the nr.1 fun place to be - for parents or wannabe parents !

Επιστροφή   ParentsCafe.gr > Για όλους τους τύπους καφέ! > Cafe ανά ηλικία παιδιού!

Notices

@@@@@@@ Νέo Advertorial @@@@@@@

Με την αγορά του καροτσιού Trip από την Collection 2014
παίρνετε δωρεάν την Ομπρέλα για το καρότσι

& με την αγορά του Καθίσματος Αυτοκινήτου Marco Polo
παίρνετε δωρεάν το κάλυμμα Summer Cover για το κάθισμα!

@@@@@@@@@@@@@

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-02-14, 19:02   #841
_Aristea

Το avatar του χρήστη _Aristea

Περιοχή: Athens
Προεπιλογή

smurfita οχι δε πηγαμε βολτα, μεχρι να ξυπνησει, να φαει πρωινο, να ντυθει να να να συννεφιασε..
Πηγαμε ομως μεχρι την πεθερα μου και φαγαμε το μεσημερι..κατι ειναι κ αυτο!

μαριακου τελεια τα νεα σου!!!!!
Θα εχετε και αλλες ευκαιριες για φωτογραφιες σε επομενους υπερηχους.
Οσο για το επιδομα δε ξερω να σου πω, κατι ακουσα και εγω αλλα πραγματικα ετσι οπως τα εχουν κανει τιποτα δεν ειναι σιγουρο.

Ο χρήστης _Aristea δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-14, 22:37   #842
anna84

Προεπιλογή

Mama an σε προλαβω για την καμπυλη,μπορεις να παρεις μαζι σου λιγο λεμονακι και να σταξεις μερικες σταγονες και φτιαχνει λιγο η γευση.δεν ειναι τιποτα σιγα,εδω τοσα φαρμακακια παιρνουμε με ασχημη γευση.
Ειδα και γω τους πρωταγωνιστες χθες στο ιντερνετ και πραγματικα ηταν πολυ ενδιαφερον,δεν ηξερα οτι αφηνει τοσα πολλα καταλοιπα σε μια γυναικα αν δεν γεννησει φυσιολογικα.
Κοριτσια σκεφτετε καμια για γεννα στο σπιτι?
Εμενα ευτυχως ο γιατρος μου ειναι του φυσιολογικου,και απο την αρχη μονο γι αυτο μου ειπε και ειμαι σιγουρη γιατι κ η φιλη μου που γεννησε σ΄αυτον φυσιολογικα εκανε,ασχετα που η γεννα της πηγε 15 ωρες
Ο χρήστης anna84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-14, 23:19   #843
sofia12

Προεπιλογή

Smurfita σε ευχαριστώ!!! Α, κ εγω φακες μαγειρεψα σημερα....
Παλιά 06-02-14, 23:37   #844
maraki 83

Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσακια.Διαβασα τα νεα σας και χαιρομαι που ειστε καλα.
Εγω περναω μια ιωση απο τα χριστουγεννα με λιγο καλυτερευση μεσα
ιανουαριου και τωρα ξανακυλλησα με μπουκωμα και εγω με αποτελεσμα
να παει 2 και μιση χτες να κοιμηθω,και στην δουλεια πηγα στις 11!!!
Επισης με ταλαιπωρει πολυ ο αλλεργικος μου βηχας με εντονους παροξυσμους
βηχα με αποτελεσμα να με πιασει το πλευρο μου και να ποναω πολυ. Anyway
οπως και να εχει θα κανω υπομονη να περασουν.Το βραδυ δυσκολευομαι απο
δυσφορια και δυσκολια στην αναπνοη να κοιμηθω.Ειναι και τα κιλα.....
Εγω εχω καμπυλη την δευτερα και γιατρο την τριτη.Καλη επιτυχια σε ολες σας ...

Το βιβλιο του παπαβεντση ειναι παρα πολυ καλο καταλαβα τα λαθη που
εκανα την πρωτη φορα.Θα παρω και της Πατσουρου.Επισης για τις πρωταρες
που θελουν να θηλασουν αυτο που καταλαβα ειναι οτι οσο ενημερωμενες για
τον θηλασμο ειναι τοσο πιο μεγαλη πιθανοτητα εχουν να θηλασουν αποκλειστικα
και να μην επηρεαζονται απο λαθος γνωμες των αλλων.Επειδη και εγω πιστευα οτι ο θηλασμος ειναι κατι φυσικο και απλο που ερχεται και επιτυγχανεται με το ενστικτο και δεν χρειαζεται διαβασμα.
Δεν ειναι ομως ετσι ,πρεπει να ειμαστε και διαβασμενες. Γι αυτο κοριτσια βουρ στο
διαβασμα.
Παλιά 07-02-14, 00:47   #845
_Aristea

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maraki 83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης για τις πρωταρες
που θελουν να θηλασουν αυτο που καταλαβα ειναι οτι οσο ενημερωμενες για
τον θηλασμο ειναι τοσο πιο μεγαλη πιθανοτητα εχουν να θηλασουν αποκλειστικα
και να μην επηρεαζονται απο λαθος γνωμες των αλλων.Επειδη και εγω πιστευα οτι ο θηλασμος ειναι κατι φυσικο και απλο που ερχεται και επιτυγχανεται με το ενστικτο και δεν χρειαζεται διαβασμα.
Δεν ειναι ομως ετσι ,πρεπει να ειμαστε και διαβασμενες. Γι αυτο κοριτσια βουρ στο
διαβασμα.
Συμφωνω και επαυξανω....
Εχεις απολυτο δικιο, στο θηλασμο δεν αρκει μονο το ενστικτο μας.
Περαστικα κοριτσι μου.

Εγω σημερα ημουν αρκετα καλυτερα απο την καταρροη..ελπιζω αυριο μεθαυριο να ξεμπερδεψουμε!!

Το γυμναστηριο asana εχει γυμναστικη για εγκυους, ξεκινανε απο 17/2 και λεω να παω..ειναι οικονομικα και ειναι και κοντα μου!
Επισης μιλησα με τη μαια μου και σε μια εβδομαδα ξεκιναμε τα μαθηματα μας!!!!
Ποσο θελω να ασχοληθω με το σωμα μου αυτη τη φορα δε λεγεται....

Αννα θα ηθελα να γεννησω σπιτι αλλα δεν αισθανομαι και τοσο ασφαλης.
Οποτε διαλεξα το Λητω και την αιθουσα τοκετος σαν το σπιτι για να μπορεσω να εχω ενα φυσικο τοκετο σε ενα φιλικο περιβαλλον!!!

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει το ParentsCafe.gr
Παλιά 07-02-14, 14:17   #846
Smurfita

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια!!!
θέλει προσοχή αυτός ο καιρός.Είναι ότι πρέπει για κρυώματα! Με τριγυρίζει κι εμένα ένα μπουκωματάκι, αλλά ακόμη το παλεύω με πορτοκαλάδες και τσαγάκια!
Οι φακές χθες ήταν μούρλια, αλλά εμένα δεν μου βγήκαν σε καλό..., χάρηκε όμως ο καλός μου γιατί έμεινε περισσότερο φαγάκι για τον ίδιο.
Από χθες έχουμε κάτι νεύρα με τον ένοικο του επάνω διαμερίσματος, ο οποίος δεν σέβεται ούτε τις ώρες κοινής ησυχίας ούτε τίποτα. Χθες ο άντρας μου δυσανασχέτησε (κανονικά είναι τέρας υπομονής!) και πήγε να του κάνει παρατήρηση, αυτός σταμάτησε λίγο και μετά φτου ξανά απ'την αρχή. Του'χουν κάνει παρατήρηση και οι υπόλοιποι της πολυκατοικίας, αλλά αυτός τίποτα. Αφήστε που βάφει πάλι το διαμέρισμά του και αφήνει ανοιχτή την πόρτα και τα χρώματα που έχει πάρει μυρίζουν πάααααρα πολύ έντονα. Anyway θα το ξεπεράσουμε κι αυτό. Απλά αλοίμονό του αν έρθει να μου κάνει παρατήρηση αργότερα που θα έχουμε το μωρό ότι τον ενοχλεί!
Ελπίζω να έχουμε καλό υπόλοιπο Παρασκευής και να περάσουμε ένα όμορφο και ηλιόλουστο Σαββατοκύριακο!!!

Ο χρήστης Smurfita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 07-02-14, 22:03   #847
maraki 83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο _Aristea Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω και επαυξανω....
Περαστικα κοριτσι μου.

Εγω σημερα ημουν αρκετα καλυτερα απο την καταρροη..ελπιζω αυριο μεθαυριο να ξεμπερδεψουμε!!

Το γυμναστηριο asana εχει γυμναστικη για εγκυους, ξεκινανε απο 17/2 και λεω να παω..ειναι οικονομικα και ειναι και κοντα μου!

Οποτε διαλεξα το Λητω και την αιθουσα τοκετος σαν το σπιτι για να μπορεσω να εχω ενα φυσικο τοκετο σε ενα φιλικο περιβαλλον!!!
Περαστικα και σε σενα κοριτσακι μου. Εγω εχω μπουκωμα και χρησιμοποιω ronal γιατι με το physiomer δεν ξεβουλωνει.Ελπιζω να επιτρεπεται....

Πολυ ωραιο το δωματιο τοκετος σαν στο σπιτι του Λητώ αλλα νομιζω οτι εκει δεν χρησιμοποιουν επισκληριδιο και φαρμακα ,ετσι δεν ειναι?? Για να εχεις έναν τοκετό οσον το δυνατον πιο φυσικο..Ο γιατρός δεν εχει προβλημα φανταζομαι ε?
Μπράβο για την γυμναστική εαν έχετε χρόνο καλό θα κάνει...εγω δεν την έχω δυστυχώς τροπο ζωής.
Παλιά 07-02-14, 22:21   #848
maraki 83

Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια!!!!!

Είστε ενήμερες για αυτό που πάνε να κάνουνε στα μωράκια μας
μα την γέννηση τους? θέλουν να βάλουν μικροτσιπ στο χεράκι τους
και με σύστημα GPS θα μπορούν να ξέρουν ανα πάσα στιγμή που βρίσκονται.
Το μαιευτήριο Μητέρα και το Λητώ (του ομίλου Υγεία ) βάζει λέει ένα
βραχιολάκι σιλικόνης στο πόδι και το βγάζουν μόλις βγείτε απο το μαιευτήριο.Πρώτη φορά τα ακούω αυτά.Δεν ξέρω αν ισχύουν.

Πάντως διάβασα ότι είναι υποχρεωτικό απο τον Μαιο του 2014 σε όλη την Εύρωπη να μπαίνει το μικροτσιπ στον αγκώνα.Για να ρωτήσουμε και τους
γιατρούς οταν πάμε, εμείς έχουμε ραντεβού την τρίτη.
Παλιά 07-02-14, 22:28   #849
maraki 83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Smurfita Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κορίτσια!!!
θέλει προσοχή αυτός ο καιρός.Είναι ότι πρέπει για κρυώματα! Με τριγυρίζει κι εμένα ένα μπουκωματάκι, αλλά ακόμη το παλεύω με πορτοκαλάδες και τσαγάκια!
Οι φακές χθες ήταν μούρλια, αλλά εμένα δεν μου βγήκαν σε καλό..., χάρηκε όμως ο καλός μου γιατί έμεινε περισσότερο φαγάκι για τον ίδιο.
Από χθες έχουμε κάτι νεύρα με τον ένοικο του επάνω διαμερίσματος, ο οποίος δεν σέβεται ούτε τις ώρες κοινής ησυχίας ούτε τίποτα. Χθες ο άντρας μου δυσανασχέτησε (κανονικά είναι τέρας υπομονής!) και πήγε να του κάνει παρατήρηση, αυτός σταμάτησε λίγο και μετά φτου ξανά απ'την αρχή. Του'χουν κάνει παρατήρηση και οι υπόλοιποι της πολυκατοικίας, αλλά αυτός τίποτα. Αφήστε που βάφει πάλι το διαμέρισμά του και αφήνει ανοιχτή την πόρτα και τα χρώματα που έχει πάρει μυρίζουν πάααααρα πολύ έντονα. Anyway θα το ξεπεράσουμε κι αυτό. Απλά αλοίμονό του αν έρθει να μου κάνει παρατήρηση αργότερα που θα έχουμε το μωρό ότι τον ενοχλεί!
Ελπίζω να έχουμε καλό υπόλοιπο Παρασκευής και να περάσουμε ένα όμορφο και ηλιόλουστο Σαββατοκύριακο!!!
Ωχ υπομονή ,όση έμεινε βέβαια.Αυτά είναι τα προβλήματα στις πολυκατοικίες...
Εσυ να προσπαθείς να μην το εισπνέεις και σε πιασει κανένας βήχας ,εγω είμαι ευαίσθητη σε αυτά.
Μακάρι να έχουμε καλό ΣΚ ηλιόλουστο ,όπως λένε
Έμενα έρχεται και η πεθερούλα μου με την θεία του άντρα την Κυριακή...
απο το χωριό.
Παλιά 08-02-14, 11:42   #850
Smurfita

Προεπιλογή

Πολλές και γλυκιές καλημέρες!!!!
Αυτό με το μικροτσίπ το έχω ακούσει-διαβάσει κι εγώ, αλλά απ'όσο ξέρω δεν είναι ακόμη σίγουρο για την εφαρμογή του. Την Τετάρτη που θα πάω στον γιατρό θα τον ρωτήσω κι εγώ παρ'όλα αυτά. Το βραχιολάκι το βάζουν σε όλα τα μαιευτήρια και νομίζω το ένα στο δίνουν μαζί με το εξιτήριο. Περισσότερες λεπτομέρειες ας μας δώσουν οι ήδη μανούλες!
maraki κι εγώ είμαι ευαίσθητη κι έχω αλλεργία και γι'αυτό όταν βάφαμε το σπίτι είχαμε πάρει οικολογικές βαφές εντελώς άοσμες. Και πάλι όμως όταν π.χ. βάφαμε το υπνοδωμάτιο δεν κοιμήθηκα μέσα παρά μόνο όταν πέρασαν 3-4 μέρες. Όταν βγαίνω έξω απ'το διαμέρισμα και μέχρι να βγω απ'την πολυκατοικία έχω ένα μαντήλι στο πρόσωπο και κάπως σώζεται η κατάσταση!

Καλό Σάββατο και καλά να περάσουμε όλες!!!!

Παλιά 08-02-14, 15:15   #851
maraki 83

Προεπιλογή

Καλημέραααα!!!!!! Τι κάνετε? Εγω πήγα για ψώνια το πρωι μετά γύρισα
και πήγα την μικρή στις κούνιες και ξεθεώθηκα,ευτυχώς φαγητό είχα απο εχτές. Μπιφτεκάκια με πατάτες και κυνηγάω την Ειρήνη για να φάει,
πολύ δύσκολο παιδί στο φαγητό.
Παλιά 08-02-14, 16:46   #852
_Aristea

Προεπιλογή

Παράθεση:
Περαστικα και σε σενα κοριτσακι μου. Εγω εχω μπουκωμα και χρησιμοποιω ronal γιατι με το physiomer δεν ξεβουλωνει.Ελπιζω να επιτρεπεται....

Πολυ ωραιο το δωματιο τοκετος σαν στο σπιτι του Λητώ αλλα νομιζω οτι εκει δεν χρησιμοποιουν επισκληριδιο και φαρμακα ,ετσι δεν ειναι?? Για να εχεις έναν τοκετό οσον το δυνατον πιο φυσικο..Ο γιατρός δεν εχει προβλημα φανταζομαι ε?
Μπράβο για την γυμναστική εαν έχετε χρόνο καλό θα κάνει...εγω δεν την έχω δυστυχώς τροπο ζωής.
Εγω εβαλα φυσιομερ κ γενικα το μπουκωμα μου κρατησε 4 μερες..τωρα ειμαι καλα!!
ο γιατρος μου αλλο που δε θελει...ειναι υπερ του φυσικου τοκετου με οσο το δυνατον λιγοτερες παρεμβασεις.
Επειδη δεν ηθελα να εχω αυτη τη φορα, ουτε ορο ουτε επισκληριδιο ουτε να ειμαι καθηλωμενη στο κρεβατι με τον καρδιοτοκογραφο συνεχεια γι αυτο διαλεξα αυτο το δωματιο!
Παράθεση:
και πήγα την μικρή στις κούνιες και ξεθεώθηκα,ευτυχώς φαγητό είχα απο εχτές. Μπιφτεκάκια με πατάτες και κυνηγάω την Ειρήνη για να φάει,
πολύ δύσκολο παιδί στο φαγητό.
Αχ και μενα ρε Μαρακι, πολυ δυσκολη βρε παιδι μου...
Ειναι μερες που τρωει καλα και αλλες που την κυνηγαμε ολοι για να τελειωσει το φαγητο της..Τωρα εδω και λιγο καιρο δε θελει τα φρουτα, ενω της αρεσαν πολυ....

Για το τσιπακι δε ξερω τι ισχυει.
Και εγω στο ραντεβου που πηγα ξεχασα να τον ρωτησω.
Μα υπαρχει εγκυρη πηγη για ολα αυτα που ακουγονται;

Παλιά 08-02-14, 16:52   #853
i want to be mama

Το avatar του χρήστη i want to be mama

Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια!
Εκανα κι εγω εχθες την καμπυλη...
Ενταξει δεν ηταν και τοσο τραγικα τα πραγματα τελικα!

Πηρα το απογευμα τηλ να ρωτησω αν εχουν βγει τα αποτελεσματα αλλα δεν ειχαν βγει ολα..Οποτε ρωτησα αν βγηκε η καμπυλη καλη και αν τα αντισωματα στο τοξοπλασμα ειναι αρνητικα...

Ευτυχως μου ειπε οτι η καμπυλη ειναι καλη και εξακολουθω να ειμαι αρνητικη στο τοξοπλασμα!

Κατα τα αλλα η μικρη μου κανει κωλοτουμπες και παει περα δωθε η κοιλια μου!!!!

Ο χρήστης i want to be mama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-14, 17:04   #854
sofia12

Προεπιλογή

Καλησπέρα κορίτσια!!! Μπραβο mama για τα καλά νεα!!! Εγω αυριο θα κανω την καμπυλη κ αντε να δω τι θα δειξει επειδη τρωω γλυκακια...
Παλιά 08-02-14, 17:10   #855
_Aristea

Προεπιλογή

mama μπραβο, οποτε μενει μονο να μαθεις τα νουμερα!!!
Γενικα τρως γλυκα;

Και εγω πρεπει να κανω την εξεταση που μου εγραψε ο γιατρος για το τοξοπλασμα, αλλα επειδη ημουν μπουκωμενη το καθυστερησα λιγακι!
Οποτε απο εβδομαδα

Παλιά 08-02-14, 17:28   #856
i want to be mama

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κορίτσια!!! Μπραβο mama για τα καλά νεα!!! Εγω αυριο θα κανω την καμπυλη κ αντε να δω τι θα δειξει επειδη τρωω γλυκακια...
Παράθεση:
mama μπραβο, οποτε μενει μονο να μαθεις τα νουμερα!!!
Γενικα τρως γλυκα;

Και εγω πρεπει να κανω την εξεταση που μου εγραψε ο γιατρος για το τοξοπλασμα, αλλα επειδη ημουν μπουκωμενη το καθυστερησα λιγακι!
Οποτε απο εβδομαδα
Ναι κοριτσια τρωω!
Βασικα τα τσακιζω...
Πριν λιγο εφαγα ενα κοματι τουρτα!

Αλλα πρεπει σιγα σιγα να τα κοψω γιατι προσθετουν τα ατιμα κιλα...
Ειμαι πλεον στα +5/6 περιπου....

Παλιά 09-02-14, 00:39   #857
maraki 83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγω εβαλα φυσιομερ κ γενικα το μπουκωμα μου κρατησε 4 μερες..τωρα ειμαι καλα!!
ο γιατρος μου αλλο που δε θελει...ειναι υπερ του φυσικου τοκετου με οσο το δυνατον λιγοτερες παρεμβασεις.
Επειδη δεν ηθελα να εχω αυτη τη φορα, ουτε ορο ουτε επισκληριδιο ουτε να ειμαι καθηλωμενη στο κρεβατι με τον καρδιοτοκογραφο συνεχεια γι αυτο διαλεξα αυτο το δωματιο!

Αχ και μενα ρε Μαρακι, πολυ δυσκολη βρε παιδι μου...
Ειναι μερες που τρωει καλα και αλλες που την κυνηγαμε ολοι για να τελειωσει το φαγητο της..Τωρα εδω και λιγο καιρο δε θελει τα φρουτα, ενω της αρεσαν πολυ....

Για το τσιπακι δε ξερω τι ισχυει.
Και εγω στο ραντεβου που πηγα ξεχασα να τον ρωτησω.
Μα υπαρχει εγκυρη πηγη για ολα αυτα που ακουγονται;
Μπράβο στον γιατρό σου.Πως τον λένε και που έχει ιατρείο?
Δυστυχώς δεν είναι όλοι έτσι.Χαράς το κουράγιο σου.Εγώ νομίζω οτι θα φοβάμαι χωρίς επισκληρίδιο αν θα αντέξω.Το πρώτο σου πως το γέννησες
με ορούς και επισκλήρίδιο και μετά άλλαξες γιατρό?

Εμένα η μικρή από τότε που κόψαμε το αλεσμένο δεν έφαγε ποτέ ξανα φρούτα , ποτέ λαχανικά και ποτέ λαδερά.Τα μόνα που τρώει είναι αυγό ομελέτα, λιγο ψάρι ,πατάτες τηγανιτές κανα μπιφτέκι που και που και κανα
μοσχάρι και ψωμί.Τώρα σε συνενόηση με την παιδίατρο της δίνω
συμπλήρωμα διατροφής.Γενικότερα στεναχωριεμαι γιατι περνάνε πολλές μέρες
μόνο με γάλααααααααα!!!!!!!!!! Πολύ γάλα όμως.
Εσένα πιστεύω οτι περνάει μια φάση και κάποια στιγμή θα ξαναγυρίσει στα φρούτα,αφού της αρέσουν.Έτσι και με τα ανήψια μου περνάνε τις φάσεις
τους στο φαγητό μία τρώνε μία δεν τρώνε.Τ'ωρα φαντάσου οτι τους φαίνεται μαλακή η μπριζόλα φούρνου και την θέλουν ξεροψημένη,ενώ παλιοτερα οτι ήταν σκληρό δεν το τρώγανε.

Οσο για το τσιπάκι ο άντρας μου κάπου στο ίντερνετ διάβασε οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο ακόμα τουλάχιστον ,ράδιο αρβύλα αλλα μέχρι να καταλάβεις οτι είναι θεωρίες συνομωσίας λες τι γίνεται τώρα?
Παλιά 09-02-14, 00:43   #858
maraki 83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο i want to be mama Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κοριτσια!
Εκανα κι εγω εχθες την καμπυλη...
Ενταξει δεν ηταν και τοσο τραγικα τα πραγματα τελικα!

Πηρα το απογευμα τηλ να ρωτησω αν εχουν βγει τα αποτελεσματα αλλα δεν ειχαν βγει ολα..Οποτε ρωτησα αν βγηκε η καμπυλη καλη και αν τα αντισωματα στο τοξοπλασμα ειναι αρνητικα...

Ευτυχως μου ειπε οτι η καμπυλη ειναι καλη και εξακολουθω να ειμαι αρνητικη στο τοξοπλασμα!

Κατα τα αλλα η μικρη μου κανει κωλοτουμπες και παει περα δωθε η κοιλια μου!!!!
Mπράβο κοριτσάκι μου για τις εξετάσεις.Και εγώ την δευτέρα θα πάω για καμπύλη ,για να δούμε φοβάμαι μην μου κόψουν τα γλυκά.Δεν ζω χωρίς γλυκό.
Παλιά 09-02-14, 00:49   #859
maraki 83

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλή επιτυχία και γω δευτέρα θα την κάνω.Τα τρώω τα γλυκάκια τα άτιμα.Ζω με αυτά.Μπορεί να μην φάω φαγητό για να φαώ γλυκό.
Παλιά 09-02-14, 00:56   #860
i want to be mama

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλή επιτυχία και γω δευτέρα θα την κάνω.Τα τρώω τα γλυκάκια τα άτιμα.Ζω με αυτά.Μπορεί να μην φάω φαγητό για να φαώ γλυκό.
Ετσι ειμαι κι εγω...Δωσε μου γλυκο και σου κανω κολοτουμπες!Καλη επιτυχια να εχετε οσες κανετε καμπυλη την εβδομαδα που μας ερχεται....

Παλιά 09-02-14, 17:22   #861
sofia12

Προεπιλογή

Κοριτσια τι κάνετε;; πηγα σήμερα το πρωι για την καμπύλη κ πριν λιγο πηρα τα αποτελέσματα.. πριν τη ληψη της γλυκοζης ειχα 95..μετα απο μια ωρα 206 κ στη δεύτερη ωρα 165. Οι φυσιολογικες τιμες γράφει οτι ειναι 75-106 οποτε εγω δεν εχω καλα αποτελεσματα...περιμένω να μιλησω με την γιατρο να δω τι θα μου πει...
Παλιά 09-02-14, 17:47   #862
i want to be mama

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσια τι κάνετε;; πηγα σήμερα το πρωι για την καμπύλη κ πριν λιγο πηρα τα αποτελέσματα.. πριν τη ληψη της γλυκοζης ειχα 95..μετα απο μια ωρα 206 κ στη δεύτερη ωρα 165. Οι φυσιολογικες τιμες γράφει οτι ειναι 75-106 οποτε εγω δεν εχω καλα αποτελεσματα...περιμένω να μιλησω με την γιατρο να δω τι θα μου πει...
Λογικα θα σου πει να κανεις μετρησεις και διατροφη.Δεν ειναι τιποτα λιγη υπομονη θα κανεις...

Παλιά 09-02-14, 18:17   #863
sofia12

Προεπιλογή

Μόλις μιλήσω μαζι της θα σου πω mama...γλυκο δεν θα ξαναφαω ε;;;
Παλιά 09-02-14, 20:00   #864
olive

Προεπιλογή

Παράθεση:
Συμφωνω και επαυξανω....
Περαστικα κοριτσι μου.

Μπορείς να μου πεις για το γυμναστηριο, τιμες, ωρες και που είναι;
Και πμ, δεν εχω πρόβλημα!
Είσαι τυχερή και πολύ γενναία που επιλέγεις τον τρόπο που θα γεννήσεις!
Εγώ δεν το έχω ακόμη αυτό το θάρρος ...στο τρίτο ίσως!!!!

Παράθεση:
Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσάκια!!!!!

Είστε ενήμερες για αυτό που πάνε να κάνουνε στα μωράκια μας
μα την γέννηση τους? θέλουν να βάλουν μικροτσιπ στο χεράκι τους
και με σύστημα GPS θα μπορούν να ξέρουν ανα πάσα στιγμή που βρίσκονται.
Το μαιευτήριο Μητέρα και το Λητώ (του ομίλου Υγεία ) βάζει λέει ένα
βραχιολάκι σιλικόνης στο πόδι και το βγάζουν μόλις βγείτε απο το μαιευτήριο.Πρώτη φορά τα ακούω αυτά.Δεν ξέρω αν ισχύουν.

Πάντως διάβασα ότι είναι υποχρεωτικό απο τον Μαιο του 2014 σε όλη την Εύρωπη να μπαίνει το μικροτσιπ στον αγκώνα.Για να ρωτήσουμε και τους
γιατρούς οταν πάμε, εμείς έχουμε ραντεβού την τρίτη.
Δεν το έχω ακούσει αυτό καθόλου, πρώτη φορά από έσένα, μπορείς να βάλεις κανένα λινκ να το διαβάσω να ενημερωθώ λιγάκι;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Smurfita Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλές και γλυκιές καλημέρες!!!!
Αυτό με το μικροτσίπ το έχω ακούσει-διαβάσει κι εγώ, αλλά απ'όσο ξέρω δεν είναι ακόμη σίγουρο για την εφαρμογή του. Την Τετάρτη που θα πάω στον γιατρό θα τον ρωτήσω κι εγώ παρ'όλα αυτά. Το βραχιολάκι το βάζουν σε όλα τα μαιευτήρια και νομίζω το ένα στο δίνουν μαζί με το εξιτήριο. Περισσότερες λεπτομέρειες ας μας δώσουν οι ήδη μανούλες!
maraki κι εγώ είμαι ευαίσθητη κι έχω αλλεργία και γι'αυτό όταν βάφαμε το σπίτι είχαμε πάρει οικολογικές βαφές εντελώς άοσμες. Και πάλι όμως όταν π.χ. βάφαμε το υπνοδωμάτιο δεν κοιμήθηκα μέσα παρά μόνο όταν πέρασαν 3-4 μέρες. Όταν βγαίνω έξω απ'το διαμέρισμα και μέχρι να βγω απ'την πολυκατοικία έχω ένα μαντήλι στο πρόσωπο και κάπως σώζεται η κατάσταση!

Καλό Σάββατο και καλά να περάσουμε όλες!!!!
Πολύ μεγάλη προσοχή με τις μπογιές, καλά κάνεις και βάζεις το μαντήλι.
Δύσκολη η συγκατοίκηση με περίεργους γείτονες......

Παράθεση:
πολύ δύσκολο παιδί στο φαγητό
.
Συμβουλή μαμάς ενός πρώην κακόφαγου παιδιού: ποτέ δεν τρέχουμε πίσω από το παιδί να το ταίσουμε, το αφήνουμε μέχρι να πεινάσει και να ζητήσει μόνο του να φάει, ενδιάμεσα φυσικά δεν δίνουμε τίποτα απολύτως σαν σνακ ούτε φρούτο.
Το αμέσως επόμενο βήμα είναι να την αφήσεις να τρώει μόνη της...όσο θέλει, δύσκολο αλλά μόνο έτσι θα μάθει να τρώει (έστω και λίγο!)

Ο χρήστης olive δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζουμε
Παλιά 09-02-14, 20:09   #865
olive

Προεπιλογή

Παράθεση:
εγώ από τιμές 75 και μετά από 2 ώρες 85 (ενδιάμεσα δεν μου ζήτησε να κάνω μέτρηση)
δεν έχω προσωπική εμπειρία για να σου πω από γνωστές μου ξέρω ότι έκαναν κάποια διατροφή αλλά δεν γνωρίζω με τι τιμές..

Παλιά 09-02-14, 20:18   #866
_Aristea

Προεπιλογή

Kαλησπερα σας!!

Σημερα ειχαμε καλη μερα και αφου ο αντρας μου δε δουλευε πηγαμε βολτα ολοι μαζι!!!
Μετα φαγητο και υπνο ενα 2ωρακι!!

Παράθεση:
Μπράβο στον γιατρό σου.Πως τον λένε και που έχει ιατρείο?
Δυστυχώς δεν είναι όλοι έτσι.Χαράς το κουράγιο σου.Εγώ νομίζω οτι θα φοβάμαι χωρίς επισκληρίδιο αν θα αντέξω.Το πρώτο σου πως το γέννησες
με ορούς και επισκλήρίδιο και μετά άλλαξες γιατρό?
Ο γιατρος μου ειναι ο Γιωργος Μιχαλοπουλος, το ιατρειο του ειναι στα Βριλησσια, ειναι καπως μακρυα μας αλλα απο την Αττικη οδο φτανουμε σε 20 λεπτα!
Τη κορη μου τη γεννησα με ολα τα κομφορ
Ξαπλωμενη ολη την ωρα, με ορο υποθετα επισκληριδιο τεχνητους πονους, σε καθολου φιλικο περιβαλλον, δε μπορουσα να εχω αποψη για τιποτα, μολις γεννηθηκε μου τη πηραν αμεσως σα να ειναι αρρωστη
Μετα απο πολυ καιρο καταλαβα πως αυτο δεν ηταν οτι ηθελα και πριν ακομη μεινω εγκυος ειχα βρει αλλο γιατρο και τη μαια φυσικα!

Olive το γυμναστηριο ειναι αυτο https://www.facebook.com/gymtonicasana εχει 10€ το μαθημα αλλα δε ρωτησα αν ζητανε καποια εγγραφη.
Εχει μαθηματα καθε Τεταρτη 5.30-6.30 και Παρασκευη 11.30-12.30 κανουν ασκησεις Yoga κυριως.
Θα παω καποια στιγμη απο αυριο να ρωτησω λεπτομερειες!!
Τα μαθηματα ξεκινανε απο 17/2!
Εσυ μενεις κοντα;

Παλιά 09-02-14, 20:20   #867
_Aristea

Προεπιλογή

Σοφια δε βγηκε καλη η καμπυλη δλδ;
Μιλησες με τη γιατρο σου;

Παλιά 09-02-14, 21:47   #868
olive

Προεπιλογή

Παράθεση:
Kαλησπερα σας!!

Σημερα ειχαμε καλη μερα και αφου ο αντρας μου δε δουλευε πηγαμε βολτα ολοι μαζι!!!
Μετα φαγητο και υπνο ενα 2ωρακι!!

Ο γιατρος μου ειναι ο Γιωργος Μιχαλοπουλος, το ιατρειο του ειναι στα Βριλησσια, ειναι καπως μακρυα μας αλλα απο την Αττικη οδο φτανουμε σε 20 λεπτα!
Τη κορη μου τη γεννησα με ολα τα κομφορ
Ξαπλωμενη ολη την ωρα, με ορο υποθετα επισκληριδιο τεχνητους πονους, σε καθολου φιλικο περιβαλλον, δε μπορουσα να εχω αποψη για τιποτα, μολις γεννηθηκε μου τη πηραν αμεσως σα να ειναι αρρωστη
Μετα απο πολυ καιρο καταλαβα πως αυτο δεν ηταν οτι ηθελα και πριν ακομη μεινω εγκυος ειχα βρει αλλο γιατρο και τη μαια φυσικα!

Olive το γυμναστηριο ειναι αυτο https://www.facebook.com/gymtonicasana εχει 10€ το μαθημα αλλα δε ρωτησα αν ζητανε καποια εγγραφη.
Εχει μαθηματα καθε Τεταρτη 5.30-6.30 και Παρασκευη 11.30-12.30 κανουν ασκησεις Yoga κυριως.
Θα παω καποια στιγμη απο αυριο να ρωτησω λεπτομερειες!!
Τα μαθηματα ξεκινανε απο 17/2!
Εσυ μενεις κοντα;
Μπράβο σου στο ξαναλέω για την γέννα που θα κανεις κι εγω στην πρώτη οπως τα περιγραφεις. Απλα στη δεύτερη τωρα προσπαθώ να ερθουν πιο φυσιολογικά τα πραγματα, τουλάχιστον να με πιάσουν οι πόνοι!!
Εχω να ρίξω τρελό περπάτημα τον τελευταίο μήνα!!!!

Κοντα δεν θα το ελεγα οτι μένω, παραλιακά ναι αλλα πιο κοντα στον Πειραιά.
Ωστόσο οι ωρες με βολεύουν, στο απογευματινό υπάρχει χώρος άραγε για να απασχολούνται τα παιδάκια;

Παλιά 09-02-14, 22:08   #869
sofia12

Προεπιλογή

Κορίτσια μιλησα με τη γιατρο μου κ μου ειπε οτι δεν ειναι πολυ καλη η καμπύλη..πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να μου γραψει συγκεκριμενη διατροφή κ να αγορασω ενα μηχανακι με το οποιο θα τσιμπαω το δακτυλο μου κάθε μέρα για να μετραω το ζαχαρο.. στεναχωρεθηκα λιγο..
Παλιά 09-02-14, 22:21   #870
_Aristea

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κορίτσια μιλησα με τη γιατρο μου κ μου ειπε οτι δεν ειναι πολυ καλη η καμπύλη..πρεπει να παω σε ενδοκρινολογο να μου γραψει συγκεκριμενη διατροφή κ να αγορασω ενα μηχανακι με το οποιο θα τσιμπαω το δακτυλο μου κάθε μέρα για να μετραω το ζαχαρο.. στεναχωρεθηκα λιγο..
Σοφια το θεμα ειναι οτι θα πρεπει απο εδω και περα να προσεχεις τι τρως και να αποφευγεις τα γλυκα.. Σκεψου ρε παιδι μου οτι απλα κανεις μια διατροφη, για τους επομενους 3 μηνες..δε θα εισαι για παντα ετσι..
Ομως εχει και τα καλα του γιατι δε θα παρεις πολλα κιλα!!!!
Σου συστησε καποιο ενδοκρινολογο;

Olive δε νομιζω να υπαρχει απασχοληση για παιδια στο γυμναστηριο..
Εγω παντως το εχω παρει αποφαση να παω, θελω να κανω κατι για μενα, να φευγω λιγο απο το σπιτι μονη μου γιατι σε λιγο καιρο που θα ερθει το μωρο δε θα μπορω να ξεμυτισω μονη μου

Παλιά 09-02-14, 23:05   #871
sofia12

Προεπιλογή

Δεν με πειραζει για τη διατροφή Αριστεα..απλα μου ηρθε καπως..ναι μου συστησε μια που λεγεται Κουτσουμπα..Αυριο θα την παρω να κλεισω ραντεβου..
Παλιά 09-02-14, 23:19   #872
olive

Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Δεν με πειραζει για τη διατροφή Αριστεα..απλα μου ηρθε καπως..ναι μου συστησε μια που λεγεται Κουτσουμπα..Αυριο θα την παρω να κλεισω ραντεβου..
Μη στεναχωριέσαι με την ειδική διατροφή διορθώνεται η κατάσταση και αυτό έχει σημασία.
Θα είσαι πιο υγιής εσύ και το μικρό σου δεν θα διατρέχει κανένα κίνδυνο!
Διατροφή (όχι για διαβήτη) κάνω κι εγώ από το Νοέμβρη...την πρώτη εβδομάδα ήταν λίγο δύσκολα αλλά τώρα αισθάνομαι πολύ καλά γιατί ξέρω ότι αυτά που τρώω έχουν μόνο θρεπτικά συστατικά για μένα και το παιδί μου.

Μη φοβάσαι τίποτα όλα καλά θα πάνε!!!!

Παλιά 09-02-14, 23:28   #873
sofia12

Προεπιλογή

Εσενα Olive ο ενδοκρινολογος σου εδωσε διατροφή;; ειναι αυστηρη;;
Παλιά 10-02-14, 10:51   #874
Smurfita

Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια!!!
Καλή εβδομάδα να έχουμε, καλή επιτυχία σε όσες έχουν να κάνουν εξετάσεις και καλά νέα σε όσες έχουμε ραντεβού με τους γιατρούς μας αυτή την εβδομάδα!!!
sofia μην στενοχωριέσαι καλή μου για την καμπύλη. Θα πας σε ενδοκρινολόγο και θα σου δώσει διατροφή για ένα διάστημα ώστε να διορθωθούν οι τιμές και να είναι το μωρό γερό, δυνατό και υγιές. Οι μετρησούλες που θα κάνεις δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Ο δικός μου ενδοκρινολόγος μου είχε δώσει διατροφή από την αρχή της εγκυμοσύνης και σχετιζόταν με τη συχνότητα των τροφών μέσα στην εβδομάδα, λίγα γλυκά και σταθερό ωράριο λήψης των τροφών. Όταν έκανα την καμπύλη 2 εβδομάδες πριν ήταν πολύ καλύτερη από αυτή προ της εγκυμοσύνης. Παρ'όλα αυτά ο ενδοκρινολόγος μου έδωσε τώρα το μηχάνημα μέτρησης σακχάρου ώστε να το παρακολουθήσουμε προληπτικά για μια εβδομάδα.
Επίσης θα σου κάνει καλό να περπατάς τουλάχιστον μισή ωρίτσα καθημερινά. Βοηθά στη διατήρηση χαμηλών τιμών σακχάρου.
Ελπίζω κοπέλα μου να πάνε όλα καλά και κυρίως μην στενοχωριέσαι!
Aristea καλή αρχή στο γυμναστήριο! Θα σου κάνει καλό να βγαίνεις απ'το σπίτι τώρα που μπορείς και να απασχολείσαι με κάτι για τον εαυτό σου!

Το Σαββατοκύριακο πέρασε ήσυχα για εμάς. Πήγαμε μια βόλτα μέχρι τον κουμπάρο μας, τελειώσαμε ένα παζλ που είχε ήδη ξεκινήσει και δυσκολευόταν κι εχθές βγήκαμε για ένα καφεδάκι εδώ κοντά ίσα-ίσα για να κάνω και το καθημερινό περπάτημα. Τώρα περιμένουμε με αγωνία την Τετάρτη για να πάμε στον γιατρό...

Παλιά 10-02-14, 11:47   #875
_Aristea

Προεπιλογή

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε

Εχω να κανω την εξεταση για το τοξοπλασμα, φανταζομαι δεν ειναι απο τις εξετασεις που πρεπει να ειμαι νυστικη ή να παω νωρις ε;;;

smurfita δυο μερουλες εμειναν για να δειτε το μπεμπακι σας!!!!

Παλιά 10-02-14, 11:56   #876
i want to be mama

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε

Εχω να κανω την εξεταση για το τοξοπλασμα, φανταζομαι δεν ειναι απο τις εξετασεις που πρεπει να ειμαι νυστικη ή να παω νωρις ε;;;

smurfita δυο μερουλες εμειναν για να δειτε το μπεμπακι σας!!!!
Καλημερα και καλη εβδομαδα!
Οχι δεν χρειαζεται να εισαι νυστικη....
Ουτε χρειαζεται να πας νωρις!

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι;;;
Ποσο δραστηρια ειναι τα μωρακια σας κατα ητν διαρκεια της μερας;;
Και επισης σας κλωτσανε συνεχεια ή απλα τα νοιωθετε να κανουν κινησεις;;;
Εμενα με κλωτσαει το πρωι και μεχρι το βραδυ απλα την νοιωθω ελαφρα να κουνιεται και να ριχνει που και που καμια κλωτσια...
Το βραδυ ομως που παω για υπνο μεχρι να κοιμηθω κλωτσαει και κανει και τουμπες....Απλα αναρωτιεμαι αν ειναι ολα αυτα που νοιωθω φυσιολογικα!

Παλιά 10-02-14, 12:15   #877
_Aristea

Προεπιλογή

Καλημερα mama
Και ο δικος μου μη φανταστεις οτι ολη μερα κανει τουμπες..
Ειναι ωρες οπως λες και εσυ που απλα αισθανομαι να κινειται και αλλες που φερνει κωλοτουμπες.
Επισης οταν κοιμαται, ειναι για αρκετες ωρες ησυχος και μαζεμενος!
Απο το πρωι στις 7 προσπαθει να με ξυπνησει, σηκωθηκα περιπου στις 9.30 απο το κρεβατι και απο τοτε κοιμαται
Ειναι ολα φυσιολογικα!!!!
Εγω σκεφτομαι μη τον πλακωνω στον υπνο μου

Παλιά 10-02-14, 12:40   #878
i want to be mama

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα mama
Και ο δικος μου μη φανταστεις οτι ολη μερα κανει τουμπες..
Ειναι ωρες οπως λες και εσυ που απλα αισθανομαι να κινειται και αλλες που φερνει κωλοτουμπες.
Επισης οταν κοιμαται, ειναι για αρκετες ωρες ησυχος και μαζεμενος!
Απο το πρωι στις 7 προσπαθει να με ξυπνησει, σηκωθηκα περιπου στις 9.30 απο το κρεβατι και απο τοτε κοιμαται
Ειναι ολα φυσιολογικα!!!!
Εγω σκεφτομαι μη τον πλακωνω στον υπνο μου
Εμενα απο το πρωι δεν εχει σταματησει σημερα...
Απο τις 8:30 την νοιωθω να κλωτσαει...
Εχθες ηταν παρα πολυ ηρεμη...Σε σημειο να αρχισω να αγχωνομαι..
Μετα πηγα και ξαπλωσα και επιτελους ξεκινησε να κλωτσαει και να στριφογυρναει!!!
Οσο για το πλακωμα και εγω το σκεφτομαι καθε φορα που ξαπλωνω στο πλαι!!!

Παλιά 10-02-14, 13:22   #879
Smurfita

Προεπιλογή

Εγώ την αισθάνομαι περισσότερο το μεσημέρι και το βράδυ αντίστοιχα όταν πάω να ξαπλώσω. Κατά τη διάρκεια της μέρας νιώθω τις κινήσεις που κάνει αλλά όχι πολύ έντονα. Άλλωστε τα μωράκια μας κοιμούνται την περισσότερη ώρα, ιδιαίτερα ότνα κάνουμε εμείς δουλειές και κινούμαστε αυτά νανουρίζονται. Οπότε όταν ησυχάζουμε αυτά ξυπνούν!
Το βράδυ η μικρή στήνει κανονικό χορό. Κουνιέται συνέχεια, κλωτσάει, μάλλον τεντώνεται, κλπ... Ανάλογα σε ποιο πλευρό γυρνάω, αν δεν είμαι ανάσκελα, κάθεται στην αντίστοιχη πλευρά.
Άρα mama όταν θα θες να αισθανθείς το μωρό προσπάθησε να ηρεμείς ή και να ξαπλώνεις λίγο.

Παλιά 10-02-14, 14:51   #880
sofia12

Προεπιλογή

Καλημέρα κοριτσια!! Smurfita μου σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες κ το θαρρος που μου δίνεις!!! Ευχομαι κ σε σενα να πανε ολα καλα με τον γιατρο..οσο για τον δικο μου μπεμπη κουνιέται πολυ κ κλωτσαει αρκετα και δυνατα..οταν του μιλαει ο αντρας μου εκει να δείτε κλωτσιδι και σβουρες..οταν χαιδευω την κοιλια μου ηρεμεί αλλα αν παρω το χέρι αρχιζει πάλι..

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές