Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Υπομονή κάνω και εγώ και η ψυχολογία στα πατώματα,δεν έχω καθόλου καλό προαίσθημα για αύριο..εσύ πότε θα κάνεις τεστ?

      Μην σκέφτεσαι έτσι …. Δεν κάνει καλό σε σενα και το μωράκι !!!! Εγώ δεν ξέρω εάν θα κάνω πριν τη Παρασκευή…φλερτάρω με τη σκέψη να κάνω αύριο … αλλά φοβαμαι …

Αδύνατα μωρα - Ομάδα στήριξης/επικοινωνίας


bebaki-eva

Recommended Posts

Έχουμε καιρό να μετρηθούμε .Ύψος 93 πόντους και βάρος περίπου 15 κιλά αλλά πρέπει να είναι βαρηκόκαλος γιατί την τελευταία φορά που τον ζύγισε ο γιατρός ήταν κοντά στο βάρος της ξαδέρφης του που είναι 5 μήνες μικρότερή του αλλά πιο αναπτυγμένη (εκείνη ευτυχώς για την μαμά της τρώει τα πάντα).Είχαν 200γρ. διαφορά (εκείνη παραπάνω από τον δικό μου) αλλά εκείνη είχε το ίδιο ύψος με τον δικό αλλά ήταν πιο παχουλή .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 883
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οκ...αμα σε δουνε η ελενη και το μπεμπακι θα γινει συρραξη χαχαχα

15?????? στο υψος οκ καλουλης

βαλε οτι η ελενη εχει 12κιλο στην ηλικια σας εεεεε

παντως και εσυ πρεπει να ελαττωσεις το κυνηγι στο φαγητο

Link to comment
Share on other sites

οκ...αμα σε δουνε η ελενη και το μπεμπακι θα γινει συρραξη χαχαχα

15?????? στο υψος οκ καλουλης

βαλε οτι η ελενη εχει 12κιλο στην ηλικια σας εεεεε

παντως και εσυ πρεπει να ελαττωσεις το κυνηγι στο φαγητο

Ε οχι κ στην ηλικία τους βρε Γατούλα...1 ολόκληρο χρόνο μεγαλύτεροι είμαστε!!!!3 χρονών 15 κιλά πάντως εγώ δεν το θεωρώ αδύνατο παιδάκι.Κάθε άλλο.Κακόφαγο σίγουρα είναι(κρίνοντας από τις περιγραφές),αλλά οχι αδύνατο.Η ανηψιά μου 4χρ είναι 14 κιλά κ την θεωρώ κανονικότατη,εμένα ο Α 4χρ 18 κιλά θεωρώ πως είναι λίγο χοντρούλης.Δεν ξέρω...Ίσως να έχω κ άδικο γιατί έχω ως μέτρο σύγκρισης τον Β που είναι εκτός καμπύλης,αλλά κ με βάση τις καμπύλες 3 χρ. παιδάκι 15 κιλά πάλι μια χαρά μου φαίνεται.Mammy in love μην αγχώνεσαι.Μια χαρά είναι το αγοράκι σου!!!Κ σίγουρα δεν πρέπει να τον πιέζεις τόσο...Κ τα δικά μας τα γεύματα κρατάνε 2ωρο,αλλά εμένα είναι τεσσάρων κ μόλις 12100.Εσύ γιατί επιμένεις τόσο?Καταλαβαίνω την αγωνία σου,αλλά πίστεψε με (μιλάω εκ πείρας)το μόνο που θα καταφέρεις αν επιμένεις τόσο πολύ είναι να σπάσουν κ τα δικά σου τα νεύρα κ τα δικά του κ να βλέπει φαγητό κ να στρίβει.Μην το κάνεις αυτό.Δεν υπάρχει λόγος!!!


tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια:)!Να εξηγήσω γιατί επιμένω .Καταρχάς όπως ανέφερα ο μικρός είναι βαρηκόκαλος .Και αυτό το λέω γιατί όπως σας έγραψα τον συγκρίνω με την ξαδέρφη του η οποία είναι στρουμπουλή και στο ίδιο ύψος με τον δικό μου

αν και 5 μήνες μικρότερη .Δεν θεωρώ ότι είναι από τα πολύ αδύνατα παιδάκια αλλά φοβάμαι πως αν δεν τρώει δεν θα έχει σωστή ανάπτυξη (ύψος) και θα χρειαζόμαστε βιταμίνες για να συμπληρώνει αυτά που λείπουν από τον οργανισμό του .Όταν ήταν μωρούλι 6 μηνών χρειάστηκε να πάρει σίδηρο γιατί ο γιατρός δεν έβλεπε καλό το χρώμα στα ματάκια του και μπήκαμε στο τρυπάκι των εξετάσεων .Πήρε σίδηρο για αρκετούς μήνες με αποτέλεσμα (τουλάχιστον εμείς αυτό πάθαμε) τα δοντάκια του να έχουν κάποια στίγματα επάνω:(...Επίσης αυτό που με τρελαίνει είναι το κυνήγημα που κάνω για να φάει δύο μπουκιές .Έχω κουραστεί ...Τι να πω ρε κορίτσια ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια:)!Να εξηγήσω γιατί επιμένω .Καταρχάς όπως ανέφερα ο μικρός είναι βαρηκόκαλος .Και αυτό το λέω γιατί όπως σας έγραψα τον συγκρίνω με την ξαδέρφη του η οποία είναι στρουμπουλή και στο ίδιο ύψος με τον δικό μου

αν και 5 μήνες μικρότερη .Δεν θεωρώ ότι είναι από τα πολύ αδύνατα παιδάκια αλλά φοβάμαι πως αν δεν τρώει δεν θα έχει σωστή ανάπτυξη (ύψος) και θα χρειαζόμαστε βιταμίνες για να συμπληρώνει αυτά που λείπουν από τον οργανισμό του .Όταν ήταν μωρούλι 6 μηνών χρειάστηκε να πάρει σίδηρο γιατί ο γιατρός δεν έβλεπε καλό το χρώμα στα ματάκια του και μπήκαμε στο τρυπάκι των εξετάσεων .Πήρε σίδηρο για αρκετούς μήνες με αποτέλεσμα (τουλάχιστον εμείς αυτό πάθαμε) τα δοντάκια του να έχουν κάποια στίγματα επάνω:(...Επίσης αυτό που με τρελαίνει είναι το κυνήγημα που κάνω για να φάει δύο μπουκιές .Έχω κουραστεί ...Τι να πω ρε κορίτσια ;

Για να μην παρεξηγηθώ,να διευκρινήσω κάτι...Δεν προσπαθώ να σου υποδείξω τι να κάνεις.Απλώς θεωρώ οτι δεν πρέπει να τον πιέζεις τόσο γιατί η ανάπτυξη του είναι καλή και η πίεση μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιθυμείς!!!Κ το λέω αυτό εγώ που ακολουθώ αυτή την τακτική απ' όταν ο μικρός μου ήταν 6 μηνών!!!Το μόνο που είχα καταφέρει τότε με την πολλή πίεση ήταν να βλέπει φαγητό κ να κλαίει κ από την επιμονή μου να τα βγάζει όλα στο τέλος.Κ τώρα τον κυνηγάω για να φάει,αλλά ξέρω πως όταν κλείσει το στόμα τελείωσε...Απλά μας παίρνει πολύ χρόνο γιατί δεν κάθεται στο τραπέζι την ώρα του φαγητού,αλλά κάνει ποδήλατο,παίζει κλπ κ εγώ από πίσω τον μπουκώνω.Κ βέβαια το ιδανικό είναι τα παιδιά να τρώνε απ' όλες τις τροφές κλπ κλπ,αλλά απ' την άλλη κ του δικού μου που τρώει μόνο μακαρόνια,κοτόπουλο κ λουκάνικα μια χαρά είναι οι εξετάσεις του.Για να καταλήξω λοιπόν κ να μην σε ζαλίζω,κατά την γνώμη μου έχεις την "πολυτέλεια" (λόγω της μέχρι τώρα ανάπτυξης του) να μην τον πιέζεις τόσο.Δοκίμασε να του δώσεις το δικαίωμα να επιλέγει ανάμεσα σε περισσότερα φαγητά κ ίσως έτσι να τρώει πιο ευχάριστα.Καλή επιτυχία!


tBwt.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mammy και εμεις ειμασταν κακοφαγες αλλα σχετικα στρωσαμε και ηρεμισαμε (ελενη τσακισε σφολιατακια αλμυρα εχτες χεχεχεχε)

αλλα σιγουρα ο πολυς χρονος ταισματος ειναι κακος συμβουλος

οσο για σιδηρο εμεις ειμαστε καθε τρεις και λιγο με αυτον παρεα

και αν και τρωει το υψος λαλαλαλα καλα αστο, 103.5 αυτη, 113 αυτος!

15.700 Μπεμπακιιιιιιιιιιιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

mammy και εμεις ειμασταν κακοφαγες αλλα σχετικα στρωσαμε και ηρεμισαμε (ελενη τσακισε σφολιατακια αλμυρα εχτες χεχεχεχε)

αλλα σιγουρα ο πολυς χρονος ταισματος ειναι κακος συμβουλος

οσο για σιδηρο εμεις ειμαστε καθε τρεις και λιγο με αυτον παρεα

και αν και τρωει το υψος λαλαλαλα καλα αστο, 103.5 αυτη, 113 αυτος!

15.700 Μπεμπακιιιιιιιιιιιιιιιιι

Γατούλα είσαι πολύ κακιαααααααααααααά!!!!!!!!!!!!!:χαχα:P


tBwt.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Είστε η παρέα που μας ταιριάζει γάντι, καθώς η μικρούλα μου που έχει κλείσει τους 16 μήνες είναι μόλις 8100 και 73 πόντους... :(

Έχουμε κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή, γενικές αίματος, μέχρι και τεστ ιδρώτα... Όλα νορμάλ, αν εξαιρέσουμε μια μικρή αναιμία, καθώς μάλλον έχει το στίγμα... Ο γιατρός είναι καθησυχαστικός, αφού τρώει δε μας απασχολεί η ζυγαριά, λέει... Πώς είναι δυνατόν όμως να μη μας απασχολεί... Εσείς τι άλλες εξετάσεις έχετε κάνει στα παιδάκια σας; Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς στο καλό μέχρι 7 μηνών ήταν στην 50η καμπύλη και τώρα βρεθήκαμε εκτός; :confused::confused: Τα φαγητά τα τρώμε τελείως αλεσμένα, καλές ποσότητες, δεν μπορώ να πω... Το γάλα δεν της πολυαρέσει, πότε θα πιει 100, πότε 140, υπάρχουν φορές που δεν το θέλει καθόλου και της δίνω κρέμα ή γιαούρτι... Σκέφτομαι να νοικιάσω πάλι ζυγαριά, αλλά ο άντρας μου θα με κράξει... Τέτοια άγχος δεν παλεύεται...


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμ καλως ηρθες....... 16 μηνων θα ειμασταν 8500 και 75 χαχαχαχα οκ!!!

αφου σου τρωει παλι καλα (στερεα τροφη 20 μηνων στο σχολειο!)

γαλα με ευχαριστηση μετα τα 3

γονιδιακα οι γονεις πως ειστε? ο μεγαλος?

οσο για τη καμπυλη ετσι παει το πρωτο χρονο απο τα αψηλα στο πατο χαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα, γατούλα... Πάνω κάτω στα ίδια είμαστε δλδ... Πόσων ετών είναι τώρα η μικρή σου και πόσα κιλά; Για να προετοιμάζομαι ψυχολογικά, χαχαχα!!! Το κακό είναι ότι δεν πιάσαμε απλώς πάτο, περάσαμε ακομα πιο κάτω!!

Δοκίμασα τις προάλλες να της δώσω τραχανά με χυλοπιτίτσες χωρίς να τα αλέσω και αναγούλιαζε η κυρία! Το ίδιο και με την ψαρόσουπα! Έχουμε μέλλον για να περάσει στη στέρεα τροφή...

Ο άντρας μου κι εγώ είμαστε μέτριου ύψους, δηλ. 1,65 και 1,74. Και στα κιλά κανονικοί. Άσε ο μεγάλος μας, θα κλείσει τα τρία τον άλλο μήνα και είναι 16 κιλά και στο ύψος κανονικός, 99 εκ. Αυτό το τσιλιβιθρόνι πού πήγε κι έμοιασε; :confused::confused:


Qutyp3.png

mF5Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ω ναι!!!! κρατα στην ακρη κομποδεμα για τακουνια χαχχαχχαα

βασικα τσεκαρεις ειναι οκ υγιης? τα υπολοιπα εν καιρω

και εγω επαθα πλακα 20μ μου λενε στο παιδικα αααα εμεις εδω στερεα δινουμαι

μα πως δε τρωει!!!!!

και ομως στη βδομαδα ετρωγε χαχχαχαχα

bake rolls για δοκιμασε χαχαχχααχα

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ,να διευκρινήσω κάτι...Δεν προσπαθώ να σου υποδείξω τι να κάνεις.Απλώς θεωρώ οτι δεν πρέπει να τον πιέζεις τόσο γιατί η ανάπτυξη του είναι καλή και η πίεση μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιθυμείς!!!Κ το λέω αυτό εγώ που ακολουθώ αυτή την τακτική απ' όταν ο μικρός μου ήταν 6 μηνών!!!Το μόνο που είχα καταφέρει τότε με την πολλή πίεση ήταν να βλέπει φαγητό κ να κλαίει κ από την επιμονή μου να τα βγάζει όλα στο τέλος.Κ τώρα τον κυνηγάω για να φάει,αλλά ξέρω πως όταν κλείσει το στόμα τελείωσε...Απλά μας παίρνει πολύ χρόνο γιατί δεν κάθεται στο τραπέζι την ώρα του φαγητού,αλλά κάνει ποδήλατο,παίζει κλπ κ εγώ από πίσω τον μπουκώνω.Κ βέβαια το ιδανικό είναι τα παιδιά να τρώνε απ' όλες τις τροφές κλπ κλπ,αλλά απ' την άλλη κ του δικού μου που τρώει μόνο μακαρόνια,κοτόπουλο κ λουκάνικα μια χαρά είναι οι εξετάσεις του.Για να καταλήξω λοιπόν κ να μην σε ζαλίζω,κατά την γνώμη μου έχεις την "πολυτέλεια" (λόγω της μέχρι τώρα ανάπτυξης του) να μην τον πιέζεις τόσο.Δοκίμασε να του δώσεις το δικαίωμα να επιλέγει ανάμεσα σε περισσότερα φαγητά κ ίσως έτσι να τρώει πιο ευχάριστα.Καλή επιτυχία!

Κοριτσάκι μου δεν παίζει να παρεξηγηθώ:tongue: .Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και για το κουράγιο που μου δίνεται .Η αλήθεια είναι πως στην αρχή δεν πολυπροβληματιζόμουν .Αλλά με κούρασε το τρέξιμο ,ίσως είναι εγωιστικό αυτό που λέω αλλά τα έχω παίξει:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Είστε η παρέα που μας ταιριάζει γάντι, καθώς η μικρούλα μου που έχει κλείσει τους 16 μήνες είναι μόλις 8100 και 73 πόντους... :(

Έχουμε κάνει εξετάσεις για θυρεοειδή, γενικές αίματος, μέχρι και τεστ ιδρώτα... Όλα νορμάλ, αν εξαιρέσουμε μια μικρή αναιμία, καθώς μάλλον έχει το στίγμα... Ο γιατρός είναι καθησυχαστικός, αφού τρώει δε μας απασχολεί η ζυγαριά, λέει... Πώς είναι δυνατόν όμως να μη μας απασχολεί... Εσείς τι άλλες εξετάσεις έχετε κάνει στα παιδάκια σας; Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς στο καλό μέχρι 7 μηνών ήταν στην 50η καμπύλη και τώρα βρεθήκαμε εκτός; :confused::confused: Τα φαγητά τα τρώμε τελείως αλεσμένα, καλές ποσότητες, δεν μπορώ να πω... Το γάλα δεν της πολυαρέσει, πότε θα πιει 100, πότε 140, υπάρχουν φορές που δεν το θέλει καθόλου και της δίνω κρέμα ή γιαούρτι... Σκέφτομαι να νοικιάσω πάλι ζυγαριά, αλλά ο άντρας μου θα με κράξει... Τέτοια άγχος δεν παλεύεται...

Σε καταλαβαινω απολυτα.Εμεις 16 μηνων ημασταν 7 κιλα κ 75π(εγω αγορασα ζυγαρια χαχα)Εχουμε κανει κ εμεις πολλες εξετασεις.Αντισωματα τρανσγλουταμινασης εχετε κανει;Ο συνδυασμος 7 μηνων(στερεες τροφες) κ αναιμιας ισως ειναι λιγο υποπτος για αλλεργια ή δυσανεξια.


tBwt.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...