Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Bluee19 είπε:

      Συναγωνίστριες εύχομαι σε όλες καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα με υγεία !!! 
      Στις εγκυολες μας να έχουν μια γλυκιά εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατήσουν τα θαύματακια τους στην αγκαλιά τους!!! Και σε όλες τις υπόλοιπες που ακόμη προσπαθούμε σύντομα να έρθει και σε εμάς το θαύμα 🙏🏼

       

      καλή ανάσταση κορίτσι μ ! εσωτερική και εξωτερική! το επόμενο πάσχα να χεις  μια κοιλιτσα τούρλα! 

      • Λουλούδια 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

love4four μια χαρα σε καταλαβα! Καλως σας βρηκα κιολας! Καλε εχετε και προεδρο? Ειστε φοβερες!

Αυτο με τη μακαρονοσαλατα μου φαινεται οτι ειναι εφικτο (γιατι μην ξεχναμε οτι θα μαγειρευω με δυο πιτσιρικια στο σπιτι) τι λες να βαλω στα μακαρονια?Υπαρχει καμια σαλτσα με γιαουρτι ισως?


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλε Καντυ αυτο ειναι το ριγκατονι στη φωτο!
Γιατί φωνάζεις μανίτσα μου ??? και το σέλινο το ίδιο είναι απλά οι άκρες του είναι διαγώνια κομμένες νομίζω ήταν της μ.σκο... ;)
Link to comment
Share on other sites

love4four μια χαρα σε καταλαβα! Καλως σας βρηκα κιολας! Καλε εχετε και προεδρο? Ειστε φοβερες!

Αυτο με τη μακαρονοσαλατα μου φαινεται οτι ειναι εφικτο (γιατι μην ξεχναμε οτι θα μαγειρευω με δυο πιτσιρικια στο σπιτι) τι λες να βαλω στα μακαρονια?Υπαρχει καμια σαλτσα με γιαουρτι ισως?

Στον γαστρονόμο έγραφε εύκολη σάλτσα γιαουρτιού (για ζυμαρικά). Αν θυμάμαι

250 γρ γιαούρτι στραγγιστό- (προαιρετικά) 1 σκ. σκόρδου λιωμένη - έλάχιστο μοσχοκάρυδο - αλάτι, πιπέρι και 1κσ ελαιόλαδο

Μπορείς επίσης να χτυπήσεις γιαούρτι με λίγη μαγιονέζα, κέτσαπ, χυμό λεμόνι, αλάτι, πιπέρι (εκεί δεν ξέρω ποσότητες την κάνω με το μάτι που λένε και δοκιμάζοντας) ...

Μακαρονοσαλάτα περίμενε να σου βρω μια από την Αργυρώ που είναι σούπερ (συνήθως όμως βάζουμε ότι έχεις στο ντουλάπι πιπεριές πράσινες, κόκκινες, καλαμπόκι, φασόλια τα κόκκινα -κονσέρβας- τυρί κίτρινο τύπου γκούντα, ένταμ ότι σου αρέσει σε γεύση, ζαμπόν ή ζβαν ή γαλοπούλα ή κοτόπουλο βρασμένο που έχει περισσέψει) μια σως και βουαλά !!! εύκολα πράγματ νόστιμα και γρήγορα !

Link to comment
Share on other sites

Στον γαστρονόμο έγραφε εύκολη σάλτσα γιαουρτιού (για ζυμαρικά). Αν θυμάμαι

250 γρ γιαούρτι στραγγιστό- (προαιρετικά) 1 σκ. σκόρδου λιωμένη - έλάχιστο μοσχοκάρυδο - αλάτι, πιπέρι και 1κσ ελαιόλαδο

Μπορείς επίσης να χτυπήσεις γιαούρτι με λίγη μαγιονέζα, κέτσαπ, χυμό λεμόνι, αλάτι, πιπέρι (εκεί δεν ξέρω ποσότητες την κάνω με το μάτι που λένε και δοκιμάζοντας) ...

Μακαρονοσαλάτα περίμενε να σου βρω μια από την Αργυρώ που είναι σούπερ (συνήθως όμως βάζουμε ότι έχεις στο ντουλάπι πιπεριές πράσινες, κόκκινες, καλαμπόκι, φασόλια τα κόκκινα -κονσέρβας- τυρί κίτρινο τύπου γκούντα, ένταμ ότι σου αρέσει σε γεύση, ζαμπόν ή ζβαν ή γαλοπούλα ή κοτόπουλο βρασμένο που έχει περισσέψει) μια σως και βουαλά !!! εύκολα πράγματ νόστιμα και γρήγορα !

Τελεια!!!!! Με βοηθησες παρα πολυ σευχαριστω! Ετσι ευκολα πραγματα θελουμε γιατι ειμαστε και εργαζομενες μητερες.....


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

250γρ κοφτό μακαρονάκι

1 φλ τσαγιού καλαμπόκι -βρασμένο

1 φλ τσαγιου αρακά -βρασμένο

1 πιπεριά πράσινη, 1 κόκκινη -ψιλοκομμένες-

1 φλ τσαγιού κασέρι σε κύβους

1 φλ τσαγιού ζαμπόν σε κύβους

2 κσ μαιντανό ψιλοκομμένο

1 κεσεδάκι γιαούρτι 1/2 φλ τσαγιού μαγιονέζα

αλάτι, πιπέρι

Αφού βράσεις τα μακαρόνια, ρίχνεις κρύο νερό και κρυώνεις καλά. Τα βάζεις σε μπολ. Προσθέτεις τα υπόλοιπα υλικά, ανακατεύοντας πολύ καλά. Δοκιμάζεις, και αν χρειάζεται, ρίχνεις επιπλέον αλατοπίπερο.

Παγώνεις την μακαρονοσαλάτα και σερβίρεις !

ΕΙΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ δεν μπορείς να πεις !!! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Γράφω στα γρήγορα:

Love θα εφαρμόσω συνταγή συντομότατα! Ευχαριστώ πολύ!!! Αυτό με τα φτερά του ντεκόρ δεν το πολυέπιασα όμως.....

Fefi περαστικά! Οι μπριζολίτσες έγιναν στο φούρνο κλασσικά και από επάνω περιχύθηκαν με μουστάρδα-λεμόνι-λάδι χτυπημένα μαζί, σαν ρευστή κρέμα.

Για μαρινάριμα, οταν ψήνει ο άντρας τις βάζω σε κρασί, κρεμμύδι, θυμάρι, ντομάτα για κανά 2ωρο, αλλά όσο περισσότερο, τόσο το καλύτερο..

Έβιρι νόμιζα στα μέρη σας δεν συνέβαιναν τέτοια.... Αλήθεια πως και δεν μιλάς γερμανικά? Νόμιζα ζεις μόνιμα εκεί, πήγατε πρόσφατα? Τι ωραία που έχεις μεγάλη κόρη!

Απο τη μια βιάζομαι να μεγαλώσουν, από την άλλη τις θέλω πάντα μικρούλες....

Ταζ φιλάκι. Εύχομαι να σε βρουν τόσα καλά στο μέλλον που να λές δεν πειράζει, περάσαμε ότι περάσαμε για να φτάσουμε εδώ, σε αυτή την ευτυχία....

Καλημέρα σε όλες! Δεν πρόλαβα όλα τα νέα σας! Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Τώρα σας φιλώ, αλλά θα επανέλθω για να γράψω τη συνταγή με τη λεμονόκρεμα και έχω και κάτι ερωτήσεις για το πως ξεχωρίζουμε τα φρέσκα κρέατα....

Link to comment
Share on other sites

1470596spsxnz7l9t.gif

καλημερα!!!!

σημερα μαλλον δεν θα μαγειρεψω, γιατι μαλλον θα φαμε στις πεθερας

δεν ξερω τι? μαλλον λεμονατο κρεας με μακαρονια (αυτον τον συνδυασμο λεμονατο με μακαρονια μονο στις πεθερας μου τον εχω φαει:rolleyes:)

παω για σχολιασμους τωρα:P:

αφροδιτη τελειο το νετελη!(νεφελη) απο τα πολυ ωραια ονοματα!!! πως το σκεφτηκε!!!:D

ταζ τελεια τα τοτρελινια! ειναι δυντον να μην τα τρωει ο ταζουλης στο φουρνο???εγω δεν ειμαι τυ κρεατος και 1 χρονο χωρις κρεας να με αφησεις αντεχω, μη μου πεις ομως να κοψω τα μακαρονια! θα παθω στερηση!!!!!

περιστερακι μπραβο στο γιοκα σου !! μοντελο θα γινει;)

φεφικο πως παει το κρυωμα?

εβιρι τι ηταν αυτο που τραβηξατε με τα τραμ και τα τρενα:shock:

σημερα ξεκουραση και ποδολουτρα και για τις 2 σας!

ελενη καλη αρχη με τις φυσικοθεραπειες

ηλιαχτιδα , ολα καλα με τον παιδιατρο σου ευχομαι

φωτεινη το παστιτσιο ειναι καλη ιδεα, με τα σαλατικα φυσικα και κανενα σπετσοφαι ισως? επισης πιλαφι με κοτοπουλο στη γαστρα

η κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο ή λιγο απ'ολα αν εχεις και πολυ κοσμο!!να τη χαιρεσαι κιολας την μπουμπου σου

καντυ ευχαριστουμε για τη συνταγη!

να ρωτησω το σελινο δεν ειναι ιδιο με το ριγκατονι?

μαρια καλως ηρθες κι εγω νεα ειμαι εδω και με καλοδεχτηκαν τα κοριτσια!


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

250γρ κοφτό μακαρονάκι

1 φλ τσαγιού καλαμπόκι -βρασμένο

1 φλ τσαγιου αρακά -βρασμένο

1 πιπεριά πράσινη, 1 κόκκινη -ψιλοκομμένες-

1 φλ τσαγιού κασέρι σε κύβους

1 φλ τσαγιού ζαμπόν σε κύβους

2 κσ μαιντανό ψιλοκομμένο

1 κεσεδάκι γιαούρτι 1/2 φλ τσαγιού μαγιονέζα

αλάτι, πιπέρι

Αφού βράσεις τα μακαρόνια, ρίχνεις κρύο νερό και κρυώνεις καλά. Τα βάζεις σε μπολ. Προσθέτεις τα υπόλοιπα υλικά, ανακατεύοντας πολύ καλά. Δοκιμάζεις, και αν χρειάζεται, ρίχνεις επιπλέον αλατοπίπερο.

Παγώνεις την μακαρονοσαλάτα και σερβίρεις !

ΕΙΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ δεν μπορείς να πεις !!! χα χα χα

εισαι εισαι!!!!!!Thanks


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε η συνονόματη!!!! Καντυ μου ριγκατόνι τα λέμε κι εμείς!

Σέλινο πρώτη φορά ακούω. Αλλά όπως και να τα λένε εγώ τα τρώωωωω!!!!:tongue::tongue::tongue:

Είμαι μακαρονού,τι να κάνουμε;;;:P;)


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Γράφω στα γρήγορα:

Love θα εφαρμόσω συνταγή συντομότατα! Ευχαριστώ πολύ!!! Αυτό με τα φτερά του ντεκόρ δεν το πολυέπιασα όμως.....

...Για μαρινάριμα, οταν ψήνει ο άντρας τις βάζω σε κρασί, κρεμμύδι, θυμάρι, ντομάτα για κανά 2ωρο, αλλά όσο περισσότερο, τόσο το καλύτερο.....

Άλλο μαρινάρισμα που ταιριάζει με χοιρινό (είναι ελαιόλαδο, σκόρδο, χυμός από λεμόνια και πορτοκάλια) αν το κάνετε ιδίως στην γάστρα έπειτα τού πάει τρελά ! Γενικά όμως ότι και να προσθέσετε, μην το φοβάστε και κρασί μπορεί να μπει, μπαχάρια, αρωματικά όπως δάφνη κλπ κλπ... :cool:

Αυτό με το ντεκόρ το έχει φωτο γμτ αλλά δεν μπορώ να σας το δείξω : είναι πολύ ωραίο κι εύκολο. Θα κόψεις λίγο την κεφαλή των καπκέηκς να γίνουν ίσια, όχι φουσκωτά όπως βγαίνουν από τον φούρνο την οποία κόβεις στην μέση (άρα έχεις 2κομματάκια ζύμης σαν ημικύκλια περίσσευμα).

Στο τεμαχισμένο και ίσιο κεκάκι βάζεις την λεμονόκρεμα και από πάνω σαν φτερά πεταλούδας τα κομματάκια σου -πλάτη με πλάτη, ημικύκλιο με ημικύκλιο η ίσια τους πλευρά να κοιτάει απ΄εξω σαν να είναι θυμωμένα !!!- αν ρίξεις και άχνη πράγματι φαίνεται σαν πεταλούδα !!:confused::confused::confused:

καντυ ευχαριστουμε για τη συνταγη!

να ρωτησω το σελινο δεν ειναι ιδιο με το ριγκατονι?

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::cool::cool::cool::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue: ΟΚ παραιτούμαι !!!! δεν ξανα-αναφέρω ποτέ το ρημαδιασμένο το σέλινο !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι άλλη εγγυούλα;;; Καλως μας ήρθες και με το καλό το μωράκι σου!

Μαριαπαπ,

Είσαι έγκυος καμάρι μου ?????????????? Στο 3ο ????? Βρε πω πω η 2η του καφέ μας που θα έχει τρία παιδάκια !!!

Καλοστερέωτο να είναι !!!! φτου φτου !

{και τα παιδάκια σου έχουν πολύ όμορφα ονόματα ! }

Link to comment
Share on other sites

Μαριαπαπ,

Είσαι έγκυος καμάρι μου ?????????????? Στο 3ο ????? Βρε πω πω η 2η του καφέ μας που θα έχει τρία παιδάκια !!!

Καλοστερέωτο να είναι !!!! φτου φτου !

{και τα παιδάκια σου έχουν πολύ όμορφα ονόματα ! }

Αχ σευχαριστω παααααρα πολυ! Το καναμε το τολμημα!!!! :oops::oops::oops:

Δεν το χουμε πει σε κανεναν μονο εγω κι ο αντρας μου το ξερουμε! Ουτε το γιατρο δεν εχω παρει τηλ γιατι ντρεπομαι θα παω για επαναληπτικη χοριακη την παρασκευη και μετα θα τον παρω!

Καλε ποια ειναι η αλλη τολμηρη εδω?

Κι εσεις να χαιρεστε τα παιδακια σας εχετε κανει ομορφη παρειτσα εδω σας διαβαζω που και που ε και ειπα να τρυπωσω κι εγω!


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ σευχαριστω παααααρα πολυ! Το καναμε το τολμημα!!!! :oops::oops::oops:

Δεν το χουμε πει σε κανεναν μονο εγω κι ο αντρας μου το ξερουμε! Ουτε το γιατρο δεν εχω παρει τηλ γιατι ντρεπομαι θα παω για επαναληπτικη χοριακη την παρασκευη και μετα θα τον παρω! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ !

Καλε ποια ειναι η αλλη τολμηρη εδω? η έτερη τολμηρή μικρο/πολυ-μάνα μας (!!!) είναι η Άννια μας, αν προλάβει να γράψει καμία αράδα... θα την "γνωρίσεις"....:cool::cool::cool:

Κι εσεις να χαιρεστε τα παιδακια σας εχετε κανει ομορφη παρειτσα εδω σας διαβαζω που και που ε και ειπα να τρυπωσω κι εγω!

Καλά έκανες και μπήκες / έγραψες !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...