Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, DizzyツMommy είπε:

      Ναι μεν αλλά από την άλλη το αφήνεις από Σεπτέμβριο - Οκτωβρίο; Αυτά σκέφτομαι, και θα το δούμε αν όλα πάνε καλά. Σου εύχομαι να είναι καλύτερα τότε και ας είναι κ κατακαλόκαιρο!

      Κ αυτό που λες σκέφτομαι ! Γενικά όλα Μ φταίνε κ μένα τώρα .  Έχεις δίκιο ας είναι όλα καλά κ ας είναι όποτε θέλει

Cafe Οκτώβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

καλή σου μέρα!

Χάθηκα λίγο γιατί είμαι συνέχεια με την μικρή. Έχει πάθει τρομερή προσκόλληση (με εμένα) και είμαστε συνέχεια αγκαλιά. Στην αρχή τρόμαξα αλλά μετά ευτυχώς διάβασα από το βιβλίο της αμερικανικης παιδιατρικης ακαδημιας ότι η φάση λέγεται άγχος αποχωρισμού και είναι φυσιολογικότατο, είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι κάτι έπαθε!

τα ίδια και η δική μου!καλά που μου το θύμησες, να διαβάσω κι εγώ το βιβλίο!

Πάλι καλά κοιμάται αρκετά (δεν έχει ξυπνήσει ακόμη) και προλαβαίνω λίγες δουλειές το πρωί. Ξυπνάω από τις 6 να μην μας πιάνουν και οι ζέστες!

Πάντως αυτή η φάση της έκανε πολύ καλό αφού παίζουμε συνέχεια στα playmats,

τί είναι αυτό;

μπουσουλάμε και γενικότερα εξερευνούμε τον μικρόκοσμο του σπιτιού μας!!

μπράβο!

Εμένα πάντως εξακολουθεί να μην τρώει πχ την φρουτόκρεμα την έκοψε, μεσημεριανό 8 κουταλιές (μετρημένες), κρέμες με τίποτα! Ευτυχώς (?) τρώει γιαούρτι αλλά και σε αντικατάσταση του δεκατιανού και του απογευματινού και αυτό όχι ολόκληρο μισό το πρωί και το άλλο μισό το απόγευμα. Το βραδυνό γάλα δεν το πίνει ολόκληρο δηλ πίνει περίπου 100ml.

Έχω άγχος με το φαγητό της...λέτε να πάθει καμια αβιταμίνωση?

γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο τον παιδίατρο; το γάλα μου φαίνεται λίγο. εγώ θα έπαιρνα το γιατρό, να μου δώσει οδηγίες, εναλλακτικές.

ελπίζω να είναι φάση που θα περάσει γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Olive, δε νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς αν και για τα φρούτα καλά θα ήταν να τα έτρωγε. Κι εμένα κάπως έτσι τρώει, αλλά γάλα το βράδυ πίνει 250-300ml και το πρωί 100-200ml. Αν το βάρος της είναι καλό και όταν δεν τρώει πίνει τουλάχιστον γάλα, ίσως απλώς θα πρέπει να περιμένεις λίγο να δεις μήπως είναι κάποια "φάση" που περνάει.

Μετά την επίσκεψη στον παιδίατρο αυτόν το μήνα, η γιατρός μας είπε θα την ξανα δει από ΝΟΕΜΒΡΙΟ. Πολύς καιρός δεν είναι;;; Εσάς τί σας είπαν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλες. Εγώ τον πήγα χτες στον παιδιατρο έκανε 2 εμβόλια και θα ξαναπάω μετα της Παναγίας. Μου ειπε να του δίνω ψωμακι και ότι τρωμε εμεις χωρίς αλατι. Οχι αυγό και ψαρι.

Σημερα θα πάω να δω σακο...

Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι ενα θα σου πω. Και εγώ μικρή τόσο έτρωγα. Μου έδιναν δυναμωτικο σιροπι για να μου ανοιγει η όρεξη. Οταν ξαναβρεθουμε να θυμηθω να σου φέρω φωτογραφίες. Ελπίζω ν μην γίνει σν και μένα αλλα αυτα αλλαζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sevoula τα playmat είναι σαν αυτά http://www.elc.co.uk/Number-Foam-Playmat/120336,default,pd.html αλλά χωρίς αριθμούς τα δικά μου (τα έχω ξαναβάλει κάπου). Όσο για την όρεξη της μικρής ο παιδίατρος είναι ενήμερος και μου λέει ότι όλοι οι άνθρωποι δεν έχουν την ίδια όρεξη και ανάγκη για φαγητό (δεν μου φαίνεται ακι πολύ επιστημονική άποψη αυτή αλλά οκ)

ΑΝΑΡΙΤΑ και εμάς Νοέμβριο είναι το επόμενο ραντεβού-εμβόλιο (εκτός απροόπτου)

Στέλλα εμείς που πάμε στον ίδιο παιδίατρο μου φαίνεται μας λέει άλλα...

1ον) Γιατί να πας ξανά τον 15αύγουστο (τόσο σύντομα για εμβόλιο)?

2ον) Εμένα δεν μου είπε να της δίνω φαγητά, το αντίθετο μάλιστα!

Όσο για το εμβρυάκι σου περιμένουμε να μας πεις νέα του!

Και για το σιρόπι που λες κι εγώ το έπαιρνα (ίσως ήταν μόδα!) αλλά εμένα πάλι δεν μου έκανε τίποτα:rolleyes:


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

olive ευχαριστώ για την πληροφορία.

καλά αυτό το σιροπάκι για την όρεξη το παίρναμε όλες; οι παιδίατροι που είχαν οι μανάδες μας αποφοίτησαν την ίδια χρονιά από την ίδια σχολή!

τζίφος το σιρόπι. κι εγώ κοκκαλάκια μέτραγα στα πλευράκια μου!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε να παω τοτε γιατι εχουμε μεινει πισω στα εμβολια. Δικη μου βλακεια. Για τα φαγητα μου το ειπε χτες, αφου μπηκε στον 10ο.

Το σιροπι το πρασινο λες? Εγώ ανοιγα το ψυγειο και το επινα όλο. Ακομα θυμαμαι τη γευση του, Χαχαχα ειναι εμφανη τα αποτελεσματα του σε μένα... χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Stelitsa, εύχομαι να είναι όλα καλά!

Εχθές παρολίγο ατύχημα μέσα στην κούνια της... όπως έπεσε στριμώχτηκε το μπράτσο της ανάμεσα στα κάγκελα. Ευτυχώς την έπιασε στον αέρα ο άντρας μου, αλλιώς θα έστριβε το χέρι της με σίγουρο κάταγμα! Αυτά τα κάγκελα πολύ με τρομάζουν, όλο χτυπάει. Σκέφτομαι να τους βάλλω σίτα γύρω-γύρω αντί για την πάντα. Την άλλη μου κόρη την είχα βρει μες τα αίματα 6μηνών γιατί από τα νεύρα της κοπάναγε επάνω τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας! Στελλα τί νεα???

Ολιβ, εγώ απο το ELC του εχω παρει αυτα με τους αριθμούς, που και αυτοι βγαίνουν απο το πλαίσιο, και οταν μεγαλώσει θα αρχίσει να τους μαθαίνει και θα το συναρμολογεί. Τώρα το χρησιμοποιούμε μόνο για μπουσούλημα.

Αυτό με τα κάγκελα το παθαίνουμε συνέχεια. Πιάνεται το πόδι του συνήθως. Πρεπει να είμαστε απο πανω συνέχεια. Αλλά το κεφάλι του το χτυπάει επισης στα κάγκελα όπως πεφτει. Ευτυχως δεν χτυπαει πολύ.

Αλλα καθε μερα θελει να τον κραταμε με τις ωρες για να περπαταει δλδ να τρεχει θα ελεγα. Σχεδόν ισορροπει, τον ειδε χτες και η παιδίατρος και μου είπε οτι νωρίς ξεκίνησε και ότι εχει πολύ καλη ισορροπια. Πραγματι τα ποδαρακια του πανε σαν τρελα!Του φοραω και παπουτσακια οταν δροσιζει, για να μην παγώνει το πατουσακι. Το αγαπημένο του μερος στο σπιτι είναι το πλυντήριο! Ολο εκεί θέλει να πάει περπατώντας. Ανοιγει την πόρτα μετά την κλείνει και ξανα απο την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

olive αν εννοείς την προσκόλληση, γατζώνεται πάνω μου, κοιμόμαστε αγκαλιά από τις 12 το βράδυ και μετά. αυτό δεν το είχε. κοιμόταν μια χαρά μόνη της στο δωμάτιό της.

με χαϊδεύει, με κοιτάζει στα μάτια, μου κάνει σφιχτές αγκαλίτσες.

και πριν τα έκανε τα γλυκούλικα, αλλά τώρα παραπάνω.

βεντουζάκι!

Link to comment
Share on other sites

και η δική μου μπουμπού ένα θέμα με τα κάγκελα το έχει. χτυπιέται στα κάγκελα, όταν παίζει, γιατί πιάνεται όρθια και μετά πέφτει πίσω με το κεφάλι. ή πιάνεται στα κάγκελα και πέφτει στο πλάι στο ξύλο. ξανασηκώνεται, τρίβει το κεφαλάκι και ξανά προς τη δόξα τραβά! τί να πω! εγώ θα έκλαιγα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...