Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, deppy14 είπε:

      Ευχαριστώ πολύ..είμαι 37..πρώτη διέγερση το 21 2 ωοθυλάκια το ένα άδειο το άλλο έφτασε 3ης μέρας αρνητικό..το 22 διέγερση με ένα ωάριο πάλι τον επόμενο μήνα κάναμε με 2 ωοθυλάκια το ένα δεν γονιμοποιηθηκε κ βάλαμε τα δύο μαζί πάλι αρνητικό.μαλλον απέτυχαν λόγω εμβρύων.α έχω ένα ινομυωμα που δεν ενοχλεί.εχω κ κάποια αυτοάνοσα κ προδιάθεση για ζάχαρο..ο σύζυγος εχει κιρσοκήλη κ δεν είναι καλά τα σπερμοδιογραμματα.γιαυτο δεν κάνω συνέχεια εξωσωματική δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα κ σκέφτομαι τη δωρεά..με τον γιατρό είχα μιλήσει τον Νοέμβριο κ μου είχε πει πάλι για διέγερση οπότε σκέφτομαι να πάρω κ άλλη γνώμη.Να σου ζήσουν τα μικρακια σου!!!

      Καλησπέρα και από μένα.. εγώ αυτό που διαβάζω είναι ότι υπάρχουν και διάφορα άλλα θέματα που ακόμα και η δωρεά ωαρίων δεν θα λύσει τα προβλήματα!

      Καταρχήν πρέπει να απευθυνθείτε σε πολλές άλλες ειδικότητες για να βελτιώσετε την κατάσταση με το ζάχαρο (ενδοκρινολόγος με εξειδίκευση στις ορμόνες αναπαραγωγής), αυτοάνοσα (ρευματολόγος με εξειδίκευση κύησης) και κακά σπερμοδιαγραμματα (ανδρολογος με εξειδίκευση στην υπογονιμότητα) τέλος το ινομυωμα, θα βεβαιωνομουν και με άλλους γιατρούς ότι δεν ενοχλεί και αν είναι στη μήτρα και είχα την οικονομική δυνατότητα άσχετα με το αν ενοχλεί, θα το αφαιρούσα για να βελτιώσω τις πιθανότητες εμφύτευσης.. δεν γνωρίζω αν ήδη έχετε πάει αλλά αν δεν βελτιωθούν αυτά, η δωρεά ωαρίων δεν είναι πανάκεια!! Θα ήταν αμαρτία να δώσεις 5.000€ πάνω κάτω για μια τρύπα στο νερό..! Και συγνώμη αν ακουγομαι σκληρή αλλά έχουν φύγει πολλά 5.000λιαρα απατα γιατί πολύ απλά οι γιατροί σου "φουσκώνουν" τα μυαλά ότι η δωρεά θα σου λύσει όλα σου τα προβλήματα με ιδίων όφελος!! (Όχι όλοι αλλά πολλοί από αυτούς..!)

      Μετά η ηλικία σου δεν είναι απαγορευτική.. σίγουρα δεν θα είναι και εύκολο και σίγουρα με πωα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να κάνεις διεγέρσεις! Μόνο φυσικοί κύκλοι και ίσως κανάς ήπιος τροποποιημένος... Σίγουρα θα έπαιρνα και άλλες γνώμες!! Αυτό βέβαια έγκειται στα δικά σου ψυχικά και οικονομικά αποθέματα..

      Εγώ για εμένα ως Kiddo θα έδινα ένα χρονικό περιθώριο μέχρι τα 39-40 και εφόσον βλέπω ότι οι κύκλοι μου δεν βελτιώνονται θα προχωραγα με δωρεά, η δωρεά πάντα εκεί θα είναι. Επίσης θα τα ξεψαχνιζα όλα!!!! Οτιδήποτε άλλη εξέταση που δεν έγινε, να γίνει!! Πριν να έκανα το οτιδήποτε άλλο, πρώτα θα βελτίωνα τους υπόλοιπους παράγοντες και κυρίως να δούμε αν το σπέρμα έχει και άλλα θέματα προς βελτίωση (πχ υψηλό κατακερματισμό, μικρόβια κτλ κτλ.) Τέλος θα άφηνα το όποιο έμβρυο μπορεί να προκύψει, σε στάδιο βλαστοκυστης (5ης μέρας έμβρυα) και μόνο εφόσον και αν έχω 2-3 θα προχωραγα σε ετ (η ηλικία και το ιστορικό σου επιτρέπει ετ 3 εμβρύων).. αν όχι, υπάρχει πάντα και η δωρεά! Αλλά πλέον θα προχωρούσα έχοντας ήσυχη τη συνείδηση μου ότι εξάντλησα τις πιθανότητες..!

      Θα συμφωνήσω κατά τα άλλα με τη @LeneL! Η δωρεά θα σου δώσει σίγουρα παιδακι@ στην αγκαλιά σου παρά την πωα..! Αλλά δεν είναι πανάκεια το ξαναλέω και ακόμα και αν δεν επιλέξεις να δώσεις άλλο περιθώριο για προσπάθεια με δικό σου γενετικό υλικό αλλά επιλέξεις άμεσα τη δωρεά, ισχυρή άποψη μου να μην το κάνεις χωρίς να βελτιώσεις και ελέγξεις ενδελεχώς σπέρμα - μήτρα - ενδοκρινολογικά - αιματολογικά - ανοσολογικά - ρευματολογικά!! 

      Ελπίζω να βοήθησα..

Μανούλες Μαΐου 2017


ekrs

Recommended Posts

Κορίτσια ούτε εγώ χρησιμοποιώ το φβ... Μην μας ξεχασετε εδώ στο φόρουμ... :wink:

Κωνσταντινα84 καλωσηρθες κ να έχεις μία τελειομηνη εγκυμοσύνη!! <3

Εγώ κορίτσια πασχω από το αυχενικό μου κ δεν μπορώ να πάρω χάπια κ δεν λέει να με αφήσει με τίποτα. Φυσικά τα φάρμακα που μπορώ να πάρω τύπου ντεπον δεν με πιάνουν καθόλου... :-(

Όσο για κιλά είχα πάρει 3-4 το καλοκαίρι κ τωρα με την εγκυμοσύνη έχω πάρει 1 μόνο. Γενικά θα προσπαθήσω να μην πάρω πολλά τώρα στην αρχή επειδή είχα πάρει το καλοκαίρι. Έχω κ υποθυρεοειδισμό κ πρέπει να προσέχω... :-\


tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 597
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω παλι το αντιθετο, εκανα διαιτα το καλοκαιρι κι εχασα 6 κιλα

Τωρα με τις αναγουλες δεν μπορω να φαω και πολυ, προσεχω και τα γλυκα λογω ιστορικου διαβητη κυησης, οποτε εχασα αλλο 1.

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα βαλει 9συνολο,

Τωρα ξεκιναω 3 κιλα λιγοτερο.

Το καλο ειναι οτι λογω διαιτας και κοιλιτσας που ειχα ανεκαθεν δεν με εχει καταλαβει κανεις, ενω μεχρι και το καλοκαιρι ολοι με ρωτουσαν αν ειμαι εγκυος!

Εν τω μεταξυ εχω μια υπνηλια, αμα δεν κοιμηθω μεσημερι δεν παλευεται! Στο προηγουμενο δεν ειχα καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου.Εγω ειμαι στο μειον 0.5 κιλο.χαχα.Γενικα εχω τρελες καουρες δεν μπορει να συνελθει το στομαχι μου με τιποτα.στο πρωτο δεν ειχα.Οσο για το φυλο πραγματικα δεν ξερω.Απο τη μια λεω να ναι κοριτσακι να ναι 1 και 1 αλλα απο την αλλη εχω μαθει στο αγορι και μ αρεσει.Γερο να ναι.Εγω εχω υπερθυροειδη και οι εξετασεις μου προχτες εδειξαν 0.12.Αλλα ο ενδοκρινολογος δε μου δωσε χαπι μου πε απλα το παρακολουθουμε και επαναλαμβανω σε 1 μηνα.Στο γιο μου στην αντιστοιχη βδομαδα ειχε φτασει πατο 0.01


tt1afc0a.aspx

tt1d3df2

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα βλεπω υποφερετε αρκετες με τον θυροειδη. Στις προηγουμενες εγκυμοσυνες το tsh ηταν πανω απο 2,5 και επαιρνα χαπι, ευτυχως σ αυτην ειναι 1,25. Για να δουμε πως θα εξελιχθει. Εγω δεν αντεχω αλλο με τους εμετους τρωω μονο ριζι εναλλαξ με πουρε δεν μπορω να φαω τιποτα αλλο. Ετσι ειμαι στα -2 κιλα.

Διαβασα οτι ο ΕΟΟΠΥ πλεον θα καλυπτει αυχενικη διαφανεια και β επιπεδου. Δεν ξερω αν θα μας πιασει εμας. Α και θα μπει και η κυστικη ινωση στον προγεννετικο, θα καλυπτεται απο το ταμειο.

Μωρε οσο για το φυλο γερο να ναι. Αλλα καταβαθως θα θελα να ναι κοριτσακι. Στα προηγουμενα ειχα προαισθημα τι θα ναι απο την αρχη. Τωρα δεν ξερω καθολου.

Πωπω πραγματικα θελω να στρωσει το στομαχι μου με τις αναγουλες και τους εμετους. Βλεπω τοσα φαγητα και μ τρεχουν τα σαλια. Ειμαι γλυκατζου και δεν μπορω να φαω καθολου γλυκο. Κρεας εχω να φαω απο την 5η εβδομαδα. Αχχ τεσπα να πανε ολα καλα και θα φτιαξουν τα ορμονικα

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα κ εγώ για τις εξετάσεις. Εμείς κυστική ίνωση κάναμε, περιμένουμε αποτελέσματα. Αυχενική έχουμε στις 31/10 οπότε δεν νομίζω να έχουν ξεκινήσει να την γράφουν. Ίσως να είμαστε τυχεροί στη β' επιπέδου....

Εγώ κορίτσια δεν έχω κανένα σύμπτωμα... Ούτε αναγουλες ούτε τίποτα,.. Μόνο πεινάω λίγο παραπάνω κ χασμουριεμαι πάλι λίγο παραπάνω....

Με ταλαιπωρεί όμως τόσο ο αυχένας που θα προτιμούσα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης...


tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα κ εγώ για τις εξετάσεις. Εμείς κυστική ίνωση κάναμε, περιμένουμε αποτελέσματα. Αυχενική έχουμε στις 31/10 οπότε δεν νομίζω να έχουν ξεκινήσει να την γράφουν. Ίσως να είμαστε τυχεροί στη β' επιπέδου....

Εγώ κορίτσια δεν έχω κανένα σύμπτωμα... Ούτε αναγουλες ούτε τίποτα,.. Μόνο πεινάω λίγο παραπάνω κ χασμουριεμαι πάλι λίγο παραπάνω....

Με ταλαιπωρεί όμως τόσο ο αυχένας που θα προτιμούσα τα συμπτώματα εγκυμοσύνης...

Δυστυχως στην εγκυμοσυνη εκτος απο ντεπον δεν μπορεις να παρεις κατι πιο ισχυρο. Και γω που εκανα εξαγωγη τον φρονιμιτη μεχρι τοτε ημουν με ντεπον. Ηταν σαν να μην επαιρνα τιποτα.

Ετσι πιστευω και γω στην αυχενικη δεν νομιζω να μας πιασει. Ισως στην β επιπεδου.

Κολαροναν φορας δεν σε βοηθαει; δεν ειναι και πολυ βολικο αλλα κανει δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω απο προαισθημα ειμαι αστα βραστα.Στο γιο μουσικής ημουν σιγουρη οτι θα ναι κοριτσια.Αφου στην αυχενικη οταν μας ειπε ο γιατρος οτι ειναι αγορι του ειπα αποκλειεται κοιτα καλυτερα.Με κοιτουσε ο ανθρωπος και θα σκεφτοταν οτι ειμαι τρελη.

Με το αυχενικο πρεπει να ναι λολυ ζορικο.Οπως σου ειπε και η Ελπιδα μονο κολαρο αν μπορεις κ ντεπον τιποτα αλλο δν κανει.

Εχετε κι εσεις ανασφαλειες;Δλδ σπο τη μια σκεφτομαι οτι ολα ειναι καλα κι απο την αλλη σκεφτομαι μηπως κατι δεν παει καλα;


tt1afc0a.aspx

tt1d3df2

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω απο προαισθημα ειμαι αστα βραστα.Στο γιο μουσικής ημουν σιγουρη οτι θα ναι κοριτσια.Αφου στην αυχενικη οταν μας ειπε ο γιατρος οτι ειναι αγορι του ειπα αποκλειεται κοιτα καλυτερα.Με κοιτουσε ο ανθρωπος και θα σκεφτοταν οτι ειμαι τρελη.

Με το αυχενικο πρεπει να ναι λολυ ζορικο.Οπως σου ειπε και η Ελπιδα μονο κολαρο αν μπορεις κ ντεπον τιποτα αλλο δν κανει.

Εχετε κι εσεις ανασφαλειες;Δλδ σπο τη μια σκεφτομαι οτι ολα ειναι καλα κι απο την αλλη σκεφτομαι μηπως κατι δεν παει καλα;

Αχ γελασα μ αυτο που ειπες για τον γιατρο.

Ανασφαλειες νομιζω εχουν ολες οι μανουλες. Στην πρωτη εγκυμοσυνη επειδη ειχα και καποιες δυσκολιες σκεφτομουν μονο ετσι. Αφου ειχα υπερηχο βδομαδα παρα βδομαδα και μου φαινοταν αιωνας. Ασε που διαβαζα στα μαμαδοφορουμ ολες τις ιστοριες εγκυμοσυνης με δυσαρεστες εκβασεις.

Αυτην την φορα σκεφτομαι πιο θετικα βασικα μπυ ειπε και ο γυναικολογος οτι μετα την 14η εβδομαδα αν ολα πανε καλα 98% λεμε οτι η γυναικα θα γυρισει με μωρο στην αγκαλια. Εφοσον δεν υπαρχει ιστορικο ειναι νεα κτλ.

Δεν θελω να με καταβαλει αυτην την φορα τετοιο συναισθημα. Τις αλλες δυο ετρεχα για απλο πονακι στο Ιπποκρατειο ή το Παπαγεωργιου. Η ανασφαλεια θα υπαρχει σε ολες μας αλλα να ναι σε λογικα πλαισια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ούτε εγώ χρησιμοποιώ το φβ... Μην μας ξεχασετε εδώ στο φόρουμ... :wink:

Κωνσταντινα84 καλωσηρθες κ να έχεις μία τελειομηνη εγκυμοσύνη!! <3

Εγώ κορίτσια πασχω από το αυχενικό μου κ δεν μπορώ να πάρω χάπια κ δεν λέει να με αφήσει με τίποτα. Φυσικά τα φάρμακα που μπορώ να πάρω τύπου ντεπον δεν με πιάνουν καθόλου... :-(

Όσο για κιλά είχα πάρει 3-4 το καλοκαίρι κ τωρα με την εγκυμοσύνη έχω πάρει 1 μόνο. Γενικά θα προσπαθήσω να μην πάρω πολλά τώρα στην αρχή επειδή είχα πάρει το καλοκαίρι. Έχω κ υποθυρεοειδισμό κ πρέπει να προσέχω... :-\

Πω ..... και πως την παλεύεις με το αυχενικό ;;;

Εγω εχω πάρει δυο ... αλλα προσπαθώ να προσέχω γτ δεν ξεκιναω κ με λίγα ...

Βέβαια είμαι τυχερή γτ δεν λιγουρευομαι γλυκά .. κ δεν πεινάω πανταααα

Αλλιώς δεν ξερω τι θα έκανα ..


????????????????????????????????????????

bTERp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το αντιθετο, εκανα διαιτα το καλοκαιρι κι εχασα 6 κιλα

Τωρα με τις αναγουλες δεν μπορω να φαω και πολυ, προσεχω και τα γλυκα λογω ιστορικου διαβητη κυησης, οποτε εχασα αλλο 1.

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχα βαλει 9συνολο,

Τωρα ξεκιναω 3 κιλα λιγοτερο.

Το καλο ειναι οτι λογω διαιτας και κοιλιτσας που ειχα ανεκαθεν δεν με εχει καταλαβει κανεις, ενω μεχρι και το καλοκαιρι ολοι με ρωτουσαν αν ειμαι εγκυος!

Εν τω μεταξυ εχω μια υπνηλια, αμα δεν κοιμηθω μεσημερι δεν παλευεται! Στο προηγουμενο δεν ειχα καθολου.

Κ εμένα με έχουν ποιασει υπνηλίες...

μια χαρά είσαι ... κ εγω ήθελα να με ποιανουν αναγούλες μπας κ έχανα κάτι αλλα μου κράτησαν μόνο μια βδομάδα οι αναγούλες !!


????????????????????????????????????????

bTERp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα αποτελεσματα σε ολες στην αυχενικη!!!!

Εγω την προηγουμενη φορα που πηγα ημουν στα -2 τωρα ομως πρεπει να εβαλα..θα δω την Πεμπτη!!

Τι ειναι το παπ Α;;;

Γίνεται μαζι με την αυχενική ;;;


????????????????????????????????????????

bTERp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα βλεπω υποφερετε αρκετες με τον θυροειδη. Στις προηγουμενες εγκυμοσυνες το tsh ηταν πανω απο 2,5 και επαιρνα χαπι, ευτυχως σ αυτην ειναι 1,25. Για να δουμε πως θα εξελιχθει. Εγω δεν αντεχω αλλο με τους εμετους τρωω μονο ριζι εναλλαξ με πουρε δεν μπορω να φαω τιποτα αλλο. Ετσι ειμαι στα -2 κιλα.

Διαβασα οτι ο ΕΟΟΠΥ πλεον θα καλυπτει αυχενικη διαφανεια και β επιπεδου. Δεν ξερω αν θα μας πιασει εμας. Α και θα μπει και η κυστικη ινωση στον προγεννετικο, θα καλυπτεται απο το ταμειο.

Μωρε οσο για το φυλο γερο να ναι. Αλλα καταβαθως θα θελα να ναι κοριτσακι. Στα προηγουμενα ειχα προαισθημα τι θα ναι απο την αρχη. Τωρα δεν ξερω καθολου.

Πωπω πραγματικα θελω να στρωσει το στομαχι μου με τις αναγουλες και τους εμετους. Βλεπω τοσα φαγητα και μ τρεχουν τα σαλια. Ειμαι γλυκατζου και δεν μπορω να φαω καθολου γλυκο. Κρεας εχω να φαω απο την 5η εβδομαδα. Αχχ τεσπα να πανε ολα καλα και θα φτιαξουν τα ορμονικα

Ε τωρα θα στρώσεις τελειώνει το τρίμηνο ....

Εγω έκανα κιστικη το 80% 110? νομίζω


????????????????????????????????????????

bTERp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το παπ Α;;;

Γίνεται μαζι με την αυχενική ;;;

Ειναι η αιματολογικη εξεταση. Γινεται μαζι με την αυχενικη. Μετα συνδυαζονται οι μετρησεις της αυχενικης με τα αποτελεσμα της παπ Α κσι βγαινει ενα ποσοστο.

Κοριτσια δεν ξερω στις αλλες πολεις τι καιρο εχει. Αλλα μου φαινεται οτι φετος ξεκινησαν πιο νωρις τα κρυα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...