χρειαζονται για το μωρο εχει εκει που το αλλαζεις...ναι το μωρο το εχεις μαζι σου εκτος εαν εισαι με καισαρικη οποτε μεχρι να βγαλουν ορους το πηγαινοφερνουν....πανες εχουν με το κιλο εκει..(τις δικες μου δεν τις χρησιμοποιησα ποτε)φερνουνε και διαφημιστικα οι παμπερς ενα πακετακι...σερβιετες φερνουμε εμεις και εννοειται πετσετες δικες μας.....ακουστε και το αλλο...καλου κακου παρτε μαζι σας κανα φορμακι για το μωρο γιατι οταν εφευγα εγω με εξιτηριο σαββατο μεσημερι το ντουλαπακι τους ειχε ενα μονο φορμακι και τα πλυντηρια ανοιγουν παλι δυετερα...οποτε δε ξερω τι κανανε ολα αυτα τα μωρα την κυριακη και τα νεογεννητα εκεινςη της μερας....

οταν γεννας φυσιολογικα το ταμειο δε σου καλυπτει (εαν εχεις ΙΚΑ ) τιποτα απο το δωματιο μονο τα φαρμακα κλπ κπ....οποτε πληρωνεις αναλογα τι θα παρεις...εαν γεννησεις με καισαρικη (εαν εχεις ΙΚΑ ) δε πληρωνεις τιποτα παρα μονο τη διαφορα των θεσεων ...εγω που ειχα μονοκλινο πληρωσα γυρω στα 250 ? διαφορα....αυτα τα ολιγα...


2U03p3.png

SxMvp2.png nPqtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ηλιαχτίδα και Γιασεμί, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας.

Αντρο μου, πώς είσαι? Είσαι καλύτερα? Υπομονή κουκλίτσα μου, δυστυχώς ήταν ακόμη μια ατυχία που χρειάστηκε να περάσεις. Το θετικό και το αισιόδοξο της υπόθεσης είναι ότι έμεινες γρήγορα έγκυος, οπότε η επόμενη φορά θα είναι τυχερή και το μπεμπάκι θα έρθει, για να μείνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα σε ολες

ελπιζω να ειστε ολες καλα

εγω χαθηκα γιατι δυστυχως επαθα εξωμητριο (σαν να μην μου εφταναν ολα τα αλλα)

τωρα προσπαθω να συνελθω και ευχαριστω τον Θεο που εχω το γιατρο μας ο οποιος το καταλαβε σχεδον αμεσως με αποτελεσμα να μου χορηγησει μια ενεση εγκαιρως ωστε να αποφυγουμε τοσο την ρηξη της σαλπιγγας οσο και τα χειρουργεια

ειμαι σε φαση αποβολης με αιμορραγια και ελπιζω να '' φυγει'' ολο το κυημα με αυτο τον τροπο και να μην ταλαιπωρηθω και αλλο

σορρυ για τα δυσαρεστα

Να μην ταλαιπωρηθεις αλλο Ο Θεος μαζι σου Μεσα σε ολα τ αλλα εισαι πολυ τυχερη που αυτη τη στιγμη εχεις γιατρο τον Χασιακο Να δεις ολα θα πανε καλα


xtZRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηλιαχτίδα μου είσαι ένας θυσαυρός, πολύτιμες όλες οι πληροφορίες σου!

Γιασεμί, πολλά ευχαριστω και σε σένα!

Andro μου, περαστικά να είναι όλα, γρήγορα να συνέλθεις από αυτή την κακή εμπειρία....


vrowp3.png

cwGLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά, καλημέρα. Πόσων χρόνων είσαι?

Δεν ξέρω αν τη συστήνει την αμνιοπαρακέντηση σε ηλικίες άνω των 35 ανεξαρτήτως από τα αποτελέσματα της αυχενικής, αλλά εγώ προσωπικά θα την έκανα.

Καλησπέρα Ιόλη, Είμαι 35 1/2. Απλά έχω προβληματιστεί γιατί με καλή αυχενική και papp-a (1/5.000 για down) φοβάμαι μήπως προκαλώ τη μοίρα μου με το να επέμβουμε με αμνιοπαρακέντηση... Αν είχα ήδη ένα μωρό να σκεφτόμουν διαφορετικά αλλά τώρα φοβάμαι να ρισκάρω...Ο δε σύζυγός μου δεν το συζητά...Είναι απόλυτα αρνητικός. Και ο Ελευθεριάδης έδειξε να του φαίνεται υπερβολή με αυτά τα αποτελέσματα... Ίσως να περιμένω και τη β-επιπέδου και μετά να αποφασίσω...

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά μου,ο Ελευθεριάδης που έχουν δει τόσα τα μάτια του,δε νομίζω να έβλεπε κάτι ύποπτο και να μη σε παρέπεμπε σε αμνιοπαρακέντηση.Επομένως,χαλάρωσε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου.Το ποσοστό σου είναι πολύ καλό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...