Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλησπερες

καλα μιλαμε δεν προλαβαινω τιποτα σημερα ετσι; τουλαχισοτν εβαψα μαλλι να φυγει η ασπρη τριχα

love4four δυστυχως απλη βαφη και με το ζορι κανει η μανα μου. αμα δεις τι σουργελο με εκανε παλι με την μαυρη μπογια :lol::lol::lol: τριφτηκα μια δοση εκει πιο μετα θα ξαναλουστω να φυγουν τα υπολοιπα

με τον μικρο ολα καλα χθες αλλά εμενα δεν μου εκανε το κλικ να σου πω την αληθεια. θα συνεχισω το ψαξιμο, εχω περιθωριο. τον μικρο σε γενικες γραμμες τον ειδαν καλα απλά ειναι αδυναμος στα χερια ακομη και θελουμε αρκετη δουλεια εκει. μου ειπε για δυο επισκεψεις την εβδομαδα για αρχη και μετα βλεπουμε. (240 ευρω τον μηνα δηλαδη.... :?:-?)

παω να ποσταρω συνταγη για τσουρεκια. κι αφου εφτιαξα εγω τσουρεκια που δεν ηξερα τι θα πει "αυγοκοβω" φτιαξτε τα και θα με θυμηθειτε !!!!!!!!


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Τσουρεκια

Υλικά:

1 κιλό αλεύρι σκληρό για τσουρέκια (και από τον φούρνο χυμα συμφέρει !!!)

2 φακελάκια ξηρή μαγιά (2 των 8 ή 9 γρ. )

500ml φρέσκο γάλα

250γρ. ζάχαρη

125γρ. βούτυρο φρέσκο

1 κ.γ. μαχλέπι

1 κ.γ. μαστίχα

1 κ.γ. ξύσμα ποροκάλι

4 αυγά + 1 αυγό αραιωμένο με λίγο νεράκι και λίγη ζάχαρη για επάλειψη

Εκτέλεση

Σε ένα κατσαρολάκι ζεσταίνουμε (προσοχή να μην κάψει δήλ. να αντέχει για 10'' το δάχτυλό μας μέσα) βούτυρο, γάλα, ζάχαρη και ξύσμα, ενώ ταυτόχρονα χτυπάμε τα αυγά σε ένα άλλο πιάτο. Σε μια πλαστική λεκάνη κοσκινίζουμε το αλεύρι, βάζουμε τη μαγιά, μαχλέπι & μαστίχα (τα έχουμε βάλει πριν στο μούλτι με μια κουταλίτσα ζάχαρη για να μην κολλάει στα τοιχώματα), και τέλος προσθέτουμε το μίγμα με το γάλα-βουτυρο κλπ και τα αυγά. Ζυμώνουμε τραβώντας τη ζύμη με τα δάχτυλα! Προσοχή επειδή η ζύμη θα είναι πολύ μαλακή, δεν προσθέτουμε άλλο αλευρι αλλά βάζουμε στα χέρια μας πολύ λίγο λιωμένο βούτυρο και η ζυμή αρχίζει και ξεκολλά από τα τοιχώματα της λεκάνης (συνολικός χρόνος ζυμώματος δεν είναι ούτε 10' ) το σκεπάζουμε με μια λαδόκολλα και μετά με μια κουβερτούλα και το αφήνουμε σε ζεστό μέρος για 3-4 ώρες! Μετά ξεφουσκώνουμε τη ζύμη και την πλάθουμε σε τσουρέκια (προσοχή για να πλάσουμε τα κορδόνια, θα χρειαστεί να πασπαλίζουμε στον πάγκο λίγο αλεύρι γιατί η ζύμη είναι πολύ μαλακή και θα κολλάει..... Τα αφήνουμε στα ταψιά για 20'-30' και αφού τα αλλείψουμε με το αυγό (τα περνάμε μια φορά, τα αφήνουμε για λίγα δευτερόλεπτα και τα ξαναπερνάμε πάλι με το αυγό) ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στις αντιστάσεις πάνω κάτω στους 200 βαθμούς για 15' (αν κάνουμε μικρά τσουρεκάκια θέλουν λίγο λιγότερο ψήσιμο)

καλη επιτυχια !!!!!!!!!


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites

Έγραφα, έγραφα, κάτι πάτησα και έκλεισα το παράθυρο. Μόνο εγώ νομίζω ότι τα κάνω αυτά.

Λοιπόν, γράφω ότι θυμάμαι.

fefi, περαστικούλια. Μακάρι να ηρεμήσεις σύντομα

didi&k, ευχαριστήσου αυτή την περίοδο της ζωής σου. Να σκέφτεσαι θετικά (τα σχέδια για τη βάφτιση, για παράδειγμα, είναι υπέροχα). Όσο για το θηλασμό, συμφωνώ με όσα σου έγραψε η fefi...

love4four, δεν είναι ακριβώς έτσι το παιδάκι μου. Γκρινιάζει πολύ τον τελευταίο καιρό (μάλλον κάτι θέλει, αλλά δεν τον καταλαβαίνω γμτ). Επίσης θέλει, πλέον, περίπου μισή ώρα για να φάει (ενώ με τα αλεσμένα ξεμπερδεύαμε στο τέταρτο) και τέλος, για να κοιμηθεί θέλει νανούρισμα (τουλάχιστον μισή ώρα). Κάποιες φορές μάλιστα, χουζουρεύει απλώς επάνω μου, χωρίς να το παίρνει απόφαση να κοιμηθεί. Κι εκεί που λέω "τώρα θα κοιμηθεί", εκεί αυτός ξεκινάει να ξεσαλώνει. Βέβαια, δεν έχω παράπονο από το παιδάκι μου. Βλέπω άλλα στην ηλικία του (ή λίγο μεγαλύτερα) και συνειδητοποιώ ότι το δικό μου είναι αρκετά ήρεμο και συνεργάσιμο μωράκι.

eleni2008, περαστικά κι εσένα. Ηρέμησες καθόλου?

Και κάτι τελευταίο. Τη διαφήμιση της μερεντα τη χαζεύω κι εγώ. Τι θα κάνω που είμαι σε δίαιτα???

Α! Να σας πω κι όλας ότι η δίαιτα πάει καλά κι εγώ δεν την έχω χαλάσει καθόλου (περίεργο πράγμα για εμένα)


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πονεμένη από χθες... Οδοντίατρος όπως καταλάβατε...

Αχ αυτός ο οδοντίατρος.

χαχαχαχα, θεά! εμένα με ρωτάει: τι τραγουδάνε αυτοι? γιατιιι?

Έχει φιλοσοφικές αναζητήσεις το παιδί.

μμμμ μέχρι εδώ μοσχοβόλισε το λιβάνι !!! :wink:

χαχαχαχαχα

Αααααα όλα κι όλα εχθές ο αντούλης μου μού έκανε το καλύτερο δώρο : πήρε και τα 2 τέκνα μαζί για το μάθημα.... κι εγώ είχα την ευχέρεια να σιδερώσω όλο το βουνό/λοφίο με τα ασιδέρωτα νωρίς και, κυρίως, ήσυχα... ίσα ίσα που πρόλαβα να τα τακτοποιήσω μόλις χτύπησε το κουδούνι !

Γάτος ο συζυγάτος.

Κάτσε τώρα κάνουμε ευχέλαιο τώρα... μας πέτυχες σε σελίδα "ύποπτη" ! :tongue::tongue: Μια χαρά περνάμε λέει ! Και δυο και τρεις μη σου πω !!!

χαχαχαχαχαχα

Αχ Εβιράκι ....

Καλώς ή κακώς η Γερμανική έχει απίστευτες ομοιότητες με την Αρχαία Ελληνική (γραμματικο-συντακτικά)... γι' αυτό είναι ομολογουμένως.... πολύ δύσκολη γλώσσα... έχει κι αυτή την προφορά λες και φτύνεις κατσαρίδες ένα πράγμα !!!!

χαχαχαχαχαχα εγώ δεν έχω ιδιαίτερη προφορά στα γερμανικά και η κόρη μου μου λέει ότι όταν τα μιλάω έχω γαλλική προφορά.

ΕΝΤΙΤ : Μόλις μίλησα με την Αγγελικούλα2 μας !!! Είναι καλά . Μου είπε σας στέλνει φιλάκια

Σ' ευχαριστούμε, αν ξαναμιλήσεις στείλε της κι από μας.

ΝΑ βρε ! Αυτή είναι μάνα - υπόδειγμα και εργοδότες-υποδειγματικοί επίσης !!!! ΕΥΓΕ

Έτσι είναι, εύγε κι από μένα.

με μερεντα και ινδικη καρυδα !μιλαμε να γλυφεις τα δαχτυλα σου!!!!

Αχ, αχ.

οχι μονο τα γλυκακια θελω να φτιαξω, ηδη εχω σκεφτει και το προσκλητηριο πως θα το κανω, μονο τα δωρακια που δινουν ακομη το επεξεργαζομαι... κατι εχω σκεφτει αλλα πρεπει και να τα βρω αυτα που σκεφτηκα....

Είσαι τέλεια και χρυσοχέρα μαζί. Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις και θα είναι όλα πιο οικονομικά και φτιαγμένα με περηφάνια από τα χεράκια σου.

τι γλυκο:-D:grin::-D:grin: για το θηλασμο μιλαω:-D:grin::-Dανηπομονω να θηλασω κι εγω και να εχω γαλα(το σημαντικοτερο!) αννια μου μετα απο ποσες μερες κατεβασες γαλα?

Να ξέρεις ότι η γυναίκα έχει το πρωτόγαλα -το πύαρ που λένε οι επιστήμονες- από τον έβδομο μήνα της εγκυμοσύνης. Γι' αυτό και δεν πρέπει να πιέζει τις θηλές της μόνη της ή με τη βοήθεια του "σιδερώματος" γιατί η μήτρα θα κάνει συσπάσεις.

Αυτό στο λέω γιατί όταν γεννήσεις μπορείς από το πρώτο λεπτό που θα αντικρύσεις το μωράκι σου να το βάλεις στο στήθος σου, πριν καν το πλύνουν οι νοσοκόμες και να ξέρεις ότι το πρωτόγαλα έχει ισάξιες βιταμίνες, πρωτεϊνες κλπ με το κανονικό μητρικό γάλα.

λεω αφου δεν τσιγαριστικε με το κρεας ας το τσιγαρισω με το βουτηρο να νοστιμισει το κακομοιρο

και το εριξα μεσα στην κατσαρολα που βραζει το κρεας:cool::cool::cool:

Πολύ καλή σκέψη έκανες.

για τη βάφτιση...είσαι δικαιωματικά στο κλαμπ του μαγειροκαφέ! είσαι ρομαντικό παιδί!!!!

Συμφωνώ.

όσο για το θηλασμό, όλες έχουν γάλα! ένα ποσοστό 0,00κάτι% μη σε απασχολεί. υπάρχουν άλλες παθογένειες. βγάλτο από το μυαλό σου!

θα δώσεις μόνο το στήθος σου κ θα έχεις μαζί σου στην κλινική το μωρό, δεν θα το αφήσεις από την αγκαλιά σου παρά μόνο για άλλαγμα! αν θες!

κ μην ψαρρώσεις με τραμπουκισμούς γιατρών κ "πολιτική μαιευτηρίου"!

για να σιτίσουν το μωρό με φόρμουλα να απαιτήσεις γραπτή γνωμάτευση νεογνολόγου-παιδιάτρου, γιατί υπάρχει εγκύκλιος του υπουργείου υγείας, άλλο που δεν το λένε!!!!!!

μην αφήσεις κανενα να αμφισβητήσει το ένστικτό σου για να προσφέρεις την αγάπη σου στο παιδί θηλάζοντάς το, αγκαλιάζοντάς το, φροντίζοντάς το. εσύ ξέρεις καλύτερα!!!!!!! τα πήρα....

χαπάκι...επαναφόρτιση! ο.κ.

Ξανασυμφωνώ σε όλα και επαυξάνω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις δίκιο!!!!:tongue:

Ασε ρε... Χθες με πόνεσε τόσο που όταν τελείωσε του λέω "Σε μισώ"!!!!:tongue::tongue:

Και που'σαι!!! Του λοβ να του κάνεις και πατατούλες γιατί ξεροσφύρι μπορεί να θέλει και ποτάκι!!!!;);)

κ λίγα του είπες!

ξυροσφύρι τότε!

Ανυπομονεις ντιντι ε? κατσε κοντοσ ψαλμος αλληλουια κ σε λιγο καιρο βεντουζακι θα ειναι!! Ειδικα τον πρωτο καιρο θα γινει το απολυτο αξεσουαρ σου!!!

Ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις!!!

Εγω τον μεγαλο τον θηλασα 27 μηνες κ τωρα τον μικρο ειναι 14,5 μηνων κ θηλαζει ακομα.

Να σας ρωτησω κατι βρε μαγειροκοριτσα.

εχω λιγο φακορυζο στην καταψυξη. Για να το φαω αυριο στο γραφειο τι πρπ να κανω? τι εννοω.Γενικα δεν βαζω φαγητο μαγειρεμενο στην καταψυξη γιατι δεν το τρωει μετα ο συζυξ, αλλα μια φορα που ειχα ξαναβαλει φακες μετα τις εβγαλα ξεπαγωσανε κ τις ζεστανα ξανα σε κατσαρολακι να φυγουν τα ζουμια απο τον παγο.Τωρα που θα τις παρω στο γραφειο μπορω απο σημερα να κανω την ιδια διαδικασια - με το κατσαρολακι-κ αυριο απλα να τις ζεστανω στα μικροκυμματα η δεν γινετε?

θεά με το θηλασμό!

εγώ παίρνω τάπερ στη δουλειά, πυρεξένιο με καπάκι κ το ζεσταίνω στο μικροκυμάτων.

κ μπαίνουν κ σε κατάψυξη! βολικά πολύ!

φακόρυζο δεν ξέρω να σου πω τίποτα

Τσουρεκια

Υλικά:

1 κιλό αλεύρι σκληρό για τσουρέκια (και από τον φούρνο χυμα συμφέρει !!!)

2 φακελάκια ξηρή μαγιά (2 των 8 ή 9 γρ. )

500ml φρέσκο γάλα

250γρ. ζάχαρη

125γρ. βούτυρο φρέσκο

1 κ.γ. μαχλέπι

1 κ.γ. μαστίχα

1 κ.γ. ξύσμα ποροκάλι

4 αυγά + 1 αυγό αραιωμένο με λίγο νεράκι και λίγη ζάχαρη για επάλειψη

Εκτέλεση

Σε ένα κατσαρολάκι ζεσταίνουμε (προσοχή να μην κάψει δήλ. να αντέχει για 10'' το δάχτυλό μας μέσα) βούτυρο, γάλα, ζάχαρη και ξύσμα, ενώ ταυτόχρονα χτυπάμε τα αυγά σε ένα άλλο πιάτο. Σε μια πλαστική λεκάνη κοσκινίζουμε το αλεύρι, βάζουμε τη μαγιά, μαχλέπι & μαστίχα (τα έχουμε βάλει πριν στο μούλτι με μια κουταλίτσα ζάχαρη για να μην κολλάει στα τοιχώματα), και τέλος προσθέτουμε το μίγμα με το γάλα-βουτυρο κλπ και τα αυγά. Ζυμώνουμε τραβώντας τη ζύμη με τα δάχτυλα! Προσοχή επειδή η ζύμη θα είναι πολύ μαλακή, δεν προσθέτουμε άλλο αλευρι αλλά βάζουμε στα χέρια μας πολύ λίγο λιωμένο βούτυρο και η ζυμή αρχίζει και ξεκολλά από τα τοιχώματα της λεκάνης (συνολικός χρόνος ζυμώματος δεν είναι ούτε 10' ) το σκεπάζουμε με μια λαδόκολλα και μετά με μια κουβερτούλα και το αφήνουμε σε ζεστό μέρος για 3-4 ώρες! Μετά ξεφουσκώνουμε τη ζύμη και την πλάθουμε σε τσουρέκια (προσοχή για να πλάσουμε τα κορδόνια, θα χρειαστεί να πασπαλίζουμε στον πάγκο λίγο αλεύρι γιατί η ζύμη είναι πολύ μαλακή και θα κολλάει..... Τα αφήνουμε στα ταψιά για 20'-30' και αφού τα αλλείψουμε με το αυγό (τα περνάμε μια φορά, τα αφήνουμε για λίγα δευτερόλεπτα και τα ξαναπερνάμε πάλι με το αυγό) ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στις αντιστάσεις πάνω κάτω στους 200 βαθμούς για 15' (αν κάνουμε μικρά τσουρεκάκια θέλουν λίγο λιγότερο ψήσιμο)

καλη επιτυχια !!!!!!!!!

ταζούλα το έκανες να φαίνεται παιχνιδάκι! θα τη δοκιμάσω σίγουρα!

με γειά το μαλλάκι!

φιλάκια ηλιαχτίδα μου!

μια χαρά είναι ο μικρός σου! μανούλα θέλει! ο ύπνος έπεται!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα.

Σημερα ειχα τοσες δουλειες που δεν μπορεσα να μπω με τιποτα νωριτερα....

....μμμμ η προσπαθησα να μπω για να λεμε την αληθεια,αλλα χωρις αποτελεσμα.:mrgreen:

Τωρα που κοιμουνται μπαμπας και γιος....και ξεμπερδεψα απο τις δουλειες...

να μαι!!!!:tongue:

Για σημερα μαγειραψα γιουβαρλακια και μοσχοφαγαμε ολοι μας.

Να πω οτι θαυμαζω πολυυυυυ την μικρη της παρεας μας.....(ΑΝΝΙΑ)...

Με την αδερφη μου,ακομα δεν τελειωσε το θεμα.

Ακομα δεν της ηρθε αιμα....απλα την παρακολουθουν καθε εβδομαδα με υπερηχο.Χθες που πηγαν,ειδαν οτι το εμβρυακι εχει μικρυνει αλλα ακομα ειναι εκει....:(....και απλα περιμενει!!!!!!

Κατα τα αλλα καλα.

Α να σας πω...θυμαστε που σας ειχα πει για την μαμα μου,οτι ενοιωθε κοπωση και υπνηλια;Ε τελικα οι εξετασεις εδειξαν σοβαρη αποβιταμινωση..(αν το λεω σωστα...)..και την πλακωσε ο γιατρος στις ενεσεις και τα χαπια!!!!!

Παω να απλωσω την κουβερτα του μικρου....και να μαζεψω τα ρουχα του....παλι για σιδερωμα ειμαι.......

κι εχω και γυναικολογο σημερις!!!!:rolleyes:


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις...Τι πάθατε σήμερα;

Γράφετε πολλά για να φύγουμε από τη σελίδα 666;

Αν είναι έτσι,δεκτό...

Τίποτα δεν έχω διαβάσει

Απόψε πάλι άυπνοι

Ο μικρός με τα χίλια ζόρια κοιμήθηκε στις 12 και από τις 2το πρωί στο πόδι με απίστευτη γκρίνια

Και ηταν και καλοταϊσμένος και βόλτα είχε πάει απογευματινή και είχε κουραστεί

Τι να πω...

Τωρα κοιμάται...

Ελπίζω να μην μας βγάλει πάλι την ψυχή απόψε

Για φαγητάκι εφτιαξα χοιρινό στη γάστρα με πατατούλες

Μούρλια βγήκε!!!

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

............

άντε τώρα να αφήσω την ρύπα να κάνει το ίδιο...πουτέ!!!!!!!!!:tongue::cool:

Γιατί Φέφη μου να μην αφήσεις το παιδί ????? αααα, θα σε μαλώσω ! ΠΡΕΠΕΙ αν δεν λερωθεί δεν θα μεγαλώσει !!!:rolleyes:

.................

κάντυ θα πάω να δω την ταινία σχετικά με τα δικαιώματα της γέννας! ελπίζω να τα καταφέρω! κ να μην σωρριαστώ μέχρι τότε!

Σήμερις ????? και γιατί να σωριαστείς περικαλώ ? πριν γεννήσω τον Νικ (στον 9ο δλδ) είχα πάρει εκείνο το dvd Που είχε κυκλοφορήσει κι έδειχνε φυσική γέννα... μιλάμε το είχα δει 5 φορές έτσι :shock: ! Ήθελα να ξέρω τί με περίμενε (και καλά) ... άλλο που τελικά δεν μου ΄κατσε :|....

ναι didi καλα θυμασαι αυριο θα κανω χοριακη!!!!

Καλή επιτυχία

.....

Σημερα θα κανω ρολο κοτοπουλο γεμιστο με μπεικον και τυρι αλλα θα μου το ετοιμασει ο χασαπης ;)

α και εκεινη τη μακαρονοσαλατα που λεγαμε...

και στα 2 !;)

Μπράβο στην Άννια μας που θηλάζει την μπέμπα !!! Άντε να δούμε τί ψάρια πιάσατε , τί θα πει η παιδίατρος !!! Όλα καλά ! μάκια

Εμενα πια τοστηθος απο τοσο γαλα που χει δωσει (18 μηνες + 13 μηνες) εχει πεσει ενα νουμερο... Οσο θα αυξανεται η ζητηση θα αυξανεται και η παραγωγη!!!

Θεωρώ ηρωΐδες όσες μανούλες θηλάζουν πέραν του 6μηνου (και το 6ο δλδ μην τρελαθούμε δεν είναι εύκολο):confused:

...

Και που'σαι!!! Του λοβ να του κάνεις και πατατούλες γιατί ξεροσφύρι μπορεί να θέλει και ποτάκι!!!!;);)

χαχαχαχα

Εγω τον μεγαλο τον θηλασα 27 μηνες κ τωρα τον μικρο ειναι 14,5 μηνων κ θηλαζει ακομα. Μπράβο και σ εσένα τζένη !!!!! ΑΞΙΑ !

Να σας ρωτησω κατι βρε μαγειροκοριτσα.

εχω λιγο φακορυζο στην καταψυξη.....

ΔΕΝ είμαι σίγουρη να σου πω επειδή έχει το ρύζι που, λίγο, με φαβίζει. Την ίδια διαδικασία θα ακολουθούσα και ο Θεός βοηθός !

καλησπερες

...

με τον μικρο ολα καλα χθες αλλά εμενα δεν μου εκανε το κλικ αν δεν... πήγαινε αλλού ! να σου πω την αληθεια. θα συνεχισω το ψαξιμο, εχω περιθωριο. τον μικρο σε γενικες γραμμες τον ειδαν καλα απλά ειναι αδυναμος στα χερια ακομη και θελουμε αρκετη δουλεια εκει. μου ειπε για δυο επισκεψεις την εβδομαδα για αρχη και μετα βλεπουμε. (240 ευρω τον μηνα δηλαδη.... :?:-?)

!!!!!!!!

δυο επισκέψεις εννοείς 2 ώρες την εβδομάδα ? εμείς πληρώνουμε 40ευρώ την ώρα, 80 την εβδομάδα και πάει λέγοντας...

Έγραφα, έγραφα, κάτι πάτησα και έκλεισα το παράθυρο. Μόνο εγώ νομίζω ότι τα κάνω αυτά. όχι ! και η Περιστέρω και όλες μας !!!

...

Α! Να σας πω κι όλας ότι η δίαιτα πάει καλά κι εγώ δεν την έχω χαλάσει καθόλου (περίεργο πράγμα για εμένα)

Μπράβο βρε Ηλιαχτίδα ! Και μια εγκρατής στην παρέα μας !:cool:

ξυροσφύρι τότε! αυτό πήγαινε για τον Λοβ !!!!

...με μπέρδεψες πάλι την ξανθιά !

Για σημερα μαγειραψα γιουβαρλακια και μοσχοφαγαμε ;);) ολοι μας.

...

Με την αδερφη μου,ακομα δεν τελειωσε το θεμα.

Ακομα δεν της ηρθε αιμα....απλα την παρακολουθουν καθε εβδομαδα με υπερηχο.Χθες που πηγαν,ειδαν οτι το εμβρυακι εχει μικρυνει αλλα ακομα ειναι εκει....:(....και απλα περιμενει!!!!!! ωχου το μωρά ψυχάκι μου - όλα καλά να πάνε μέχρι τέλους !

Κατα τα αλλα καλα.

Α να σας πω...θυμαστε που σας ειχα πει για την μαμα μου,οτι ενοιωθε κοπωση και υπνηλια;Ε τελικα οι εξετασεις εδειξαν σοβαρη αποβιταμινωση..(αν το λεω σωστα...)..και την πλακωσε ο γιατρος στις ενεσεις και τα χαπια!!!!! για καλό είναι άρα μπράβο !

...παλι για σιδερωμα ειμαι....... καλά κουράγια !

κι εχω και γυναικολογο σημερις!!!!:rolleyes:

και καλή επιτυχία με τον γυν/γο !!! πω πω πώς τον βαριέμαι ....:|

Ρε σεις...Τι πάθατε σήμερα;

Γράφετε πολλά για να φύγουμε από τη σελίδα 666;

Αν είναι έτσι,δεκτό...

χαχαχαχα

Τι να πω...

Τωρα κοιμάται...

Ελπίζω να μην μας βγάλει πάλι την ψυχή απόψε

Για φαγητάκι εφτιαξα χοιρινό στη γάστρα με πατατούλες ωραίο φαί έκαμες !

Μούρλια βγήκε!!!

Φιλιά

Αν περνάει από τώρα "φάση".... :rolleyes::rolleyes::rolleyes: σε βλέπω με ζουρλομανδύα .... κι όχι τίποτις άλλο... θα αρχίσουν και τα κρύα σε λίγο !!! υπομονή δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο...

Ταζούλα,

Ευχαριστούμε για την τσουρεκο-συνταγή !

Εβίρι,

Τί ωραία που περιγράφεις πάντοτε τα ιατρικά θέματα... σαν να είσαι γιατρός ένα πράγμα ! μπράβο !

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι ειναι δυσκολος ο θηλασμος! Νομιζω καποια εγραψε οτι θηλασε το 1ο 27 μηνες μπραβο της!!!!!

annia ποσο εισαι παιδι μου και σε λενε μικρουλα? Ελα στειλε με τωρα......


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις συνταγές!θα κάνω αύριο τσουρέκι!

τον αγοράσαμε από τα lidl 50 ευρώ!και κάνει θαύματα!αργότερα που θα τρώει και η μικρή μας κεκάκια και ψωμάκια θα ξετρελλαθεί!!!:P

το μοσχάρι όντως είχε την τιμητική του!και ήταν και πολύ καλό!

αύριο τι καλό θα κάνετε;εγώ λεω να παρω καμια σαρδελίτσα!

καμια συνταγή εκτός από σχάρας;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλε τι γραψατε??Μου βγηκανε τα ματια να σας διαβασω πω πω...Μιλαμε ειμαι κομματια απο την κουραση την μικρη την πιασανε πονακια κι εκλαιγε απο της 7μεχρι της 22 ολο πορδιτσες μου ηταν...Μαρια ειμαι γεννημενη το '90...

Αυτα παω να την ξαπλαρω γιατι το πρωι εχουμε εγερτηριο φιλια σε ολες καλο βραδυ


:-D

Link to comment
Share on other sites

ωραία χαζομαμά θα γίνεις κ εσύ!

καλέ σε λέω καλώς ήρθες στο κλαμπ! είμαστε πανομοιότυπες!!!!!!:):cool:

654519a2mr65l8bp.gif

φεφικο σε ευχαριστω πολυ!!!

τελικα το φαγακι νοστιμο ηταν αλλα λιγο χρονοβορο

το συνοδεψα με ρυζι μπασματι

παλι ρυζι.. δεν θα παω τουαλετα ουτε αυριο:rolleyes::rolleyes:

αλλα δεν ειχα πατατες:oops:

τωρα θα τηγανισω πατατουλες (νωρις νωρις ) να φαμε για το βραδυ με το κρεατακι απο το μεσημερι


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Από,τι φαίνεται είμαι βραδυνό τύπος....μάλλον ο Τζότζος με έκανε....

τι κάνετε κοπελιές....εμείς έχουμε τσακίσει 2 μπριζολίτσες με σαλατούλα και για αύριο έφτιαξα αρακά με διάφορα λαχανικούλια μέσα.

συμφωνώ ότι η φτώχεια θέλει καλοπέραση!

πατριώτισσα γιατί χάθηκες;

πώς είναι ο λεβέντης σου; πάτε σχολείο;

χθες η ρύπα ενθουσιάστηκε με το παραμύθι του τριβιζά για την πουπού την αλεπού κ την κότα την καρλότα! από το ίντερνετ που είχε κ αφήγηση!!!!!το είδε πολλές φορές!!!!!

αυτά! φιλούρες!

καλά είναι φιλενάδα...μεγάλωσε και ζουζουνίζει..αρκετά μπορώ να πώ...π'ως το λέτε εδώ στην Ελλάδα...μου'΄χει βγάλει την ψχ....

Εμένα έχει κολλήσει με το λύκο και τα τρία γουρουνάκια και το λύκο και τα τρία λυκάκια...κάθε απόγευμα 'ομως!!!!!

Καλημέρα!

Κανόνισε τώρα του χρόνο πάλι να ξαναμπεις!!!:tongue:;)

Τώρα που θα ξεπεταχτεί κι ο Τζότζος κάθε μέρα θα μπαίνεις γιατί θα σου ζητάει διάφορα φαγητούλια!!!

Φέφη κι εμένα με την διαφήμιση της μερέντας αγαθεύει!!!

Της παστάκια πάει 2η χρονιά παιδικό!

ΤΟυ χρόνου δεν θα ξαναμπώ μαρή...θα μπαίνω κάθε μέρα τώρα...θέλω να γίνω μαμά σεφ!!!:eek::eek::eek:Ναι πάμε παιδικό...έχουμε λεφτά εμείς....βρέχει λεφτό συνέχεια.....ας όψεται η ευλογια!!!!τεσπα!!!!

Ναι φεφη μου πάμε 2η χρονιά στον ίδιο παιδικό....καλά είναι....


Παστάκια ενωμένα, ποτέ νικημένα

lE4Jp3.png

p2Jtp3.png?8Se464zK

Παιδί μου, ζωή μου, ψυχή μου.....

Link to comment
Share on other sites

διοτι θα χεζ*με και θα λερωνουμε πολλα και εφοσον τα νεογεννητα μεγαλωνουν γρηγορα και μετα απο 3 μηνες δεν τους κανουν , θεωρω οτι ειναι πεταμενα λεφτα να παρω κατι που κοστιζει 4πλασια τιμη

Δεν έχεις καθόλου άδικο. Άσε που όλη την ώρα κοιμούνται και τις πρώτες 40 μέρες είναι μέσα στο σπίτι και δεν τα βλέπει κανείς (τα φορμάκια) ειδικά όταν τα μωρά είναι σκεπασμένα με την κουβερτούλα τους.

κακούργα! εμένα με έβαζαν κ έπιανα πεταλούδες, γιατί είχα υπομονή κ τις έπιανα, αλλά μετά σιχαινόμουν που ψόφαγαν στα χέρια μου!

έπιανα ακρίδες κ σκουλήκια βρωμερά κ με αυτά φοβέριζα τα αγόρια που φοβέριζαν τα κορίτσια κ έτσι ήμουν η προστάτιδα των κοριτσιών!!!!!!!

βρωμερή σούπεργούμαν!!!!!!:cool::oops:χαχαχαχαχα

πάντως μια χαρά τις προστάτευα!:-)

χαχαχαχαχα πολύ αστείο μου φάνηκε που φοβέριζες τα αγόρα με τα σκουλίκια.

Νομίζω ότι έχεις δίκιο!!!!:tongue:

Ασε ρε... Χθες με πόνεσε τόσο που όταν τελείωσε του λέω "Σε μισώ"!!!!:tongue::tongue:

Κι εγώ τον μισώ Ελένη, και τον δικό σου και όλους τους οδοντίατρους του κόσμου.

Α

Εγω τον μεγαλο τον θηλασα 27 μηνες κ τωρα τον μικρο ειναι 14,5 μηνων κ θηλαζει ακομα.

Σε θαυμάζω, μακάρι να είχα κι εγώ την τύχη σου.

Τωρα που θα τις παρω στο γραφειο μπορω απο σημερα να κανω την ιδια διαδικασια - με το κατσαρολακι-κ αυριο απλα να τις ζεστανω στα μικροκυμματα η δεν γινετε?

Προσωπικά δεν ξέρω να σου πω, δε μου έχει τύχει.

τουλαχισοτν εβαψα μαλλι να φυγει η ασπρη τριχα

Με 'γεια, με 'γεια.

(240 ευρω τον μηνα δηλαδη.... :?:???:)

Πολλά τα λεφτά Άρη, αλλά αναγκαία.

Και κάτι τελευταίο. Τη διαφήμιση της μερεντα τη χαζεύω κι εγώ. Τι θα κάνω που είμαι σε δίαιτα???

Πάρε ένα κουτάλι και βούτα από την τηλεόραση, είναι πλήρως διαιτητικό.

Α! Να σας πω κι όλας ότι η δίαιτα πάει καλά κι εγώ δεν την έχω χαλάσει καθόλου (περίεργο πράγμα για εμένα)

Είσαι πολύ καλό παιδί. Θα σου βάλω άριστα στον έλεγχό σου.

Με την αδερφη μου,ακομα δεν τελειωσε το θεμα.

Ακομα δεν της ηρθε αιμα....απλα την παρακολουθουν καθε εβδομαδα με υπερηχο.Χθες που πηγαν,ειδαν οτι το εμβρυακι εχει μικρυνει αλλα ακομα ειναι εκει....:-(....και απλα περιμενει!!!!!!

Τι θλιβερή υπόθεση κι αυτή. Δεν ξέρω τι να πω, αλλά έχω στενοχωρηθεί πολύ.

Α να σας πω...θυμαστε που σας ειχα πει για την μαμα μου,οτι ενοιωθε κοπωση και υπνηλια;Ε τελικα οι εξετασεις εδειξαν σοβαρη αποβιταμινωση..(αν το λεω σωστα...)..και την πλακωσε ο γιατρος στις ενεσεις και τα χαπια!!!!!

Εντάξει, αυτό δεν είναι τίποτα, θα συνέλθει με τις βιταμίνες.

Εβίρι,

Τί ωραία που περιγράφεις πάντοτε τα ιατρικά θέματα... σαν να είσαι γιατρός ένα πράγμα ! μπράβο !

Κάνω κι εγχειρήσεις πάνω από τα ρούχα.

εγώ λεω να παρω καμια σαρδελίτσα!

καμια συνταγή εκτός από σχάρας;

Έχω μία συνταγή για το τηγάνι, αλλά την έχω φτιάξει με γαύρο. Πιστεύω όμως ότι θα ταιριάζει το ίδιο καλά και στη σαρδέλα. Και άλλη μία για το φούρνο.

Τηγάνι:

Ανοίγεις τις σαρδέλες στη μέση, αφού τους κόψεις το κεφάλι, και βγάζεις το κόκκαλο, χωρίς όμως να τις χωρίσεις σε δύο κομμάτια, αλλά να μοιάζουν, ας πούμε, σαν ανοιχτό βιβλίο. Τις αλατίζεις και τις πανάρεις με σουσάμι χωρίς αλεύρι. Πρόσεχε όμως, κατά τη διάρκεια του τηγανίσματος πετάγονται πιτσιλιές λαδιού μαζί με κάποια σουσαμάκια, να μην καείς και να προφυλάξεις και την κουζίνα να μη γίνει πολύ μαντάρα, βάζοντας κάποια εφημερίδα στα πλακάκια πίσω από τα μάτια κι όπου αλλού κρίνεις ότι δε θες να λερωθεί.

Φούρνος:

Στο ταψί βάζεις δίπλα-δίπλα στη σειρά τις σαρδέλες, περιχύνεις με λάδι και λεμόνι, αλατίζεις, απλώνεις φετούλες σκόρδου και ροδέλες κρεμμυδιού κι από πάνω πασπαλίζεις με κομμένο μαϊντανό. Ρίχνεις λίγο νερό στο ταψί, τόσο όσο να φτάσει μέχρι τη μέση της κάθε σαρδέλας περίπου, ή και λίγο παραπάνω. Ψήνεις όσο κρίνεις εσύ, αν τις θέλετε ξεροψημένες ή πιο μαλακές.

Link to comment
Share on other sites

εβιρι μου δεν σου μιλησα καθολου σημερα...

ηθελα να σου πω καταρχην για την γλωσσα, οτι εγω σιχαινομουν τα αρχαια , τα γερμανικα θα μαθαινα???

οταν εγραφες αυτες τις δοτικες, κλιτικες κτλ και τις καταληξεις συγνωμη με επιασε το κεφαλι μου:shock::shock:

επισης συγνωμη στις φιλολογους εδω μεσα... κοριτσια τι να κανω 1οδεσμιτισσα...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

οσο για τα κορμακια , τα συγκεκριμενα που πηρα ειναι και εσωτερικα αλλα με μακρυ μανικακιπηρα ενα σετ για 2-6 μηνων

και ενα σετ για του χρονου 6-12 μηνων

αν μου βγει ψηλος ο γιος μπορει να του κανουν και φετος


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...