Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

ντίντι μου, δεν τα λέμε έτσι αυτά στις πεθερές! τα λέμε, οπωσδήποτε, αλλά τα λέμε με τρόπο κ πάντα γελώντας!!!!!

αναρρωτική δεν δικαιούνται όσοι έχουν εργοδότες επιχειρηματίες μεγάααααααλου μεγέθους1 πώς λέμε μαλέφας; αυτό!!!!!

Γεια σας φίλες μου

Σήμερα μπήκα το πρωί,διάβασα τα ποστ σας,αλλά το περιστερόπουλο είχε άλλη άποψη...Και μου κλεισε το πισι,δια του πισινοκαθίσματος στο πληκτρολόγιο

Το εχει κάνει κι άλλες φορές,μυστήριο πώς το καταφέρνει...

έχει ταλέντο το παιδί, όπως η ξαδέρφη του ρύπα!!!!!! με αναγκάζει να κλείσω τον η/υ σε δευτερόλεπτα κ ας μιλάω σε παράθυρο!!!!!αγένειαααααααα!!!!!!

Εχω κι ενα κεφάλι καζάνι από την γκρίνια του μικρού...Λόγω εμβολίου...

περαστικά!

Δώρα καλώς ήρθατε!

Ελένη αγγλία, να μπαίνεις συχνότερα να μας γράφεις τα νέα σου!

Τζα σας έλειψα μόλις έκανα μπάνιο την μικρη και τώρα θηλαζει,έφτιαξα και λίγο τραχανα να φάω μιάμ μιάμ...εγω κορίτσια αυτά τα κεκακια μου φαίνονται πολυ δύσκολα..ντιντι στη βάφτιση του γιου μου είχα φτιάξει Μονή μου το γλυκό συγκεκριμένα γλυκο κουταλιού καροτο απο τότε όταν βλέπω καροτα μου σηκωνετε η τρίχα..είχα φτιάξει 20κιλα γλυκο

:shock::o

ρε κορίτσι!!!!!!μας ισοπέδωσες λέμε!!!!

τί θησαυρός είσαι μανίτσα μου!

Κορίτσια γειά σας....

Επανήλθα, αλλά βλέπω το τόπικ κρατάει γερα....

Για σήμερα εγώ η νοικοκυρά έφτιαξα φακές..ο πάστας τις έφαγε το μεσημέρι, αλλά τώρα άναψε την σχάρα την ηλεκτρική και πέταξε κάτι χωριάτικα λουκάνικα για βράδυ...ωωωχ από τώρα με πονάει το στομάχι μου...αλλά η φτώχεια θέλει καλοπέραση πατριώτεεεεεες:eek::-o:-o

συμφωνώ ότι η φτώχεια θέλει καλοπέραση!

πατριώτισσα γιατί χάθηκες;

πώς είναι ο λεβέντης σου; πάτε σχολείο;

Ηλιαχτίδα μου πολύ χάρηκα με την ανάπτυξη του γιόκα σου!

μπράβο σας!

κ εγώ χθες έκανα τραχανούλη για όλους μας κ για σήμερα.

καλημέρα κάγκλυ. πάει πολύ ωραία με κολοκυθάκια το κοκκινιστό!

καλημέρα αφροδίτη! επειδή χειροτέρευα κ δεν άντεχα ξεκίνησα αντιβίωση κατόπιν συνεννόησης με παθολόγο που του είπα κ τα επιπρόσθετα συμπτώματα!

χθες σιδέρωσα, έστειλα κ στην πεθερούλα μερικά.

σήμερα πήγαμε την ρύπα στο σχολείο!

το απόγευμα αργά έχω έξοδο!!!!!!

χθες η ρύπα ενθουσιάστηκε με το παραμύθι του τριβιζά για την πουπού την αλεπού κ την κότα την καρλότα! από το ίντερνετ που είχε κ αφήγηση!!!!!το είδε πολλές φορές!!!!!

αυτά! φιλούρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα όλη μέρα!

Τι κάνετε; Εδω συννεφιασε πάλι και μπορει να βρεξει απ'οτι λενε.

Αννια μου περαστικά στα μικρακια σου. Εισαι άξια!

Mariapap82 καλωσηλθες και με το καλό το τριτο σας παιδακι! Μπραβο που πηρατε και την αποφαση για τριτο.

Εβιρι μου συμφωνω με την Καντυ μας! Έχεις κατακτησει επαξια τον τιτλο της προέδρου μας! Σε κατανοώ για τα γερμανικά αλλά εγω τα ειχα συνηθισει απο μικρη κι ετσι μου φανηκαν βατά. Ειχα και τον αδερφο μου που μου τα παρουσιαζε ως παιχνιδι και τα πηρα με καλό μάτι.

Σας ευχαριστω παρα πολύ για τις ιδεες σας! Ειμαι μεταξυ αρνιου στο φουρνο και μουσακα. Αν κι επεσε στο τραπεζι η ιδεα να φαμε εξω για να ειναι ηρεμη κι η μαμά μου (γιατι φυσικά θα αρνηθουν να μαγειρεψω εγω). Θα σας ενημερωσω τη Δευτερα τι κάναμε. Για γλυκο θα φτιαξω μιλφέιγ γιατι υπάρχει περιπτωση να φαει κι ο άντρας μου μισο κομμάτι καθως απεχθανεται τα γλυκά!!! Ο,τιδηποτε άλλο δεν...

Τη ζουζουνελα μου τη λενε Πολυξενη γιαυτο γιορταζει την Κυριακή.

Όσον αφορα τα τουρκικα δεν εχω δει ποτε κανενα! Το χειμωνα που μας περασε ειδα σποραδικά σκηνες απο ενα με μια Γιασεμιν γιατι ειχαμε κλειστει στο σπιτι και το εβλεπε η μαμά μου. Δεν αντεχω να ακουω αυτη τη γλώσσα. Μπλιχ - μπλουαχ κλπ. Αλλά γενικα δεν παρακολουθω τηλεοραση. Καμια ταινια που και που αν με αφησουν.

Φιλιά


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, τι κανετε?

Καλα πως δεν ειχα παρει χαμπαρει τοσο καιρο εδω το μαγειροκαφε?Εσεις περνατε πολυ καλα εδω!

Εμεις το μεσημερι θα φαμε πιτσα που εκανα χτες κ εχει περισεψει κ γι ασηεμρα το μεσημερι.Τωρα για αυριο λεω να κανω σνιτσελ χοιρινο με πουρε , θα δουμε τι ορεξη θα εχω το απογευμα που θα γυρισω σπιτι.

Με το καλο οι εγγυουλες τα μωρακια τους!!

Καπου διαβασα για μοσχαρι με κολοκυθακια,παει πως δεν παει κ ειναι κ πολυ ωραιο μαλιστα.Εγω το κανω συχνα , τρελαινονται μπαμπας κ γιος.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μανούλες!!!

είναι η πρώτη φορά που γράφω στο θέμα σας!

πρόσφατα πήραμε αρτοπαρασκευαστή και πειραματιζόμαστε με διάφορες συνταγές!

έχει κάποια από εσας να μου προτείνει καμιά συνταγή για τσουρέκι ή κέικ;

και σε ποιο πρόγραμμα ψήνετε;

ο αρτοπαρασκευαστής που έχουμε είναι της silvercrest και τον πήραμε από το lidl!

παρεπιπτόντως,μιας και αυτό είναι ο θέμα μας,σήμερα μαγείρεψα κοκκινιστό μοσχαράκι με διάφορα λαχανικά!

καλή μας όρεξη!:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

εγω σημερα μαλλον θα φτιαξω φακες για να εχω και για αυριο

αλλά σε λιγο θα φυγω να παω στην μαμα μου να μου βαψει μαλλι

ενα καλωσορισμα στις καινουργιες

συνταγη για τσουρεκια εχω εγω πολυ καλη και πολυ ευκολη ουτε ζυμωμα τρελλο ουτε τιποτα. αλλά πρεπει να την βρω και θα την βαλω οταν γυρισω, καλα;

φιλια σε ολες


YLr5p2.png 1591018sq5aah86gw.gif1591018sq5aah86gw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Μπαινω στα γρήγορα γιατί ετοιμάζομαι να βγω για δουλειές!

Σήμερα τρώμε κοτόπουλο με λαζάνια.

Είμαι πονεμένη από χθες... Οδοντίατρος όπως καταλάβατε...

Γεια σας κοριτσαρες μου.

Οπως καταλαβατε...(Χμμμ η οχι.....) λειπαμε!!!!

Το ξέραμε Δωράκι! Είχες πει ότι επιστρέφετε Τετάρτη!

Πως είναι η μανούλα σου;

Κορίτσια γειά σας....

Επανήλθα, αλλά βλέπω το τόπικ κρατάει γερα....

Κανόνισε τώρα του χρόνο πάλι να ξαναμπεις!!!:tongue:;)

Τώρα που θα ξεπεταχτεί κι ο Τζότζος κάθε μέρα θα μπαίνεις γιατί θα σου ζητάει διάφορα φαγητούλια!!!

Φέφη κι εμένα με την διαφήμιση της μερέντας αγαθεύει!!!

Της παστάκια πάει 2η χρονιά παιδικό!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Μπαίνω στα γρήγορα, γιατί ξυπνάει ο μικρός και θα φύγουμε για τη λαϊκή.

Σήμερα έκανα ρεβύθια για εμάς και κοτοπουλάκι με λαχανικά για το μικρό. Να' ναι καλά η χύτρα... 10:15 είχα έτοιμα δύο φαγητά.

Θα προσπαθήσω να μπω αργότερα.

Φιλιά σε όλες!!!


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου την ματιασα την μικρη και όλη νύχτα θηλαζε μάτι δεν εκλεισα αχ νυσταζω...ευτυχώς δεν έχω δουλειές και ούτε μαγείρεμα α φάμε ότι περισεψε χτες..το μοσχάρι με κολοκυθακια είναι τέλειο εγω το τσακιζω οι υπόλοιποι ο τ και τα μικτά δηλαδή ούτε να τι δουν..βρε παστακια που ήσουν εξαφανισμενη;;;τι κανεις;;ο μικρός;;


:-D

Link to comment
Share on other sites

η ρύπα τραγουδάει τη διαφήμιση μερεντέμ, καραμέλ, φουντουκέν, τεμρεμ!!!!;)

χαχαχαχα, θεά! εμένα με ρωτάει: τι τραγουδάνε αυτοι? γιατιιι?

Κάντυ μου μου αρεσει η συνταγή μακαρονοσαλάτας.Την αποθήκευσα ήδη

Κάτι για μια λεμονόκρεμα διάβασα και μου τρεχουν τα σάλια...Καλλιοπάκι!!!!!

Η λεμονόκρεμα κάνει και για λέμον πάη;Λιποθυμώ...

Η Αγγελική που είναι;Μίλησε καμιά σας;

ΛΕΜΟΝ ΠΑΗ??? τι ειπες τώρα!!! πωωωωωωωωω, με κατέστρεψες! θα ονειρεύομαι λεμον πάις τώρα.... μια συνταγή (εκτελεσμένη) και γρήγορα παρακαλώ!!!!

Σήμερα θα φάμε το κοκκινιστο που έμεινε απο την Τρίτη και με τη θα το συνοδεύσω θα σκεφτώ. Το έχετε κάνει με κολοκυθάκια; Καλό; Με μελιτζάνες είναι τέλειο αλλά δεν έχω απο αυτές.

όχι, αλλά καλό ακούγεται!

Καλησπέρα κορίτσια!

Πήγαμε στην παιδίατρο, μας βρήκε 10,100kg και 77cm. Πολύ χάρηκα με την ανάπτυξη του. Πήρε 700γραμμάρια, αλλά και 3 πόντους. Δεν είχαμε εμβόλιο σήμερα.

μπράβο! είστε αψηλοί εσείς!! Εμείς στους 11 δεν είχαμε εμβόλιο.. τσιμπηθήκαμε τώρα, στους 12 μήνες, κλαμααααα

Δεν θυμάμαι το ύψος της όμως, τι μάνα είμαι εγώ?

Τη ζουζουνελα μου τη λενε Πολυξενη γιαυτο γιορταζει την Κυριακή.

Όσον αφορα τα τουρκικα δεν εχω δει ποτε κανενα! Το χειμωνα που μας περασε ειδα σποραδικά σκηνες απο ενα με μια Γιασεμιν γιατι ειχαμε κλειστει στο σπιτι και το εβλεπε η μαμά μου. Δεν αντεχω να ακουω αυτη τη γλώσσα. Μπλιχ - μπλουαχ κλπ. Αλλά γενικα δεν παρακολουθω τηλεοραση. Καμια ταινια που και που αν με αφησουν.

Φιλιά

να τη χαίρεσαι τη μικρή σου! Εγώ από τούρκικα είχα δει κάποτε αυτό με τον μπεχλούλ, για΄τι το έβλεπε η πεθερά, κι εγώ θήλαζα, οπότε το χάζευα.... μετά τίποτα

Από τηλεόραση γενικώς δηλαδή. Αν πω ότι μου λείπει λίγο? (η τηλεόραση, όχι ο μπεχλούλ)

Καλημέρα σας βασικά.

Σήμερα αδειάζουμε το ψυγείο απο περισσεύματα. Εγώ +1 κιλό οπότε στη δίαιατα (ωστόσο λεμον παι ονειρεύομαι... κάτι έχω πάθει με τα λεμόνια τελευταία...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.

Θα φτιάξω ψαράκι τηγανητό για σήμερα μάλλον με πατάτες.

Κορίτσια γειά σας....

Βρε καλώς τηηηηηηηη. Πού είσαι καλέ;

αλλά η φτώχεια θέλει καλοπέραση πατριώτεεεεεες:eek::eek::eek:

Κορυφαίο!!!

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin:

Σήμερα θα φάμε το κοκκινιστο που έμεινε απο την Τρίτη και με τη θα το συνοδεύσω θα σκεφτώ. Το έχετε κάνει με κολοκυθάκια; Καλό;

Γίνεται πάρα πολύ ωραίο, να το φτιάξεις.

καλημέρα αφροδίτη! επειδή χειροτέρευα κ δεν άντεχα ξεκίνησα αντιβίωση κατόπιν συνεννόησης με παθολόγο που του είπα κ τα επιπρόσθετα συμπτώματα!

Αχ μωρέ, κρίμα γιατί έτσι σας έπιασε τόσο πολύ;

Σε κατανοώ για τα γερμανικά αλλά εγω τα ειχα συνηθισει απο μικρη κι ετσι μου φανηκαν βατά.

Φωτεινή μου, αν σου φάνηκαν αυτά βατά, φαντάσου πόσο εύκολα και γρήγορα θα μάθαινες ιταλικά. Από την πρώτη εβδομάδα θα μιλούσες.

Για γλυκο θα φτιαξω μιλφέιγ

Πολύ ωραίο.

Γεια σας κοριτσια, τι κανετε?

Γεια σου και σένα geny καλώς ήρθες στην παρέα μας. Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου.

καλημέρα μανούλες!!!

Γεια σου Ντέμη. Καλώς ήρθες κι εσύ στην παρέα μας.

πρόσφατα πήραμε αρτοπαρασκευαστή και πειραματιζόμαστε με διάφορες συνταγές!

έχει κάποια από εσας να μου προτείνει καμιά συνταγή για τσουρέκι ή κέικ;

και σε ποιο πρόγραμμα ψήνετε;

Είχα κι εγώ έναν που τον χρησιμοποιούσα πριν 2 χρόνια, αλλά δυστυχώς χάλασε, ήταν άγνωστη μάρκα. Τσουρέκι δεν έχω φτιάξει ποτέ μέσα σ' αυτόν, κέικ όμως που είχα φτιάξει είχα πατήσει ένα κουμπί που έλεγε ότι ήταν κατάλληλο για κέικ. Στο βιβλιαράκι του το δικό σου δε γράφει σε ποιο πρόγραμμα γίνονται τέτοια γλυκά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας φίλες μου

......

Αλλα δεν θυμάμαι...

Εχω κι ενα κεφάλι καζάνι από την γκρίνια του μικρού...Λόγω εμβολίου...

Περιστέρω μου καλημέρα !

Πώς είναι σήμερα το παιδί ? Πιο ήρεμο ? Κοιμήθηκε καλά ????

Η Αγγελική που είναι;Μίλησε καμιά σας;

Κι εγώ την σκεφτόμουν. Θα την πάρω ένα τηλέφωνο στην δουλειά να σας πω αλλά... μάλλον θα πήζει η έρμη (κι άντε, μετά, να κάνει ανακεφαλαίωση δλδ !!!) :rolleyes::rolleyes::rolleyes::tongue:

Γεια σας κοριτσαρες μου.

Οπως καταλαβατε...(Χμμμ η οχι.....) λειπαμε!!!!...

Γουελκαμ μπακ Δωράκι μας (για τις νέες: η Δώρα είναι η εν δυνάμει 2η μου συμπεθέρα)... μας λείψατε.

Να μπαίνεις και να μας πεις πώς είναι η αδερφούλα σου: όλα καλά ?

Τζα σας έλειψα μόλις έκανα μπάνιο την μικρη και τώρα θηλαζει,έφτιαξα και λίγο τραχανα να φάω μιάμ μιάμ...εγω κορίτσια αυτά τα κεκακια μου φαίνονται πολυ δύσκολα..ντιντι στη βάφτιση .......είχα φτιάξει 20κιλα γλυκο

Ήρωαααας ! Και για το γλυκό και για τα πάντα !

Ωπ, φτάσαμε στην εξακοσιοστή, εξηκοστή, έκτη σελίδα (666) στο μαγειροκαφέ. Κάτσε να λιβανίσω.

μμμμ μέχρι εδώ μοσχοβόλισε το λιβάνι !!! ;)

Κορίτσια γειά σας....

Επανήλθα, αλλά βλέπω το τόπικ κρατάει γερα....

Καλά εσείς μανδάμ μπαίνετε βγαίνετε μια φορά το εξάμηνο .... πιο συχνά καμάρι μου να μας λες τα νέα σου !!!! :| Κρατάει με τρέλα και με κορδέλα το καφέ μας !!! :D

Καλησπέρα κορίτσια!

Πήγαμε στην παιδίατρο, μας βρήκε 10,100kg και 77cm. Πολύ χάρηκα με την ανάπτυξη του. Πήρε 700γραμμάρια, αλλά και 3 πόντους. Δεν είχαμε εμβόλιο σήμερα.

...Τώρα πάω να πέσω κι εγώ για ύπνο.

Πολύ καλός ο κούκλος σας στην ανάπτυξή του ! Μπράβο !

Αχ βρε Ηλιαχτίδα μου... τί ωραία-νηφάλια που περιγράφεις την μέρα σου... έφαγε, κοιμήθηκε... ξαναέφαγε... έκανε μπάνιο... ήπιε γάλα... ξανακοιμήθηκε .... μαμ - κ.κά και νάνι κοινώς...

Πού είναι αυτές οι εποχές οεο ??? :cool: Πότε ήταν τόσο μικρά τα ζουοζουνάκια μου ???

Καλημέρα

...

Κάντυ είσαι ψυχούλα!!! φιλάκια και αγκαλίτσα ! σμμμμαααατς !!

...

Σήμερα θα φάμε το κοκκινιστο που έμεινε απο την Τρίτη και με τη θα το συνοδεύσω θα σκεφτώ. Το έχετε κάνει με κολοκυθάκια; Καλό; Με μελιτζάνες είναι τέλειο αλλά δεν έχω απο αυτές.

Στα μέρη μας αυτό το φαγητό το λένε "καπαμά" και για την ακρίβεια το κάνουν μοσχάρι κοκκινιστό με μικρά κολοκυθάκια (χαραγμένα) και πατάτες κυδωνάτες, τα οποία έχουν προτηγανίσει !!!! Γίνεται λουκούμι λέμε ! Και κάνει μια σαλτσούλα ονειρική... ήταν ένα από τα αγαπημένα φαγητά του μαπμπάκα μου !!!!

Γενικά ο συνδυασμός του κρέατος με λαχανικά εμένα μου αρέσει πολύ ! Να το κάμεις !

καλημερααα!!!

χθες βραδυ δοκιμασα τα κεκακια της συμπεθερας. τελεια!!!βεβαια η πεταλουδα δεν πετυχε, οποτε το καλο το παλικαρι ξερει και αλλο μονοπατι-τα εκοψα , τα γεμισα με κρεμα, τα εκλεισα παλι, αχνη και τελος!!! Μπράβο αγάπη !!!! Χαίρομαι που σου άρεσαν !

να καλοσορισω και εγω με την σειρα τα νεα μαγειροκοριτσα...

....

συμπεθερα πως τα πηγες με το σιδερωμα??εγω εκανα αρκετα αλλα και παλι μια στοιβα την εχω, δεν εχω παραπονο!!!!

Αααααα όλα κι όλα εχθές ο αντούλης μου μού έκανε το καλύτερο δώρο : πήρε και τα 2 τέκνα μαζί για το μάθημα.... κι εγώ είχα την ευχέρεια να σιδερώσω όλο το βουνό/λοφίο με τα ασιδέρωτα νωρίς και, κυρίως, ήσυχα... ίσα ίσα που πρόλαβα να τα τακτοποιήσω μόλις χτύπησε το κουδούνι !

ντίντι μου, δεν τα λέμε έτσι αυτά στις πεθερές! τα λέμε, οπωσδήποτε, αλλά τα λέμε με τρόπο κ πάντα γελώντας!!!!!

Συμφωνώ ! Της το είπα κι εγώ της Ντιντις μας !

...

κ εγώ χθες έκανα τραχανούλη για όλους μας κ για σήμερα.

...επειδή χειροτέρευα κ δεν άντεχα ξεκίνησα αντιβίωση κατόπιν συνεννόησης με παθολόγο που του είπα κ τα επιπρόσθετα συμπτώματα!

χθες σιδέρωσα, έστειλα κ στην πεθερούλα μερικά. είδες βρε ???

....

το απόγευμα αργά έχω έξοδο!!!!!! και για πού θα το βάλεις δλδ αν επιτρέπεται ??? με το μπαρδόν ???;););):rolleyes:

Άντε Φεφάκο μου τώρα που ξεκίνησες αντιβίωση θα δεις γρήγορη ανάρρωση !

Μάκια στην Ρύπα σου ! Ο δικός μου ο Ταζ δεν κάθεται με την καμία λέμε να παρακολουθήσει παραμύθι.... μόνο τραγούδια και χορούς θέλει το τσούργελο !!!:cool:

Σας ευχαριστω παρα πολύ για τις ιδεες σας! Ειμαι μεταξυ αρνιου στο φουρνο και μουσακα. Αν κι επεσε στο τραπεζι η ιδεα να φαμε εξω για να ειναι ηρεμη κι η μαμά μου (γιατι φυσικά θα αρνηθουν να μαγειρεψω εγω). Θα σας ενημερωσω τη Δευτερα τι κάναμε. Για γλυκο θα φτιαξω μιλφέιγ γιατι υπάρχει περιπτωση να φαει κι ο άντρας μου μισο κομμάτι καθως απεχθανεται τα γλυκά!!! Ωωωωωω τί ευτυχισμένος άνθρωπος !!!! Ο,τιδηποτε άλλο δεν...

Τη ζουζουνελα μου τη λενε Πολυξενη γιαυτο γιορταζει την Κυριακή.

....

Καταρχήν η ζουζουνέλα σου έχει και γμ τα ονόματα !!! Μου αρέσει τρελά ! Το επιλέξατε εσείς ή είναι από κάποια γιαγιά σας ??? (είμαι η Μαίρη Η παναγιωταρά ΜΗΝ με βλέπετε έτσι !!! χα χα χα)

Και 2ον βρε Φωτεινή δλδ έλεος !!! Θα μαγειρέψει εννοείς η μαμά σου για την Κυριακή ???? Βρε πω πω ΔΕΝ ξέρω αν θα τα άντεχε το πετσί μου.... γιατί το κάνει άραγε ? από δική της ανασφάλεια ???? και καλά, δεν ξέρεις εσύ, να φαίνεται/νομίζει ότι κάτι κάνει και καλά ... ή μήπως είναι μάρτυρας ????? χαλί να την πατίσεις -τραβάτε με κι ας κλαίω ένα πράγμα- τί να πω ! Αθάνατη Ελληνίδα μάνα !!!:shock:

Γεια σας κοριτσια, τι κανετε?

Καλα πως δεν ειχα παρει χαμπαρει τοσο καιρο εδω το μαγειροκαφε?Εσεις περνατε πολυ καλα εδω!

Καλώς την Τζτζτένυ (!!!!!)

Κάτσε τώρα κάνουμε ευχέλαιο τώρα... μας πέτυχες σε σελίδα "ύποπτη" ! :tongue::tongue: Μια χαρά περνάμε λέει ! Και δυο και τρεις μη σου πω !!!

καλημέρα μανούλες!!!

είναι η πρώτη φορά που γράφω στο θέμα σας!

....

ο αρτοπαρασκευαστής που έχουμε είναι της silvercrest και τον πήραμε από το lidl! ΔΕν έχω αρτοπαρακσευαστή καρδιά μου (αν και για τον συγκεκριμένο έχω ακούσει κατά καιρούς καλά σχόλια !)

....

παρεπιπτόντως,μιας και αυτό είναι ο θέμα μας,σήμερα μαγείρεψα κοκκινιστό μοσχαράκι με διάφορα λαχανικά!

Γεια σου κι εσένα Ντέμι !!!!! (από το Δήμητρα ?????)

Ωραίο φαγάκι έκαμες ! Να μπαίνεις !

... σε λιγο θα φυγω να παω στην μαμα μου να μου βαψει μαλλι.... καλή επιτυχία με το μαλλί !!!! Πες της μαμάς κατέχει από ντεκαπάζ ανταύγειες και τα τοιαύτα ???? έχει αρχίσει να (παρα)φαίνεται η ρίζα ... πόσο το βαριέμαι ...

συνταγη για τσουρεκια εχω εγω πολυ καλη και πολυ ευκολη ουτε ζυμωμα τρελλο ουτε τιποτα. Ο άνθρωπός μου !!!!! Βάλ΄την χρυσοχέρα μου να "ταπώσω" το πεθερίδιο εν όψει εορτών !!!! αλλά πρεπει να την βρω και θα την βαλω οταν γυρισω, καλα ;

Με το παιδί πες μας τί έγινε ??? πήγατε εχθές ? ήταν καλές οι εντυπώσεις σας ????

Σήμερα τρώμε κοτόπουλο με λαζάνια. πω πω νόστιμοοοο !

Είμαι πονεμένη από χθες... Οδοντίατρος όπως καταλάβατε...

Αμάν βρε Ελένη μου με αυτόν τον οδοντίατρο ήμαρτον ! Αυτός φταίει τελικά που σου ανεβαίνει η πίεση !!!! Κόψ' τον να δεις άσπρη ημέρα ! :tongue:

Καλημέρα!!!

καλημέρα και σε εσένα !

Καλημέρα κορίτσια μου την ματιασα την μικρη και όλη νύχτα θηλαζε μάτι δεν εκλεισα αχ νυσταζω...ευτυχώς δεν έχω δουλειές και ούτε μαγείρεμα...

Να προσπαθήσεις να ξαπλώσεις έστω μια ωρίτσα το μεσημέρα αν είναι ο άντρας σου σπίτι να βοηθήσει με τα μεγάλα -ο Θεός να τα κάνει !-:cool:

ΛΕΜΟΝ ΠΑΗ??? τι ειπες τώρα!!! πωωωωωωωωω, με κατέστρεψες! θα ονειρεύομαι λεμον πάις τώρα.... μια συνταγή (εκτελεσμένη) και γρήγορα παρακαλώ!!!!

....

Δεν θυμάμαι το ύψος της όμως, τι μάνα είμαι εγώ? σαν όλες τις νορμάλ μανάδες !!! χο χο χο :cool::cool:

.... (ωστόσο λεμον παι ονειρεύομαι... κάτι έχω πάθει με τα λεμόνια τελευταία...)

Καλλιοπάκι μου,

Κάτι σε λέμον πά(ε)ι δεν μου βρίσκεται -θες και δοκιμασμένο !!!- κάτι σε λεμονόπιττα σοροπιαστή (δοκιμασμένη εννοείται) θες ??????????? Από αυτή έχω !

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω (ακάθεκτη) .

Για σήμερα ξεπαγώνω κιμά - για να "φτουρήσει" - θα τον πλάσω σε κεφτέδες (με παξιμάδια όμως μουλιασμένα) και θα τα ψήσω στον φούρνο με μια σαλτσούλα με μπόλικο κρεμμυδάκι, ντοματούλα φρέσκια, πιπεριές !

Εγώ θα φάω αυτό+σαλάτα, του Λοβ μπορεί αν με καλοπιάσει να του τηγανίσω και καμία πατάτα !!!!

Το απόγευμα περιμένω την κουμπάρα/αδερφο-φιλενάδα με την βαφτιστήρα !!! ούιιιι ! Χαμός θα γίνει πάλι !!!!

Δεν θυμάμαι τώρα αν ξεχνάω κάτι ... φιλάκια !

Link to comment
Share on other sites

2521938ka5fp7y362.png

καλημερα! λιγο ασχετο το halloween αλλα δεν πειραζει:tongue: μου αρεσε

και γενικα τρελενομαι για χαλλογουιν

κριμα που δεν εχουμε κι εδω...εντομεταξυ θελουμε με τον ντεξτερ να παρουμε μια κολοκυθα απο τον κηπο της μαμας μου να φτιαξουμε αυτες τις φατσες που φωτιζουν (χαζα παιδια ,χαρα γεματα) αλλα η μαμα μου δεν μας δινει:cry::cry: σιγα λεει μην χαραμισει τις κολοκυθες της για να παιξουμε:cry::cry::cry:

ακομη δεν διαβασα τα νεα σας

εγω σημερα μαγειρευω πρωτη φορα κατι που το βρηκα στο τσελεμεντε και ειπα να το δοκιμασω

μοσχαρι (νουα) με ζαμπον και τυρι

αυτη τη στιγμη βρισκεται στην κατσαρολα και σιγοβραζει με δαφνη δεντρολιβανο και λευκο κρασι μετα εχει κι αλλη διαδικασια

κρατας το ζουμι το οποιο το κανεις μετα σαλτσουλα και το μοσχαρι βαζεις μια μια φετουλα με ενδιαμεσα ζαμπον και τυρι στο φουρνο

για να δουμε τι θα βγει:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

παω να διαβασω τα νεα σας


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο didi&k viewpost.gif

....

ειναι οντως απαισια γλωσσα τα γερμανικα

εκανα 3 χρονια και τπυτ δεν εμαθα:rolleyes:

Ξέρεις τι μου τη σπάει απίστευτα; Ότι πρέπει να θυμάμαι χίλια πράγματα πριν ανοίξω το στόμα να σχηματίσω μία πρόταση. Τη θέση του ρήματος, να ταιριάξει η κλίση, ο αριθμός και το γένος του επιθέτου με το ουσιαστικό, όταν έχουμε το weil το ρήμα πάει στο τέλος, όταν ρωτάμε με το wo έχουμε δοτική, ενώ με το wohin έχουμε αιτιατική, το mit συντάσσεται με δοτική, ενώ το für με αιτιατική, κάποια από τα ρήματα με δοτική και τα υπόλοιπα όχι, όταν έχουμε κίνηση βάζουμε το sein, όταν έχουμε στάση βάζουμε haben, κι ένα σωρό άλλα, χώρια η ορθογραφία που είναι οπτική κι όχι με κανόνες. Πρέπει να θυμάμαι εγώ αν στη λέξη υπάρχει h που δεν προφέρεται, αν τα φωνήεντα είναι απλά ή είναι ουμλάουτ, άσε που δε μπορώ να συνηθίσω με τίποτα να γράφω τα ουσιαστικά με κεφαλαίο.....................βρε δε μας παρατάνε.

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο kalliopaki viewpost.gif

Eviri μάλιστα, έτσι εξηγείται... τότε μάλλον δεν χρειάζεται να τα μάθεις.

Ο λόγος που πρέπει να τα μάθω είναι κυρίως για να βοηθάω το παιδί στο σχολείο και λιγότερο για να μπορώ να συνεννοηθώ.

Αχ Εβιράκι ....

Καλώς ή κακώς η Γερμανική έχει απίστευτες ομοιότητες με την Αρχαία Ελληνική (γραμματικο-συντακτικά)... γι' αυτό είναι ομολογουμένως.... πολύ δύσκολη γλώσσα... έχει κι αυτή την προφορά λες και φτύνεις κατσαρίδες ένα πράγμα !!!!

Χαράς το κουράγιο σου που προσπαθείς ! Βέβαια, το κάνεις για το παιδί - είσω (ολό)σωστη ! Όλες την ίδια προσπάθεια θα καταβάλαμε πιστεύω αν ήταν η ανάγκη τέτοια ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...