Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts


Διαφημίσεις

τα καφε ξαναγυρισαν σημερα μονο στο σκουπισμα οταν βγηκε το τσοφλι απ'το υποθετο μετα απο μιαμισι ωρα που το ειχα βαλει στον κολπο!!!!! το επαθα οταν σφυχτηκα για κακα μου..... σορυ κι ολας....!!!! α θα αρχισω τα ακτινιδια μας και μαλακωσουν λιγο.....παρα να φοβαμαι να παω τουαλετα!!!!!!!

εσεις τι μου κανετε??????

μαρτη μου!! ξαπλα ξαπλα ξαπλα!!!!! μην κανεις τπτ αγαπη μου!!! λιγο υπομονη να δεσουν καλα τα ψυχουλακια!!

αν νιωθεις οτι πιεζεσαι την τουαλετα πες το γιατρο να σου δωσει κατι...δεν πρεπει να πιεζομαστε...! αν μπορεις να το λυσεις με τη διατροφη καλα...αλλα αν οχι...πες το γιατρο!


Dyvnp3.png?hpEKGhcfk3Rzp3.png

SmrGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παιδια ειχαμε κσνει τρελό παρτυ την πρωτη χρονια με πολλα φαγητα και κοσμο απλα και μονο γιατι τα θεωρω πολυ σημαντικά αλλα τα υπολοιπα σπιτι με τα ξαδέρφια τους μονο και ανιματέρ και περνάμε τελεια!

Link to comment
Share on other sites

17μαρτη2015 κι εγώ έτσι πολύ ζόρι... αφού λέω τώρα θα γεννήσω

ο γιατρός μου είχε δώσει σιρόπι ντουφαλακ, στην αρχή έκανε δουλειά μετά δυστυχώς τίποτα, μέχρι και υπόθετα είχα πάρει...

στη δεύτερη εγκυμοσύνη 3 και 4 φορές την ημέρα το άκρος αντίθετο!

για το αίμα μπορεί να σου δώσει προγεστερόνη, προσωπικά το έπαιρνα προληπτικά, λόγο διδύμων μου είχε πει

θέλω να σας κάνω μια γενική ερώτηση θηλάσατε; και αν πόσο καιρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευνοια μου σ'ευχαριστω!!!!

παιρνω ηδη προγεστερονη 1αννα μου σου ευχομαι καλη δυναμη!!!! νατρως μοσχαρακι με μπολικο λεμονι. και φασολακια φρεσκα!!!!! και πιπεριες!!!!!! παντασυνοδευομανα απο βιταμινη c (ντοματα, λεμονι, πορτοκαλαδα) για αφορροφηση του σιδηρου!!!!!1πρ+1μ+1βρ απο το στομα και1πρ+1μ+1βρ κολπικα..... γι αυτο ειπε ξαπλα λογω διδυμων.....

εγω την πρωτη κορη μου την θυλασα εως 6-7μηνων αποκλειστικα με δικο μου!!!!!!!

τωρα τα διδυμα οταν με το καλο μου τα χαρισει στην αγκαλια μου ο θεος ευχομαι και θα βαλω τα δυνατα μου να τα θυλασω..... τωρα τι θα γινει ειναι αλλο θεμα!!!!!

εσενα πια ειναι η γνωμη και η επιθυμια σου???


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

..σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας σχετικά με το πρώτο πάρτυ γενεθλίων των παιδιών σας. Εγώ παλαιότερα πριν κάνω παιδιά όταν έβλεπα να κάνουν πάρτυ γενεθλίων σε παιδότοπο ή σε κάποιο πάρκο έλεγα ότι δεν είναι τόσο ωραίο και στο σπίτι είναι πιο cosy και πιο προσωπικό και ότι εγώ ποτέ δεν θα έκανα το πάρτυ γενεθλίων του παιδιού μου σε παιδότοπο! Τελικά ποτέ δεν πρέπει να μιλάς πριν βρεθείς κι εσύ στην ίδια θέση!!! Τώρα άλλαξα γνώμη :tongue:!!! Θεωρώ ότι έχει αρκετή δουλειά να πρέπει να καθαρίσεις το σπίτι, να μαγειρέψεις, να ετοιμαστείς εσύ και τα παιδιά και μετά να πρέπει να μαζέψεις κιόλας. Οπότε φέτος προσανατολίζομαι να βρούμε κάποιο χώρο, αλλά να είναι όμορφος και προσωπικός και να μαζευτούμε κάποια άτομα, όχι πάρα πολλά, κυρίως οι γονείς μας, τα αδέλφια μας και 2-3 φίλοι που έχουν παιδάκια στην ηλικία των δικών μας. Είχαμε πάει κάποια στιγμή σε γενέθλια σε ένα πολύ ωραίο cafe για παιδιά στη Γλυφάδα, το oliv..αλλά μας πέφτει λίγο μακρυά. Θα ψάξω μήπως βρω κάτι παρόμοιο πιο κοντά μας. Και από του χρόνου ή του παραχρόνου που θα έχουν λίγο μεγαλώσει και θα τους φέρνουμε βόλτα ίσως οργανώσουμε κάτι σπίτι μας που σιγουρα θα είναι πιο ωραία, θα το έχουμε στολίσει και χριστουγεννιάτικα και θα μπορούμε να φτιάξουμε διάφορα για στολισμό και φαγητό και δωράκια. Φέτος μου φαίνεται βουνό.. Είμαστε και στην Κύπρο (που σας είχα πει για τη δουλειά του συζύγου) και όταν γυρίσουε θα έχουμε πολύ λίγες μέρες για να τα ετοιμάσουμε όλα. Anyway, θα επανέλθω όταν σκεφτώ περισσότερα και θα σας πω.

Μάρτη μου καλημέρα και σε σένα!! Χαίρομαι που είσαι καλύτερα.. Κάτσε και ξεκουράσου!!! :-)

Εύνοια, εγώ δεν τα κατάφερα και τόσο καλά με το θηλασμό.Προσπάθησα περίπου τρεις μήνες αλλά δεν είχα πολύ γάλα και έβγαζα λίγο με το θήλαστρο και τους έδινα εναλλάξ ένα μπουκαλάκι περίπου την ημέρα στην αρχή, μετά ακόμα λιγότερο.. Τί να κάνουμε, δεν πειράζει!! Αν το θέλεις θα τα καταφέρεις! Πρέπει να βάζεις τα παιδιά στο στήθος για να σου κατέβει πιο πολύ γάλα, απ'ότι κατάλαβα.

Τα υπόλοιπα κορίτσια τί κάνουν? Ασχολούνται με δουλειές ή ετοιμάζουν βόλτες για το Σαββατοκύριακο? Ό,τι και και να κάνετε εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα παρέα με τα διδυμάκια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

μαρμιν να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!!!!!!! να τα χαιρεσαι!!!

κι εγω συμφωνω μαζι σου οταν καταλαβαινουν και ζητανε τα νταβαντουρια!!!!!

Ευχαριστώ!! Κι εσύ το μεγάλο σου παιδάκι και με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά γερά τα διδυμάκια σου!!

Δεν είναι καιρός για έξοδα οπότε νταβαντούρια όταν δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε!! :D:D Αν και δεν μπορώ να σας κρύψω πως μου αρέσουν τα νταβαντούρια όμως υπάρχουν πολλά "αλλά" που αν δεν υπήρχαν το οικονομικό θα το είχα γραμμένο! Είναι όμως λίγο πεσμένη κ η διάθεση όταν σκέφτομαι να ετοιμάσω κάτι και βγαίνουν τα θέματα στην επιφάνεια οπότε καταλήγω πάλι στα λιτά οικογενειακά!!

Εγώ γέννησα δύο μήνες ακριβώς νωρίτερα! Έβγαζα γάλα όσο ήταν μονάδα! Αλλά και μετά τρεφόταν αποκλειστικά με δικό μου μέχρι τριών μηνών νομίζω! Μετά και λίγο ξένο! Όμως λόγω αυπνίας, επιλόχια, κούρασης, μεγάλου που έκλαιγε κάθε φορά που με έβλεπε με το μαραφέτι να αντλώ, τα δίδυμα πολύ μικρά και αδύναμα για να αντέξουν στο στήθος μειώθηκε το γάλα, μειώθηκε και η υπομονή μου να το παλέψω πολύ και σιγά σιγά ενω έλεγα τουλάχιστον το εξάμηνο κάπου τέλος τετάρτου , μέσα πέμπτου δεν τα θυμάμαι και καλά κόπηκε τελείως! όταν λέω τελείως εννοώ πως η τόσο μικρή ποσότητα που έβγαζα δεν άξιζε να κρατάω θήλαστρο στο σπίτι ειδικά που δεν είχα κουράγιο ούτε το χρόνο να αυξήσω την παραγωγή με συχνές αντλήσεις ειδικά τη νύχτα!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

"έρευνα" κάνω για το θηλασμό

προσωπικά τα θήλασα 9 μήνες αποκλειστικά μέχρι που ξαναέμεινα έγκυος και ο γιατρός μου είπε να σταματήσω (όταν θηλάζεις κάνει συσπάσεις η μήτρα)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!! Κι εσύ το μεγάλο σου παιδάκι και με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά γερά τα διδυμάκια σου!!

Δεν είναι καιρός για έξοδα οπότε νταβαντούρια όταν δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε!! :D:D Αν και δεν μπορώ να σας κρύψω πως μου αρέσουν τα νταβαντούρια όμως υπάρχουν πολλά "αλλά" που αν δεν υπήρχαν το οικονομικό θα το είχα γραμμένο! Είναι όμως λίγο πεσμένη κ η διάθεση όταν σκέφτομαι να ετοιμάσω κάτι και βγαίνουν τα θέματα στην επιφάνεια οπότε καταλήγω πάλι στα λιτά οικογενειακά!!

Εγώ γέννησα δύο μήνες ακριβώς νωρίτερα! Έβγαζα γάλα όσο ήταν μονάδα! Αλλά και μετά τρεφόταν αποκλειστικά με δικό μου μέχρι τριών μηνών νομίζω! Μετά και λίγο ξένο! Όμως λόγω αυπνίας, επιλόχια, κούρασης, μεγάλου που έκλαιγε κάθε φορά που με έβλεπε με το μαραφέτι να αντλώ, τα δίδυμα πολύ μικρά και αδύναμα για να αντέξουν στο στήθος μειώθηκε το γάλα, μειώθηκε και η υπομονή μου να το παλέψω πολύ και σιγά σιγά ενω έλεγα τουλάχιστον το εξάμηνο κάπου τέλος τετάρτου , μέσα πέμπτου δεν τα θυμάμαι και καλά κόπηκε τελείως! όταν λέω τελείως εννοώ πως η τόσο μικρή ποσότητα που έβγαζα δεν άξιζε να κρατάω θήλαστρο στο σπίτι ειδικά που δεν είχα κουράγιο ούτε το χρόνο να αυξήσω την παραγωγή με συχνές αντλήσεις ειδικά τη νύχτα!!

μπραβο μαρμιν μου..... γιατι νομιζω δεν ειναι ευκολο μετα την μενν με την χρηση θηλαστρου λογικα κοβεται η παραγωγη ε??? ειχες και τον μεγαλο!!!!! ουαου υπερπροσπαθεια!!!!!!

..σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας σχετικά με το πρώτο πάρτυ γενεθλίων των παιδιών σας. Εγώ παλαιότερα πριν κάνω παιδιά όταν έβλεπα να κάνουν πάρτυ γενεθλίων σε παιδότοπο ή σε κάποιο πάρκο έλεγα ότι δεν είναι τόσο ωραίο και στο σπίτι είναι πιο cosy και πιο προσωπικό και ότι εγώ ποτέ δεν θα έκανα το πάρτυ γενεθλίων του παιδιού μου σε παιδότοπο! Τελικά ποτέ δεν πρέπει να μιλάς πριν βρεθείς κι εσύ στην ίδια θέση!!! Τώρα άλλαξα γνώμη :tongue:!!! Θεωρώ ότι έχει αρκετή δουλειά να πρέπει να καθαρίσεις το σπίτι, να μαγειρέψεις, να ετοιμαστείς εσύ και τα παιδιά και μετά να πρέπει να μαζέψεις κιόλας. Οπότε φέτος προσανατολίζομαι να βρούμε κάποιο χώρο, αλλά να είναι όμορφος και προσωπικός και να μαζευτούμε κάποια άτομα, όχι πάρα πολλά, κυρίως οι γονείς μας, τα αδέλφια μας και 2-3 φίλοι που έχουν παιδάκια στην ηλικία των δικών μας. Είχαμε πάει κάποια στιγμή σε γενέθλια σε ένα πολύ ωραίο cafe για παιδιά στη Γλυφάδα, το oliv..αλλά μας πέφτει λίγο μακρυά. Θα ψάξω μήπως βρω κάτι παρόμοιο πιο κοντά μας. Και από του χρόνου ή του παραχρόνου που θα έχουν λίγο μεγαλώσει και θα τους φέρνουμε βόλτα ίσως οργανώσουμε κάτι σπίτι μας που σιγουρα θα είναι πιο ωραία, θα το έχουμε στολίσει και χριστουγεννιάτικα και θα μπορούμε να φτιάξουμε διάφορα για στολισμό και φαγητό και δωράκια. Φέτος μου φαίνεται βουνό.. Είμαστε και στην Κύπρο (που σας είχα πει για τη δουλειά του συζύγου) και όταν γυρίσουε θα έχουμε πολύ λίγες μέρες για να τα ετοιμάσουμε όλα. Anyway, θα επανέλθω όταν σκεφτώ περισσότερα και θα σας πω.

Μάρτη μου καλημέρα και σε σένα!! Χαίρομαι που είσαι καλύτερα.. Κάτσε και ξεκουράσου!!! :-)

Εύνοια, εγώ δεν τα κατάφερα και τόσο καλά με το θηλασμό.Προσπάθησα περίπου τρεις μήνες αλλά δεν είχα πολύ γάλα και έβγαζα λίγο με το θήλαστρο και τους έδινα εναλλάξ ένα μπουκαλάκι περίπου την ημέρα στην αρχή, μετά ακόμα λιγότερο.. Τί να κάνουμε, δεν πειράζει!! Αν το θέλεις θα τα καταφέρεις! Πρέπει να βάζεις τα παιδιά στο στήθος για να σου κατέβει πιο πολύ γάλα, απ'ότι κατάλαβα.

Τα υπόλοιπα κορίτσια τί κάνουν? Ασχολούνται με δουλειές ή ετοιμάζουν βόλτες για το Σαββατοκύριακο? Ό,τι και και να κάνετε εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα παρέα με τα διδυμάκια σας!!!!

κοριτσι μου καλο γυρισμο να εχετε!!!!! με το καλο και ο,τι σε βολευει πιο πολυ!!!!! ποτε γεννηθηκαν ακριβως????

"έρευνα" κάνω για το θηλασμό

προσωπικά τα θήλασα 9 μήνες αποκλειστικά μέχρι που ξαναέμεινα έγκυος και ο γιατρός μου είπε να σταματήσω (όταν θηλάζεις κάνει συσπάσεις η μήτρα)

θα σου προτεινα να πας σε κανενα σεμιναριο!!!!!! αν θες πραγματικα!!!! θελει τους πρωτους μηνες να 'σαι με το βυζι εξω στο χερι συνεχεια!!!!! και οχι θηλαστρο!!!!! κοβει την ποσοτητα λενε!!!!:shock:


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια!!!!! εδω μαζι και μπηκε και ο νοεμβρης!!!!! καλο μας μηνα λοιπον με πολυ υπομονη και κουραγιο!!!!! καλη δυναμη στις διδυμομανουλες του φορουμ!!!!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

"έρευνα" κάνω για το θηλασμό

προσωπικά τα θήλασα 9 μήνες αποκλειστικά μέχρι που ξαναέμεινα έγκυος και ο γιατρός μου είπε να σταματήσω (όταν θηλάζεις κάνει συσπάσεις η μήτρα)

Εγώ όταν έμαθα πως ειμαι έγκυος και μάλιστα σε δίδυμα θήλαζα το μεγάλο μου 13 μηνών τότε! Ρώτησα τη γυναικολόγο και είπε συνεχίζω κανονικά!! Αποθήλασε μόνος του πρωτομαγιά όταν έσκασε και το 16ο δόντι του και ήταν ακριβώς 17 μηνών! Εγώ οριακά άντεχα πλέον να θηλάζω! Αλλά όλα πήγαν καλά ευτυχώς!

Θήλαστρο είχα νοσοκομειακό διπλό κ όχι δεν μειώνει την παραγωγή! Το απλό ναι δεν κάνει! Όμως θέλει να βάλεις γρήγορα τα μωρά στο στήθος γιατί συνηθίζουν με το μπιμπερό είναι και αδύναμα αν είναι πρόωρα άστα βράστα! Πολύ υπομονή και πολύ βοήθεια από την οικογένεια αν θέλεις αποκλειστικό θηλασμό αλλιώς είναι πολύ πολύ δύσκολο! Προσωπικά αν είχα μόνο τα δίδυμα πιστεύω θα το πάλευα περισσότερο αλλά και με τον μεγάλο ήταν ακόμα δυσκολότερο!!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

τι λες μαρμιν μου εισαι ηρωιδα!!!!!!! μπραβο σου κοριτσι μου!!!!!

εγω κοριτσια μου...... σημερα το μεσημερακι ειδα αιματακι και ετρεξε και σαν γουλιτσα και στην λεκανη...... και οταν σκουπιζομαι εχει παλια μαλλον.... πηρα την μαια και μου ειπε οτι δημιουργειται ο πλακουντας αλλα αν ανησυχω να παω στο γαια..... βεβαια μου ειναι βουνο να ετοιμαστω και ναπαω στο αλλο ακρο της αθηνας..... ακομα κρατω την ψυχραιμια μου προσευχομενη οτι ο θεος θα στερεωσει αυτο που ευδοκησε σε μενα να συμβει!!!!! κλεινουν τα ματια μου απο νυστα και μολις ξυπναω... ξανακοιμαμαι... οπως τα νεογεννητα μωρα που ξυπνουν καθε δυο ωρες.... καπως ετσι!!!! ετσι για πρωτη φορα μετα τις πρωτες δυο τρεις μερες της ετ εφαγα παλι στο κρεββατι!!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

μετα απο σκεψεις και συζητησεις με τον καλο μου που ειναι χειροτερα αρρωστος σημερα..... και θα κοιμηθουμε χωρια.....ειπαμε τα εξης: δεν εχουμε αμαξι και μου φαινεται οτι δεν εχω δυναμη να πλυθω και να ντυθω!!!!!

οι ωρες που θα φαμε στην καλυτερη περιπτωση ειναι τρεις γα πλακα!!!! πηγαινε-ελα και αναμονη και εξετασεις!!!!

απο την αλλη αν επιστρατευσω την μαμα μου.... δεν ειναι καθολου ψυχραιμη και μου σπαει τα νευρα με τον τροπο που κανει και αγωνια!!!!

μετα θα θελει να ερθει και η κορη μου και ηδη διαβαζει!!!!!

το σημαντικοτερο ειναι οτι απο το μεσημερι και μετα αιμα σταγονες σταδιακα ελλατωθηκαν και μονο στα σκουπισματα ειχα ιχνη........και ελλατωνεται απο σκουπισμα σε σκουπισματα κι αλλο.....το αιμα σκουπισμα σκουραινει.....δλδ δεν ειναι κοκκινο και πριν λιγο ειχα δεν ειχα χρωμα στο χαρτι!!!!!

αυριο εχω προγραμματισμενες εξετασεις ουρων αιματος και δυο τρεις αλλες!!!!! βεβαια δεν ξερω αν θα παω ετσι οπως ειμαι!!!! ισως τις κανω τριτη!!!!!

λοιπον πηρα τηλ τον ενδομητρικης και μου ειπε να του τηλ και αργα την νυχτα αν εχω αιμα... αν εχω σταγονες καθαρο αιμα η ροη και οχι λιγο χρωμα στα σκουπισματα......

μου ειπε θα δουμε πως θα παω και εχει να εξετασει γυναικες αυριο πρωι και μηπως να του τηλ να με δει...... μου ειε επισης αν το αιμα συνεχισει η αυξηθει θα πρεπει να βρω εφημερευον φαρμακειο για να παρω ενεση προγεστερονης!!!!!!!

θα δουμε πως θα παει..... προς το παρον απο τις 13,30 το μεσημερι που ειδα το αιμα..... παει καλυτερα!!!!!!

κοριτσια σας ευχαριστω!!!! σας νιωθω σαν αδερφες μου (που δεν εχω) σαν φιλες πραγματικες!!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλεναδες!!!!!! καλη μας βδομαδα με χαρουμενα νεα!!!!

ακους αννουλα μου!!!!!!!!

εγω περιμενω να ανοιξει το κινητο ο γιατρουλης για να παμε να με δει!!!!!!

θα σας εημερωσω!!!!!!


pioqp3.png

88BZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...