Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

42 minutes ago, mariagb είπε:

Tania8980.Σ'ευχαριστώ πολυ γιατις απαντήσεις και ευχομαι μεσα από την καρδια μου καλα αποτελέσματα .

Τα δικα μου νέα,βγηκε η εξεταση απο την παρακεντιση και ο οζος εχει θηλωδες καρκινωμα και απο τους δυο λεμφαδενες ο ενας εχει επισης κυτταρα.

Επεμβαση 1/2/2017 αφαρεση θυροειδου και καθαρισμος κεντρικων και αριστερων λεμφαδενων.

Με το καλό!Δύναμη και ψυχραιμία όσο μπορείς! Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

49 minutes ago, mariagb είπε:

Tania8980.Σ'ευχαριστώ πολυ γιατις απαντήσεις και ευχομαι μεσα από την καρδια μου καλα αποτελέσματα .

Τα δικα μου νέα,βγηκε η εξεταση απο την παρακεντιση και ο οζος εχει θηλωδες καρκινωμα και απο τους δυο λεμφαδενες ο ενας εχει επισης κυτταρα.

Επεμβαση 1/2/2017 αφαρεση θυροειδου και καθαρισμος κεντρικων και αριστερων λεμφαδενων.

καλη δύναμη κορίτσι μου!Προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι..και ολα θα περάσουν. Επίσης προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι συνέχεια..επικεντρώσου σε άλλα πράγματα δημιουργικά.Στο λέω γιατι η αναμονή ειναι λίγο δύσκολη και το μυαλο όλο πάει στο κακό.Θα τα ξαναπούμε.Οτι θες να ρωτησεις μπορούμε να σου απαντήσουμε απο εμπειρία και μόνο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα νεα και παλια μελη

Καλη δυναμη σε οποιο σταδιο κι βρίσκεστε .

Γραφω για να απαντησω στην ερωτηση ενός μελους που ρωτουσε για τον επανελεγχο μετα το ιωδιο ,αν καναμε με χαπι η ενεση .

Προσωπικα εκανα την ενεση πριν 1,5 χρονο χωρις καμια απολυτως παρενεργεια ,λιγο τσούξιμο μονο την ωρα που την εκανα ,όλα πηγαν καλα .

Σε ένα μηνα θα ξανακανω την ενεση για επανελεγχο .Ο εδοκρινολογος μου και ο πυρινικος πιστευουν πως είναι λιγο επωδυνη η διαδιακασια

της διακοπης του χαπιου εάν δεν συντρεχει σοβαρος λογος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2017 at 0:48 ΜΜ, liveloula είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα νεα και παλια μελη

Καλη δυναμη σε οποιο σταδιο κι βρίσκεστε .

Γραφω για να απαντησω στην ερωτηση ενός μελους που ρωτουσε για τον επανελεγχο μετα το ιωδιο ,αν καναμε με χαπι η ενεση .

Προσωπικα εκανα την ενεση πριν 1,5 χρονο χωρις καμια απολυτως παρενεργεια ,λιγο τσούξιμο μονο την ωρα που την εκανα ,όλα πηγαν καλα .

Σε ένα μηνα θα ξανακανω την ενεση για επανελεγχο .Ο εδοκρινολογος μου και ο πυρινικος πιστευουν πως είναι λιγο επωδυνη η διαδιακασια

της διακοπης του χαπιου εάν δεν συντρεχει σοβαρος λογος

Liveloula σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

Καλή δύναμη σε όλους μας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/1/2017 at 4:09 ΜΜ, Tania8980 είπε:

Αχ κορίτσια, δύο μήνες μετά +3 κιλά....Αυξήσαμε τη δόση χαπιού, το ασβέστιο ακόμα χαμηλό......

Yπομονή Τάνια μου όλα θα ρυθμιστούν!και εγω έχω βάλει 2-3 κιλάκια..τι να κάνουμε..Θα αρχίσουμε γυμναστική να βγάλουμε τις κορμάρες έξω το καλοκαίρι!!:-D

 

Ηθελα να ρωτήσω..εγω απο χτες έκοψα το Τ3 και μπήκα σε δίαιτα για το ιώδιο..υπάρχουν παρενέργειες όσον αφορά δηλαδή τη διάθεση..το κύκλο κ.τ.λ;;2 εβδομάδες χωρις χάπι για το θυροειδη εφόσον δεν έχω κιολας δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα;;Εσεις ειχατε κάποιο σύμπτωμα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2017 at 0:13 ΜΜ, alice.2 είπε:

Yπομονή Τάνια μου όλα θα ρυθμιστούν!και εγω έχω βάλει 2-3 κιλάκια..τι να κάνουμε..Θα αρχίσουμε γυμναστική να βγάλουμε τις κορμάρες έξω το καλοκαίρι!!:-D

 

Ηθελα να ρωτήσω..εγω απο χτες έκοψα το Τ3 και μπήκα σε δίαιτα για το ιώδιο..υπάρχουν παρενέργειες όσον αφορά δηλαδή τη διάθεση..το κύκλο κ.τ.λ;;2 εβδομάδες χωρις χάπι για το θυροειδη εφόσον δεν έχω κιολας δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα;;Εσεις ειχατε κάποιο σύμπτωμα;

Alice.2 καλή δύναμη στο επόμενο δεκαπενθήμερο και φυσικά στο επόμενο διάστημα μετά το ιώδιο.

Εγώ όταν έκοψα το Τ3 και ξεκίνησα την δίαιτα, δεν είχα κάποια παρενέργεια την πρώτη εβδομάδα. Όσο πλησίαζαν οι μέρες για το ιώδιο, είχα κάποια μουδιάσματα στα χέρια και γενικά κακή διάθεση (βέβαια η διάθεση επηρεάστηκε σίγουρα και από το άγχος). Με τον κύκλο μου δεν είχα κάποιο πρόβλημα, η περίοδος ήρθε κανονικά, και μάλιστα την μέρα που έκανα εισαγωγή στον θάλαμο.

Το πιο δύσκολο διάστημα για εμένα ήταν οι πρώτες μέρες που βγήκα από την κλινική, όπου τα μουδιάσματα ήταν πιο έντονα, και γενικά ένιωθα συνεχώς μια αδικαιολόγητη κούραση. Αυτά τα συμπτώματα έκαναν περίπου 3 εβδομάδες για να μειωθούν, αφότου ξεκίνησα το Τ4. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολη την παρέα, θελω να ρωτήσω κατι, όταν χειρουργηθήκατε κ βγήκατε σας έδωσαν ένα χαρτι που γραφει ιατρικη εκθεση?και αν ναι τι σας γραφει ο χειρουργος σας? γιατι εγω βγήκα αυτό το χαρτι κ γραφει πολλες φορες την λεξη ca αλλα η ιστολογικη δεν εχει βγει ακομα κα αναρωτιέμαι το γράφει λογο της f.n.a η με βαση τι ειδε στο χειρουργιο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

triantafyllo21 σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Δεν ξερω μπορεί να φταίει και ο καιρός αλλά αισθάνομαι μια κούραση να το πώ..μια κομάρα..υπνηλία..Μουδιασματα δεν έχω.

minnie2 εμένα το εξιτήριο μου έδωσαν μονο το οποίο έγραφε λόγος εισαγωγής:c73 κακοήθες νεόπλασμα του θυροειδής αδένα-ολική θυρεειδοκτομή.Φυσικά η ιστολογική βγήκε 1 μηνα μετά περίπου.Απλά το έγραφε πιστεύω για τυπικούς λόγους..για να δικαιολογήσει το χειρουργείο..ηταν και η fna στο 5 για υποψία κακοήθειας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, alice.2 είπε:

triantafyllo21 σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Δεν ξερω μπορεί να φταίει και ο καιρός αλλά αισθάνομαι μια κούραση να το πώ..μια κομάρα..υπνηλία..Μουδιασματα δεν έχω.

minnie2 εμένα το εξιτήριο μου έδωσαν μονο το οποίο έγραφε λόγος εισαγωγής:c73 κακοήθες νεόπλασμα του θυροειδής αδένα-ολική θυρεειδοκτομή.Φυσικά η ιστολογική βγήκε 1 μηνα μετά περίπου.Απλά το έγραφε πιστεύω για τυπικούς λόγους..για να δικαιολογήσει το χειρουργείο..ηταν και η fna στο 5 για υποψία κακοήθειας

ευχαριστω γι ατην απαντηση σου γλυκια μου alice.2, εμας εχει περασει ο μηνας κ ακομα τιποτα. μας ειπαν ότι ωσ αυριο μαλλον θα βγει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 9/1/2017 at 6:19 ΜΜ, alice.2 είπε:

bianca οσον αφορα το χασιμοτο απ το υπέρυχο σου το βρήκαν;Οι εξετάσεις σου έδειχναν κάτι;Δηλαδη σε περιπτωση χειρουργειου δεν φευγει;Ενας ενδοκρινολογος μου ειχε πει πάντως οτι μετα το χειρουργειο φευγει και το χασιμοτο..τωρα τι να πω..

Γλυκιά μου Alice το ανακάλυψα τυχαία στην εγκυμοσύνη, απο υπέρηχο και υψηλά αντισώματα στις αιματολογικες. Μετέπειτα βέβαια συνειδητοποίησα ότι είχα χρόνια συμπτώματα, απλά είχα μάθει να ζω μ αυτά. Πάντως εδώ και ένα χρόνο ακολουθώ συγκεκριμένο πλάνο διατροφής, έχω αποκλείσει γλουτενη ζάχαρη και γενικά καθετί επεξεργασμενο και έχω δει μεγάλη διαφορά στα αντισώματα και στα συμπτωματα, δυστυχώς οι όζοι παραμένουν... είχα την έλπιδα πως θα τους ξεφορτωνόμουν με τη διατροφή :oops: Γενικά τα αυτοανοσα είναι μια γκρίζα ζώνη και θα ακούσεις διαφορά, δεν ξέρω να σου πω τι είναι αλήθεια μακάρι να φύγει με το χειρουργειο και να μην μας χτυπήσει αλλού. 

Όσον αφορά το χειρουργειο με έχουν απο αναβολή σε αναβολη οπότε το ψάχνω ιδιωτικά, όποιος μπορεί να μου στείλει πμ με πληροφορίες για γιατρούς σε Αθήνα θα του ήμουν ευγνώμων :mad:

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα!θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση;Στο σπινθηρογράφημα επειδη σου δίνουν μια μικρη δόση ιωδίου πρέπε να κρατάς πάλι μια απόσταση  απο παιδιά;;για ποσο διάστημα αν ναι;Απ το άγχος μου δεν είχα ρωτήσει λεπτομέρειες στο νοσοκομείο..φυσικα τωρα που θα πάω θα διευκρινίσω λίγο τη κατασταση γιατι έχω και μικρό παιδι και πρέπει να κανονίσω αν κάποιος πρέπει να μου το κρατήσει κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα alice ,όταν εκανα το σπινθηρογράφημα πριν το ιωδιο εμεινα μια μερα μακρια από τα παιδια μου ,από το νοσοκομειο όμως μου

ειχαν πει ότι η δοση είναι πολύ μικρη και δεν χρειαζεται να φυγουν από το σπιτι .

Σιγουρα αν ρωτήσεις θα σου πουν ότι δεν υπαρχει πρόβλημα η δοση είναι πολύ μικρη παει μονο τοπικα ,δεν θυμαμαι ποσα milc ηταν ...

Επισης να προσθεσω πως οσα ατομα βρίσκονται στην διακοπη του χαπιου ,θελει πραγματικα καλη διαθεση ,αν δεν το αφήσετε να σας παρει

από κατω αν δεν το σκεφτεστε είναι όλα πιο ευκολα πραγματικα .Θυμαμαι όταν εκοψα το χαπι ότι ειχα κομαρες ,ψυχολογικες μεταπτωσεις ,

όταν πηρα το ιωδιο συνεχισα να εχω διαφορα συμπτώματα  ,αναγούλες ,τριχοπτωση κ.α δεν ηταν όλα αυτά εντονα ,σταματησα να το σκέφτομαι όμως

μια εβδομαδα μετα περιπου αρχισα να τρεχω το βραδυ που δεν ειχε κοσμο ,πραγματικα με εκανε και ενιωσα πολύ καλυτερα,βελτιωσε κατά πολύ τα σωμτατικα συμπτώματα και την ψυχολογια μου ..

Καλη δυναμη σε ολες μας

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, liveloula είπε:

Καλημέρα alice ,όταν εκανα το σπινθηρογράφημα πριν το ιωδιο εμεινα μια μερα μακρια από τα παιδια μου ,από το νοσοκομειο όμως μου

ειχαν πει ότι η δοση είναι πολύ μικρη και δεν χρειαζεται να φυγουν από το σπιτι .

Σιγουρα αν ρωτήσεις θα σου πουν ότι δεν υπαρχει πρόβλημα η δοση είναι πολύ μικρη παει μονο τοπικα ,δεν θυμαμαι ποσα milc ηταν ...

Επισης να προσθεσω πως οσα ατομα βρίσκονται στην διακοπη του χαπιου ,θελει πραγματικα καλη διαθεση ,αν δεν το αφήσετε να σας παρει

από κατω αν δεν το σκεφτεστε είναι όλα πιο ευκολα πραγματικα .Θυμαμαι όταν εκοψα το χαπι ότι ειχα κομαρες ,ψυχολογικες μεταπτωσεις ,

όταν πηρα το ιωδιο συνεχισα να εχω διαφορα συμπτώματα  ,αναγούλες ,τριχοπτωση κ.α δεν ηταν όλα αυτά εντονα ,σταματησα να το σκέφτομαι όμως

μια εβδομαδα μετα περιπου αρχισα να τρεχω το βραδυ που δεν ειχε κοσμο ,πραγματικα με εκανε και ενιωσα πολύ καλυτερα,βελτιωσε κατά πολύ τα σωμτατικα συμπτώματα και την ψυχολογια μου ..

Καλη δυναμη σε ολες μας

 

liveloula  σ ευχαριστώ πολύ!Να σαι καλά που ενημερώνεις σαν πιο "παλιά"!Ναι βεβαίως θα το ρώτησω!αν και μου είχαν πει οτι θα κάνω εισαγωγή μια μέρα οπώτε μάλλον την επόμενη θα γυρίσω..Οσο για τη διακοπή του χαπιού  έτσι αισθάνομαι και γω όπως τα λες παραπάνω, αν και έχει περάσει μόλις μια εβδομάδα!Τι θα γίνω τις επόμενες δεν ξέρω..Εχω σκεφτεί και εγω ν αρχίσω το περπάτημα αν και που διάθεση και χρόνος...Θα το παλέψω και αυτο που θα πάει...Πάντως τωρα σκέφτομαι κάποιοι που λέγανε οτι δεν είναι τίποτα,ξεμπερδεύεις και πάει...Μέχρι να ξεμπερδέψεις όμως περνάς απο 40 κύματα!!Σωματικά,ψυχολογικά.περα δώθε νσοσοκομεία,απομονώσεις!!!Εχω τραβήξει ΤΗΝ ταλαιπωρια απ όταν πηγα για έναν απλό υπέρυχο..Τραβιέμαι εδω και 4 μήνες και ακομα έχω πορεία μπροστά μου..Τελοςπάντων θα σταματήσω να το σκέφτομαι μπας και ηρεμήσω  αν και οσο πλησιάζει ο καιρος αγχώνομαι πάλι..όπως με το χειρουργείο..Και πάλι ευχαριστω για την απαντηση σου σου ευχομαι ότι καλύτερο κορίτσι μου!Φιλιά

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μην ευχαριστεις γιατι δεν εκανα κατι ,εμπειριες ανταλλάζουμε .

Κι εμενα νωρις με ειχαν πιασει τα συμπτώματα επειδή το σκεφτομουν ,θυμαμαι ειχα απιστευτη υπνηλία ,ειχα παρει και 5 κιλα τα οποια τα εχασα πολύ ευκολα αργοτερα .

Δεν χρειαζεται διαθεση για να τρεξεις ,εγω το ξεκινησα για να παρω δυναμη να νιώσω ότι εγω παιρνω την ζωη στα χερια μου και όχι ο καρκινος ,ειχα  αναγκη να πιστεψω

σε εμενα .Μην αγχωνεσαι όπως το χειρουργειο  επειδή δεν εχει καμια σχεση με την επεμβαση ,είναι πολύ πιο  απλη η διαδικασια  του ιωδιου,μην το βλέπεις

ετσι ολα στο μυαλο μας είναι ,εχουμε απιστευτη δυναμη μεσα μας αν θελουμε.

Μετα το ιωδιο περναμε ένα ομορφο διαστημα ηρεμιας όταν σου λενε "τωρα σε εξι μηνες ξανα ελεγχος " νομιζεις σου κανουνε πλακα ,θελεις να κανεις παρτυ

που εξι μηνες δεν θα δεις γιατρο.

Οι εμπειριες μας μπορει να είναι λιγο διαφορετικες τα συναισθηματα ειναι ιδια .Ότι χρειαστείτε θα προσπαθήσω να σας βοηθησω  μετα από μια πολύ μεγαλυτερη

φουρτουνα από τον καρκινο του θυρεοειδή ξανα επεστρεψα δυνατοτερη:)

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...