Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      • Μου αρέσει 1

Οι τελευταίες απο τι παλιές (ήρθε η ωρα!!)


georgia.g

Recommended Posts

Καλημεραααα περα για περααααα...

Τι κανετε κουκλες?

Ναντιμορακι ποιος σου χαλασε την διαθεση να τον εφαωωωω????

Μαλμε το αβαταρ σου ειναι απλα...απιστευτο !!!

Τζωρτακο πως εισαι σημερα?

Βρε κοριτσια η προεκλαμψια τι ειναι?

καλημερουδια βενους......το καρπουζι μου ειναι το σημα κατατεθεν μου:lol::lol: (ασε που μου το εκλεψαν γιατι το ειδα κι απο αλλη στο forum:x)


211442lg20recj1j.gif

444914kf3lbt8439.jpg 1133346w4u12kvdti.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Venus75

    2255

  • georgia.g

    1766

  • malme

    1577

  • εφακη

    694

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημεραααα περα για περααααα...

Τι κανετε κουκλες?

Ναντιμορακι ποιος σου χαλασε την διαθεση να τον εφαωωωω????

Μαλμε το αβαταρ σου ειναι απλα...απιστευτο !!!

Τζωρτακο πως εισαι σημερα?

Βρε κοριτσια η προεκλαμψια τι ειναι?

Καλημερα κοριτσούδι μου...καλα ειμαι εσυ?

κατσε να ψαξω να δω τι ειναι ακριβως και θα σου πω...

συμπερασμα......παιρνε φυλλικο οξυ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο:lol::lol:

Ρε εγω εχω ανεβασμένη ομοκυστεϊνη ..και τις 3 φορές έπερνα φολικο οξυ και μαλιστα απο νωρίτερα...και τωρα πίνω εδω και 4 μήνες...λες να φταίει κατι τέτοιο? το ειχα ψαξει λιγο και το είπα στο γιατρό και τωρα μου έγραψε να την κανω ξανα..τι να πω...ψαχνω ψηλους στα άχυρα


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδια βενους......το καρπουζι μου ειναι το σημα κατατεθεν μου:lol::lol: (ασε που μου το εκλεψαν γιατι το ειδα κι απο αλλη στο forum:x)

Αυτο ήθελα να σου πω...καλα δεν το πιστευω..τι μυαλα και αυτα...

Λοιπον μια μερα καθως έψαχνα διαφορα..λέω α..να το καρπουζάκι μου..και μετα βλεπω ότι ήταν αλλη και λεω κοιτα μας το έκλεψαν...:(:(:(:(:mad:


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την ομοκυστεϊνη, εμενα μου την ειχαν βρει ή λιγότερη από οτι πρέπει ή περισσότερη απο οτι πρέπει (δεν θυμάμαι ) και η αιματολογος μου συστησε ναπαίρνω φολικο οξυ εφ ορου ζωης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσούδι μου...καλα ειμαι εσυ?

κατσε να ψαξω να δω τι ειναι ακριβως και θα σου πω...

Ρε εγω εχω ανεβασμένη ομοκυστεϊνη ..και τις 3 φορές έπερνα φολικο οξυ και μαλιστα απο νωρίτερα...και τωρα πίνω εδω και 4 μήνες...λες να φταίει κατι τέτοιο? το ειχα ψαξει λιγο και το είπα στο γιατρό και τωρα μου έγραψε να την κανω ξανα..τι να πω...ψαχνω ψηλους στα άχυρα

εγω παιρνω ουτως η αλλως....αυτη η εξεταση της ομοκυστεινης πως γινεται?


211442lg20recj1j.gif

444914kf3lbt8439.jpg 1133346w4u12kvdti.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προεκλαμψία: ένας ύπουλος εχθρός

Η προεκλαμψία είναι ένας πολύ ύπουλος εχθρός

Προσβάλλει το 58% των εγκύων, προκαλώντας σοβαρά προβλήματα και στα έμβρυα

Οι ερευνητές στον χώρο της μαιευτικής έχουν προσφέρει πολλά τα τελευταία χρόνια, έτσι ώστε να αυξηθεί η ασφάλεια και η επιτυχής έκβαση της εγκυμοσύνης στις γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας, αλλά κι εκείνων που προσεγγίζουν το τέλος της ικανότητάς τους να συλλάβουν. Ωστόσο, σε ένα σημαντικό τομέα στην πάθηση της προεκλαμψίας δεν έχει επιτευχθεί αξιοσημείωτη βελτίωση, παρότι η συχνότητα εμφάνισής της έχει αυξηθεί σχεδόν κατά 33% την τελευταία δεκαετία. Η προεκλαμψία, ή αλλιώς τοξιναιμία της κυήσεως, σήμερα προσβάλλει περίπου το 58% των εγκύων και περιλαμβάνει συμπτώματα, όπως επικινδύνως αυξημένη αρτηριακή πίεση, υπερβολικό πρήξιμο και έκκριση πρωτεϊνών στα ούρα, συνεπεία βλαβών στα νεφρά.

Τυπικά αρχίζει μετά την 20ή εβδομάδα της κύησης και αν εξελιχθεί, μπορεί να απειλήσει τη ζωή του εμβρύου και της μητέρας. Ο μόνος τρόπος «θεραπείας» είναι ο πρόωρος τοκετός.

Ποιες κινδυνεύουν

Αν και δεν υπάρχουν αποδεδειγμένοι τρόποι για την πρόληψη της προεκλαμψίας, ορισμένες καταστάσεις είναι γνωστό ότι μπορούν να αυξήσουν τις πιθανότητες ανάπτυξής της:

3 Η εγκυμοσύνη σε μεγάλη ηλικία.

3 H εγκυμοσύνη πριν από τα 20 χρόνια.

3 Οι πολλαπλές κυήσεις με δύο ή περισσότερα έμβρυα.

3 Η παχυσαρκία πριν ακόμη η γυναίκα μείνει έγκυος είναι η τρίτη συνήθης αιτία. Μεταξύ άλλων, η παχυσαρκία συχνά συνδέεται με αυξημένη πίεση και διαβήτη τύπου 2, καταστάσεις που αυξάνουν τον κίνδυνο για προεκλαμψία.

Στους παράγοντες κινδύνου για εμφάνιση προεκλαμψίας περιλαμβάνονται: Η χρόνια και μη ελεγχόμενη υπέρταση πριν από την εγκυμοσύνη, το ιστορικό υπέρτασης ή προεκλαμψίας σε προηγούμενη εγκυμοσύνη και προβλήματα, όπως νεφροπάθεια, ρευματοειδής αρθρίτιδα, λύκος ή σκληροδερμία.

Επίσης ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος για τις γυναίκες που συλλαμβάνουν το καλοκαίρι, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση Μαιευτικής & Γυναικολογίας

Τι συμβαίνει

Η αύξηση της πίεσης είναι ένα μόνο σύμπτωμα της προεκλαμψίας. Το βασικό πρόβλημα είναι ο ελαττωματικός τρόπος, με τον οποίο τα αιμοφόρα αγγεία ανταποκρίνονται στην παρουσία του εμβρύου. Φυσιολογικά, χημικά σινιάλα από το έμβρυο υποκινούν τη διαστολή των αιμοφόρων αγγείων της μητέρας και κυρίως εκείνων που τροφοδοτούν τον πλακούντα. Με καλή παροχή αίματος στον πλακούντα, το αναπτυσσόμενο έμβρυο λαμβάνει επαρκή τροφή και οξυγόνο.

Στην προεκλαμψία όμως τα αιμοφόρα αγγεία αντί να διαστέλλονται συστέλλονται, περιορίζοντας τη ροή του αίματος προς το έμβρυο και στα εσωτερικά όργανα της μητέρας. Η αυξημένη τάση για θρόμβωση του αίματος της μητέρας επιδεινώνει το πρόβλημα, ελαττώνοντας τη ροή του αίματος προς το έμβρυο. Ορισμένα στοιχεία των επιστημόνων υποδεικνύουν ότι γενετικοί παράγοντες ευθύνονται γι' αυτή την κατάσταση. Oταν λοιπόν η παροχή αίματος μέσω του πλακούντα μειώνεται, το μωρό δεν μπορεί να αναπτυχθεί φυσιολογικά. Επίσης αν η προεκλαμψία επιδεινωθεί μπορεί να οδηγήσει σε εκλαμψία που προκαλεί τον θάνατο της μητέρας και του μωρού.

Τα συμπτώματα

Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν έντονους πονοκεφάλους, πρήξιμο στα πόδια, μειωμένη ποσότητα ούρων, έντονο καρδιακό παλμό, ίλιγγο, κοιλιακό πόνο, βουητό στα αφτιά, πυρετό, υπνηλία, διπλωπία ή θολή όραση ή ξαφνική τύφλωση ή απότομη αύξηση βάρους. Η ήπια προεκλαμψία διαγιγνώσκεται όταν η πίεση της γυναίκας αυξάνεται σε 140/90 mmHg, όταν παρουσιάζεται πρωτεΐνη στα ούρα και όταν εμφανίζεται ασυνήθιστα πολύ πρήξιμο στα χέρια και τα πόδια.

Η πρώτη κίνηση του γιατρού είναι να συστήσει στη γυναίκα ξεκούραση και να ρυθμίσει την πίεσή της. Ορισμένοι συστήνουν τη λήψη ασπιρίνης, για την αποφυγή σχηματισμού θρόμβων, και συμπληρώματα ασβεστίου για τον έλεγχο της πίεσης, αν και δεν υπάρχουν σαφείς αποδείξεις για την αποτελεσματικότητα αυτών των μέσων.

Συστήνουν επίσης στις γυναίκες να ξαπλώνουν στο αριστερό πλευρό όταν ξεκουράζονται ώστε να εμποδίσουν το βάρος της κοιλιάς να μειώσει περισσότερο τη ροή του αίματος προς το έμβρυο. Η μείωση του άλατος δεν συνιστάται καθώς σε κανονικές ποσότητες το αλάτι και το νερό χρειάζονται για να διατηρηθούν τα υγρά του σώματος. Αν τα συντηρητικά μέτρα για τον έλεγχο της προεκλαμψίας αποτύχουν, ο γιατρός δεν έχει άλλη επιλογή από τον πρόωρο τοκετό με καισαρική τομή.

Η πρόληψη

Αν έχετε υψηλή πίεση, θα πρέπει οπωσδήποτε να την κρατήσετε υπό έλεγχο πριν μείνετε έγκυος. Περιορίστε το αλάτι, γυμνάζεστε τακτικά και αν είστε υπέρβαρη, χάστε τουλάχιστον 10% του βάρους σας. Αν παρ' όλα αυτά η πίεση δεν επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα, περίπου 120/80 ή λιγότερο, o γιατρός θα συστήσει φαρμακευτική αγωγή. Βέβαια, η λήψη ενός απλού διουρητικού και οι αλλαγές στον τρόπο ζωής μπορούν να είναι εξίσου αποτελεσματικές με τα φάρμακα.


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερουδια βενους......το καρπουζι μου ειναι το σημα κατατεθεν μου:lol::lol: (ασε που μου το εκλεψαν γιατι το ειδα κι απο αλλη στο forum:x)

φτηνες απομιμήσεις :tongue::tongue:...τιμη μου που μιλαω με το οριτζιναλ καρπουζομωρο:P

Link to comment
Share on other sites

εγω παιρνω ουτως η αλλως....αυτη η εξεταση της ομοκυστεινης πως γινεται?

αιματολογικη ειναι...εγω την ειχα κανει στον ευαγγελισμο. Αν θυμαμαι καλα ειναι μια απο τις πολλες εξετασεις γαι την θρομβοφιλια

Link to comment
Share on other sites

Προεκλαμψία: ένας ύπουλος εχθρός

Η προεκλαμψία είναι ένας πολύ ύπουλος εχθρός

Προσβάλλει το 58% των εγκύων, προκαλώντας σοβαρά προβλήματα και στα έμβρυα

Οι ερευνητές στον χώρο της μαιευτικής έχουν προσφέρει πολλά τα τελευταία χρόνια, έτσι ώστε να αυξηθεί η ασφάλεια και η επιτυχής έκβαση της εγκυμοσύνης στις γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας, αλλά κι εκείνων που προσεγγίζουν το τέλος της ικανότητάς τους να συλλάβουν. Ωστόσο, σε ένα σημαντικό τομέα στην πάθηση της προεκλαμψίας δεν έχει επιτευχθεί αξιοσημείωτη βελτίωση, παρότι η συχνότητα εμφάνισής της έχει αυξηθεί σχεδόν κατά 33% την τελευταία δεκαετία. Η προεκλαμψία, ή αλλιώς τοξιναιμία της κυήσεως, σήμερα προσβάλλει περίπου το 58% των εγκύων και περιλαμβάνει συμπτώματα, όπως επικινδύνως αυξημένη αρτηριακή πίεση, υπερβολικό πρήξιμο και έκκριση πρωτεϊνών στα ούρα, συνεπεία βλαβών στα νεφρά.

Τυπικά αρχίζει μετά την 20ή εβδομάδα της κύησης και αν εξελιχθεί, μπορεί να απειλήσει τη ζωή του εμβρύου και της μητέρας. Ο μόνος τρόπος «θεραπείας» είναι ο πρόωρος τοκετός.

Ποιες κινδυνεύουν

Αν και δεν υπάρχουν αποδεδειγμένοι τρόποι για την πρόληψη της προεκλαμψίας, ορισμένες καταστάσεις είναι γνωστό ότι μπορούν να αυξήσουν τις πιθανότητες ανάπτυξής της:

3 Η εγκυμοσύνη σε μεγάλη ηλικία.

3 H εγκυμοσύνη πριν από τα 20 χρόνια.

3 Οι πολλαπλές κυήσεις με δύο ή περισσότερα έμβρυα.

3 Η παχυσαρκία πριν ακόμη η γυναίκα μείνει έγκυος είναι η τρίτη συνήθης αιτία. Μεταξύ άλλων, η παχυσαρκία συχνά συνδέεται με αυξημένη πίεση και διαβήτη τύπου 2, καταστάσεις που αυξάνουν τον κίνδυνο για προεκλαμψία.

Στους παράγοντες κινδύνου για εμφάνιση προεκλαμψίας περιλαμβάνονται: Η χρόνια και μη ελεγχόμενη υπέρταση πριν από την εγκυμοσύνη, το ιστορικό υπέρτασης ή προεκλαμψίας σε προηγούμενη εγκυμοσύνη και προβλήματα, όπως νεφροπάθεια, ρευματοειδής αρθρίτιδα, λύκος ή σκληροδερμία.

Επίσης ο κίνδυνος είναι μεγαλύτερος για τις γυναίκες που συλλαμβάνουν το καλοκαίρι, σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση Μαιευτικής & Γυναικολογίας

Τι συμβαίνει

Η αύξηση της πίεσης είναι ένα μόνο σύμπτωμα της προεκλαμψίας. Το βασικό πρόβλημα είναι ο ελαττωματικός τρόπος, με τον οποίο τα αιμοφόρα αγγεία ανταποκρίνονται στην παρουσία του εμβρύου. Φυσιολογικά, χημικά σινιάλα από το έμβρυο υποκινούν τη διαστολή των αιμοφόρων αγγείων της μητέρας και κυρίως εκείνων που τροφοδοτούν τον πλακούντα. Με καλή παροχή αίματος στον πλακούντα, το αναπτυσσόμενο έμβρυο λαμβάνει επαρκή τροφή και οξυγόνο.

Στην προεκλαμψία όμως τα αιμοφόρα αγγεία αντί να διαστέλλονται συστέλλονται, περιορίζοντας τη ροή του αίματος προς το έμβρυο και στα εσωτερικά όργανα της μητέρας. Η αυξημένη τάση για θρόμβωση του αίματος της μητέρας επιδεινώνει το πρόβλημα, ελαττώνοντας τη ροή του αίματος προς το έμβρυο. Ορισμένα στοιχεία των επιστημόνων υποδεικνύουν ότι γενετικοί παράγοντες ευθύνονται γι' αυτή την κατάσταση. Oταν λοιπόν η παροχή αίματος μέσω του πλακούντα μειώνεται, το μωρό δεν μπορεί να αναπτυχθεί φυσιολογικά. Επίσης αν η προεκλαμψία επιδεινωθεί μπορεί να οδηγήσει σε εκλαμψία που προκαλεί τον θάνατο της μητέρας και του μωρού.

Τα συμπτώματα

Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν έντονους πονοκεφάλους, πρήξιμο στα πόδια, μειωμένη ποσότητα ούρων, έντονο καρδιακό παλμό, ίλιγγο, κοιλιακό πόνο, βουητό στα αφτιά, πυρετό, υπνηλία, διπλωπία ή θολή όραση ή ξαφνική τύφλωση ή απότομη αύξηση βάρους. Η ήπια προεκλαμψία διαγιγνώσκεται όταν η πίεση της γυναίκας αυξάνεται σε 140/90 mmHg, όταν παρουσιάζεται πρωτεΐνη στα ούρα και όταν εμφανίζεται ασυνήθιστα πολύ πρήξιμο στα χέρια και τα πόδια.

Η πρώτη κίνηση του γιατρού είναι να συστήσει στη γυναίκα ξεκούραση και να ρυθμίσει την πίεσή της. Ορισμένοι συστήνουν τη λήψη ασπιρίνης, για την αποφυγή σχηματισμού θρόμβων, και συμπληρώματα ασβεστίου για τον έλεγχο της πίεσης, αν και δεν υπάρχουν σαφείς αποδείξεις για την αποτελεσματικότητα αυτών των μέσων.

Συστήνουν επίσης στις γυναίκες να ξαπλώνουν στο αριστερό πλευρό όταν ξεκουράζονται ώστε να εμποδίσουν το βάρος της κοιλιάς να μειώσει περισσότερο τη ροή του αίματος προς το έμβρυο. Η μείωση του άλατος δεν συνιστάται καθώς σε κανονικές ποσότητες το αλάτι και το νερό χρειάζονται για να διατηρηθούν τα υγρά του σώματος. Αν τα συντηρητικά μέτρα για τον έλεγχο της προεκλαμψίας αποτύχουν, ο γιατρός δεν έχει άλλη επιλογή από τον πρόωρο τοκετό με καισαρική τομή.

Η πρόληψη

Αν έχετε υψηλή πίεση, θα πρέπει οπωσδήποτε να την κρατήσετε υπό έλεγχο πριν μείνετε έγκυος. Περιορίστε το αλάτι, γυμνάζεστε τακτικά και αν είστε υπέρβαρη, χάστε τουλάχιστον 10% του βάρους σας. Αν παρ' όλα αυτά η πίεση δεν επανέλθει σε φυσιολογικά επίπεδα, περίπου 120/80 ή λιγότερο, o γιατρός θα συστήσει φαρμακευτική αγωγή. Βέβαια, η λήψη ενός απλού διουρητικού και οι αλλαγές στον τρόπο ζωής μπορούν να είναι εξίσου αποτελεσματικές με τα φάρμακα.

ευτυχως η προεκλαψια και βρισκεται ευκολα και αντιμετωπιζετα ευκολα....απλα προσεχεις την πιεση σου κλπ αν εχεις βεβαια...:rolleyes:


211442lg20recj1j.gif

444914kf3lbt8439.jpg 1133346w4u12kvdti.gif

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την ομοκυστεϊνη, εμενα μου την ειχαν βρει ή λιγότερη από οτι πρέπει ή περισσότερη απο οτι πρέπει (δεν θυμάμαι ) και η αιματολογος μου συστησε ναπαίρνω φολικο οξυ εφ ορου ζωης.

Μαλλον περισσοτερο πρεπει να σου ειχαν βρει...

ναι στο είπε γιατι μπορει εκτος εγκυμοσύνης να δημιουργήσει καρδιακα προβλήματα...

εγω παιρνω ουτως η αλλως....αυτη η εξεταση της ομοκυστεινης πως γινεται?

Λεγεται ομοκυστεϊνη νηστείας και σου πέρνουν αίμα..

εγω απο εβδομαδα μου εγραψε να παω να κανω ξανα

ομοκυστεϊνη, Αντισώματα καρδιολιπινών(IgG , IgM),Παράγοντας VIII

και μου είπε ευκαιρια πριν μεινω να κανω και εναν υπέρηχο μαστου να είναι όλα οκ


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φτηνες απομιμήσεις :tongue::tongue:...τιμη μου που μιλαω με το οριτζιναλ καρπουζομωρο:P

οχι παιζουμε:lol::lol::lol:

αιματολογικη ειναι...εγω την ειχα κανει στον ευαγγελισμο. Αν θυμαμαι καλα ειναι μια απο τις πολλες εξετασεις γαι την θρομβοφιλια

ετσι εξηγειται...γι αυτο εγω δεν την ξερω...δεν εχω κανει για θρομβοφιλια κλπ.:rolleyes: παντως το φυλλικο οχυ μου το παιρνω κανονικοτατα ουτως η αλλως


211442lg20recj1j.gif

444914kf3lbt8439.jpg 1133346w4u12kvdti.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον περισσοτερο πρεπει να σου ειχαν βρει...

ναι στο είπε γιατι μπορει εκτος εγκυμοσύνης να δημιουργήσει καρδιακα προβλήματα...

Λεγεται ομοκυστεϊνη νηστείας και σου πέρνουν αίμα..

εγω απο εβδομαδα μου εγραψε να παω να κανω ξανα

ομοκυστεϊνη, Αντισώματα καρδιολιπινών(IgG , IgM),Παράγοντας VIII

και μου είπε ευκαιρια πριν μεινω να κανω και εναν υπέρηχο μαστου να είναι όλα οκ

παλι σε δημοσιο νοσοκομειο πρεπει να πας? δεν ειναι ακριβες εξω αυτες?


211442lg20recj1j.gif

444914kf3lbt8439.jpg 1133346w4u12kvdti.gif

Link to comment
Share on other sites

Τζωρτζακο ποιον γιατρο εχεις αν επιτρεπεται? Εσυ Καρπουζακι ποιον εχεις?

Ο υπέρηχος μαστου τι ρόλο παιζει?

εγω εχω το Τζεφερακο (ειναι ο δευτερος γιατι τον πρωτο τον αφησα αμεσα). τον υπερηχο τον κανεις ετσι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οτι ολα ειναι καλα και δεν υπαρχει καποια κακοηθεια. δεν εχει σχεση με την εγκυμοσυνη απλα αφου τα κοιταει ολα ας κοιταξει κι αυτο:-D


211442lg20recj1j.gif

444914kf3lbt8439.jpg 1133346w4u12kvdti.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια απο τη μία λέω να είμαι χαλαρή και ότι όλα θα πάνε οκ..και απο την αλλη με τρψει το άγχος που δεν έχω βρεί τιποτα και όλο ψαχνομαι...μιλαμε τα χέρια μου έχουν περισσοτερα τρυπηματα και απο αυτους που χτυπάν ενέσεις...

ασε τωρα που μελανιαζουν με το παραμικρο..

οταν έκανα την προηγουμενη βδομάδα την υστεροσκόπηση και με ναρκώσαν δεν μπορουσαν να μου βρουν φλέβα...με πεθαναν και στο τέλος μου έχει μεινει μια μελανια που μου έχει πιασει όλο το χερι...

@εστα


"Όταν το ταξίδι είναι μεγαλύτερο... ο προορισμός είναι παράδεισος."

p0XZp3.png

2013.png

8e5302e56f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...